علت و علائم و درمان “میکروب معده” و راه درمان آن

علت و علائم و درمان “میکروب معده” و راه درمان آن

میکروب معده,میکروب معده در کودکان,میکروب معده+درمان گیاهی,میکروب معده و روده,میکروب معده و بوی بد دهان,میکروب معده و درمان گیاهی,میکروب معده و درمان آن,میکروب معده و درمان,میکروب معده وروده,میکروب معده و داروهای گیاهی,علائم میکروب معده و روده,درمان میکروب معده و روده,علایم میکروب معده و روده,میکروبی شدن معده و روده,میکروب معده روده,از بین بردن میکروب معده و روده,میکروب معده بوی بد دهان,ایا میکروب معده باعث بوی بد دهان میشود,میکروب معده و درمان آن,میکروب معده و راه درمان آن,درباره میکروب معده و راه درمان آن,میکروب معده و درمانش,میکروب معده و راه درمان,میکروب معده و راه های درمان,میکروب معده در بارداری
میکروب معده , میکروب معده چیست , میکروب معده و راه درمان گیاهی آن , میکروب معده در کودکان

به گزارش زخم معده و اثنی عشر چیست، ممکن است به عادت های غذایی مانند مصرف غذاهای ادویه دار، قهوه یا الکل اشاره کنیم. اما با وجود تعجب بسیار، باید گفت آنچه می خوریم و می نوشیم نقش اصلی را در ایجاد زخم ندارد. به عبارت دیگر باید نگرش جدیدی نسبت به زخم های گوارشی پیدا کنید.زخم گوارشی یا به زبان علمی «اولسر پپتیک» قرن هاست که انسان را گرفتار کرده و علت دقیق آن نیز تا چند وقت پیش نامعلوم بود. در دهه ۱۹۴۰ دکتر «ای استون فریدبرگ» از دانشکده تنها انسان ها را آلوده می کرد.دکتر «مارشال» پس از دو سال ناکامی علمی، گام نهایی را با نوشیدن ظرفی از مایع حاوی یک میلیارد باکتری برداشت. یک هفته بعد او دچار علائم ناراحتی معده شد و ۱۰ روز بعد آندوسکوپی معده او نشان داد که بافت معده او به واقع ملتهب است و «هلیکوباکتر پیلوری» در آن جایگزین شده است. خوشبختانه دکتر «مارشال» کاملاً بهبود پیدا کرد و به پژوهش هایش ادامه داد و هر دو محقق زنده و سرحال باقی ماندند تا در ۳ اکتبر سال ۲۰۰۵ به خاطر پژوهش راهگشایشان جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را دریافت کردند.

 ملاقات با میکروب زخم آفرین

معده شما یکی از بهترین جاها برای رشد یک میکروب است. در واقع «هلیکوباکتر پیلوری» تنها باکتری است که می تواند در معده زنده بماند و رشد کند.این باکتری بقای خود را مدیون خواص متعددی است که توضیح دهنده قدرت سازگاری منحصر به فرد آن است؛ اول اینکه این میکروب به مقدار کمی اکسیژن برای ادامه حیات نیاز دارد، یعنی حدود یک پنجم مقداری که انسان ها به آنها نیاز دارند، دوم اینکه شکل مارپیچی آن به این باکتری اجازه می دهد در میان لایه مخاطی پوشاننده پوشش معده خود را وارد کند، سوم اینکه این باکتری حداکثر هفت پروتئین شلاق مانند دارد که از انتهای باکتری بیرون زده اند و آن را درون لایه مخاطی حرکت می دهند و چهارم اینکه این باکتری دارای گیرنده های مخصوصی است که به آن امکان می دهد راه خود را در میان مخاط بگشاید و به سلول های پوشش معده بچسبد.«هلیکوباکتر پیلوری» یک خاصیت دیگر هم دارد که از همه مهم تر است. این باکتری می تواند مولکول های «اوره» (ماده شیمیایی که در بافت ها و مایعات بدنی انسان وجود دارد) را تجزیه کند. این فرآیند باعث ایجاد آمونیاک و دی اکسید کربن می شود و که غلاف ابرمانندی در اطراف باکتری به وجود می آورد و اسید معده که باکتری های معمولی را می کشد، از آن حفاظت می کند. این توانایی برای شکستن اوره امتیاز بزرگی برای «هلیکوباکتر پیلوری» است. اما پزشکان این خاصیت را به امتیازی برای خودشان بدل کرده اند به این ترتیب که با «آزمون تنفسی اوره» وجود عفونت با این باکتری را تشخیص می دهند.

 چه کسی هلیکوباکتر می گیرد؟

بر اساس بهترین تخمین ها حدود نیمی از جمعیت جهان به «هلیکوباکتر پیلوری» آلوده هستند و این میزان شیوع، آن را شایع ترین عفونت باکتریایی در انسان ها می سازد. از آنجایی که این ارگانیسم تنها از طریق آب و غذایی که با مواد مدفوعی عفونی انسان آلوده شده باشند، منتقل می شود، عفونت با «هلیکوباکتر پیلوری» بیش از همه در مناطقی شایع است که ازدحام جمعیت، بهداشت نامناسب و عدم رعایت کافی نظافت وجود داشته باشد. در کشورهای رو به توسعه شیوع عفونت با این باکتری به ۸۰ درصد می رسد. میزان عفونت با این باکتری در یک کشور بر حسب سن و وضعیت اجتماعی- اقتصادی متفاوت است. در امریکا حداکثر ۵۰ درصد از افراد سالمند دارای این باکتری هستند که در دوران کودکی شان که زندگی سخت تر بود، این باکتری را کسب کرده اند. اما تنها ۲۰ درصد کودکان کم سن در حال حاضر این باکتری را دارند.

 هلیکوباکتر چگونه آسیب می رساند؟

«هلیکوباکتر پیلوری» بر خلاف باکتری های استرپتوکوک و استافیلوکوک که روی پوست یا در گلو قرار دارند (بدون اینکه التهابی ایجاد کنند) همیشه باعث التهاب می شود و در این مورد التهاب معده یا «گاستریت» به وجود می آید.این باکتری انواع مختلفی از سموم را ایجاد می کند که گلبول های سفید را تحریک می کند تا پروتئین های کوچکی (سایتوکاین ها) را تولید کنند. این مواد به نوبه خود چرخه التهاب را بیشتر تشدید می کنند. سویه هایی از هلیکوباکتر که حاوی یک ژن خاص به نام cagA است، بیشتر از همه آسیب رسان هستند.

میکروب معده , میکروب معده چیست , میکروب معده و راه درمان گیاهی آن , میکروب معده در کودکان

با این حال حتی این گونه ها نیز از پوشش معده به سایر نقاط بدن گسترش پیدا نمی کنند.گرچه هر کسی که «هلیکوباکتر پیلوری» داشته باشد، سرطان معده یا نوعی «کلسترول خوب HDL خون و تصلب شرایین ارتباط داده اند. پژوهش های بیشتری مورد نیاز است تا تعیین کند آیا این ارتباط ها واقعاً وجود دارند یا نه.

تشخیص میکروب معده

آسان ترین راه تشخیص «هلیکوباکتر پیلوری» انجام یک آزمایش خونی است که می تواند پادتن ها یا آنتی بادی هایی را شناسایی کند که در پاسخ به عفونت تشکیل می شوند.به رغم آسانی انجام آزمایش خون، این شیوه دارای دو محدودیت است؛ اول اینکه نمی تواند میان یک عفونت فعال که باعث بیماری می شود و یک عفونت نهفته که علائمی ایجاد نمی کند، تفاوتی قائل شود و دوم اینکه آزمایش خون نمی تواند بگوید که آیا درمان باعث معالجه بیماری و ریشه کنی باکتری شده است یا نه، چرا که پادتن های ضدباکتری مدت ها پس از نابودی آن در خون باقی می مانند.با این وجود اگر میزان پادتن قبل از درمان بسیار بالا باشد، نشان دهنده عفونت فعال است، در حالی که کاهش شدید پس از درمان بیانگر موفقیت آن است.دو آزمایش غیرتهاجمی دیگر به پزشکان امکان می دهد که عفونت فعال با «هلیکوباکتر پیلوری» را تشخیص دهند و با دقت بسیار معالجه بیماری را ارزیابی کنند.آزمون جدیدتر میزان پروتئین های باکتری را در نمونه آنزیم «هلیکوباکتر پیلوری» که اوره را تجزیه می کند، مورد آزمایش قرار داد.متخصصان آسیب شناسی با استفاده از میکروسکوپ و رنگ آمیزی های مخصوص می توانند خود باکتری را نیز در مخاط معده ببینند و آن را از لحاظ حساسیت به انواع پادتن ها مورد آزمایش قرار دهند.

درمان میکروب معده

وقتی صحبت عفونت می شود، همه به یاد آنتی بیوتیک و علاج فوری می افتند. این شیوه برای بسیاری از باکتری ها موثر است، اما نه برای «هلیکوباکتر پیلوری» که توانایی غریبی برای مقاوم شدن به آنتی بیوتیک ها دارد. خوشبختانه پزشکان می توانند با استفاده از درمان ترکیبی آنتی بیوتیک بر این مشکل فائق آیند.بسیاری از برنامه های درمانی در دسترس هستند؛ در همه آنها ترکیبی از دست کم دو آنتی بیوتیک به علاوه یک یا چند داروی خنثی کننده اسید به کار می روند. برخی از داروهایی که معمولاً مورد استفاده هستند، اینها هستند؛آموکسی سیلین؛ این داروی مشتق از پنی سیلین نسبت به داروهای مشابه موثرتر است زیرا به داخل شیره معده ترشح می شود. این دارو معمولاً با دوز ۱۰۰۰ میلی گرم و دو بار در روز تجویز می شود. عوارض جانبی عمده آن دانه های پوستی و رانیتیدین بیسموت سیترات؛ در این داروی جدید رانیتیدین را که سال ها برای کاهش ترشح اسید معده به کار می رفت با بیسموت که دارای خواص ضدباکتری است، ترکیب می کنند. این دارو به تنهایی نمی تواند هلیکوباکتر را ریشه کن کند. اغلب بیماران به دوز ۴۰۰ میلی گرم و دو بار در روز دارو به همراه سایر داروها به خوبی پاسخ می دهند.رژیم های درمانی بسیاری در دسترس هستند؛ این رژیم ها ایمن و موثر هستند، اما مشکل گرانی نسبی آنها و ناخوشایند بودن تحمل دوره درمان طولانی است. تا همین اواخر برنامه های ۱۰ تا ۱۴ روزه شیوه استاندارد بودند، اما اکنون بسیاری از پزشکان رژیم های درمانی ۷ روزه را ترجیح می دهند.رایج ترین رژیم درمانی تجویز آموکسی سیلین، کلاریترومایسین و اومپرازول برای ۷ تا ۱۴ روز است. در یک ترکیب رایج دیگر تنها مترونیدازول به جای آموکسی سیلین تجویز می شود. یک رویکرد دیگر تجویز تتراسیکلین، مترونیدازول، بیسموت و اومپرازول برای دو هفته است. البته رژیم های درمانی متعدد دیگری نیز به وسیله متخصصان پیشنهاد شده اند.شواهد نشان می دهند که «هلیکوباکتر پیلوری» برای هزاران سال همزیست انسان ها بوده است، اما پزشکان تازه به حضور آن پی برده اند.

