خانه » پزشکی و سلامت » انواع آلرژیهای مختلف

انواع آلرژیهای مختلف

انواع آلرژیهای مختلف

انواع آلرژی های مختلف

آلرژیها را می توان به سه دسته آلرژی های تنفسی و پوستی و غذایی تقسیم کرد

آلرژی تنفسی

1. تا آنجا كه مي‏توانيد مواد آلرژي‏زا (گرد و غبار، گرده گياهان علفي، گلها، چمن، درختان، قارچ ها، دود تنباكو و ساير آلاينده‏هاي هوا و گرد و غبار) را به طرق مختلف از محيط زندگي يا كار خود حذف نماييد.

انواع آلرژیهای مختلف

2. اثاثيه موجود در اتاق خواب (قاليچه، فرش و پرده‏ها و …) را از اتاق بيرون ببريد و ديوارها و كف اتاق را با يك پارچه مرطوب تميز نموده و فلزهاي تخت، تشك و بالشها را با يك پوشش پلاستيكي بپوشانيد.

3. از روانداز و پتويي استفاده كه بتوانيد مرتب آنها را بشوييد.

4. پنجره و درب‏ها را تا حد امكان بسته نگه داريد و در شرايط گرده افشاني گياهان، هنگام وزيدن باد، در منزل بمانيد.

5. در صورت امكان يك سيستم تصفيه هوا در سيستم گرمايشي و تهويه مطبوع در منزل خود نصب كنيد.

6. در خارج از خانه از ماسك استفاده كنيد و بعد از مراجعت به منزل، دوش بگيريد و لباسها و كفش‏هاي خود را عوض كنيد.

7. كليه لباسهاي مورد استفاده خود را اطو كنيد و براي خشك كردن لباسها آنها را در هواي آزاد آويزان نكنيد زيرا موجب تجمع گرده‏ها مي‏شود.

انواع آلرژیهای مختلف

آلرژيهای پوستی

1. لباس نخي گشاد براي كمك به جذب عرق بپوشيد

2. كمتر حمام بگيريد تا از خشكي زياد پوست اجتناب شود. به هنگام حمام گرفتن، از صابونهاي چرب مخصوص و آب ولرم استفاده كنيد و پس از حمام بلافاصله از كرم نرم كننده و مرطوب كننده استفاده كنيد.

3. از قرار گرفتن در معرض تغييرات دماي شديد (سرما يا گرماي زياد) خودداري كنيد.

4. از دستگاه مرطوب خنك كننده هوا براي رطوبت هواي خشك داخل منزل استفاده كنيد.

5. توجه داشته باشيد كه خاراندن پوست اگزم را بدتر مي‏كند.

6. جهت انجام كارهاي منزل از دستكش‏هاي لاستيكي با آستر نخي استفاده كنيد.

انواع آلرژیهای مختلف

آلرژی غذايی

درمان نکردن آلرژی از عوامل بروزپولیپ و سینوزیت است

به گزارش بی اس ام اس عدم درمان آلرژی از جمله عوامل بروز پولیپ است زمانی که موجب گرفتگی بینی می شود زمینه ساز بروز سینوزیت در فرد می شود، ضمن اینکه سینوزیت هم می تواند عامل تشدید کننده این بیماری باشد، همچنین آلرژی در فرد نیز می تواند از عوامل بروز سینوزیت در فرد باشد.پولیپ بینی در واقع التهاب و تورم شدید مخاط بینی است اما برخلاف تصور برخی، پولیپ بینی تومور نیست بلکه به دلیل تورم شدید مخاط بینی به صورت توده هایی در می آید.عدم درمان آلرژی از جمله عوامل بروز پولیپ است و زمانی که موجب گرفتگی بینی و انسداد تخلیه سینوس ها می شود زمینه ساز عدم ترشحات سینوس و بروز سینوزیت در فرد می شود ضمن اینکه سینوزیت هم می تواند عامل تشدید کننده این بیماری باشد و باید گفت اثرات متقابلی دارند همچنین آلرژی در فرد نیز می تواند از عوامل بروز سینوزیت در فرد باشد.سه عامل منجر به بروز سینوزیت در فرد می شود و باید گفت هر عاملی که منجر به انسداد سینوس ها شود موجب بروز سینوزیت در فرد می شود مانند پولیپ بینی همچنین گاهی ترشحات بینی از حالت عادی غلیظ تر بوده ودر اثر بیماری های زمینه ای خوب تخلیه نمی شوند و در نهایت زمینه ساز بروز سینوزیت در فرد می شوند.در بینی محلی برای تخلیه ترشحات سینوس ها وجود دارد که بنا به دلایل مادرزادی در تخلیه این ترشحات اختلال بوجود آمده و منجر به بروز سینوزیت در فرد می شود.

درمان نکردن آلرژی ازعوامل بروزپولیپ وسینوزیت است

در برخی از موارد جهت درمان سینوزیت فرد بایستی جراحی آندوسکوپی شود اما در افرادی که مشکل پولیپ، بزرگی شاخک های بینی، انحراف تیغه بینی و یا یک اختلال مکانیکی دارند این جراحی صورت می گیرد.برخی معتقدند پولیپ بینی موجب بروز بیماری های قلبی می شود اما باید گفت این مشکل به طور غیرمستقیم در بروز بیماری های قلبی نقش دارد و هر عاملی که باعث انسداد بینی شود در تنفس فرد اختلال ایجاد کرده و وی دچار کمبود اکسیژن و در نهایت بروز بیماری های قلبی می شود.نکته مهم در خصوص پولیپ بینی این است که همیشه اولین راه درمان پولیپ جراحی نیست و همه نوع پولیپ نیاز به جراحی ندارد بلکه در درجه اول کسانی که پولیپ دارند بایستی بررسی شود که این بیماری آنها ناشی از چیست و اگر فرد مبتلا به پولیپ بینی با زمینه آلرژی داشته باشد بایستی ابتدا تحت درمان های طبی قرار گیرد مخصوصا بیماری زمینه ای در این افراد بایستی کنترل شود و تنها زمانی که درمان های طبی جوابگو نباشد و تورم مخاط بینی به حدی شدید باشد که غیرقابل تغییر است اقدام به جراحی می کنیم.

