خانه » پزشکی و سلامت » همه چیز درباره “عطسه‌” و فواید عطسه کردن
تاریخ انتشار : 15 مهر 1395 - 22:07

همه چیز درباره “عطسه‌” و فواید عطسه کردن

همه چیز درباره “عطسه‌” و فواید عطسه کردن

عطسه کردن , فواید عطسه کردن , خواص عطسه کردن , چرا عطسه می کنیم , عطسه چه سودی داره

همه چیز درباره عطسه‌ و فواید عطسه کردن

1. عطسه کردن از اعصاب‌تان شروع می‌شود. این را نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل می‌گوید.

او این‌طور توضیح می‌دهد که سیستم عصبی همه افراد به یک طریق یکسان سیم‌کشی شده است اما پیام‌هایی که در طول این عصب‌ها حرکت می‌کنند، راه‌های متفاوتی برای رفت‌و‌آمد به مغز انتخاب می‌کنند و همین مسأله باعث می‌شود عادت عطسه کردن در افراد مختلف متفاوت باشد.

او می‌گوید، “این انتقال عصب‌هاست که به مغزتان می‌گوید که چیزی در بینی شما هست که باید بیرون بیاید!”

2. عطسه کردن از بدن‌تان محافظت می‌کند. دکتر کائو می‌گوید، “عطسه کردن بخش مهمی از فرایند ایمنی بدن است که کمک می‌کند سالم بمانید.

عطسه با پاک کردن بینی از باکتری‌ها و ویروس‌ها از بدنتان محافظت می‌کند. وقتی چیزی وارد بینی شما می‌شود یا با محرکی روبه‌رو می‌شوید که مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار گرفته‌است در مغزتان را تحریک می‌کند، پیام‌هایی سریعاً برای بستن گلو، چشم‌ها و دهان‌تان فرستاده می‌شود. سپس، عضلات سینه‌تان شدیداً منقبض می‌شوند و بعد عضلات گلوی‌تان به سرعت باز و آزاد می‌‌شوند. درنتیجه این، هوا—به همراه بزاق و ماده مخاطی—با شدت از دهان و بینی‌تان بیرون می‌آید. و همین می‌شود که عطسه می‌کنید.

3. عطسه سریع اتفاق می‌افتد. عطسه‌ها با سرعت 100 مایل در ساعت حرکت می‌کنند. یک عطسه می‌تواند 100،000 میکروب را وارد هوا کند.

4. برداشتن ابرو ممکن است موجب عطسه شود. برداشتن ابرو روی عصبی در صورت‌تان که مسیر بینی را تامین می‌کند اثر می‌گذارد. و در نتیجه عطسه می‌کنید.

5. هیچ‌وقت در خواب عطسه نمی‌کنید. وقتی می‌خوابید، اعصاب عطسه هم می‌خوابند و این یعنی وقتی خوابید معمولاً عطسه نمی‌کنید.

6. ورزش ممکن است عطسه‌تان بیندازد. دکتر کائو اعتقاد دارد که ورزش موجب عطسه کردن می‌شود. او می‌گوید، وقتی بیش از حد به جسم‌تان فشار می‌آورید، تنفس‌تان زیاد می‌شود و درنتیجه، بینی و دهان‌تان خشک می‌شود. به این ترتیب، بینی شما با شروع به ترشح که موجب عطسه می‌شود به این مسأله واکنش می‌دهد.

7. طولانی‌ترین عطسه: 978 روز که توسط دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده است.

8. نورآفتاب موجب عطسه کردن می‌شود. نورآفتاب باعث می‌شود که یکی از هر 3 نفر به عطسه بیفتند. البته حساسیت به نورآفتاب مسأله‌ای ارثی است—این هم یک چیز دیگر که می‌توانید گردن پدر ‌و ‌‌‌مادرتان بیندازید!

9. رابطه جنسی هم می‌تواند محرک عطسه باشد. بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد. محققان باور دارند که تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک در برخی افراد پیام‌هایی ارسال می‌کند که نه فقط باعث می‌شود این افراد از رابط جنسی خود لذت ببرند، بلکه بعد از اتمام آن عطسه کنند.

10. پرعطسه‌ترین حیوان: ایگوانا. طبق تحقیقات ایگوانا بیشتر از سایر حیوانات عطسه می‌کند. عطسه کردن معمولاً برای بیرون کردن برخی نمک‌های خاص که از محصولات فرعی فرایندهای گوارشی آنهاست اتفاق می‌افتد.

