خانه » پزشکی و سلامت » علائم و راه درمان شکستگی استخوان

علائم و راه درمان شکستگی استخوان

علائم و راه درمان شکستگی استخوان

شکستگی بینی,شکستگی بینی علائم,شکستگی پا,شکستگی پاشنه پا,شکستگی پاشنه,شکستگی دنده,شکستگی استخوان,شکستگی استخوان کف پا,شکستگی استخوان بازو,شکستگی استخوان ران,شکستگی استخوان لگن,شکستگی استخوان ترقوه,شکستگی استخوان دنبالچه,شکستگی استخوان فمور,شکستگی استخوان پا,شکستگی استخوان روی پا,شکستگی لگن

علائم و راه درمان شکستگی استخوان

به گزارش بی اس ام اس گاهی نیرویی که به استخوان وارد می‌شود بیش از حد تحمل آن بوده و می‌تواند شکل استخوان را تغییر دهد. در این حالت می‌گوییم شکستگی ایجاد شده است. گاهی نیز در صورت کم بودن شدت ضربه فقط یک ترک مویی در استخوان بوجود می‌آید. البته استخوان‌های ران و ساق بدلیل وزن بدن روی آن‌ها بسیار محکم و قوی هستند.

آسیب به عضله، عصب، عروق و پوست نیز به همراه شکسته شدن استخوان بوجود می‌آید.

برای جوش خوردن بهتر و سریعتر محل شکستگیی؛ مصرف مواد معدنی و آب(روزانه هشت لیوان)، پروتئین، چربی، ویتامین، کالری، حرکت دادن مرتب مفاصل، تقویت عضلات اطراف استخوان، لبنیات، حبوبات، اجتناب از مصرف برخی غذاها(مثل غذاهای شیرین، روغن جامد، غذاهای پر نمک، الکل، سیگار، گوشت قرمز، شکلات، نوشابه‌های گازدار و قهوه).

راجع به مصرف کله پاچه به دلیل کلسترول زیاد مضر است. اما تأثیر آن در جوش خوردن شکستگی استخوان اثبات نشده است.

معمولاً افراد پس از این آسیب‌دیدگی‌ها تحرک کمی دارند که موجب بوجود آمدن یبوست می‌شود که می‌توان آن را با مصرف میوه و سبزیجات(مثل برگه زردآلو و انجیر) درمان کرد.

در مواقعی مثل شکستگی، سوختگی، زخم‌های باز، تب بالا، یرقان، بیماری‌‌های عفونی پوستی، کوفتگی و اصطلاحاً رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و بیماری‌های قلبی نباید از مشت و مال استفاده کرد.همچنین در برخی موارد مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سرطان و… نیز باید با پزشک مشورت کرد.

گیاه دارویی دم اسب به دلیل داشتن سیلیس برای ترمیم شکستگی‌ها مؤثر و مفیداست همچنین دردهای مفصلی را تسکین می‌بخشد اما مصرف بیش از حد آن باعث بروز اسهال و اختلالات گوارشی می‌گردد قابل ذکر است که سیلیکای موجود در آن با تقویت بافت های پیوندی مغز و سلول های عصبی، حافظه ضعیف را تقویت می نماید.

شکستگی‌های استخوان که مربوط به جراحت‌های تصادفی نباشد از علائم سرطان ریه است

منبع:

ایران ارتوپد

شکستگی

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. شکستگی استخوان از جمله مهمترین آسیب های بدن است که معمولا بدنبال ضربه وارده به آن ایجاد میشود. هر گونه تغییر شکل استخوان بدنبال ضربه، شکستگی نامیده میشود. به زبان دیگر اگر نیرویی که به استخوان وارد میشود بیش از حد تحمل آن بوده و بتواند شکل استخوان را تغییر دهد میگوییم شکستگی ایجاد شده است.

 2. این تغییر شکل ممکن است به اشکال متفاوتی ظاهر شده و با شدت و ضعف همراه باشد. گاهی شکستگی بسیار واضح است. در این حال ضربه موجب میشود استخوان به دو و یا حتی چند تکه کاملا جدا از هم تبدیل شود. گاهی شدت ضربه وارده به حدی است که موجب خرد شدن استخوان میشود. گاهی هم ممکن است شدت ضربه کمتر بوده و فقط یک ترک مویی در استخوان ایجاد کند.

