خانه » پزشکی و سلامت » علائم و عوارض “آب مروارید” + درمان آب مروارید چشم
3t21
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1395 - 12:11

علائم و عوارض “آب مروارید” + درمان آب مروارید چشم

علائم و عوارض “آب مروارید” + درمان آب مروارید چشم

آب مروارید,آب مروارید چشم چیست,آب مروارید+درمان,آب مروارید علائم,آب مروارید مادرزادی,اب مروارید مادرزادی چشم,آب مروارید در نوزادان,آب مروارید در کودکان,آب مروارید و روزه,آب مروارید بعد از عمل,اب سیاه چشم چیست؟,علت آب مروارید چشم چیست,بیماری آب مروارید چشم چیست,اب سیاه چشم چیست,درمان اب سیاه چشم چیست؟,اب سیاه در چشم چیست,علایم اب مروارید چشم چیست,درمان آب مروارید چشم چیست,علت آب سیاه چشم چیست,آب مروارید درمان,اب مروارید درمان گیاهی,آب مروارید و درمان آن,آب مروارید و درمان آن,آیا آب مروارید درمان دارد,درمان آب مروارید با طب سنتی,درمان آب مروارید چشم,درمان اب مروارید در طب سنتی,درمان آب مروارید با لیزر,علائم آب مروارید چشم,علائم آب مروارید,علائم اب مروارید در چشم,علائم آب مروارید چشمی,درمان آب مروارید مادرزادی,علت آب مروارید مادرزادی,عوارض آب مروارید مادرزادی,آب مروارید مادرزاد,عمل اب مروارید مادرزادی چشم,آب مروارید در نوزادان,علت آب مروارید در نوزادان,درمان آب مروارید در نوزادان,آب مروارید چشم در نوزادان,علائم آب مروارید در نوزادان,عوارض آب مروارید در نوزادان,آب مروارید نوزادان,دلیل آب مروارید در کودکان,علت آب مروارید در کودکان,درمان آب مروارید در کودکان,آب مروارید کودکان,اب مروارید کودکان,آب مروارید چشم در کودکان,علل آب مروارید در کودکان,آب مروارید چشم کودکان,آب مروارید و روزه داری,آب مروارید بعد عمل,بعد از عمل آب مروارید چه باید کرد,بعد از عمل اب مروارید,عوارض بعد از عمل آب مروارید,مراقبتهای بعد از عمل آب مروارید چشم,عوارض بعد از عمل اب مروارید چشم,مراقبت بعد از عمل آب مروارید چشم,مراقبت بعد از عمل آب مروارید,تغذیه بعد از عمل آب مروارید

بهتر است بدانید که آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم است که باعث ایجاد مشکلات بینایی می‌شود. در مراحل اولیه، استفاده از نور قوی و عینک، مشکلات بینایی ناشی از آب مروارید را کمتر می‌ نماید. اما در مراحل بعدی بیماری، انجام جراحی برای بهبود بینایی ضروری ولازم می باشد. امروزه عمل جراحی آب مروارید کم خطر و بسیار موثر می باشد.. لازم به ذکر است که عدسی ساختمان شفاف و بدون رگ با قطر حدود 9 میلی متر و ضخامت 4 میلی متر است که در بخش میانی کره چشم قرار گرفته و سبب تمرکز نور بر روی شبکیه می‌گردد. شبکیه لایه حساس به نور در چشم است که پیام‌های بینایی را دریافت خواهد کرد. درواقع در یک چشم طبیعی نور از عدسی عبور کرده و روی شبکیه متمرکز می‌گردد. برای به وجود آمدن یک تصویر دقیق، عدسی باید شفاف باشد.آب مروارید را جدی گرفته و حتما درمان کنید

 

