خانه » مواد غذایی و تغذیه » تخم مرغ و خواص آن
تاریخ انتشار : 21 ژوئن 2017 - 20:48

تخم مرغ و خواص آن

تخم مرغ و خواص آن

تخم مرغ،خواص تخم مرغ,تخم برای چه بیماری هایی مفید است,ارزش غذایی تخم مرغ چقدر است,تخم مرغ حاوی چه چیزایی است

چقدر مورد خواص تخم مرغ می دانید؟؟

بهتر است بدانید که تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و املاح ضروري است و مي تواند به عنوان يك ماده غذايي مهم در برنامه غذايي افراد وجود داشته باشد. نيازهاي تغذيه اي افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت می باشد.

ارزش انرژي زايی تخم مرغ را بشناسید

در واقع یك عدد تخم مرغ متوسط 76 كيلوكالری انرژي دارد و مصرف روزانه يك عدد تخم مرغ، 3 درصد نياز انرژي يك مرد بالغ و 4 درصد نياز انرژي يك زن بالغ را تأمين مي كند.
تخم مرغ،خواص تخم مرغ

پروتئين های موجود در تخم مرغ :

در واقع تخم مرغ منبع بسيار غني پروتئين است. ارزش بيولوژيكي پروتئين تخم مرغ بسيار بالاست و نسبت به ساير منابع پروتئيني مثل لبنيات، گوشت ها و حبوبات غني تر است.بهتر است بدانید که پروتئين تخم مرغ داراي تمامي اسيد آمينه هاي ضروري براي سلامتي بدن است.پس مصرف تخم مرغ با ساير موادغذايي كه از نظر پروتئيني فقير هستند مانند نان ، برنج و غلات، باعث تكميل ارزش پروتئيني غذا مي گردد.12.5 درصد وزن تخم مرغ را پروتئين تشكيل مي دهد و هم در زرده و هم در سفيده وجود دارد. ولي بيشتر در سفيده تخم مرغ و به نام آلبومين وجود دارد.در نمودارهاي ارزيابي كيفيت پروتئين موجود در موادغذايي، هميشه تخم مرغ در بالاترين حد يعني 100 قرار دارد و بعنوان استاندارد مرجع برای سنجش پروتئين سايرغذاها استفاده مي شود.

ويتامين ها:

در واقع تخم مرغ، بيشتر ويتامين هاي موردنياز بدن به جز ويتامين C را دارد. تخم مرغ منبع خوبي از ويتامين هاي گروه B و ويتامين A مي باشد.

همچنين ويتامين D و ويتامين E رابه مقدار كافي و لازم تأمين مي كند.

املاح موجود در تخم مرغ :

واقعیت این است که تخم مرغ حاوي تمامي املاح براي تأمين سلامتي فرد است.

به خصوص اينكه منبع بسيار خوب يد و فسفر مي باشد كه يد براي ساخت هورمون تيروئيدی و فسفر براي رشد بهتر و سلامتي استخوان هاي بدن لازم مي باشند.

املاح مهم ديگري كه در تخم مرغ وجود دارند شامل: روی، سلنيم، آهن و كلسيم می باشد.

روي باعث بهبود زخم، بلوغ و رشد بهتر مي شود و عفونت را نيز برطرف می کند.

سلنيم نيز يكي از آنتي اكسيدان هاي مهم مي باشد و راديكال هاي آزاد ناشي از سوخت ناقص چربی ها را در بدن از بين مي برد و مي تواند بر

عليه عوامل ايجادكننده سرطان نقش داشته باشد.

در واقع كلسيم نيز براي عملكرد بهتر سيستم عصبی، رشد بهتر افراد استخوان ها و استحكام ها آنهاملزوم می باشد.

بهتر است که بدانید آهن يكي از اجزاء اصلي و حياتی گلبول هاي قرمز خون است ولي قابليت استفاده اين نوع آهن براي بدن هنوز مشخص نيست.

كربوهيدرات و فيبرغذايي:

تخم مرغ به مقدار خيلي كم كربوهيدرات دارد و نيز فاقد فيبرغذايی است.

