خانه » پزشکی و سلامت » درمان “سوختگی” با آب جوش و درجه 2 و 3

درمان “سوختگی” با آب جوش و درجه 2 و 3

درمان “سوختگی” با آب جوش و درجه 2 و 3

سوختگی,سوختگی آب جوش,سوختگی درجه 3,سوختگی زبان,سوختگی صورت,سوختگی درجه یک,سوختگی سقف دهان,سوختگیری هوایی,سوختگی چهارشنبه سوری,سوختگی با روغن داغ,سوختگی با آب جوش,درمان سوختگی آب جوش,سوختگی با آب جوش درمان,سوختگی با آب جوش خمیر دندان,سوختگی با آب جوش سطحی,سوختگی با آب جوش در کودکان,پماد سوختگی آب جوش,درمان سوختگی اب جوش,داروی سوختگی اب جوش,سوختگی درجه 3,درمان سوختگی درجه 3,انواع سوختگی درجه 3,پانسمان سوختگی درجه 3,ترمیم سوختگی درجه 3

درمان سوختگی با آب جوش و درجه 2 و 3

 به گزارش بی اس ام اس آسیبی که بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک و یا پرتو به پوست (درجه اول و باعث قرمزی آن) و گوشت(درجه دوم و باعث تورم و درد و تاول) و گاهی با ضخامت کامل و رسیدن به استخوان(درجه سوم) وارد می‌شود را سوختگی می‌گویند.

در هنگام سوختگی، بلافاصله باید محل سوختگی را زیر آب سرد گرفت.

در مراحل بعدی نیز می‌توان از گذاشتن سفیده تخم مرغ روی محل سوختگی، گذاشتن چای کیسه‌ای که تر شده با آن باشد، فشار دادن سیب زمینی خام و کشیدن آب خارج شده از آن روی محل سوختگی، گذاشتن پارچه‌ای آغشته به سرکه سیب و یا سرکه سفید، قرار دادن مخلوط مقداری جوش شیرین و آب سرد، برش دادن برگ گیاه آلوئه‌ورا و کشیدن ژله وسط آن روی محل سوختگی، چرب کردن محل سوختگی با روغن در سوختگی‌های سطحی و از خیار سبز و… استفاده کرد.

برخلاف تصور برخی افراد در تأثیر مثبت کَرِه، برای درمان سوختگی نباید از کره استفاده کرد.

استفاده از پماد‌هایی چون روغن ماهی، اکسیدوزنگ، سیلورسولفادیازین، آلفن و زینک اکساید نیز در درمان سوختگی مؤثرند.

در صورت مرطوب و مترشح بودن محل سوخته شده، بدلیل وجود امکان عفونت، باید محل سوختگی را تمیز نگه داشت.

اگر سوختگی زیر لباس، جوراب و… باشد، باید آن را قیچی کرده و به آرامی و بدون کشش از دور محل سوختگی جدا کرد. و اگر لباس و یا زیور آلات به پوست چسبیده باشد، فقط باید محل آن را خنک نگه داشت و از جدا کردن نادرست آن خودداری کرد.

در مواقعی مثل شکستگی، سوختگی، زخم‌های باز، تب بالا، یرقان، بیماری‌‌های عفونی پوستی، کوفتگی و اصطلاحاً رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و بیماری‌های قلبی نباید از مشت و مال استفاده کرد.همچنین در برخی موارد مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سرطان و… نیز باید با پزشک مشورت کرد.

مبتلایان به‌ بیماری پروانه ای درد خود را با سوختگی درجه سه قابل مقایسه می‌دانند.

گفتنی است که گرد طباشیر برای استحکام دندان و سوختگی با آتش نافع و در ترکیب با سکنجبین برای برطرف کردن ناراحتی های روانی و دلتنگی مفید و انفیه آن با روغن بنفشه برای تقویت بینایی مجرب است.لازم به ذکر است که مداومت آن مضر باء و مصلح آن عسل و مصطکی است و گویند برای ریه مضرمی باشد که مصلح آن صبر یا عناب است ولی در سرد مزاجان مصلح آن با زعفران تعدیل می گردد.

