!-- -->

ریحان

ریحان و خواص آن

ریحان بنفش،ریحان طب،خواص ریحان،کاشت ریحان،ریحان سفید

ریحان سبزی خوش عطری است که اغلب در سبزی خوردن یافت می شود. جالب است بدانید که ریحان یک سبزی درمانگر واقعی است که لازم است همیشه در منزل شما وجود داشته باشد.

ریحان،خواص ریحان

بهتر است بدانید که ریحان برای مقابله با نفخ و ترش کردن معده مناسب است . در واقع اگر دچار مشکلات گوارشی مثل نفخ، گاز معده، سوزش و ترش کردن معده هستید می‌توانید به افشره‌ی خوراکی ریحان اعتماد نمایید. می‌پرسید چرا؟ به خاطر این که افشره‌ی خوراکی ریحان موجب ترشح بیشتر شیره‌ی معده شده و مشکلات مربوط به عدم هضم غذا را برطرف می‌کند. این گیاه معطر حاوی ترکیباتی است که برای کبد نیز مفید می‌باشند. در واقع ریحان موجب ترشح صفرا شده و به هضم بهتر چربی‌ها کمک می رساند.
روش مصرف: لازم به ذکر است که دو قطره افشره‌ی خوراکی ریحان را با مقدار کمی عسل و یا روغن زیتون مخلوط نمایید سپس آن را در دهان بگذارید و بلافاصله قورت ندهید.در واقع می‌توانید از خود ریحان استفاده کنید و از آن جوشانده تهیه نمایید. البته کافی است که چند برگ ریحان تازه را در آب در حال جوش بریزید و بگذارید  خوب بجوشد.

ریحان،خواص ریحان

نکته ای که باید به آن توجه کنید:

لطفا توجه داشته باشید که مصرف افشره‌ی خوراکی ریحان نباید روزانه بیش از 4 قطره باشد.قابل ذکر است که  مصرف افشره های خوراکی برای خانم‌های باردار، شیرده و همچنین کودکان مورد منع مصرف دارداین نکته را به خاطر بسپارید. ریحان برای مقابله با گرفتگی عضلات موثر است.فابل توجه است که افشره‌ی خوراکی ریحان برای ربرطرف کردن گرفتگی عضلات و تسکین دردهای عضلانی موثر و مفید است.جالب است بدانید که افشره این گیاه جریان خون را تنظیم می‌کند. در واقع زمانی که خون در بدن ما به خوبی جریان داشته باشد بدن تقویت شده و خستگی عضلانی کم میشود.
روش مصرف:بهتر است بدانید که چند قطره از افشره‌ی خوراکی ریحان را روی عضلات گرفته و دردناک بمالید. قابل توجه است که اول یک بخشی از پوستتان را امتحان کنید چون امکان دارد پوست حساسی داشته باشید و افشره‌ی خوراکی ریحان موجب آلرژی پوستی شود.

ریحان،خواص ریحان

جالب است بدانید که ریحان برای افرادی که از خستگی شکایت می‌کنند مفید است. شما بعد از صبحانه‌ی کامل می‌توانید برای خودتان یک جوشانده‌ی خوش طعم با برگ‌های تازه‌ی ریحان آماده کنید و خستگی را از همان ابتدا از خود دور نمایید.
ریحان خاصیت ضد اسپاسم دارد
بدنیست بدانید که افشره‌ی خوراکی ریحان شهرت زیادی برای برطرف کردن اسپاسم های گوارشی، گرفتگی روده، حالت تهوع و استفراغ دارد.در واقع این افشره‌ی خوراکی همچنین برای خانم‌هایی که از مشکلات هورمونی و عادت‌های ماهانه‌ی دردناک رنج می‌برند بسیار مفید و موثر است.
روش مصرف :دو قطره افشره‌ی خوراکی ریحان را با یک قطره افشره‌ی خوراکی دیگر مخلوط کرده و زیر شکم خود را ماساژ دهید. این کار برای رفع اسپاسم فوق‌العاده است.
ریحان،خواص ریحان

توجه داشته باشید

در واقع توجه داشته باشید که ریحان حاوی میزان زیادی استراگول است. زمانی که این ترکیب ریحان به میزان زیادی مصرف شود می‌تواند سرطان‌زا شود. برای همین توصیه می‌کنید که استفاده از آن به عنوان دارو بیش از هشت روز نباشد به خصوص اگر از افشره‌ی خوراکی آن استفاده می‌کنید. در عوض می‌توانید به طور مرتب از این سبزی معطر در غذاهایتان استفاده کنید و از  عطر و طعم و خواص آن بهره‌ ببرید.

گیاه معطر سرشار از آنتی اکسیدان را بشناسید

بدنیست بدانید که ریحان یک سبزی معطر است که می‌تواند فعالیت رادیکال‌های آزاد را محدود کند.در واقع رادیکال‌های آزاد در بدن کاری به جز آسیب زدن به سلول‌ها و بروز بیماری‌های مختلف ندارند. به خصوص این که یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی همین رادیکال‌های آزاد هستند. لازم به ذکر است که آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در ریحان شما را از آسیب‌های گذر زمان، پیری زودهنگام سلول‌ها و همچنین بیماری‌های پوستی محافظت می نمایند.

روش مصرف :با برگ‌های تازه‌ی ریحان جوشانده تهیه کرده و میل کنید. لازم به ذکر است که بعد از یک روز کاری سخت و یا یک غذای سنگین، جوشانده‌ی برگ‌های تازه‌ی ریحان می‌تواند خواب راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد با جوشانده برگ ریحان خواب خوبی داشته باشید.

تخم شربتی گیاهی خودرو و یک‌ ساله از خانواده نعناعیان و شبیه به ریحان ولی با برگ‌ها و تخم‌ های ریزتر می باشد

ریحان و خواص آن

مطالب مرتبط:

نعناع

شاهدانه

گل محمدی