خانه » پزشکی و سلامت » میگرن و راههای درمان آن

میگرن و راههای درمان آن

میگرن و راههای درمان آن

میگرن,میگرن چشمی,میگرن چیست,میگرن درمان,میگرن چشمی چیست,

میگرن و درمان آن,میگرن چیست و درمان,میگرن و تغذیه,میگرن کلاسیک,میگرن فیلم,میگرن شکمی,علایم میگرن

بیماری میگرن بسیاری از افراد را آزار می دهد.

در واقع میگرن سردردی شدید است که می‌تواند بصورت ضربه و تپش در سر رخ‌دهد و ممکن‌است باعث، حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا گردد. حملات میگرنی می‌تواند سبب درد شدیدی در سر شده و برای ساعت‌ها و یا روزها باقی بماند و آنقدر شدید بوده که فرد بخواهد فقط درجایی ساکت و تاریک دراز بکشد و بخوابد. برخی از انواع بیماری میگرن، امکان دارد همراه با علایم حسی هشداردهنده، چون صاعقه‌ها و فلاش‌های نور، نقاط کور و یا سوزن‌سوزن شدن دست‌ها و پاها اتفاق بیافتد. داروهایی برای کاهش میزان درد و دفعات رخ‌دادن حملات میگرن موجود‌است.در واقع بهترین نتیجه این داروها زمانیست‌که با ترکیبی از تغییرات سبک‌زندگی و درمان‌های خانگی استفاده شوند.

میگرن،درمان میگرن

انواع بیماری میگرن را بشناسید

چندین نوع دسته بندی برای بیماری میگرن وجود‌دارد، که به توضیح بیان برخی از آنها می‌پردازیم:

در واقع میگرن به‌همراه تشعشع نور. این نوع میگرن زمانی‌رخ می‌دهد که قبل از رخ‌دادنش علایم هشدار‌دهنده‌ای که به تشعشع نور معروف هستند، ظاهر شوند. تقریبا یک‌‌ سوم افرادیکه دچار بیمکاری میگرن‌هستند، از این نوع آن رنج می‌برند. این علایم هشداردهنده می‌تواند حاوی مشکلات بینایی (از جمله دیدن تشعشعات نور) و خشکی در گردن، شانه‌ها و یا پاها، باشند.
میگرن بدون تشعشع نور.
البته میگرن بدون سر درد. این نوع میگرن به میگرن خاموش هم مشهور بوده و زمانی‌ اتفاق می افتد که علایمی همچون تشعشع نور وجود‌دارد اما سر بیمار درد نمی‌کند.

علایم بیماری میگرن را بشناسید

علایم بیماری میگرن متفاوت‌اند و ممکن است یکی و یا ترکیبی از علایم زیر باشند:

در واقع سردردی ضربان دارد و تپش‌دار که اغلب بشکل دردی مبهم شروع شده و تبذیل به دردی تپنده و کوبنده می‌شود. درد اغلب با حرکت کردن بیشتر می‌شود. درد امکان دارد  از یک طرف سر به طرف دیگر حرکت کند، یا جلوی سر و یا کل سر را تحت تاثیر قرار دهد.

حساسیت به نور، صدا و یا بو

حالت تهوع، استفراغ، معده درد و یا شکم درد

کم شدن اشتها

احساس سرما و یا گرمای شدید کردن

احساس رنگ پریدگی

احساس خستگی

داشتن سرگیجه

تاری دید

داشتن اسهال

تب (خیلی کم پیش می‌آید)

میگرن،درمان میگرن
معمولا سردردهای میگرنی حدود 4 ساعت ادامه‌دارند، اما در انواع شدید ممکن تا یک هفته ادامه داشته باشند. در واقع تعداد حمالت میگرن بین افراد مختلف متفاوت است، معمولا افراد میگرنی 2 تا 4 بار درماه دچار سردرد میگرنی می‌شوند، با اینحال بعضی ها هر چند روز یکبار و بعضی دیگر هم یک یا دوبار در سال دچار این حمله خواهند شد.

