خانه » پزشکی و سلامت » علت سکسکه و راه درمان سکسکه

علت سکسکه و راه درمان سکسکه

علت سکسکه و راه درمان سکسکه

 

علت سکسکه و راه درمان سکسکه

به گزارش بی اس ام اس سکسکه(هیکپ) عبارت است از یک انقباض سریع دیافراگم که در اثر تحریک عصب فرنیک عارض می‌شود و در اثر این اقباض سریع، دیافراگم به احشاء پایین و بالای خود ضربه می‌زند و ضربه‌ی آن به زیر شش‌ها سبب یک تخلیه بدون اراده ناقص اما سریع هوا از شش‌ها می‌گردد که شخص احساس یک تنفس سریع را می‌نماید. سکسکه معمولاً عملی است طبیعی و عادی و اگر خارج از اندازه نباشد، پدیده‌ای است که برای بدن لازم است و مبارزه با آن در حال طبیعی جایز نیست و اینکه مردم عوام به محض پیدایش سکسکه برای متوقف شدن آن اقداماتی انجام می‌دهند. مثلاً به خوردن آب یا چیز دیگری اقدام می‌کنند، یا برای سکسکه ایجاد ترس و وحشت یا توهم می‌نمایند عملی است غیر بهداشتی و مخالف چیزی است که طبیعت انسان نیاز به آن دارد. سکسکه‌های طبیعی اکثراً زودگذرند. ولی اگر چند ساعت به طول انجامد، علامت بیماری خاصی است که ممکن است در اثر ناراحتی‌های گوارشی، ناراحتی مراکز عصبی، اختلالات قلبی، ناراحتی‌های تنفسی باشد و گاهی نیز ممکن است بعضی از بیماری‌های عفونی سبب سکسکه شوند و اسباب ناراحتی بیمار را فراهم سازد. گاهی نیز مشاهده شده که سکسکه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا شخص را از پای در آورد.

امروزه، اعمالی که پزشکان برای متوقف کردن سکسکه انجام می‌دهند عبارتند از: صحبت‌های حیرت‌انگیز که ناگاه فکر بیمار را از سکسکه منحرف نموده و شدیداً متوجه موضوع دیگری نماید، ایجاد ترس و وحشت، تحریکات دردناک و ناراحت‌کننده، بوییدن گازها و بخارات قوی مانند گاز آمونیاک و سرکه. پزشکان سنتی جهت مداوای اینگونه سکسکه‌هاعلاوه بر اقدامات مذکور فوق از داروهای عطسه‌آور استفاده می‌کنند. این دارو 70% از سکسکه‌های غیر طبیعی را قطع می‌نماید. گاهی که با این عمل نیز قطع نمی‌شود، لانه زنبور را پودر کرده و با مقداری خاک قندیا شکر در دهان بیمار ریخته و می‌خورانند. عده‌ای را نیز داروهای استفراغ آور می‌دهند.

ضمناً لازم به تذکر است که قبل از انجام اقدامات مذکور، بهتر است یک قاشق عسل را در یک لیوان آب گرم حل کرده و به بیمار بدهند و قدری صبر کنند، اگر سکسکه قطع نشد، می‌توان اقدامات دیگری انجام داد. عده‌ای از پزشکان برای مداوای سکسکه‌هایی که به آسانی قطع نمی‌شوند اگر منشأ معدی داشته باشند داروهای ضد اسید تجویز می‌نمایند و اگر منشأ عصبی داشته باشند، بی‌حسی موضعی ایجاد می‌کنند و اگر گاهی که شدت می‌کند و با دارو قطع نمی‌گردد از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند. گاهی نیز از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌شود و گاهی آتروپین در زیر پوست بدن تزریق می‌کنند. اما بهتر است ابتدا تعیین شود که سکسکه در اثر چه عارضه‌ای ایجاد شده است تا نسبت به مداوای آن عارضه اقدام شود و مداوای آن عارضه همان مداوای سکسکه می‌باشد. و زمانی که هیچ عارضه بیماری در بین نیست و ادامه هم ندارد و تنها یک عکس‌العمل طبیعی است، مبارزه با آن صلاح نیست. و هیچ دارو یا اکل و شربی نباید تجویز شود تا بدن به حال طبیعی رفلکس خود را انجام داده و به پایان برساند. یوسفی می‌فرماید:

گر تو را سکسکه افتاد به جان | که نشد هیچ دوایش درمان

سنجد و شیره به هم معجون کن | هق هق سکسکه را بیرون کن

لازم به ذکر است دستور یوسفی، تعدادی از این گونه بیماران را مداوا می‌کند و نه همه را.

