خانه » پزشکی و سلامت » ذات الریه
!-- -->

ذات الریه

ذات الریه و راههای درمان آن

ذات الریه،درمان ذات الریه,ذات الریه چیست,ذات الریه در نوزادان,ذات الریه در کودکان,

ذات الریه علائم,ذات الریه نوزاد,ذات الریه ویروسی,بیماری ذات الریه

ذات الریه بیماری است که مربوط به ریه ها می شود.همانطور که همه پزشکان عقیده دارند یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون می‌شوند. دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر هم ادامه پیدا می ککند.

ذات الریه،درمان ذات الریه
علت بیماری ذات الریه چیست؟
جالب است بدانید که میکروب‌های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب‌ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار سخت می شود . در واقع عفونت ریه می‌تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ بوجود آیدد. در بیشتر موارد باکتری‌ها عامل اصلی ایجاد بیماری می باشند.

منشا عفونت ذات الریه چیست؟
این یک اصل است که عوامل عفونی ماغلب در ریه افراد سالم وجود ندارند. گاهی اوقات آن‌ها توسط جریان خون به ریه‌ها می‌رسند، ولی معمولا همراه با نفس کشیدن توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی به ریه‌ها منتقل می‌شوند. بهتر است بدانید فرد دچار عفونت، با عطسه و سرفه میکروارگانیسم ها را وارد هوا می‌کند. بعضی از میکروارگانیسم ها به ویژه ویروس‌ها همراه تنفس وارد ریه  شخص می‌شوند.جالب است بدانید بعضی از میکروب هایی که به طور معمول در حلق افراد زندگی می‌کنند بی ضرر هستند. در صورتی که شخص به هر علت از جمله به علت ابتلا به ویروس، ضعیف شده باشد این میکروب ها به درون ریه‌ها راه می‌یابند و بدن را تحت تاثیر قرار می دهند

علائم بیماری ذات الریه چیست؟
قابل ذکر است که  تب، درد قفسه سینه، سرفه، کم شدن  اشتها و ضعف علائم اصلی بیماری ذات الریه هستند.سرفه در این بیماری در ابتدا امکان دارد خشک باشد، اما یک تا دو روز بعد سرفه خلط‌دار می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و امکان دارد رگه‌های خونی داشته باشد و این می تواند نگران کننده باشد.اصولا تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و امکان دارد  بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در شخص مبتلا به بیماری بروز نماید.به یاد داشته باشیدتنفس عمیق یا سرفه امکان دارد  منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت امکان دارد  نشان دهنده گسترش عفونت به پرده پوشاننده ریه‌ها باشد و در این حالت به دکتر مراجعه فرمایید.
ذات الریه،درمان ذات الریه
برای پیشگیری از ذات الریه چه باید کرد؟
لطفا سیگار نکشید. از آنجایی که افراد سیگاری بیش از همه در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، ترک سیگار مهم‌ترین عامل پیشگیری از  بیماری ذات الریه می‌باشد.بهتر است بدانید از تماس با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی خودداری شود.درواقع از مواجهه با سرما یا خیس بودن در هوای سرد خودداری شود.به یاد داشته باشید که تغذیه مناسب به خصوص در کودکان عامل مهمی در پیشگیری از عفونت‌های ریه است.یادتان باشد درمان به موقع عفونت‌های ساده تنفسی، احتمال عفونت ریه را کاهش می‌دهد.حتما از ویتامین‌های تازه به خصوص ویتامین C  را مصرف کنید.اصولا واکسن می‌تواند از ابتلا به برخی انواع عفونت ریه جلوگیری کند، البته واکسن برای تمام افراد ضروری نیست و بیشتر به افراد در معرض خطر توصیه می‌گردد. واکسن‌هایی که بیشتر توصیه به آن‌ها شده است آنفلوآنزا و پنوموکوک است
به یاد داشته باشید سالخوردگان و کودکان کم سن بهتر است در محل‌هایی که احتمال آلودگی در آن‌ها بیشتر است حضور نیابند.بهتر است بدانید که خودسرانه دارو به خصوص آنتی‌بیوتیک و داروهای کورتون‌دار مصرف نکنید. قابل ذکر است که اگر مبتلا به بیماری‌های مزمن هستید، حتما برای پیشگیری با پزشک مشورت نمایید.