دلایل سردرد میگرنی را بشناسید

در واقع دلایل اصلی ابتلا به میگرن هنوز مشخص نیست، با اینحال دلایل این بیماری نه تنها به تغییرات مغزی بلکه به عوامل ژنتیکی نیز ارتباط دارد. بهتر است بدانید که افراد مبتلا به میگرن امکان دارد، آنرا ارث برده باشند. این روزها دانشمندان معقیده دارند که  یکی از دلایل این بیماری عوامل غیرطبیعی ارثی در بخش‌های خاصی از مغز است. بعضی از عواملی که می‌تواند محرک شروع بیماری میگرن و حملات میگرنی باشد، عبارتند از:

استرس‌های عاطفی. یکی از رایج ترین محرک‌های سردرد میگرنی، استرس‌های عاطفی است.
در واقع برخی از مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده در مواد غذایی و بعضی از مواد غذایی. خوراکیها و نوشیدنی‌های خاص از جمله، پنیرهای مانده و قدیمی، غذاهای فرآوری شده، غذاهای شور، نوشیدنی های الکلی و مواد افزودنی به خوراکی همچون نیترات (در پپرونی، هات داگ و گوشتهای دودی وجود دارند)، منو سدیم گلوتامات (معمولا در پنیر یافت می‌شود) می‌توانند محرک حدود 30 درصد بیماری‌های میگرنی باشند.
لازم است بدانید که کافئین. مصرف بیش از حد کافئین و یا قطع ناگهانی مصرف آن می‌تواند باعث ابتلا به سردرد های میگرنی شود. البته توجه داشته باشید تغییرات ناگهانی سطح کافئین خون نگران کننده بوده وگرنه کافئین یکی از خوراکیهایی است که برای درمان سردرد شدید میگرنی استفاده می‌ گردد.
گفتنی است که تغییر در الگوی خواب. در بعضی از افراد زیاد خوابیدن و یا کم خوابی می‌توانند، محرک بیماری است.
لازم  به ذکر است که عوامل جسمی. فعالیت بدنی شدید شامل رابطه جنسی می‌تواند باعث برانگیختن بیماری میگرن می شود.
تغییرات محیطی.
داروها خاص از جمله قرص های ضد بارداری و بازکننده عروق.
تغییرات هورمونی در خانم ها و دوره‌های قاعدگی
پیشگیری از امبتلا شدن به میگرن

میگرن،درمان میگرن

با تغییر در سبک زندگی می‌توان، تعداد دفعات حملات میگرنی و شدت آنها را کاهش داد. بعضی از این تغییرات شامل:

دوری از محرک‌های سردرد میگرنی. اگر خوراکی‌ها و یا عطرهای خاص باعث شروع سردرد میگرنی شما می‌شوند، از آنها دوری کنید. کاهش مصرف کافئین، سیگار و الکل یکی از راههای پیشگیری است. همچنین حفظ الگوی منظمی برای خواب و خوراک بعلاوه کنترل استرس، یکی دیگر از این راهها می باشد.
جالب است بدانید که ورزش منظم. تمرین منظم ورزشهای هوازی (ایروبیک) می‌تواند فشار بربدن و استرس را کاهش داده و از حملات میگرنی پیش‌گیری کند. این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا و یا دوچرخه سواری می‌شود. البته ورزش شدید انجام ندهید چرا که ورزش شدید و یکدفعه خود می‌تواند سبب سردرد شود.
کم شدن  وزن. چاقی، یکی دیگر از عوامل ابتلا به میگرن می‌باشد، کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به سردرد میگرنی را کم می شود.
جالب است بدانید که کاهش تاثیرات استروژن. اگر شما خانم هستید که مبتلا به میگرنی‌اید، استروژن می‌تواند یکی از عوامل محرک میگرن باشد. سعی کنید مصرف داروهای هورمونی و پیشگیری از بارداری را با مشورت پزشک، کم و یا قطع نمایید.

میگرن،درمان میگرن

اگر این بیماری را دارید حتما برای درمان اقدام کنید.

غذاهایی که میگرن را تحریک می کنند

بعضی از غذاها باعث تحریک میگرن افراد می شود . آیا این غذاها را می شناسید ؟

به گزارش بی اس ام اس : خیلی از افراد که سابقه دردهای میگرنی دارند میتوانند با دقت بیشتر به غذاهایی که می‌خورند رابطه ای بین نوع غذا و عادات تغذیه ای با میگرن را بیابند. این مقاله سعی دارد برای افرادی که گاهگاهی مبتلا به حمله میگرنی میشوند راهکارهایی را ارایه دهد.در حقیقت این مطالب برای این افراد مفید است و غذاهایی که نام میبریم برای افرادی که حمله میگرنی ندارند ایجاد مشکل مشابه نمی کند. معمولا درک این رابطه در افراد مختلف متفاوت است ولی به هرحال بعضی از غذا ها در ایجاد حمله های میگرنی بیشتر مطرح هستند .

