پونه

پونه و خواص آن

پونه به انگلیسی،پونه کوهی،پونه زار،خواص پونه،خواص پونه خشک

پونه معمولادر فصل سرما می روید.قابل ذکر است که پونه گیاهی است از خانواده اردیبهشت می باشد.

پونه،خواص پونه

جالب است بدانید که بوعلی سینا حکیم بزرگ ایرانی با برشمردن انواع پونه می گوید که پونه گوهری است لطیف و پونۀ کوهی از پونۀ جویباری قوی تر می باشد. خوب است بداند که باگیاه پونه می توان یک دم نوش فوق‏ العاده تهیه نمود. لازم به ذکر است که برای تهیه ‏ی یک فنجان دمنوش پونه، یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونه ی تازه و یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده را در چای صاف کن درون یک لیوان ریخته و یک فنجان آب در حال جوش را روی آن بریزید. در واقع اجازه دهید مدت 10 دقیقه دم بکشد و رنگ چای در بیاید. اگر تمایل داشتید می ‏توانید آن را کمی شیرین نمایید.
پونه،خواص پونه

خواص دم کرده پونه را بدانید :لازم به ذکر است که  از دم کرده‏ ی این گیاه برای درمان حالت تهوع، دردهای قاعدگی و بی ‏خوابی استفاده می گردد.بهتر است بدانید که به دلیل دارا بودن ترکیبات ضدباکتریایی، دارویی فوق العاده برای برطرف شدن عفونت های تناسلی، ادراری و گلودردهای چرکین بوده و مثل آنتی بیوتیک عمل می کند. برای درمان سرماخوردگی، سیاه سرفه استفاده می شود.

پونه،خواص پونه
بهتر است بدانید که این روزها بیشتر پزشکان، مصرف پونه به دلیل داشتن کلیسیم زیاد به خانم های یائسه و افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و همچنین کودکان در حال رشد توصیه می نمایند لذا کسانی که تمایلی به مصرف شیر ندارند، بهتر است ماست و دوغ را با پونه میل نمایند.

پونه،خواص پونه

زنان باردار پونه نخورند:بدنیست بدانید که مصرف زیاد پونه برای زنان باردار مضر است. در واقع می تواند ماهیچه های رحم را منقبض کرده و سبب سقط جنین شود. لازم به ذکر است ین گیاه به تشدید سردرد کمک کرده و فشار خون و پمپاژ قلب را شدت می بخشد. مقدار زیاد مصرف آن باعث تشنج شده و برای معده و کلیه مضر است و سبب مسمومیت می گردد . معمولا دوغ و ماست را با پونه مصرف می کنید که بسیار مفید است.

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از روغن اورگانو یا پونه کوهی تاثیر زیادی در ازبین‌بردن پوسیدگی دندان دارد و از دندان درد جلوگیری می کند. کافی است مقداری روغن اورگانو را با کمی نمک ترکیب کنید و مانند خمیردندان، برای مسواک‌زدن از آن استفاده کنید. بهتر است از این ترکیب یک بار در روز استفاده کنید تا دهان و دندان‌های سالمی داشته باشید. البته کمی طول می‌کشد تا طعم و بوی این روغن کاملا برطرف شود.

راه درمان کلیه درد و هندوانه، تخم کرفس، کلاله‌ی ذرت و پماد خردل.

پونه و خواص آن

مطالب مرتبط:

نعناع

خرفه

جعفری

گشنیز