آب مروارید ، درمان آب مروارید , آب مروارید چشم چیست

آیا می دانید آب مروارید چیست؟

بهتر است بدانید که عدسی از آب و پروتئین ساخته شده و شفاف است تا نور بتواند از آن عبور کند. بعضی اوقات بخشی از این پروتئین‌ها تغییر یافته و باعث کدورت قسمت‌هایی از عدسی می گردند.در واقع نور به خوبی به شبکیه نمی‌رسد و اختلال بینایی ایجاد می‌گرذ که این پدیده را آب مروارید نامیده اند.گفتنی است که در مراحل اولیه که تنها بخش کوچکی از عدسی کدر شده است شاید آب مروارید مشکلی ایجاد نمی کند.، ولی در بیشتر مواقع این روند ادامه می‌یابد و بخش بزرگی از عدسی کدر می‌گردد و بینایی را مختل می‌سازد. سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد مختلف متفاوت است. آب مروارید ناشی از افزایش سن به تدریج و طی چند سال پیشرفت می‌نماید. آب مروارید در افراد جوان و افراد دیابتی امکان دارد به سرعت و طی چند ماه پیشرفت نماید اما سرعت پیشرفت آب مروارید در هر فرد را نمی‌توان دقیقا پیشگویی نمود. جالب است بدانید که آب مروارید از چشمی به چشم دیگر سرایت نمی‌کند اگرچه افراد زیادی مبتلا به آب مروارید در هر دو چشم هستند، ولی همیشه سرعت پیشرفت بیماری در دو چشم یکسان نخواهد بود. مطالب زیادی در مورد آب مروارید ناشی از سن روشن شده است، اما هنوز هیچ علت قطعی برای آن مشخص نگردیده است. دانشمندان علل متعددی از جمله سیگار کشیدن، بیماری قند و تماس زیاد با نور خورشید را برای مبتلا شدن  به آن ذکر می‌کنند.

آب مروارید ، درمان آب مروارید , آب مروارید چشم چیست

علائم آب مروارید را بشناسید؟

رایج ترین علائم این بیماری شامل موارد زیر است :

 تار شدن یا محو شدن بینایی رد فرد مبتلا

حساس شدن به روشنایی و نو ر: درخشندگی زیاد نور اتومبیل‌ها در شب، خیرگی و پخش نور چراغ‌ها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغ‌ها.

کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها دردید فرد مبتلا

ایجاد دید کم در شب.

دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می‌شود).

 افزایش دید نزدیک، تغییرات  مداوم درشماره عینک و یا لنز تماسی.

لازم به ذکر است که این علائم می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های چشمی نیز باشند، پس اگر دچار هر یک از این علائم شده اید حتما به چشم

پزشک مراجعه کنید.

آب مروارید ، درمان آب مروارید , آب مروارید چشم چیست

چگونه بیماری آب مروارید تشخیص داده می‌شود؟

به یاد داشته باشید که تشخیص آب مروارید با دیدن عدسی کدر شده توسط دستگاه‌های چشم پزشکی صورت می پذیرد. ارزیابی با چراغ قوه‌ قابل اعتماد نیست، زیرا همراهی برخی از بیماری‌ها با آب مروارید از جمله آب سیاه با چراغ قوه قابل تشخیص نیست. برای تشخیص صحیح، معایناتی که توسط چشم پزشک انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

 اندازه گیری قدرت بینایی فرد

 گشاد کردن مردمک که با مصرف قطره‌های چشمی صورت می‌گیرد و به چشم پزشک اجازه می‌دهد تا تمام قسمت‌های عدسی و شبکیه را کاملا

معاینه شود توسط پزشک

 تونومتری: با این معاینه فشار چشم اندازی گیری می‌ گردد. افزایش فشار امکان دارد علامت گلوکوم (آب سیاه ) باشد.همچنین چشم پزشک امکان دارد معاینات دیگری برای بررسی سلامت سایر اجزای چشم نیز انجام دهد.

آب مروارید ، درمان آب مروارید , آب مروارید چشم چیست

چگونه می‌توانید از بینایی محافظت کنید؟

بهتر است بدانید که با اینکه نمی دانیم  که چگونه باید از آب مروارید پیشگیری نمود اما افراد بالای 60 سال در معرض مشکلات بینایی زیادی هستند و اگر 60 سال و یا بیشتر دارید، سالی یک‌بار باید مورد معاینات کامل چشمی قرار گرفت. این معاینات امکان تشخیص علائم بیماری‌های آب مروارید، آب سیاه، مشکلات نقطه حساس بینایی ناشی از سن و سایر اختلالات بینایی را به پزشک خواهد داد.