میکروب معده , میکروب معده چیست , میکروب معده و راه درمان گیاهی آن , میکروب معده در کودکان

علت، علائم و درمان میکروب معده (هلیکوباکتری) چیست؟

برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده می شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده (باکتری معده) شایع است. در حدود دوسوم جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث به وجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب ها و کمک به التیام درد و زخم می شوند. با دسترسی بیشتر افراد به آب سالم و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده مبتلا می شوند.

پس از ورود هلیوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می کند، غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می کند، محافظت می کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شود و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود.
علت میکروب معده، غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارند بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

علت، علائم و درمان میکروب معده (هلیکوباکتری) چیست؟

میکروب معده در کودکان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما این باکتری به بزرگسالان نیز قابل سرایت است. این باکتری ها برای سالیان زیادی در بدن زندگی می کنند و در اغلب موارد افرادی که مبتلا به آنها می شوند دچار زخم معده و علائم دیگر نمی شود. پزشکان به طور قطع نمی دانند که چرا تنها تعدادی از افراد پس از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می گیرند.

علائم و نشانه های میکروب معده

در صورتی که زخم معده دارید، درد شدید یا خفیفی را در شکم خود احساس می کنید. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خلی است، مثلا بین وعده های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می شود. این درد می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید درد تا حدودی تسکین پیدا می کند. علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب معده شامل موارد زیر می شود:

– نفخ

– آروغ

– فقدان احساس گرسنگی

تهوع

علت، علائم و درمان میکروب معده (هلیکوباکتری) چیست؟

– استفراغ

– کاهش وزن بدون دلیل مشخص

زخم ها باعث خونریزی معده یا روده می شود که برای سلامتی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علائم زیر، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

مدفوع خونی، تیره را قرمز رنگ

– احساس خستگی بدون دلیل خاصی

– رنگ پریدگی پوست

– استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می باشد.

دل درد شدید

میکروب معده , میکروب معده چیست , میکروب معده و راه درمان گیاهی آن , میکروب معده در کودکان

عفونت هلیوباکتری ممکن است منجر به سرطان معده شود. هر چند که این امر چندان شایع نیست. اگر علائم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد آزمایش قرار نمی دهد. اما اگر اکنون یا در گذشته این علائم را داشته اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد. داروهایی مثل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز می توانند باعث آسیب رساندن به غشای معده شما شوند. بنابراین بهتر است متوجه شوید که چه چیزی باعث بوجود آمدن علائم شما می شود تا درمان مناسب برای بهبود آنها تجویز شود.

برای شروع کار، پزشک در مورد سوابق پزشکی، علائم و داروهایی که مصرف می کنید سوالاتی را می پرسد. سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل فشار دادن شکم برای بررسی ورم، التهاب یا درد می شود.

تشخیص

در ادامه روش های تشخیصی ابتلا به میکروب معده شرح داده می شود:

* آزمایش تنفسی اوره:

شما نوشیدنی خاصی می نوشید که حاوی ماده اوره است. سپس داخل یک کیسه نفس می کشید و پزشک کیسه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. در صورتی که میکروب هلیکوباکتری داشته باشید، باکتری معده، اوره را به دی اکسید کربن تبدیل می کند و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهند که سطوح گاز در بازدم شما بیش از حد نرمال است. پزشک برای بررسی دقیق تر زخم معده شما، اقدامات زیر را انجام می دهد:

* آندوسکوپی قسمت بالای معده و روده:

در بیمارستان، پزشک با استفاده از یک لوله که دوربین کوچکی به آن متصل است و آندوسکوپ نامیده می شود داخل معده و قسمت بالایی روده شما را مشاهده می کند. دز طول انجام این آزمایش، برای راحتی بیشتر داروهای مسکن برای شما تجویز می شود.

علت، علائم و درمان میکروب معده (هلیکوباکتری) چیست؟

* آزمایشات قسمت بالای معده و روده

در بیمارستان، مایعی را می نوشید که ماده ای به نام باریوم دارد و پزشک از شما تصویر اشعه ایکس می گیرد. مایع گلو و معده شما را می پوشاند و باعث می شود که در تصویر به خوبی مشخص باشند.

* سی تی اسکن

سی تی اسکن یک آزمایش تصویربرداری با اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویری با جزییات زیاد از داخل بدن شما عرضه می کند.

درمان میکروب معده

اگر به زخم معده مبتلا شده اید که ناشی از میکروب هیلکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم ها می شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می کشد.

پزشک احتمالا چند نوع دارو را برای شما تجویز می کند. این داروها از قرار زیر هستند:

* آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تتراسایکلین یا تینیدازول برای کشتن میکروب معده بدن. احتمالا باید دو دارو از این دسته مصرف کنید.

* داروهایی که باعث کاهش میزان اسید معده می گردند. از جمله این داروها می تواند به پنتوپرازول یا رابپرازول اشاره کرد.

* اکسید بیسموت که در کنار آنتی بیوتیک ها به کشتن میکروب هلیکو باکتری معده کمک می کند، باعث انسداد هیستامین شیمیایی (که عامل تسریع در تولید اسید بیشتر توسط معده است) می شود. این داروها شامل فاموتیدین، نیزاتیدین یا رانیتیدین می شود.

درمان شما به این معناست که در هر روز باید حدود 14 قرص یا بیشتر مصرف کنید و طول دوره درمان چند هفته است که شاید به نظر زیاد بیاید. اما باید هر چیزی که پزشک تجویز می کند را مصرف کنید و از دستورالعمل های او پیروی کنید. در صورتی که آنتی بیوتیک ها را فورا مصرف نکنید، باکتری معده شما نسبت به آنها مقاوم می شود و در نتیجه درمان میکروب معده (عفونت ها) سخت تر انجام می شود. در صورتی که داروها شما را اذیت می کند، با پزشک در مورد روش های درمانی و نحوه کنترل عوارض جانبی مشورت کنید. یک ماه پس از اتمام دوره درمان، پزشک تنفس یا مدفوع شما را بار دیگر مورد آزمایش قرار می دهد تا مطمئن شود میکروب معده از بین رفته است.

میکروب معده , میکروب معده چیست , میکروب معده و راه درمان گیاهی آن , میکروب معده در کودکان

پیشگیری از میکروب معده

شما می توانید از ابتلا به عفونت میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش های پیشگیری از میکروب های دیگر است:

* پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.

علت، علائم و درمان میکروب معده (هلیکوباکتری) چیست؟

* از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست، خودداری کنید.

* از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.

* از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست های خود را نمی شویند، تهیه شده، خودداری کنید.

اگرچه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم می شود. در مورد شیوه های مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می کنند. در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند.

درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

منبع : elham54.blogfa.com

منبع : فردا نیوز

میکروب معده

کامنت های تایید شده : 149 عدد

 • سلام همسرمیکروب معده داشت دارواستفاده کردوحالش خوب شدولی به محض تمام شدن دارودوباره همان حال راپیداکرد.وروخداکمکمون کنید

  • سلام چه دارویی خورد

   • سلام

  • سلام چه دارویی خورد

   • فدات عشقم

  • مترونیدازول

  • سلام خسته نباشی میکروب معده دارم

 • با سلام من چند سالی هست زخم معده دارم و در ازمایش جدید میکرب معده ام بالای 40 است ایا با قرص شیرین بیان میکرب معده پایین میاید یا باید دارو مصرف کنم؟ مرسی

 • سلام.من حدود ۸ساله که میکروب معده دارم کلی هم دکتر رفتم ولی جواب نگرفتم ومدام استفراغ ودرد معدهددارم دیگه طاقت ندارم ونمیدونم چکار کنم خواهشا یکی راهنمایی کنه

  • من خودم به این مریضی دچارم ولی ترک سیگار مشروب استرس بعد چرک خوشکن کلاروتریمسین بخور یه مدت

   • سلام مشروب بده؟

 • سلام من با اینکه به چند دکتر مراجعه کردم ولی هیچکدلم موفق به درمان من نشده اند ویا بصورت موقتی بوده درد من به اینصورت میباشد که بعد از خوردن میوه و یا شیرینیجات یا غذای چرب درد شدیدی در ناحیه وسط دو سینم مواجه میشم انگار که ورم کرده و به بیرون امده و نفسم هم انگار داره میگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام یه سنو برای کیسه صفرات بده شاید سنگ داشته باشه

  • سلام یه سنو برای کیسه صفرات بده شاید سنگ داشته باشه

 • سلام من 16 درد معده و سورش معده تعوع هم دارم معده ام باد می کنه نمی دونم مشکلم الن نزدیک یک هفته هستش دوباره معده درد وبا همین علایم ها رو دارم نمی دونم چکار کنم

 • سلام من حدود 16 ساله معده درد شدید همراه با سوزش معده وتهوع هم دارم معده ا م بدجوری باد میکنه همراه با درد حتی نمی تونم راست بایستم نمی دونم مشکلم چیه

 • سلام من به بار معدم رو عمل کرد زخم معده و اثناعشر داشتم.الانم سوزشی معده دارم به همراه یبوست وهمان طور درد معده و نفخ معده و آره هایه زیاد.چند روزه کلا خیلی عذاب میکشم. ممنون میشم کمکم کنید. محمد از تهران

  • سلام از روغن الاغ استفاده کن

 • سلام .من ىه ساله مىکروب معده دارم پىش چنتا دکتر رفتم جواب نداده بدتر شده راه هاى درمانش غىر از انتى بىوتىک چىه

 • میترسم همین

 • من هم 2 سال پیش تداوی کردم ام بازم درد رو معده ام و اطراف معده ام احساس می کنم

  • از چی

 • بسیار عالی اموزنده بود مقایسه کردم دقیقا داروهای تجویز شده برای بنده متابقت دارد

 • باسلام علتهای اصلی ورم معده چی هستندوایاخوردن داروهای مسکن درناراحتی وورم معده تأثیری هم دارد؟

 • با سلام خیلی ممنون از راه حلهای درمان عفونت معده.
  من درمان با عسل طبیعی را امتحان کردم. خیلی خوب بود.

