آشنایی با طرز تهیه سرکه سیب خانگی و خواص درمانی سرکه سیب

آشنایی با طرز تهیه سرکه سیب خانگی و خواص درمانی سرکه سیب

آشنایی با طرز تهیه سرکه سیب خانگی و خواص درمانی سرکه سیب  سرکه سیب خانگی ،سرکه سیب خانگی خرید،سرکه سیب خانگی دراصفهان،سرکه سیب خانگی،تهیه سرکه سیب خانگی،خواص سرکه سیب خانگی،قیمت سرکه سیب …

پنیرک ؛ ضددرد ، ضدالتهاب و ضدعفونی کننده

پنیرک ؛ ضددرد ، ضدالتهاب و ضدعفونی کننده

پنیرک ؛ ضددرد ، ضدالتهاب و ضدعفونی کننده خواص پنیرک,فواید پنیرک,پنیرک درمانی,خاصیت پنیرک,خواص پنیرک درمانی,خواص پنیرک برای پوست,خواص پنیرک برای مو,خواص پنیرک برای جوانی,خواص پنیرک برای بارداری,خواص خوردن پنیرک,فواید پنیرک خام,فواید پنیرک …

خواص و تشخیص و کاشت شاهدانه نر و ماده در بارداری

خواص و تشخیص و کاشت شاهدانه نر و ماده در بارداری

شاهدانه شاهدانه ،شاهدانه خام،شاهدانه چیست،شاهدانه خواص،شاهدانه در بارداری،شاهدانه خام یا بوداده،خواص شاهدانه خام،فروش شاهدانه خام،خرید شاهدانه خام،قیمت شاهدانه خام،مصرف شاهدانه خام،دانه شاهدانه خام،فواید شاهدانه خام،شاهدانه در بارداری شاهدانه به گزارش سایت جسارت …

بلوبری

بلوبری ,بلوبری خواص,بلوبری در ایران,بلوبری برای لاغری,بلوبری خشک,بلوبری در بارداری,بلوبری از کجا بخریم,بلوبری خشک شده,بلوبری خواصش,Blueberry خواص

بلوبری

توضیحاتی در مورد بلوبری

زغال اخته آبی، که در انگلیسی به آن Blueberry می گویند ، نام عمومی برای چند گیاه با میوهٔ سَته‌ای از سرده واکسینیوم است.♥ این سرده شامل سیاه‌گیله، کرنبری، بیل‌بری نیز می‌شود. گونه‌ای که میوه‌هایش در بازار تحت نام زغال اخته آبی یا به انگلیسی blueberry به فروش می‌رسد بومی نواحی آمریکای شمالی است که تا سال ۱۹۳۰ به اروپا معرفی نشده‌بود. آنها معمولاً به صورت ایستاده هستند اما گاهی به صورت درختچه های خمیده با طول متغیر از ۱۰ سانتیمتر (۳٫۹ اینچ) تا ۴ متر (۱۶۰ اینچ) برای بلندی نیز یافت می‌شود. گل‌های آن استکانی و شکل زنگ هستند و به رنگ‌های سفید، صورتی رنگ‌پریده یا قرمز یا حتی گاهی سبز یافت می‌شود. این میوه نیز در فصل گوجه سبز یا (آلوچه یافت می‌شود) ترکهای غرب گیلن به این میوه قاراگیله می‌گویند. اگر تصور می‌کنید بلوبری میوه‌ای است که باید گاه‌به‌گاه در تابستان بخورید، بهتر است کمی تجدید نظر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن یک فنجان تمشک آبی در روز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌‌‏دهد. در یک مطالعه‌ی انجام شده توسط دانشگاه ایالتی فلوریدا، محققین دریافتند که مصرف روزانه‌ی تمشک آبی کلید مبارزه با بیماری‌های قلبی عروقی است. آنها یک آزمایش بالینی روی ۴۸ زن یائسه که فشار خونی بالاتر از سطح عادی داشتند انجام دادند. به این زنان هر نصف روز ۲۲ گرم پودر تمشک آبی خشک شده به صورت یخ داده می‌‍‌شد. این پودر معادل یک فنجان تمشک آبی تازه بود. در طول آزمایش محققین، فشار خون و سطح اکسید نیتریک خون زنان را مورد بررسی قرار دادند. آنان همچنین میزان غلظت خون را اندازه گرفتند. غلظت بالای شریانی نشانه‌ای از آترواسکلروز است که بر طبق آن می‌توان خطر بیماری‌های قلبی عروقی را پیش‌بینی کرد. این بد‌ین معنی است که قلب باید سخت‌تر کار کند تا خون را به رگ‌های خونی کل بدن برساند. نتایج این مطالعه در مجله‌ی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی منتشر شده است. تنها ۸ هفته بعد در زنانی که از پودر تمشک آبی استفاده کرده بودند، فشار خون سیستولیک (۵.۱ درصد) و دیاستولیک (۶.۳ درصد) به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت. علاوه بر این میزان غلظت خون در زنانی که از پودر تمشک آبی استفاده کرده بودند به طور متوسط به میزان ۶.۵ درصد کاهش یافت.محققین این تأثیرات مفید را مربوطبه افزایش۶۸.۵ درصدی سطح اکسید نیتریک در خون زنانی می‌دانند که از پودر تمشک آبی استفاده کرده بودند. این موضوع مشخص شده که اکسید نیتریک موجب عریض‌تر شدن رگ‌های خونی شده و به افزایش جریان خون و کاهش فشار خون کمک می‌کند. نویسندگان این مطالعه عنوان کردند که « نتایج به دست آمده از اهمیت بالینی بالایی برخوردار است، چراکه نشان می‌‌‏دهد فشار خون را می‌توان از طریق افزودن یک جزء به رژیم غذایی (برای مثال تمشک آبی) به طور مطلوب تغییر داد. » آنان در ادامه پیشنهاد کردند که « مصرف روزانه‌ی تمشک آبی در زنان یائسه می‌تواند از افزایش فشار خون جلوگیری کند. » بسیاری از انواع توت‌ها محتوی پلی‌فنول‌هایی هستند که ثابت شده فشار خون و غلظت خون را بهبود می‌دهد. اما تمشک آبی از غنی‌ترین منابع پلی‌فنول از جمله فلاونوئیدها، اسیدهای فنلی و استیلین است که آنتی‌اکسیدان‌های نیرومندی هستند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد خواص و مضرات مصرف میوه بلوبری در دوران بارداری صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

