مشخصات تور لحظه آخری دبی ترکیه تایلند آنتالیا

مشخصات تور لحظه آخری دبی ترکیه تایلند آنتالیا تور لحظه آخری چیست؟ آژانس‌های مسافرتی اغلب به میزان متعارفی بلیط برای مقصدی معین و در زمانی معین تهیه می‌کنند. در صورتی که با …

روکش دندان چیست؟ چرا از آنها استفاده می شود؟

روکش دندان چیست؟ چرا از آنها استفاده می شود؟

وقت آن رسیده است که در مورد موضوعی که برای بسیاری از مردم مهم است و فراگیرتر از آن چیزی که به نظر می رسد صحبت کنیم، همانطور که خواهیم دید. ما …

بهترین دستگاه های بسته بندی کدامند؟

بهترین دستگاه های بسته بندی کدامند؟

بهترین دستگاه های بسته بندی کدامند؟ در دنیای فروش همه میدانند که مهمترین مسئله ای که در مورد کالاها می تواند نظر دیگران را به خود جلب کند، نوع بسته بندی کالاهای …

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز | قانون مهریه 1403

براساس ماده قانون 1052 و همچنین شریعت اسلام، مهریه حق قطعی زن است که به واسطه برقراری عقد نکاح به او تعلق می گیرد. برخی از شروط و قوانین مهریه به شرح زیر می باشد.

  1. مهریه باید براساس توافق و رضایت طرفین انتخاب شود.
  2. هرچیزی که بتوان برای آن قیمتی در نظر گرفت می تواند به عنوان مهریه انتخاب شود.
  3. از لحظه برقراری عقد، زن مالک مهریه می شود.
  4. مرد موظف است مهریه همسرش را در زمان عقد پرداخت کند و در غیر این صورت به عنوان بدهی او به همسرش محسوب شده و هر زمان مطالبه شود باید پرداخت گردد.
  5. در صورتی که مهریه وجه نقد بوده و در موعد مقرر پرداخت نگردیده باشد، در زمان پرداخت تبدیل مهریه قدیم به جدید صورت می گیرد.

تبدیل مهریه قدیم به جدید چه شروطی دارد؟

برای اینکه محاسبه مهریه به نرخ روز 1403 انجام گردد، باید شروط زیر برقرار باشد:

  1. واحد مهریه وجه نقد رایج کشور یعنی ریال باشد.
  2. شاخص قیمت سالانه از زمان عقد تا زمان پرداخت مهریه تغییرات محسوسی داشته باشد.

در صورت برقراری شروط فوق مهریه به نرخ روز محاسبه می شود. قانون محاسبه مهریه به نرخ روز شامل مهریه های سکه و طلا نمی شود، زیرا این نوع مهریه ها در طول زمان ارزش بهاء خود را حفظ کرده اند و قیمتشان افزایش یافته است.

اما ارزش ریال در سال های گذته به شدت افت کرده است. بنابراین همانطور که تمامی بدهی های ریالی که در زمان معین خود پرداخت نشده باشند، شامل دریات دیرکرد می شوند، در رابطه با مهریه نیز این چنین است.

تبدیل مهریه به نرخ روز در قانون 1403 چگونه است؟

برای تبدیل مهریه های قدیم به جدید به راحتی می توانید از طریق سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز اینکار را انجام دهید. در غیر این صورت می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

مبلغ مهریه به نرخ روز = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال مطالبه مهریه)

به عبارت دیگر برای محاسبه مهریه به نرخ روز در ابتدا لازم است که عدد شاخص سال پیش از مطالبه مهریه را در مبلغ مهریه مشخص شده در زمان عقد ضرب کرده و سپس حاصل ضرب را بر عدد شاخص سال عقد تقسیم کنید.

در صورتیکه مطالبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر انجام گیرد، فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت زیر تغییر خواهد کرد:

مبلغ مهریه به نرخ روز بعد از فوت مرد = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال فوت مرد)

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 15 فروردین 1403

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.