به گزارش بی اس ام اس دو بینی یا همان دید دو تایی نشانه آب مروارید است.آب مروارید زمانی بروز می‌کند که عدسی‌های چشم‌ها شروع به تیره و کدر شدن می‌کنند.در این مقاله چندین علائم هشدار دهنده بینایی را معرفی کرده است که با دانستن آن‌ها می‌توانید، عارضه چشمی آب مروارید را تشخیص دهید. در این مقاله آمده است: دو بینی یا همان دید دو تایی نشانه آب مروارید است.

آب مروارید ، درمان آب مروارید , آب مروارید چشم چیست

‌احساس حساسیت بالا نسبت به نور درخشان، مشاهده سایه‌ای در اطراف نور یا چراغ و مشاهده تصاویر در حالت کدر و تیره و یا به گونه‌ای که فرد احساس می‌کند، چشم‌هایش با یک نوار تار پوشیده شده‌اند. علاوه بر این‌ها، اگر فردی در دید شبانه و در تاریکی و بدون وجود نور کافی مشکل داشته باشد، رنگ‌ها را نتواند با شفافیت و آشکارا ببیند و یا در تشخیص دادن اشکال و رنگ‌ها در پیش زمینه مشکل داشته باشد، این‌ها همه نشانه‌های آب مروارید هستند که قطعا در صورت احساس هر یک از این مشکلات به ویژه‌ برای مدت طولانی حتما باید به متخصص چشم مراجعه کرد.

چای سبز قادر است از عوارض ناشی از دیابت مانند آب مروارید و بیماری های کلیوی به طور معجزه آسایی جلوگیری کند

آب مروارید یکی از عوارض احتمالی بیماری التهاب عنبیه است

گوجه فرنگی ریسک مبتلا شدن به آب مروارید را نیز کاهش خواهد داد

جالب است بدانید که اگر شما هم جزء آن گروه از افراد هستید که علاقمندیدکالری هر ماده غذایی را بدانید باید گفت، هر یک فنجان طالبی دارای 56 کالری انرژی است. در واقع این مقدار میوه دارای 5 هزارو 158واحد ویتامین A است و 67/5 میلی گرم ویتامین C دارد.لازم به ذکر است که این میوه  غذایی خوبی برای تامین پتاسیم نیز هست به این ترتیب که در هر یک فنجان از آن، 494 میلی گرم از این ماده مغذی هست و مصرف این مقدار از آن 10 تا 20 درصد از نیاز روزانه افراد را به پتاسیم تامین می‌کند. ‌در واقه مطالعات نشان داده‌اند، بچه‌هایی که از آسم رنج می‌برند، در صورت استفاده‌از میوه‌هایی که ویتامین C بالایی دارند، کمتر دچار حملات تنفسی شده و کمتر سرفه خواهندکرد. خوب است بدانید که خوردن یک طالبی کوچک که دارای 180 میلی گرم ویتامین C است، احتمال مبتلا شدن به آب مروارید را به میزان یک سوم در افراد مستعد کاهش خواهد داد.

درمان گیاهی آب مروارید

1– دانه های خشک رازیانه را کوبیده و بجوشانید، پس از جوشاندن، صاف کرده و آب آن را داخل چشم بچکانید.

2- چکاندن روغن زیتون در چشم به صورت مداوم بسیار مفید است.

3- چند قطره آب گل لاله در چشم بچکانید.

4- پیاز خام رنده شده را با آبلیمو مخلوط کرده و به مدت یک هفته بر روی چشم بمالید.

5- تخم حنا را ساییده و به چشم بکشید.

آب مروارید

مطالب مرتبط :

کوررنگی

گل مژه

تاکنون 51 نظر ثبت شده است.

 1. آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که بصورت طبیعی شفاف است. مانند پنجره ای که بخار آب آنرا تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دیده میشود.

 2. باید گفت که آب مروارید:

  پرده ای بروی چشم نیست
  بر اثر استفاده بیش از حد از چشم بوجود نمی آید
  سرطان نیست
  از یک چشم به چشم دیگر سرایت نمی کند
  سبب کوری قابل برگشت نمی شود

 3. علائم شایع آب مروارید عبارتند از:

  که بدون درد است
  حساسیت به نور
  تغییرات مکرر نمره عینک
  دو بینی در یک چشم
  احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه
  کاهش دید در شب
  محو شدن یا زرد شدن رنگها

  آب مروارید ممکن است سبب تاری یا عدم وضوح دید شود

 4. مقدار و شکل کدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

 5. علل آب مروارید کدامند؟
  شایعترین شکل آب مروارید ناشی از افزایش سن است. سایر علل آب مرواریدعبارتند از:

  سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید
  مشکلات طبی مانند بیماری قند (دیابت)
  ضربه به چشم
  مصرف طولانی داروها مانند کورتن
  قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور آفتاب
  سابقه جراحی چشم

 6. چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود؟

 7. چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود؟
  معاینه دقیق توسط چشم پزشک میتواند وجود و وسعت آب مروارید، و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی می شود را مشخص کند. ممکنست علل دیگری علاوه بر آب مروارید بویژه مشکلات پرده شبکیه و یا عصب بینایی باعث کاهش دید شود. چنانچه این مشکلات وجود داشته باشد، بعد از عمل آب مروارید ممکنست دید کامل به دست نیاید. در صورتیکه این مشکلات شدید باشد، حتی عمل آب مروارید نیز ممکنست باعث بهبود دیده نشود. چشم پزشک میتواند به شما بگوید که چقدر احتمال دارد این مشکلات در چشم شما وجود داشته باشد.

 8. آب مروارید با چه سرعتی ایجاد میشود؟

 9. آب مروارید با چه سرعتی ایجاد میشود؟
  سرعت ایجاد آب مروارید نزد افراد مختلف فرق میکند و حتی ممکنست بین دو چشم نیز متفاوت باشد. اغلب آب مروارید هائی که با افزایش سن ایجاد میشوند در طی چند سال بتدریج بوجود می آیند. سایر آب مرواریدها بخصوص در افراد جوان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکنست بسرعت و در طی چند ماه باعث کاهش دید شوند. بنابراین پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید امکانپذیر نیست.

 10. آب مروارید چگونه درمان میشود؟

 11. آب مروارید چگونه درمان میشود؟
  تنها راه درمان آب مروارید جراحی است. بهر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکنست موقتا مشکلات شما را حل نماید. هیچگونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسائل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند. دوری از نور خورشید ممکن است به جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید کمک کند. عینکهای آفتابی که نور ماورا بنفش را جذب می کنند یا عینکهای طبی با یک پوشش ضد اشعه ماورا بنفش باعث حفاظت چشم می شوند.

 12. چه موقع بایستی جراحی انجام شود؟

 13. هنگامیکه آب مروارید بحدی باعث کاهش دید شود که مانع انجام فعالیتهای روزانه بشود. این عقیده که آب مروارید بایستی جهت عمل “رسیده” باشد درست نیست.

  وقتی که آب مروارید ایجاد می شود عدسی چشم ضخیم و کدر می گردد. نور نمی تواند از آن به آسانی عبور کند و به این ترتیب باعث تاری دید می شود.

  جراحی آب مروارید هنگامیکه نیازهای بینایی شما آن را ایجاب کند می تواند انجام شود. شما باید ببینید که آیا دید شما در حدی است که بدون هیچ ناراحتی کارتان را انجام دهید یا خیر؟ بدون خطر رانندگی کنید؟ آیا می توانید براحتی بخوانید و تلویزیون تماشا کنید؟ آیا شما می توانید فعالیتهای روزانه مثل پخت و پز، خرید، کارهای منزل، خوردن داروهایتان را بدون مشکل انجام دهید.

  بر اساس مشکلاتتان، شما و چشم پزشکتان می توانید با هم تصمیم بگیرید که چه موقع جراحی لازم است.

 14. سالانه بیش از دهها میلیون عمل آب مروارید در کشورهای پیشرفته جهان انجام می شود که حدود 95% این عمل ها بدون عارضه است. در کشور ما نیز سالانه بیش از 100,000 عمل آب مروارید با بهره گیری از روشهای مختلف انجام می شود.

 15. در طی عمل آب مروارید که معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود، عدسی کدر از داخل چشم بیرون آورده می شود. در اغلب موارد بجای عدسی طبیعی یک عدسی یا لنز داخل چشمی دائمی قرار داده می شود. این لنز برای همیشه در چشم شما باقی می ماند و خراب یا فاسد نمی شود. چشم پزشک این جراحی ظریف را با میکروسکوپ و وسائل ظریف و تکنولوژی مدرن انجام می دهد. گذاشتن یا پیوند عدسی مصنوعی توسط جراح ورزیده عوارض بیشتری را به بیمار تحمیل نخواهد کرد بلکه باعث می شود دید بیمار بعد از عمل بسیار خوب باشد و به عینکهای ضخیم و سنگین که مشکلات فراوانی ایجاد می کنند نیاز نداشته باشد.