11. چطور عطسه را متوقف کنید؟ بااینکه هنوز ثابت نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی در آن زمان می‌تواند چاره‌ساز باشد.

خرافات مربوط به عطسه

گذشته از این واقعیت‌های عجیب در مورد عطسه، خرافات زیادی هم در مورد عطسه وجود دارد.

به‌عنوان مثال، درست نیست که وقتی عطسه می‌کنید قلبتان می‌ایستد. وقتی سینه‌تان به خاطر عطسه منقبض می‌شود، جریان خون‌تان هم موقتاً منقبض می‌شود. درنتیجه، ریتم قلبتان تغییر می‌کند اما توقف نمی‌کند. و وقتی عطسه می‌کنید کره چشم‌تان بیرون نخواهد پرید. بعضی افراد موقع عطسه کردن به‌طور طبیعی چشم‌های‌شان را می‌بندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشم‌های‌شان بیرون نخواهد پرید! دکتر کائو می‌گوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا می‌رود اما آنقدر زیاد نیست که چشم‌های‌تان را از حدقه بیرون کند.”

خیلی‌ها هم عقیده دارند وقتی عطسه می‌کنید باید کاری که مشغول انجام آن هستید را متوقف نموده و صبر نمایید برخی نیز اعتقاد دارند دوستی به ملاقات‌تان می‌آید و اگر گربه‌تان عطسه کند باران خواهد آمد.

درمورد گفتن واژه عافیت باشید بعد از عطسه به همدیگر، دکتر وود توضیح می‌دهد که واژه عطسه به یونانی “pneuma” به معنای روح می‌باشد.

او می‌گوید، “دعای خیر عافیت باشید بعد از عطسه از عقاید قدیمی است. در گذشته عطسه را تجربه‌ای نزدیک به مرگ می‌پنداشتند و تصور می‌کردند که دعای خیر روح فرد را از بیرون شدن از بدنش نجات می‌دهد و از وارد شدن شیطان به بدنش جلوگیری می‌کند.”

به گزارش بی اس ام اس عطسه‌ موجب انقباض تمامی ماهیچه‌ها از پلک تا عضله حلقوی می‌شود. هرچند علت این اتفاق همچنان نامشخص است اما برخی متخصصان معتقدند که دلیل آن می‌تواند نحوه ارتباط اعصاب در سیستم عصبی بدن و یا محافظت از چشم باشد. شدت و شکل عطسه کردن در همه افراد یکسان نیست و ممکن است به دلایل مختلفی نیز باشد. این پدیده وسیله‌ای برای دفاع از بدن و خارج کردن مواد مضر است.

نکته جالب اینجاست که افراد معمولاً در خواب عطسه نمی‌کنند و دلیلش این است که اعصاب عطسه هم در آن وقت به خواب می‌روند.

ایستادن لحظه‌ای قلب در هنگام عطسه، صبر کردن بعد از عطسه و دعای خیر و عافیت پس از عطسه نیز از عقاید راجع به آن است.

عوامل؛ سرماخوردگی ساده، مواد آلرژی‌زا (پشت سر هم عطسه کردن برخی نیز ممکن است به دلیل همین آلرژی باشد.)، سرمای هوا، برداشتن ابرو(چون روی عصبی در صورت در مسیر بینی را تأمین می‌کند، اثر می‌گذارد)، فشار آوردن زیاد به بدن و نور خورشید.

درمان؛ هنوز راه درمان عطسه پیدا نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی می‌تواند چاره ساز باشد.

سرشاخه‌های گلدار گیاه کلپوره اثر مقوی، نیرو دهنده و ضد تشنج دارد و اگر گرد آن وارد بینی شود مخاط بینی را تحریک کرده و ایجاد عطسه می‌نماید.

افرادی که بعد از ابتلا به سرماخوردگی مدام عطسه می کنند می توانند جوشانده مخلوط سیاه دانه بو داده و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه روی پیشانی خود مرهم کنند. این مخلوط به آنها کمک می کند تا از شر عطسه ها خلاص شوند.