یکی از علائم سکته مغزی به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

منبع:

کتاب طب سنتی سینا – سید مهدی خسروی

سکسکه

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. سکسکه به دلیل انقباض دیافراگم بروز می کند. علل مختلفی برای سکسکه وجود دارد

 2. سکسکه ناشی از انقباض دیافراگم، پرده عضلانی درون قفسه سینه است که نقش مهمی در تنفس دارد. در هنگام دم یا فروبردن هوا دیافراگم منقبض و در هنگام بازدم یا بیرون دادن هوا دیافراگم شل می شود

 3. سکسکه یک فعالیت عضلانی اسپاسمی و غیرارادی در دیافراگم است.

 4. معده مملو از غذا می تواند دیافراگم را تحریک کند و باعث رشتهای از سکسکه ها شود.

 5. ورزش یا استرس نیز می توانند حمله سکسکه را برانگیزند. اما سکسکه اغلب بدون علت مشخصی رخ می دهد.

 6. یک فرضیه این است که سکسکه ممکن است بازماندهای از یک بازتاب ابتدایی مکیدن – مربوط به دوران نوزادی- باشد

 7. سکسکه هر کارکردی که در قدیم داشته، در زندگی امروز بیشتر آزارنده است و هر کسی مدعی است که راه علاجی برای آن سراغ دارد.

 8. شیوه هایی از نگهداشتن نفس، ترساندن ناگهانی، مکیدن قند، نوشیدن آب در حالت وارونه یا حتی انجام دادن ملایم مانور هیلمیک که در اصل برای خارج کردن لقمه گیر کرده در گلو به کار می رود.

 9. تحریک اعصابی است که عضلات تنفسی، خصوصاً دیافراگم را تحریک می کنند، علت سکسکه کوتاه مدت معمولاً ناشناخته است اما در صورتی که سکسکه طولانی مدت باشد یا به شکل مکرر رخ دهد، امکان دارد به علل زیر ایجاد شده باشد:

  خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ یا مواد تحریک کننده،

  بیماری پرده جنب (پرده ای که روی ریه را می پوشاند)،

  ذات الریه،

  اورمی (جمع شدن مواد زاید سمی در اثر نارسایی کلیه)،

  الکلی بودن،

  مصرف برخی از داروها،

  اختلالات معده، مری، روده یا لوزالمعده،

  حاملگی،

  تحریک مثانه،

  هپاتیت،

  سابقه عمل جراحی (خصوصاً جراحی روی شکم)،

  پربودن معده،

  خنده شدید یا احساسات قوی،

  تغییر در دمای محیط.

 10. دلیل اینکه نوزادان نسبت به بزرگسالان بیشتر سکسکه می کنند، اغلب مربوط به بدن های کوچک و به طور کامل رشد نیافته شان است. همان طور که در یک فرد بزرگسال، وقتی معده زیاد پر باشد می تواند باعث سکسکه شود، باید بدانیم در یک نوزاد هم با در نظر گرفتن اینکه بچه ها معده کوچک تری نسبت به بزرگ ترها دارند و سریع تر پر می شود، این اتفاق خواهد افتاد.

 11. مانی که سکسکه می گیریم دیگران توصیه های بسیاری از قبیل خوردن آب و یا نگه داشتن نفس را پیش می کشند که گاهی موث و گاهی بی فایده است.

 12. در کل درمان های خانگی رفع سکسکه شامل:

  نگه داشتن نفس و شمردن به آرامی از 1 تا 10

  نفس کشیدن داخل یک کیسه کاغذی برای مدتی کوتاه

  نوشیدن سریع یک لیوان آب سرد

 13. خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان

  بالا کشیدن زانوها به درون سینه

  بیرون کشیدن ناگهانی و شدید زبان

  انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید. سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید. انگشتان سبابه خود را حدود 20 ثانیه داخل هر دو گوش فشاردهید.