چه افراد در معرض خطر بیماری ذات الریه هستند؟
باید بدانیم که همه امکان دارد به این بیماری مبتلا شوند، با این وجود بعضی افراد استعداد بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری دارند. در راس این افراد باید از سیگاری‌ها نام برد.افراد در سنین بسیار بالا و بسیار پایین (نوزادان و افراد مسن) نیز سیستم دفاعی ضعیف‌تری دارند و شانس ابتلایشان بیشتر است.کسانی که به هر دلیل سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مثل مبتلایان به ایدز، کسانی که داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند) نیز جزیی از این دسته به شمار می رود.به یاد داشته باشید که کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی تضعیف‌کننده مقاومت بدن نظیر بیماری‌های قلبی، سرطان، سل، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، یا بیماری‌های مزمن ریوی هستند نیز باید بیشتر مراقب خودشان باشند. افرادی که طحال آنان برداشته شده است نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
ذات الریه،درمان ذات الریه

راه درمان ذات الریه را بدانید

اصولابرای درد خفیف، تب و احتقان امکان دارد از داروهایی نظیر استامینوفن یا قطره‌های بینی، اسپری‌ها یا قرص‌های ضداحتقان استفاده گردد.
بیماران می‌توانند یا به عبارتی بهتر است از از یک دستگاه مرطوب‌کننده با بخار سرد برای مرطوب کردن هوا استفاده نمایند.
بهتر است برای تخفیف درد سینه می‌توان از یک بالشتک گرم‌کننده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه استفاده نمود .
در واقع پزشکان توصیه می‌ نمایند برای کمک به تخلیه ترشحات ریوی (خلط)، بیمار سرفه کند و تنفس عمیق تر بکشد.

ذات الریه،درمان ذات الریه

حتما به پزشک مراجعه کنید .

سرفه علت های مختلفی دارد از جمله عفونت تنفسی مانند برونشیت، ذات الریه، واکنش به حساسیت، عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا و مصرف داروهایی مانند داروهای فشار خون نیز می تواند به سرفه منجر شود. علت هر چه باشد،

بدانید که سیاه‌سرفه می تواند منجر به ذات‌الریه (پنومونی)، کاهش آب بدن، کاهش وزن، اختلال خواب، عفونت گوش، سینوزیت، خونریزی شبکیه چشم، خونریزی مغزی، فتق کشاله ران به دلیل سرفه های مکرر، تشنج، التهاب مغز و خفگی گردد.

بیماری آمپیم عبارت است از تجمع چرک در یکی از حفرات بدن فرد بیمار واقعیت این است که :آمپیم معمولاً عارضه‌ای از عفونت‌های ریه یا قفسه سینه مثل ذات‌الریه و سل می‌باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب اتفاق می افتد و فرد بیمار را درگیر می کند

از عوارض احتمالی بیماری آتلکتازی ذات الریه است

ذات الریه می تواند از عوارض‌ احتمالی‌ آبله مرغان باشد

بهتر است بدانید که جوشانده انجیر برای ذات الریه ، ذات الجنب ، آسم ، تنگی نفس ، سرماخوردگی های مکرر مفید می باشد. در واقع برای درمان یبوست های شدید انجیر را شب در شیر خیسانده صبح ناشتا میل فرمایید.بهتر است بدانید که انجیر حالت تشنگی و تب را از بین می برد.والبته شیرابه انجیر یک مایع پنیر خوبی می باشد.

به دانه برای درمان ذات الریه، گلودرد، صدای گرفته و خشن مفید است.خاصیت ضد تب دارد و مفید برای اسهال است .می توانید به را رنده کرده خشک کنید و به عنوان دم نوش در فصل های سرد سال استفاده کنید.

انجیر چاق كننده است و برای آنهایی كه می خواهند وزن اضافه كنند بسیار مفیدو موثر است . بدین منظور می توان آن را با شیر مخلوط كرد و در بین غذاها میل نمود.
لازم به ذکر است که برای درمان ناراحتی های سینه حدود 20 گرم از خرما ، عناب ، انجیر خشك و مویز را با هم مخلوط كرده و آسیاب می نمایند. سپس این پودر را با یك لیتر آب می جوشانند تا حجم آن به نصف برسد .از این جوشانده می توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمایید.  قابل ذکر است که جوشانده انجیر خشک درمان كننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، كلیه ، ذات الریه ، ذات الجنب ، سرخك ،مخملك و آبله می باشد .