علائم سرخک؛ تب معمولاً زیاد و حدود 40 یا 41 درجه به مدت هفت روز، ترشح از بینی مانند حالت سرماخوردگی، سرفه با گرفتکی بینی و عطسه و گلودرد معمولاً بدون خلط، ورم ملتحمه همراه با قرمزی چشم، ترس از نور، کوفتگی شدید و پیدا شدن جوش ‌های قرمز آجری رنگ بعد از سه روز.

منابع:

تاپ ناز

ایسنا

آفتاب نیوز

عطسه

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. عطسه یک واکنش نیمه خودکار اجباری است که هوا را از طریق بینی و دهان به بیرون می‌راند.

 2. عطسه معمولا ناشی از تحریک شدن مخاط بینی با ذرات خارجی است.

 3. عطسه همچنین ممکن است هنگام قرارگیری ناگهانی در معرض روشنایی، معده خیلی پر و بالاخره عفونت ویروسی رخ دهد.

 4. عطسه کردن باعث انتشار بیماری‌های ویروسی می‌شود

 5. کارکرد زیستی عطسه این است که ترشحات حاوی ذرات خارجی یا مواد محرک را به بیرون براند و حفره بینی را پاک کند.

 6. در حین عطسه، کام نرم و زبان کوچک پایین می‌آیند، در مقابل پشت زبان بالا می‌آید تا به طور نسبی جریان هوا را به دهان مسدود کند

 7. به علت اینکه بسته بودن مجرای دهان به طور کامل صورت نمی‌گیرد، معمولا مقادیر قابل‌ملاحظه‌ای هوا از دهان هم به بیرون رانده می‌شود. شدت و وسعت این بیرون راندن انفجاری هوا از بینی متفاوت است.

 8. عطسه هنگامی رخ می‌دهد که اجسام خارجی یا محرک‌های خارجی در حد کافی از میان موهای بینی به پوشش درونی بینی برسند. این محرک‌ها باعث آزادی هیستامین می‌شوند که سلول‌های عصبی در بینی را تحریک می‌کند و در نتیجه آنها پیام‌هایی را به مغز می‌فرستند که از طریق شبکه عصبی سه‌قلو عطسه را ایجاد می‌کند.

 9. مغز پس از این پیام اولیه، عضلات حلق و نای را فعال ‌کرده و منفذ بزرگی را در حفرات بینی و دهان ایجاد می‌کند و به دنبال آن رانده شدن شدید هوا و ذرات همراه آن رخ می‌دهد. عطسه شدید که به دخالت اندام‌های فراوانی در بالاتنه مربوط است- یک واکنش بازتابی (رفلکسی) است که عضلات صورت، گلو و قفسه سینه را در بر می‌‌گیرد

 10. با اینکه عطسه در افراد سالم بی‌ضرر است، می‌تواند از طریق قطرات عفونی هوابردی که ایجاد می‌کند، باعث انتشار عفونت شود. این قطرات پراکنده شده اندازه‌ای بین نیم تا 5 میکرون (یک میلیونیوم متر)‌ دارند.

 11. در یک عطسه ممکن است تا 400 هزار از این قطرات تولید شود. تخمین‌های محافظه‌کارانه سرعت هوایی که با عطسه از دهان خارج می‌شود را در حد 75 کیلومتر در ساعت یا 21 متر در ثانیه قرار می‌دهد. بالاترین تخمین‌ها (مانند تخمین موزه جهان سلامت در برینگتون در ایلینویز)‌می‌گویند که این سرعت ممکن است به 85 درصد سرعت صوت یعنی 1045 کیلومتر در ساعت یا 290 متر در ثانیه برسد.

 12. از جمله شیوه‌های ذکرشده برای جلوگیری از عطسه عبارت‌اند از: بازدم عمیق هوا در ریه‌ها، که هوایی را که می‌خواهد در عطسه کردن مورد استفاده قرار گیرد، مصرف می‌کند، نگه‌داشتن نفس و تا ده شمردن و چین انداختن و بستن بینی. شواهد بالینی نشان می‌دهد که می‌توان بازتاب عصبی ایجاد کننده عطسه را با اعمال فشار شدید با انگشت اشاره، بلافاصله در پایین بینی، مهار کرد. روش‌های ثابت‌شده برای کاهش عطسه در جهت کاهش تماس عوامل محرک است مانند دور نگه‌داشتن حیوانات خانگی برای اجتناب از پوسته‌های بدن آنها، پاک کردن مداوم و منظم ذرات گرد و غبار از خانه، عوض کردن فیلترهای هواکش‌ها و شومینه‌ها، استفاده از ابزارهای تصفیه‌ هوا و مرطوب‌کننده‌های هوا و دور ماندن از مناطق کشاورزی و صنعتی.