 16. در نزدیک به یک پنجم بیمارانیکه عمل آب مروارید می شوند کپسول طبیعی که نگهدارنده عدسی داخل چشمی است کدر می شود و جراحی لیزر برای باز کردن این کپسول کدر شده لازم است تا دید مجدداً بهبود یابد.

 17. بعد از عمل آب مروارید شما می توانید تمامی کارهای خود بجز فعالیتهای سنگین را انجام دهید. شما بایستی قطره های تجویز شده توسط جراح را بدرستی و در موقع مقرر استفاده کنید. چندین ویزیت بعد از عمل برای کنترل کردن وضعیت بهبود چشم شما لازم است.

 18. جراحی آب مروارید یک عمل بسیار موفقیت آمیز است. در بیش از 90% موارد دید بهبود می یابد مگر اینکه مشکلی در قرنیه، پرده چشم یا عصب چشم شما وجود داشته باشد. مهم است بدانید که ممکنست عوارض در طی عمل جراحی یا بعد از آن پیش بیاید که باعث کاهش دید شود. مانند هر عمل جراحی نتیجه صد در صد را نمیتوان تضمین نمود.

 19. نتیجه:
  آب مروارید علت شایع کاهش دید بخصوص در افراد مسن است اما قابل درمان می باشد. چشم پزشک علاوه بر اینکه می تواند به شما بگوید که آیا کاهش دید شما ناشی از آب مروارید است و یا علت دیگری دارد. در تصمیم گیری در مورد عمل جراحی نیز به شما کمک می کند.

 20. آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم است که منجر به مشکلات بینایی می‌شود.

 21. در مراحل اولیه، استفاده از نور قوی و عینک، مشکلات بینایی ناشی از آب مروارید را کمتر می‌کند.

 22. در مراحل بعدی بیماری، انجام جراحی برای بهبود بینایی ضروری است.

 23. امروزه عمل جراحی آب مروارید کم خطر و بسیار موثر است.

 24. عدسی ساختمان شفاف و بدون رگ با قطر حدود 9 میلی متر و ضخامت 4 میلی متر است که در قسمت میانی کره چشم قرار گرفته و باعث تمرکز نور بر روی شبکیه می‌شود. شبکیه لایه حساس به نور در چشم است که پیام‌های بینایی را دریافت می‌کند.

 25. در یک چشم طبیعی نور از عدسی عبور کرده و روی شبکیه متمرکز می‌شود. برای ایجاد یک تصویر دقیق، عدسی باید شفاف باشد.

 26. عدسی از آب و پروتئین ساخته شده و شفاف است تا نور بتواند از آن عبور کند. گاهی اوقات بخشی از این پروتئین‌ها تغییر یافته و منجر به کدورت قسمت‌هایی از عدسی می‌شوند. در نتیجه نور به خوبی به شبکیه نمی‌رسد و اختلال بینایی ایجاد می‌شود که این پدیده را آب مروارید می‌نامند.

 27. در مراحل اولیه که تنها بخش کوچکی از عدسی کدر شده است شاید آب مروارید مشکلی ایجاد نکند، اما در بیشتر مواقع این روند ادامه می‌یابد و بخش بزرگی از عدسی کدر می‌شود و بینایی را مختل می‌سازد. سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد مختلف متفاوت است. آب مروارید ناشی از افزایش سن به تدریج و طی چند سال پیشرفت می‌نماید. آب مروارید در افراد جوان و افراد دیابتی ممکن است به سرعت و طی چند ماه پیشرفت نماید ولی سرعت پیشرفت آب مروارید در هر فرد را نمی‌توان دقیقا پیشگویی کرد.

 28. آب مروارید از چشمی به چشم دیگر سرایت نمی‌کند اگرچه افراد زیادی مبتلا به آب مروارید در هر دو چشم هستند، ولی همیشه سرعت پیشرفت بیماری در دو چشم یکسان نیست. مطالب زیادی در مورد آب مروراید ناشی از سن روشن شده است، اما هنوز هیچ علت قطعی برای آن مشخص نگردیده است. دانشمندان علل متعددی از جمله سیگار کشیدن، بیماری قند و تماس زیاد با نور خورشید را برای ابتلا به آن ذکر می‌کنند.