رابـطـه کـفـش،عفونـت و آلـرژی

به گزارش بی اس ام اس این روزها که در فصل پاییز و بارندگی قرار داریم، امکان خیس شدن کفش ها و نفوذ آب باران به داخل آنها و مرطوب ماندن پاها برای مدت طولانی یا کوتاه وجود دارد…به طور کلی با مرطوب شدن محیط داخلی کفش، شرایط مناسبی برای ایجاد، رشد و تکثیر قارچ های پوستی به وجود می آید چون قارچ ها به محیط های تاریک و مرطوب علاقه زیادی دارند و گرما هم باعث افزایش رشد آنها می شود.در ۲ صورت رطوبت داخل کفش ها به وجود می آید؛ تعریق کف پا و نفوذ آب از محیط خارجی به داخل کفش ها. مثلا امکان نفوذ آب باران در روزهای بارانی به داخل کفش ها زیاد است. به همین دلیل به تمام افراد توصیه می شود که در صورت بارش باران، از مسیرهای سقف دار عبور کنند تا آب باران باعث خیس شدن لباس ها یا کفششان نشود.بهتر است هنگام عبور از خیابان در روزهای بارانی هم از معابر پر از آب نگذرید. مرطوب ماندن پاها داخل کفش باعث پایین آمدن سطح دفاعی پوست پا می شود و همین مساله می تواند احتمال نفوذ قارچ ها به پوست را به حداکثر برساند. این قارچ ها بیشتر در ناحیه بین انگشتان پا عفونت های قارچی را به وجود می آورند. حتی در مواردی، عفونت میکروبی هم روی شقاق ناشی از عفونت قارچی سوار می شود و پا را درگیر سلولیت یا عفونت می کند و این مشکل می تواند فرد را برای دریافت آنتی بیوتیک های وریدی، راهی بیمارستان هم بکند.

رابـطـه کـفـش،عفونـت و آلـرژی

مشکل دیگر، احتمال ایجاد آلرژی تماسی است. به عبارت ساده تر، ممکن است پوست پا به جنس چرم یا حتی رنگ کفش حساسیت داشته باشد اما تا زمانی که پاها و محیط داخلی کفش خشکند، این آلرژی خود را نشان نمی دهد و فقط در صورت ایجاد رطوبت، حساسیت تماسی بروز می کند. حالا اگر بنا به هر دلیلی داخل کفش هایتان خیس شد، بهتر است هرچه سریع تر جوراب های خود را درآورید و فضای بین انگشتان پا را با دستمالی نخی یا حوله ای کاملا تمیز، خشک کنید. این کار باعث از بین رفتن شرایط مناسب برای رشد قارچ ها می شود. خشک کردن داخل کفش ها و جوراب ها با قرار دادن آنها در فضای آزاد یا با باد سشوار هم از دیگر روش های پیشنهادی برای رهایی از شر ایجاد قارچ های پوستی است. ضمن اینکه خشک کردن جوراب ها با حرارت زیاد و بسیار داغ اتو هم باکتری های احتمالی موجود در کفش که به آنها منتقل شده است از بین می برد.

اگر آلرژي غذايي داريد، جهت شناسايي مواد غذايي حساسيت زا توصيه مي‏شود، غذاهاي مورد شك را به مدت 2 هفته (تا زماني كه علائم آلرژي ناپديد شوند) از رژيم غذايي خود حذف كنيد و سپس غذاهاي مورد نظر را يكي يكي به رژيم غذايي اضافه كند به اين ترتيب مشخص مي‏شود كه كدام غذاها در ايجاد آلرژي شما نقش دارند.

افرادي كه آلرژی غذايي شديدی به يك نوع غذا دارند بايد بسيار مراقب باشند كه از خوردن آن نوع غذ پرهيز نمايند و عوامل آلرژی غذایی را تشخیص دهند

اگزما معمولا در خانواده‌هایی رایج است که سابقه آلرژی و یا آسم دارند.

از شايع‌ترين علل قابل توجه تيرگي زير چشم‌ مي‌توان به انواع آلرژیها اشاره كرد.

گفتنی است که مادران شیرده در خوردن سیر افراط نکنند زیرا سبب تغییر مزه شیر آنها شده و امکان دارد نوزاد از خوردن شیر صرف نظر کند.افراط در مصرف سیر باعث سرگیجه، کاهش فشار خون، آلرژی، و در موارد نادر منجر به خونریزی می گردد. در واقع سیر را به صورت قرص سیر،ترشی سیر،سیر سرخ شده و…استفاده می کنند

عوامل بروز تبخال؛ استرس، هیجان، مصرف بی‌رویه‌ی بعضی از خوراکی‌ها، سرماخوردگی، آنفولانزا، فشارهای روحی و روانی، قاعدگی، سوء تغذیه و قرار گرفتن در معرض نور خورشید.درمانی برای این بیماری وجود ندارد و متخصصان فقط داروهای ضدویروسی (مثل آسیکلوویر) را تجویز می‌کنند که سرعت بهبودی آن بالا رود. نکته قابل توجه اینجاست که گاهی همین دارو موجب بروز حساسیت پوستی می‌شود.

سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید انتی هیستامین می کند به همین دلیل برای درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.

سیاه دانه و روغن آن موثرترین و مفیدترین چیزی است که برای تقریباً هر بیماری، آلرژی یا حساسیت و حتی بیماری های جدی مانند تنگی نفس (asthma)، دیابت،اختلالات در سیستم دفاعی بدن، زردی یا (Hepatit) ، ایدز (AIDS) و حتی سرطان دارو میباشد.

لازم به یدآوری است که روغن جوجوبا به عنوان ماده‌ اولیه تمامی معیارهای لازم برای کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی را داراست و از نظر ایجاد حساسیت، سوزش یا خارش و احتمال ایجاد مسمومیت در اثر تابش نور بی‌خطر می باشد.البته جوجوبا به دلیل غیرسمی‌ و غیرجوش‌زا بودن در درمان پاره‌ای از بیماری‌های پوستی به ‌کار می‌رود. مؤثر بودن جوجوبا در درمان جوش غرور جوانی زبا‌‌نزد می باشد. قابل ذکر است که جوش غرور جوانی یک بیماری پوستی رایج است که به دلیل تکثیر و ترشح بیش‌ از حد غده‌های چربی‌ساز پوست، افزایش فعالیت هورمون‌ها و تکثیر و فعالیت باکتری‌ها و ایجاد فرایند التهابی بروز می‌کند و ضایعات پوستی به شکل چربی‌های سرسیاه به بار می‌آورد. البته مشکلی که در درمان این بیماری مطرح وجود دارد تجویز دارویی است که عوارض جانبی، مانند خارش، سوزش و آماس پوست، نداشته باشد.امروزه روغن جوجوبا در بسیاری از محصولات مربوط به سلامت و نگهداری از مو و پوست سر کاربرد دارد.

زود رنجی و حساسیت و ناراحتی از برخوردی کوچک و به عبارتی حساسیت در اثر خودارضایی بوجود می آید

افرادی که سابقه‌ی آلرژی یا آسم دارند باید مصرف عصاره مالت جو  را قطع کنند

حساسیت میتواند از عوامل چشم درد باشد

عوامل گرفتگی صدا ؛ التهاب و ورم تارهای صوتیی، سرماخوردگی‌های ویروسی، عفونت گلو و سینوزیت، استفاده بیش از حد از گلو و حنجره(مثل فریاد زدن)، صحبت کردن با صدای بلند، رفلاکس(برگشت اسید معده به مری)، دود سیگار، حساسیت(دارویی، غذایی و فصلی)، مشکلات هورمونی اضطراب و استرس.

علائم پرکاری تیروئید ؛ کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب سریع(بیش از 100 ضربه در دقیقه)، تپش قلب، ضربان قلب نامنظم، افزایش اشتها، نگرانی، اضطراب، کج خلقی، تعریق زیاد، تغییر در زمان قاعدگی، بیشتر شدن حساسیت به گرما، بزرگ شدن غده تیروئید(به شکل ورم در زیر گردن)، خشتگی و ضعیف ماهیچه‌ها، نازک شدن پوست و داشتن موی شکننده و باریک.برخی از این علائم ممکن است در افراد مسن بروز نکند.

علائم بیماری حصبه؛ کسالت، لرز شدید و تکان‌دهنده، سردرد، درد شدید عضلات، سرفه، گلودرد، تب(بصورت کند و تدریجی)، نقاط قرمز روی شکم، بزرگ شدن طحال، بیشتر شدن حساسیت شکم، اسهال یا یبوست، کند یا تند شدن ضربان قلب، کاهش گلبول‌های سفید خون، استفراغ، خون دماغ، احساس بی‌تفاوتی نسبت به محیط اطراف

علائم خستگی چشم؛ درد چشم‌ها، خشک و یا آب کردن آن‌ها، تاری دید، دو بینی، افزایش حساسیت به نور و درد(درد گردن، درد شانه و پشت) می‌باشد که ممکن است وضعیتش با کمبود خواب بدتر شود.

انواع آلرژیهای مختلف

مطالب مرتبط:

سیر و پیاز دشمن آلرژی غذایی

عوامل آلرژی غذایی

آلرژی غذایی

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. یکی از مهم ترین اثرات جانبی سیستم ایمنی بدن ، آلرژی است که در بعضی از شرایط پدیدار می شود .

 2. چندین نوع مختلف آلرژی وجود دارد که بعضی از آنها می توانند در هر شخصی بروز کنند، اما بعضی فقط در افرادی ایجاد می شوند که تمایل آلرژیک داشته باشند .

 3. هنگامی که فردی برای اولین بار در معرض ماده آلرژن ( مواد آلرژن مانند برخی داروها ، مو ، پر ، بوی گل ها و …) قرار می گیرد، در بدن او نوع خاصی پادتن تولید می شود . اگر این فرد بعد از مدتی در معرض همان آنتی ژن قرار بگیرد، ماده آلرژن به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت ها ( سلول هایی مشابه بازوفیل خون ) متصل می شود ، در نتیجه این سلول موادی به نام هیستامین ها را آزاد می کند.

