چغندر

چغندر و خواص آن

چغندر قند،چغندر قرمز،چغندر به انگلیسی،چغندر سفید،چغندر خواص

جالب است بدانید که چغندر یا همان لبوی پخته شده که در سرمای زمستان خیلی می چسبد را همه می شناسیم اما آیا خواصش را هم می دانید؟قابل ذکر است که چغندر دارای ویتامین های : A، B، C و عناصر : آهن ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، منگنز ، پتاسیم ، ارسنیک ، روبیدم و از موادی مانند آلبومین ، قندها ، چربی و هیدرات کربن تشکیل شده است

چغندر،خواص چغندر
جالب است بدانید که چغندر بعلت داشتن ارسنیک و روبیدم از بیماری جذام جلوگیری کرده و همچنین بخاطر داشتن فسفر غذای خوبی برای تقویت مغز بوده و باعث تقویت حافظه و اعصاب می گردد.لازم به ذکر است که چغندر اشتها آور ، مدر ، دافع اسید اوریک ، مقوی ، ملین ، آرام بخش و تصفیه کننده خون می باشد.در ضمن خوردن آب برگ چغندر در موارد ، سردرد ، چاقی ، درد دندان ، و زخم معده اثر بسیار نافعی می تواند داشته باشد.

چغندر،خواص چغندر
لازم به ذکر است که مصرف برگ چغندر در برطرف شدن بیماری التهاب کبدی نقش مفیدی داشته است و خون را نیز قلیایی می کند.بهتر است بدانید که تخم چغندر دافع بلغم می باشد که برای مصرف باید از دمکرده آن استفاده نمود. گفتنی است که ضماد برگ چغندر در رفع ورم پشت پا و موخوره اثر درمانی دارد ، همچنین ضماد آن مخلوط با عسل در رفع عارضه پوستی کهیر اثر خوبی داشته و موجب رفع آن می شود.

چغندر،خواص چغندر

مضرات چغندر:بهتر است بدانید که افراد مبتلا به سوء هاضمه باید از زیاده روی در خوردن چغندر پرهیز نمایند.لازم به ذکر است که اشخاصی که به قند خون مبتلا می باشند مجاز به مصرف چغندر نمی باشند.

چغندر،خواص چغندر
گفتنی است که خوردن برگ چغندر امکان دارد که در بعضی افراد موجب استفراغ ، دلپیچه و در برخی کودکان موجب حساسیت شودلازم به ذکر است که اشخاص مبتلا به فشار خون و ناراحتی های معده باید در مصرف چغندر احتیاط نمایند. حالا با دانستن خواص چغندر از خوردن آن لذت بیشتری ببرید.

در رژیم لاغری خوب و پیشرفته چغندر یکی از اجزای اصلی رژیم لاغری است

نتایج پژوهشی که در Journal of Agricultural and Food Chemistry به چاپ رسیده است نشان می دهد که جذب آنتی اکسیدان زیاد حتی برای افرادی که دچار سکته ی مغزی شده اند بسیار مفید است. چون باعث بهبود عملکرد مغز و احیای سلول های عصبی می شوند. توصیه می کنیم برای جذب آنتی اکسیدان بیشتر مصرف آلو خشک، انگورها، آلو، مرکبات به خصوص پرتقال، گیلاس و آلبالو، کلم ها، اسفناج، بروکلی، فلفل دلمه ای، چغندر و پیاز را در الویت قرار دهید.

برای مقابله با اسید اوریک خون میوه و سبزیجات مفیدند. برای همین لازم است که میوه و سبزیجات زیاد و متنوعی در طول روز مصرف کنید. توصیه می‌کنیم مصرف گیلاس، توت فرنگی، انگور، کرفس، چغندر، آرتیشو، لوبیا سبز، سیب زمینی، سبزیجات برگ سبز و جعفری را در الویت برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید. توصیه می‌کنیم همچنین ویتامین C و مواد غذایی سرشار از فیبر را دریابید. باید بدانید که فیبرها به دفع اوره کمک زیادی می‌کنند. برای مقابله با نقرس باید مایعات زیادی بنوشید.توصیه می‌کنیم آب، آب سبزیجات تازه و آب مرکبات را در الویت قرار دهید. لازم است که روزانه دو لیتر از این مایعات را میل کنید.

بهتر است بدانید که آب هویج همراه با خیار و چغندر، بهترین درمان کننده نقرس است.روزانه 500 میلی لیتر آب سبزیجات (آب چغندر و آب خیار هر کدام 100 میلی لیتر و آب هویج 300 میلی لیتر) بنوشید.

درمان؛ داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش کافی، مصرف میوه‌ها و سبزیجات، استفاده از روغن‌های مناسب، داروهایی چون متفورمین(با تجویز پزشک)، مصرف آب لیمو ترش در آب داغ(جز برای کسانی که مشکل معده دارند.)، کاهش وزن، مصرف سیر، پیاز، چغندر، کلم و اجتناب از مصرف برخی غذاها(مثل غذاهای فریز شده، زودپز شده، ترشیجات، دوغ به همراه غذا، تنقلات شور، روغن‌های سرخ کردنی، لبنیات پر چرب و…).

چغندر

مطالب مرتبط:

شلغم

هویج

خیار