خانه » پزشکی و سلامت » رفع خستگی چشم با 8 روش فوق العاده خانگی

رفع خستگی چشم با 8 روش فوق العاده خانگی

رفع “خستگی چشم” با 8 روش فوق العاده خانگی

خستگی چشم,بیماری خستگی چشم,خستگی چشم در بارداری,علائم خستگی چشم,درمان خستگی چشم,درمان خستگی چشم با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان خستگی چشم,خستگی چشم را چگونه درمان کنیم,خستگی چشم در کودکان,خستگی چشم در بزرگسالان,خستگی چشم در نوزادان,خستگی چشم در بهار,خستگی چشم در تابستان,خستگی چشم در پاییز,خستگی چشم در زمستان,آشنایی با خستگی چشم,همه چیز در مورد خستگی چشم,خستگی چشم واگیردار است,خستگی چشم و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان خستگی چشم
خستگی چشم , خستگی چشم و سردرد , خستگی چشم چیست , خستگی چشم و سرگیجه

به گزارش بی اس ام اس حرکت یک چشم سالم نباید احساس نشود(مثل تپش قلب). در هنگام انجام فعالیت‌هایی که در آن استفاده از قدرت بینایی بیشتر می‌شود، امکان خستگی چشم هم بیشتر است.

عوامل خستگی چشم؛ استفاده از عینک‌های نامناسب، قرار گرفتن در معرض نور شدید، مطالعه زیاد، مکان‌های تاریک که برای دیدن به چشم فشار می‌آید، خیره شدن طولانی به دستگاه‌های دیجیتالی و پیرچشمی(معمولاً در سنین 40-50).

علائم خستگی چشم؛ درد چشم‌ها، خشک و یا آب کردن آن‌ها، تاری دید، دو بینی، افزایش حساسیت به نور و درد(درد گردن، درد شانه و پشت) می‌باشد که ممکن است وضعیتش با کمبود خواب بدتر شود.

در هنگام استفاده از رایانه و… باید نکات زیر را رعایت کرد؛

فاصله 50 تا 65 سانتی متری چشم از صفحه نمایش، قرار گرفتن صفحه نمایش کمی پایین‌تر از چشم، استفاده از صفحه نمایشی که شیب و زاویه آن تنظیم شده باشد، تمیز کردن منظم گرد و خاک و اثر انگشت روی صفحه نمایش، عدم وضعیت ثابت نشستن، تنظیم نور جهت کاهش بازتاب‌های شدید، استفاده از صندلی تنظیم شده، نگاه کردن به اجسام محیط اطراف در فاصله‌ای دورتر و بعد از هر 20 دقیقه، پلک زدن(چون معمولاً افرادی که به مانیتور خیره می‌شوند، کمتر پلک می‌زنند)، استراحت منظم، استفاده از اشک مصنوعی در هنگام خشکی چشم و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در محیط.

اگر چشم در اثر کار زیاد و یا گریه پف کرده باشد، می‌توان با استفاده از چای کیسه‌ای آن را درمان کرد. بصورتیکه چای کیسه‌ای خیس شده، در یخچال قرار گرفته و سپس بر روی چشم گذاشته شود.

به گزارش بی اس ام اس کمبود خواب، حساسیت، خستگی چشم، ورم ملتحمه، گریه بیش از حد، خستگی و عدم رسیدن کافی اکسیژن به قرنیه و آلودگی علل این مشکل می باشند که با علائمی مانند احساس سنگینی در چشم، سوزش و قرمزی چشم خود را نشان می دهند.

خستگی چشم , خستگی چشم و سردرد , خستگی چشم چیست , خستگی چشم و سرگیجه

در اینجا چند مورد درمان خانگی برای رفع خستگی چشم ذکر می کنیم اما از این موضوع غافل نباشید که هر شش ماه باید برای بررسی وضعیت چشمانتان به پزشک مراجعه کنید:۱. یکی از ساده ترین راهها این است که دو قاشق را داخل فریزر بگذارید.بعد از اینکه سرد شدند آنها را زیر چشمان خود قرار دهید تا پف چشمانتان کم شود.توجه داشته باشید که قاشقها یخ نشوند!۲. روش موثر دیگر این است که تکه ای از پنبه را به صورت گلوله ای در یک استکان چای بیندازید و بعد از چند ثانیه آنها را روی پلک چشمانتان چند دقیقه ای قرار دهید.۳. از قرار دادن تکه های خیار بر روی پلک چشم جهت کاهش پف کردگی استفاده کنید.۴. روش موثر دیگر این است که به طور مرتب چشمان خود را با آب سرد بشویید.این عمل باعث آرامش چشم می شود و هرگونه خستگی را برطرف می کند.۵. گلوله های پنبه ای را داخل یک فنجان شیر خنک بیندازید و سپس آنها را روی پلک چشم قرار دهید.۶. در یک فنجان آب، چند قطره روغن اسطوخودوس بریزید و سپس گلوله پنبه را در آن بخیسانید و بعد آن را روی پلک چشمتان بگذارید.۷. یک توت فرنگی را که در فریزر بوده به مدت چند دقیقه روی پلکتان قرار دهید.برای رفع خستگی بسیار موثر است.۸. در دو فنجان آب جوشیده، مقدار کمی اسید بوریک بریزید.بعد از سرد شدن از آن برای شستن چشم استفاده نمایید.
منبع:salamatnews.com