 4. هیستامین سبب بروز علائم آلرژی مانند تورم ، قرمزی ، خارش چشم ها ، گرفتگی و آبریزش بینی می شود که افراد مبتلا به آلرژی برای مقابله با اثرات شدید هیستامین باید از دارو های آنتی هیستامین استفاده کنند.

 5. بدن افراد گاهی در مقابل آلرژی واکنش هایی از خود نشان می دهد که می توان از واکنش های آلرژی به موارد زیر اشاره کرد:

 6. از آلرژن ها دارند. هنگامی که این افراد در معرض این آلرژن ها قرار می گیرند ماستوسیت های آنها به طور ناگهانی مقدار زیادی مواد شیمیایی آزاد می کنند. در نتیجه رگ های خونی فرد به سرعت گشاد می شوند و در این حالت فشار خون شخص به شدت کاهش می یابد.

 7. ه کاهش شدید فشار خون که در نتیجه حساسیت به ماده خاصی بروز می کند شوک ” آنافیلاکسی” می گویند . در هنگام بروز شوک آنافیلاکسی ، خون کافی به بخش های مختلف بدن به ویژه مغز نمی رسد و زندگی فرد به خطر می افتد .

 8. بعضی از افراد نسبت به داروهای خاصی، آلرژی شدید دارند و ممکن است مصرف این داروها سبب بروز شوک آنافیلاکسی در آنها شود . به همین دلیل به بیماران توصیه می شود تا موارد حساسیت دارویی خود را هنگام درمان به پزشک خود اطلاع دهند .

 9. کهیر ناشی از آنتی ژنی است که وارد مناطق خاصی از پوست شده و موجب واکنش هایی شبیه آنافیلاکسی موضعی می گردد . هیستامینی که به صورت موضعی آزاد می شود موجب ایجاد یک قرمزی فوری در پوست می شود و بعد از آن افزایش نفوذ پذیری موضعی مویرگ ها است که منجر به تورم پوست به صورت نواحی کوچک با حدود مشخص در چند دقیقه دیگر می شود .

 10. تجویز داروهای ضد هیستامینی به شخص قبل از قرار گرفتن در معرض آنتی ژن، از ایجاد کهیر جلوگیری می کند.

 11. در تب یونجه هم واکنش آلرژی در بینی حادث می شود. هیستامین آزاد شده در جواب به این واکنش موجب اتساع رگ های موضعی و در نتیجه افزایش فشار خون مویرگی و افزایش فشار خود مویرگ می گردد.

  این دو اثر موجب نشت سریع مایع به داخل بافت های بینی شده و مخاط بینی متورم و مترشح می گردد . در اینجا نیز مصرف داروهای آنتی هیستامینی می تواند از این واکنش تورمی جلو گیری کند

 12. در آسم واکنش آلرژن در نایژک های ریه حادث می شود. در اینجا به نظر می رسد که مهم ترین فرآورده های آزاد شده از ماستوسیت ها ماده ای با واکنش آهسته آنافیلاکسی باشد که موجب اسپاسم عضله صاف نایژک ها می گردد .

  بدین صورت شخص دچار تنگی نفس می شود تا اینکه فرآورده های ناشی از واکنش آلرژیک از محیط خارج گردند .

  متاسفانه تجویز داروهای ضد هیستامینی اثر اندکی بر روی دوره آسم دارد، زیرا به نظر نمی رسد که هیستامین عامل اصلی تولید واکنش آسم باشد .

 13. از گلو بشدت سرفه میکنم و خلط سفید میاد هر کاری کردم درست ندش انواع و اقسام انتی بیونیک ها رو مصرف کردم درست نشد که ندش منو راهنمایی فرمایید متشرکم

 14. سلام من بیشاز سی سال است در هنگام بهار الرژی میگیرم ومدام عطسه میکنم چه کنم

 15. سلام.من چند ساله به وانیل حساسیت دارم .چیزهایی مثل بیتنی . شیرینی و کیک نمیتونم بخورم .
  لطفا راه های درمانیش رو برام بذاریدمررررسی

 16. سلام پسر8ماهه دارم سینه اش خس خس ودماغش خرخرمیکنه هرچی دکتر بردم خوب نشده میکنن حساسیت داره لطفا بکین چی کارکنم

 17. سلام من یکسالی هست هرجای بدنم ورم میکنه حتی توصورت ولبهام هم میزنه داروی لوراتادین میخورم خوب میشم ولی چندروز بعد دوباره یه جای بدنم ورم میکنه همه جورازمایش دادم گفتن چیزیت نیس حساسیت داری خیلی اعصابمو خورد کرده دکترم زیادرفتم فایده نداشته چیکارکنم ممنون

 18. سلام ببخشین اولا میخوام بگم خدا به دشمونم ای مریضی را نده….
  منم مریضی الژی دارم كمكم كنید كه از كدام نوع مواد غذایی میتونم استفاده كنم و از كدامش نمیتونم

 19. منم سه سال میشه الرژی گرفتم خیلی دكتر رفتم بی فایده بود …برای همتون ارزوی سلامتی

 20. سلام.برام دعا کنید جان هر کی دوسش دارین.یکساله کهیر میزنم.

 21. اگر فکر می‌کنید حساسیت فقط با عطسه، سرفه، آبریزش بینی و اشک خودش را نشان می‌دهد، در اشتباهید. آن‌طور که متخصصان می‌گویند حساسیت‌های مختلف نشانه‌های متفاوتی دارد و براساس عامل ایجادکننده حساسیت و همین طور سن و سال فرد می‌تواند علائم خاصی برجای بگذارد.

