طرز تهیه سوپ و آش و حلیم با گندم پوست کنده چیست

گندم پوست کنده

گندم پوست کنده ,گندم پوست کنده به انگلیسی,گندم پوست کنده چیست,گندم پوست کنده برای سبزه,گندم پوست کنده برای حلیم,گندم پوست کنده گلها

گندم پوست کنده

توضیحاتی در مورد گندم پوست کنده

گندم با نام علمی  Triticum ، از مهم‌ترین غلات موجود در جهان است است.♥ این گیاه در گونه‌های وحشی و اهلی کشت می شود. گندم از گیاهان گلدار تک‌لپه‌ای یک ساله و تیره گندمیان و از خانواده گرامینه‌ها است. گندم، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن یک برگ به وجودمی آید. سنبلچه گندم متشکل از دو گلوم و سه گلچه می‌باشد. گاهی تعداد گلچه‌ها به ۹ هم می‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نامهای پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پالئا) قرار گرفته‌است. برگ‌های گندم مانند برگ‌های سایر غلات (به جز ذرت و ارزن)، نازک و کم عرض بوده و زبانه‌های کوچکی دارند. در این مطلب از سایت جسارت در مورد طرز تهیه سوپ و آش و حلیم با گندم پوست کنده چیست صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

ترکیبات گندم

مواد تشکیل دهنده گندم عبارتند از : ۷ تا ۱۸ درصد پروتئین (بستگی به نوع گندم دارد)، ۶۰ تا ۷۰ درصد نشاسته، ۲ تا ۲/۵ درصد سلولز (فیبر خام)، ۱/۵ تا ۲ درصد چربی و مابقی مرکب از رطوبت و مواد کانی. ظاهر فیزیکی دانه‌های گندم بسیار متنوع است. طول دانه‌های گندم از ۵ تا ۸ میلیمتر، پهنایشان از ۲/۵ تا ۴/۵ میلی‌متر و وزنشان از ۲۰ تا ۶۰ میلی‌گرم متغیر است. گستره رنگ گندم از بژ یا نخودی (معروف به گندم سفید) تا قرمز قهوه‌ای (معروف به گندم سرخ) است. بسته به عوامل مختلف اجزای تشکیل دهنده اندوسپرم دانه‌ها می‌توانند بافت نرم یا سفتی داشته باشند.

