خانه » پزشکی و سلامت » علائم و درمان و جلوگیری از بلوغ زودرس
!-- -->

علائم و درمان و جلوگیری از بلوغ زودرس

علائم و درمان و جلوگیری از بلوغ زودرس

بلوغ زودرس,بلوغ زودرس به انگلیسی,بلوغ زودرس در پسران,بلوغ زودرس در کودکان دختر,بلوغ زودرس چیست,بلوغ زودرس در کودکان,بلوغ زودرس کودکان,بلوغ زودرس درمان,بلوغ زودرس در دختر,بلوغ زودرس دخترانه,بلوغ زودرس در پسران درمان,بلوغ زودرس در پسران چیست,عوامل بلوغ زودرس در پسران,سن بلوغ زودرس در پسران,دلایل بلوغ زودرس در پسران,عوارض بلوغ زودرس در پسران,علل بلوغ زودرس در پسران,مشکلات بلوغ زودرس در پسران,نشانه هاي بلوغ زودرس در پسران,درمان بلوغ زودرس در کودکان دختر,بلوغ زودرس چيست,علائم بلوغ زودرس چیست؟,درمان بلوغ زودرس چیست,علت بلوغ زودرس چیست,علایم بلوغ زود رس چیست,بلوغ زودرس کاذب چیست,بلوغ زودرس در کودکان چیست,بلوغ زودرس در کودکان پسر,عوامل بلوغ زودرس در کودکان,درمان بلوغ زودرس در کودکان,علت بلوغ زودرس در کودکان,علایم بلوغ زود رس در کودکان,نشانه های بلوغ زودرس در کودکان,بلوغ زود رس کودک,بلوغ زودرس پسران,علل بلوغ زودرس کودکان,جلوگیری از بلوغ زودرس کودکان,بلوغ زودرس درمان دارد,درمان بلوغ زودرس دختر,درمان بلوغ زودرس پسران,درمان بلوغ زودرس در طب سنتی,درمان بلوغ زودرس با طب سنتی,ایا بلوغ زودرس درمان دارد,علائم بلوغ زودرس در دختر

علائم و درمان و جلوگیری از بلوغ زودرس

به گزارش بی اس ام اس ظاهر شدن علائم بلوغ(فیزیکی و هورمونی)‌ ‌در دختران زیر هشت سال و پسران زیر نه سال،‌ ‌بلوغ زودرس نامیده می‌شود. این امر ممکن است در کودکان مبتلا سردرگمی، مشکلات روحی و وحشت را ایجاد کند.

بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است و در این دوره هر دو گروه قد کوتاه‌تری خواهند داشت. در حالیکه قبلاً بلندتر از هم‍سن‌های خود بوده‌اند.

عوامل؛ ژنتیک، مصرف زیاد غذاهای هورمون‌دار و پروتئین، دیدن صحنه‌های جنسی و یا شنیدن داستان‌های مربوط به آن، نوازش‌های غلط در دوران نوزادی توسط والدین، اظطراب، احساس ناامنی، معاشرت ناصحیح، ستایش جنس مخالف نزد کودک، نیاز شدید به محبت و شوخی‌های بی‌بند و بار و نقص اخلاقی.

آثار بلوغ زودرس؛ ضعف بدن، افت حیات عقلانی، بروز و ظهور اضطراب، هیجانات زیاد و غیر قابل کنترل، یأس و تزلزل روحی، اختلالات عصبی، خشونت و لجاجت ، سرکشی، گوشه‌گیری، آغاز کردن روابط اشتباه، افت در کار و تحصیل و هدف قرار دادن مسائل جنسی در زندگی.

درمان؛ مراقبت‌های ضروری توسط والدین و ایجاد رابطه‌ای صادقانه و دوستانه با وی، رعایت عوامل و شرایط فردی و اجتماعی، مراجعه به پزشک و تحت درمان قرار دادن کودک مبتلا تا رسیدن به بلوغ طبیعی.

عوامل ورم لثه؛ عفونت ویروسی و یا قارچی، دندان مصنوعی، بارداری، قاعدگی و بلوغ، حساسیت به خمیردندان و یا دهان‌شویه، کمبود ویتامین«ث»، کمبود ویتامین«ب»، کمبود کلسیم، مصرف برخی داروها(مثل دیلانتین، داروهای خواب‌آور، داروهای ضد تشنج و ضد افسردگی و مسکن قبل از جراحی)، استعمال دخانیات، دیابت و سوء تعذیه.