 13. سرفه شناسیسرفه یک واکنش بازتابی (رفلکسی) ناگهانی و اغلب مکرر است که به بدن کمک می‌کند که مجاری هوایی بزرگ را از زیادی ترشحات، مواد محرک، ذرات خارجی و میکروب‌ها پاک کند.

 14. سرفه چند مرحله دارد؟رفلکس عصبی که سرفه را ایجاد می‌کند شامل سه مرحله است: انجام دم عمیق (وارد کردن هوا به ریه‌ها)، بازدم (خارج کردن هوا از ریه‌ها) با فشار در مقابل گلوت (دریچه ابتدای نای) بسته و بعد رها کردن پرفشار هوا در هنگام باز شدن گلوت که معمولا با صدایی متمایز همراه است.

 15. سرفه ممکن است به صورت آگاهانه انجام شود و نیز به صورت غیراختیاری، اما در اغلب موارد بی‌اختیار رخ می‌دهد

 16. سرفه مکرر یا شدید معمولا نشانه وجود بیماری است.

 17. بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها با به سرفه انداختن میزبان خود به میزبان های جدید منتشر می‌شوند. سرفه ممکن است حاد (با شروع ناگهانی) باشد و کمتر از سه هفته به طول انجامد، تحت حاد باشد و دوره آن سه تا هشت هفته طول بکشد یا مزمن باشد، یعنی هنگامی که برای بیش از 8 هفته به درازا می‌کشد.

 18. سرفه بر حسب اینکه خلط داشته باشد یا نه، خشک یا خلط‌دار است. در اغلب موارد سرفه به صورت حاد بروز می‌کند و ناشی از عفونت‌های تنفسی مجاری تنفسی است. به غیر از این، سرفه ممکن است ناشی از وارد شدن اشتباهی غذا به مجرای هوایی نای به جای مجرای گوارشی مری، رخ دهد که به خاطر اشکال عمل گلوت یا دریچه نای است. سیگار کشیدن و آلودگی هوا نیز از عوامل شایع سرفه هستند.

 19. از شایع‌ترین علل شایع سرفه مزمن می‌توان به آسم، بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس) و ترشح پشت حلق در سینوزیت‌ها اشاره کرد. علل دیگر سرفه مزمن ممکن است برونشیت مزمن، نارسایی قلبی و داروهایی مانند داروهای مهارکننده ACE (یک گروه داروهای ضدفشارخون مانند کاپتوپریل) باشند.

 20. سرفه یک بازتاب محافظتی طبیعی است و به خصوص اگر سرفه خلط‌دار باشد، مهار کردن آن ممکن است اثرات زیانباری داشته باشد. با این حال سرفه ممکن است آن‌قدر شدید باشد که به دلایل روانی، جسمی یا اجتماعی لازم باشد آن را درمان کنند.

 21. گاهی سرفه در فردی دیده می‌شود که هیچ علت جسمی یا پزشکی در او یافت نمی‌شود. در این موارد مشکلات عاطفی یا روانی ممکن است علت ایجاد سرفه باشد و به این سرفه، سرفه روانی (و نیز سرفه عادتی یا تیک سرفه) می‌گویند. البته قبل از اینکه این تشخیص مطرح شود، باید تمام بیماری‌های دیگر عامل سرفه رد شده باشد. تصور می‌شود که سرفه روانی در کودکان شایع تر از بزرگسالاان است. یک سناریوی احتمالی ایجاد این سرفه، در کودکی است که برادر یا خواهری با مریضی مزمن دارد.