جالب است بدانید که تره به واسطه داشتن سلولز، نفخ آور است. بنابراین براي اشخاصي كه مبتلا به اختلالات روده هستند چندان خوب نمی باشد.لازم به ذکر است که جوشانده تره در رفع ذات الريه و رسوبات ادراي كمك زيادي مي نمایدخوب است بدانید که مصرف جوشانده و شربت تره، در موارد گرفتگي صدا، زكام، سرفه، برونشيت و تمامي اختلالات حاد دستگاه تنفشي مؤثر و تاثیر گذاراست.امیدوارم اکنون که خواص این گیاه را می شناسید در زمان مناسب از آن استفاده کنید.

دوره‌های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت از علائم سرطان ریه است

مطالب مرتبط:

سرفه مزمن

ذات الریه

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. ذات‌الریه عفونتی است که منجر به التهاب و پرشدن فضاهای داخل ریه و مجاری هوایی از مایع می‌گردد. به دنبال ایجاد عفونت، گلبول‌های سفید به طرف ریه‌ها حرکت می‌کنند تا با عفونت مبارزه نمایند. اما این جریان منجر به بروز اختلال در عملکرد اصلی ریه یعنی دریافت اکسیژن از هوا و انتقال آن به سیستم گردش خون می‌گردد.

 2. یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون می‌شوند. دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر ادامه خواهد داشت.

 3. میکروب‌های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب‌ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار مشکل می‌باشد. عفونت ریه می‌تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ ایجاد شود. در اغلب موارد باکتری‌ها عامل اصلی ایجاد بیماری هستند.

 4. عوامل عفونی معمولا در ریه افراد سالم وجود ندارند. گاهی اوقات آن‌ها توسط جریان خون به ریه‌ها می‌رسند، ولی اغلب همراه با نفس کشیدن توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی به ریه‌ها منتقل می‌شوند.

  فرد دچار عفونت، با عطسه و سرفه میکروارگانیسم ها را وارد هوا می‌کند. برخی از میکروارگانیسم ها خصوصا ویروس‌ها همراه تنفس وارد ریه می‌شوند. بعضی از میکروب هایی که به طور معمول در حلق افراد زندگی می‌کنند بی ضرر هستند. در صورتی که شخص به هر علت از جمله به علت ابتلا به ویروس، ضعیف شده باشد این میکروب ها به درون ریه‌ها راه می‌یابند.

 5. ذات‌الریه بسته به عامل ایجادکننده می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. تب، درد قفسه سینه، سرفه، کاهش اشتها و ضعف علائم اصلی بیماری هستند.

  سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد، اما یک تا دو روز بعد سرفه خلط‌دار می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد.

  تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند.

  تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت به پرده پوشاننده ریه‌ها باشد.

 6. پیشگیری

  – سیگار نکشید. از آنجایی که افراد سیگاری بیش از همه در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، ترک سیگار مهم‌ترین عامل پیشگیری از این بیماری می‌باشد.

  – از تماس با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی خودداری کنید.

  – از مواجهه با سرما یا خیس بودن در هوای سرد خودداری کنید.

  – تغذیه مناسب به خصوص در کودکان عامل مهمی در پیشگیری از عفونت‌های ریه است.

  – درمان به موقع عفونت‌های ساده تنفسی، احتمال عفونت ریه را کاهش می‌دهد.

  – ویتامین‌های تازه به خصوص ویتامین C مصرف کنید.

 7. هر چند همه ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، با این وجود برخی افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. در راس این افراد باید از سیگاری‌ها نام برد.

  افراد در سنین بسیار بالا و بسیار پایین (نوزادان و افراد مسن) نیز سیستم دفاعی ضعیف‌تری دارند و شانس ابتلایشان بیشتر است.

  کسانی که به هر دلیل سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مثل مبتلایان به ایدز، کسانی که داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند) نیز جزیی از این دسته محسوب می‌شوند.

  کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی تضعیف‌کننده مقاومت بدن نظیر بیماری‌های قلبی، سرطان، سل، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، یا بیماری‌های مزمن ریوی هستند نیز باید بیشتر مراقب خود باشند.

  افرادی که طحال آنان برداشته شده است نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

 8. درمان بیماری کاملا با توجه به علت آن انجام می‌شود. گاهی بیمار به صورت سرپایی درمان می‌شود و گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. البته در اکثر بیماران درمان این عفونت در منزل انجام می‌گیرد.

 9. مصرف داروهای ضد باکتری، ضدویروس یا ضد قارچ به صورت خوراکی یا تزریقی، فیزیوتراپی قفسه سینه و در مواردی اکسیژن، درمان‌های اصلی بیماری محسوب می‌شوند.