میوه بلوبری چیست

اسم لاتین این میوه بلوبری یا تمشک آبی است. این میوه نوعی گیاه گلدار با میوه ای توت مانند به رنگ ابی تیره یا بنفش است. این میوه بومی شمال امریکا می باشد. همان طور که در تصویر می بینید گل های این گیاه به صورت توپی، سفید رنگ و صورتی رنگ پریده یا قرمزمی باشد. طعم میوه های این گیاه شیرین می باشد.بوته های آن می تواند میوه از ماه می تا ماه ژوئن (به مدت یک ماه )می باشد که البته مدت میوه داری این گیاه را می توان تغییر داد. واین تحت تاثیر شرایط محلی گیاه مثل ارتفاع و پهنای جغرافیایی می باشد. این میوه یکی از خوشمزه ترین میوه های تابستانی می باشد. این میوه به ظاهر کوچک نقش موثری در نرم کردن پوست های خشک، ارتقا عملکرد مغز و پیشگیری از سرطان دارد. مطالعه ای جدید ثابت کرده که موش هایی که در رژیم غذایی آنها این میوه به میزان فراوان گنجانده شده ، بعد از مدتی چربی شکمی خود را از دست داده اند. گفتنی است که این نوع چربی ارتباط قوی با ابتلا به دیابت و بیماری قلبی دارد.

مشخصات میوه بلوبری

این میوه نوعی گیاه گلدار با میوه ای توت مانند به رنگ ابی تیره یا بنفش است. این میوه بومی شمال امریکا می باشد. همان طور که در تصویر می بینید گل های این گیاه به صورت توپی، سفید رنگ و صورتی رنگ پریده یا قرمزمی باشد. طعم میوه های این گیاه شیرین می باشد.بوته های آن می تواند میوه از ماه می تا ماه ژوئن (به مدت یک ماه )می باشد که البته مدت میوه داری این گیاه را می توان تغییر داد.

بلوبری و کاهش کلسترول

از دیگر مزایای این میوه کاهش کلسترول و ارتقا سطح گلوکز خون می باشد. محققان می گویند که آنتی اکسیدان موجود در این میوه روش ذخیره بدن و پردازش گلوکز و یا قند را تغییر می دهد. بنابراین خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش می دهد. تاکنون مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات به کرات ثابت شده است. اما این تحقیق تاثیر بسزای تمشک آبی در کاهش چربی شکمی را نشان می دهد.