* شاید باورنکنید ولی غذاهای مانده در یخچال ،بعضی از انواع پنیر ها کافئین از این جمله اند.

* گاهی گرسنگی و قطع یک وعده غذایی ممکن است یک حمله میگرنی را موجب شود .

* آنهایی که عادت به مصرف قهوه و شکلات دارند باید بدانند کم کردن یا اضافه کردن مقدار آنها نیز ممکن است موجب اغاز حمله شود .

* غذاهای حاوی تیرامین Tyramin که یک آمین است و در اغلب غذا ها وجود دارد خود باعث آغاز حمله می شود .وقتی پروتئین ها یا اسید های آمینه می‌شکنند به تیرامین و تیراسین تبدیل میشوند که موجب گشادشدن عروق شده و موجب آغاز حمله می‌شوند.

* علت اینکه غذاهای مانده در یخچال (24 تا 48 ساعت) مشکل را تشدید می‌کنند بدلیل ایجاد تیرامین است .

* گوشت ،ماهی ،مرغ و تخم مرغ اگر بصورت تخمیر شده ، خشک شده ، نمک سود شده و یا فراوری شده مصرف کنیم به دلیل همین تیرامین در ایجاد حمله میگرنی مقصرند جگر های فراوری شده ،پنیر های کهنه، پپرونی ،انواع سوسیس و کالباس ، سس های سالاد سویا سس و کلیه محصولات تخمیری سویا ،انواع ترشی ها و زیتون فراوری شده و حتی آجیل های شور و مانده. سوپ های آماده ، چیپس،ماهی دودی، خامه ترش ، آناناس و کیوی، آسپارتام و شیرین کننده های مصنوعی جزو غذاهای هستند که توصیه شده مورد توجه قرار گیرند و کمتر مصرف شوند و یا برای بعضی ها که خودشان رابطه مثبتی بین مصرف آن و شروع حمله پیدا کردند مصرف نکنند .

* لیستی از غذاها هم جزو گروهی هستند که توصیه می‌شود با احتیاط مصرف شوند مثل میوه های خشک شده، قارچ، مرکبات ، شورها ، موز رسیده، آواکادو .

غذاهایی که میگرن را تحریک می کنند

* وقتی به این لیست غذاهای ممنوعه نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که پیام جالبی برای افراد مستعد حملات میگرنی دارد.

این پیام چیست ؟

* مصرف غذاهای تازه ، و دوری از غذاهای آماده.

* رعایت تغذیه متعادل استفاده از انواع غذاهای خانگی که با مواد تازه تهیه شده اند و بنابراین کمتر استفاده کردن از غذاهای مانده در یخچال پرهیز از غذاهای فراوری شده

* از طرف دیگر بعضی از انواع غذاها هستند که در بعضی از افراد مفید هستند از جمله زنجبیل ،ماهی تازه و روغن ماهی غذاهای حاوی کلسیم و منیزیم مثل بروکلی و اسفناج . نکته مهم دیگر اینکه افت میزان سروتونین یکی از دلایل حمله های میگرنی است .بنابراین تمام عادات که ممکن است سروتونین را کاهش دهد باید مورد توجه قرار گیرد مصرف منظم غذا ،استفاده از میوه و سبزی کافی ، دوری از استرس ها و تنش ها ، پرهیز از حذف یک وعده غذا که موجب افت قند خون میشود باید مورد توجه قرار گیرد.

غذاهایی که میگرن را تحریک می کنند

* گاهی خود فرد بهتر از هرکس میتواند مراقب باشد و متوجه رابطه نوع غذا با شروع میگرن باشد مثلا بعضی از افراد با خوردن شکلات و حتی موز دچار سردرد میگرنی میشوند.

* با توجه به اهمیت میزان تیرامین در بروز حمله های میگرنی و سایر عوارض آن تولید کنندگان مواد غذایی را موظف می کنند که میزان تیرامین را روی بسته های غذا درج کنند تا افراد مستعد به انواع الرژی و میگرن بتوانند غذاهای کم تیرامین را انتخاب کنند.

* علاوه بر تیرامین یک ماده دیگر به نام MSG ( منو سدیم گلوتامات) نیز متهم است که علاوه بر تشدید بیماریهایی مانند آسم ، سردرد های مزمن ، نامنظم کردن ضربان قلب ، تاثیر روی خلق و حتی پارانویا میتواند حمله های میگرنی را تشدید و فاصله حمله ها را کم کند این ماده نروتروپیک متاسفانه بعد از نمک و فلفل سومین ادویه ایست که به عنوان خوش طعم کننده در صنایع غذایی و انواع غذاهای چینی مصرف میشود که در مقالات بعدی بیشتر به آن خواهم پرداخت.

