بی قراری پا ؛ هنگام خواب و در بارداری نشانه چیست

بی قراری پا

بی قراری پا ، بی قراری پا هنگام خواب ، بی قراری پا نشانه چیست ، بی قراری پا در بارداری

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد بی قراری پا صحبت کنیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

این بیماری که نامش سندروم پای بیقرار است و به آن در دنیا بیماری ویلیس اکبوم می گویند و ناراحتی هایی به خصوص در پاها ایجاد می کند.این درد می تواند به حالت های خاصی خودش را نشان دهد و معمولا به صورت مورمور شدن ، درد پا و سوزش پا خودش را نشان می دهد.
این حالت زمانی خودش را نشان می دهد که فرد یا نشسته است و یا در حال استراحت است و یا خوابیده است.حرکاتی که این سندروم موجب ان می شود را به طور علمی اختلال حرکتی تناوبی اندام یا PLMS می نامند.
این بیماری دارای دو حالت اولیه و ثانویه است که کسانی که دچار حالا اولیه بیماری می شوند هیچ علت شناخته شده ای برای آن وجود ندارد.عده ای هم هستند که دچار بی قراری پا حالت ثانویه هستند که با مشکلات عصبی ، بارداری ، نارسایی مزمن کلیوی و کمبود اهن یا کم خونی همراه و در ارتباط است.

رابطه این بیماری و افسردگی

این بیماری می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود و به طور کلی می توانیم بگوییم که هر چه دوره مبتلا شدن به این بیماری بیشتر باشد این اضطراب و افسردگی می تواند بیشتر باشد.

دیده شده است که این بیماری می تواند سایر اعضای بدن را نیز درگیر کند مثلا ممکن است مچ دست را نیز درگیر کند.نظر پزشکان در مورد درمان این بیماری این است که باید ابتدا علت بیماری را تعیین کنند و سپس به دنبال درمان این بیماری بروند.

نظریات در مورد علت این بیماری زیاد است مثلا عده ای از محققان می گویند که علت این بیماری به وجود امدن مشکل در دوپامین مغز است ولی عده ای می گویند این بیماری به مغز ربطی ندارد و به دلیل جریان خون ضعیف در بدن بیمار است.

کامنت های تایید شده : 50 عدد

 • درد پا می تواند دائمی یا متناوب باشد، ناگهانی یا به تدریج بوجود می آید و کل پا یا ناحیه ای موضعی مثل ساق پا یا ران پا را تحت تاثیر قرار می دهد

 • پا درد می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله شدید، حاد، همراه با سوزش کف پا و آزاردهند. بعضی از انواع درد پا صرفا آزاردهنده هستند، اما دردهای شدیدتر پا بر توانایی شما در راه رفتن یا انداختن وزن بدن بر روی پای شما تاثیر گذار هستند.

 • در اغلب موارد،علت درد کف پا و علت درد مچ پا به دلیل راه رفتن بیش از حد، کفش نامناسب، اضافه وزن و یا آسیب شدید بروز می‌کند. به عنوان مثال برای درمان درد مچ پا و پاشنه از کفش مخصوص و مناسب دوندگی می‌توان استفاده کرد که جلوگیری از درد پاشنه پا، شکستگی‌های استرسی و سایر مشکلات پا، که دونده‌ها گاهی به آن دچار می‌شوند، کمک کند. کفش ورزشی خود را هنگام فرسودگی تعویض کنید.

 • درد پای کودکان توسط عوامل آسیب‌زا و یا شرایط مختلفی ایجاد می‌شود. علل آسیب‌زا، مانند کبودی، رگ به رگ شدن، کشیدگی عضلات و شکستگی استخوان‌ها در کودکان بسیار شایع است. به میزان کمتر، بیماری‌های مزمنی مانند “آرتریت روماتوئید نوجوانان” نیز می‌تواند عامل درد پا کودکان باشد. اگر علائم زیر را مشاهده کردید فوراً به مراکز درمانی مراجعه نمایید که میتواند نشانه ای از درد پا و علل درد مچ پا باشد: فلج شدن پا، از دست دادن حس در پا، عدم نبض در پاها، عدم توانایی حرکت مفصل زانو، خونریزی شدید یا غیرقابل‌کنترل، تب بالا (بیشتر از 38 درجه سانتی‌گراد)، یا درد غیرقابل‌کنترل.