در مطلب خواص و فواید تخم شنبلیله میخوانیم که بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخم‌ها، سوختگی، مشکلات پوستی ناشی از نقرس و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله می‌باشد. برای این منظور لازم است پودر دانه شنبلیله را با آب داغ مخلوط نمایید و سطح آسیب‌دیده پوستی و یا مو را با این مخلوط بپوشانید.

ضربه به چشم یا سوختگی می تواند از عوامل چشم درد باشد

منابع:

تیبان

شبکه خبر

سوختگی

تاکنون 44 نظر ثبت شده است.

 1. سوختگی نوعی آسیب به گوشت یا پوست است که بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می‌آید

 2. سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند.

 3. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند.

 4. در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد.

 5. در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق تر مانند عضلات یا استخوان آسیب می‌بینند.

 6. درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد

 7. سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند. قرار دادن محل سوختگی زیر شیر آب می‌تواند به تسکین درد کمک کند و آسیب را کاهش دهد؛ با این وجود تماس طولانی با آب ممکن است باعث سرمازدگی شود

 8. در سوختگی با ضخامت نسبی لازم است محل سوختگی را با آب و صابون شست‌وشو داد و سپس پانسمان کرد. مشخص نیست در مورد آبله‌ها باید چه اقدامی انجام داد ولی احتمالاً کار منطقی این است که به آن‌ها دست نزنیم.

 9. معمولاً در سوختگی‌های نوع سوم به درمان‌های جراحی مانند پیوند پوست نیاز است. معمولاً سوختگی‌های وسیع نیازمند چندین مرحله تزریق وریدی هستند زیرا واکنش التهابی متعاقب باعث کم شدن محسوس جریان مویرگ و خیز می‌شود. رایج ترین مشکل در رابطه با سوختگی مربوط به عفونت است.

 10. اگرچه سوختگی‌های وسیع می‌توانند باعث مرگ شوند اما درمان‌های جدید که از سال ۱۹۶۰ ابداع شده‌اند به طور قابل توجهی مرگ ناشی از سوختگی را به ویژه در کودکان و نوجوانان کاهش داده‌اند

 11. حدود ۱۱ میلیون نفر در جهان نیازمند درمان دارویی اند و هر ساله ۳۰۰۰۰۰ نفر در اثر سوختگی می‌میرند.

 12. در آمریکا نزدیک به ۴۰٪ از افرادی که در مراکز سوختگی پذیرش می‌شوند بر اثر صدمات ناشی از سوختگی می‌میرند

 13. پیامد دراز مدت سوختگی در مرحله اول به وسعت سوختگی و سن فرد بستگی دارد.

 14. ویژگی‌های سوختگی به عمق آن بستگی دارد. در سوختگی‌های سطحی فرد آسیب دیده دو یا سه روز درد دارد و در طول روزهای بعدی پوست ناحیه‌ای که دچار سوختگی شده کنده می‌شود.[۵][۶] افرادی که از سوختگی‌های شدیدتر رنج می‌برند، بیشتر از فشار روحی نارضایتی و شکایت دارند تا از درد ناشی از سوختگی. افرادی که دچار سوختگی‌های با ضخامت کامل هستند ممکن است به طور کامل نسبت به سوزن زدن یا لمس خفیف بی تفاوت باشند

 15. اگرچه سوختگی‌های سطحی به رنگ قرمز هستند، سوختگی‌های شدید ممکن است به رنگ صورتی، سفید یا سیاه باشند.سوختگی‌های اطراف دهان یا سوختگی سطحی موهای داخل بینی می‌تواند نشانگر سوختگی مجاری تنفسی باشد، اما این یافته‌ها قطعی نیستند

 16. نشانه‌های نگران کننده تر شامل این موارد می باشد: تنگی نفس، گرفتگی صدا و صدای گوشخراش یا خس خس سینه. خارش در طول فرایند بهبود طبیعی است و در ۹۰٪ افراد بالغ و تقریباً در همه کودکان اتفاق می‌افتد

 17. ممکن است در مورد آسیب‌های ناشی از برق، احساس کرختی یا مور مور برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.[۹] ممکن است سوختگی‌ها اختلالات عاطفی و روانی را به همراه داشته باشد

 18. سوختگی یکی از شایع‌ ترین صدمه‌ های خانگی به ویژه در میان کودکان است

 19. اصطلاح “سوختگی” تنها به احساس سوزش ناشی از آسیب‌ دیدگی اشاره ندارد.