چرا مبتلایان به میگرن از نور گریزان‌اند؟

به گزارش بی اس ام اس : گروهی از محققان آمریکایی موفق به شناسایی مکانیسمی شده‌اند که سبب می‌شود نور درد را در مبتلایان به میگرن افزایش دهد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان می‌گویند در حین یک حمله میگرنی، درد نیمی از جمجمه را فرا می‌گیرد و با نشانه‌هایی مانند حالت تهوع، خستگی و ناراحتی‌های بینایی همراه می‌شود.در این حالت تحمل نور سخت بوده و فرد برای تسکین درد خود از نور گریزان می‌شود.محققان دانشگاه هاروارد آمریکا بررسی‌هایی را روی افراد نابینا که در حین حمله میگرنی در معرض نور قرار می‌گرفتند انجام دادند. گروهی از این افراد در اثر ابتلا به ناراحتی‌های چشمی نابینا شده بودند و قادر به دیدن نور و سایه نبودند، اما دسته دوم قادر به دیدن سایه و نور کم بودند.

میگرن,درمان میگرن

بررسی‌ها نشان داد مواجهه با نور درد را در گروه اول تشدید نمی‌کند در حالی که در گروه دوم به ویژه در نور آبی و خاکستری این اتفاق می‌افتد. این به آن معنی است که مکانیسم درد عصب بینایی را دخیل می‌کند. سلول‌های شبکیه گیرنده‌های نوری شامل ملانوسپین دارند که نوعی محرک بیولوژیک خواب و بیداری و تنها گیرنده نور در افراد نابینا است. بررسی‌ روی موش‌ها نشان داده است در حین حملات میگرنی گروهی از عصب‌ها تحریک می‌شوند، نور نوعی فعالیت الکتریکی را در عصب‌ها ایجاد می‌کند که حتی در تاریکی نیز باقی می‌ماند و به تدریج از بین می‌رود به همین دلیل است که افراد مبتلا به حملات میگرنی حتی پس از 20 تا 30 دقیقه در تاریکی بودن هم حس گریز از نور را دارند.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که افرادی که با شروع اولین علائم میگرن یا سردرد زنجبیل مصرف می نمایند درد کمتری احساس می‌کنند

افرادی كه ميگرن دارند ميزان مصرف كمي از چای سبز بايد داشته باشند .

بهار نارنج سردرد های میگرنی را تسکین می دهد

برگ سنا جهت میگرن و سردرد کهنه نیز موثر است.

ترکیبات موجود در برگ بو ، سردرد و حتی میگرن را درمان می‌نماید.

تخم شربتی خلق و خوی فرد را خوب می‌کند، خستگی مفرط ذهنی، تنش‌های عصبی، افسردگی، میگرن و مالیخولیا را برطرف می‌کند.

مصرف مویز همچنین از سردردهای میگرنی پیشگیری می‌کند و باعث کاهش شدت درد آن می‌گردد.

بهتر است بدانید که  گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.

 تحقیقات نشان داده است مواد معدنی و ویتامین های موجود در سیاه دانه در درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن مفید است.

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است کمی عسل خالص نیز اضافه کنید). یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید. با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید تا از سردرد خلاص شوید.

هر روز میان وعده‌های صبحانه، نهار و شام هر بار نوشیدن یک فنجان از دم‌کرده‌ی اسطوخودوس ، عصبانیت را رفع کرده و سرگیجه را درمان و سردرد های میگرنی را نیز درمان می‌نماید

برای التیام از سرماخوردگی و میگرن، مقداری زنیان را در پارچه بپیچید و بو کنید.

بیماری های عصبی مثل بیماری MS و یا سردرد میگرنی می تواند از عوامل زنگ زدن گوش باشد

میگرن

تاکنون 51 نظر ثبت شده است.

 1. ممنون از مطالب خوبتون

 2. در طب سوزنی، متخصص این کار، سوزن های کوچکی را در نقاط خاصی از بدن فرو می کند.

  برخی تحقیقات نشان داده که طب سوزنی می تواند دردهای میگرنی را کم کند و تعداد افراد مبتلا به سردرد را کاهش دهد.