  زبان خود را به ملایمت بکشید.

  گاز زدن یک تکه لیموترش

  غرغره آب یخ

  ماساژ انتهای گلو

  خوردن یک قاشق سرکه

  نوشیدن آب به حالت درازکشیده و خوردن از سمت مقابل لیوان

  قرار دادن انگشت در دهان

  تکان تند و شدیدی به زبان خود بدهید

  زبان کوچک را به کمک یک قاشق بلند کنید

  یک تکه نان خشک را بجوید و سپس ببلعید

  چشمان خود را ببندید و فشار ملایمی را به کره های چشم وارد کنید.

  یک قاشق چایخوری شکر خشک بخورید.

  خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان

  بالا کشیدن زانوها به درون سینه

  خوردن مواد شیرین، مانند شکر، می تواند با خراش دادن مری، منجر به تحریک اعصاب و ماهیچه ها شده و عمل انقباضی آنها را متوقف کند.

 14. چشیدن سس فلفل در بعضی موارد می تواند باعث رفع سکسکه شود. تُندی فلفل، منجر به گیج کردن اعصاب در ناحیه گلو شده و توجه آنها را به درک طعم و مزه فلفل جلب می کند. و سکسکه فراموش می شود. عسل:یک قاشق مرباخوری عسل را در مقداری آب گرم هم بزنید و آن را در انتهای زبان خود نگه دارید. این مایع شیرین، همانند سرکه، می تواند منجر به تحریک اعصاب و رفع سکسکه شود.

 15. بذر گیاه ِ شوید: برای توقف سکسکه همچنین می توانید مقداری بذر شوید را به آرامی بجوید. این روش قدیمی بسیار مؤثر است. رایحه بذر این گیاه با درگیر کردن اعصاب و عضلات ِ وابسته، در کار سکسکه وقفه می اندازد.

 16. دارچین: خوردن آب دم کرده آن با سرکه و مصطکی کوبیده برای رفع سکسکه رطوبی مناسب است.

 17. کندر: 5 گرم از آن را با یک مثقال زیره مخلوط کرده و بکوبید و بخورید جهت آرام کردن سکسکه، جلوگیری از آروق زدن.

 18. پونه: نوشیدن آب جوشانده آن رفع کننده سکسکه است.

 19. سوسنبر(آویشن وحشی): نوشیدن دم کرده آن جهت درمان سکسکه.

 20. خرمالو: خوردن آن، قابض، تقویت معده، آرام کننده سکسکه، نرم کننده سینه است.

 21. نان: خشک آن را قطعه قطعه کرده و بلغ نمایید جهت آرام کردن سکسکه.

 22. شیردان گوسفند را کاملًا بپزید روزی سه دانه صبح و ظهر و عصر میل نمایید.

 23. آب سیرابی را با گلاب مخلوط نموده هر یک ساعت فاصله یک استکان میل نمایید.

 24. سلام من خوردن شکر رو امتحان کردم سکسکم قطع شد.ممنون از روش هایی که گذاشتین.

 25. من 3 روزه که مدام سکسکه دارم..تمام راهکارها رو امتحان کردم فایده ای نداشت

 26. سلام با تشکر از شما عسل وآب گرم خوردم شکر خدا خوب شد

 27. سکسکه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده ای.سکسکه یک علامت است و نه یک بیماری، در ایجاد سکسکه دیافراگم (عضله بزرگ و نازکی که قفسه سینه را از شکم جدا می کند) و عصب فرنیک (عصبی که دیافراگم را به مغز وصل می کند) نقش دارند. معمولاً در حین سکسکه، صدایی تند و سریع که در اثر حرکت غیرارادی عضلات دیافراگم و متعاقب آن بسته شدن سریع تارهای صوتی، پدید می آید،شنیده می شود.

 28. تقریباً همه ممکن است دچار سکسکه شوند، حتی جنینی که در رحم مادر است، اما به طور کلی مردان به مراتب بیشتر از زنان دچار سکسکه می شوند. اما عملاً هر فردی از نوزادان گرفته تا افراد بزرگسال، آن را تجربه می کنند.