 3. شکستگی طیف وسیعی از حالات را در بر میگیرد با این حال مشخصه مشترک تمامی آنها در این نکته است که بر اثر نیرویی که به استخوان وارد شده، تداوم توده استخوانی در طول آن به هم خورده و شکل استخوان تغییر میکند.

 4. قدرت و سختی استخوان های بدن با هم متفاوت بوده و رفتار آنها در برابر نیروهای وارده فرق میکند. استخوان های ران و ساق (که در دسته استخوان های کورتیکال Cortical قرار میگیرند) چون تحت فشار وزن بدن هستند بسیار قوی و محکم بوده و تحمل زیادی نسبت به فشار هایی دارند که در طول محور به آنها وارد میشود ولی در مقابل نیروهایی که موجب خم شدن یا پیچش استخوان میشوند تحمل کمتری دارند. استخوان های اسفنجی مانند استخوان های مهره تحمل کمتری نسبت به فشار دارند. استخوان بچه ها قدرت ارتجاعی بیشتری نسبت به بالغین داشته و کمتر شکسته میشود و در صورت شکسته شدن هم شکل آن متفاوت است.

 5. همراه با شکسته شدن استخوان آسیب های دیگری هم به بافت های نزدیک به آن (مانند عضله، عصب، عروق، عضله، پوست و …) وارد میشود که گاهی اوقات شدت آن کم و گاهی زیاد است و در مواردی اهمیت این آسیب ها از خود شکستگی بیشتر است.

 6. شکستگی استخوان واژه ای در پزشکی است و به معنی هر نوع از خلل در یکپارچگی استخوان است.

 7. شکستگی‌ها به سه دسته بسته، باز و پیچیده تقسیم می‌شوند که در نوع بسته پوست سالم باقی‌مانده و زخمی نمی‌شود، در نوع باز شکستگی باعث پاره‌شدن پوست می‌شود به گونه ای که شکستگی با زخم ارتباط پیدا می کند و در نوع سوم باعث صدمه خوردن اعضای دیگر مانند رگ یا اعصاب می‌گردد

 8. برای بدست آوردن خواص مکانیکی استخوان مانند سختی و مدول یانگ، انرژی جذب شده (چقرمگی)، کرنش نهایی و استحکام نهایی از تست‌های مکانیکی مختلفی استفاده می شود.همان طوری که می دانیم استخوان ناهمسان گرد است و رفتار مکانیکی اش تحت بارگذاری در راستا های متفاوت فرق می کند. استخوان انسان در فشار را بیشت از کشش و کشش را بیشتر از برش می تواند تحمل کند.

 9. کشش: در سطح میکروسکوپی، شکست برای استخوانی که تحت بارگذاری کششی قرار گرفته عمدتاً به خاطر گسستگی cement ها و کشیده شدن حفرات جایگاه سلول های استئوبلاست (osteons) اتفاق می افتد.

 10. در استخوان های درازمعمولاً شکستگی در جایی رخ می دهد که حجم بیشتری از استخوان اسفنجی وجود داشته باشد

 11. فشار: در سطح میکروسکوپی، شکستگی ایجاد شده در اثر بارگذاری فشاری عمدتاً به خاطر ترک خوردگی مایل در محل حفرات جایگاه سلول های استئوبلاست (osteons) است

 12. خمش ترکیبی از بارگذاری کششی و فشاری است. معمولاً یک طرف استخوان تنش کششی را تحمل می کند و طرف دیگر تنش فشاری را. از آنجا که استخوان ناهمسانگرد(assymmetrical) است تنش فشاری و کششی که می تواند تحمل کند برابر نیستند