 3. بدن در مقابل درد واکنش نشان می دهد؛ از قبیل: تند شدن ضربان قلب، گرفتگی و سفت شدن عضلات و یا سردی دست ها. در روش بیوفیدبک، این تغییرات را اندازه می گیرند.

  شما برای کنترل وضعیت جسمانی خود، روش های تمدد اعصاب را یاد می گیرید.

  Biofeedback می تواند میزان درد و تعداد حملات میگرنی را کم کند.

 4. یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که ماساژ درمانی باعث کاهش دفعات سردرد در افراد می شود، ولی میزان درد را کم نمی کند.

  همچنین ماساژ، استرس را کم می کند. همانطور که می دانید، استرس یکی از علائم تشدید کننده میگرن می باشد.

 5. تحقیقات نشان داده است که ویتامین B2 (ریبوفلاوین) تعداد حملات میگرنی را کم می کند، ولی میزان درد را کم نمی کند.

  کوآنزیم Q10 نیز باعث کاهش حملات میگرنی در کودکان و بزرگسالان می شود.

  چند ماه طول می کشد تا اثر این مکمل ظاهر شود.

  قبل از استفاده از مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

 6. روش های آرام بخشی

  تنفس عمیق و شل و سفت کردن عضلات دارای تاثیرات خوبی در بهوبد سردرد می باشند.

  با تمدد اعصاب، می توانید از شروع سردرد میگرنی و استرس جلوگیری کنید.

 7. ورزش منظم می تواند تعداد و شدت حملات میگرنی را کم کند.

  اگر سه روز در هفته و هر بار 40 دقیقه ورزش های منظم قلبی را انجام دهید، همانند داروها باعث کاهش تعداد و شدت حملات میگرنی خواهد شد. راه رفتن روی دستگاه پیاده روی ثابت یا تردمیل، نمونه ای از ورزش های قلبی است.

 8. دستکاری ستون فقرات

  مطالعه ای نشان داد که این روش درمانی برای جلوگیری از میگرن موفق آمیز بوده است.

  اما این روش خطراتی را دارد و توصیه می شود قبل از آن، با پزشک خود مشورت کنید.

 9. گفتار درمانی

  میگرن یک مسئله عاطفی و یا روحی نیست.

  این روش درمان، بر مبنای تمرکز بر روی تغییرات تفکر و اعمال می باشد.

  این درمان کمک می کند تا یک رویکرد تازه به شرایط جدید داشته باشید.

  گفتاردرمانی به همراه دارو برای جلوگیری از سردرد میگرنی کاربرد دارد.

 10. تحریک مغناطیسی جمجمه ( TMS)

  یک دستگاه مغناطیسی بر روی پوست سر گذاشته می شود و ضربان های مغناطیسی بدون درد را به طرف مغز می فرستد.

  در افرادی که نسبت به بو و یا اختلالات بینایی، دچار میگرن می شوند، با این روش درمانی، شدت و مدت میگرن را می توان کم کرد.

 11. تغییرات رژیم غذایی

  غذاهای تشدید کننده میگرن عبارتند از: الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های فراوری شده، پنیرهای کهنه و آسپارتام.

 12. درمان گیاهی

  گل مینا باعث کاهش درد، تهوع و حساسیت به نور می شود و تعداد سردردها را کم کند.

  قبل از مصرف داروهای گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

 13. فشار دادن

  فشار دادن سر، صورت و گردن در طی میگرن، کمک به کاهش درد می کند.

  – خط ابرو و زیر چشم را فشار دهید.

  – فک و منطقه بین پیشانی و گوش را به صورت دایره وار بمالید.

  – جمجمه خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.

  – برای کاهش درد، سر خود را ببندید.

 14. خواب

  کمبود خواب و میگرن با هم ارتباط دارند، بنابراین:

  – هنگامی که در بستر هستید، موزیک گوش ندهید و کتاب نخوانید.

  – 4 ساعت قبل از خواب، چیزی نخورید و 2 ساعت قبل از خواب، چیزی ننوشید.

  – شب، سر ساعت معینی به رختخواب روید و 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید.

 15. پیشگیری از میگرن

  – یک دفترچه یادداشت داشته باشید و مواردی را که موجب بدتر شدن میگرن می شوند، در آن بنویسید.

  – هرگز وعده های غذای اصلی خود را حذف نکنید.

  – جلوی کم آبی بدن را بگیرید.

  – ورزش منظم داشته باشید.

  – وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید.