 • درد ناحیه‌ی ساق پا نشانه اصلی است. پا درد معمولاً بخش میانی و پایینی ساق پا را درگیر می‌کند و در نیمه داخلی بروز می‌یابد. بیمار در ابتدا پس از دویدن یا تمرین دچار درد می‌شود، اما به مرور زمان هنگام دویدن نیز درد مچ پا را تجربه می‌کند. در صورت شدید بودن عارضه، درد زمان بالا رفتن از پله‌ها نیز احساس می‌شود.

 • علائم دیگری که همراه پا درد ظاهر می شوند به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن بستگی دارد. در صورتی که تب دارید، درد پای شما احتمالا ناشی از عفونت یا التهاب است. درد پا ناشی از آرتروز با سفتی و کاهش دامنه حرکتی همراه است. شما همچنین ممکن است دچار درد لگن، درد کشاله ران پا یا قوزک پا شوید

 • علائم پا درد که همراه درد ظاهر می شوند از قرار زیر هستند:

  خستگی
  تب
  درد مفصل
  کاهش دامنه حرکتی مفصل
  برآمدگی های پوستی
  رگ های واریسی
  درد ران پا
  درد مفصل ران
  ضعف رفتن ران و پا

 • در بعضی از موارد، پا درد با علائم دیگری ظاهر می شود که نشان دهنده یک بیماری وخیم یا تهدید کننده زندگی است. در صورت داشتن علائم زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:

  سردی یا رنگ پریدگی پا
  مشکلات تنفسی
  تب بالا (دمای بالاتر از 101 درجه فارنهایت)
  ناتوانی در راه رفتن یا وارد کردن وزن بر روی پا
  احساس درد پس از راه رفتن یا کشش خفیف پا
  رنگ پریدگی یا مایل به آبی شدن پوست (یرقان)
  صدای ترکیدن در هنگام آسیب دیدگی پا
  ضعف و بی حسی تدریجی در پا و ناتوانی در کنترل مدفوع
  قرمزی، گرمی و ورم پا
  جراحت بر روی پا و انگشتان پا که به درستی درمان نمی شود

 • بسیاری از عارضه‌های ستون فقرات باعث درد پا، درد ساق پا و درد لگن تا زانو و دیگر علائم پایین‌تنه مانند خواب رفتن، گزگز، بی حسی و ضعف رفتن ساق پا می‌شود. تشخیص کالبدشناختی صحیح علت سندرم هر درد خاص لازمه درمان‌ موفقیت‌آمیز است.

 • علت پا درد می تواند متفاوت باشد. با این حال، بعضی از دلایل درد پا از لحاظ پزشکی شدید هستند. ناراحتی خفیف اغلب در کوتاه مدت از بین می رود و با درمان های خانگی تسکین می شود

 • از دلایل پا درد و علت درد کشاله ران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  گرفتگی عضلات: علت اصلی پا درد گرفتگی یا علت بی حسی ساق پا ، اسپاسم عضلانی است. خستگی عضلانی، کم شدن آب بدن و بعضی از داروها مثل داروهای ادرار آور و استاتین منجر به گرفتگی عضلانی و درد پا می شوند.
  آسیب دیدگی: پادرد همچنین اغلب نشان دهنده نوعی آسیب دیدگی است.

 • این آسیب دیدگی ها از قرار زیر هستند:

  کشیدگی عضله و درد کشاله ران
  التهاب تاندون
  درد ساق پا (دردی که پس از استفاده بیش از حد در قسمت پایین ساق پای خود تجربه می کنید)
  شکستگی تنشی استخوان

 • یکی از چالش هایی که افراد مبتلابه پا درد و زانو درد با ان روبه رو هستند این است که آیا به پزشک مراجعه کنند یا به بخش اورژانس بروند. در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  وخامت درد پا
  ورم در دو پا
  رگ های واریسی که باعث ناراحتی می شوند
  پا درد در حین راه رفتن
  درد پا که بیش از چند روز طول بکشد

 • در صورت داشتن موارد زیر همراه با پا درد به بخش اورژانس مراجعه کنید:

  قرمزی و گرمی
  داشتن تب
  سرد یا رنگ پریده شدن پا
  مشکلات تنفسی به همراه ورم دو پا
  برش عمیق روی پا
  بی تحرکی
  ناتوانی در قرار دادن وزن بر روی پا
  آسیب دیدگی مستمر که همراه با صدای ترکیدگی یا سایش بوجود می آید

 • در طول معاینه فیزیکی پا درد، پزشک در مورد جراحی های قبلی، آسیب دیدگی لگن، یا فعالیت های مکرر که باعث التهاب عصب می شوند، سوالاتی می پرسد. پزشک تفاوت در حواس را بین پای آسیب یده و پای دیگر شما بررسی می کند. برای تایید محل درد پا، پزشک بر روی عصب کمی فشار وارد می کند تا محل درد مشخص شود. برای حذف مشکلات دیگر در این نواحی، شکم و لگن شما معاینه می شود.