تخم مرغ،خواص تخم مرغ

چربي ها :

0.8 درصد تخم مرغ را چربي تشكيل مي دهد كه در زرده آن وجود دارد و كمتر از 0.05 درصد آن در سفيده موجود است.بر اساس تحقيقات 11 درصد اسيدهاي چرب تخم مرغ از نوع اسيدهاي چرب غيراشباع پلي( با چند باند دوگانه)، 44 درصد از نوع اسيدهاي چرب غيراشباع مونو( با يك باند دوگانه) و 29 درصد از نوع اسيدهاي چرب اشباع می باشد.

كلسترول :

كلسترول و لسيتين، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ مي باشند و براي ساختمان و عملكرد سلول هاي بدن ضروري می باشد.كلسترول قابليت انعطاف و نفوذپذيري غشاي سلول هاي بدن را حفظ مي كند. همچنين بعنوان يكي از اجزاء تشكيل دهنده مواد چربي می باشد.كه باعث نرمي پوست مي شوند.واقعیت این است که كلسترول براي توليد هورمون هاي جنسي، كورتيزول( هورمون غدد فوق كليوي)، ويتامين D و نمكهاي صفراوي در بدن لازم می باشد.براساس اطلاعات حاصله از آخرين تحقيقات به عمل آمده مشخص شده است که کلسترول” href=”http://www.jesarat.com/blood-cholesterol” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>کلسترول دريافتي از راه غذا و کلسترول موجود در خون با هم يکي نيستند به عبارت بدانید که ديگر کلسترول موجود در غذاي مصرفي به طور خودکار به کلسترول خون افزوده نمي شود قسمت اعظم کلسترول خون در داخل بدن سنتز مي شود. به موازات افزايش ميزان کلسترول دريافتي از غذا، ميزان سنتز کلسترول در بدن کاهش مي يابد که اين روند به تثبيت وضعيت کلسترول پلاسما کمک مي کند لازم به ذکراست که چربيهای اشباع شده موجود در غذا بيشترين تاثير را بر روي سطح کلسترول خون مي گذارند و دراين بين کلسترول غذا نقشي ندارد طبيعي است وقتي که چربيهای اشباع نشده جايگزين چربيهاي اشباع شده شوند، کلسترول خون پايين خواهد آمد.

تخم مرغ،خواص تخم مرغ

 

نکته قابل ذکر آن است که قسمت اعظم چربيهاي موجود در زرده تخم مرغ ،از نوع غيراشباع هستند و هيچ ارتباطي با افزايش کلسترول ندارند بنابراين از کلسترول تخم مرغ نهراسيد و روزانه يک عدد تخم مرغ مصرف کنید.لسيتين نيز در انتقال چربي خون و در متابوليسم كلسترول نقش دارد .با توجه به مطلب بالا و مطالعات گوناگوني كه در اين زمينه انجام شده است، مي توان به ارزش غذايي تخم مرغ به عنوان منبع غني پروتئين ونيز ساير املاح و ويتامين ها پي برد.به خصوص در دو گروه از افراد كه نياز به پروتئين بيشتري در برنامه غذايي روزانه اشان دارند ، مصرف تخم مرغ بيشتر لازم است :

1.در ورزشكاران كه نياز به افزايش عضلات دارند .

2.در كودكان و نوجوانان كه در سن رشد هستند.

تخم مرغ،خواص تخم مرغ

در واقع براي كودكان از 9 ماهگي تا 1 سالگي : يك زرده كامل تخم مرغ يك روز در ميان و از 2 سالگي به بعد براساس ميل كودك 6-5 تخم مرغ در هفته مجاز می باشد.در واقع افراد بالغ نيز مجاز به مصرف 4-3 عدد تخم مرغ در هفته هستند.بهتر است بدانیدکه حتي در افرادي كه كلسترول خونشان بالاست نبايستي مصرف تخم مرغ را قطع كرد و اين افراد مي توانند 3-2 عدد در هفته دريافت كنند. زيرا با كاهش دريافت كلسترول از طريق غذا ، سنتز داخلي كلسترول در بدن افزايش يافته و حتي ممكن است بيشتر از قبل شود. نكته قابل توجه اين است كه بيشتر چربي هاي موجود در تخم مرغ ازنوع غير اشباع هستند و هيچ ارتباطي با افزايش كلسترول خون نخواهد داشت .حتما در هفته از تخم مرغ استفاده نمایید.

