همه چیز درباره آشنایی با درمان درد قولنج پشت در بارداری

قولنج

قولنج ,قولنج چیست,قولنج کمر,قولنجان,قولنج کتف,قولنج قفسه سینه,قولنج روده,قولنج معده,قولنج به انگلیسی,قولنج شکستن,قولنج چیست وراه درمان آن,قولنج چیست نوزاد

قولنج , قولنج چیست , قولنج کمر , قولنج کتف

توضیحاتی در مورد قولنج

برای درمان خانگی قولنج معده در طب سنتی، مصرف برخی گیاهان دارویی و برای قولنج پشت و کمر، انجام حرکات کششی و ماساژ با روغن توصیه میشود. قولنج یا کولیک عموما ناشی از ناراحتی در شکم است که گهگاه می‌گیرد و با درد شدید همراه است، البته کولیک در نواحی دیگر بدن مانند پشت، کمر، گردن و کلیه‌ها نیز رخ می‌دهد، ولی بیشتر به دردهای شدید و ناگهانی داخل شکم گفته می‌شود. کولیک در پزشکی نوین، تعریف و جایگاه علمی ندارد و چیزی که استنباط می‌شود آن است که به دلیل اسپاسم و گرفتگی ناگهانی عضلات، در برخی اندام‌های بدن مانند شکم (معده)، ستون فقرات، کتف، گردن، عضلات پا و قسمت‌های مختلف اسکلت بدن دردی آنی، گذرا و تکرار شونده به وجود می‌آید که عامه به آن قولنج می‌گویند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد قولنج صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

قولنج چیست

کولیک اصطلاحی است که در مورد دردهای مبهم در نواحی مختلف بدن به کار می‌رود. در گذشته برای درد احشای داخل شکم نظیر کلیه نیز اصطلاحاتی مثل کولیک کلیوی به کار می‌رفته‌اند و دل‌دردهای مبهم نیز کولیک نوزادان نامیده می‌شود، چنان‌که در لغت‌نامه دهخدا نیز اصطلاح کولیک به صورت «دردی که غفلتاً در ناحیهٔ شکم خصوصاً نواحی مجاور به قسمتهای مختلف قولونها حاصل شود» توضیح داده شده‌است. امروزه اصطلاح کولیک بیشتر برای دردهای مرتبط با عضلات و مفاصل به کار می‌رود. اصطلاح کولیک شکستن هم به معنی وارد کردن فشار به مفاصل به شکلی است که باعث آزاد شدن صدایی کوتاه و خشک از آن‌ها شود. این کار معمولاً در مورد مفاصل انگشتان انجام می‌شود، اگر چه برخی کولیک مفاصل بین مهره‌های گردن یا پشت یا مفاصل بزرگ‌تر مثل زانو را نیز می‌توانند بشکنند.

قولنج شکستن

قولنج شکستن به عملی گفته می‌شود که طی آن فرد به مفاصل خود فشار وارد می‌کند تا صدایی شبیه به شکستگی از آن ساطع شود. معمولاً شکستگی و دردی ندارد البته ممکن است در صورت تداول در مدت زمان کوتاه درد خفیفی را ایجاد نماید. معمول‌ترین روش کولیک شکستن آن است که فرد انگشتان خود را به سمت کف دست خود کمی بیش از اندازه خم می‌کند. ممکن است گاهی با بازکردن مفاصل یا تکان دادن دست، پا یا کمر قولنجتان بشکند.