 16. سلام خدمت دوستان من در سال یک بار سردرد میگرن میگیرم اون یکبارم 30 روز طول میکشد در واقع در 12 ماه یک ماه اخرش میگرن میگیرم به مدت 40 دقیقه خواهشا راهنماییم کنید

 17. سلام دوستان طب سوزنی در درمان میگرن تاثیر داره یا نه

 18. من انجام دادم هیچ تاثیری نداشتن بیخودی پولتو هدر نده

 19. دوستان عزیزم یکی از عوامل حمله ی میگرنی کم بود آب هستش؛از نظر پزشکی باید روزی 3 لیتر آب نوشید .آب بدن رو زیاد کنید تا میگرن سراغتون نیاد

 20. سلام دوستان عزیز هیچ جای دنیا هیچ خبری نیست فکر سلامتیه خودتون باشید اول از استرس دور باشین غذاهای چرب نخورید خواب خوب و عمیق داشته باشین ظرف مدت یک هفته به کلی میگرن نابود میشه درپناه خدا

 21. سلام سردرد های شدید دارم تمام عضلات سر وگردنم میگیره تاسه روز هم طول میکشه چه کار کنم 42سالمه بچه هام خسته شدن کمکم کنید

 22. ورزش منظم کن کم‌میشه .ساعت خوابت رو هم درست کن .منم‌ مثل شما هستم

 23. قهوه خیلی واسه میگرن ﺽررداره

 24. لام، من میگرن نوع 4 دارم و زندگی رو برام جهنم کرده دردهاش، فقط آرامش دوای دردشه، همین و بس

 25. سلام من هم میگرن دارم مخصوصا موقعی که بود ادکلن می شنوم بدتر می شوم یا مواقع که خیلی عصبی هستم راهکارم چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون .

 26. باید نیم ساعت تا یک ساعت استراحت کنید

 27. سلام من از سردرد خیلی عذاب میکشم میشه راهنمایی کنین 17 سالمه حجامت و قرص ب کمپلکس 12 استفاده کنم خوب میشم

 28. حقایق شگفت‌انگیزی کشف شده‌اند که می‌توانند به درمان دردهای میگرنی کمک کنند؛ بر این اساس، یک راه طبیعی وجود دارد که دردهای میگرن را در یک دقیقه و به صورت ناگهانی متوقف می‌کند. آب لیمو با نمک میگرن را در یک دقیقه برطرف می‌کند

 29. حقایق شگفت‌انگیزی کشف شده‌اند که می‌توانند به درمان دردهای میگرنی کمک کنند؛ بر این اساس، یک راه طبیعی وجود دارد که دردهای میگرن را در یک دقیقه و به صورت ناگهانی متوقف می‌کند. آب لیمو با نمک میگرن را در یک دقیقه برطرف می‌کند.

  برای درست کردن این شربت، سه ماده مورد نیاز است: آب، آب لیموی طبیعی، دو قاشق چای‌خوری نمک. این مواد را با هم ترکیب کنید و سپس بنوشید؛ و چند لحظه صبر کنید.

 30. به روشنی پیدا است اگر مقدار زیادی آب بنوشید، باز هم احتمال دارد دچار کم آبی شوید. این قضیه به این دلیل است چنان‌چه الکترولیت‌های بدن‌تان کم باشند، بدن به صورت خودکار شروع به کاهش مقدار آب می‌کند تا با مقدار الکترولیت موجود در بدن تناسب ایجاد شود. پزشکان این تناسب را نوعی هم‌ایستاییمی‌دانند.

  به علاوه، بر اساس فرضیه‌های نظری، خودِ میگرن‌ نیز می‌تواند باعث ایجاد کم‌آبی شود. و اگر این فرضیه درست باشد، در این صورت بدن دچار یک چرخه‌ی معیوب می‌شود. کم‌آبی باعثِ میگرن‌ می‌شود، در نتیجه میگرن‌ نیز باعث می‌شود بدن آب بیش‌تری از دست بدهد، و در نتیجه‌ی آن، میگرن شدیدتر می‌شود. جای تعجب نیست در این شرایط تا هنگامی که بدن برای به‌دست آوردنِ میزان آب به حد لازم مبارزه می‌کند، میگرن‌ ممکن است چندین و چند روز ادامه پیدا می‌کند.