 22. آلرژی‌های غذایی یکی از شایع‌ترین آلرژی‌هایی است که در دوران کودکی اتفاق می‌افتد. دکتر عطارد با اشاره به این‌که در یک سال اول پس از تولد، آلرژی‌های غذایی بیشتر از هر زمان دیگری مطرح می‌شود و به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد، یادآور می‌شود: شایع‌ترین این موارد به صورت اگزماهایی بروز می‌کند که به آنها اگزمای آتوپیک یا اگزمای سرشتی می‌گویند و درصد زیادی از آن هم با آلرژی‌های غذایی ارتباط دارد.

  این پزشک متخصص ادامه می‌دهد: اغلب موارد آلرژی‌های غذایی گذراست و اکثرا تا پایان یک سالگی و در نهایت سه سالگی برطرف می‌شود و ممکن است علائم دیگری نمایان شود. به عنوان نمونه نشانه‌‌ آلرژی‌ تنفسی مانند خس‌خس سینه خودش را نشان می‌دهد که شایع است و بتدریج با افزایش سن، علائم آلرژی‌ بینی تظاهر پیدا می‌کند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که این ژن در بدن فرد وجود دارد و می‌تواند تظاهرات متفاوتی از بیماری را در او نشان دهد.

 23. خیلی وقت‌ها خانواده‌ها نگران می‌شوند و به این موضوع فکر می‌کنند که در چه شرایطی فرزندشان به آلرژی مبتلا خواهد شد. آنها می‌خواهند نشانه‌های ابتلا به آلرژی را بموقع تشخیص دهند تا در زمان مناسب آن را درمان کنند.

  دکتر عطارد در این‌باره می‌گوید: اگر یکی از افراد خانواده به آلرژی مبتلا باشد، 25 تا 30 درصد احتمال دارد فرزند بعدی خانواده‌ هم به آلرژی مبتلا شود و اگر دو نفر زمینه آلرژی را داشته باشند، احتمال ابتلای بچه بعدی بین 50 تا 75 درصد خواهد بود. به گفته این پزشک متخصص، خانواده‌هایی که آلرژی شدید در آنها وجود دارد، می‌توانند انتظار داشته باشند فرزند بعدی‌شان هم با این مشکل مواجه باشد.

 24. ما هر روز مواد غذایی مختلفی را مصرف می‌کنیم و به همین ترتیب مقدار زیادی هم آلرژن وارد بدن‌مان می‌شود، اما چرا بزرگسالان دچار حساسیت‌های غذایی نمی‌شوند و مشکلی برای سیستم گوارش‌شان پیش نمی‌آید؟ دکتر عطارد به این پرسش چنین پاسخ می‌دهد: در دستگاه گوارش انسان، سدهایی وجود دارد که مشخص‌ترین آنها مواردی مانند بزاق، اسید معده و مکانیسم هضم شدن است که مانع ورود آلرژن‌ها به بدن می‌شود. علاوه بر این‌، تعداد زیادی سلول‌های ایمنی نیز زیر لایه مخاطی دستگاه گوارش وجود دارد که از ورود آلرژن‌ها به داخل بدن جلوگیری می‌کند. وی با اشاره به این موضوع که به آن پدیده تحمل می‌گویند، ادامه می‌دهد: لازم است مدت زمانی بگذرد تا پدیده تحمل در دستگاه گوارش افراد ایجاد شود و این سدها هم به وجود بیاید، اما در بچه‌ها و بخصوص کودکان نارس که چنین سدهایی هنوز تشکیل نشده، مولکول‌هایی به صورت دست نخورده از دستگاه گوارش عبور خواهد کرد و وارد سیستم داخلی بدن کودک خواهد شد که می‌تواند فرد را حساس کند

 25. بهتر است بچه‌ها اصلا حساس نشوند تا این‌که بگذاریم این حساسیت‌ها ایجاد و علائم بیماری نمایان شود و آن وقت به فکر درمان باشیم. بنابراین باید به این موضوع توجه داشته باشیم که سال‌های مهم برای حساس‌شدن بچه‌ها، چه در مورد آلرژن‌های غذایی و چه آلرژن‌های استنشاقی همان سه تا چهار سال اول پس از تولد است.

 26. برای درمان توصیه می‌شود قبل از هر چیز آلرژن‌ها و بخصوص آلرژن‌های غذایی را شناسایی و آنها را حذف کنید. در مورد آلرژن‌های تنفسی مانند تماس با سیگار یا حیوانات خانگی هم حذف آنها می‌تواند کمک زیادی به فرد کند. دکتر عطارد با بیان این موضوع، ادامه می‌دهد: باید توجه داشته باشیم که پایه اصلی درمان آلرژی، درمان‌های دارویی است و براساس نظر پزشک باید از داروهای مناسب استفاده کرد.

 27. بسیاری از آلرژی‌های کودکان گذراست و با افزایش سن بهبود می‌یابد. به عنوان نمونه آلرژی‌های غذایی در اغلب موارد تا یک سالگی خوب می‌شود و بسیاری از آنها تا سه سالگی برطرف خواهد شد به طوری‌که تنها تعداد محدودی به سنین بزرگسالی می‌رسد. آلرژی‌های تنفسی هم همین وضعیت را دارد و فقط یک سوم بچه‌هایی که در سنین پیش از دبستان با خس‌خس سینه مواجه هستند، در دوران مدرسه همچنان خس‌خس سینه دارند.