مصرف زياد غذاهاي بسيار چرب، فرآورده هاي لبني و تخم مرغ در ايجاد يبوست موثرند.

تخم مرغ برای افزایش قد مفید است

تخم بلدرچین نسبت به تخم مرغ ، 5 برابر فسفر،7برابر آهن، 6برابر ویتامین B12 و 15 برابر ویتامین B2 دارد (هرچند اندازه ی یک تخم مرغ حدود 5 برابر تخم بلدرچین است).

گاه علت اگزما آلرزی غذایی است.این غذاها عبارتند: شیر، تخم‌مرغ، گندم، سویا، بادام زمینی،آجیل، مرکبات (پرتقال، لیمو و گریپ فروتگوجه‌فرنگی و انواع توت‌ها اگر دچار اگزمای مزمن هستید، تمام مواد غذایی را که می‌خورید، برای چند هفته یادداشت و بثوراتی را که ایجاد می‌شود، بررسی کنید و هرگونه رابطه میان رژیم غذایی و شیوع اگزما را در بدن تحت نظر بگیرید. به این ترتیب به مرور متوجه خواهید شد که چه غذاهایی موجب اگزما و یا عود آن می‌ گردند.

خدیجه رحمانی در گفت و گو با ایسنا می گوید که بیش از 90 درصد از آلرژی های غذایی با مصرف 8 ماده غذایی عمده بروز می کند که تخم مرغ، شیر، گندم، سویا، ماهی، صدف و مغزهای روغنی از آن  جمله هستند.

تخم مرغ برای درمان نقرس مفید است

تخم شربتی جایگزین بسیار خوبی برای تخم مرغ است. تنها کافی است آن را با آب مخلوط کنید و ژله ی به دست آمده را به جای تخم مرغ، در غذاهای خود استفاده کنید.

مصرف زياد غذاهاي بسيار چرب، فرآورده هاي لبني و تخم مرغ در ايجاد يبوست موثرند.

جالب است بدانید که شب‌ کوری اکتسابی، با خوردن غذاهایی مثل یونجه، عدس، اسفناج، هویج، تخم‌مرغ و ماهی که سرشار از ویتامین A هستند بهبود پیدا خواهد کرد علاوه بر این، به دلیل این‌که ویتامین A در صورت حل در چربی، قدرت جذب بیش‌تری را در بدن انسان پیدا می کند خوردن غذاها و میوه‌های شامل ویتامین A به همراه موادغذایی که چربی دارند؛ امکان جذب ویتامین A در بدن را افزایش خواهد داد؛ برای مثال خوردن هویج بستنی یا شیر و هویج، قدرت جذب ویتامین A و E را در بدن افزایش می دهد. ضمن این‌که غذاهایی که حاوی ویتامین A هستند؛ علاوه بر درمان شب‌کوری، در درمان کم‌خونی‌ هم بسیار مفید و تاثیر گذار هستند.

برای درمان ترش کردن معده باید غذاهایی كه اضافه اسید معده را جذب می‌كنند (مثل شیر، تخم مرغ و غذاهای نشاسته‌ای) بیشتر خورد. غذاهای پر سس به خصوص سس‌های چرب و غذاهای پر ادویه هم این مشکل را بیشتر می‌کند. مواد نگه‌دارنده و افزودنی‌ها، چیپس و انواع اسنک ‌هم می‌توانند سوزش انتهای مری را تشدید کنند.