خستگی چشم

تاکنون 54 نظر ثبت شده است.

 1. خستگی چشم یک وضعیت شایع و آزار دهنده است که معمولا با خارش و سوزش در چشم ها همراه است.

 2. خستگی چشم به ندرت به یک وضعیت خطرناک تبدیل می شود و معمولا به لحاظ پزشکی چندان جدی و خطرناک محسوب نمی شود.

 3. رعایت چند نکته ساده در خانه، محیط کار و بیرون از خانه می تواند به پیشگیری و یا کاهش میزان خستگی چشم کمک کند.

 4. گاهی اوقات خستگی چشم نشانه یک بیماری زمینه ایست که ممکن است نیاز به درمان های پزشکی داشته باشد

 5. اگر خستگی چشم شما همراه با سردرد و یا یکی از مشکلات چشمی زیر باشد باید حتما و بدون تاخیر به پزشک مراجعه کرد:

  احساس ناراحتی در چشم ها
  دو بینی
  تغیر قابل توجه در قدرت بینایی

 6. هر گونه فعالیت که نیاز به استفاده زیاد از چشم ها داشته باشد (مانند مطالعه یا رانندگی طولانی) می تواند منجر به خستگی چشم ها شود.

 7. مهمترین عوامل خستگی چشم مطالعه، نوشتن و یا رانندگی های طولانی مدت هستند.

 8. قرار گرفتن در معرض نور شدید و یا قرار گرفتن در مکان های تاریک که برای دیدن نیاز به فشار آوردن به چشم ها باشد نیز می توانند باعث بروز خستگی چشم شوند.

 9. کی از شایع ترین علل خستگی چشم خیره شدن طولانی مدت به دستگاه های دیجیتالی می باشد. برخی از این دستگاه ها عبارتند از:

  مانیتور کامپیوتر یا لب تاپ
  بازی های کامپیوتری
  موبایل

 10. خستگی تقریبا 50 تا 90 درصد کاربران کامپیوتر را تحت تاثیر قرار می دهد. هر ساله بیش از 10 میلیون نفر در ایالت متحده آمریکا به همین خاطر نیازمند رعایت مراقبت های اولیه پزشکی می شوند.

 11. مشکل بزرگتر اینجاست که استفاده از این لوازم روز به روز گسترده تر می شود. تحقیقات نشان داده است که افراد لوازم دیجیتال را نسبت به کتاب و روزنامه، نزدیکتر به چشم هایشان نگه می دارند. فونت ریز این دستگاه ها نیز مشکل را دو چندان کرده و باعث می شود که برای خواندن متون به چشم ها فشار بیشتری وارد شود.

 12. معمولا افراد در هنگام استفاده از این تجهیزات تعداد دفعات کمتری پلک می زنند که همین قضیه میزان خستگی را بیشتر میکند

 13. افراد به طور طبیعی در هر دقیقه 18 بار پلک می زنند. مطالعات نشان داده است که افراد در حال استفاده از لوازم دیجیتالی مانند موبایل تقریبا نصف این مقدار پلک می زنند. همین عامل می تواند باعث خشکی، خستگی، خارش و سوزش چشم ها شود.

 14. خستگی چشم علائم آزاردهنده ای دارد از جمله:

  چشم درد و تحریک چشم ها
  خشک و یا آب کردن چشم ها
  تاری دید و یا دو بینی
  افزایش حساسیت به نور
  درد در گردن، شانه و پشت

 15. معمولا با ایجاد تغییراتی ساده در عادات و فعالیت های روزانه می توان از خستگی چشم پیشگیری کرد و یا از میزان آن کاست.

 16. فاصله چشم از صفحه نمایش کامپیوتر باید 50 تا 65 سانتی متر بوده و صفحه نمایش کمی پایین تر از سطح چشم قرار بگیرد.

 17. به طور منظم گرد و خاک و اثر انگشت روی صفحه نمایش کامپیوتر را تمیز کنید.