منبع:

جهان نیوز

بلوغ زودرس

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. بلوغ زودرس یکی از معضلات نوجوانان دنیای مدرن امروزی است که در این راه تغذیه, شبکه های ماهواره ای, رفتارهای نادرست و البته نا آگاهانه ی والدین نقش مهمی دارند.

 2. بلوغ زودرس علائمی دارد که با شناختن آنها تا حدودی میتوان آن را کنترل کرد.

 3. بلوغ طبیعی دوره ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به وجود می آیند و فرد توان باروری پیدا می کند و بلوغ زودرس همانطور که از اسمش پیداست رخ دادن بلوغ زودتر از زمان معمول است.

 4. اگرمی خواهید از بلوغ زودرس فرزند تان جلوگیری کنید به او کمتر پول توجیبی بدهید.

 5. حقیقات نشان داده اسکناس و فاکتورهای خرید فروشگاه ها نوعی ماده شیمیایی به نام بیسفنول در خود دارند که می تواند سلامت کودکان را به خطر بیندازد. به گزارش دیلی میل، این ماده خطرناک با بروز سرطان و بلوغ زودرس ارتباط دارد .

 6. مادران باردار، باید به دلایل بسیار سیگار را ترک کنند و یکی ازمهمترین این دلایل، ابتلای فرزند شان به بلوغ زودرس است.

 7. محققان می گویند دختران مادرانی که هر روز حداقل 10 نخ سیگار طی دوره بارداری می کشند، 3 تا 4 ماه زودتر از مادران غیرسیگاری بلوغ را تجربه می کنند.

 8. از آنجا که بلوغ زودرس می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان سینه و حتی مشکلات تنفسی مانند آسم را به دنبال داشته باشد،شود.

 9. اگر کودک تان علاقه من به دوش گرفتن و استفاده از شامپوست مراقب باشید.

 10. به گزارش ایسنا، مواد شیمیایی موجود در قوطی های کنسرو خوراکی، لاک ناخن و شامپوها می توانند سبب بلوغ زودرس در دختران شود و خطر ابتلا به سرطان و دیابت را در آنها افزایش دهند.

 11. برای سلامت فرزند تان هم که شده، رژیم غذایی متنوعی را در خانه اجرا کنید و دست از مصرف پی در پی گوشت بردارید، زیرا محققان می گویند مصرف زیاد گوشت می تواند موجب بروز بلوغ زودرس در دختران شود

 12. دخترانی که در دوران کودکی زیاد گوشت می خورند، زودتر از دیگر دختران، بالغ می شوند.

 13. محققان می گویند اگر در 3 سالگی کودکی بیش از 8 نوبت در هفته و در 7 سالگی، 12 نوبت در هفته گوشت مصرف کند، زودتر از همسالانش بالغ می شود.

 14. تحقیقات ثابت کرده است که تماشای بیش از اندازه تلویزیون می تواند باعث اختلال در تعادل هورمونی در نوجوانان و در نتیجه بلوغ زودرس شود

 15. جلوگیری از دسترسی کودکان به تلویزیون تنها به مدت یک هفته باعث افزایش 30درصدی هورمون ملاتونین در آنها می شود. این هورمون که از بلوغ زودرس جلوگیری می کند با تماشای بی رویه تلویزیون در بدن آنها کاهش پیدا می کند.

 16. پس اگر نمی خواهید وضعیت هورمونی فرزند تان به هم بریزد و با مشکلات ناشی از بلوغ زودرس مواجه شود، تماشای تلویزیون را برایش جیره بندی کنید.

 17. شاید گمان کنید که نبودن یکی از والدین تنها به مشکلات عاطفی و روانی در دختر بچه ها منجر می شود و فکرش را هم نکنید که مشکلی مثل نبودن پدر در خانه، می تواند چه مشکلات دیگری را برای دختران شان به همراه بیاورد.