 13. سه نیروی وارده بر جسم دو گشتاور برابر تولید می کنند، که هر کدام محصول یکی از دو نیروی خارجی و فاصله آن تا محور چرخش ( نقطه وسط که بار آنجا اعمال می شود و اگر بارگذاری به تسلیم منجر شود با فرض همگن و همسانگرد بودن جسم، در نقطه ای اعمال نیروی وسط شکسته می شود.) در استخوان یزرگسالان همان طور که اشاره شد شکست در سمتی از استخوان اتفاق می افتد که کشش را تحمل می کند. در استخوان بچه ها ممکن است شکست به علت کمانش ناشی از فشار ایجاد شود

 14. دو کوپل وارده بر جسم دو گشتاور برابر تولید می کنند. اندازه ی گشتاور وارده در خمش در سراسر منطقه بین این دو نیرو یکسان است. ساختار در ضعیف ترین نقطه خود در این فاصله می شکند.

 15. در این حالت شکستگی ترکیبی از شکستگی فشاری و خمشی است. خمش در سمت کششی استخوان تولید شکستگی عرضی می کند و فشار موجب شکستگی مایل در طرف دیگر تار خنثی می شود. و باعث ایجاد شکست پروانه ایی می شود

 16. بارگذاری طوری انجام می شود که پیچش حول محور رخ دهد. گشتاور در داخل ساختار ایجاد می شود. حداکثر تنش برشی در سطوح موازی و عمود بر محور خنثی وارد می شود حداکثر تنش نیروهای فشاری و کششی در صفحات مورب با محور خنثی وارد می شوند نوع شکستگی که در پیچش رخ می دهد شکست مارپیچی است. این شکست به علت تنش برشی آغاز می شود، با ایجاد ترک موازی محور خنثی از استخوان و سپس ترک به علت تنش کششی در امتداد خط مورب با محور استخوان انتشار می یابد برش: جسم در معرض بارگذاری برشی تغییر شکل زاویه ای می دهد. هنگامی که مواد تحت بارگذاری فشاری یا کششی باشند، تنش برشی نیز تولید می شود. مدول مواد تحت بارگذاری برشی مدول برشی نامیده می شود نه مدول الاستیک. شکست عموماً در استخوان اسفنجی رخ می دهد. آزمونی که در این تحقیق از آن استفاده شد آزمون خمش سه نقطه ای بود، با اینکه در خمش چهار نقطه ای بازه ی بیشتری تحت گشتاور max است و از این نظر بهتر است ولی چون طول نمونه های ما کم بود ترجیح دادیم از آزمون خمش سه نقطه ایی استفاده کنیم.

 17. علائم
  درد و حساسیت محل شکستگی
  تورم، کبودی و تغییر شکل اندام
  حرکت غیرطبیعی یا ناپایداری
  عدم توانایی عملکرد طبیعی
  شوک

 18. بهبود شکستگی استخوان، چند ماه طول می کشد و اگر استخوان شکسته به خوبی ترمیم نشود، آسیب های طولانی مدتی را بر جای خواهد گذاشت.

 19. استخوان ها دارای ظرفیت فوق العاده ای برای ترمیم خودشان هستند و با درمان مناسب، بیشتر شکستگی ها بدون هیچ عارضه ای بهبود خواهند یافت.

 20. هنگامی که یک استخوان به کندی ترمیم می شود، به نام تاخیر در التیام خوانده می شود.

 21. هنگامی که یک استخوان اصلا ترمیم نمی شود، به نام استخوان جوش نخورده خوانده می شود.

 22. علت جوش نخوردن استخوان

  – وجود عفونت

  – جریان خون کم به استخوان

  – جدا شدن انتهای استخوان شکسته

  – حرکت دادن استخوان شکسته

 23. شکستگی ناوی: یکی از 8 استخوان مچ دست است و در زیر انگشت شست قرار دارد.

 24. شکستگی تالوس: تالوس یکی از استخوان های مچ پا می باشد. بیش از نیمی از تالوس از غضروف پوشیده شده است. تالوس باعث حرکت مفصل پا، زیر مچ پا و قسمت میانی پا می شود.

 25. شکستگی گردن ران: درست در زیر توپ مفصل ران قرار دارد. هنگامیکه این استخوان شکسته شود، توپ را از استخوان ران جدا می کند.