علل قولنج شکستن

وقتی می‌گوییم علت قولنج شکستن چیست؟؛ گاهی منظور علت صدایی که ساطع می‌شود مد نظر است و ممکن است علت این که چرا قولنج می‌شکنیم مد نظر باشد. در نتیجه در دو قسمت موضوع را بررسی می‌کنیم. چرا قولنج می‌شکنیم؟ قولنج شکستن هیچ زمینهٔ پزشکی یا ورزشی ندارد. علل عمده به صورت زیر است: ممکن است زمینهٔ آن استرس باشد. عادت کردن؛ شاید زمینه شروع آن چیز دیگری بوده باشد اما اگر فرد به صورت متداول این عمل را تکرار کند و حتی زمینهٔ آن از بین برود؛ فرد از سر عادت کولیک شکستن را ادامه دهد. کولیک شکستن باعث ایجاد احساسی متفاوت در مفاصل می‌شود که برخی از افراد از آن خوششان می‌آید که می‌تواند آن‌ها را به تکرار این کار تحریک کند.

علت صدای قولنج شکستن

علت صدای ناشی از کولیک شکستن چیست؟ اگرچه علت ایجاد صدا از مفصلی که قولنجش می‌شکند با قطعیت مشخص نشده، اما فرضیه‌های زیر برای آن مطرح شده‌اند : حفره‌زایی در داخل مفصل: بر اثر ایجاد فشار منفی، مایع درون مفصل دچار حفره‌های ریزی می‌شود که به‌سرعت متلاشی می‌شوند و صدا ایجاد می‌کنند؛ پاره شدن استحکامات درون‌مفصلی؛ کشیده شدن ناگهانیِ رباط‌های داخل مفصل. از بین مکانیسم‌های یادشده، مورد اول بیشتر مورد توافق است. محققان در سال ۱۹۷۱ نشان دادند که اِعمال کشش برروی مفاصل سینوویال باعث می‌شود که گازهایی که در مایع درون‌مفصلی محلول بوده‌اند (ازجمله دی‌اکسید کربن)، قابلیت انحلال خود را در این مایع به‌طور موقت از دست بدهند و حباب تشکیل دهند. سپس این حباب‌ها متلاشی می‌شوند و صدای “تِق‌مانند”ی تولید می‌کنند. برای این‌که مفصل بتواند دوباره چنین حالتی را تجربه کند، زمانی لازم است تا گازها کاملاً در مایع مفصلی حل شوند. در طول این مدت‌زمان، اِعمال دوبارهٔ فشار باعث ایجاد صدا نخواهد شد

مضرات قولنج شکستن

اگرچه این باور در عامهٔ مردم وجود دارد که کولیک باعث آسیب به مفصل می‌شود و منجر به ابتلا به آرتریت می‌گردد، اما شواهد علمی این فرضیه را تأیید نمی‌کنند . دکتر دونالد آنگر (به انگلیسی: Donald Unger)، در یک مطالعهٔ شخصی، به‌مدت بیش از شصت سال کولیک مفاصل انگشتان دست چپ خود را شکست، اما درمورد دست راست خود این کار را انجام نداد. نتیجهٔ مطالعهٔ وی حاکی از آن بود که آرتریت یا هیچ عارضهٔ خاصی در دست چپ وی ایجاد نشد. دکتر آنگر به‌خاطر این مطالعه جایزهٔ ایگ‌نوبلِ سال ۲۰۰۹ را دریافت کرد

تاریخچه قولنج

در گذشته، برای درد احشای داخل شکم نظیر کلیه نیز اصطلاحاتی مثل کولیک کلیوی به‌کار می‌رفته‌اند، چنان‌که در لغت‌نامهٔ دهخدا نیز اصطلاح «کولیک» به‌صورت «دردی که غفلتاً در ناحیهٔ شکم خصوصاً نواحی مجاور به قسمت‌های مختلف قولون‌ها حاصل شود» توضیح داده شده‌است.  امروزه اصطلاح کولیک بیشتر برای دردهای مرتبط با عضلات و مفاصل به‌کار می‌رود  اصطلاح کولیک هم به‌معنی وارد کردن فشار به مفاصل به‌شکلی است که باعث آزاد شدن صدایی کوتاه و خشک از آن‌ها شود. این کار معمولاً درمورد مفاصل انگشتان انجام می‌شود، اگرچه برخی کولیک مفاصل بین مهره‌های گردن یا پشت یا مفاصل بزرگ‌تر، مثل زانو و مچ دست و پا، را نیز می‌توانند بشکنند.