  • بله

 • امتحان نکردم هنوز

 • من هشت ساله مشکل معده دارم چهار بار اندوسکوپی کردم بیمارستان میلاد آسیا دی وآزادی هر نوع دارویی ایرانی وخارجی عسل هرچیری که به معده ربط داره رو خوردم آزمایش هم دادم میگن میکروب نداری من موندم با سی چهل تا دکتر دنیای پرهیز باز با درد معده اگه راهی دیگری هست لطفا.

 • با خامگیاهخواری مشکلت قطعا برطرف میشه

 • داروی گیاهی نعنا (سوپرمینت) دردرمان هلیکوپتر موثر میباشد.
  ممکن است معده شما عصبی باشد.

 • سلام منم عفونت معده دارم هرجی هم دازو میخورم خوب نمیشم چیکار کنم؟

 • من یه دکتر خوب سراغ دارم چند نفر رفتن خوب شدن .مشکل زخم ورم .عفونت شدید داشتن خوب شدن

  • ادرس دکترو میدید

  • ادرس دکتر لطفا

  • سلام کدوم دکتربودن؟

 • پسرم عفونت معده داره چیکارکنم که زودترخوب بشه خيلى میترسم

  • خب معرفى كنين دكترو لطفا

   • شیراز جنب بیمارستان خدا دوست ساختمانپزشکان دکتر حشمت اله صلاحی

   • خیخی

 • من عفونت معده دارم هر داروی که میخورم خوب نمیشم حدود هشت ماهی میشه لطفا کمکم کنید چی کار کنم ممنون

 • منم نفخ معده دارم همیشه..خوب نمیشه.چکار کنم

 • سلام همسر من میکروب هلیکو باکتری داره وداره دارو مصرف میکنه ممکنه من و پسرم هم به این میکروب آلوده شده باشیم؟

 • سلام همسرمن میکروب معده وچسبندگی داره راه حلی هست

 • من چند ساله معدم مشکل داره خیلی دکتر رفتم تنها راهش پرهیز غذایی هست حتما انجام بدید
  چایی قهوه و چیزهایی که کافئین دار بشدت مضره اصلا نخورید
  پیاز خام سیب و موز سبزی به جز ریحون خیلی بده
  سرکه و ترشی هم که همه میدوند
  اگر اینها رو نخورید خوب میشی

 • ﺳﻼﻡ
  ﻣﻪ ﻣﺪﺕ ﺳﻪ ﺳﺎﻝ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺳﺮ ﮔﻴﭻ, ﺗﺐ ﻣﺮﺩﻩ, ﻛﺴﻞ ﺑﺪﻥ, ﺳﺴﺘﻲ ﺣﺎﻟﺖ اﺳﺘﻔﺮاﻍ, ﺑﻲ ﺣﻮﺻﻠﻪ ﮔﻲ و ….. ﻫﺴﺘﻢ ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﻭا اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻡ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺭﺿﺎﻳﺖ ﺑﺨﺶ ﻧﺪاﺩﻩ اﺳﺖ و ﻳﻜﺒﺎﺭ ﻣﻌﺎﻳﻨﺎﺕ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻡ h.pylori ﮔﻔﺖ ﺩاﺭﻱ اﻣﺎ ﺑﻌﺪ اﺯ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩﻭا ﺧﻮﺏ ﻧﺸﺪﻡ ﻫﻨﻮﺯ.
  ﻟﻂﻔﺎ ﺭﻫﻨﻤﺎﻱ اﻡ ﻛﻨﻴﺪ!

 • ایا عرق اویشن وقطره گاسترولیت تاثیری در از بین بردن میکروب معده دارد؟

 • سلام منم حدود یکساله که عفونت معده دارم شدید هر کاری میکنم خوب نمیشم

  • علی

 • من همین الان تو بستر هستم از درد شدید معده.البته قبلا ب پزشک مراجعه کردم و بعد از تیکه برداری از معده و اندرسکپی گفتن ک التهاب و قرمزی زیادی تو معدم دیدن.بعد هم نظر دادنک ورم معده دارم و میکروبهای معدم زیاد شده.الان بعداز شیش ماه باز دچار درد شدم چکار کنم

 • عفونت معده دارم

 • سلام من حدود سه ساله معده ام درد میکنه وخیلی ورم کرده و هر غذایی که میخورم بدتر ورم میکنه اندوسکوپی کردم عفونت داره ولی با دارویی که خوردم اثر نکرده میشه راهنماییم کنید ممنونم

 • بنده مشکل معده داشتم در حدی که دکترها گفتن سرطان معده داری و سه روز بیشتر زنده نمیمونی رفتم پیش یک طبیب در ایرانشهر-زاهدان بهم گفت که برو شیر شتر تازه از شتر دوشیده میشه سه روز استفاده کن هر روز دو وعده مصرف کردم بعد رفتم پیش همون دکتر که نا امیدم کرد البته بعد از 8 ماه گفتم دکتر من هنوز زنده هستم یه سری ازمایش گرفت گفت هیچ اثری از بیاری در تو دیده نمیشه تعجب کرده بود

 • سلام دوستان معده من میکروب داره هر دارویی که میخورم خوب نمیشم چیکار کنم؟؟

  • سلام. ببخشید میشه اسم و آدرس ایشون رو بدین که من هم مراجعه کنم. ممنونم

  • سلام از روغن خر استفاده کن که خیلی مفیده

 • برای عفونت معده و زخم و ورم فقط چای بابونه و‌پونه و عسل مصرف کنید

 • سلام من چند سالی هست که معدم عفونت داره ورم زیاد هم داره و بیشتر موقع ها دست و پام بی حس میشن اب از چشمانم میزنه بیرون یک بار هم آندوسکوپی دادم و دارو مورد نظر را هم استفاده کردم اما خوب نشدم ؟چه کارکنم

 • من از شدت درد دیگه بریدم ایا عفونت معده به کتف هم میزنه .تورو خدا هرکی راحل خوب میدونه بگه دیگه تنگ نفس گرفتم

 • سلام به نظر من فقط با پرهیز از غذاهای چرب و سرخ کردنی وغذاهای تند نوشیدنهایی از قبیل چای و قهوه و بعضی از میوه ها مثل گیلاس و نخوابیدن فوری بعد از غذا تا 45 دقیقه نخوردن نوشیدنی در بین غذا تا نیم ساعت بعداز غذا تمام این مشکلات بر طرف میشه من امتحان کردم عالیه هیچ دارویی به اندازه این پرهیزها خوب نیست

  • سلام تیرویید راچک کن بعد هم برای درد بدن وکتف ورفع تنگی نفس حتما پیش دکتر جراح گوش وحلق وبینی برید شما احتمالا انحراف بینی دارید که کوفتگی بدن هم دارین

   • سلام شمادکترید؟؟

   • لطفا جواب بدید شما دکترید؟؟

 • هر روز سر صبح دهان و دندانهایتان را خوب با آب نمک بشورید تخم مرغ آب پز که روی اون کمی نمک و فلفل سیاه پاشیده باشید به عنوان صبحانه بخورید . میوه های مختلف را رنده کنید وبامقداری نون به عنوان صبحانه بخورید حتما هر روز مسواک کنید اگر معده تان به خمیر دندان حساسه از این خمیر دندان استفاده کنیدsensitivity shield oral b من اینطوری جواب گرفتم حتما شستن با آب نمک یادتون نره فلفل سیاه هم خیلی موثره

  • آدرس دکتر اصفهان بهتون میدم پیش پل فلزی روبروی پمپ بنزین دکتر عطا آبادی واقعا دکتر خوبی هست اگه برین خوب میشین

 • من هشت سال میکرب معده دارم درد شگم ومعده هم دارم حدقل15 کیلو از و زنم کم شده همه میگن من محتادم.تورو خدا بهترین دارو گیاهی رو به من معرفی کنید تورو خدا دیگه کلافه شدم.

 • با سلام..من یک ساله که درد معده دارم.به صورتی ک نفخ دارم و اینکه احساس خفگی دارم و معمولا وقتی معده ام خالیه این درد چند برابره..آزمایش دادم خیلی کم هلیکوباکتریم بالا بود که دو هفته دارو خوردم و الان قرص پنتوپرازول میخورم روزانه.اما واقعا تغییری نکردم و درد معده م چند برابر شده.باید چکار کنم؟ همش ورم معده و حالت تهوع دارم

  • سلام پسرم ۱۶ ساسه سه سال پیش معده درد داشت گفتن میکروب معده دارن با داروی پنتو پرازول بهترشد الان چند هفتست اروغ زیاد نیزنه بکه بوی گند نیدهد لطفا راهنمایی کنید

 • سلام تو رو خدا هرکی میمونه راهنماییم کنه من مدت 6ماهه معده م خیلی درد داره مخصوصا بعد غذاخوردن طوری که تا3ساعت اذیتم میکنه با خوردن آب دیگه دردش چند برابر میشه دو بار هم آندوسکوپی دادم گفتن التهاب معده و عفونت معده داری هر چی قرص بوده مصرف کردم ولی هیچ لطفاراهنمایی بفرمایید.تشکر

 • با سلام و تشکر میخواستم بپرسم منن چهار سال پیش مبتلا ب توده میکروب ساز معده شدم اما با درمان رفع شد ولی دیگر هیچ پیگیری نکردم و در خانواده هم سابقه سرطان معده هست سوالم اینه ممکنه با وجود این دردد ها و ایجاد کم خونی شدیدد که جدبدا رخ داده احتمال مشکل توده میکروب بوجود اومدهه باشه دوباره؟ممنونم

 • سلام من چندین ساله معده درد دارم همش رانتیدین خوردم جدیددردمعده ام درحدیه که با هیچ دارویی قطع نمیشه دکتررفتم ازمایش دادم عفونت معده ام خیلی بالاست دارودوهفته ای شروع کردم حالا تپش قلب گرفتم لطفاراهنمایی

 • میکروب معده چیست؟

  برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده می‌شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده (باکتری معده) شایع است. در حدود دو سوم جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث بوجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی‌شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب‌ها و کمک به التیام درد و زخم می‌شوند. با دسترسی بیشتر افراد به آب سالم و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده مبتلا می‌شوند.

  پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می‌کند،غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

  علت میکروب معده غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارد بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

  میکروب معده در کودکان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما این باکتری به بزرگسالان نیز قابل سرایت است. این باکتری‌ها برای سالیان زیادی در بدن زندگی می‌کنند و در اغلب موارد افرادی که مبتلا به آن‌ها می‌شوند دچار زخم معده و علائم دیگر نمی‌شود. پزشکان به طور قطع نمی‌دانند که چرا تنها تعدادی از افراد پس از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می‌گیرند.
  علائم و نشانه ها

  stomach-ulcer-symptoms-300×216

  در صورتی که زخم معده دارید، درد شدید یا خفیفی را در شکم خود احساس می‌کنید. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید درد تا حدودی تسکین پیدا می‌کند. علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب معده شامل موارد زیر می‌شود:

  نفخ
  آروغ
  فقدان احساس گرسنگی
  تهوع
  استفراغ
  کاهش وزن بدون دلیل مشخص

  زخم‌ها باعث خونریزی معده یا روده می‌شود که برای سلامتی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علائم زیر، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

  مدفوع خونی، تیره یا قرمز رنگ
  احساس خستگی بدون دلیل خاصی
  رنگ پریدگی پوست
  استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می شابد
  دل درد شیدد

  عفونت هلیکوباکتری ممکن است منجر به سرطان معده شود، هر چند که این امر چندان شایع نیست. اگر علائم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد ازمایش قرار نمی‌دهد. اما اگر اکنون یا در گذشته این علائم را داشته‌اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد. داروهایی مثل داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز می‌توانند باعث آسیب رساندن به غشای معده شما شوند، بنابراین بهتر است متوجه شوید که چه چیزی باعث بوجود آمدن علائم شما می‌شود تا درمان مناسب برای بهبود انها تجویز شود.

  برای شروع کار، پزشک در مورد سوابق پزشکی، علائم و داروهایی که مصرف می‌کنید سوالاتی را می‌پرسد. سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که شامل فشار دادن شکم برای بررسی ورم، التهاب یا درد می‌شود.
  تشخیص

  Untitled22

  در ادامه روش های تشخیصی ابتلا به میکروب معده شرح داده می شود:

  آزمایش تنفسی اوره: شما نوشیدنی خاصی می‌نوشید که حاوی ماده ی اوره است.سپس داخل یک کیسه نفس می‌کشید و پزشک کیسه را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد. در صورتی که میکروب هلیکوباکتری داشته باشید، باکتری معده، اوره را به دی اکسید کربن تبدیل می‌کند و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که سطوح گاز در بازدم شما بیش از حد نرمال است. پزشک برای بررسی دقیق تر زخم معده شما، اقدامات زیر را انجام می‌دهد.
  آندوسکوپی قسمت بالای معده و روده: در بیمارستان، پزشک با استفاده از یک لوله که دوربین کوچکی به آن متصل است و آندوسکوپ نامیده می‌شود داخل معده و قسمت بالایی روده شما را مشاهده می‌کند. در طول انجام این ازمایش، برای راحتی بیشتر داروهای مسکن برای شما تجویز می‌شود.
  آزمایشات قسمت بالای معده و وروده: در بیمارستان، مایعی را می‌نوشید که ماده ای به نام باریوم دارد و پزشک از شما تصویر اشعه ایکس می‌گیرد. مایع گلو و معده شما را می‌پوشاند و باعث می‌شود که در تصویر به خوبی مشخص باشند.
  سی تی اسکن: سی تی اسکن یک آزمایش تصویر برداری با اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویری با حزئیات زیاد از داخل بدن شما عرضه می‌کند.

  درمان

  drugs5_250

  اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد.

  پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. این داروها از قرار زیر هستند:

  آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تتراسایکلین یا تینیدازول برای کشتن میکروب معده بدن. احتمالاً باید دو دارو از این دسته مصرف کنید.
  داروهایی که باعث کاهش میزان اسید معده می‌گردند. از جمله ی این داروها می توان به پنتوپرازول یا رابپرازول اشاره کرد.
  اکسید بیسموت که در کنارآنتی بیوتیک ها به کشتن میکروب هلیکوباکتری معده کمک می‌کند، باعث انسداد هیستامین شیمایی (که عامل تسریع در تولید اسید بیشتر توسط معده است) می‌شود. این داروها شامل فاموتیدین، نیزاتیدین یا رانیتیدین می‌شود.

  درمان شما به این معناست که در هر روز باید حدود ۱۴ قرص یا بیشتر مصرف می‌کنید و طول دوره درمان چند هفته است که شاید به نظر زیاد بیاید. اما باید هر چیزی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید و از دستورالعمل‌های او پیروی کنید. در صورتی که آنتی بیوتیک ها را فوراً مصرف نکنید، باکتری‌ معده شما نسبت به آن‌ها مقاوم می‌شود و در نتیجه درمان میکروب معده عفونت‌ها سخت تر انجام می‌شود. در صورتی که داروها شما را اذیت می‌کند، با پزشک در مورد روش‌های درمانی و نحوه کنترل عوارض جانبی مشورت کنید. یک ماه پس از اتمام دوره درمان، پزشک تنفس یا مدفوع شما را بار دیگر مورد آزمایش قرار می‌دهد تا مطمئن شود میکروب معده از بین رفته است.
  پیشگیری

  Untitled

  شما می‌توانید از ابتلا به عفونت میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

  پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
  از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
  از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
  از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.

  اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

  اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند. در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

 • هلیکوباکتر باکتری که از راه خوراکی (آب و مواد غذایی آلوده) وارد معده میشود وبا نفوذ در لایه درونی معده خود را از اثر ضد باکتری اسید معده مصون میدارد وباکمک موادی که ترشح میکند شرایط را برای بقا وپایدار ماندن خود مهیا می کند.ازطرف دیگر با تحریک سیستم ایمنی بدن موجب التهاب و تغییراتی درلایه درونی معده و دوازدهه میگردد، که اصطلاحا گاستریت ویا دیودنیت نامیده می شود ،ویا بدنبال آن ممکن است تغییراتی در ترشحات معده ایجاد شده و به کاهش یا افزایش اسید معده منجر شده ،که میتواند به ایجاد زخم در معده یا دوازدهه بیانجامد.

  در طولانی مدت تحت شرایط خاصی که بعضی از آنها کاملا معلوم نیست مثل زمینه ژنتیکی مساعد و یا بعضی از عوامل محیطی وغذایی ممکن است سرطان معده ایجاد میشود. در جهان بیش از نیمی از افراد آلوده به این میکروب هستند ودر بعضی از مناطق آلوده درصد آلودگی به 80% هم میرسد.ولی همه افراد آلوده علایم ناراحتی گوارشی ندارند و نیاز به انجام آزمایش و تشخیص هلیکوباکتر نیست ، و درمان جهت ازبین بردن میکرب لازم نیست.
  در موارد حاد آلودگی علایمی چون درد معده ، تهوع ، نفخ ، احساس سنگینی سردل ، بی اشتهایی ممکن است ایجاد شود.اغلب افرادی که به میکرب آلوده میشوند هیچگونه علایمی ندارند(80%) و فقط 10-20 درصد دچار علایم میشوند که نیازمند بررسی ،تشخیص و درمان هستند.در صد بسیار کمتری یعنی شاید 1-2% ممکن است در طولانی مدت مبتلا به سرطان معده شوند.
  تشخیص آلودگی هلیکوباکتر ازطریق :
  1- آزمایش خون
  2- آزمایش مدفوع
  3-تست تنفسی
  4-نمونه برداری وتست سریع
  5-آسیب شناسی ویافتن میکرب در نمونه برداشته شده از جدار معده
  آیا همه افراد آلوده بیازبه درمان دارند؟ خیر،درصورتیکه فرد علایمی ندارد نیاز به بررسی و یافتن میکرب نیست و درمان فقط در افرادی که علایم گوارشی مرتبط ویا زخم معده یا دوازدهه دارند ویا در سابقه خانوادگی سرطان معده دارند لازم است ،لذا حتی انجام آزمایش درافراد بدون علامت بیفایده است وفقط موجب نگرانی ودر برخی موارد درمان بیمورد وبدنبال آن عوارض دارویی وصرف هزینه بیمورد خواهد شد.
  درمان هلیکوباکتربا استفاده ازحداقل دو آنتی بیوتیک ویک داروی کاهش دهنده اسید به مدت 10-14 روز میباشد که در 80-90% موارد موجب ریشه کنی میکرب میشود.دربرخی موارد مقاومت میکربی وجود دارد که نیازمند تمدید دوره درمان و تعویض آنتی بیوتیک است. پس از درمان بجز موارد خاص نیاز به انجام آزمایش واطمینان از پاک شدن میکرب نیست .در موارد نیاز برای اطمینان از پاک شدن میکرب بهترین راه تست تنفسی وآزمایش مدفوع است و تست خونی ممکن است با وجود ریشه کنی و پاک شدن میکرب تا ماهها و حتی سالها مثبت باقی بماند واین نشانه پاک نشدن میکرب نیست واز مصرف مکرر آنتی بیوتیک به صرف مثبت بودن ویا بالا وپایین رفتن تیتر آنتی بادی ضد میکرب قویا باید خودداری کرد.

 • حتماً تا به حال نام هلیکوباکترپیلوری به گوشتان خورده است. همان باکتری معروفی که عامل اصلی اکثر زخم‌های معده و دیگر عفونت‌ها و بیماری‌های معده شناخته شده است.

  متأسفانه به نظر می‌رسد که حدود دوسوم مردم به این باکتری آلوده باشند. به خاطر اینکه این باکتری به‌سادگی و بدون بروز علائم خاصی قابل سرایت است. خبر خوب اینکه روش‌های متعدد و موثری برای مقابله با هلیکوباکتری و رفع مشکلاتی که به بار می‌آورد وجود دارد. اگر به این باکتری مبتلا هستید و از زخم معده رنج می‌برید می‌توانید با اعتماد به برخی مواد غذایی گام‌های موثری برای مقابله با این بیماری و بهبود سلامتی‌تان بردارید. لطفاً با ما همراه باشید تا شما را با این مواد غذایی مفید بیشتر آشنا کنیم.

  شاه پسند

  شاه‌پسند لیمویی یکی از گیاهان مفید است که برای سلامتی دستگاه گوارش فوق‌العاده عمل می‌کند. شاه‌پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است. این گیاه همچنین بادشکن است. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که عصاره‌ی روغنی یا همان افشره‌ی خوراکی شاه‌پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک می‌کند به خاطر اینکه این باکتری نمی‌تواند در برابر ترکیبات شاه‌پسند مقاومت کند.

  پروپولیس

  پروپولیس صمغی است که زنبورها از جوانه‌ها و سایر قسمت‌های گیاهان جمع‌آوری می‌کنند. این موم خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد. پروپولیس یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که می‌تواند دستگاه ایمنی بدن را تقویت کرده و با بیماری عفونی مقابله می‌کند.