 26. شکستگی متاتارس پنجم (جونز): از قسمت میانی پا به انگشت کوچک پا کشیده شده است. قسمت انتهای این استخوان، برآمده است و در طرف خارجی پا احساس می شود.

 27. چه کسانی در معرض جوش نخوردن استخوان قرار دارند؟

  – افراد سیگاری

  – دیابتی ها

  – افراد چاق

  – دیگر بیماران

 28. درمان استخوانهای جوش نخورده

  بستگی به علت جوش نخوردن دارد.

  – جراحی برای از بین بردن عفونت

  – حرکت ندادن استخوان شکسته (با دستور پزشک)

  – پیوند استخوان برای تحریک رشد استخوان

 29. بدن شما نیاز به ویتامین ها، کلسیم و پروتئین برای بهبود شکستگی استخوان دارد.

  رژیم غذایی شما باید روزانه حداقل دارای 5 وعده میوه و سبزیجات باشد.

  همچنین شما باید حداقل 8 لیوان آب در روز مصرف کنید.

 30. در میزان کلسیم مصرفی دقت کنید.

  این درست است که کلسیم در روند بهبودی استخوان شکسته موثر است، اما زیادی مصرف آن تاثیری در تسریع بهبودی ندارد.

  زنان و مردان 9 تا 18 ساله، به 1300 میلیگرم کلسیم در روز نیاز دارند.

  زنان و مردان 19 تا 50 ساله، به 1000 میلیگرم کلسیم در روز نیاز دارند.

  زنان و مردان بیشتر از 51 سال، به 1200 میلیگرم کلسیم در روز نیاز دارند

 31. استخوان شکسته را حرکت ندهید.

  هنگامی که پزشک، استخوان شکسته را در جای خودش قرار داد، نباید منطقه شکسته را حرکت دهید.

  در بسیاری از موارد، پزشک منطقه شکسته را گچ می گیرد و یا آتل بندی می کند.

  تا موقعی که پزشک نگفته، گچ و یا آتل را باز نکنید، زیرا باعث دیر ترمیم شدن استخوان می شود.

 32. بیش از حد مسکن ها را مصرف نکنید.

  اگر پزشک برای شما داروی ضددرد و یا مسکن تجویز نمود، دقت کنید به همان مقداری که پزشک دستور داده مصرف کنید.

  استفاده بیش از حد داروهای ضددرد شما را در معرض خطر قرار می دهد و در برخی موارد، سرعت بهبودی بدن را کم می کند.

 33. ورزش را فراموش نکنید.

  برخی موارد، پزشک درمان های فیزیکی را برای بهبودی استخوان شکسته توصیه می کند.

  هیچ گاه درمان های فیزیکی که پزشک برای شما تجویز کرده را ترک نکنید و از درمانگر خود بخواهید که به شما بگوید چه تمرین ها و یا فعالیتهایی را می توانید در خانه انجام دهید.

  ورزش کردن روزانه کمک می کند تا بدن شما در موقعیت خوبی قرار گیرد.

 34. سیگار نکشید.

  در افرادی که سیگار می کشند، زمان بیشتری طول می کشد تا استخوان شکسته ترمیم شود. همچنین فرد در معرض بیشتر ترمیم نشدن استخوان قرار دارد.

 35. سیگار کشیدن باعث افزایش نیکوتین خون می شود و جریان خون را کند می کند و در نتیجه مواد مغذی کافی به استخوان نمی رسد.

 36. خیلی ممنون عالی بود

 37. مچ دستم شکسته ۲۳روزه گچشو باز کردم ایا دوباره نیاز به گچ داره یا نه

 38. سلام تشکر فراوان از شما دست اند کار عزیز بسیار عالی بود

 39. باسلام بنده ساق پایم شکسته وپلاتین گذاشتم چقدرزمان میبره تاروی پام راه بروم اخه خسته شده ام

 40. سلام پای چپم اون استخوان کوچک ترک برداشته چند هفته دیگه گچ رو باز میکنن

 41. سلام.من 19سال دارم.پلاتین تو ساق پای راستم بوده 30روز هست که بیرون آوردم امروز دیگه بدون عصا راه رفتم آیا مشکلی نداره؟تشکر

 42. غذایی که می‌خورید تأثیر مهمی در سرعت جوش خوردن شکستگی شما دارد. بدن شما برای ترمیم شکستگی نیاز به کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین، مواد معدنی و آب دارد.