علت قولنج

کولیک و گرفتگی عضلات شکمی، به دلیل جمع شدن گاز در معده و روده بزرگ که در نتیجه هضم ضعیف، تخمیر و… رخ می‌دهد ایجاد می‌شود. همچنین می‌تواند ناشی از سنگ‌های کلیوی و یا سنگ کیسه صفرا باشد. کولیک معده که به دلیل سوء هاضمه ایجاد شده است را می‌توان با راه‌کارهای درمان خانگی کولیک مداوا نمود ولی در مورد سایر قولنجها به درمانهای ویژه نیاز است. در مورد کولیک پشت و کمر، اگر فردی در طول روز مرتباً درد را احساس کند و این درد به طور مداوم بیش از ۳ روز طول بکشد و همراه با گزگز، مور مور و کرختی دست و پا باشد باید حتماً به پزشک متخصص برای درمان مراجعه کند.

درمان خانگی قولنج معده

مصرف عصاره زنجبیل تازه یکی از شیوه‌های درمان خانگی قولنج معده است. به این منظور، یک قاشق چایخوری عصاره تهیه شده از زنجبیل تازه را با یک قاشق چایخوری آبلیموی تازه و کمی نمک و مقداری شکر بخورید. این مخلوط را می‌توانید با کمی آب گرم نیز میل نمایید. خوردن ترب همراه با آبلیمو به دلیل خواص هضم کنندگی که دارد برای درمان بیماری کولیک معده بسیار موثر است. همچنین می‌توان یک قاشق غذاخوری آب ترب که با همین مقدار آبلیمو مخلوط شده و با کمی آب آن را رقیق کرده‌اید، به هنگام بروز کولیک بنوشید. این ترکیب برای تسکین دل درد ناشی از کولیک بسیار مفید است. برای رفع کولیک کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد، مغز بادام پوست کنده را به آن اضافه کنید. سپس آنها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپ خوری از آن بخورید. تمر هندی نیز از دسته گیاهان دارویی مفید برای تسکین دل درد است. یک قاشق غذا خوری برگ تازه تمر هندی را آسیاب کرده و به آن نصف قاشق چایخوری نمک اضافه کنید. سپس آن را در نصف فنجان آب مخلوط کرده و میل کنید. ۱۰ الی ۴۰ گرم گل بهار نارنج را در یک لیتر آب دم کرده و پس از صاف کردن مخلوط با عسل، ۲ الی ۳ فنجان به فاصله بنوشید. از دیگر راه های درمان خانگی کولیک معده، مصرف زنیان است. به این منظور یک قاشق چایخوری زنیان را بکوبید و به آن مقداری نمک اضافه کنید. این ترکیب دل درد و یا هر دردی که با سوء هاضمه همراه است را تسکین میدهد.

درمان خانگی قولنج کمر

علت اصلی ایجاد کنده کولیک در پشت و کمر، عدم رعایت وضعیت صحیح بدن در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره است. برخی درمان‌های مفید برای کولیک عبارتند از: انجام ورزش‌های کششی و حرکات اصلاحی، به میزان حداقل ۲ تا ۵ دقیقه در روز کافی است تا فرد از ابتلا به کولیک پشت، کمر و مفاصل در امان باشد. ماساژ موضعی با روغن نیز از بهترین راه‌کارهای درمان خانگی کولیک کمر است. گرفتن دوش آب گرم به مدت 10 دقیقه نیز برای تسکین درد ناشی از اسپاسم و گرفتگی ناگهانی عضلات بسیار موثر است.