 28. با سلام لطفا در مورد واكسن آلرژی هم توضیح دهید.

 29. آلـرژی هـا عـکس الـعـمـل هـایـی حسـاس در بـرابر موادی هستـنـد کـه حـتـی مـمـکن اسـت کاملاً بی ضرر باشند و ربـطی هم به جنسیت و سن و نژاد ندارد. در عملیاتی که حـساس سـازی نـامیـده می شود، بدن فرد در مقابل یک ماده خاص پادتــن می سازد که به آلرژی تبدیل می شود.

 30. با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن است، علائم مختلفی از قبیل خارش پوست، چشم ها یا بدن، ایجاد کهیر و جوش های پوستی ، عطسه، سرفه، تنفس صدا دار، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می شود.

  در نمونه هایی نادر حتی آلرژی های بسیار خطرناک و تهدید کننده مرگ نیز که آنافیلاکسیز نامیده می شوند هم اتفاق می افتد.

 31. هر کسی می تواند هر زمانی دچار آلرژی شود. شیوع آلرژی در آمریکا تقریباً بین ۹ تا ۱۶ درصد است. هرچند، بعضی حساسیت های غذایی در کودکی (مثل تخم مرغ یا مرکبات) ممکن است با بزرگتر شدن توسعه یابد.

  عواملی از قبیل توارث، کودکانی که از شیر مادر تغذیه نشده اند، استفاده زود هنگام بعضی مواد آلرژی زا (مثل خوردن بادام هندی برای کودکان زیر ۲ سال) می تواند پیش بینی باشد برای اینکه آیا شما دچار آلرژی می شوید یا خیر.

 32. پزشک شما می تواند به سادگی با انجام تست های آلرژی پوستی متوجه شود که آیا شما دچار آلرژی هستید یا خیر ولی ۱۰۰ درصد قابل اطمینان نیستند. پزشک همچنین با خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن تزریق مقدار بسیار کمی از آن آلرژی روی پوست به این نکته واقف می شود. در بعضی موارد آزمایشات خون هم می تواند برای شناسایی آلرژی های پرخطر و کشنده تر استفاده شود.

 33. اگر به گرد و خاک آلرژی دارید، احتمالاً حساسیت شما به خاطر وجود کرم های خاکی می باشد. این کرم ها در لباسهای دور انداخته شده و بی مصرف که گرد و خاک منزلتان را سبب می شود رشد می کنند. همچنین این آلرژی ها از وجود مقدار زیادی خاک در مکان های تاریک و نمور مثل زیرزمین یا حمام هایی که درست ساخته نشده اند ایجاد می شود.

  علائم: برای این آلرژی ها علائمی مثل عطسه، سرفه و تنفس های با صدا وجود دارد. ممکن است کسی با این آلرژی در هنگام گردگیری و تمییز کردن خانه حتی دچار آب ریزش و خارش چشم نیز شود. این آلرژی می تواند باعث ابتلا به آسم هم شود و در کل محیط نا مناسبی برای زندگی ایجاد کند.

  درمان: برای جلوگیری از این مسئله همه فرش هایی را که به نظر گرد و خاک زیاد یا رطوبت در خود نگاه می دارند را با سنگفرش تعویض کنید. از بالش های ضدآلرژی استفاده کنید و ملحفه های تخت را مداوماً با آب داغ شستشو دهید.

 34. تب یونجه یا ورم مخاط بینی آلرژیک، آلرژی فصلی به حساب می آید که به خاطر وجود گرده های زیاد در هوا که از درخت ها، چمن، گیاهان و دانه ها ناشی می شود ایجاد میگردد. این آلرژی یکی از متداول ترین آلرژی ها به حساب می آید.

  علائم: آبریزش و خارش چشم ها، عطسه، خارش گلو و دهان و در بعضی موارد آسم از علائم این آلرژی هستند. در فصول بهار و تابستان این آلرژی بسیار باعث دردسر است.

  درمان: اگر کسی هستید که از اینگونه آلرژی های فصلی رنج می برید، بهتر است مراقب گرده های موجود در هوا باشید. همچنین پزشکتان ممکن است داروهای پروفیلاکتیک مثل رآکتین یا کلاریتین برایتان تجویز کند.

 35. حیوانات یکی از متداول ترین دلایل ابتلائات آلرژیک به حساب می آیند. سگ ها و گربه ها مو و پوست های مرده شان را اینطرف و آنطرف پخش می کنند که بسیار موجب آلرژی می شود. سایر حیوانات مثل خرگوش، خوک یا حتی اسب نیز ممکن است در بعضی افراد ایجاد عکس العمل کند.

  علائم: عطسه و آبریزش چشم یکی از متداول ترین علائم این آلرژی هستند. کهیر هم در مواردی که آب دهان آن حیوان با پوست برخورد کرده ایجاد می شود.

  درمان: اگر می دانید که نسبت به حیوان خاصی آلرژی دارید، عاقلانه تر این است که از نگاهداری یا حتی برخورد با این حیوان اجتناب کنید. اما اگر در مواردی ناچار به برخورد با این حیوان بودید می توانید از قبل آنتی هیستامین استفاده کنید.

 36. آیا وقتی به جواهر تازه دست می زنید، انگشتانتان آماس می کند؟ آیا هنگام استفاده از یک پودر لباس شویی جدید، احساس خارش می کنید؟ اگر اینطور است، شما دچار حساسیت های پوستی ناشی از تماس هستید.