انواع گندم

از لحاظ گیاه‌شناسی گندم عضوی از گونه‌های تریتیکوم (Triticum) است که به سه گروه متمایز تقسیم می‌شود و هر گروه تعدادی مشخص کروموزم دارد که تمام خصوصیات ژنتیکی خانواده را با خود دارند. ژن‌شناسی گندم از بیشتر محصولات دیگر دشوارتر است زیرا برخی از گونه‌های گندم دیپلوئید هستند و دو رشته کروموزوم دارند در حالی که بسیاری از گونه‌های دیگر گندم پلی‌پلوئید هستند و چهار رشته کروموزوم (تتراپلوئید) یا شش تا (هگزاپلوئید) دارند. دیپلوئیدها که تنها در مناطق جنگلی و بیابانی هستند و گندمهای تک‌دانه زراعی نیز در این گروه قرار دارند. تتراپلوئیدها که به حالت وحشی هستند و گندمهای اِمِر (emer) و دوروم (durum) زراعی در این گروه هستند. هگزاپلوئیدها که شامل گندم نان می‌شوند. از لحاظ نوع کشت معمولاً گندمها را به دو دسته کلی گندم بهاره و گندم پاییزه تقسیم‌بندی می‌کنند. این دو نوع علاوه بر آن که دانه‌هایشان از نظر رنگ، بافت، شکل و … باهم فرق دارد شرایط رشد و نمو آن‌ها نیز باهم تفاوت می‌کند. این دو نوع گندم را در دو زمان مختلف در سال کشت می‌نمایند. دانه گندم، دارای شیاری است که در طول دانه قرار می‌گیرد. عمق این شیار در گندمهای پاییزه زیاد و در گندمهای بهاره کم است. طرفین این شیار در گندمهای بهاره گرد و در گندمهای پاییزه گوشه‌دار می‌باشد[نیازمند منبع]. گندم بهاره: در اوایل بهار کاشته می‌شود. پس از جوانه زدن، گیاه جوان در بهار و اوایل تابستان رشد نموده و محصول آن را تا اواخر تابستان برداشت می‌کنند. گندم بهاره را معمولاً در نواحیی کشت می‌کنند که گندم پاییزه نمی‌تواند در برابر سرمای سخت زمستانی آن مناطق، مقاومت نماید. البته میزان محصول‌دهی گندم پاییزه از بهاره بیشتر است. معمولاً پس از تهیه بذر و زمانی که دمای خاک به یک درجه سانتیگراد بالای صفر رسید، گندم بهاره را می‌کارند. اگر شرایط آب و هوایی اجازه دهد می‌توان گندم را زودتر هم کاشت تا دوره رشد آن طولانی‌تر شده و میزان محصول دهی آن بیشتر شود. گندم پاییزه برای آن که به مرحله گلدهی برسد، باید به مدت طولانی در معرض هوای سرد قرار گیرد. اگر گندم پاییزه را در بهار بکارند، چون دوره سرما را پشت سر نمی‌گذارد، نمی‌تواند گل آذین خوبی تشکیل دهد. گندم پاییزه: این نوع گندم در نیم کره شمالی، در فصل پاییز موقعی که دمای خاک از ۱۳ درجه سانتیگراد کمتر باشد کشت می‌شود. ابتدا بذر گندم پاییزه جوانه می‌زند. سپس در فصل زمستان، گیاه به صورت گیاه جوان کوچکی باقی می‌ماند و با آغاز فصل بهار، مجدداً رشد و نمو خود را آغاز می‌کند. معمولاً در یکی از ماه‌های خرداد، تیر یا نهایتاً مرداد، دانه می‌رسد و آماده برداشت می‌شود. گندمهای پاییزه به نسبت گندمهای بهاره ریشه‌های عمیق‌تر و پرپشت‌تری دارند که تا ۲۰۰ سانتیمتر در خاک نفوذ می‌کنند. این امر ناشی از آن است که گندمهای پاییزه فصل رشد طولانی‌تری دارند.

طرز تهیه سوپ با گندم پوست کنده

سوپ گندم را معمولا از بلغور گندم ( گندم پوست کنده نیم کوب) یا گندم پرک شده تهیه می نمایند. گندم، جوانه گندم و همچنین سبوس گندم دارای خواص فراوانی می باشند که از جمله آن ها می توان به پیشگیری از سرطان روده و همچنین شادابی پوست و مقوی قلب بودن آن اشاره نمود. سوپ گندم را می توانید به سادگی با کمی هویج، پیاز و جعفری و آب مرغ تهیه نمایید یا اینکه همراه با مواد دیگری چون شیر و قارچ، کلم بروکلی و … این سوپ خوشمزه را تهیه نمایید. مواد لازم: گندم (بلغور، پرک یا به صورت ساده پوست گرفته شده): یک پیمانه هویج: یک عدد پیاز: یک عدد جعفری: دو قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی: یک قاشق غذاخوری عصاره مرغ یا آب مرغ: به میزان لازم آبلیمو،نمک، فلفل و زردچوبه: به مقدار کافی . در پخت سوپ گندم اگر از گندم ساده پوست گرفته شده یا بلغور گندم استفاده می کنید ( گندم پرک نیازی به خیس خوردن ندارد)، از قبل در آب قرار دهید تا خیس بخورند.سپس به همراه آب مرغ و پیاز ( در اندازه بزرگ، خرد نمایید) و ادویه بگذارید تا خوب بپزند. در مرحله بعدی طرز تهیه سوپ گندم, هویج رنده شده را اضافه کرده بعد از نیم ساعت، رب گوجه فرنگی و جعفری را اضافه نمایید و بگذارید تا سوپ شما کاملا جا بیفتد. در آخر آبلیمو و نمک آن را اندازه نمایید. پس از یکی دو جوش زدن سوپ، آن را سرو نمایید. معمولا برای سوپ ساده از ورمیشل استفاده می شود اگر از گندم پرک شده استفاده می کنید می توانید مقداری ورمیشل یا برنج نیم دانه برای لعاب دادن سوپ به آن اضافه نمایید.