نکاتی در مورد قولنج

به طورکلی موارد زیر را در هنگام مواجه با کولیک مدنظر داشته باشید: هنگام کولیک معده و درد شدید شکم، از خوردن غذاهای جامد بپرهیزید و فقط مایعات باید به مقدار کم و با فاصله خورده شود تا علت و عامل ایجاد درد مشخص گردد. محل دقیق درد، کیفیت درد و علائم جانبی آن را شناسایی و برای پزشک خود توضیح دهید. اینکه آیا درد هنگام خوردن غذا شروع شده یا بعد از آن و یا هنگام ورزش نیز بر نحوه و چگونگی درمان موثر است. شیوه‌های درمان خانگی کولیک که در بالا ذکر گردید، در صورتیکه موثر واقع نشد بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی قولنجهایی که بیشتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشند و یا همراه با تب هستند، باید هر چه زودتر مورد بررسی پزشکی قرار بگیرند.

قولنج یا قولون

کولیک درحقیقت آن نوع ازبیماری را گویند که سبب بیماری درروده ستبر وکلفت – که نامش قولون است – ودراطراف قولون منشا دارد؛ که سبب بیماری درحقیقت ازاثر سرد یی است که برقولون تاثیر گذاشته زیرا ماده بیماری سرد مزاج، انبوه وبرهم انباشته است وپیه زیاد برقولون جمع آمده است که درنتیجه احساس درد زیاد ازاثر سرد مزاجی قولون به وجود می آید. اگر چنین حالتی نه درقولون، بلکه درروده باریک باشد نام راستین آن ایلاوس است ونباید آن را کولیک نامید. لیکن ازآنجا که دربسیاری از حالات، درد واثر کولیک وایلاوس با هم شباهت دارند ازاین رو گاهی ایلاوس را نیز کولیک گویند.

علت قولنج در طب سنتی

عواملی که می توانند سبب کولیک شوند (برابر نظر اطباسنتی) : *اولین مورد از علت کولیک حبس شدن مقداری از محتویات داخل روده به علت تغییر حالت آن است که این خود می تواند سه علت مختلف داشته باشد . 1-گاهی در اثر حرارت زیاد داخل روده ، محتویات آن تجمع و خشک گردیده و سبب انسداد می شوند . 2- گاهی سردی مزاج روده ها سبب کندی حرکات روده و در نتیجه تجمع مواد و انسداد روده می گردد . 3- گاهی کمبود ترشحات روده و کمی رطوبات و مایعات داخل روده و خشکی حاکم بر آن سبب خشکی و حبس شدن مواد داخل آن شده و ایجاد انسداد می کند . *دومین مورد از علل کولیک وجود غده است :گاهی پیدایش غده ای در داخل روده سبب انسداد روده و عدم عبور طبیعی مواد از داخل آن می گردد. *سومین علت کولیک وجود ورم :گاهی ورم های گرم مزاج یا سردمزاج قسمتی از روده را فرا گرفته و مانع عبور مواد از داخل آن شده و سبب کولیک می گردند .*چهارمین علت کولیک تجمع گاز :گاهی جمع شدن گاز در قسمتی از روده و عدم خروج و جابجایی گازها سبب کولیک ریحی روده می گردند . *پنجمین علت کولیک تجمع انگل ها :گاهی در اثر تجمع انگل های داخل روده در یک قسمت از آن یا کثرت آنها کولیک عارض می شود . *ششمین علت کولیکالتوایی :گاهی در اثر جابجایی و پیچش روده و سوار شدن قسمتی از روده بر روی قسمت دیگر ایجاد کولیک می شود که این حالت را قولنج التوایی گویند . *هفتمین علت قولنج تجمع مواد هضم نشده :گاهی بعضی از مواد غذایی دیر هضم مانند تخم مرغ زیاد و یا به خام یا کشک یا نان های خمیر بخصوص اگر گرما خورده شده باشند می توانند روده را مسدود کرده و ایجاد قولنج نمایند و این حالت اخیر از سایر حالات دیگر در کشورهای جهان سوم بیشتر مشاهده می گردد. با راهکارهای درمان قولنج آشنا شوید .