  این ماده‌ی صمغی همچنین به درمان مشکلاتی مانند گاستریت یا ورم معده کمک می‌کند. پروپولیس با نام موم یا صمغ زنبور عسل نیز شناخته می‌شود. زنبورهای عسل از این صمغ برای دور کردن کندوی خود از آلودگی و عفونت‌ها استفاده می‌کنند. پروپولیس به خاطر خواصی که دارد می‌تواند هلیکوباکتری را دفع کند.

  زنجبیل

  قرن‌هاست که زنجبیل به خاطر خواص بی‌شمار دارویی خود شناخته شده و استفاده می‌شود. این گیاه دارویی اثرات فوق‌العاده‌ای روی دستگاه گوارش دارد. متخصصان طب سنتی زنجبیل را برای مقابله با حالت اسیدیته‌ی معده، رفع حالت تهوع، دل‌درد و زخم معده و دیگر زخم‌های دستگاه گوارش توصیه می‌کنند. به عقیده‌ی محققان زنجبیل قدرت ضدباکتریایی قوی دارد و به این ترتیب می‌تواند باعث از بین بردن هلیکوباکتری شود.

  کلم سفید

  کلم سفید حاوی ترکیبات موثری است که برای مقابله و دفع هلیکوباکترپیلوری مفید است. البته به شرطی که این سبزی را به صورت خام میل کنید. البته حتماً می‌دانید که کلم نیز مانند کلم بروکلی باعث نفخ می‌شود. اگر شما نیز با خوردن این سبزی دچار مشکل نفخ می‌شوید لازم است که مصرف آن را به‌تدریج و با حجم کم شروع کنید. داخل سالاد کاهو ،کلم خرد شده بریزید و با سس روغن زیتون و لیموترش میل کنید. همچنین می‌توانید آب کلم تازه را گرفته و در اندکی آب حل کنید و بنوشید.

  کلم بروکلی

  کلم بروکلی منبع ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این ماده‌ی غذایی برای مقابله با هلیکوباکترپیلوری نیز مفید است به خاطر اینکه حاوی میزان زیادی سولفورفان است که یکی از ترکیبات مغذی بسیار قوی است. نتایج سه پژوهش انجام شده نشان می‌دهد که این باکتری با مصرف منظم کلم بروکلی از بین می‌رود.

  این ترکیب که با هلیکوباکتری مقابله می‌کند در پیشگیری از ابتلا به سرطان معده نیز نقش موثری دارد. مشکل برخی افراد که دچار مشکلات گوارشی هستند این است که با خوردن بروکلی دچار نفخ می‌شوند. در این صورت می‌توانید برای کاهش عوارض جانبی آن بروکلی را با زیره و زنجبیل پخته و میل کنید.

  زردچوبه

  این ادویه‌ی آسیایی سرشار از خواص درمانی فوق‌العاده بوده و باعث شگفتی محققان شده است. زردچوبه برای درمان سوءهاضمه، دردهای شکمی و همچنین حالت تهوع و باد معده موثر است. خواص زردچوبه برای تحریک شیره‌ی معده مفید است و با مقابله با هلیکوباکترپیلوری باعث محافظت از مخاط معده می‌شود. با این حال متخصصان معتقدند که نباید در مصرف این ادویه دچار افراط شد.

  عناصر دیگر برای مقابله با هلیکوباکتری

  برای مقابله با این باکتری بهترین راه افزایش مصرف مواد غذایی است که قدرت آنتی‌بیوتیکی بالایی دارند. در بین این مواد غذایی می‌توان به سیر، پیاز، گیاه سرخارگل یا اکیناسه، زنجبیل، آویشن، رزماری، نعنا و عسل اشاره کرد.

  مواد غذایی حاوی پروبیوتیک‌ها که حاوی لاکتوباسیل و بیفیدوس هستند نیز برای مقابله با این باکتری مناسب هستند. البته این مواد غذایی نمی‌توانند به طور مستقیم باعث نابودی این باکتری شوند اما به تخریب آن کمک می‌کنند. این مواد غذایی همچنین برای مقابله با سردرد، حالت تهوع صبحگاهی و سوءهاضمه مفید هستند.

  برای مقابله با این باکتری بهترین راه افزایش مصرف مواد غذایی است که قدرت آنتی‌بیوتیکی بالایی دارند. در بین این مواد غذایی می‌توان به سیر، پیاز، گیاه سرخارگل یا اکیناسه، زنجبیل، آویشن، رزماری، نعنا و عسل اشاره کرد

  افرادی که دچار این باکتری هستند اما هنوز زخم معده نگرفته‌اند نیز می‌توانند از آب لیموترش، آب آناناس و حتی سرکه سیب استفاده کنند. مبتلایان به هلیکوباکتری باید از مصرف قند، آردهای تصفیه شده و برنج پرهیز کنند و مصرف میوه و سبزیجات و آب را در الویت قرار دهند.

  توصیه می‌کنیم آب سیب‌زمینی خام، کرفس و هویج را با هم مخلوط کرده و قبل از هر وعده‌ی غذایی میل کنید. فراموش نکنید که هلیکوباکترپیلوری توانایی عجیبی برای مقاوم شدن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها دارند. بنابراین بهتر است در کنار تمام داروهایی که توسط پزشکتان تجویز شده است این مواد غذایی را نیز مصرف کنید تا قوی‌تر در برابر این مشکل مقاومت کنید.

 • میکروب معده(هلیکوباکتری): درمان،علائم و علت

  عفونت معده نوعی عفونت است که توسط باکتری به نام هلیکوباکتری یا H.Pylori ایجاد می شود.. عفونت هلیکوباکتری معمولا در کودکی ایجاد می شود. این عفونت شایع ترین دلیل زخم های گوارشی است. تخمین زده شده که احتمالا بیش از نیمی از جمعیت جهان به عفونت هلیکوباکتری مبتلا هستند به این معنا که این باکتری در معده آن ها وجود دارد اما اکثر افراد هرگز متوجه این موضوع نمی شوند چرا که هیچ علائم یا نشانه ی بیماری از خود بروز نمی دهند. در مواردی ممکن است بر اثر عفونت هلیکوباکتری شخص دچار زخم های گوارشی شده و در نتیجه علائمی از خود بروز دهد، در این هنگام است که آزمایشات تشخیصی انجام می شوند و وجود این باکتری معلوم می شود. عفونت هلیکوباکتری با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.

  فهرست مطالب [پنهان سازی]

  1 علائم و نشانه ها
  2 علت
  3 عوارض
  4 تشخیص
  5 راه ها و روش های درمان

  علائم و نشانه ها

  همانطور که گفته شد اکثر افرادی که به عفونت هلیکوباکتری مبتلا هستند هیچ علائمی ندارند. در صورتی که علائم بروز کنند می توانند شامل موارد زیر باشد:

  درد و سوزش در ناحیه شکم
  دل دردی که در هنگام خالی بودن معده تشدید می شود
  حالت تهوع
  کم شدن اشتها
  آروغ زدن زیاد
  کاهش وزن غیر عمدی

  در صورتی که هر یک از علائم برای چند روز در شما ادامه پیدا کرد لازم است با پزشک خود در میان بگذارید. با مشاهده هر یک از علائم زیر نیز لازم است به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید:

  درد شدید و مداوم شکم
  داشتن مشکل در بلع غذا
  مدفوع سیاه رنگ یا خونی
  استفراغ سیاه رنگ یا خونی یا استفراغی که به رنگ قهوه است

  علت

  نحوه آلوده شدن اشخاص به هلیکوباکتری هنوز نامعلوم است. این باکتری می تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. این باکتری در مخاط دهان، استفراغ و مدفوع شخص مبتلا وجود دارد. این باکتری همچنین می تواند از طریق غذا و آب آلوده منتقل شود. عفونتهلیکوباکتری معمولا در دوران کودکی ایجاد می شود . عوامل موثر بر ابتلا به این عفونت اکثرا به محیط زندگی شخص مربوز می شوند:

  زندگی در یک میط بسیار شلوغ: احتمال ابتلا به عفونت در خانه ای که افراد زیادی در ان زندگی می کنند زیاد است
  عدم استفاده از منبع آب تمیز: استفاده از آبی که از یک منبع تمیز و قابل اطمینان تهیه می شود خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد
  زندگی در کشور های در حال توسعه: افرادی که در کشور های در حال توسعه و خصوصا محیط های شلوغ و غیر بهداشتی زندگی می کنند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هلیکوباکتری هستند.
  زندگی در کنار شخصی که به این عفونت مبتلا است: در صورتی که یکی از افرادی که با شما زندگی می کنند به این عفونت مبتلا باشند احتمال انتقال آن به شما نیز وجود دارد.

  عوارض

  عوارض ناشی از عفونت هلیکوباکتری عبارتند از:

  زخم های گوارشی: هلیکوباکتری می تواند موجب تخریب جداره ی معده و روده ی کوچک شود. تخریب جداره معده و لایه مخاطی آن این اجازه را به اسید معده می دهد که در بافت معده ایجاد زخم کند. ده درصد از افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتری به زخم معده دچار می شوند.
  التهاب معده : هلیکوباکتری می تواند موجب تحریک معده و در نتیجه التهاب آن شود.
  سرطان معده: یکی از مهم ترین عوامل خطر برای ابتلا به انواع سرطان های معده عفونت هلیکوباکتری است.

  تشخیص

  انواع تست ها و آزمایشاتی که برای تشخیص ابتلا به عفونت هلیکوباکتری به کار می روند عبارتند از:

  آزمایش خون : ارزیابی نمونه خون می تواند وجود عفونت هلیکوباکتری یا سابقه این عفونت را آشکار کند. البته برای تشخیص وجود عفونت هلیکوباکتری فعال انجام آزمایش بازدم بیمار و آزمایش مدفوع بهتر هستند.
  تست بازدم : برای انجام این تست بیمار یک قرص مخصوص را می بلعد یا این که ماده مخصوص به صورت محلول به او داده می شود. این محلول حاوی ملکول های نشان دار کربن است. در صورتی که در معده شخص باکتری هلیکوباکتری وجود داشته باشد این محلول شکسته می شود و مولکول های نشان دار کربن آزاد می شوند . بدن شما این کربن را جذب می کند و سپس از طریق تنفس آزاد می کند.
  چزشک از شما می خواهد که درون یک کیسه بازدم انجام دهید و سپس با وسیله مخصوصی هوای داخل کیسه را آزمایش می کند. مصرف داروهای مسدود کننده پمپ پروتون، بیسموت ساب سالیسیلات و آنتی بیوتیک ها می تواند بر نتایج این تست اثر بگذارد و به همین خاطر پزشک از شما می خواهد یک یا دو هفته قبل از انجام تست مصرف دارو را متوقف کنید
  آزمایش مدفوع : آزمایشی به نام تیت آنتی ژن مدفوع برای تشخیص پروتئین های غیر معمول در مدفوع انجام می شود که وجود این نوع پروتئین ها مربوط به عفونت هلیکوباکتری است. همانند تست بازدم مصرف گروهی از دارو ها و انتی بیوتیک ها بر نتایج آزمایش اثر می گذارند و پزشک از شما می خواهد دو هفه قبل از انجام تست مصرف دارو را قطع کنید.
  آندوسکوپی: برای انجام آندوسکوپی به بیمار آرام بخش داده می شود و گلوی او بی حس می شود. سپس پزشک یک لوله باریک و منعطف را که سر آن دوربین کوچکی قرار دارد از طریق دهان وارد معده می کند. توسط آندوسکوپ پزشک می تواند وجود هر گونه اختلال و وضعیت غیر نرمال درون معده را مشاهده کند . پزشک همچنین در صورت نیاز می تواند از داخل معده یا روده نمونه برداری کند و بعدا این نمونه در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ ارزیابی می شود. انجام اندوسکوپی معمولا برای تشخیص عفونت هلیکوباکتری تجویز نمی شود اما در موارد ابتلا به زخم های گوارشی و یا مواردی که پزشک وجود بیماری های دیگری را احتمال می دهد انجام این تست تجویز می شود.

