خواص و فواید گیاه مرزنجوش

خواص و فواید گیاه مرزنجوش

بهتر است بدانید که مرزنجوش با نامهای توکلیجه، مرزنگوش، حب الفیل ،اذان الفار،ثاموس و ریحان سلیمان نیز نامیده می شود و معروف ترین خاصیت طبی آن آرامبخشی این گیاه می باشد.گیاهی علفی، یکساله ودر بعضی مواقع دوساله با ساقه ای راست و شاخه و برگ های متقابل بیضی شکل است. گلهای سفید و ریز آن از بغل برگها در خوشه های به هم فشرده ای می رویند. میوه آن به صورت فندقه و چهار قسمتی است و فقط در مناطق گرمسیری نشکیل می شود. تمام قسمتهای گیاه دارای عطر خوشایند است.برای مصرف طبی سرشاخه های آن را هنگامی که گیاه کاملاً گل کرده در هوای آزاد می چینند. گیاه پس از مدتی دوباره جوانه می زند. سرشاخه های چیده شده را به صورت دسته ای در می آورند و در محلی که هوا جریان داشته باشد یا در خشک کن با حداکثر ۴۰ درجه سانتیگراد گرما خشک می کنند. آن ها محتوی ۱ تا ۲ درصد اسانس روغنی که ۶۰ درصد آن ترپینئول است، تانن ها و شیره های تلخ، کاروتن ها و ویتامین C هستند و علیه بیماریهای گوارشی موثرند.مقدار مصرف آن در جوشانده یک قاشق مرباخوری در هر فنجان آب است که روزانه دو فنجان از آن می نوشند. از این گیاه در ترکیب مرهم ها برای درمان روماتیسم استفاده می شود

خواص و فواید گیاه مرزنجوش
جالب است بدانید که از نظر پزشکی مرزنجوش سرشار از فلانوءیدها ،تانن ها وگلیکوزیدهای فنولیک است و در واقع طبق گزارش های علمی دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد میکروبی قوی برعوامل پاتوژن انسانی و نیز عوامل فساد موادغذایی است و در نتیجه مصرف آن برای تقویت بدن در برابر عفونت ها بسیار نافع است.

خواص و فواید گیاه مرزنجوش
لازم به ذکر است که طبع مرزنجوش گرم وخشک است و در طب سنتی از مرزنجوش برای تسکین اعصاب و برطرف کردن بی حوصلگی ، برای رفع افسردگی ، کمک به درمان سردرد، بیماری حرکتی ،نفخ شکم، قولنج کودکان ،تهوع، دردمفاصل و عضلات ، سرفه و درمان سرماخوردگی استفاده می گردد.در ضمن استفاده موضعی از روغن آن ،عفونت های پوستی و ناراحتی های لثه را نیز درمان می نماید.

خواص و فواید گیاه مرزنجوش

بدنیست بدانید که  مرزنجوش به انعطاف پذیری عضله و مفصل ها کمک می نماید.
در ضمن تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است.
لازم به ذکر است که  درد آرتریت و سردرد را کاهش می دهد.
در واقع  به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی، مصرف آن مانع از بروز بیماری قلبی و سرطان می شود.

گفتنی است  که  این گیاه منبع عالی ویتامین K است و روغن آن حاوی اسید چرب امگا ۳ است.
قابل ذکر است که برای رفع جوش‎های پوستی با جوشانده مرزنجوش صورت را کمپرس کنید.
جالب است بدانید که برای دورکردن پشه و حشرات مرزنجوش را در اطراف بخور دهید.
مرزنجوش مستی شراب را از بین می‎برد.
بهتر است بدانید که برای آسم از دم‎ کرده مرزنجوش استفاده کنید.
برای برطرف کردن بدبویی عرق بدن با دم کرده مرزنجوش بدن را بشویید.

خواص و فواید گیاه مرزنجوش
مضرات مرزنجوش را بشناسید:

به یاد داشته باشید که برخی توصیه های پزشکی در خصوص استفاده از مرزنجوش این است که : در صورت بروز تهوع، استفراغ و یا اسهال مصرف مرزنجوش باید متوقف شود و از افراط در مصرف آن بدون نظر پزشک متخصص خودداری شود و بیمارا ن مبتلا به ناراحتی های کلیوی از مصرف مرزنجوش نیز اجتناب کنند. استفاده زیاد مرزنجوش برای کلیه مضر می باشد.

منبع :/.oabab.net

منبع:.yjc.ir

مرزنجوش

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.