علائم قولنج

1-درد شدید که در تمام شکم پیدا می شود . 2- شکم به کلی بسته می شود و اجابت مزاج صورت نمی گیرد . 3- شکم سفت می شود و نفخ کرده و بالا می اید . 4- هنگامی که شدت پیدا می کند حالت تهوع و استفراغ عارض می شود . پس از علل قولنج میتوان به سردی مزاج و یا وجود غده هایی در بدن اشاره کرد. گاهی هم در روده حرارت زیادی وجود دارد که از علل قولنج می باشد. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

بیشتر بخوانید : درد قولنجسکسکهیرقان ♥ پانکراسبلوغ زودرس

29 comments

 1. قولنج درحقیقت آن نوع ازبیماری را گویند که سبب بیماری درروده ستبر وکلفت – که نامش قولون است – ودراطراف قولون منشا دارد؛ که سبب بیماری درحقیقت ازاثر سرد یی است که برقولون تاثیر گذاشته زیرا ماده بیماری سرد مزاج، انبوه وبرهم انباشته است وپیه زیاد برقولون جمع آمده است که درنتیجه احساس درد زیاد ازاثر سرد مزاجی قولون به وجود می آید. اگر چنین حالتی نه درقولون، بلکه درروده باریک باشد نام راستین آن ایلاوس است ونباید آن را قولنج نامید. لیکن ازآنجا که دربسیاری از حالات، درد واثر قولنج وایلاوس با هم شباهت دارند ازاین رو گاهی ایلاوس را نیز قولنج گویند.

 2. سببهای پیدایش قولنج به قرار زیراست:

  ۱-سبب درخود روده غلیظ وکلفت (قولون) است.

  ۲-درغیر روده قولون است که به قولون سرایت کرده وبیماری اشتراکی است.

 3. سببهای پیدایش قولنج به قرار زیراست:

  ۱-سبب درخود روده غلیظ وکلفت (قولون) است.

  ۲-درغیر روده قولون است که به قولون سرایت کرده وبیماری اشتراکی است.

 4. اگر سبب ویژه به روده قولون است چند حالت واحتمال دارد،

  سوء مزاج گرم ساده یا سرد ساده یا خشک ساده بدون ماده است.

 5. اگر سوء مزاج گرم سبب قولنج درقولون شده است ازخشکانیدن شدیدی که دارد برقولون اثر بد می گذارد وغذا را به سوی کبد روانه می سازد ودرکبد جای می دهد.

 6. اگر سوءمزاج سرد قولنج را برای قولون به ارمغان آورده است غذای داخل قولون را منجمد (یخ بسته) می کند واین سوء مزاج آزاردهنده – که اکثرا درمحیط زیست سرد سیر ودرموقع وزیدن بادهای شمالی پدید می آید – اندرون انسان را بسیار گرم می کند، مدفوع را می خشکاند وماهیچه های مقعد را محکم می کند وماهیچه ها ومدفوع وآنچه را که با مدفوع است به سوی بالا می کشد. سوء مزاج خشک-که سبب قولنج می شود-ازآن است که چیزی را درمعده نمی یابد تا آن را بلغزاند وهرچه هست همان است که می خشکاند ورطوبتش را برمی چیند.

 7. اگر سوء مزاج تر وساده باشد خود به خود سبب پیدایش قولنج نمی شود مگر اینکه روی آوری ازآن سبب قولنج شود وآن روی آور سردی بخش یا ازحیث ماده تر مزاج باشد.

 8. گر سبب قولنج سوء مزاج همراه ماده باشد حالات زیر رادارد:

  ۱-سوء مزاج همراه ماده یا گرم التهابی وگزنده است که سبب گسستن وپیوستگی ها می شود ودردی که ازآن احساس می شود ازدرد شکم پیچه تجاوز می کند. آن درد را درد قولنج می شناسیم.

  ۲-سوء مزاج همراه ماده سرد است که تولید دردمی کند.

  ۳- سبب قولنج سوء مزاج سرد مختلف است؛ یعنی سوء مزاج سرد همراه سوء مزاج دیگری است.