 20. سوختگی‌ ها با صدمه‌ های پوستی شدیدی توصیف می‌شوند که به از بین رفتن بسیاری از سلول‌های آسیب دیده منجر می‌شود.

 21. اکثر اشخاص بسته به علت و شدت سوختگی بدون بروز عوارض و پی‌ آمدهای جدی بهبود می‌یابند.

 22. در مواجهه با سوختگی‌ های شدیدتر به منظور پیشگیری از بروز عوارض و حتی مرگ، باید بی‌درنگ با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس گرفت.

 23. فیزیوتراپی برای درمان بیمارانی به کار برده می‌شود که در ناحیه‌های بزرگی از بدن یا مفصل‌های اصلی دچار سوختگی شده‌اند. سوختگی موجب سفت شدن پوست، تشکیل بافت همبند جای زخم و تغییرات دیگری می‌شود که حرکت آزادانه بخش‌هایی از بدن را دشوار می‌سازد. پزشکان در طول فیزیوتراپی بهترین روش انجام تمرین‌ها را به بیمار آموزش می‌دهند و به او کمک می‌کنند تا تونوس عضلانی را در دوران بهبود سوختگی حفظ کند.

 24. نشانه‌های سوختگی درجه یک عبارت است:
  • قرمزی
  • التهاب جزیی (تورم)
  • درد
  • خشک و پوسته پوسته شدن پوست در زمان التیام یافتن سوختگی

 25. از آن رو که لایه بالایی پوست در این سوختگی صدمه می‌بیند، نشانه‌ها و علائم پس از ریختن سلول‌های مرده و پوست‌ اندازی برطرف می‌شود. سوختگی درجه یک معمولاً ظرف 3 تا 6 روز التیام می‌یابد، بااین حال در صورت آسیب دیدن ناحیه وسیعی از پوست، بیش از 3 اینچ، یا سوختگی صورت یا مفصل اصلی باید به پزشک مراجعه کرد.

 26. اکثر موارد سوختگی‌های درجه یک با درمان در منزل التیام می‌یابد. توجه داشته باشید که درمان سریع‌ تر سوختگی به معنای التیام سریع‌ تر است.

 27. رعایت توصیه‌های زیر برای درمان سوختگی درجه یک مفید است:
  • محل زخم و سوختگی را به مدت 5 دقیقه یا بیشتر در آب سرد بگذارید.
  • برای تسکین درد استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.
  • برای تسکین پوست از کرم یا ژل آلوئه‌ ورا استفاده کنید.
  • برای محافظت از ناحیه آسیب دیده بر روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید و آن را با باند پانسمان ببندید، البته پانسمان نباید سفت و محکم باشد.

 28. به هیچ وجه یخ روی سوختگی نگذارید، چون یخ در این مورد نه تنها مفید نیست، بلکه آسیب دیدگی را تشدید می‌کند. از قرار دادن پنبه بر روی سوختگی خودداری کنید، چون ممکن است تارهای کوچک پنبه به محل سوختگی بچسبد و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد. ضمناً از به کار بردن نسخه‌های درمانی خانگی مانند کره و تخم مرغ نیز اجتناب کنید، چرا که سودمندی آنها به اثبات نرسیده است.

 29. سوختگی درجه 2 عمیق‌تر و وخیم‌تر از سوختگی درجه 1 است، چرا که آسیب دیدگی از لایه سطحی پوست فراتر می‌رود. این نوع آسیب گسترده تاول زدن، قرمزی و زخم و التهاب شدید پوست را به دنبال دارد. سوختگی در نتیجه ترکیدن بعضی تاول‌ها مرطوب به نظر می‌رسد.