 31. پیش از آغاز پژوهش‌های‌ام برای نگارش این مقاله، اطلاعات کمی راجع به الکترولیت‌ها داشتم؛ به جز این‌که فقط می‌دانستم نوشیدنی‌هایی نظیر گیتورید (نوشابه غیرگازدار پرطرفدار در امریکا.م) دارای مقادیری از الکترولیت هستند. ولی درحال‌حاضر می‌دانم الکترولیت‌ها مواد معدنی هستند که در بدن انسان بار الکتریکیِ مثبت دارند. الکترولیت‌ها مسئول کمک به انجامِ برخی فرآیندهای بزرگ در بدن هستند. این فرآیندها عبارت‌اند از کمک به دستگاه عصبی، تنظیم سامانه‌ی قلبی‌عروقی، و تنظیم عملکرد ماهیچه‌ها.

 32. میگرن یکی از بیماری‌هایی است که حتی کمی پیش از شروع، نشانه‌های آن امان فرد مبتلا را می‌برد. راهکارهای متعددی برای کنترل درد ناشی از این بیماری وجود دارد از جمله: مصرف دارو، کمپرس آب سرد و حبس شدن در اتاق تاریک. اما راهکار بهتری هم برای کنترل این درد آزاردهنده وجود دارد. این روش تغذیه مناسب و نوشیدن بعضی دمنوش‌های آرام‌بخش است که می‌تواند به کنترل درد کمک کند.

 33. فلفل قرمز یکی از گیاهانی است که مصرف آن میان مبتلایان به بیماری میگرن دیده می‌شود. به‌این دلیل که فلفل هندی یا قرمز می‌تواند درد میگرن را تسکین دهد، افرادی که سردردهایشان به بخش خاصی از سر مربوط نیست و در تمام سر پخش می‌شود می‌توانند با خوردن فلفل هندی یا قرمز بیماری‌شان را تسکین دهند. فلفل ترکیب فعالی به نام کپسایسین دارد. این ماده تسکین‌دهنده درد است. به‌این ترتیب که مسیر انتقال پیام‌های عصبی از طریق گیرنده‌های درد به مغز را تغییر می‌دهد. البته هندی‌ها برای این درمان گیاهی روش خاصی دارند.

 34. میزان کم منیزیم در بدن منجر به تشدید حملات میگرنی شدیدی خواهد داشت و مواد خوراکی همچون لوبیای سیاه، کلم بروکلی، بادام زمینی منیزیم کافی را جهت جلوگیری از بروز میگرن تامین می کنند.

 35. میگرن کلاسیک عموما یک سردرد یک طرفه می باشد و به صورت ضربان دار اتفاق می افتد. قبل از سردرد بیمار دچار تغییرات بینایی می شود که به صورت توهمات جرقه ای بینایی هستند که در اصطلاح به آن اورا می گویند

 36. عوامل افزایش دهنده بیماری میگرن عبارتند از: استرس، سابقه ی خانوادگی میگرن، سیگار کشیدن، کمبود خواب.

 37. داروهایی از جمله ارگوتامین سی و سوماتریپتان هستند که می توان آنها را به صورت قرص، آمپول، اسپری بینی استفاده کرد.

 38. اما این داروها موجب تنگ شدن عروق خونی، تهوع، سرگیجه، درد عضلانی و طعم بد دهان می شود.

 39. طب سوزنی در مغز اثر می گذارد و باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می گردد که این مواد بر درد تاثیر بسزایی دارد.

 40. سردردهای میگرنی می تواند نشانگر خطر بروز سکته مغزی و بيماری قلبی و لخته شدن خون در سر باشد.

 41. تیمولول، توپیدامات، این داروها برای درمان فشار خون بالا و یا جلوگیری از تشنج نیز به کار می رود./ح

 42. حدود 30 میلیون آمریکایی از سردرد میگرنی رنج می برند و شیوع آن در سن 25 تا 55 سالگی است هر چند که می تواند روی کودکان و نوجوانان نیز تاثیر بگذارد برای درمان میگرن دو راه اصلی وجود دارد یکی درمان سردرد میگرن حاد است که رخ داده است و به منظور کاهش شدت و طول مدت آن انجام می شود. دیگری درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از رخ دادن سردرد و یا کاهش فراوانی و شدت سردرد است در حالی که یک سردرد میگرنی در حال رخ دادن است پایان دادن به آن و یا کاهش درد و دیگر علائم از اهمیت اولیه برخوردار است. توجه داشته باشید که سردرد میگرنی درمان ندارد. یک فرد که از سردرد میگرنی رنج می برد باید ماهیانه دو بار توسط پزشک تحت درمان با داروهای پیشگیرانه قرار گیرد تا به کاهش فرکانس، مدت و شدت سردرد کمک کند.