  ۴- تک رگی گسسته است، یا گزند به مجرای قولون رسیده است که دراین صورت شاید غیر از قولنج راستین باشد.

 9. گاهی اتفاق افتد که سرما سبب قولنج می شود ودم به دم درجرم روده تولید باد می کند. شاید خلط به وجود آورنده درد قولنج وروی آورهای هماهنگ با درد خلط سودائی باشد. ممکن است درد ناشی از قولنج همیشگی وبردوام نباشد ( نوبتی باشد ) وهروقت غذا بخورند درد ایجاد می شود.

 10. ممکن است انسان مبتلا به قولنج ماده سودایی را قی کند ودرد قولنج تسکین یابد؛ هرچند اکثرا درحالت ابتلا به قولنج، برآورده ازراه قی ماده بلغمی است که ازسردی اندامان وسوء هضم ناشی می شود ویا ازاثر غذا ومیوه وسبزیهای خوردنی است که ماده بلغمی را به وجود آورده اند.

 11. ممکن است سبب قولنج ویژه به قولون باشد؛ راه بندانی درقولون ایجاد می شود، راه بر خروج مدفوع، خلط وباد بسته شده ودرآنجا حبس می شوند، می خواهند بیرون آیند، فشار می آورند وسبب ایجاد درد وآزار می گردند. دردکشیده می شود وانتشار می یابد. چنین راه بندانی شاید ازورمی باشد که درقولون پدید آمده است یا بعد از آنکه روده کور یک چشم پر ومالامال شده، مازاد آن به قولون رسیده ودرقولون گیر کرده است.

 12. اگر بیمار قولنجی درحالت ابتلا به قولنج به تب مبتلا شود، که قولنجش ازاثر راه بندان درقولون حاصل ازجمع آمدن خلط لزج بلغمی باشد، دردش سبک می شود وازتب بهره می بیند. ممکن است قولنج ازاثر بادی باشد که انبوه شده ومانع درقولون ایجاد کرده است. یا بادی یپچ دهنده روده را یپچ داده است. یا گسستگی زردیی روی داده است. یا ازتراوش خود ازاندامان دیگر ورم خونی درقولون یپدا شده است.

 13. شورانگیز

  با سلام درمان قولنج چیست چگونه عوارض ناشی از آن را کاهش دهیم

 14. ماماهی دوسه بار قولنج میکنیم چه کنیم خسه شدیییییییییییییییییییییم

 15. من ازسمت چپ گلونج میشوم روزی دوتاچهار بارعلت چیست_

 16. سلام من همیشه شبها می خوابم قولنج میکنم ودردش توی معده میزند خیلی شدید و پا هام سرد میشود دلیلش چیست لطفا راهنمایی کنید ممنون

 17. شکستن قولنج کمر مبتنی بر چند اصل متفاوت است. اول آن که باید بدانید که مهره‌های پشت بدن در گستره‌ی یک دامنه حرکتی مشخص حرکت می‌کنند. برای مثال، مهره‌های گردن به شما اجازه می‌دهند تا سر را از چپ به راست و از بالا به پایین بچرخانید. مفصل‌های بخش‌های پایینی پشت بدن به اندازه مهره‌های گردن حرکت نمی‌کنند، اما در اصل به اندازه کافی حرکت می‌کنند تا امکان چرخیدن یا خم کردن را فراهم کنند. اگر ستون فقرات در شرایط طبیعی و سالم باشد، این دامنه حرکتی، بسته به موقعیت مهره‌ها، در یک حد مشخص تنظیم می‌شود. زمان مراجعه به دکتر فیزیوتراپی، وی مفصل را در سراسر بازه حرکتی غیرفعالی حرکت می‌دهد که تنها اندکی بیشتر از دامنه حرکتی فعال است. در بعضی از تکنیک‌های درمان دستی از این دامنه برای تسکین کمر درد استفاده می‌شود. قولنج شکستن در ناحیه‌ای بینابین، بین دامنه حرکتی غیرفعال و حرکت آسیب زننده، به ویژه رگ به رگ شدن و کشیدگی رخ می‌دهد. درمان درد قولنج با شکستن قولنج کمر زمانی رخ می‌دهد که مفصل در این فاصله باریک حرکت کند. کناره‌های دو استخوان به یکدیگر نزدیک می‌شوند و کپسول مفصل را فشار می‌دهند. گازهای داخل مفصل (معمولاً نیتروژن)، به سرعت با صدای ترق تروق از فضای مفصل خارج می‌شوند و باعث صدا دادن کمر می شود.