 18. به ظاهر شدن علائم بلوغ از جهت فيزيکي و هورموني در دختران قبل از سن ۸ سالگي و در پسران قبل از سن ۹ سالگي بلوغ زودرس اطلاق مي گردد

 19. در ابتدا اين کودکان بلندتر از همسن هاي خود هستند . ولي بدليل بلوغ زودرس استخوانها ، در نهايت قد کوتاهتري در بلوغ خواهند داشت . در دختران با بزرگ شدن پستانها شروع پريود ماهانه ظاهر شده و در پسران با افزايش شهوت که بصورت اختلالات رفتاري تظاهر مي کند .

 20. والدين بايد به بلوغ زودرس كودكان خود توجه كنند و آن را جدي بگيرند.

 21. والدين بايد به بلوغ زودرس كودكان خود توجه كنند و آن را جدي بگيرند.

 22. البته در زمينه بلوغ جنسي، نژاد و موقعيت جغرافيايي موثر است و بسياري از خانواده‌ها اين تغيير و تحولات كه پيش از سن نه ‬سالگي در دختر و پسر خود مشاهده مي‌كنند را دليل بر سالم بودن سيستم بدني و بلوغ فرزندان خود مي‌دانند.

 23. موارد بلوغ زودرس در سطح‌ كشور ایران ، افغانستان و تاجیکستان بسيار مشاهده ‌مي‌شود ، اين در حالي است كه اين تغيير و تحولات زودرس، هشداري براي وجود تومور مغزي، تومور جنسي، تومور غدد داخلي و نبود فعاليت هماهنگ در غدد تيروئيد است.

 24. در اغلب موارد کودک مبتلا علاوه بر بيماري جسمي به بيماري روحي نيز مبتلا مي‌شود، بنابراين خانواده‌ها بايد با مشاهده كوچك‌ترين علامت در بروز بلوغ زودرس، ‌حتما فرزند خود را نزد پزشك متخصص ببرند تا معاينه و درمان به موقع صورت بگيرد.

 25. بسياري از خانواده‌ها در مورد بلوغ دخترانشان تعصبات فرهنگي و مذهبي شديدي را اعمال مي‌كنند ، بسياري از خانواده‌ها مراجعه به پزشك را براي ساده‌ترين بيماري‌هاي دخترانشان عيب و ننگ مي‌دانند بنابراين در اين مقوله، حتما بي‌توجه مي‌شوند.

 26. بنابراين بايد در مدارس خصوصا از سوي مديران، شرايطي فراهم شود كه دانش‌آموز در هر مقطع تحصيلي با اين مسائل آشنا شوند، تا در زمان بروز آن بتوانند به ‌راحتي آن را با مسئولان مدرسه در ميان گذارند و در صورت نياز درمان آن آغاز شود.

 27. چرا بلوغ زودرس مهم است ؟

 28. بلوغ زودرس از دو جنبه اهميت زيادي دارد ، جنبه اول علت ايجاد کننده آن است که پزشک متخصص با انجام آزمايشات لازم و پيگيريهاي منظم و دقيق نوجوانان مبتلا ، در طي مدت طولاني بدنبال علت ايجاد آن مي گردد و جنبه دوم اثر بلوغ زودرس روي رشد قدي و رواني نوجوان است .

 29. علل ايجاد کننده علائم بلوغ زودرس کدامند ؟

 30. در اکثر دخترها ،‌علت خاصي براي بلوغ زودرس ديده نمي شود و بيشتر جنبه خانوادگي دارد و در ساير افراد خانواده ( مادر يا خواهران وي ) نيز چنين حالتي ديده مي شود . ولي در مواردي بيماريهاي مهم دستگاه عصبي مرکزي مثل تومورهاي مختلف ، عفونت و التهاب مغز يا ضربه به جمجمه مي تواند اين حالت را ايجاد کند . گاهي کيست هاي تخمداني با توليد هورمون هاي جنسي زنانه باعث بلوغ زودرس مي شوند . در پسرها حالت سرشتي کمتر ديده مي شود و بيماريهاي زمينه اي مثل تومورهاي سيستم عصبي مرکزي بيشتر شايع است . لذا در اين کودکان ( پسر يا دختر ) بررسي مغز با MRI حتماً انجام مي شود . سونوگرافي از تخمدانها و شکم و بررسي آزمايشگاهي هورمون هاي مختلف و نيز تعيين سن استخواني انجام مي شود . در صورت طبيعي بودن معاينات و آزمايش ها ، حتماً بايد هر ۶ ماه يک بار توسط پزشک بررسي انجام شود .