 30. از آن رو که چنین زخم‌هایی بسیار آسیب‌ پذیرند، پانسمان آنها جهت پیشگیری از عفونت باید مرتب عوض شود؛ ضمناً تعویض پانسمان در التیام سریع‌ تر سوختگی نیز مؤثر است. بهبود بعضی از سوختگی‌های درجه 2 بیش از 3 هفته طول می‌کشد، اما اکثر موارد سوختگی‌های درجه 2 پس از سپری شدن 2 تا 3 هفته التیام می‌یابد. هر چه وضعیت تاول‌ها بدتر و تعداد آنها بیشتر باشد، بهبود سوختگی زمان بیشتری می‌برد. در موارد حادتر برای ترمیم آسیب دیدگی ناشی از سوختگی انجام پیوند پوست ضرورت می‌یابد. جراح در عمل پیوند زدن پوست، پوست سوخته را با پوست ناحیه سالمی از بدن جایگزین می‌کند.

 31. قرار دادن پنبه روی سوختگی و استفاده از درمان‌های خانگی مجاز نیست. سوختگی درجه 2 ملایم را می‌توان در مجموع با رعایت نکات زیر درمان کرد:
  • نگه داشتن پوست زیر آب سرد به مدت 15 قیقه یا بیشتر
  • مصرف مسکن‌های غیرتجویزی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
  • استعمال پماد آنتی بیوتیک بر روی تاول‌ها

 32. بااین حال درمان اورژانسی سوختگی ضرورت می‌یابد، اگر سوختگی گسترده در ناحیه‌های زیر رخ داده باشد:

  • صورت
  • دست
  • باسن
  • کشاله ران
  • پا

 33. سوختگی درجه 3 شدیدترین نوع سوختگی است که با بیشترین میزان آسیب دیدگی در تمام لایه‌های پوست همراه است و گاهی حتی به اندام‌های اصلی، گردش خون و استخوان‌ها صدمه می‌زند و در نهایت به مرگ مصدوم می‌انجامد.

 34. تصور اشتباهی وجود دارد که سوختگی درجه 3 دردناک‌ترین نوع سوختگی است. اما در واقع میزان آسیب دیدگی در این نوع سوختگی آن قدر شدید و گسترده است که احتمال دارد بیمار به دلیل صدمه دیدن عصب‌ها هیچ دردی احساس نکند. سوختگی درجه 3 با توجه به دلیل سوختگی باعث تغییرهای ظاهری متفاوت در پوست می‌شود

 35. هرگز سعی نکنید سوختگی درجه 3 را خودتان درمان کنید و در مواجهه با این نوع سوختگی بی‌درنگ با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. در مدت زمانی که منتظر دریافت درمان هستید، در صورت امکان محل سوختگی را تا سطح بالای قلب بلند کنید. لباستان را درنیاورید، اما مطمئن شوید که هیچ پارچه و الیافی به سوختگی نچسبیده باشد. التیام یافتن سوختگی درجه 3 زمان‌بندی مشخصی ندارد.

 36. یکی از جدی‌ترین عوارض سوختگی به وجود آمدن بدشکلی‌های ناشی از انقباض بافت همبند جای زخم است. هنگامی که کل ضخامت پوست در اثر سوختگی از بین می‌رود، بافتی فیبری در دوران بهبود برای ترمیم و جبران پوست از بین رفته ایجاد می‌شود. این شبکه‌ی درهم تنیده‌ی فیبرهای کلاژنی پس از شکل‌گیری، یک دوره انقباض فعال را با اعمال نیروهای قابل ملاحظه در طی این فرایند حیاتی پشت سر می‌گذارد. کارایی اصلی فیزیوتراپی در درمان سوختگی به حداقل رساندن فرایند تشکیل فیبروز است.

