عدس

عدس و خواص آن

عدس پلو،عدس به انگلیسی،خواص عدس،عدس پلو مجلسی،عدسی

با عدس بهترین و خوشمزه ترین آش ها را برای خانواده تهیه کنید. بدنیست بدانید که عدس گیاهی است یکساله که ارتفاع آن بیش از ۳۰ سانتیمتر نیست .البته برگهای آن دارای ۶ تا ۱۴ برگچه می باشد که در انتهای آن پیچک قرار دارد .جالب است بدانید که  گلهای عدس رنگ سفید و دارای رگه هایی به رنگ بنفش است . میوه آن غلاف کوچکی است و اغلب در هر غلاف ۱ تا ۳ عدس هست.

عدس،خواص عدس
درباره خواص درمانی انواع عدس:
بدنیست بدانید که عدس از نظر طب قدیم ایران معتدل و خشک است و مانند دیگر گیاهان پوست و دانه آن دارای اثرات متضاد یکدیگر می باشد . یعنی پوست عدس گرم و خود عدس قابض است . بعبارت دیگر پوست آن ملین و مغز آن ضد اسهال  می باشد. جالب است بدانید که عدس یک غذای کامل است و انرژی لازم را برای کارهای بدنی برای انسان تامین می نماید.بدنیست بدانید که عدس به علت داشتن آهن، برای رفع کم‌خونی و افزایش شیر مادران شیرده مفید و موثراست. بدنیست بدانید که برای درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید .

عدس،خواص عدس
بهتر است بدانید که عدس به شما انرژی برای سوزاندن می‌دهد در حالی که قندخون را تثبیت می‌کند. البته فیبر قابل جذب علاوه بر تأثیرات مفید روی سیستم گوارشی و قلب، به تنظیم مقدار قندخون نیز کمک می‌ نماید اگر شما مقاومت به انسولین، کاهش قندخون یا دیابت دارید، گیاهان بُنشنی مثل عدس برای تنظیم قند خون مؤثر هستند که انرژی پایداری را موجب می شود.لازم به ذکر است که آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بهترین غذا می باشد.

عدس،خواص عدس
مضرات عدس را بشناسید:جالب است بدانید که عدس نفاخ، دیرهضم و کاهش‌دهنده میل جنسی می باشد.لازم به ذکر است که افراط در خوردن عدس سبب غلیظ‌ شدن خون و کند شدن جریان آن در رگ‌ها می‌گردد.

عدس،خواص عدس

حبوبات را در وعده های غذایی خود فراموش نکنید.

باید توجه کرد که مصرف خوراکی‌هایی مثل انواع شکلات، کاکائو، آجیل، گندم، عدس، بادام زمینی، انواع سس، غذاهای حاضری و سرخ کردنی، کره بادام زمینی و جو باعث تحریک بیماری تبخال می‌شود و باید از خوردن آن‌ها در هنگام ابتلا جلوگیری کرد. اگر تبخال روی بینی و در نواحی نزدیک به چشم بروز کرده باشد، تبخال بزرگ باشد و قرمزی آن دارای کانون‌های عفونی و چرکی باشد، فرد مبتلا با حالت افزایش حرارت بدن و تب و لرزه همراه باشد، بجای روطبت و ترشحات معمول سطحی چروک خورده داشت، با سردرد و دردهای عضلانی همراه باشد و یا اینکه ضایعات پوستی مثل تبخال در ناحیه تناسلی دیده شود، باید سریعاً به پزشک مراجعه و از هرگونه خوددرمانی پرهیز کرد.از تماس فیزیکی با افرادی که ضایعات فعال دارند خودداری شود.

برای کنترل و پیشگیری از نقرس مصرف ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و غذاهای دریایی دیگر را محدود کنید. این توصیه در مورد حبوباتی مانند عدس، لوبیا، نخودفرنگی و غیره، همچنین تخم مرغ، شیر و پنیر نیز صادق است.

تاجریزی را با عدس به اندازه مساوى بجوشانید و با آب نیمگرم آن قرقره کنید. دیفترى را درمان مى‏کند.

برای تخفیف علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌توان از راه‌های زیر بهره برد؛ مصرف روزانه یک مولتی ویتامین اسید فولیک و مکمل کلسیم، قرص آهن، ورزش آهسته(مثل یوگا و مدیتیشن)، مصرف غلات سبوس‌دار، گوشت‌ها، تخم مرغ، جگر، اسفناج تازه، جعفری، حبوبات (مثل عدس و لوبیانخود سبز، نان سبوس دار ، آجیل، خشکبار (مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش)، خوابیدن هشت ساعت در شب، کم کردن استرس و…

عدس باعث ایجاد گاز شکم می شود

عدس

دال عدس

لوبیا

لوبیا سفید

گندم

جو