 18. این فرایند موجب افزایش طول و کشش تمام بافت‌های نرم درون این ناحیه یعنی عضله‌ها، رباط‌ها و اعصاب می‌شود و توجیهی برای حس راحتی پس از شکستن قولنج کمر به شمار می‌رود. اما مرز بین شکستن بی‌خطر قولنج کمر و کشش بیش از اندازه بافت نرم بسیار باریک است. بهتر است فقط متخصصین مفصل را فراتر از دامنه حرکتی غیرفعال رو به جلو فشار دهند تا گردن و پشت بدن آسیب نبیند.

 19. خارج شدن گاز: طبق توضیح دانشمندان، مایع سینوویال موجود در مفصل‌ها مانند روان کننده عمل می‌کند. این مایع حاوی گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است؛ زمان صدا دادن کمر در حقیقت کپسول‌ مفصل را می‌کشید. گاز به سرعت آزاد می‌شود و در نتیجه حباب‌هایی تشکیل می‌شود. برای به صدا درآوردن دوباره مفصل، باید تا زمان جمع شدن دوباره گاز در مایع سینوویال صبر کنید.

 20. حرکت مفصل‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها (لیگامان‌ها): با حرکت کردن مفصل، موقعیت تاندون عوض می‌شود و اندکی از جایگاه خود خارج می‌شود؛ هنگام برگشتن تاندون به وضعیت اصلی خود، مفصل صدا می‌دهد. به علاوه ممکن است رباط‌ها همگام با حرکت مفصل سفت شوند. این حالت معمولاً در مفصل زانو و مچ پا رخ می‌دهد و با صدای ترق ترق همراه است.

 21. سطوح ناهموار: مفصل‌های ملتهب و مبتلا به آرتروز در نتیجه ناهموار شدن سطح مفصل و از بین رفتن غضروف صاف صدا می‌دهند.

 22. اگر هنگام صدا دادن مفصل، احساس درد می ‌کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بر اساس شماری از پژوهش‌ها، شکستن قولنج کمر آسیب جدی به دنبال ندارد؛ حال آن که مطابق پژوهش‌های دیگر، شکستن مکرر قولنج کمر تاحدی باعث آسیب بافت نرم مفصل می‌شود.

 23. شکستن قولنج کمر به صورت اتفاقی مایه نگرانی نیست، برای مثال اگر برای برداشتن کیسه‌های خرید خم شوید و مفصل‌ها صدا بدهند، نیازی نیست که به پزشک مراجعه کنید. با این وجود، نباید نسبت به صدا داد کمر بی‌تفاوت باشید، چون صدا دادن مکرر این مفصل‌ها می تواند علائم وجود مشکل و از تنظیم خارج شدن مفصل‌ها است. اگر با هر بار چرخاندن سر یا خم کردن کمر صدای شکستن قولنج کمر را می شنوید، بهتر است با مراجعه به متخصص طب فیزیکی مشکل ستون فقرات را تشخیص دهید و درمان مناسب را، با تنظیم‌های دقیق یا نرمش‌های تقویتی شروع کنید. ترک عادت شکستن قوانج کمر دشوار است. برخی با به صدا درآوردن مهره های کمر بطور عمدی احساس خوشایندی می‌کنند و برای برخی این احساس آن‌قدر مطلوب است که خطر آن را به جان می‌خرند. اما باید بدانید که شکستن مکرر قولنج شما را در معرض خطر رگ به رگ شدن بافت نرم قرار می‌دهد. اگر تاکنون اتفاق ناگواری رخ نداده است، لزوماً به این معنا نیست که شکستن قولنج همواره بی‌خطر خواهد بود. سعی کنید یک روز را بدون شکستن قولنج گردن یا کمر بگذرانید. عضله‌ها احتمالاً تا مدتی سفت و کشیده خواهند بود، اما بافت نرم در نهایت مهره‌ها را در موقعیتی با حداقل مقاومت حمایت خواهد کرد که شاید بهترین موقعیت برای مهره‌ها نباشد، اما تشخیص لزوم تنظیم کردن مهره‌ها را باید به متخصص واگذار کرد.

