مزایا و معایب بلیچینگ دندان

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

مزایا و معایب بلیچینگ دندان در حقیقت بلیچینگ دندان یکی از نوین ترین روش های دندانپزشکی است که برای سفید کردن دندان و بهبود طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد، با …

نقاشی ساختمان حرفه ای در تهران

نقاشی ساختمان حرفه ای در تهران

نقاشی ساختمان حرفه ای در تهران رنگ،ترکیب ماستیک رنگدانه دار، مایع یا جامد است که پس از اعمال بر روی یک لایه نازک، به یک لایه جامد تبدیل میشود. بیشتر برای محافظت، …

تشخیص مکمل اصلی از تقلبی

تشخیص مکمل اصلی از تقلبی

تشخیص مکمل اصلی از تقلبی تشخیص مکمل اصل از تقلبی آسان نیست. باید بدانید که به دنبال چه هستید. تمامی محصولات نسخه‌های تقلبی دارند. راه‌های تشخیص عبارت هستند از: 1.     مکمل‌های با …

گالوانیزه یک فلز مقاوم و محکم در برابر خوردگی است که آن را به یک انتخاب ایده آل در بسیاری از پروژه ها تبدیل می کند.  در خمکاری ورق گالوانیزه می توانید تا آن را به اشکال دلخواه خود در آورید. خمکاری ورق گالوانیزه با استفاده از روش های متفاوتی انجام می شود که در این مطلب قصد داریم به برخی از آن ها اشاره کنیم.
خمکاری ورق های گالوانیزه و یا به طور کلی خمکاری فلزات به دو صورت ماشینی و دستی انجام می شود. اما تفاوتی میان این دو وجود دارد؛ شما تنها زمانی می توانید ورق مورد نظر خود را به با استفاده از روش های دستی خم کنید که ضخامت آن پایین باشد.
خمکاری – برش ورق گالوانیزه با لیزر و بطور کلی برش لیزر فلزات ، از پروسه های پرکاربرد در جریان ساخت قطعات فلزی در صنایع است .

خمکاری ورق گالوانیزه دارای ویژگی ها و کاربرد هایی می باشد که این ویژگی ها همانطور که گفته شد آن را به یک گزینه مناسب در صنایع مختلف تبدیل می کند.یکی از این ویژگی هزینه کمتر خمکاری نسبت به جوشکاری می باشد. در جوشکاری هزینه بیشتری جهت تغییر شکل ورق ها و مواد مختلف پرداخت می شود.
همچنین علاوه بر این، خمکاری در زمان بسیار کوتاه تری انجام می شود و در وقت افراد صرفه جویی می کند.

کاربرد خمکاری ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای پوششی از جنس فلز روی می باشد که باعث شده است مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی باشد. از خمکاری در صنایع مختلفی استفاده می شود و در هر کدام از این صنایع کاربرد و مزایای متفاوتی دارد. برخی از این صنایع شامل کشاورزی، ساختمان سازی، لوازم خانگی، کشتی سازی، خودرو سازی و غیره می شود.

برخی از روش های دستی خمکاری ورق گالوانیزه

1.     خمکاری با استفاده از چکش

این روش از خمکاری با استفاده از یک گیره فلزی و البته یک چکش انجام می شود.این روش به این صورت است که ابتدا ورق را با استفاده از گیره به محکمی نگه داشته می شود و سپس قسمت مورد نظر که نیاز به خم شدن دارد با استفاده از چکش به آن ضربه وارد می شود.خمکاری با استفاده از این روش از دقت پایینی برخوردار است و احتمال خطا در آن وجود دارد.

2.    استفاده از لوله

روش بعدی خمکاری، با استفاده از یک لوله و چند کمک کننده انجام می شود. به این صورت که بخش مورد نظر ابتدا از قطعه کار جدا می شود و سپس با در نظر گرفتن چندین سانتی متر درز، لوله ها را به صورت عمود بر قطعه کار جوش می دهند.
این کار باعث می شود قطعه کار در انتهایی ترین نقطه ورق قرار گرفته شود. پس از آن ورق بر روی لوله پیچیده می شود و شروع به خم شدن می کند.

برخی از دستگاه های خمکاری ماشینی

1.    دستگاه خمکن برقی

معمولا هنگامی که ضخمات ورق ها به 6 میلیمتر می رسد از این دستگاه جهت خمکاری ورق استفاده می شود.
طول این دستگاه تا حدود 6 متر می باشد و از سرعت و کارایی بالایی برخور دار است. زیرا در این دستگاه برخلاف روش های دستی از نیروی موتور الکتریکی استفاده می شود.

2.    دستگاه خم کن دستی

دستگاه خمکن دستی از ساده ترین دستگاه های خمکاری ورق های گالوانیزه می باشد. این دستگاه دارای سه فک می باشد، دو فک متحرک که در قسمت بالایی آن قرار گرفته اند و یک فک ثابت که بر روی دستگاه قرار داده شده است.
طرز کار این دستگاه به این صورت است که ورق با استفاده از فک های متحرک به طور محکم بر روی دستگاه قرار می گیرد. سپس فک ثابت با حرکت محوری خود شروع به خم کردن ورق می کند. از این دستگاه معمولا هنگامی استفاده می شود که ضخامت ورق کم باشد.

3.    دستگاه خمکن ستونی

این دستگاه دارای دو مدل می باشد؛ یک مدل با فک ساده و دیگری با فک لقمه ای.
در خمکاری با استفاده از این دستگاه ابتدا ورق گالوانیزه در میان دو فک قرار داده می شود و سپس با استفاده از اهرمی که در کنار دستگاه قرار دارد ورق شروع به خم شدن می کند.
در این دستگاه دو وزنه وجود دارد که می توان فشاری را که به ورق جهت خم کردن آن وارد می شود را تنظیم کرد. همچنین از این دستگاه برخلاف دو مورد قبلی می توان برای خم کردن ورق ها با ضخامت های مختلف استفاده کرد.

همانگونه که در ابتدای مطلب اشاره کردیم خمکاری ورق گالوانیزه امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد و کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلف دارد.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 23 فروردین 1403

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.