طرز تهیه آش با گندم پوست کنده

مواد لازم برای آش گندم ساده پیاز داغ 5 قاشق غذاخوری سیر داغ 3 قاشق غذاخوری نخود اش 250 گرم لوبیا چیتی 250 گرم گندم پوست کنده 400 گرم سبزی آش 1 کیلوگرم نعنا خشک 1 قاشق غذاخوری کشک به مقدار لازم نمک و فلفل به مقدار لازم. طرز تهیه : از شب قبل حبوبات ( لوبیا و نخود ) را در اب خیس کنید. درون قابلمه گندم شسته شده و حبوبات خیس خورده شده را با کمی بریزید و بگذارید تا بپزند و نرم شوند. پس از پختن و نرم شدن حبوبات میتوانید سبزی اش را که شسته اید و خرد کرده اید ( میتوانید سبزی های اش را درشت چرخ کرده یا با چاقو ریز کنید ) بهمراه پیاز داغ و سیر داغ به اش اضافه نمائید ( در هنگام سرخ کردن پیازو سیر زردچوبه و فلفل را اضافه کنید تا با پیاز و سیر تفت بخورند ).پس از اضافه کردن تمام مواد حرارت گاز را ملایم کنید و اجازه دهید تا آش کاملا جا بیفتد و غلظت پیدا کند. سپس اش را در ظرف کشیده و با کشک ، پیاز داغ ، سیر داغ و نعنا داغ تزئین کنید. نکته ها : در صورت تمایل میتوانید در انتهای پخت درون اش مقداری کشک اضافه کنید. این اش گوشت ندارد اما اگر دوست داشتید میتوانید کمی گوشت قرمز را جداگانه بپزید و همزمان با اضافه کردن سبزی ها اضافه نمائید. برای تهیه نعنا داغ کمی نعنای خشک را در مقداری اب خیس کنید سپس اب اضافه را گرفته و درون روغن تفت دهید تا رنگ نعنا تغییر کندو کمی تیره تر شود. سبزی های آش شامل ترکیبی از جعفری ، تره ، گشنیز و اسفناج است ، اگر اسفناج در دسترس نبود از برگ چغندر میتوانید استفاده کنید.

شرایط رشد گندم

برای کشت و رشد گندم خاک شنی و رسی عمیق با زهکشی خوب عالی است. اصولاً میزان عملکرد گندم در شرایط دیم (آبیاری با باران)، در خاکهای ریز بافت بیشتر است. چون این قبیل خاکها قادرند آب را بهتر و به مدت طولانی‌تر در خود نگهدارند. اما در شرایط آبی (که کشاورز خود گیاه را آبیاری می‌کند)، معمولاً گندم زیاد تحت تأثیر بافت خاک خود قرار نمی‌گیرد. گندم هم مانند سایر گیاهان نمی‌تواند در خاک خشک جوانه بزند. گندم بهاره به دلیل ذخیره شدن رطوبت زمستانی در خاک، همواره رطوبت مورد نیاز خود را دارد. اما رطوبت خاک گندمهای پاییزه معمولاً فرایند جوانه‌زنی را با مشکل مواجه می‌نماید. اگر برای جوانه زنی یا رشد اولیه جوانه، خاک رطوبت کافی نداشته باشد بذرها ممکن است بپوسند یا در معرض صدمات ناشی از سرما قرار گیرند. آب و هوای مناسب برای رشد گندم شرایط ایدئال برای رشد گندم، آب و هوای خنک در دوره رشد رویشی، آب و هوای معتدل در دوران تشکیل دانه و آب و هوای گرم و خشک در زمان برداشت محصول می‌باشد؛ بنابراین در مناطقی که زمستانهای سخت دارند، کشت گندم با مشکلاتی از قبیل سرمازدگی زمستانی مواجه می‌شود. البته باید بدانیم که گندم در برابر خشکی مقاومت چندانی ندارد و نمی‌تواند به مدت طولانی، خشکی و کم‌آبی را تحمل نماید. اما قادر است خود را با شرایط خشک تا حدی تطبیق داده و با تشکیل یاخته‌های کوچک‌تر که در نهایت سبب تشکیل برگ‌های کوچک شده و در نتیجه روزنه‌ها کوچک‌تر می‌شود، سطح تعریق را کاهش دهد و از اثرات سوء کم‌آبی تا حدی محفوظ بماند.