  علائم: عطر، صابون، لاستیک، فلز و مواد شوینده ممکن است باعث خارش، آماس و قرمز شدن پوست شود.

  درمان: اگر هنوز نمی دانید که به چه ماده ای آلرژی دارید صابون ها را عوض کنید یا برای مدتی از عطر و ادوکلن استفاده نکنید و ببینید آیا این حساسیت ها ادامه می یابد یا خیر. بعضی افراد همچنین به طلا و جواهرات کم عیار هم حساسیت دارند پس باید از آنها دوری کنند. اگر چیزی می بینید که فکر می کنید ممکن است آلرژیتان به خاطر آن باشد، آنرا مدتی از خود دور نگاه دارید و تغییرات را بررسی کنید.

 37. سالانه بیش از ۵۰۰ هزار نفر به اورژانس های بیمارستان ها مراجعه می کنند که دچار نیش حشرات شده اند و ۴۰ تا ۱۵۰ نفر هم به خاطر واکنش های آلرژیک از این عارضه جان خود را از دست می دهند. این مسئله ای کاملاً متداول است.

  علائم: این نوع آلرژی می تواند یکباره به وجود آید، چند دقیقه یا ساعت بعد از اینکه حشره نیش زده است. می تواند واکنش هایی مثل کهیر، خارش یا باد کردن پوست، سختی در تنفس، گیجی و حالت تهوع داشته باشد.

  درمان: در موارد جدی، تجویز سریع اپینفرین ضروری است. سریعاً به درمانگاه مراجعه کنید. اگر جای نیش باد کرد، روی آن یخ بگذارید.

 38. آلرژی های مربوط به داروها و غذاها بسیار خطرناک تر هستند چون داخل بدن می شوند. و چون این آلرژی در همه بدن منتشر می شود، خیلی از بافت ها سریعاً تحت تاثیر قرار می گیرند. افراد می توانند به هر دارو یا هر ماده غذایی آلرژی پیدا کنند.

  علائم: اگر بعد استفاده از دارویی یا خوردن ماده غذایی دچار گیجی، جوش، خارش یا سختی در تنفس شدید، عاقلانه تر است که از آن ماده دوری کرده و به پزشک مراجعه کنید. هیچگاه استفاده از دارو یا ماده غذایی را که فکر می کنید نسبت به آن آلرژی دارید را ادامه ندهید.

  درمان: اگر دچار کهیر یا سختی در تنفس و ورم صورت یا گلو شدید از یک آنتی هیستامین استفاده کنید و سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 39. همیشه بهترین راه درمان برای آلرژی جلوگیری از آن ماده آلرژی زا بوده است. اما اگر ناچار به برخورد با آن ماده آلرژی زا هستید می توانید از آنتی هیستامین های مختلف با سفارش پزشک استفاده کنید. مراقب چیزهای اطرافتان باشید. با دقت در تماس ها و برخوردهایتان می توانید گرفتاری خود را از این آلرژی ها بسیار کمتر کنید.

 40. یکی از مهم ترین اثرات جانبی سیستم ایمنی بدن ، آلرژی است که در بعضی از شرایط پدیدار می شود . چندین نوع مختلف آلرژی وجود دارد که بعضی از آنها می توانند در هر شخصی بروز کنند، اما بعضی فقط در افرادی ایجاد می شوند که تمایل آلرژیک داشته باشند .

 41. در واقع آلرژی یاحساسیت نوع دیگری از اختلال در دستگاه ایمنی بدن است و پاسخ شدید دستگاه ایمنی در مقابل برخی از آنتی ژن ها می باشد. آنتی ژنی را که باعث ایجاد آلرژی می شود راآلرژن یاماده حساسیت زا می گویند .

 42. هنگامی که فردی برای اولین بار در معرض ماده آلرژن ( مواد آلرژن مانند برخی داروها ، مو ، پر ، بوی گل ها و …) قرار می گیرد، در بدن او نوع خاصی پادتن تولید می شود . اگر این فرد بعد از مدتی در معرض همان آنتی ژن قرار بگیرد، ماده آلرژن به پادتن های موجود در سطح ماستوسیت ها ( سلول هایی مشابه بازوفیل خون ) متصل می شود ، در نتیجه این سلول موادی به نام هیستامین ها را آزاد می کند.

  هیستامین سبب بروز علائم آلرژی مانند تورم ، قرمزی ، خارش چشم ها ، گرفتگی و آبریزش بینی می شود که افراد مبتلا به آلرژی برای مقابله با اثرات شدید هیستامین باید از دارو های آنتی هیستامین استفاده کنند.

 43. واکنش های آلرژیک در برخی از موارد خفیف است ، اما گاهی مانند شوک آنافیلاکسی به شدت خطرناک می باشد . برخی افراد آلرژی زیادی نسبت به برخی از آلرژن ها دارند. هنگامی که این افراد در معرض این آلرژن ها قرار می گیرند ماستوسیت های آنها به طور ناگهانی مقدار زیادی مواد شیمیایی آزاد می کنند. در نتیجه رگ های خونی فرد به سرعت گشاد می شوند و در این حالت فشار خون شخص به شدت کاهش می یابد.

  به کاهش شدید فشار خون که در نتیجه حساسیت به ماده خاصی بروز می کند شوک ” آنافیلاکسی” می گویند . در هنگام بروز شوک آنافیلاکسی ، خون کافی به بخش های مختلف بدن به ویژه مغز نمی رسد و زندگی فرد به خطر می افتد .