 31. عوارض بلوغ زودرس :

  کودکان در مقابل استرسهاي زمان جواني قرار مي گيرند و نمي دانند چه کار بايد بکنند . اين کودکان از نظر جسمي تظاهرات بلوغ را دارند ولي تجربه کافي را ندارند . دختران با ظاهر شدن علائم پريود ممکن است دچار مشکلات روحي گردند . در هر دو جنس بدليل افزايش تمايل به شهوت ، رفتارهاي ناهنجار مثل خودارضايي شيوع دارد

 32. علائم و تظاهرات : در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل يکطرفه يا دوطرفه ظاهر مي شود و بعد از آن موهاي زهار و زيربغل ديده مي شوند و پريود شدن در مرحله انتهايي است ، دور نوک سينه تيره و ضخيم مي گردد و نوک سينه به جلو مي آيد . جوش نيز در صورت اين کودکان افزايش مي يابد .

 33. در پسران اولين علامت بزرگ شدن بيضه و سپس بلوغ ديگر اجزاء اندام تناسلي است .

 34. قد ابتدا در اين کودکان بزرگتر از همسن هاي خود مي باشد . صدا در اين کودکان ضخيم شده و موهاي صورت بصورت زوردسي در صورت ظاهر مي گردند .

 35. بررسيهاي آزمايشگاهي و عکسبرداري : اندازه گيري ميزان هورمونهاي بلوغ مي تواند کمک کننده باشد . تصويربرداري سر بصورت راديوگرافي يا ام . آر . آي از نواحي مختلف مغز در تشخيص کمک کننده است .

 36. آيا درمان بلوغ زودرس لازم است ؟

 37. هنگاميکه بلوغ در سنين پائين شروع شود رشد قدي کودکان بيشتر مي شود و به نسبت کودکان هم سن خود قدبلندتري خواهند داشت ولي پس از ۳-۲ سال که بلوغ کامل شد ، رشد قدي متوقف شده و در نهايت بزرگسالان کوتاه قدي خواهند شد . از نظر شکل فيزيکي نيز ممکن است مشکلاتي ديده شود . بعلاوه از نظر رواني نيز اين کودکان دچار مشکلات زيادي خواهند شد .

 38. رشد سينه ها يا ايجاد قاعدگي در دختران کم سن و يا رويش موهاي صورت و کلفتي صدا در پسران کم سن و مقايسه با ساير همسالان خود ، باعث بروز اضطراب شديد در اين کودکان و والدين آنها مي شود . بخصوص در دختران مبتلا ، احتمال سوء استفاده هاي جنسي نيز وجود دارد .

 39. در صورت استفاده از هورمون هاي محرک گونادوتروپين با سرکوب توليد هورمون از تخمدانها يا بيضه ها باعث توقف يا پسرفت صفات ثانويه جنسي مي گردد . بعلاوه رشد قدي نيز ادامه مي يابد . بايد دقت شود که درمان بايد زود شروع شود . در صورت موفقيت ، درمان را تا رسيدن کودک به سن طبيعي بلوغ ادامه مي دهيم و سپس قطع مي کنيم تا بلوغ بطور طبيعي در سن طبيعي پيش رود . در واقع آگاهي والدين به نشانه هاي بلوغ زودرس با مراجعه زود و به موقع ، موفقيت درمان را بدنبال دارد . نکته مهم اين است که هوش اين کودکان طبيعي و حتي در مواردي بالاتر از کودکان هم سن خود است ولي بدليل تغييرات ظاهري و نيز تأثير هورمون ها ممکن است دچار اختلالات رفتاري ، حالتهاي تهاجمي و حتي افسردگي شوند . در واقع بلوغ زودرس براي کودک و خانواده او ، مشکل مهمي است و بخصوص در دختران مبتلا احتمال سوء استفاده جنسي و در پسران ، گرايش به پسران بزرگتر و تأثير پذيري از رفتارهاي نامناسب آن وجود دارد . لذا آموزش دقيق به والدين الزامي است .