 10. برای درد خفیف، تب و احتقان ممکن است از داروهایی نظیر استامینوفن یا قطره‌های بینی، اسپری‌ها یا قرص‌های ضداحتقان استفاده شود.

 11. بیماران می‌توانند از یک دستگاه مرطوب‌کننده با بخار سرد برای مرطوب کردن هوا استفاده کنند.

  برای تخفیف درد سینه می‌توان از یک بالشتک گرم‌کننده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه استفاده کرد.

  پزشکان توصیه می‌کنند برای کمک به تخلیه ترشحات ریوی (خلط)، بیمار سرفه کند و تنفس عمیق بکشد.

 12. سلام ایا خون بالا اوردن نشان دهنده سل است

 13. خیلی خیلی ممنون

 14. ایا ذات الریه واگیر دار است یا نه ؟

 15. سلام مرسی من مامانم ذات الریه گرفته سیگار وگذاشت کنار اما هنوزم خوب خوب خوب نشده ایا تنهایی براش خوبه؟ یان؟

 16. سورفه میتواند از حساسیت باشد

 17. من مبتلا به سیاه سرفه هستم والان بعد سه هفته درد تو کناره های قفسه سینم گرفته . امکانش هست در کنارش ذات الریه گرفته باشم؟؟

 18. من هنگام خندیدن و قهقهه زدن ب شدت ب سرفه میافتم میخوام بدونم این چه علامتیه،ممنون میشم پاسخ بدید.

 19. خیلی ممنون موفق باشید

 20. مفید بود

 21. ذات الریه یا سینه پهلو اصطلاح عمومی است که برای توضیح بیماری های التهابی ریه به کار می رود. این بیماری معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که حفره های شش، کیسه های هوا در ریه ها، از چرک و مخاط پر می شوند. اما سینه پهلو می تواند به قسمت های مختلفی از ریه ها آسیب بزند. التهاب حفره های شش، توانایی ریه ها در گرفتن اکسیژن از هوا را محدود می کنند و درنتیجه موجب ناتوانی سیستم گردش خون می شود. مشکلات دیگری هم ممکن است اتفاق بیفتد. مثلاً وقتی باکتری وارد خون می شود یا ریه ها به شدت ملتهب شده و بسته می شوند.

 22. سینه پهلو یک بیماری تنها نیست و می تواند ۳۰ علت مختلف داشته باشد، به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است. اما معمولاً ذات الریه یا سینه پهلو با عفونت ایجاد می شود. این میکروب ها می تواند شامل باکتری، ویروس، قارچ یا حتی انگل شود. مکانیزم دفاعی طبیعی بدن دربرابر عفونت شامل التهاب می شود و درنتیجه ریه ها در تلاش برای خلاص شدن از شر آن میکروب، پر از ماده مخاطی می شوند. این بیماری ممکن است به خاطر فوت کردن در غذا، مایعات، موادشیمیایی و گردوخاک نیز به وجود آید.

 23. علائم این بیماری از انواع خفیف تا حاد در نوسان است.

  – سرفه
  – مخاط زرد-سبز رنگ یا حتی قرمز رنگ که با خون مخلوط است
  – تنگی نفس
  – احساس خستگی و بیحالی
  – درد سینه که در مواقع سرفه کردن یا نفس عمیق بدتر می شود
  – تب
  – حالت تهوع و استفراغ
  – اسهال
  – فقدان اشتها

 24. علائم ذات الریه معمولاً شبیه به خیلی از بیماری های تنفسی دیگر است و این یعنی برای تشخیص این بیماری معمولاً آزمایشات مختلفی انجام میگیرد.

  کشت بزاق
  آزمایش خون
  رادیولوژی سینه

 25. درمان این بیماری به علت بروز آن بستگی دارد. اکثر عوامل سینه پهلو باکتریایی هستند و درنتیجه درمان آن با استفاده از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد. ذات الریه ویروسی نیز به جز استراحت، خوابیدن و نوشیدن زیاد مایعات درمان خاص دیگری ندارد، گرچه می توان در ۴۸ ساعت اول بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده کرد. در موارد حاد، شاید نیاز به بستری شدن بیمار نیز باشد. در آن صورت برای بیرون آوردن مایع از ریه ها نیاز به تجهیزات و ابزار خاص است.