 • تصویربرداری با اشعه ایکس باعث تشخیص ناهنجاری های استخوانی می شود که بر عصب فشار وارد می کند. در صورتی که فکر می کنید رشدی مثل رشد تومور منبع فشار است، پزشک از شما درخواست می کند تا ام آر ای یا سی تی اسکن بگیرید. در موارد نادر، مطالعه هدایت عصبی توصیه می شود.

 • درمان درد کشاله ران و ساق پا بستگی به تشخیص و علت پا درد دارد. وقتی دلیل درد مشخص شد، درمان پا درد و کنترل مشکل بوجود آورنده به منظور پیشگیری یا کاهش درد پا در آینده انجام می شود. در مورد روش کنترل پا درد مزن خود با پزشک صحبت کنید.

 • وقتی علت پا درد را بدانید، به بهترین شکل می توانید آن را درمان کنید. در صورتی که رگ های واریسی دارید و بر این باور هستید که آنها منبع درد پا ی شما هستند، در حین استراحت سعی کنید پای مورد نظر را بالا بگیرید. جوراب واریس تا حدودی تسکین دهنده است. بعضی از علت های شایع درد پا گرفتگی عضلانی یا خستگی عضلانی پس از فعالیت فیزیکی بیش از حد است. در صورتی که درد نتیجه فعالیت فیزیکی بیش از حد باشد، ابتدا بر روی پای خود یخ قرار دهید. شما باید در چند روز اولی که درد پا ظاهر می شود روزی چهار مرتبه یا بیشتر بر روی پا باید یخ قرار دهید. حداکثر 15 دقیقه یخ را روی پا قرار دهید. تا حد امکان استراحت کنید و پای مورد نظر خود را بالا ببرید. حرکات کششی و ماساژ نیز درمان های خانگی مناسبی برای گرفتگی عضلانی و درد کشاله ران در بارداری هستند. درمان درد کف پا نیز روش های مخصوص به خود را دارد.شما می توانید داروی مسکن غیر تجویزی مثل آسپیرین را مصرف کنید تا درد خود را بیشتر تسکین دهید.

 • پزشکان اغلب در ابتدا دارو تجویز می کنند. به دلیل اینکه هر فرد واکنش مختلفی به دارو دارد، پزشک میزان مصرف و داروهای متنوعی را برای شما تجویز می کند. داروها شامل مسکن های غیرتجویزی مثل آسپرین، استامینوفن، استروئیدهای ضد التهابی و داروهای مسکن قوی تر می شود.

 • در روش فیزیوتراپی تلاش می شود که عضلات ساخته یا بازسازی شوند و به شما این امکان را می دهد تا درد پا کمتری را تجربه کنید و طبیعی تر حرکت کنید. پزشک فیزیوتراپی منفعلانه مثل ماساژ و کمپرس گرم و سرد یا روش های درمانی فعالانه مثل حرکات ورزشی را توصیه می کند.

 • در صورتی که چاق هستید یا اضافه وزن دارید، کاهش وزن باعث بهبود علائم پا درد می شود.

 • در صورتی که وضعیت شما شدید یا مستمر است، برای درمان بیشتر به یک متخصص ارجاع داده می شوید.پزشک آزمایشات تصویر برداری مثل ام ار ای یا سی تی اسکن را برای پیدا کردن علت درد پا شما انجام می دهد. در صورتی که آزمایشات مشکلی را نشان دهند که با جراحی اصلاح می شود، پزشک جراحی اصلاحی را برای بهبود پا درد تجویز می کند.