جالب است بدانید که تخمه‌ آفتاب‌گردان سرشار از فسفر، منگنز، روی، پتاسیم، منیزیم و آهن می باشد که در این مورد آخر می‌تواند با جوانه‌ گندم، جگر و یا زرده‌ی تخم مرغ وارد رقابت گردد.در واقع این تخمه های پرطرفدار همچنین سرشار از ویتامین B و ویتامین E می‌باشند.بدنیست بدانید که تخمه آفتاب‌گردان انرژی دهنده بسیار خوبی است. لازم به ذکر است که یک مشت تخمه‌ی آفتاب‌گردان 55 درصد تیامین یا همان ویتامین B1 مورد نیاز روزانه‌ی ما را تأمین می نماید . همچنین بدنیست بدانید که تخمه آفتاب‌گردان حاوی میزان قابل توجهی فولات (اسیدفولیک) و اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5 و ویتامین‌های دیگر گروه B می‌باشد. این ویتامین‌ها موجب می‌شوند که بدن به خوبی بتواند از هیدرات‌های کربن (قندها) استفاده کند و پرانرژی باشد

در رژیم لاغری خوب و پیشرفته تخم مرغ یکی از اجزای اصلی رژیم لاغری است

پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل ، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب، به مدت یک هفته میل کنید.

برای کنترل و پیشگیری از نقرس مصرف ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و غذاهای دریایی دیگر را محدود کنید. این توصیه در مورد حبوباتی مانند عدس، لوبیا، نخودفرنگی” href=”http://www.jesarat.com/pea/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>نخودفرنگی و غیره، همچنین تخم مرغ، شیر و پنیر نیز صادق است.

تخم مرغ از مواد غذایی محرک خودارضایی است

برای کاهش احتمال ابتلا به آنفولانزای مرغی ، تخم مرغ باید طوری پخته شود که زرده و سفیده‌ی آن کاملاً سفت باشد. علاوه بر آن؛ مرغ و تخم مرغ خام را باید از دیگر غذاها دور نگه داشت

برای تخفیف علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌توان از راه‌های زیر بهره برد؛ مصرف روزانه یک مولتی ویتامین اسید فولیک و مکمل کلسیم، قرص آهن، ورزش آهسته(مثل یوگا و مدیتیشن)، مصرف غلات سبوس‌دار، گوشت‌ها، تخم مرغ، جگر، اسفناج تازه، جعفری، حبوبات (مثل عدس و لوبیانخود سبز، نان سبوس دار ، آجیل، خشکبار (مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو” href=”http://www.jesarat.com/peach/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>هلو و زرد آلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش” href=”http://www.jesarat.com/raisin/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>کشمش)، خوابیدن هشت ساعت در شب، کم کردن استرس” href=”http://www.jesarat.com/stress/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>استرس و…

تخم مرغ بدلیل داشتن ویتامین آ برای درمان کم کاری تیروئید مفید است

در هنگام سوختگی، بلافاصله باید محل سوختگی را زیر آب سرد گرفت در مراحل بعدی نیز می‌توان از گذاشتن سفیده تخم مرغ روی محل سوختگی استفاده کرد

بدنیست بدانید که رایج ترین مواد خوراکی مولد کهیر عبارت هستند از: تنقلات، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت و شیر. به طور کلی مواد خوراکی تازه و خام، بیش از مواد پخته شده سبب ایجاد کهیر می شوند.لازم به ذکر است که  افزودنی های خوراکی و نگاهدارنده ها نیز ایجاد کهیر می کنند.در واقع بعضی از عفونت ها از قبیل سرماخوردگی و عفونت های گلو در کودکان می توانند سبب بروز کهیر نیزشوند، ولی بعضی عفونت های مزمن و گاه عفونت هایی به شکل سینوزیت” href=”http://www.jesarat.com/what-is-sinusitis-treated-and-how/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>سینوزیت  یا برخی آبسه ها نیز به عنوان علت ایجاد کهیر بااهمیت هستند.

لیست غذاهایی که در آنها تخم مرغ استفاده می شود

خورش ماست

خورش ماست , خورش ماست اصفهانی ها , طرز تهیه خورش ماست , طرز تهیه خورش ماست اصفهانی

تخم مرغ

بستن تبلیغ