 40. والدين بايد با ايجاد يک ارتباط صادقانه و دوستانه با دختر يا پسر مبتلاي خود ، براي او توضيح دهند که پيدايش اين تغييرات در چه سني طبيعي است و حالا که در وي به صورت زودرس ايجاد شده ،‌ چه مراقبت ها و درمانهائي ضروري است . ارتباط والدين با معلمان آنها ، در برقراري ارتباط دوستانه اين کودکان با هم سن و سالهاي خود بسيار حياتي است . در واقع در محيط مدرسه است که عدم توجه به شرايط جسمي و روحي اين کودکان مي تواند باعث بروز مشکلات رواني جدي گردد . و لذا معلمان آگاه و دلسوز در برقراري ارتباط طبيعي بين اين کودکان و همشاگرديهايشان نقش کليدي دارند.

 41. در صورت درمان مناسب و به موقع علائم و رشد قدي بصورت طبيعي خواهد بود ، درمان قبل از سن استخواني ۱۲ سال براي دختران و ۱۳ سال براي پسران بايد شروع گردد .

 42. ‌بلوغ زودرس چیست؟

 43. ظاهر شدن علائم بلوغ‌ ‌ازنظر فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از ۸ سالگی و در پسران قبل از ۹ سالگی،‌ ‌بلوغ زودرس نامیده می‌شود.

 44. ابتدا این کودکان بلندتر از همسن‌های خود هستند ‌ولی به‌دلیل بلوغ زودرس استخوان‌ها‌،‌ ‌در نهایت قد کوتاه‌تری در‌ ‌بلوغ خواهند داشت.

 45. بلوغ زودرس از دو جنبه اهمیت زیادی دارد؛ جنبه اول، علت ایجادکننده است که پزشک متخصص با انجام آزمایش‌های لازم و پیگیری‌های منظم و دقیق کودک، طی مدت طولانی به‌دنبال علت ایجاد آن می گردد و جنبه دوم، اثر بلوغ زودرس رشد قدی و روانی کودک است‌. ‌

 46. کودکان مقابل استرس‌های زمان‌ ‌جوانی قرار می‌گیرند و نمی‌دانند چه کار باید بکنند . آنها از نظر جسمی‌ ‌تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه کافی ندارند. دختران با ظاهر شدن علائم پریود،‌ ‌ممکن است دچار وحشت و مشکلات روحی شوند.

 47. ‌بلوغ زودرس در دختران، ۵ برابر شایع‌تر از پسرهاست. در بعضی دخترها،‌ علت خاصی برای بلوغ زودرس دیده نمی‌شود و بیشتر جنبه خانوادگی دارد و در‌ ‌سایر افراد خانواده (مادر یا خواهران وی) نیز چنین حالتی دیده می‌شود، ولی در مواردی بیماری‌های مهم دستگاه عصبی مرکزی مثل تومورهای مختلف، عفونت و التهاب مغز‌ ‌یا ضربه به جمجمه می‌تواند این حالت را ایجاد کند.

 48. گاهی کیست‌های تخمدانی با تولید‌ ‌هورمون‌های جنسی زنانه باعث بلوغ زودرس می‌شوند. در پسرها بیماری‌های زمینه‌ای مثل تومورهای سیستم عصبی مرکزی بیشتر شایع است. لذا در‌ ‌این کودکان (پسر یا دختر) بررسی مغز با ام.آر.آی حتماً انجام‌ ‌می‌شود.

 49. سونوگرافی از تخمدان‌ها و شکم و بررسی آزمایشگاهی هورمون‌های مختلف و تعیین سن استخوانی نیز اغلب انجام می‌شود. در صورت طبیعی بودن معاینات و آزمایش‌ها، حتماً باید هر ۶ ماه یک بار از سوی پزشک بررسی انجام شود.

 50. ‌در دختران، علائم ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل یک‌طرفه یا دوطرفه ظاهر می‌شود و بعد از آن موهای زهار و زیربغل دیده می‌شوند و پریود شدن در مرحله انتهایی است. دور نوک پستان تیره و ضخیم می‌شود و‌ ‌نوک آن به جلو می‌آید. جوش نیز در صورت این کودکان دیده می‌شود.‌ در‌ ‌پسران اولین علامت، بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی است. صدای این کودکان ضخیم و موهای صورت، زودتر از زمان معمول آن ظاهر می‌شود.