 24. متخصص طب فیزیکی در زمینه حرکت دادن ماهرانه و دقیق استخوان‌های ستون فقرات آموزش دیده است و می‌تواند این حرکات را به شیوه‌ای ایمن انجام دهد. اگرچه گاهی اوقات کمر هنگام دستکاری و تنظیم از سوی این متخصص طب فیزیکی صدا می‌دهد، این حالت همیشه مصداق ندارد و مسلماً هدف اصلی روش‌های درمان دستی محسوب نمی‌شود. بسیاری از تنظیم‌ها در حقیقت هیچ صدایی تولید نمی‌کنند و صرفاً تنظیم محتاطانه مهره‌ها به شمار می‌آیند و باعث تسکین و شل شدن بافت نرم ستون فقرات می‌شوند. متخصص طب فیزیکی مهره‌ها را فراتر از حد دامنه حرکتی غیرفعال در محدوده پارافیزیولوژیک (دامنه حرکتی حد فاصل دامنه فعال و دامنه غیر فعال آسیب زننده) حرکت می‌دهد، اما مانع لغزیدن استخوان به درون محدوده‌ی آسیب زننده می‌شود به این ترتیب می توانید تجربه شکستن قولنج کمر را بدون هیچگونه صدمه ای داشته باشید..

 25. بنابراین مراجعه به متخصص طب فیزیکی مجرب برای سلامت کمر و پشت بدن اهمیت بسیار دارد، چون چنین متخصصی دقیقاً می‌داند که چگونه ستون فقرات را برای رسیدن به تأثیرات درمانی دستکاری کند و در عین حال حرکتی انجام نمی‌دهد که باعث کشیدگی و رگ به رگ شدن شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که از انجام حرکات خودتنظیمی مانند شکستن قولنج کمر بپرهیزید چون طبعاً اکثر بیماران از مهارت و دقت متخصصین برخوردار نیستند. متخصص طب فیزیکی در طول تنظیم درمان دستی با قدرت مفصل‌های کمر را فراتر از دامنه حرکتی معمول‌شان حرکت می‌دهد و در نتیجه باعث صدا دادن کمر می شود و پس از آن کمر درد تا حدی تسکین می‌یابد. تنظیم درمان دستی در صورت انجام شدن توسط متخصص آموزش دیده ایمن است، البته میزان تأثیرگذاری آن در افراد مختلف متفاوت است.

 26. دردهایی همچون قولنج و بواسیر دردهای مزمنی هستند که گاها با دارو و درمانهای شیمیایی به راحتی برطرف نمی شوند اما مثل همیشه راهی طبیعی می تواند موثر باشد.

 27. انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. انجیر درختی است با برگ های زرد و پنجه ای و به رنگ سبز خاکستری که بلندی آن تا شش متر می رسد و به دلیل عدم مقاومت در مقابل سرمای شدید، در مناطق معتدله و گرمسیر کشت می شود. درخت انجیر معمولا از سال چهارم شروع به میوه دادن می کند و تا سن بیست سالگی میوه می دهد

 28. قولنج . [ ق َ ل َ / قو ل َ / ل ِ ] (معرب ، اِ) مرضی است دردناک معده راکه با آن خروج فضولات بدن و باد، سخت و مشکل میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.