خواص میوه بلوبری

آنتی اکسیدان های موجود در این میوه باعث نرمی پوست می شود. ترکیب آن با آب لیمو و شکر منجر به روشن تر شدن و پوست اندازی می شود. کمک به مثانه این میوه مثل کران بری حاوی ترکیباتی است که مانع از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه می شود. بنابر این امکان عفونت مثانه کاهش می یابد. پیشگیری از سرطان انتوسیانین های این میوه – که به آن رنگ مات آبی می دهد- به رادیکال های آزاد (عامل سرطان)حمله کرده و مانع ازرشد سلولهای سرطانی می شود. خوردن تنها نیم فنجان از این میوه در روز این نقش را به خوبی برآورده می کند. غذای مغز محققان می گویند که این میوه مانع از مشکلات مغزی نظیر از دست دادن حافظه می شود. و این به خاطر آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای موجود در این میوه است.

عوارض میوه بلوبری

تمشک آبی ممکن است سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد. سردرد، سرگیجه، بی خوابی، نامنظم شدن ضربان قلب، استفراغ، اسهال و از دست دادن اشتها از علائم مصرف بیش از اندازهٔ این میوه است. مبتلایان به دیابت بهتر است پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنند. مصرف این میوه ممکن است باعث تغییر در سطح گلوکز خون شود و در فرایند کنترل قند خون در حین و پس از عمل جراحی اختلال ایجاد کند. حداقل ۲ هفته پیش از عمل جراحی از مصرف تمشک آبی خودداری شود.

تاریخچه میوه بلوبری

شکوفه‌های تمشک آبی شبیه ستارهٔ پنج پر است. این گیاه، به همین دلیل برای سرخپوستان میوه ای مقدس بود. نخستین بار در سال ۱۹۱۶، وایت و کوویل، برداشت و فروش تجاری تمشک آبی، را از بوته زارهای تمشک در منطقهٔ نیوجرسی انجام دادند. درسال ۲۰۱۶ م صدمین سالگرد تجاری سازی محصول تمشک آبی در کشور آمریکا جشن گرفته شد. امروزه ایالات متحدهٔ آمریکا، بزرگترین تولیدکنندهٔ تمشک آبی در جهان است و بیش از ۹۰ درصد تمشک آبی سراسر جهان، در این کشور کشت و پرورش داده می شود.

کاهش وزن با میوه بلوبری

تمشک آبی اگرچه میوه ای خارجی است اما در کاهش وزن تاثیر فوق العاده ای دارد. تمشک آبی یا زغال اخته آبی، میوه ای است که در ایران خیلی کم و به شکل محدود وجود دارد و هنوز در سبد میوه ی خانوارهای ایرانی قرار ندارد. تمشک آبی سرشار از رنگدانه ای است که موجب تقویت حافظه و یادگیری می شود و از طرفی از پیری سلول های مغز جلوگیری می کند. تمشک آبی در کاهش وزن نیز موثر بوده لذا در بیشتر رژیم های کاهش وزن توصیه می شود و به خاطر طعم متفاوتی که دارد در انواع ترکیب های غذایی نظیر سالاد، نان، پن کیک، ماست و… استفاده می شود و در شکل های مختلف تازه، یخ زده و خشک قابل استفاده است. حتی در بیشتر مکمل های گیاهی که در کاهش وزن موثر هستند از ترکیب تمشک آبی استفاده شده است.

ترکیبات میوه بلوبری

آنتوسیانین ها که مسئول رنگ بلوبری هستند فواید سلامتی بسیاری نسبت به سایر میوه ها دارند. در هر فنجان بلوبری 24٪ از نیاز روزانه ویتامین سی، 5 درصد ویتامین B6 و 36 درصد از نیازهای ویتامین K را فراهم می کند. بلوبری نیز حاوی آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فسفر، سدیم، منگنز، روی، مس، فولات، بتاکاروتن، فولات، کولین، ویتامین A و ویتامین E می باشد. علاوه بر آنتوسیانین، زغال اخته حاوی طیف متنوعی از ترکیبات فنلی مانند کوئرستین، کامپفرول، میریستین و اسید کلروجنیک است