 26. دلیل آن این است که این بیماری یک بیماری تنها نیست و علائم آن بسیار شبیه به خیلی بیماری های دیگر است. اگر تشخیص بیماری اشتباه صورت گیرد، مشکلات آن می مانند و اگر از زمان درمان آن بگذرد این مشکلات رفته رفته حادتر می شوند. احتمال مرگ در بیمارانی که با باکتری های ضد آنتی بیوتیک، دچار سینه پهلو شده باشند، بیشتر است. همچنین افراد سالخورده و آنهایی که از داروهای ضد پادتن و آنتی ژن استفاده می کنند، مقاومت کمتری دربرابر عفونت ها دارند و درنتیجه احتمال به وجود آمدن انواع حاد این بیماری در آنها بیشتر است.

 27. لطفابرام مطالب جدیدتونوبفرتیدمیخوام عضووبلاگتون بشم

 28. عالی بود ممنون

 29. ممنون . مطالب مفیدی بود استفاده کردم.

 30. بیماری ذات الریه واگیر هم هست یا نه

 31. چه جالب من این یزا رو نمیدونستم
  واقعا مرسی

 32. ذات الریه یا سینه پهلو اصطلاح عمومی است که برای توضیح بیماری های التهابی ریه به کار می رود. این بیماری معمولا به این دلیل ایجاد می شود که حفره های شش، کیسه های هوا در ریه ها، از چرک و مخاط پر می شوند. اما سینه پهلو می تواند به قسمت های مختلفی از ریه ها آسیب بزند. التهاب حفره های شش، توانایی ریه ها در گرفتن اکسیژن از هوا را محدود می کنند و درنتیجه موجب ناتوانی سیستم گردش خون می شود. مشکلات دیگری هم ممکن است اتفاق بیفتد. مثلا وقتی باکتری وارد خون می شود یا ریه ها به شدت ملتهب شده و بسته می شوند.

 33. سینه پهلو یک بیماری تنها نیست و می تواند 30 علت مختلف داشته باشد، به همین دلیل تشخیص آن بسیار دشوار است. اما معمولا ذات الریه یا سینه پهلو با عفونت ایجاد می شود. این میکروب ها می تواند شامل باکتری، ویروس، قارچ یا حتی انگل شود. مکانیزم دفاعی طبیعی بدن دربرابر عفونت شامل التهاب می شود و درنتیجه ریه ها در تلاش برای خلاص شدن از شر آن میکروب، پر از ماده مخاطی می شوند. این بیماری ممکن است به خاطر فوت کردن در غذا، مایعات، موادشیمیایی و گردوخاک نیز به وجود آید.

 34. علائم این بیماری از انواع خفیف تا حاد در نوسان است.

  – سرفه

  – مخاط زرد-سبز رنگ یا حتی قرمز رنگ که با خون مخلوط است

  – تنگی نفس

  – احساس خستگی و بیحالی

  – درد سینه که در مواقع سرفه کردن یا نفس عمیق بدتر می شود

  – تب

  – حالت تهوع و استفراغ

  – اسهال

  – فقدان اشتها

 35. علائم ذات الریه معمولا شبیه به خیلی از بیماری های تنفسی دیگر است و این یعنی برای تشخیص این بیماری معمولا آزمایشات مختلفی انجام میگیرد.

 36. درمان این بیماری به علت بروز آن بستگی دارد. اکثر عوامل سینه پهلو باکتریایی هستند و درنتیجه درمان آن با استفاده از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد. ذات الریه ویروسی نیز به جز استراحت، خوابیدن و نوشیدن زیاد مایعات درمان خاص دیگری ندارد، گرچه می توان در 48 ساعت اول بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده کرد. در موارد حاد، شاید نیاز به بستری شدن بیمار نیز باشد. در آن صورت برای بیرون آوردن مایع از ریه ها نیاز به تجهیزات و ابزار خاص است

 37. دلیل آن این است که این بیماری یک بیماری تنها نیست و علائم آن بسیار شبیه به خیلی بیماری های دیگر است. اگر تشخیص بیماری اشتباه صورت گیرد، مشکلات آن می مانند و اگر از زمان درمان آن بگذرد این مشکلات رفته رفته حادتر می شوند. احتمال مرگ در بیمارانی که با باکتری های ضد آنتی بیوتیک، دچار سینه پهلو شده باشند، بیشتر است. همچنین افراد سالخورده و آنهایی که از داروهای ضد پادتن و آنتی ژن استفاده می کنند، مقاومت کمتری دربرابر عفونت ها دارند و درنتیجه احتمال به وجود آمدن انواع حاد این بیماری در آنها بیشتر است.