  راه ها و روش های درمان

  درمان عفونت هلیکوباکتری معمولا با استفاده همزمان دو نوع انتی بیوتیک انجام می شود. مصرف همزمان دو نوع انتی بیوتیک به این دلیل است که در صورت مقاوم بودن باکتری به یکی از این دو نوع، نوع دیگر عفونت را اط بین ببرد. پزشک همجنین برای بهبود یافتن جداره داخلی معده که بر اثر فعالیت باکتری آسیب دیده است ، دارو های ضد اسید تجویز می کند. داروهایی که در این موارد تجویز می شوند شامل موارد زیر می شود:

  داروهای مسدود کننده پمپ پروتئن: این داروها از تولید اسید معده جلوگیری میکنند. برخی از این دارو ها عبارتند از اومپرازول ، اسومپرازول،لاسوپرازول ، پانتوپرازول
  داروهای مسدود کننده H2 : این دارو ها تولید ماده ای به نام هیستامین در بدن را متوقف می کنند. این ماده باعث تولید اسید در بدن می شود. نمونه هایی از این دارو عبارتند از سایمتیدین، راینتیدین
  بیسموت ساب سالیسیلات: این دارو باعث ایجاد لایه ای محافظ در جداره داخلی معده شده و زخم معده را در برابر اسید محافظت می کند.

  چهار هفته بعد از شروع درمان پزشک انجام دوباره تست هلیکوباکتری را تجویز می کند. در صورتی که درمان موفقیت امیز نبوده باشد دوره ی دیگری از درمان با نوع متفاوتی از داروهای انتی بیوتیک تجویز می شود.

 • درست است که پرخوری، نداشتن فعالیت بدنی و سبک زندگی غلط شما را چاق می کند، اما گاهی اوقات پای مشکل مهم تری وسط است، پای یک بیماری.

  ابتلا به برخی بیماری ها باعث اضافه وزن و چاقی می شود، مانند کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع دو و بیماری کوشینگ.

  گاهی هم درمان برخی بیماری ها باعث چاقی می شود، مثل درمان پرکاری تیروئید، دیابت نوع یک، سرطان ها، مشکلات گوارشی و مخصوصا عفونت هلیکوباکترپیلوری معده.

  فکرش را می کردید که باکتری معده تان، شما را لاغر نگه می دارد؟ مخصوصا اینکه این باکتری عامل اصلی زخم های گوارشی هم باشد.

  مطالعات جدید ارتباط بین باکتری مقیم در معده یعنی هلیکوباکتر پیلوری را با چاقی نشان داده اند. در این مطالعات معلوم شد هر جا که شیوع هلیکوباکتر پیلوری بالاتر است، مردم آن منطقه کمتر دچار چاقی هستند.

  در دستگاه گوارش انسان باکتری های زیادی زندگی می کنند که تاثیرات خوب و بد زیادی بر سلامت انسان دارند. بعضی از این باکتری ها برای هضم و جذب درست مواد غذایی ضروری هستند و برخی دیگر مانند باکتری هلیکوباکتر پیلوری می توانند عامل زخم های گوارشی و ورم معده باشند.

  بد نیست بدانید حدود 90 درصد زخم های معده در اثر عفونت با این باکتری ایجاد می شوند. هلیکوباکتر پیلوری همچنین نقش مهمی در سرطان های معده دارد.

  به تازگی محققان فهمیده اند که درمان عفونت این باکتری می تواند منجر به اضافه وزن شود.
  ارتباط بین هلیکوباکتر پیلوری و کاهش چاقی می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ برای مثال یک فرد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر تمایل کمتری به غذا خوردن دارد، چراکه در صورت پر شدن معده، درد آن شدیدتر می شود

  عفونت هلیکو باکتر پیلوری وضعیت نادری نیست. می تواند گفت حدود 50 درصد مردم دنیا این باکتری را در دستگاه گوارش خود دارند. در حالی که فقط 20 درصد از افراد مبتلا به این عفونت، علائم و نشانه های آن را احساس می کنند.

  عفونت هلیکو باکتر پیلوری، هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می شود.

  علایم عفونت با هلیکو باکتر پیلوری عبارتند از:

  – درد معده و یا سوزش سر دل

  – تهوع

  – استفراغ

  – نفخ

  – کاهش وزن

  – اختلال در بلع غذا

  – مشاهده خون تیره و یا روشن در استفراغ و مدفوع

  هلیکوباکتر پیلوری می تواند از طریق بزاق، استفراغ و یا مدفوع بیمار از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این عفونت از طریق آب و غذای آلوده به باکتری نیز قابل سرایت است.

  همانطور که گفتیم از هر پنج نفر از افراد مبتلا به این باکتری، فقط یک نفر علائمی نظیر کاهش وزن، نفخ، تهوع، مدفوع قیری رنگ، درد معده و سایر علائم را گزارش می کند.

  درمان این باکتری معمولا با مصرف آنتی بیوتیک و نیز داروهای کاهنده اسید معده تحت نظر پزشک انجام می شود.

  شواهد علمی جدید اظهار می کنند که درمان بیماران مبتلا به این عفونت باعث افزایش وزن قابل توجهی در این افراد در مقایسه با افرادی که هنوز مبتلا به این عفونت هستند می شود.

  با بررسی اطلاعات جمع آوری شده از حدود 49 مطالعه در کشورهای اروپایی می توان گفت ارتباط بسیار محکمی بین درمان هلیکوباکتری پیلوری و چاقی وجود دارد.

  شاید یکی از دلایل افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در سال های اخیر در کشورهای غربی هم همین باشد. امروزه درمان های عفونت هلیکوباکتری پیلوری بسیار موثرتر و کارآمد تر شده اند.

  ارتباط بین هلیکوباکتر پیلوری و کاهش چاقی می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ برای مثال یک فرد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر تمایل کمتری به غذا خوردن دارد، چراکه در صورت پر شدن معده، درد آن شدیدتر می شود.

  تغییر مقدار هورمون های تنظیم کننده اشتها یعنی لپتین و گرلین در مبتلایان به این عفونت نیز می تواند یک علت دیگر باشد.

  با این حال برای رسیدن به نتیجه قطعی در خصوص دلیل این ارتباط، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 • سلام
  من چهار ماه زیره نظره پزشک متخصص دارم دارو استفاده میکنم و هنوز میکروب از بین نرفته و هنوزم احساس سوزش و سر دل بودن رو دارم ب نظره شما ضخم معده هم دارم رهنماییم کنید لطفا؟

 • سلام من تازه فهمیدم که علت خیلی از ناراحتیهام تو این 17سال چی بوده ولی حالت تهوع که خیلی اذیتم میکرد مدتی با عسل درمان شد الان دوباره شروع شده

 • سلام من هم میکرب معده دارم هفت دوره دارو مصرف کردم ازمایش های مختلفی انجام دادم اما همچنان میکرب باقیست کم هم نشده شما میگید چیکار کنم ممنون میشم

 • سلام
  مدت چند سال است میکروب هلیکو باکتری دارم و سه بار درمان با کلا یترومایسین و مترانیدازول راانجام داده ام اما هنوز بیماری ریشه کن نشده و خیلی اذیت میشوم و همیشه حالت تهوع و سوزش معده و کم اشتها شده ام راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • سلام اخوی تست میکروب معده تا شش ماه بعد از ددمان همچنان بالا ایت این به معنای عدم بهبود نیست در ضمن هر کس که انتی ژن بالا داره رو درمان نمیکنن باید علایم بیماری رو هم داشته باشه ،دردهایی که ربطی به غذا نداره و سوزشی نیست و با مشکلات عصبی و استرس تشدید میشه و یا با علایم روده ای مانند نفخ و دل پیچه و اسهال و یبوست و گاهی توامان همراهه بیماری کولیت عصبی یا ناشی از اعصاب معده میتونه باشه بهتره این وجه از قضیه رو درنظر بگیرین ، اگه هم با یک دوره درمان انتی بیوتیکی مشکل میکروب معده برطرف نشد درمان با انتی بیوتیک های دیگه همراه مهار کننده پمپ پروتون نظی پنتو یا لانزو پرازول و قرص بیسموت برای دو هفته تکرار بشه اگه خوب نشد در تشخیص اولیه باید تجدید نظر بشه و احتمالا علل دیگر در نظر گرفته بشه

 • سلام من یک ساله مشکل معده درد دارم ازمایش دادم گفتن میکروب معده داری دارو مصرف کردم امسال دوباره واسه مشکلم رفتم دکتر اندوسکوپی انجام دادم گفتن مشکل ورم و میکروب معده و رفلاکس داری چیکار کنم میکروب معده ام ازبین بره.داروهایی هم که دکتر داده عبارتند از پنتوسک40.فاموتیدین.نورتریپتیلین.موتیدون

 • امپرازول و میترونیدازول اوکیه

 • سلام من چند سال مشکل باکتری معده رو داشتم و نمیدونستم. دو سال پیش اندوسکوپی و بعد هم دوره درمان دو هفته ای رو انجام دادم و تست بعد از اون هم نشون می داد که باکتری از بین رفته . اما دوباره علائم بدتر از قبل ظاهر شده. توی اینترنت دنبال روشهای طب سنتی برای این بیماری جستجو کردم چند مورد رو دیدم که به اشتراک میذارم شاید مفید حال کسی باشه.( البته همزمان با خودم).
  گیاه گلپوره یا کلپوره که در برخی مناطق بنامهای دیگری نامیده می شودمن خودم اون رو به اسم “چز” می شناختم که داروی قوی برای مشکلات گوارشی و مسمومیت غذایی و حتی برای پاشویه برای تب کودکان استفاده میشده. و الان متوجه شدم برای این مورد هم مفیده.
  “گیاه بومادران “که این هم بنامهای دیگه از جمله ” گل برنجاسف” شناخته میشه. اینها رو میشه بصورت دمکرده قبل ازصرف غذا میل کنین چون هر دو خاصیت ضد عفونی کننده و میکروب کشی داره. البته ممکنه برای کسانی که مشکلات گوارشی دارن ایجاد ناراحتی کنه. این مطلب برای کسانی مجازه که بیماری دستگاه گوارش دیگه ای ندارن و تنها مشکل همین میکروب معده است.