 18. از صفحه نمایشی استفاده کنید که شیب و زاویه ی آن به راحتی قابل تنظیم کردن باشد.

 19. نور محیط اطراف را به گونه ای تغییر دهید که تابش و بازتاب های شدید و خیره کننده به حداقل برسند.

 20. سعی کنید بعد از هر 20 دقیقه کار (نوشتن، خواندن، کار های کامپیوتری و موارد مشابه)، کار را متوقف کنید و به مدت 20 ثانیه به فاصله ای دورتر (6 تا 7 متر) نگاه کنید.

 21. پلک زدن را فراموش نکنید. می توانید کنار مانیتور یک تکه کاغذ بچسبانید و بر روی آن بنویسید “پلک بزن”. بعد از مدتی خود به خود به پلک زدن در حین کار با کامپیوتر عادت خواهید کرد.

 22. در هنگام کار با کامپیوتر به صورت منظم به خودتان استراحت بدهید.

 23. برای مقابله با خشکی و خستگی چشم ها می توانید یک تکه پارچه نرم را با آب گرم خیس کنید و به چشم هایتان بمالید (با چشمان بسته).

 24. در هنگام خشکی چشم ها می توانید از اشک مصنوعی استفاده کنید.

 25. می توانید برای افزایش رطوبت محیط کار و کاهش آلودگی هوای آن از دستگاه های مخصوص تصفیه هوا و یا رطوبت سازها استفاده کنید.

 26. در بسیاری از موارد مشکل خستگی چشم با تجویز عینک و یا تعویض شماره عینک یا تجویز عینک های خاص (مانند عینک های دو کانونه) برطرف می شود. چنانچه هنوز مشکل داشتید می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید

 27. چشمان خسته یکی از مشکلات رایج دنیای امروزی است.در این وضعیت ، همراه با پف اطراف چشم، شخص در سرش احساس سنگینی می کند.

 28. کمبود خواب، حساسیت، خستگی چشم، ورم ملتحمه، گریه بیش از حد، خستگی و عدم رسیدن کافی اکسیژن به قرنیه و آلودگی علل این مشکل می باشند که با علائمی مانند احساس سنگینی در چشم، سوزش و قرمزی چشم خود را نشان می دهند.
  سلامت نیوز: 8 درمان خانگی برای رفع خستگی چشم

 29. یکی از ساده ترین راهها این است که دو قاشق را داخل فریزر بگذارید.بعد از اینکه سرد شدند آنها را زیر چشمان خود قرار دهید تا پف چشمانتان کم شود.توجه داشته باشید که قاشقها یخ نشوند!

 30. خیلی ممنون بابات راهنماییتون به من کمک زیادی کرد متچکرم

 31. برای پیشگیری از خستگی چشم باید اصولی را رعایت کرد. مثلا صفحه مانیتور یا گوشی تان را مدام تمیز کنید تا شفاف شود. همچنین فاصله شما از مانیتور باید بین 50-65 باشد.

 32. شیب صفحه نمایشتان را تنظیم کنید تا راحت باشید. مدام به صفحه مانیتور خیره نشویدو کمی به چشمتان استرحت دهید.

 33. بعد از هر بیست دقیقه که به مانیتور نگاه میکنید، حتما حدودا 20 ثانیه چشمهایتان را ببندید یا به نقطه ای دورتر خیره شوید وباید مدام پلک بزنید. به گزارش آسان طب پلک نزدن یکی از علل خستگی چشم است. دستگاههای تصفیه هوا یا رطوبت نیز به خسته نشدن چشم کمک میکند. بعد از خسته شدن چشم با دستمالی آغشته به آب گرم روی چشمهای بسته خود بمالید.

 34. اگر بعد از همه این کارها خستگی چشم حل نشد باید به پزشک مراجعه کنید تا چشمهایتان معاینه شود. ممکن است چشمهیتان ضعیف شده باشد یا به داروی چشم احتیاج داشته باشید.

 35. درمان خستگی چشم

  *دستمالی را به آب گرم زده و به چشمهای بسته خود بمالید .

  *دو قاشق را در فریزر بگذارید. یخ نزند. فقط سرد شوند. انان را زیر چشمهایتان بگذارید.

  *تکه ای پنبه را به چای اغشته کرده و روی پلک هایتان بگذارید.

  *تکه خیار بر روی پلکها منجر به کاهش پف چشم می شود.

  *میتوانید پنبه ای را در شیر خنک بیندازید و به پلکهایتان بمالید.

  *یک توت فرنگی را بعد از اینکه در فریزر گذاشتید و خنک شد بروی چشمهایتان بمالید.