 22. سرفه کردن همیشه غیرارادی نیست و می‌تواند در موقعیت‌های اجتماعی به کار رود. سرفه کردن ممکن است برای جلب توجه کردن یا رها کردن تنش روانی درونی انجام شود یا به یک رفتار برای بیان ناسازگاری بدل شود. تصور بر این است که میزان چنین سرفه‌هایی در محیط‌هایی که مستعد تنش روانی و تعارض اجتماعی هستند، بالا باشد. در چنین محیط‌هایی سرفه به یک رفتار جایگزین و یا واکنش دفاعی بدل می‌شود. از آنجا سرفه کردن با رها شدن قطرات بزاقی با سرعت بالا همراه است، آداب رایج شامل پوشاندن دهان هنگام سرفه برای جلوگیری از آلوده شدن افراد مجاور بوده است. در گذشته از دست برای پوشاندن دهان استفاده می‌شد. اما در سال‌های اخیر گرایشی به پوشاندن دهان با بازو و آرنج به وجود آمده است. این شیوه جدید بهداشتی‌تر شمرده می‌شود زیرا با سرفه کردن روی دست در هنگام بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، دست آلوده به ویروس می‌شود و هنگام دست دادن با دیگران، دست زدن به دستگیره‌ها، تلفن و کارهایی مانند‌ اینها ویروس منتشر می‌شود.

 23. عطسه از لحاظ بیرون ریختن ذرات بزاق بدتر از سرفه است. عطسه در پشت گلو شروع می‌شود و تعداد ذرات بزاقی که بیرون می‌ریزد، بسیار بیشتر است. حدود 40 هزار ذره که برخی از آنها با سرعت‌هایی بیش از 370 کیلومتر در ساعت به بیرون می‌پرند. اکثر این ذرات اندازه‌ای کمتر از 100 میکرون (یک دهم میلی‌متر) – قطر یک تار موی انسان- دارند. بسیاری از آنها به قدری ریز هستند که با چشم عادی دیده نمی‌شوند. این ذرات بسته به اندازه‌ای که دارند، سرنوشت‌های متفاوتی پیدا می‌کنند. اغلب ذرات بزرگ‌تر و سنگین‌تر تحت تاثیر جاذبه روی زمین می‌افتند. ذرات کوچک‌تر و سبک‌تر (آنهایی که اندازه‌شان 5 میکرون یا کمتر است) کمتر تحت تاثیر جاذبه قرار می‌گیرند و پس از بیرون رانده شدن با سرفه و پراکنده شدن با جریان هوای اتاق، ممکن است تقریبا برای همیشه در هوا شناور بمانند.

 24. حرکاتی که در اتاق انجام می‌شود، ممکن است باعث شود،‌ ذرات سنگین‌تر که روی کف اتاق یا سطوح دیگر نشسته‌اند، دوباره وارد هوا شوند. باز کردن یک در می‌تواند به شدت جریان هوای اتاق را به هم بزند و ذرات بزاق حاوی ویروس نشسته روی زمین را از جای خود بلند کرده و وارد هوا کند. حتی راه‌ رفتن در یک اتاق ممکن است ذرات بزاق را در مسیر حرکت شخص به هوا بلند کند. اگر شخصی بیمار باشد، ذراتی که با یک سرفه واحد از دهان او خارج می‌شود، ممکن است حاوی بیش از دویست میلیون ویروس باشد. این تعداد در طول عفونت در حالی که دستگاه ایمنی فرد در حال پاک کردن عفونت است، ممکن است خیلی متغیر باشد. عموما در یک فرد بیمار در اغلب عفونت‌ها هنگامی که اولین علایم ظاهر می‌شود، بیماری بیش از هر وقتی مسری است.

 25. هنگامی که ویروس‌ها درون ذرات ریز بزاق وارد هوا می‌شوند، می‌توانند ساعت‌ها زنده بمانند، حتی اگر این ذرات روی سطحی بنشینند، ویروس‌ها می‌توانند زنده بمانند و به هوا وارد شوند و هنوز می‌توانند بیماری را منتشر کنند. اگر ذره بزاق روی یک برگ کاغذ بنشیند ویروس‌های درون آن می‌توانند برای ساعت‌ها زنده بمانند. اگر این ذره روی یک سطح فلزی یا پلاستیکی قرار بگیرد ویروس‌ها می‌توانند برای روزها زنده بمانند. هنگامی که این ذرات آلوده استنشاق می‌شوند، در پشت گلو جایگزین می‌شوند و ویروس‌های موجود در آنها سعی می‌کنند تا به سلول‌های پوششی این منطقه وارد شوند و شروع به تکثیر کنند. این وضعیت ممکن است به عفونت منجر شود یا نشود. دفاع‌های طبیعی بدن برای از بین‌بردن عفونت‌ها طراحی شده‌اند و اینکه فردی بیمار می‌شود یا نه، بستگی به این دارد که چه تعداد ویروس را استنشاق کرده باشد و نیز اینکه دستگاه ایمنی فرد پیش از این با این ویروس برخورد داشته است یا نه. هنگامی که افراد بیمار می‌شوند، بدن سعی می‌کند با تولید خلط به پاک کردن عفونت کمک کند. برخی از ویروس‌ها در گلو باقی می‌مانند و هنگام سرفه به بیرون پرتاب می‌شوند. این سرفه، این خلط (و ویروس‌های تکثیرشده جدید)‌ را به بیرون بدن پرتاب می‌کند و کل این فرآیند از اول آغاز می‌شود.

