خانه » مواد غذایی و تغذیه » کاسنی و خواص دارویی آن
تاریخ انتشار : 14 آگوست 2016 - 16:45

کاسنی و خواص دارویی آن

کاسنی و خواص دارویی آن

کاسنی،خواص کاسنی,کاسنی چیست,کاسنی به انگلیسی,کاسنی در بارداری,کاسنی در دوران بارداری,کاسنی تلخ,کاسنی فرنگی,کاسنی و بارداری,کاسنی زرد,کاسنی و شاتره

کاسنی یکی از گیاهان پرخاصیت در کشور ایران است.بهتر است بدانید که خواص دارویی کاسنی به قرار زیر است اما اینکه در زیبایی کودک نقش داشته باشد ،مطلبی نیافتم.گفتنی است قلب، کبد و کلیه را فعال می کند.در واقع کاسنی گیاهی پایا، علفی به ارتفاع 5/0 تا5/1 متر است. ریشه ای قوی و دراز به رنگ قهوه ای دارد.

کاسنی،خواص کاسنی

جالب است بدانید که برگهای آن متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف و گلبرگهای میانی می باشد.همچنین قسمت مورد استفاده کاسنی، برگ، ریشه و دانه آن می باشد.

فوایدگیاه کاسنی را بشناسید:

کاسنی در پزشکی اهمیت بسیاری داشته است.

به طوری که ابن سینا پزشک بزرگ مسلمان در مورد گیاه کاسنی و خواص آن رساله ای نوشته است.

دانشمندان علم گیاه شناسی برای این گیاه خواص و آثار زیر را برشمرده اند:

در واقع  کاسنی باز کننده و حمل کننده ماده بیماری کبد است.

کاسنی،خواص کاسنی

بهتر است بدانید که  کاسنی مسکن عطش و حرارت درونی است. کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری، مؤثر می باشد.لازم است بدانید که اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب های طولانی و مداوم است.قابل ذکر که مالیدن آب کاسنی به محل های خارش بدن بسیار مفید می باشد.در واقع  غرغره آب کاسنی با فلوس برای گلودرد، ورم و سوزش گلو مفید است. فرمول مذکور برای درمان ورم حلق (لارنژیت) و تورم مفصلی نافع است.گفتنی است که مصرف تخم کاسنی، کمی با حالت تهوع همراه است که باید در آن سکنجبین اضافه کنید.اصولا ریشه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار مؤثر می باشد.به طور کلی ریشه کاسنی، مجاری گوارشی را پاک می کند و بهترین تصفیه کننده خون است. ریشه کاسنی در از بین بردن ورم احشا خیلی مؤثر است.جالبه که  ریشه کاسنی بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع می باشد.به یاد داشته باشیم ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و ضد یرقان مفید است.

کاسنی،خواص کاسنی

درواقع عرق کاسنی که از گیاه تازه کاسنی گرفته شده باشد برای خنکی به کار می رود.برگ های کاسنی دارای املاح پتاس است و جوشانده آن برای تصفیه خون، تقویت معده و اعضا به کار می رود.کاسنی انواع مختلف دارد که ریشه و برگ های آن در پزشکی، در بهبود تب ها، یرقان (زردی) و انسداد مجاری صفراوی مفید می باشد.در واقع  تمام قسمت های کاسنی مخصوصاً ریشه و برگ آن، محرک صفرا است و به عمل هضم کمک می کند.و اثر آن در نارسایی های کبدی، قولنج های کبد ی و ناراحتی های صفراوی آشکاراست.گفتنی است که کاسنی در ازدیاد نطفه و زیبایی چهره کودک تازه متولد مفید می باشد.کاسنی انسان را از ابتلا به قولنج نگه می دارد.

کاسنی،خواص کاسنی

کاسنی، توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند. کاسنی در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید می باشد.کاسنی، قلب، کلیه، کبد را فعال و با نشاط می گرداند. کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می دارد.در واقع  برگ کاسنی، دارای مقداری ویتامین«ث»‌است و لذا در حفظ جوانی مؤثر است. برگ کاسنی، زهر طحال را از بین می برد.و کیسه صفرا، یرقان و دردهای معده و کبدی را معالجه می نماید.

درمان چربی خون ؛ ورزش کردن و دویدن، کاهش وزن، سیگار نکشیدن، مصرف روغن‌های خوب و مناسب(مثل روغن زیتون تصفیه شده، روغن حیوانی و روغن کنجد)، اجتناب از مصرف زیاد برخی مواد غذایی(مثل سیب زمینی، آرد، شکر، برنج سفید و…)، حجامت، استفاده از گوشت سفید، سیر، شوید، شاهتره، کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید، عناب، قره قات، بنفشه، انار، اسپرزه، کدو، خیار، ترشک، بر هندی، کاهو و تخم کاهو، قدومه، سپستان و سماق.

کاسنی

بستن تبلیغ