خواص و فواید اسطوخودوس

خواص و فواید اسطوخودوس

جالب است بدانید که اسُطوخودوس (لَوندر) گیاهی زیبا و خوش بو با دهها خاصیت از جمله برای درمان بیخوابی در بیشتر نقاط دنیا بحالت خودرو پیدامیشود به ویژه در جنوب فرانسه مناطق مدیترانه و در تورنتو کانادا به مقدر فراوانی وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلف ظاهر می گردد.در واقع اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریک ، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه ای شکل می باشد. جالب است بدانید که گلهای آن برنگ بنفش و بصورت سنبله می باشدو بسیار زیبا است.

خواص و فواید اسطوخودوس
اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه بدست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است .

قابل ذکر است که قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه های گلدار آن است .جالب است بدانید که  اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد .طعم آن تلخ است و بعلت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می گردد .در واقع اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه بدست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی می باشد.اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک می باشد.

خواص و فواید اسطوخودوس

بهتر است بدانید که هر روز میان وعده‌های صبحانه، نهار و شام هر بار نوشیدن یک فنجان از دم‌کرده‌ی آن، عصبانیت را رفع کرده و سرگیجه را درمان و سردرد های میگرنی را نیز درمان می‌نماید.جالب است بدانید که  مالیدن و شست‌وشو با آب جوشانده‌ی گرم آن برای درمان نقرس و بیماری‌های مبتلا به رماتیسم و کوبیدگی و دررفتگی‌ های عضوی و خون‌مردگی‌ها نافع است.در واقع حمام با آبی که دارای اسانس «اسطوخدوس» باشد، ضدسرماخوردگی می باشد.

خواص و فواید اسطوخودوس

بدنیست بدانید که اعصاب را آرام کرده، نیرو بخش، از بین برنده‌ی خارش و بیماری‌های قارچی و ضد افسردگی و افکار پریشان نیز می باشد
در واقع پنج گرم از آن را دم کرده و نوشیدن آب صاف کرده‌ی آن، لطیف‌کننده‌ی اعضای بدن و مقوی اعصاب و مفرح روح است و برای افرادی که زیاد عصبانی می‌شوند، نافع و تاثیرگذار است.

خواص و فواید اسطوخودوس

گذاشتن گیاه اسطوخدوس به مدت یک هفته روی تبخال، مایعات خنک، بستنی، سیب‌زمینی، کاهش فشار عصبی و استرس و کمپرس یخ هم برای درمان این بیماری مفید است.

در یک فنجان آب، چند قطره روغن اسطوخودوس بریزید و سپس گلوله پنبه را در آن بخیسانید و بعد آن را روی پلک چشمتان بگذارید تا چشم درد را تسکین دهد

منبع :عطار شیرازی

منبع :ایسنا

اسطوخودوس

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.