زمان برداشت گندم

زمان برداشت گندم تحت تأثیر عواملی از جمله بارندگی، رطوبت نسبی، دمای هوا و همچنین رسیدن دانه قرار می‌گیرد. برداشت گندم در ایران از اوایل بهار (در مناطق گرمسیری) آغاز شده و تا اواخر تابستان (در مناطق سردسیری) ادامه دارد. امروزه در سراسر جهان از وسایل مکانیکی خاصی برای برداشت گندم استفاده می‌نمایند، ولی هنوز هم گندم به طریق سنتی که کند و پر هزینه‌است، برداشت می‌شود. در روش سنتی، بوته‌های گندم را از فاصله چند سانتی سطح خاک، درو نموده و به صورت دسته‌های کوچک درمی‌آورند. سپس این دسته‌ها را به خرمنگاه منتقل نموده و طی مراحل خاصی می‌کوبند. زمان صحیح برداشت گندم، وقتی است که رطوبت دانه بین ۱۴ تا ۱۶ درصد باشد.

خواص گندم

– برای درمان تحریکات جلدی، التهاب و ورم پوست، آرد گندم را بر پوست بمالید. – مصرف نشاسته به صورت ماقوت برای کسانی که معده ضعیف دارند مفید است و به دستگاه هضم و روده کمک می‎کند (مصرف نشاسته گندم). – کسانی که اسهال شده‎اند در تابستان از پالوده نشاسته گندم استفاده کنند. – برای رفع زکام‎های سخت و سرفه از جوشانده سبوس گندم استفاده کنید، 20 گرم در یک لیتر آب را جوشانده صاف کرده با عسل مخلوط کنید میل شود. – برای رفع یبوست باز هم از جوشانده سبوس گندم استفاده کنید. – برای تسکین دردهای روماتیسم و مفاصل سبوس گندم را داخل یک کیسه ریخته گرم نموده در محل درد بگذارید. – گندم چاق کننده و اشتهاآور است. – دانه گندم برای افرادی که مبتلا به انسداد عروق هستند مضر است. – برای روشن شدن پوست صورت گندم را سوخته آسیاب نموده با روغن کنجد مخلوط کرده به صورت بمالند. – برای رفع سرفه و خونروی از سینه و درد سینه آرد گندم را با شکر و بادام به صورت حریره درست کنند و میل کنند. – برای تقویت نیروی جنسی از روش شماره 13 استفاده کنند. – برای رفع ورم‎های گرم و خنازیر آرد گندم را با پیاز مخلوط کرده به صورت ضماد بگذارند. – خانم‎هایی که می‎خواهند شیرشان زیاد شوند نشاسته گندم را با رازیانه و شکر بپزند به صورت حریره درست کنند و میل نمایند. – سبوس گندم تا حدودی از سرطان روده بزرگ جلوگیری می‎کند.