  بعضی از افراد نسبت به داروهای خاصی، آلرژی شدید دارند و ممکن است مصرف این داروها سبب بروز شوک آنافیلاکسی در آنها شود . به همین دلیل به بیماران توصیه می شود تا موارد حساسیت دارویی خود را هنگام درمان به پزشک خود اطلاع دهند .

 44. در تب یونجه هم واکنش آلرژی در بینی حادث می شود. هیستامین آزاد شده در جواب به این واکنش موجب اتساع رگ های موضعی و در نتیجه افزایش فشار خون مویرگی و افزایش فشار خود مویرگ می گردد.

  این دو اثر موجب نشت سریع مایع به داخل بافت های بینی شده و مخاط بینی متورم و مترشح می گردد . در اینجا نیز مصرف داروهای آنتی هیستامینی می تواند از این واکنش تورمی جلو گیری کند .

 45. در آسم واکنش آلرژن در نایژک های ریه حادث می شود. در اینجا به نظر می رسد که مهم ترین فرآورده های آزاد شده از ماستوسیت ها ماده ای با واکنش آهسته آنافیلاکسی باشد که موجب اسپاسم عضله صاف نایژک ها می گردد .

  بدین صورت شخص دچار تنگی نفس می شود تا اینکه فرآورده های ناشی از واکنش آلرژیک از محیط خارج گردند .

  متاسفانه تجویز داروهای ضد هیستامینی اثر اندکی بر روی دوره آسم دارد، زیرا به نظر نمی رسد که هیستامین عامل اصلی تولید واکنش آسم باشد .

 46. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریبا از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند. اگر از آلرژیهای فصلی رنج می‌برید، بهتر است مراقب گرده‌های موجود در هوا باشید. این مقاله شما را راهنمایی می کند.

 47. از علل مهم افزایش حساسیت یا آلرژی فصلی ، گرده‌های گلها و گیاهان است که در اثر گرده‌افشانی ایجاد می‌گردد. گرده‌افشانی درختانی مانند نارون ، گردو ، تبریزی ، ‌افرا ، چنار ، زبان گنجشک در اسفند ماه شروع شده تا اواسط بهار ادامه می‌یابد ولی علوفه‌ها از ماههای اردیبهشت و خرداد گرده‌افشانی می‌کنند که تا اواسط مرداد ماه ادامه می‌یابد و علفهای هرز در اواخر تابستان تا اوایل پائیز گرده افشانی می کنند . از گلها ، گیاهانی مثل شمعدانی و گل سرخ حساسیت زا هستند .

 48. براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری‌هاى ضد التهابى بینى استفاده مى‌شود. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى را برطرف مى‌کنند. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا مى‌شوند. همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی کرومولین سدیم استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می‌کند. اگر گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشود، قرص یا اسپرى‌هاى ضداحتقان خیلى مفید نیستند. به تازگى یک قطره چشمى با نام «اولا پاتیدین» وارد بازار شده است که با جلوگیرى از آزاد شدن موادى که در بدن علائم حساسیت را بوجود مى‌آورند، مى‌تواند در موارد حساسیت چشمى بسیار موثر باشد. این قطره دو بار در روز مصرف مى‌شود.

 49. بعضی ها به پر مرغ یا پر قو حساسیت دارند و اگر روی تشک پر بخوابند ، گرفتار این عارضه شوند . عده ای نسبت به مرغ – کبوتر – چلچله – سگ و گربه حساسیت دارند و اگر با آنها برخورد و تماس پیدا کنند ، گرفتار می شوند . علت اصلی حساسیت هنوز بدرستی کشف نشده بعضی آن را ارثی دانسته و عده ای آن را نتیجه کار یکی از هرمون های بدن می دانند عده ای می گویند میکروبها و قارچ ها و ویروس های موجود در غذاها وارد بدن گردیده موجب ترشح هیستامین بدن شده تولید حساسیت می کند . در هر حال حساسیت یک نوع بیماری است که در بین عده ای از مردم شایع است حساسیت به داروها نیز زیاد است . برخی املاح گنه گنه را نمی توانند تحمل کنند و برخی نسبت به آسپرین حساس می باشند . این بیماری نیز مانند سایر امراض ، نتیجه ضعف مزاج و سوء تغذیه می باشد و کسانی که خوب غذا می خورند و غذایشان از ویتامین های کافی برخوردار است ، به این بیماری دچار نمی شوند . عده ای از پزشکان بیماری حساسیت را لا علاج دانسته توصیه می کنند اشخاصی که به غذا یا دارویی حساس هستند مادام العمر از آن استفاده نکنند و فقط عوارض ناشی از آن را مداوا نمایند . عده ای این بیماری را عرضی دانسته و معتقدند که حساسیت به یک غذا یا دارو یا میوه ممکن است پس از چندی از بین برود ، مشروط بر اینکه آن غذا یا دارو یا میوه را خیلی کم و به تدریج بخورند . آنچه مسلم است ویتامین ث در معالجه این بیماری نتیجه خوبی داشته است . لذا چنانچه مبتلا به حساسیت هستید ،تا حد امکان از گوجه فرنگی – فلفل سبز – انواع مرکبات و از جمیع میوه ها و گیاهان و سبزی ها و غذاهای دارای ویتامین آ نیز استفاده نمایید

 50. برخی افراد وقتی غذا یا میوه ای را می خورند ، مبتلا به کهیر – اگزما – ورم پوست – تنگی نفس – زکام یونجه وغیره می شوند . این حالت را حساسیت می نامند .