 43. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای سطح مغز را از مواد شیمیایی مانند سروتونین که می تواند سبب میگرن شود حفظ می کند.
  داروهای قلبی مانند مسدود کننده کانال کلسیم ( مخصوصاً وراپامیل ) ممکن است از میگرن و علائم اورای میگرن جلوگیری کند این داورها در درمان فشار خون و بیماریهای عروق کرونر قلب نیز استفاده می شود.
  بوتاکس سازمان غذا و داروی FDA آمریکا به تازگی برای درمان سردرد میگرنی بوتاکس را تایید کرده است و باید در عضلات پیشانی و گردن تزریق شود اگر این درمان موثر بود باید هر 12 هفته یکبار تکرار شود.
  داروی ضد تشنج مانند ( والپروات سدیم، گاباپنتین و توپیرابامات برای کاهش شدت سردرد میگرنی استفاده می شود ولی عوارض جانبی مانند ( ریزش مو، سرگیجه، تهوع و استفراغ ) دارد لذا زمانی از این دارو ها استفاده می شود که درمان های دیگر موثر نباشد.

 44. استفاده به موقع از این داروها با شروع علائم کمک می کند تا از مقدار زیاد مصرف دارو در درد های آزار دهنده بکاهد.
  ضد دردهای OTC ملانند ( استامینوفن، ناپروکسن، آسپیرین، ایبوپروفن ) ترکیبی از ضد درد و کافئین هستند که در سردرد میگرنی موثر است.
  تریپتان ها در حملات میگرن استفاده می شود مانند ( سوماتریپتان ( imitrex ) آلموتریپتان ( Axert ) ریزاتریپتان ( Maxalt ) هستند که این دارو ها در کسانیکه علائم تهوع، حساسیت به نور یا صدا دارند بهترین درمان است.
  Midrin یک ترکیب دارویی از ( استامینوفن، dichloralphenazone و isometheptene ) می باشد که اگر در مراحل اولیه سردرد استفاده شود مانع از اتساع عروق خونی می شود.
  دگزامتازون یک کورتیکواستروئید است که در کنار داروهای دیگر اغلب برای کمک به کاهش درد استفاده می شود ولی به علت خطر سمیت استروئید ها باید به ندرت استفاده شود.
  مخدرها مانند ( کدئین ) در سردرد ها استفاده می شود ولی به علت اعتیاد آور بودن داروهای مخدر کمتر استفاده می شود.
  ارگات ها داروها ترکیبی ( ارگوتامین و کافئین ) هستند که در درمان سردرد میگرنی استفاده می شوند و از اتساع رگهای خونی که علت سردرد میگرن است جلوگیری می کنند.
  داروهای ضد تهوع برای بیمارانی که از حالت تهوع، استفراغ و ناراحتی معده رنج می برند استفاده می شود پزشک ممکن است از داروی ضد تهوع پروکلرپرازین ( Compazine ) و یا پرومتازین ( Phenergan ) برای جلوگیری از ناراحتی استفاده کند.

 45. استراحت و Relaxation ( شل کردن عضلات ) در حملات میگرنی که به یکباره شروع می شود موثر است.
  درمان با کمپرس سرد مانند قرار دادن یک بسته یخ یا ژل خنک کننده در سراسر پشت گردن و یا پیشانی به از بین بردن درد کمک می کند.
  خواب کم می تواند سبب شروع سردرد میگرنی شود لذا روزانه 6 – 8 ساعت بخوابید.
  طب سوزنی می تواند در سردرد میگرنی مفید باشد.
  تکنیک های ریلاکس در کاهش اضطراب و تنش های عصبی به شما کمک خواهد کرد.
  گل مینا ممکن است از تعداد دفعات سردرد میگرنی بکاهد. کارشناسان خوردن روزانه یک برگ از گل مینا را در پیشگیری از میگرن موثر می دانند. در آغاز سردرد میگرن نوشیدن هر نیم ساعت یکبار 5 – 10 قطره از تنتور گل مینا توصیه شده است.

 46. سلام .من ارتامین سی مصرف می کنم اما سردردم بهتر نمی شود چی کار کنم

 47. سلام بر همه دوستان خوبی سلامتی مرسی از سایت خوبتان

 48. یکی از راه های غیر دارویی درمان میگرن گذاشتن پیاز خام روی پیشانی هسته….
  ممنون از مطلب مفیدتون

 49. ممنونم. من واقعا درد میکشم.

 50. خوب بود

 51. واقعا ازتون ممنونم شوهرم خیلی درد میکشه