 29. آب مروراید ناشی از افزایش سن: عدسی نیز همانند سایر قسمت‌های بدن،‌ در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد و لایه‌هایی به سطح خارجی آن اضافه می‌شود که با گذشت زمان لنز سخت می‌شود و شفافیت خود را از دست می‌دهد.

 30. آب مروارید ناشی از افزایش سن شایع‌ترین نوع آب مروارید است و بین سنین 65 تا 74 سالگی، 50 درصد افراد و بالای سن 75 سالگی، 70 درصد افراد به آن مبتلا می‌شوند، اما می‌تواند از 35 سالگی به بعد شروع شود.

 31. آب مروارید ناشی از سایر بیماری‌ها: این نوع آب مروارید در افرادی که بیماری‌های مشخص دیگری از جمله دیابت (بیماری قند) دارند دیده می‌شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف داروهای کورتون دار است.

 32. آب مروارید ناشی از ضربه: گاهی بلافاصله پس از صدمات چشمی و گاهی سالها بعد از آن دیده می‌شود.

 33. برخی بچه‌ها با آب مروراید به دنیا می‌آیند یا این‌که در کودکی به آن مبتلا می‌شوند که معمولا در هر دو چشم است. این آب مروارید ممکن است در بینایی اختلال ایجاد نکند، اما در صورت ایجاد اختلال حتما باید جراحی شود.

 34. شایع‌ترین علائم این بیماری عبارت اند از:

  الف – تار شدن یا محو شدن بینایی.

  ب- حساس شدن به روشنایی: درخشندگی زیاد نور اتومبیل‌ها در شب، خیرگی و پخش نور چراغ‌ها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغ‌ها.

  پ- کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها.

  ت – دید کم در شب.

  ث- دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می‌شود).

  ج- افزایش دید نزدیک، تغییر مداوم شماره عینک و یا لنز تماسی.

 35. در آب مروارید خفیف، اختلال بینایی شاید بسیار ناچیز باشد. اما با افزایش میزان آب مروارید، بینایی به تدریج بد تر می‌شود. بعضی از مبتلایان همزمان با کاهش دید دور احساس می‌کنند که دید نزدیک آنها بهتر شده اما این تغییر، موقتی است و با افزایش میزان آب مروارید، دید دور و نزدیک، هر دو بدتر خواهد شد.

 36. تشخیص آب مروارید با مشاهده عدسی کدر شده توسط دستگاه‌های چشم پزشکی صورت می پذیرد. ارزیابی با چراغ قوه‌ قابل اعتماد نیست، زیرا همراهی بعضی از بیماری‌ها با آب مروارید از جمله آب سیاه با چراغ قوه قابل تشخیص نیست

 37. در مراحل اولیه آب مروارید، وضعیت بینایی با استفاده از عینک، عدسی‌های بزرگ نما و نورهای قوی‌تر بهبود می‌یابد. اما اگر این تدابیر کمک کننده نباشد، جراحی تنها راه درمان است که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است. دارو، قطره، ورزش یا عینک مانع بروز یا بهبود آب مروارید نمی‌شوند.

 38. زمان عمل با توجه به نیاز و شرایط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن که نیاز چندانی به دید کامل ندارند ممکن است دیرتر نیاز به انجام جراحی باشد. به هرحال شما با کمک چشم پزشک در این زمینه تصمیم خواهید گرفت.

 39. زمان عمل با توجه به نیاز و شرایط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن که نیاز چندانی به دید کامل ندارند ممکن است دیرتر نیاز به انجام جراحی باشد. به هرحال شما با کمک چشم پزشک در این زمینه تصمیم خواهید گرفت.

 40. «آب مروارید زمانی نیاز به جراحی دارد که اختلال بینایی، انجام فعالیت‌های شغلی یا روزمره مانند رانندگی، مطالعه و تماشای تلویزیون را مختل کند و نیازی به رسیدن آب مروارید نیست»

 41. در اغلب موارد، انتظار برای انجام عمل آب مروارید ضرری به چشم نمی رساند. اگر هر دو چشم به آب مروارید مبتلا باشند پزشک آنها را در یک زمان جراحی نمی‌کند. هر چشم باید به طور جداگانه تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 42. در صورتی‌ ه وضعیت اورژانسی نباشد بهتر است حداقل 4 ماه بین دو عمل فاصله باشد. گاهی اوقات در بیماران مبتلا به بیماری قند جهت معاینه شبکیه و درمان ضایعات ناشی از بیماری انجام عمل آب مروارید ضروری است.