 29. سکسکه معمولاً یک مشکل گذرا و خوش خیم است. با این حال، همین عارضه ساده، در صورتی که بیش از حد ادامه پیدا کند، می تواند آزار دهنده و ناتوان کننده باشد.

 30. در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا به دنبال بی هوشی ها نیز، امکان بروز سکسکه وجود دارد. عموماً سکسکه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالباً در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم انگیز تظاهر می کند و در برخی مواقع مصرف دارو و سموم نیز علت آن است.

 31. تحریک اعصابی است که عضلات تنفسی، خصوصاً دیافراگم را تحریک می کنند، علت سکسکه کوتاه مدت معمولاً ناشناخته است اما در صورتی که سکسکه طولانی مدت باشد یا به شکل مکرر رخ دهد، امکان دارد به علل زیر ایجاد شده باشد:

  ::خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ یا مواد تحریک کننده،

  ::بیماری پرده جنب (پرده ای که روی ریه را می پوشاند)،

  ::ذات الریه،

  ::اورمی (جمع شدن مواد زاید سمی در اثر نارسایی کلیه)،

  ::الکلی بودن،

  ::مصرف برخی از داروها،

  ::اختلالات معده، مری، روده یا لوزالمعده،

  ::حاملگی،

  ::تحریک مثانه،

  ::هپاتیت،

  ::سابقه عمل جراحی (خصوصاً جراحی روی شکم)،

  ::علل عاطفی،

  ::پربودن معده،

  ::خنده شدید یا احساسات قوی،

  ::تغییر در دمای محیط.

  چنانچه گفته شد، معده خیلی پر و انباشته نیز می تواند باعث حمله های سکسکه شود که به شکل غیرارادی بروز می کند و در شرایط زیر پیش می آید: خوردن بیش از حد غذا و با سرعت، به درون کشیدن هوای بیش از اندازه، تغییر ناگهانی در دمای معده؛ مثل نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از نوشیدن یک نوشیدنی داغ.

 32. اغلب اوقات سکسکه، بیش از ۴۸ ساعت طول نمی کشد ولی در فرم مداوم، فرد بیش از ۲ روز و کمتر از ۱ ماه مبتلاست و در موارد بیشتر یا در صورتی که با بیماری ها ی دیگری مثل مشکلات قلبی- ریوی همراه باشد، فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.

 33. سکسکه طولانی مدت که بیش از ۸ ساعت طول می کشد باید تحت بررسی پزشکی قرار گیرد.

 34. . یک یا تعداد بیشتری از روش های زیر را به کار بندید تا بهترین آنها برای شما معلوم شود:

  ::نفس خود را نگاه دارید و تا ۱۰ بشمارید.

  ::داخل یک کیسه کاغذی تنفس کنید.از کیسه پلاستیکی استفاده نکنید زیرا ممکن است به سوراخ بینی بچسبد.

  ::انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید. سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست ، فشار دهید. انگشتان سبابه خود را حدود ۲۰ ثانیه داخل هر دو گوش فشاردهید.

  ::یک لیوان آب را به سرعت بنوشید.

  ::نان خشک یا یخ خرد شده قورت دهید.

  ::زبان خود را به ملایمت بکشید.

  ::چشمان خود را ببندید و فشار ملایمی را به کره های چشم وارد کنید.

  ::یک قاشق چایخوری شکر خشک بخورید.

  ::خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان

  :: بالا کشیدن زانوها به درون سینه

  ::گاز زدن یک تکه لیموترش

  ::غرغره آب یخ

  ::ماساژ انتهای گلو

  ::خوردن یک قاشق سرکه

  ::نوشیدن آب به حالت درازکشیده و خوردن از سمت مقابل لیوان

 35. سکسکه يک دم غير ارادي و قوي است که در نوزادان ، کودکان و بالغين تجربه مي شود .

 36. سکسکه از انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله ديافراگم حاصل مي گردد

 37. سکسکه يک علامت است و نه يک بيماري . در ايجاد سکسکه ديافراگم عضله بزرگ و نازکي که قفسه سينه را از شکم جدا مي سازد و عصب فرنيک (عصبي که ديافراگم را به مغز وصل مي کند) نقش دارند. تقريبا همه ممکن است دچار سکسکه شوند، حتي جنيني که در رحم مادر است .