 38. راهکارهای زیادی برای جلوگیری از بروز ذات الریه وجود دارد:

  – واکسن زدن

  – ترک سیگار

  – دوری از افراد مبتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی، سرخک، آبله مرغان. چون همه این بیماری ها می تواند موجب ذات الریه شوند.

 39. ذات الریه یا سینه پهلو یا پنومونی یک بیماری حاد و شدید است و کودکان خردسال باید در بیمارستان درمان شوند، زیرا ممکن است کودک به اکسیژن نیاز پیدا کند.

 40. در صورتی که ریه ها به علت یک عفونت ویروسی یا میکروبی یا عدم عملکرد مناسب دچار التهاب گردند، سینه پهلو نامیده می شود. این بیماری غالبا از عوارض عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا یا بیماری های عفونی همچون آبله مرغان می باشد. کودکان مبتلا به فیبروز کیسه ای بیشتر در معرض ابتلا به سینه پهلو می باشند.

 41. سینه پهلو موجب می شود که بعضی از کیسه های هوای داخل ریه پر از مایع شوند و در عکس رادیوگرافی بخش های مبتلا شده به صورت سایه سفید رنگ خود را نشان می دهند.

 42. علایم ذات الریه باکتریایی به صورت ناگهانی ظاهر می شوند، ولی ذات الریه ویروسی علایمی خفیف تر دارد که به آرامی و به طور پیوسته باعث بدتر شدن کودک می گردد. سینه پهلو ممکن است با علایم سرماخوردگی همچون عطسه و آبریزش بینی شروع شود

 43. سینه پهلو یک بیماری اورژانسی می باشد و در صورت مشاهده علایم ذکر شده باید آمبولانس خبر کنید. جهت تشخیص بیماری، پزشک با گوشی به سینه کودک گوش می دهد و حتی ممکن است نمونه از خلط حلق یا خون او را برای شناسایی عفونت به آزمایشگاه بفرستد. گاهی نیاز به رادیوگرافی از سینه می باشد. اگر سینه پهلو باکتریایی باشد پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند و کودک را در بیمارستان بستری می کند، زیرا ممکن است اکسیژن داده شود و در موارد نادری تهویه مکانیکی نیز لازم شود.

 44. پس از حدود چهار روز قاعدتا کودک می تواند مرخص شود. هر چند سرفه کودک ممکن است تا دو هفته پس از بهبودی ادامه یابد. در سینه پهلو ویروسی استفاده از آنتی بیوتیک تاثیری ندارد و درمان به استراحت در منزل و استفاده از مایعات فراوان محدود می شود. اگر کودک شیر خوار است دفعات شیر خوردن را زیاد و مقدار هر دفعه را کم کنید. کم آبی در اثر تنفس سریع و تب از عوارض جانبی این بیماری است، پس نوشاندن مایعات به اندازه کافی حیاتی می باشد. برای کاهش تب و تسکین سردرد می توانید از شربت یا قطره استامینوفن استفاده کنید. پس از بهبود بیماری کودک تا یک هفته نباید ورزش شدید کند و اگر هوا مرطوب یا خیلی سرد نباشد بیرون رفتن ضرری ندارد.

 45. علاوه بر رژیم دارویی خاص بیماری، رعایت رژیم غذایی مناسب باعث کاهش شدت بیماری و تقویت بدن برای مقابله با بیماری می ‌شود.

 46. نکته ی مهم این است که رژیم غذایی بیماران باید به گونه‌ ای باشد که هنگام بلع موجب تحریک سرفه نشود. همچنین باید از حجم کمتری برخوردار باشد تا با افزایش حجم معده موجب تشدید تنگی نفس نشود.

  در این بیماران در صورت وجود حالت تهوع باید به سرعت آن را درمان کرد تا منجر به بروز استفراغ نشود.

 47. در دوره ی حاد بیماری مصرف شیر، عصاره ی گوشت، سوپ و سفیده ی تخم ‌مرغ توصیه می ‌شود و در نقطه ی مقابل، غذاهای نشاسته‌ ای و شیرین باید برای مدتی کنار گذاشته شوند

 48. مصرف مایعات نباید فراموش شود و حتی مصرف مایعات خنک هم برای این بیماران بلامانع هستند. مصرف مایعات باعث می‌ شود تا کلیه ‌ها آسان‌ تر بتوانند مواد زائد را از خون خارج کنند.

 49. مایعات گازدار برای کاهش غلظت خلط مفید هستند و تا حدی که موجب اتساع شدید معده نشوند، می ‌توان از آن ها استفاده کرد.