 26. خوب بود فقط متنش رو بیشتر کنین

 27. مرسی عالیبود

 28. برای تحقیق من خوب بود

 29. از همه جالب تر برام عنوان های متن بود

 30. عطسه کردن از جمله مواردی است که خرافات زیادی در رابطه با آن وجود دارد تا جایی که برخی از افراد به محض عطسه کردن، فال حافظ می‌گیرند!

 31. بعضی‌ها پس از یک عطسه از لفظ «صبر آمد» استفاده می‌کنند و بعضاً کار خود را به تعویق می‌اندازند، کفش‌های خود را لنگه‌ به لنگه می‌پوشند یا در کفش‌های خود نمک می‌ریزند!

 32. عطسه اساساً یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است و نه تنها بد نیست (به جز زمانی که یک لیوان چای داغ در دست دارید!)، بلکه عطسه کردن فواید زیادی هم برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به راه های تنفسی دارد.

 33. در حقیقت وجود یک جسم خارجی به راه های تنفسی و حرکت مژه‌های موجود در مخاط‌ بینی پیامی را به مغز می‌رسانند که موجب عطسه می‌شود، این عکس‌العمل بیشتر تحت کنترل حس لامسه است تا چشایی.

 34. زمانی که عطسه روی می‌دهد، قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شود، به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌کند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می‌کند.

 35. مکانیسم ایجاد عطسه،بین همه ی مردم جهان یکسان نیست،به شکلی که تنها 25 درصد مردم هنگام نگاه کردن به خورشید یا قرار گرفتن در معرض نور شدید، عطسه می‌کنند که به «عطسه ناشی از نور» معروف است.دانشمندان در این خصوص نظریات گوناگونی ابراز داشته‌اند. بر اساس یکی از معمول ترین نظریه‌ها، عصب جمجمه‌ای عامل عطسه، به طریقی با عصب بینایی مرتبط است.زمانی که عصب بینایی به شدت تحریک و مردمک چشم نسبت به نور عکس‌العمل نشان داد، منقبض می‌شود، این فرآیند بر عصب جمجمه‌ای عطسه اثر گذاشته و سبب عطسه کردن می‌شود.

 36. برخی از محققان معتقدند که افرادی که دارای آلرژی هستند،استعداد بیشتری نسبت به عطسه در مقابل نور خورشید دارند.در یک بررسی وقتی آلرژی افراد مذکور درمان گردید،از عطسه کردن آنها هم در مقابل نور کاسته شد.

 37. بر اساس مطالعات انجام شده از سوی یک دانشمند آمریکایی، نحوه عطسه کردن می‌تواند نکته‌های زیادی در رابطه با شخصیت افراد بازگو کند.

 38. افرادی که با صدای بلند عطسه می‌کنند،تمایل دارند که رهبران و رؤسایی با نفوذ و خوب باشند، آنهایی که ملایم ‌تر عطسه می‌کنند، عموماً شخصیت آرام ‌تر، وفادار و وابسته‌تری دارند، کسانی که هنگام عطسه کردن جلوی دهان خود را می‌گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع عطسه که در این پژوهش آمده، مربوط به افرادی است که سریع عطسه می‌کنند که این افراد اغلب شخصیت تند و تیزی دارند.

 39. این واقعیت که سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می‌شوند، حقیقتی انکار ناپذیر است و باید به افراد، به خصوص کودکان آموخت که در موقع عطسه کردن، با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.

 40. چنانچه تعداد عطسه در حد متعادل باشد، نیازی به انجام اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و بهتر است بدن را در کاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت.اما در صورتی که تعداد زیاد عطسه باعث آزار فرد شود باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان کرد، چرا که یکی از علایم حاصل از آلرژی، عطسه است.

