هواپیما های ATR چه ویژگی ها و معایبی دارند؟

هواپیما های ATR چه ویژگی ها و معایبی دارند؟

هواپیما های ATR چه ویژگی ها و معایبی دارند؟ چند سالی است که نسل جدیدی از هواپیماهای مسافربری وارد کشور شده اند و برخی ایرلاین ها مانند ایران ایر و آسمان از …

نکات مهم برای طراحی و چاپ حرفه‌ای فاکتور

نکات مهم برای طراحی و چاپ حرفه‌ای فاکتور

به گزارش خبرگزاری آنا؛ طراحی و چاپ فاکتور رسمی امروزه با توجه به اینکه هزینه و زمان زیادی را در بر دارد، با نکات خاصی همراه است که این نکات می‌تواند هزینه‌های گزاف را …

چطور در مهمانی لباس خود را با فرزندتان ست کنید

چطور در مهمانی لباس خود را با فرزندتان ست کنید

چطور در مهمانی لباس خود را با فرزندتان ست کنید یکی از لذتهای پدر و مادر شدن، ست کردن لباس با بچههاست. این کار علاوه بر اینکه زیبایی استایل خانوادگی شما را …

⚖️ قانون تبدیل مهریه به نرخ روز چیست؟

ماده قانون و تبصره های زیادی در رابطه با مهریه وجود دارد که یکی از اصلی ترین آنها محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه می باشد. طبق این قانون مهریه های ریالی نیز در رابطه با عدم پرداخت به موقع، هم ردیف سایر بدهی های ریالی قرار گرفته و شامل پرداخت دیرکرد می شوند.

طبق ماده قانون 1052 مهریه ای که براساس توافق طفین انتخاب می شود، از زمان خاری شدن خطبه عقد یکی از اموال زن محسوب شده و می تواند هرگونه تصرفی در آن بکند.

مهریه می تواند هریک از انواع طلا، سکه، وجه نقد، ملک، سفر حج و … باشد. وجه مشترک تمامی مهریه ها قابل خرید و فروش بودن آنهاست. یعنی مهریه باید چیزی باشد که بتوان آن را به پول تبدیل کرد.

بنابراین اگر در زمان عقد مهریه پرداخت نگردد، تا زمانیکه پرداخت شود به عنوان یک بدهی برای مرد است و باید سایر قوانین مربوط به بدهی های ریالی، همانند تاخیر تادیه، برای مهریه اجرا شود.

با این تفاوت که برای دریافت تاخیر تادیه شما در ابتدا لازم است که مطالبه طلب در موعد مقرر به صورت رسمی را به دادگاه ثابت کرده، اما برای مهریه به نرخ روز نیازی به اثبات نمی باشد.

فرمول تبدیل مهریه به نرخ روز چیست؟

تبدیل مهریه به نرخ روز از دو روش امکان پذیر است که در ادامه هر دو روش را برای شما شرح میدهیم:

تبدیل مهریه به نرخ روز با استفاده از فرمول قوه قضاییه

برای تبدیل مهریه از این روش ابتدا لازم است که از هر راهی راحت تر هستید، اعداد شاخص قیمت سالانه مربوط به سال عقد و سال پیش از مطالبه مهریه را به دست آورید.

عدد شاخص قیمت سالانه در پایان هرسال توسط بانک مرکزی و اداره آمار مشخص و اعلام می گردد. در اینجا عدد شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی ملاک محاسبات است.

از آنجایی که برای محاسبه مهریه به نرخ روز در سال جاری به عدد شاخص همین سال دسترسی نداریم، آخرین عدد شاخص یا همان عدد شاخص سال پیش از مطالبه مهریه مورد استفاده قرار میگیرد.

فرمول تبدیل مهریه به نرخ روز به صورت زیر است:

تبدیل مهریه به نرخ روز با استفاده از ابزار آنلاین

یک روش راحت تر و سریعتر برای محاسبه مهریه به نرخ روز، استفاده از سایت هایی است که ابزار محاسبه مهریه را به صورت رایگان و آنلاین در اختیار شما گذاشته اند.

برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 و تبدیل مهریه به نرخ روز 1403 به صورت آنلاین کلیک کنید.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 7 فروردین 1403

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.