انواع میوه بلوبری

بلوبری ها کوچک هستند در حدود 5 – 16 میلی متر قطر دارند آنها در ابتدا سبز رنگ است و سپس به رنگ آبی بنفش تغییر پیدا می کنند و این نشانه رسیدن آنها است. بلوبری دو نوع شایع دارد بلوبری گونه Highbush شایع ترین رشد در ایالات متحده است. بلوبری Lowbush اغلب به عنوان بلوبری “وحشی” نامیده می شود. آنها به طور معمول کوچکتر و غنی تر در برخی از آنتی اکسیدان ها هستند. بلوبری در میان انواع توت های متراکم و دارای مواد مغذی است. هر 1 فنجان ( 148 گرم ) در هر وعده از بلوبری حاوی: فیبر: 4 گرم است. ویتامینC 24 ٪ از RDA. ویتامین K 36 ٪ از RDA. منگنز: 25 ٪ از RDA. همچنین حاوی مقدار کمی از مواد مغذی مختلف دیگری نیز می باشد. همچنین در حدود 85٪ آب و حاوی 84 کالری با 15 گرم کربوهیدرات می باشد. بلوبری سرآمد غذاهای دارای آنتی اکسیدان است آنتی اکسیدان ها مهم هستند و بدن ما از آسیب رادیکال های آزاد ( مولکول ناپایدار، عامل آسیب ساختار سلولی، پیری و بیماری هایی مانند سرطان ) محافظت می کند.

گیاه و میوه بلوبری

بلوبری گیاهی است که میوه و برگهایش مصارف دارویی دارد. گاها بلوبری با بیبری اشتباه می شود. بلوبری برای پیشگیری از آب مروارید و گلوکوم و برای درمان زخم ، عفونت های دستگاه ادراری (UTI) ، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، سندرم خستگی مزمن (CFS)، کولیک، تب، واریس، و بواسیر استفاده می شود. همچنین برای بهبود گردش خون بکار می رود.

بلوبری و کاهش درد زایمان

برخی زنان از بلوبری برای کاهش درد زایمان و به عنوان یک افزاینده تون پس از سقط جنین استفاده می کنند. میوه های خشک و برگ های آن برای اسهال استفاده می شود. چای ساخته شده از برگ های خشک آن برای گلو درد و تورم (التهاب) از دهان یا مخاط گلو بکار می رود.

درمان جنون با بلوبری

در مراکز درمانی از آب بلوبِری به عنوان ماده کنتراست در ام آر آی مصرف می شود. از ماده کنتراست برای دیدن و تفسیر تصاویر استفاده می شود. استنشاق بوی بلوبّری خشک شده سوزانده می تواند برای درمان جنون مفید باشد.

بلوبری و دیابت

مصرف عصاره برگ بلوبِری ۳ بار در روز به مدت ۴هفته می تواند قندخون را در مبتلایان به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. همچنین مصرف ترکیبی از بلوبری و خارگوزن دریایی می تواند سطح هموگلوبین را در کودکان مبتلا به دیابت نوع۱ کاهش دهد.

نکاتی در مورد مصرف بلوبری

حاملگی و شیردهی: مصرف غذایی آن بی خطر است اما در مورد مصرف دارویی آن اطلاعاتی وجود ندارد. دیابت: بلوبِری می تواند قندخون را کاهش دهد. سطح قندخون را با دقت تحت نظر داشته باشید. جراحی: بلوبِری می تواند بر سطح گلوکز اثر بگذارد کنترل قندخون را حین و پس از جراحی مختل می کند.تداخل جزیی: همراه با داروهای زیر با احیاط مصرف شود داروهای دیابت: برگ بلوبِری قندخون را کاهش می دهد. داروهای دیابت هم این کار را می کنند. مصرف همزمان می تواند باعث افت شدید قندخون شود. مانند: گلیمپرید، گلیبورید، انسولین، پیگولیتازون، روزیگلیتازون، کلروپروپامید، گلیپیزید و تولبوتامید.دوز مناسب آن به شرایط مختلفی از جمله سن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مصرفی مناسب وجود ندارد. در نظر داشته باشید که فرآورده های طبیعی الزاماً بی خطر نبوده و دوز مصرفی آن را رعایت کنید. از دستورالعمل های روی بسته پیروی کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : خواص و فواید توت فرنگی وحشی برای پوست در بارداری ♥ خواص و مضرات موز زرد و سبز و قرمز برای کودکان و پوست ♥ خواص و مضرات گیلاس در بارداری و شیردهی و طب سنتی ♥ خواص انواع انگور در بارداری در شیردهی برای سرماخوردگی لاغری دیابتخواص و مضرات کیوی در بارداری و لاغری و دیابت و سرماخوردگی و نرم شدن گوشت

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 14 اسفند 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.