 • میکروب معده دوره درمانش چقدر طول میکشه

  • در حد یک ماه طول میکشه البته اگه مصرف دارو هاتون خوب باشه به نظر من درمان عفونت معده با گیاهان دارویی تاثیر بهتری داره مثل بومادران رو با نبات آسیاب کرد و حالت کوکو مانند خورد و البته پیشنهاد میکنم قرص راپرازول و فاموتیدن عالیه وافرادی که به خاطر عصبی بودن معدهمیتونید از قرص مخمر آب جو استفاده کنید

 • میکزوب معده. دارم دوره درمانش چقدره

 • سلام
  من دو ساله که عفونت معده دارم دکتر بهم قرص داد بعد از تموم شون قرصا دوباره همون علایمو داشتم تا این مرحله رو سه بار زیر نظر پزشک فوق تخصص انجام دادم آزمایش دادم باز عفونت معده داشتم میخواستم ببینم چرا عفونت من بر طرف نمیشه
  خواهشا یه راهکار بدین با تشکر

 • عسل رو با زنجبیل مخلوط کرده و ذوب کنید و بعد از هر وعده غذایی یک قاشق چای خوری میل نمایید درضمن از مصرف چای خودداری کنید

 • سلام من دو ماهه که مشکل میکروب معده دارم به همراه میکروب معده سردرد شدید وناراحتی در سینه و تنگی تنفس دارم و سر معده ام هم حالت سفتی دارم در حالی که سفت میشه بالای معدام زیر قفسه سینه ام هم سفت میشه خواهشن راه حلی نشان بدین

 • سلام.من حدودا 5.6روزه که همش بی وقفه اروغ میزنم.
  اصلا متوقف نمیشه.
  زنیان و چهل گیاه خوردم تعداد اروغ ها کم شده ولی قطع نشده.
  ممکن مناین میکروب رو گرفته باشم؟
  توروخدا جوابمو بدین خیلی نگرانم

 • سنو بده مصرف شرین بیان هم بهت کمک میکنه

 • سلام من چهار سال میکروب معده داشتم چهارصد هشتاد درجه بود رفتم دکتر خوب شدم باز شروع شد باز همون نسخه قبلی را استفاده کردم ولی خوب نشدم الان کتفم و قفسه سینه هم درد میکنه تو را خدا راهنمای کنید

 • بیماری زخم معده داشتم درمان شدم مجدد برگشته چیکار کنم الان کتف و قفسه سینه هم درد میکنه

 • کلاریترومایسین 28عدد 12 ساعته..آموکسی سیلین 500 دوتا12ساعته. .پنتوپرازول1عدد صبح نیم ساعت قبل صبحانه. .میکروب معده شدید داشتم دکتر تجویز کرد خوردم کامل خوب شدم

 • سرچ کنید درمان هلیکوباکتر دکتر روازاده و خیراندیش. واقعا درمان میشین با نسخه های ساده سنتی. درمان استاد خیراندیش یه قاشق بارهنگ تو یه لیوان عرق نعناع ده دقیقه بجوشه بعد ولرم شدن با عسل مخلوط و میل شود تا مدتی باید این کارو بکنید.

  • سلام ممنون از توضیحتون

 • سلام یک ساله میکروب معده دارم تاحالا دوبار اندسکوپی شدم و دوره درمانم گزروندم ولی هنوز خوب نشدم خیلی درد میکشم حالت تهوح هم دارم کتفمم درد میکنه راهنمای کنید لطفا

 • هلیکوباکتری یا میکروب معده نوعی باکتری معده است. این موجودات ذره بینی می‌توانند وارد بدن شما شده و در دستگاه گوارش زندگی کنند. پس از چندین سال، باعث بوجود آمدن زخم معده یا زخم بخش بالایی روده کوچک می‌شوند.

 • برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده می‌شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده (باکتری معده) شایع است. در حدود دو سوم جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث بوجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی‌شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب‌ها و کمک به التیام درد و زخم می‌شوند. با دسترسی بیشتر افراد به آب سالم و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده مبتلا می‌شوند

 • پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می‌کند،غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

 • علت میکروب معده غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارد بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

 • میکروب معده در کودکان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما این باکتری به بزرگسالان نیز قابل سرایت است. این باکتری‌ها برای سالیان زیادی در بدن زندگی می‌کنند و در اغلب موارد افرادی که مبتلا به آن‌ها می‌شوند دچار زخم معده و علائم دیگر نمی‌شود. پزشکان به طور قطع نمی‌دانند که چرا تنها تعدادی از افراد پس از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می‌گیرند.

 • در صورتی که زخم معده دارید، درد شدید یا خفیفی را در شکم خود احساس می‌کنید. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید درد تا حدودی تسکین پیدا می‌کند

 • علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب معده شامل موارد زیر می‌شود:

  نفخ
  آروغ
  فقدان احساس گرسنگی
  تهوع
  استفراغ
  کاهش وزن بدون دلیل مشخص

 • زخم‌ها باعث خونریزی معده یا روده می‌شود که برای سلامتی شما خطرناک است.

 • در صورت داشتن یکی از علائم زیر، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

  مدفوع خونی، تیره یا قرمز رنگ
  احساس خستگی بدون دلیل خاصی
  رنگ پریدگی پوست
  استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می شابد
  دل درد شیدد

 • عفونت هلیکوباکتری ممکن است منجر به سرطان معده شود، هر چند که این امر چندان شایع نیست. اگر علائم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد ازمایش قرار نمی‌دهد. اما اگر اکنون یا در گذشته این علائم را داشته‌اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد. داروهایی مثل داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز می‌توانند باعث آسیب رساندن به غشای معده شما شوند، بنابراین بهتر است متوجه شوید که چه چیزی باعث بوجود آمدن علائم شما می‌شود تا درمان مناسب برای بهبود انها تجویز شود.

 • برای شروع کار، پزشک در مورد سوابق پزشکی، علائم و داروهایی که مصرف می‌کنید سوالاتی را می‌پرسد. سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که شامل فشار دادن شکم برای بررسی ورم، التهاب یا درد می‌شود.

 • آزمایش تنفسی اوره: شما نوشیدنی خاصی می‌نوشید که حاوی ماده ی اوره است.سپس داخل یک کیسه نفس می‌کشید و پزشک کیسه را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد. در صورتی که میکروب هلیکوباکتری داشته باشید، باکتری معده، اوره را به دی اکسید کربن تبدیل می‌کند و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که سطوح گاز در بازدم شما بیش از حد نرمال است. پزشک برای بررسی دقیق تر زخم معده شما، اقدامات زیر را انجام می‌دهد.

 • آندوسکوپی قسمت بالای معده و روده: در بیمارستان، پزشک با استفاده از یک لوله که دوربین کوچکی به آن متصل است و آندوسکوپ نامیده می‌شود داخل معده و قسمت بالایی روده شما را مشاهده می‌کند. در طول انجام این ازمایش، برای راحتی بیشتر داروهای مسکن برای شما تجویز می‌شود.

 • آزمایشات قسمت بالای معده و وروده: در بیمارستان، مایعی را می‌نوشید که ماده ای به نام باریوم دارد و پزشک از شما تصویر اشعه ایکس می‌گیرد. مایع گلو و معده شما را می‌پوشاند و باعث می‌شود که در تصویر به خوبی مشخص باشند.

 • سی تی اسکن یک آزمایش تصویر برداری با اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویری با حزئیات زیاد از داخل بدن شما عرضه می‌کند.

 • اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد.

 • آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تتراسایکلین یا تینیدازول برای کشتن میکروب معده بدن. احتمالاً باید دو دارو از این دسته مصرف کنید.

 • داروهایی که باعث کاهش میزان اسید معده می‌گردند. از جمله ی این داروها می توان به پنتوپرازول یا رابپرازول اشاره کرد.

 • اکسید بیسموت که در کنارآنتی بیوتیک ها به کشتن میکروب هلیکوباکتری معده کمک می‌کند، باعث انسداد هیستامین شیمایی (که عامل تسریع در تولید اسید بیشتر توسط معده است) می‌شود. این داروها شامل فاموتیدین، نیزاتیدین یا رانیتیدین می‌شود.

 • درمان شما به این معناست که در هر روز باید حدود ۱۴ قرص یا بیشتر مصرف می‌کنید و طول دوره درمان چند هفته است که شاید به نظر زیاد بیاید. اما باید هر چیزی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید و از دستورالعمل‌های او پیروی کنید. در صورتی که آنتی بیوتیک ها را فوراً مصرف نکنید، باکتری‌ معده شما نسبت به آن‌ها مقاوم می‌شود و در نتیجه درمان میکروب معده عفونت‌ها سخت تر انجام می‌شود. در صورتی که داروها شما را اذیت می‌کند، با پزشک در مورد روش‌های درمانی و نحوه کنترل عوارض جانبی مشورت کنید. یک ماه پس از اتمام دوره درمان، پزشک تنفس یا مدفوع شما را بار دیگر مورد آزمایش قرار می‌دهد تا مطمئن شود میکروب معده از بین رفته است.

 • . روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

  پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
  از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
  از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
  از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.

 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

 • اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند. در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

 • اگر از ما بپرسند علت زخم معده و اثنی عشر چیست، ممکن است به عادت های غذایی مانند مصرف غذاهای ادویه دار، قهوه یا الکل اشاره کنیم. اما با وجود تعجب بسیار، باید گفت آنچه می خوریم و می نوشیم نقش اصلی را در ایجاد زخم ندارد. به عبارت دیگر باید نگرش جدیدی نسبت به زخم های گوارشی پیدا کنید.

 • زخم گوارشی یا به زبان علمی «اولسر پپتیک» قرن هاست که انسان را گرفتار کرده و علت دقیق آن نیز تا چند وقت پیش نامعلوم بود. در دهه ۱۹۴۰ دکتر «ای استون فریدبرگ» از دانشکده پزشکی هاروارد باکتری مارپیچ غیرمعمولی را در معده افراد مبتلا به «اولسر پپتیک» یافت.