 41. عطسه‌های پیاپی و پشت ‌سر هم معمولاً نشانه وجود آلرژی است، اما تک عطسه‌ها معمولاً نشان از سرماخوردگی دارد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی که در آلرژی، بی‌رنگ و رقیق است.

 42. پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند که افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، ممکن است برای مدت کوتاهی توانایی عطسه کردن را از دست بدهند.به گفته محققان مرکز عطسه در بصل‌النخاع قرار دارد و پس از سکته مغزی ممکن است نیمی از بصل‌النخاع برای مدتی از کار بیفتد و به همین علت، عمل عطسه کردن نیز انجام نمی‌شود.

 43. در میان مردم خرافات زیادی وجود دارد که نه پایه دینی دارد و نه مایه علمی . یکی از آن ها در مورد عطسه کردن است. عده اى از مردم معتقدند که عطسه شوم است و شگون ندارد و باید در کار مورد نظر عجله نکرد، بلکه باید صبر کرد. ما هر وقت و یا چندین بار بعد از عطسه کردن به کاری اقدام کردیم موفق نشدیم.

 44. از نظر اسلام عطسه کردن نه تنها شوم و بد نیست , بلکه بسیار مفید برای سلامتی بدن است.

 45. در حدیث آمده که عطسه موجب راحتى و سلامتی بدن است، و تا سه روز و به روایتى تا هفت روز، امان از مرگ است. آن چه بین عوام مشهور است که هنگام عطسه تک باید صبر کرد، صحت ندارد و در احادیث اثرى از این حرف نیست.در حدیث آمده که عطسه موجب راحتى و سلامتی بدن است، و تا سه روز و به روایتى تا هفت روز، امان از مرگ است. آن چه بین عوام مشهور است که هنگام عطسه تک باید صبر کرد، صحت ندارد و در احادیث اثرى از این حرف نیست.

 46. در روایت آمده است: وقتى انسان عطسه مى کند( جهت شکرانه تأمین شدن سلامتی اش )بگوید: الحمد للّه اللّهم صل على محمّد و ال محمد. و هنگامی که کسى در حضورش عطسه کند، به عطسه کننده بگوید: یرحمک اللّه ، و او نیز در پاسخش بگوید: یغفر الله لکم . رسول اکرم صلوات الله علیه فرمود: عطسه مریض دلیل بر عافیت و راحتى بدن اوست. عطسه تا وقتى که از سه تا بیشتر نباشد براى بدن نافع است و اگر از سه تا بیشتر شد، نشانه بیماری است. حضرت امام صادق علیه الاسلام فرمود: کسى که عطسه کند از پنج چیز در امان خواهد بود: جذام، سردرد،ریزش اشک ازچشم،گرفتگى بینى و رویش مو در چشم.

 47. حضرت امام رضا علیه الاسلام فرمود: علت عطسه این است که هر وقت خداوند به انسان نعمتى عطا کند و شکرش را به جاى نیاورد، خداوند بادى به بدنش مى اندازد و دور مى زند تا وارد بینى مى شود و در اثر آن انسان عطسه مى کند وقتى مى گوید:الحمدلله، خداوند آن را به جاى شکر نعمتى که به او داده بود مى پذیرد.

 48. حضرت امام رضا علیه الاسلام فرمود: علت عطسه این است که هر وقت خداوند به انسان نعمتى عطا کند و شکرش را به جاى نیاورد، خداوند بادى به بدنش مى اندازد و دور مى زند تا وارد بینى مى شود و در اثر آن انسان عطسه مى کند وقتى مى گوید:الحمدلله، خداوند آن را به جاى شکر نعمتى که به او داده بود مى پذیرد.

 49. این تکلیف تا وقتى است که طرف یک بار, یا دو بار یا حداکثر سه بار عطسه کند. اگر بیش تر از سه بار عطسه کرد علامت بیمارى است. بگو: شفاک اللّه.

 50. وقتی عطسه می‌کنید کره چشم‌تان بیرون نخواهد پرید. بعضی افراد موقع عطسه کردن به‌طور طبیعی چشم‌های‌شان را می‌بندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشم‌های‌شان بیرون نخواهد پرید! دکتر کائو می‌گوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا می‌رود اما آنقدر زیاد نیست که چشم‌های‌تان را از حدقه بیرون کند.”

بستن تبلیغ
بستن تبلیغ