 38. سکسکه شامل انقباض مکرر و ريتميک ديافراگم و عضلات بين دنده اي قفسه سينه است که اغلب موقتي است ولي گاهي مي تواند تهديد کننده حيات باشد .

 39. سکسکه ممکن است تا 48 ساعت و حتي گاهي تا يکماه ادامه يابد .

 40. سکسکه در دو جنس مرد و زن ديده مي شود ولي در مردان مي تواند بصورت مداوم و غيرقابل درمان ديده شود .

 41. يک صداي تند و سريع که در اثر گرفتگي ديافراگم از دهان خارج مي شود. اين گرفتگي ، عضلات ته گلو را به هنگام دم مي بندد.

 42. مکانيسم سکسکه به خوبي درک نشده است. سکسکه هاي کوتاه مدت ياshort معولا به دنبال اتساع معده ايجاد مي شود و به صورت خود به خودي و يا با استفاده از درمان هاي محلي بهبود مي يابد و نياز به توجه پزشکي ندارند.

 43. يکسري عوامل فيزيولوژيک مي تواند ايجاد کننده سکسکه باشد . از اين دسته، بلع هوا هنگام غذاخوردن و يا خوردن غذاي زياد و يا خوردن نوشابه هاي گازدار است. تغيير در دماي معده بدنبال خوردن نوشابه ها و مواد غذايي سرد يا گرم مي تواند عامل تحريک باشد.

 44. بيماريهاي عصبي و رواني نيز مي تواند شروع کننده سکسکه باشد که از جمله مي توان به استرس و بيماري هاي شخصيتي، اشاره کرد.

 45. بيماري هاي جسمي نيز مي تواند علت ايجاد کننده سکسکه باشد که از جمله مي توان به بيماري هاي دستگاه مغز و اعصاب مثل صدمات، عفونت ها و ضايعات مغزي اشاره کرد. تحريک اعصاب محيطي مغزي نيز از علل مهم سکسکه است. همچنين مي توان وجود جسم خارجي در گوش يا عفونت گلو ، گواتر، زخمهاي معده ، عفونتهاي داخل شکم، عفونت هاي ريوي را ذکر کرد که محرک سکسکه هستند. سکته هاي قلبي نيز گاهي عامل سکسکه هستند.

 46. مصرف بعضي از داروها بخصوص داروهاي مصرفي در بيماريهاي عصبي رواني از علل سکسکه هستند.

 47. خوردن يا آشاميدن غذا يا نوشيدني داغ يا مواد تحريک کننده ، بيماري هاي پرده جنب (پرده نازکي که روي ريه ها را مي پوشاند). ذات الريه ، اورمي (جمع شدن مواد زايد سمي در اثر نارسايي کليه )، الکلي بودن ، مصرف بعضي از داروها، اختلالات معده ، مري ، روده يا لوزالعمده ، حاملگي ، تحريک مثانه ، هپاتيت ، گسترش سرطان از يک قسمت از بدن به کبد يا قسمتي از پرده جنب ، سابقه عمل جراحي اخير، خصوصا جراحي روي شکم ، علل عاطفي ، زخم معده و دوازدهه، گاستريت و ريفلاکس مري پديده هاي شايعي در بيماران داراي سکسکه مزمن هستندبه همين دليل بررسي هاي دستگاه گوارش فوقاني مثل آندوسکوپي، مانومتري و… توصيه مي شود.

 48. عوامل افزايش دهنده خطر

  وجود يک بيماري که سطح سلامت فرد را پايين آورده باشد،

  سابقه عمل جراحي اخير،

  مصرف داروها، خصوصا آنهايي که معده را آزرده مي سازند،

  پربودن معده ، خنده شديد يا احساسات قوي ، تغيير در دماي محيط .

 49. پيشگيري از سکسکه

  در حال حاضر نمي توان از آن پيشگيري کرد.

 50. سکسکه کوتاه مدت معمولا نشان دهنده بيماري نيست . اين نوع سکسکه به طور خود به خودي يا غالبا با درماني که شرح آن داده خواهد شد برطرف مي شود. سکسکه مداوم فرد را مستاصل مي کند و نياز به انجام اقداماتي براي فهميدن دليل آن وجود دارد.