 43. اگر دچار شکستگی شده‌اید احتمالاً بسیار بی تاب و مشتاق هستید که شکستگی شما زودتر جوش بخورد. از عوامل مهم تأثیر گذار در سرعت جوش خوردن استخوان، نوع تغذیه است.

 44. معمولاً مردم موقعی که فعالیتی ندارند نگران افزایش وزن خود می‌شوند. گرچه فعلاً به علت شکستگی و کم تحرکی متعاقب آن سطح فعالیت‌های بدنی شما کم شده است ولی بدن شما انرژی بیشتری مصرف می‌کند. این انرژی بیشتر صرف ترمیم شکستگی و آسیب‌های بافتی می‌شود. هرچه شدت و وسعت آسیب و شکستگی بیشتر باشد بدن شما به انرژی بیشتری برای ترمیم آن نیاز دارد.

 45. روزی 8 لیوان یا دو لیتر آب برای بدن شما لازم است. اگر تا کنون در این حد آب مصرف نکرده‌اید الآن موقع آن است که به این توصیه عمل کرده و آن را برای خود عادت کنید. سوخت و ساز بدن شما افزایش پیدا کرده و کلیه‌های شما برای دفع مواد زائد ناشی از این سوخت و ساز به آب بیشتری نیاز دارند این آب برای بهبودی شما مورد نیاز است. صبر نکنید تا تشنه شوید و سپس آب بخورید چون وقتی تشنه شده‌اید بدن شما واقعاً آب زیادی را از دست داده است.

 46. ممکن است در چند روز اول بعد از عمل جراحی اشتهای خود را از دست داده باشید. نگران نباشید بزودی بهتر می‌شوید ولی در این چند روز می‌توانید نیازهای غذایی خود را بیشتر از مایعات مقوی مثل سوپ و شیر و ماست تأمین کنید.

 47. استخوان از یک داربست پروتئینی مانند تار عنکبوت سه بعدی تشکیل شده که بر روی آن مواد معدنی (مهم‌ترین آن‌ها هیدروکسی آپاتیت است) حاوی کلسیم رسوب کرده است. پس پروتئین‌ها یکی از مواد مهم تشکیل دهنده استخوان‌ها هستند و بدن شما برای تسریع در جوش خوردن شکستگی به پروتئین بیشتر نیاز دارد. شما این پروتئین‌ها را می‌توانید از منابع گیاهی مانند غلات و حبوبات تأمین کنید. لبنیات و گوشت هم از منابع مهم تأمین پروتئین هستند.

 48. در بین منابع حیوانی بهترین آن‌ها لبنیات کم چرب و ماهی است. گوشت مرغ هم مفید است. گوشت قرمز با این که پروتئین بالایی دارد ولی به علت عدم تعادلی که در سوخت و ساز کلسیم و فسفر ایجاد می‌کند برای استخوان خوب نیست و مسلماً می‌تواند جوش خوردن استخوان را به تأخیر بیندازد.

 49. لیزین یک نوع اسید آمینه است که نقش مهمی در جذب کلسیم به استخوان دارد. اکثر موادی که پروتئین زیادی دارند لیزین زیادی هم دارند مانند شیر کم چرب، ماهی، سویا، تخم مرغ و لوبیا. سیب و اسفناج هم سرشار از لیزین هستند.

  ویتامین سی: این ویتامین نقش مهمی در ساخت کلاژن دارد و کلاژن هم جزء مهمی از داربست پروتئینی استخوان است پس ویتامین سی برای بهبود شکستگی استخوان ضروری است. ویتامین سی همچنین بهبودی زخم را هم سرعت می‌دهد. این ویتامین در مرکبات به وفور یافت می‌شود.

 50. روی ماده بسیار مهمی برای ترمیم بافتی است پس مصرف آن می‌تواند در ترمیم شکستگی هم موثر باشد. روی در اسفناج و کلم بروکلی به وفور یافت می‌شود.