گندم و یبوست

چند نکته در رابطه با سبوس گندم در رابطه با مصرف آن برای کسانی که یبوست‎های مزمن دارند لازم به تذکر است: الف) سعی شود از مقدار کم شروع شود تا به مقدار زیاد برسد. ب) سبوس را در غذاهای روزانه خود مخلوط کرده میل شود. پ) برای یبوست مزمن نباید بیش از 3 قاشق سوپ‎خوری بزرگ خورده شود چون مصرف زیاد آن ممکن است ایجاد اسهال کند. ث) کسانی که مبتلا به اختلالات روده‎ای هستند قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند. ج) کسانی که زیاد سبوس گندم مصرف کنند ممکن است دچار کمبود کلسیم شوند.

فواید جوانه گندم

– جوانه گندم باعث تقویت نیروی جنسی می‎شود. روش تهیه جوانه گندم: ابتدا گندم را به مدت 12 ساعت خیس نموده سپس در یک صافی کوچک ریخته و صافی را درون یک پلاستیک ببندید به مدت 24 ساعت سپس گندم جوانه می‎زند. – جوانه گندم برای رشد مو و جلوگیری از سفیدی آن بسیار مفید است بدین صورت که هر روز صبح یک قاشق غذاخوری از جوانه گندم همراه چند عدد توت خشک و خرما میل شود. – خوردن جوانه گندم باعث از بین رفتن خشکی پوست می‎شود. – کسانی که ضعف اعصاب و سستی عضلات دارند می‎توانند از جوانه گندم استفاده کنند. – هیچ گاه جوانه گندم را با عسل نخورید. – برای درمان جوش صورت پودر جوانه گندم را با عرق کاسنی مخلوط کرده با گلاب هم می‎توان مخلوط کرد. – برای نرمی پوست پودر جوانه گدم را با شیر مخلوط نموده روی پوست بگذارید. – کسانی که تصلب شرایین دارند از جوانه گندم استفاده کنند. – کسانی که پرکاری غدد تیروئید دارند از جوانه گندم استفاده کنند. – کسانی که در اثر جذب ید مسموم شده‎اند از حریره نشاسته استفاده کنند. – برای چاق شدن آرد گندم را بو داده با شکر و روغن مخلوط نموده مخصوصاً روغن کنجد (حلوا) میل کنند فراموش نشود کمی هل وگلاب به آن بیفزاییم. – برای این که متوجه شویم فردی را سگ‎ هار گاز نگرفته است خمیر آرد گندم را چند ساعت بر محل گازگرفتگی بگذارید سپس نزد سگ دیگری بیندازید اگر آن سگ خمیر را نخورد بدانید که آن سگ هار بوده است. – برای درمان تنگی نفس 20 گرم سبوس گندم را در یک لیتر آب جوشانده با کمی عسل شیرین کرده صبح و ظهر و شب آن را میل کنید. – برای رفع ورم پستان سبوس گندم را در آب پخته به صورت ضماد بگذارید. – رویان گندم بخشی فشرده در قاعده گندم به رنگ زرد مایل و به بزرگی سر سوزن می‎باشد آن را رویان گندم می‎گویند در آن انواع ویتامین و عناصر معدی وجود دارد که هنگام آرد شدن و الک کردن ممکن است در آرد وجود نداشته باشد به همین خاطر جوانه گندم بسیار مفیدتر است. – برای از بین بردن مویرگ‎های نمایان در سطح پوست یک قاشق چای‎خوری آرد جوانه گندم، یک قاشق روغن جوانه گندم، یک قاشق چای‎خوری مخمر آبجو یا یک عدد قرص مخمر آبجو را با یک قاشق سفیده و زرده تخم‎مرغ مخلوط کرده 15 دقیقه روی پوست بگذارید سپس با آب ولرم بشویید. – برای تقویت نطفه یا کسانی که کمبود نطفه دارند، 250 گرم آرد جوانه گندم، 250 گرم آرد جوانه نخود خام مانند حلوا در روغن سرخ کرده کمی به آن دارچین، گلاب و هل بیفزایید به عنوان غذا میل کنید برای این که نخود سریعتر جوانه بزند آن را در عرق کاسنی بخوابانید. – برای سردردهایی که ناشی از سوءهاضمه است گندم را خمیر کنید بر پیشانی بمالید. – گندم را بگذارید جوانه بزند سپس خشک نموده، بو داده، آرد نموده همراه خرما میل کنید برای تقویت باه بسیار مفید است.