 43. با تاخیر در عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته به طوری که در حد شمارش انگشتان و یا فقط درک نور خواهد رسید، در این مرحله در تعداد کمی از بیماران ممکن است منجر به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) شود و در نتیجه نیاز به جراحی اورژانس پیدا می‌کند که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمول است.

 44. با تاخیر در عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته به طوری که در حد شمارش انگشتان و یا فقط درک نور خواهد رسید، در این مرحله در تعداد کمی از بیماران ممکن است منجر به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) شود و در نتیجه نیاز به جراحی اورژانس پیدا می‌کند که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمول است.

 45. امروزه این عمل یکی از رایج ترین، بی خطرترین و موثرترین اعمال جراحی چشم به شمار می‌رود. حدود 90 درصد افرادی‌که تحت این عمل قرار می‌گیرند، دید بهتری پیدا می‌کنند مگر این‌که مشکلی در قرنیه، شبکیه یا عصب بینایی وجود داشته باشد.

 46. عمل جراحی توسط چشم پزشک (فردی که برای تشخیص و درمان همه بیماری‌های چشم آموزش دیده است) انجام می‌شود. جراحان کاتاراکت معمولا چشم پزشک‌های عمومی هستند که پس از طی دوره عمومی، 4 سال دوره دستیاری را به صورت آموزش بیمارستانی گذرانده‌اند.

 47. اگر شما می خواهید تحت این عمل قرار بگیرید در نظر داشته باشید که یک یا دو هفته قبل از جراحی، پزشک آزمایش‌هایی درخواست می‌کند که شامل آزمایش‌های خون و ادرار، عکسبرداری از قفسه سینه و تعیین قدرت لنز داخل چشمی است. در صورتی‌که دچار افزایش فشار خون یا قند خون هستید قبل از عمل باید حتما زیر نظر متخصص داخلی، درمان و تحت کنترل قرار بگیرید. روز قبل از عمل حمام کنید و 6 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید.

 48. دو راه عمده وجود دارد که جراح چشم پزشک تفاوت‌های آن‌را شرح داده و به شما کمک می‌کند تا با توجه به وضعیت خاص خود، بهترین شیوه را انتخاب کنید. نتایج بینایی هر دو روش در پایان سه ماه یکسان است.

 49. پس از ورود به اتاق عمل کلینیک یا بیمارستان، قطره چشمی برای گشاد کردن مردمک استفاده می‌شود، سپس اطراف چشم‌ها با محلول ضد عفونی کننده شسته و تمیز می‌شود. عمل جراحی معمولا حدود یک ساعت طول می‌کشد و بدون درد است. جراحی می‌تواند تحت تاثیر بی حسی موضعی (با تزریق ماده بی حس کننده در زیر چشم و اطراف پلک) و یا با بیهوشی عمومی انجام گیرد که بستگی به وضعیت جسمانی شما و نظر متخصص قلب و جراح چشم دارد.

 50. در روش بیهوشی عمومی معمولا در طول عمل هیچ چیز حس نخواهید کرد و پس از برخاستن از بیهوشی از عمل جراحی چیزی به خاطر نخواهید داشت. بعد از عمل روی چشم شما پانسمان گذاشته می‌شود و سپس مدتی در بیمارستان استراحت می‌کنید و از شما مراقبت خواهد شد تا دچار مشکلی نشوید. تقریبا تمامی بیماران در همان روز می‌توانند مرخص شوند.

 51. احساس خفیف ناراحتی و جسم خارجی تا مدتی بعد از عمل، طبیعی است. اشک ریزش خفیف و ترشح مختصر شایع است. چشم ممکن است به نور و تماس حساس شود. در صورت احساس ناراحتی، برای 1 تا 2 روز اول ممکن است پزشک هر 4 تا 6 ساعت مسکن تجویز کند. بعد از این مدت، احساس ناراحتی معمولا از بین می رود.

بستن تبلیغ
بستن تبلیغ