 37. میزان تشکیل بافت همبند جای زخم پس از سوختگی تا حد زیادی به نیرو و تأثیرگذاری درمان و دارو و همچنین به واکنش بیمار به فرایند التیام بستگی دارد. درمان در تمامی موارد سوختگی باید بلافاصله پس از بروز سانحه آغاز شود

 38. ماساژ خون‌رسانی به ناحیه آسیب دیده را افزایش می‌دهد، میزان تشکیل بافت همبند جای زخم را کاهش می‌دهد، جای زخم ناشی از سوختگی را شل می‌کند و مانع انقباض یا جمع شدن آن می‌شود و عملکرد مفاصل آسیب دیده را به حالت طبیعی برمی‌گرداند

 39. در مواردی که پیوند زدن پوست یا انجام جراحی‌های دیگر ضرورت می‌یابد، پزشک می‌تواند بیمار را در خصوص بهترین و مناسب‌ترین تمرین‌ها در زمان آماده شدن برای جراحی و دوران بهبود راهنمایی کند. بعضی جنبه‌های فیزیوتراپی، مانند ماساژ جای زخم، درد ناشی از سوختگی و جراحت را تسکین می‌دهد. فیزیوتراپی بخش مهمی از برنامه درمانی دوران بهبود برای بیمارانی به شمار می‌رود که دچار سوختگی شدید شده‌اند. از یاد نبرید که پایدار بودن وضعیت پزشکی بیمار شرط اصلی شروع فیزیوتراپی است.

 40. فیزیوتراپی علاوه بر جسم بیمار، روح وی را نیز در درمان سوختگی های شدید درمان می‌کند. بیمار با مشارکت در برنامه‌های دوران بهبود احساس استقلال و قدرت پیدا می‌کند و بهتر می‌تواند به مقابله با ضربه‌های روانی ناشی از مشاهده جای سوختگی و محدودیت‌های حرکتی برخیزد. بهره‌گیری از ترکیب فیزیوتراپی و کار درمانی در دوران بهبود سوختگی معمولاً بهترین نتیجه را به دست می‌دهد.

 41. سوختگی درجه 3 شدیدترین و جدی‌ترین عوارض، مانند عفونت، خونریزی و شوک، را به دنبال دارد. البته این بدان معنا نیست که سوختگی‌های جزیی درجه 1 و درجه 2 بدون عوارض است. در هر سوختگی احتمال بروز عفونت به دلیل امکان‌پذیر شدن ورود باکتری از راه پوست متلاشی شده وجود دارد. عفونت جریان خون یا سپسیس نیز پی‌آمد اکثر موارد سوختگی‌های شدید است که به شوک یا حتی مرگ می‌انجامد.

 42. یکی از عوارض مشترک تمام سوختگی‌ها به جا ماندن اثر زخم و سوختگی است. سوختگی شدید با تشکیل گوشت اضافه همراه است که به بی‌رنگ شدن بافت همبند جای زخم روی پوست منجر می‌شود. گوشت اضافه به خودی خود خطرناک نیست، اما می‌تواند آزاردهنده باشد. بافت همبند جای زخم با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر ناخوشایندتری می‌یابد، بنابراین باید بر روی ناحیه‌های بدون پوشش ضدآفتاب مناسب به کار برده شود.

 43. سوختگی‌ شدید با احتمال افت دمای بدن یا هایپوترمی و کاهش حجم خون یا هایپوولمی نیز همراه است. در وهله نخست افت شدید دمای بدن یکی از عوارض دور از انتظار سوختگی به نظر می‌رسد، حال آن که در حقیقت از دست رفتن گرمای بدن در اثر سوختگی به بروز این عارضه دامن می‌زند. کاهش حجم خون بدن نیز زمانی رخ می‌دهد که بدن در اثر سوختگی خون بسیار زیادی از دست بدهد.

 44. کزاز نیز یکی از عوارض احتمالی ناشی از انواع سوختگی است. کزاز نیز مانند عفونت خون عفونتی باکتریایی است که بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و در نهایت به تشنج و گرفتگی و انقباض عضلات منجر می‌شود. بر طبق قاعده‌ای کلی تمامی اعضاء خانواده باید جهت پیشگیری از ابتلا به این نوع عفونت هر 5 سال یک بار در برابر کزاز واکسینه شوند.