خواص سبوس گندم

– دودکردن سبوس گندم در منزل باعث فرار حشرات می‎گردد. – برای درمان جرب سبوس گندم را در سرکه پخته به صورت ضماد بگذارید. – برای زیباشدن چهره آرد گندم، نشاسته، عرق برگ چنار را به صورت ضماد روی پوست صورت بگذارید. – بخور کاه گندم برای درمان سینوزیت مفید است. – یک تمیز کننده خوب برای پوست: پودر جوانه گندم را با شیر مخلوط کرده پوست را با آن تمیز نمایید. – بهترین غذایی که می‎تواند جنین را حفظ کند جوانه گندم است. – خوردن جوانه گندم باعث طول عمر می‎شود. – کسانی که بیماری ام‎اس دارند روغن گندم را در برنامه غذایی خود قرار دهند. – کسانی که مبتلا به فلج مغزی هستند از روغن گندم استفاده کنند. – کودکانی که بدخلق هستند به آن‎ها جوانه گندم بدهید. – سبوس گندم از سرطان سینه جلوگیری می‎کند. – کسانی که فشارخون دارند جوانه گندم کم بخورند.

طرز تهیه حلیم با گندم پوست کنده

مواد لازم برای حلیم گندم گندم 300 گرم گوشت 300 گرم پیاز 1 عدد زردچوبه نصف قاشق چایخوری نمک 1 قاشق چایخوری روغن یا کره مقدار لازم آب 10 لیوان شکر و دارچین به مقدار لازم. اماده کردن گندم برای حلیم : اغلب برای تهیه حلیم از گندم پوست کنده استفاده میکنند. اما اگر گندم بدون پوست کنده در دسترس ندارید میتوانید گندم با پوست استفاده کنید و بعد از جوشاندن و نرم شدن گندم آنرا از یک وسیله مثل آبکش رد کنید تا پوست‌های آن گرفته شود.طرز تهیه : ابتدا گندم را 5 تا 7 ساعت در آب خیس کنید و بگذارید تا خوب آب جذبش شود. به این صورت مدت طبخ کاهش میابد.گوشت را همراه با 2 لیوان آب داخل قابلمه کوچکی قرار دهید. پیاز را پوست کرده و به 4 قسمت تقسیم کنید و داخل گوشت بریزید ، زردچوبه را هم اضافه کنید و شعله اجاق را روی درجه ملایم قرار دهید. اجازه دهید تا گوشت خوب بپزد و وقتی گوشت پخت آنرا خوب خرد یا رشته رشته کنید. گندم را با یک لیتر آب در قابلمه دیگری بریزید و روی اجاق بگذارید و با شعله ملایم انقدر بپزید تا نرم شود و دانه های آن له شوند. دقت کنید ته نگیرد هر از چند دقیقه‌ای آنرا هم بزنید. اگر قبل از نرم شدن گندم آب آن رو به اتمام گذاشت کمی آب گرم به آن بیفزاید.دقت کنید که گندم باید خوب نرم شود و دانه های آن بصورت پوره نرم شوند . اگر گندم با پوست مصرف کرده‌اید حالا باید پوست آنرا با کمک یک آبکش جدا کنید ، حالا گندم نرم شده را که تقریبا به صورت مایع سفتی در آمده با گوشتی که قبلا اماده کرده اید مخلوط کنید و با حرارت بسیار ملایم بگذارید غلیظ شود. دقت کنید در این مرحله حتما باید حلیم را زیر نظر داشته باشید تا ته نگیرد. حلیم باید نه زیاد سفت و نه زیاد شل و ابکی باشد ، چیزی مابین این حالت مد نظر میباشد. پس از اماده شدن حلیم و در زمان مصرف روی آن را با دارچین ، روغن حیوانی یا کره داغ و شکر تزئین کنید ، البته بعضی ها حلیم را با نمک و ابلیمو نیز مصرف میکنند که میتوان بنابر سلیقه و عدات غذایی هر شخص حلیم را تزئین نمود.