 • دکتر «مارشال» پس از دو سال ناکامی علمی، گام نهایی را با نوشیدن ظرفی از مایع حاوی یک میلیارد باکتری برداشت. یک هفته بعد او دچار علائم ناراحتی معده شد و ۱۰ روز بعد آندوسکوپی معده او نشان داد که بافت معده او به واقع ملتهب است و «هلیکوباکتر پیلوری» در آن جایگزین شده است. خوشبختانه دکتر «مارشال» کاملاً بهبود پیدا کرد و به پژوهش هایش ادامه داد و هر دو محقق زنده و سرحال باقی ماندند تا در ۳ اکتبر سال ۲۰۰۵ به خاطر پژوهش راهگشایشان جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را دریافت کردند.

 • دکتر «مارشال» پس از دو سال ناکامی علمی، گام نهایی را با نوشیدن ظرفی از مایع حاوی یک میلیارد باکتری برداشت. یک هفته بعد او دچار علائم ناراحتی معده شد و ۱۰ روز بعد آندوسکوپی معده او نشان داد که بافت معده او به واقع ملتهب است و «هلیکوباکتر پیلوری» در آن جایگزین شده است. خوشبختانه دکتر «مارشال» کاملاً بهبود پیدا کرد و به پژوهش هایش ادامه داد و هر دو محقق زنده و سرحال باقی ماندند تا در ۳ اکتبر سال ۲۰۰۵ به خاطر پژوهش راهگشایشان جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را دریافت کردند.

  • مرض داری هی کپی پیست میکنی احمق

 • معده شما یکی از بهترین جاها برای رشد یک میکروب است. در واقع «هلیکوباکتر پیلوری» تنها باکتری است که می تواند در معده زنده بماند و رشد کند.

 • این باکتری بقای خود را مدیون خواص متعددی است که توضیح دهنده قدرت سازگاری منحصر به فرد آن است؛ اول اینکه این میکروب به مقدار کمی اکسیژن برای ادامه حیات نیاز دارد، یعنی حدود یک پنجم مقداری که انسان ها به آنها نیاز دارند، دوم اینکه شکل مارپیچی آن به این باکتری اجازه می دهد در میان لایه مخاطی پوشاننده پوشش معده خود را وارد کند، سوم اینکه این باکتری حداکثر هفت پروتئین شلاق مانند دارد که از انتهای باکتری بیرون زده اند و آن را درون لایه مخاطی حرکت می دهند و چهارم اینکه این باکتری دارای گیرنده های مخصوصی است که به آن امکان می دهد راه خود را در میان مخاط بگشاید و به سلول های پوشش معده بچسبد.

 • «هلیکوباکتر پیلوری» یک خاصیت دیگر هم دارد که از همه مهم تر است. این باکتری می تواند مولکول های «اوره» (ماده شیمیایی که در بافت ها و مایعات بدنی انسان وجود دارد) را تجزیه کند. این فرآیند باعث ایجاد آمونیاک و دی اکسید کربن می شود و که غلاف ابرمانندی در اطراف باکتری به وجود می آورد و اسید معده که باکتری های معمولی را می کشد، از آن حفاظت می کند. این توانایی برای شکستن اوره امتیاز بزرگی برای «هلیکوباکتر پیلوری» است. اما پزشکان این خاصیت را به امتیازی برای خودشان بدل کرده اند به این ترتیب که با «آزمون تنفسی اوره» وجود عفونت با این باکتری را تشخیص می دهند.

 • بر اساس بهترین تخمین ها حدود نیمی از جمعیت جهان به «هلیکوباکتر پیلوری» آلوده هستند و این میزان شیوع، آن را شایع ترین عفونت باکتریایی در انسان ها می سازد. از آنجایی که این ارگانیسم تنها از طریق آب و غذایی که با مواد مدفوعی عفونی انسان آلوده شده باشند، منتقل می شود، عفونت با «هلیکوباکتر پیلوری» بیش از همه در مناطقی شایع است که ازدحام جمعیت، بهداشت نامناسب و عدم رعایت کافی نظافت وجود داشته باشد. در کشورهای رو به توسعه شیوع عفونت با این باکتری به ۸۰ درصد می رسد. میزان عفونت با این باکتری در یک کشور بر حسب سن و وضعیت اجتماعی- اقتصادی متفاوت است. در امریکا حداکثر ۵۰ درصد از افراد سالمند دارای این باکتری هستند که در دوران کودکی شان که زندگی سخت تر بود، این باکتری را کسب کرده اند. اما تنها ۲۰ درصد کودکان کم سن در حال حاضر این باکتری را دارند.

 • «هلیکوباکتر پیلوری» بر خلاف باکتری های استرپتوکوک و استافیلوکوک که روی پوست یا در گلو قرار دارند (بدون اینکه التهابی ایجاد کنند) همیشه باعث التهاب می شود و در این مورد التهاب معده یا «گاستریت» به وجود می آید.

 • این باکتری انواع مختلفی از سموم را ایجاد می کند که گلبول های سفید را تحریک می کند تا پروتئین های کوچکی (سایتوکاین ها) را تولید کنند. این مواد به نوبه خود چرخه التهاب را بیشتر تشدید می کنند. سویه هایی از هلیکوباکتر که حاوی یک ژن خاص به نام cagA است، بیشتر از همه آسیب رسان هستند.

 • یک دکتر عالی برای معده معرفی میکنم . بیمارستان تهران کلینیک دکتر سهیل فدایی. خیلی ها میشناسنش عالییییه

 • یک دکتر عالی برای معده معرفی میکنم . بیمارستان تهران کلینیک دکتر سهیل فدایی. خیلی ها میشناسنش عالییییه

 • تنها راه درمان استفاده از کلاریتروماسین و اموکسی سیلین و پنتو پرازول و رژیم مناسب غذایه هر غذایی رو هم نباید بخورید سعی کنید غذاهایی که باعث نفخ میشه کمتر استفاده کنید غذای سنگین نخورید وعده های کم و مکرر خیلی خوبه اونم واسه اینه که اسید معده برنگرده تو مسیر مری و جداره معده وقتیم غذا میخورید سریع دراز نکشید اسید معده برمیگرده اذیت میشید حداقل ی ساعتی بشینید یا قدم بزنید

 • سلام.جواب ازمایش هلیکوباکتری اگه به 170برسه خطرناکه؟

 • سلام جواب ازمایش هلیکوباکتری اگه از 160 بیشتر باشه خیلی خطرناکه؟

 • سلام.توروخدا کمکم کنید.یه ماهه انگاری چیزی گلومه قورتمیدم یکم میره پایین ودوباره برمیگرده سسرجاش.خیلی کم چندوقت یبارم معدم دردمیگیره.دهنمم یه طعم یابوی بدی احساس میکنم.دکترامیگن استرس داری فکرمیکنی یه چیزگلوت گیرکرده.ایا درست میگن یا میکروب معده دارم.بعضی وقتها عرق شدیدی میکنم ودست و پاهام بیجان مشن سرمم یکم گیج میره

 • منم حدود یک سال درگیر میکروب معده بودم کلی دکتر و دو هفته درمان باز نتیجه نداد رفتم پیش یه عطاری بهم گفت بهترین دارو برای درمان میکروب معده جوشانده آویشن هست روزی دو فنجان جوشانده آویشن مشکل میکروب معده رو برطرف میکنه

 • سلام ممنون میشم نحوه استفاده از داروهای اموکسی سیلین و میترونیدازول و بیسموت و امپرازول رو بفرمایید هرکی ميدونه بگه ممنون

 • سلام پیام من ارسال نشد

 • میترونیدازول و بیسموت واموکسی هر 8ساعت یکی وامپرازول روزی یکی قبل از صبحانه

 • دکتر مارشال چی مصرف کردی کاملا خوب شدی جان مادرت بگو از درد مردیم

 • تو رو خدا یکی به داد من برسه.یک ساله میکروب معده دارم آندوسکوپی و نمونه برداری هم انجام دادم زخم معده هم گفتن دارم.دارو مصرف کردم خوب نشدم ای خدا چیکار کنم.گاهی وقتا خوبم گاهی حالت تهوع و بی اشتهایی داغونم کرده.دارم گریه میکنم چرا اینجوری ام آخه.

 • سلام .من حدودا هفت ساله که درست نمیتونم غذا بخورم .بوی غذا که بهم میخوره حالت تهوع میگیرم رفتم دکتر اندوسکوپی کردم گفت مشکلی نداری .چکاب کامل کردم باز مشکلی نداشتم .صبح ها خیلی بی حالم .استخونهام درد میکنه و پاهام جون نداره .احساس ضعف دارم .لطفا اگر کسی میتونه یه جواب به من بده چون هر دکتری رفتم میگه مشکل ندارم ولی خودم میدونم که یه مشکلی دارم که توی جوونی این طوری ام .ممنون

 • شاید یه بیماری دیگه داشته باشی مثل تب مالت

 • سلام،اقای دکتر درست فرمودن،اما اگرمیخوایدسریع وبدون نیاز به داروهای شمیایی مشکل معده همگی حل شه، به مدت سه روزناشتا،عسل طبیعی واصل رو همراه بایک قاشق عسل ویک لیموترش تازه وچندحپه یخ ودراب خنک دریک لیوان مصرف کنیدوروزانه هم مصرف بشه وبه همراه عسل بااب
  این راهکارطب بوعلی سیناست،موفق باشید

 • سلام اخوی تست میکروب معده تا شش ماه بعد از ددمان همچنان بالا ایت این به معنای عدم بهبود نیست در ضمن هر کس که انتی ژن بالا داره رو درمان نمیکنن باید علایم بیماری رو هم داشته باشه ،دردهایی که ربطی به غذا نداره و سوزشی نیست و با مشکلات عصبی و استرس تشدید میشه و یا با علایم روده ای مانند نفخ و دل پیچه و اسهال و یبوست و گاهی توامان همراهه بیماری کولیت عصبی یا ناشی از اعصاب معده میتونه باشه بهتره این وجه از قضیه رو درنظر بگیرین ، اگه هم با یک دوره درمان انتی بیوتیکی مشکل میکروب معده برطرف نشد درمان با انتی بیوتیک های دیگه همراه مهار کننده پمپ پروتون نظی پنتو یا لانزو پرازول و قرص بیسموت برای دو هفته تکرار بشه اگه خوب نشد در تشخیص اولیه باید تجدید نظر بشه و احتمالا علل دیگر در نظر گرفته بشه

 • سلام من فرخنده هستم دوستل پیش میکروب معده داشتم ورمان کردم ولی دوباره زیر دنده چپم کمی درد میگیره هر وقت گلو درد دارم التهااب گلو زیاد مشه علت اون چیست با تشکر

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.