 36. سلام من من یه مدت چشم راستم تار میبینه به اپتومنری مراجعه کردم گفتن که مشکلی نداره . ممکنه خستگی چشم باشه با چیز دیگه هست؟

 37. احساس خستگی، فشار چشم و سوزش چشم ها، اغلب همراه با مدت زمان طولانی در انجام کارهایی مانند مطالعه، کار با کامپیوتر، تماشای تلویزیون، بازی های ویدئویی، و کار مونتاژ است.

 38. امروزه با توجه به عصر ارتباطات اغلب مردم از تکنولوژی کامپیوتر استفاده می کنند و حتی برخی نیز به تناسب شغلی که دارند به صورت مداوم چشمانشان را به رایانه خیره می کنن. بدین ترتیب رعایت برخی نکات ضروری به نظر می رسد تا از رسیدن آسیب به مهمترین و حیاتی ترین عضو بدن جلوگیری شود.

 39. سردرد تنشی ماهیچه ها می گردد. پلک زدن کافی نیست، چون پلک بیش از حد تحریک می شود.

 40. در هوای آفتابی، عینک دودی به چشم‏هایتان بزنید. نور شدید آفتاب باعث تاری دید و خستگی چشم‏ها می‏شود.

 41. اگر موقع کار کردن مجبور هستید به طور مداوم به جایی نگاه کنید (مثل کار با کامپیوتر یا کتاب خواندن)، هر چند ساعت یک بار به چشم‏های خود استراحت دهید. از جای خود بلند شوید، بدنتان را بکشید و به نقطه‏ای دور نگاه کنید.

 42. دقت کنید هنگام مطالعه یا کار، نور محیط کافی باشد. نور ملایم ( نه شدید و نه ضعیف)، بهترین نور است. نور شدید به چشم‏هایتان فشار می‏آورد.

 43. از لامپ با نور سفید در خانه‏ استفاده کنید مثل مهتابی یا لامپ کم مصرف. اگر امکان دارد در محل کارتان نیز از آنها استفاده کنید، زیرا برای چشم‏ها بهترند.

 44. هر چند وقت یک بار چشم‏هایتان را برای چند ثانیه ببندید. این کار باعث می‏شود بینایی‏تان تجدید شود.

 45. به‏طور مرتب پلک بزنید، به‏خصوص اگر موقع کار به جایی نگاه می‏کنید. این کار باعث می‏شد چشم‏هایتان مرطوب باقی بماند.

 46. از منابع غذایی حاوی ویتامین A به طور مرتب استفاده کنید. ویتامین A برای حفظ سلامت چشم‏ها ضروری است، مثلاً یک لیوان (240 سی‏سی) آب هویج، 8 برابر نیاز روزانه به ویتامین A را تامین می‏کند. منابع غنی از ویتامین A عبارتند از:جگر، هویج، کدو حلوایی، طالبی، زردآلو، آب کدو، شلغم، چغندر، کلم بروکلی، گریپ فروت، اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره و برگی شکل، شیر، زرده تخم مرغ.

 47. به مقدار کافی بخوابید. خستگی و کم خوابی، فشار زیادی به چشم‏های شما وارد می‏سازد.

 48. برای معاینه چشم‏های تان و انجام تست بینایی به چشم پزشک یا اپتومتر مراجعه کنید، خصوصا اگر سنتان بالای 40 سال است. با افزایش سن، قدرت بینایی ضعیف می‏شود. شاید نیاز به عینک طبی داشته باشید.

 49. اگر کار شما با کامپیوتر است، هر 2 تا 3 ساعت یک بار، برای مدت 10 تا 15 دقیقه به چشم‏هایتان استراحت دهید. همچنین می‏توانید هر چند وقت یک بار، صفحه مانیتور خود را خاموش کنید.

 50. چشم‏هایتان را قدری بمالید، برای اینکه آنها خسته و خشک می‏شوند. اگر خستگی چشم در اثر خشکی آن باشد، می‏توانید با استفاده از قطره استریل چشمی، از بروز آن جلوگیری کنید.

 51. چشم های تان را ورزش دهید. این کار از خستگی آنها جلوگیری می‏کنید.

 52. اگر بعد از مطالعه یا انجام یک کار چشمی (مثل کار با کامپیوتر)، چشم‏های شما خیلی خسته شدند یا اگر متوجه تغییراتی در بینایی خود شدید، ممکن است نیاز به عینک داشته باشید. لذا هر چه سریع‏تر به چشم‏ پزشک یا بینایی سنج (اپتومتر) مراجعه کنید.

 53. سلام من قرص لاغری ادیوس استفاده میکمم از وقتی شروع کردم خواب اصلا ندارم حالا چشام درد داره زده بسرم سردردکه هیچ درد چشام بیشتره لطفاا راهنمایی کنید چیکار کنم