گندم چیست

گندم موجودی است که امروزه بیش‌ترینه ضروریات بدنی خویش را با آن برآورده می‌سازیم اما اصلاً به اصلیت و ماهیتش توجه نکرده و از محتوای داخلی آن بدون تحقیق و به دور مانده ایم. خواستم نوشته فشرده ولی تا اندازه کافی در مورد تهیه کنم، امید است مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد. الله تبارک وتعالی گندم را به عنوان غذای کاملی برای انسان‌ها خلق کرده است. این امرعنایت و لطف اوست؛ اما او گندم را به گونه‌ای آفریده است که در همه کشورهای جهان، در دشت‌ها، کوه‌ها، دره‌ها، آب و هوای سرد و آب و هوای گرم یا معتدل می‌روید. بی‌گمان در هر لحظه بر روی زمین گندم‌هایی وجود دارند که در حال روییدن هستند. الله (جل جلاله) این گندم را به صورت غذای کاملی آفریده است. پوسته خارجی آن 9 درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد که مردم آن را سبوس می‌نامند. همچنین پوسته نازکی دارد که به اطراف ماده ازتی کشیده شده است که 3 درصد از وزن دانه را تشکیل می‌دهد. همچنین جوانه زنده‌ای که در صورت فراهم شدن شرایط روییدن رشد می‌کند در آن وجود دارد. این جوانه 4 درصد وزن دانه گندم را تشکیل می‌دهد. همچنین 84 درصد وزن آن را نشایسته خالص تشکیل می‌دهد. ما پوسته و غشای گندم را جدا می‌نماییم که از آن فقط نشاسته خالص باقی می‌ماند؛ اما این پوسته‌ای که مردم آن را سبوس می‌نامند، دارای 6 ویتامین می‌باشد از جمله ویتامین B1B2B6و ویتامین‌های دیگر. این پوسته همچنین دارای فسفر است که غذای مغز و اعصاب است. همچنین گندم دارای آهن است که موجب دمیدن نشاط و نیرو در خون می‌شود و به گرفتن اکسیژن از ریه‌ها کمک می‌کند. همچنین در این پوسته کلسیم وجود دارد که استخوان‌ساز است و دندان‌ها را تقویت می‌کند. گندم بر علاوه داشتن این سبوس، دارای سلیکن نیز می‌باشد که موها را تقویه و درخشان می‌کند. همچنین در این پوسته یُد، وجود دارد که غده تیروئید را فعال می‌کند و به فرد آرامش و راحتی می‌دهد. قابل یاد آوریست که مواد پتاسیم، سدیم و منیزیم در پوسته گندم وجود دارد که در همه این مواد تولید بافت‌ها، اسیدها و مواد هضم کننده نقش اساسی دارد. ما فقط نشاسته خالص گندم را می‌خوریم که به گفته یک طبیب که آن را نکوهش می‌کرد “همانند سریشم چسبناک است.” عظمت الهی در آفرینش گندم و این پوسته متبلور است که فواید فراوانی در آن وجود دارد. تا ما گندم را به همراه پوسته آن بخوریم و از این موادی که الله عزوجل در آن آفریده است استفاده کنیم. هرگاه این پوسته یا سبوس در آب داغ جوشانده شود باعث کاهش سرفه و سرماخوردگی می‌شود. همچنین اگر فرد این جوشانده را بخورد باعث جمع شدن و انقباض روده‌ها می‌شود و همچنین برای درمان زخم و عفونت معده و اسهال خونی مفید است. همچنین باعث تغذیه پوست و حفظ آن از بیماری‌ها به ویژه «اگزما» می‌شود.

بیشتر بخوانید : علف گندم ♥ روغن جوانه گندم ♥ پوست گندمی ♥ گندم در قرآنماسک جوانه گندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.