 • پا درد عارضه ی بسیار شایعی است، که می تواند علت های مختلفی داشته باشد این درد می تواند شامل درد پا، درد ساق پا و درد کشاله ران هم بشود. درمان این درد با توجه به علت آن صورت می گیرد. درد کشاله ران معمولا در نوجوانان شیوع بیشتری دارد اما در سنین دیگر هم ممکن است بروز کند. گاهی پا درد شبانه می تواند باعث برهم زدن خواب بیمار شود که در این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • پا درد پس از کار زیاد و راه رفتن های بسیار و دیگر مسائل به وجود می آید که نیاز به درمان دارد. راه حلی طبیعی برای از بین بردن پا درد و رفع خستگی پاهایتان را برای شما آماده کرده ایم.

 • از یک ماه مانده به عید تا لحظه ای که توپ تحویل سال نو را در کنند، زمان اغلب مانند یک چشم به هم زدن می گذرد! طی این مدت باید خرید کنید، خانه تکانی کنید. کارهای عقب افتاده را به موقع انجام دهید، سر کار بروید و خلاصه هزار تا کار دیگر، بیشتر این کارها هم به صورت ایستاده انجام می شوند. به همین خاطر پا درد شب عید به یک سندروم معروف تبدیل شده اما برای تان کلی راه حل طبیعی آماده کرده ایم که با انجام دادن شان، می توانید خستگی را از پاهای تان فراری بدهید و درد را از بین ببرید!

 • فقط کسانی که ماساژ پا را امتحان کرده باشند، می دانند که میان ماساژ دادن و ندادن پاها تفاوت از زمین تا آسمان است! به همین خاطر هم ما تمرکزمان را روی ارائه روش های ماساژدادن پاها گذاشته ایم و سعی داریم تمام زیروبم های لازم را به شما یاد بدهیم تا شما هم از این کار لذت ببرید و انرژی از دست رفته را به پاهای تان برگردانید. برای این کار احتیاج به وسایل اولیه و دانستن نکات لازم دارید.

 • ماساژ دادن هم مثل خیلی از کارهای دیگر به وسایل خودش نیاز دارد. وسایل ضروری ماساژ پا شامل یک کاسه یا تشت بزرگ است که فقط به همین کار اختصاص دارد، همچنین دو عدد حوله لطیف و گرم و لوسیون و روغن های ماساژ.

 • اگر بعد از یک روز کاری شلوغ به منزل رسیدید و احساس کردید اگر پاهای تان زبان داشتند، الان شروع به گریه و زاری می کردند، اول از همه، پاهای تان را خیلی تمیز و با آب ولرم بشویید و خشک کنید. بعد تشت یا ظرف کوچکی را که برای ماساژ پا در نظر گرفته اید، آماده کرده و داخلش را با آب ولرم یا داغ پرکنید. (گودی تشت باید طوری باشد که حداقل تا قوزک پای شما را بپوشاند.)

 • حالا وقت آن رسیده که دست های تان را هم زیر آب گرم بگیرید تا اگر احیانا سرد هستند، خوب گرم شوند و آماده برای ماساژ دادن.

 • حوله ها، لوسیون و روغن را دم دست تان بگذارید. ترجیحا یک بالش یا کوسن در اطرافت تان داشته باشید تا بتوانید موقع ماساژ از آن استفاده کنید. تاکید داریم که این وسایل را نزدیک تان بگذارید که وسط ماساژ مرتب مجبور نشوید بلند شوید و دنبال شان بروید. این کار باعث می شود پا اصطلاحا سرما بخورد.

 • آدم ها معمولا وقتی سرگرم کاری می شوند، خیلی چیزها یادشان می رود. یکی از این چیزها اهمیت دادن به خود است.
  درست است که یک عالمه کار سرتان ریخته، درست است که عید را پیش روی دارید و زمان برای انجام دادن کارها، کم است و درست است که وقت سر خاراندن ندارید، اما لطفا مراقب خودتان هم باشید. هرجا که هستید به صدای بدن تان گوش کنید و به آن اهمیت بدهید.

 • صدای بدن همان احساساتی است که ممکن است به سرعت از مغزتان بگذرند، اما چون وقت ندارید و سرتان شلوغ است به آ نها توجهی نمی کنید. یکی از این صداها مربوط به خستگی است. فرض کنید برای خرید عید بیرون رفته اید، همه جا شلوغ است، کلی باید توی نوبت اتاق پرو بایستید که در نهایت بتوانید یک لباس مناسب انتخاب کنید.

 • درست قبل از اینکه کمرتان درد بگیرد، مچ پای تان ورم کند و زانوهایتان تیر بکشند از فروشنده خواهش کنید به شما یک صندلی بدهد که بتوانید چند دقیقه ای بنشینید. اگر صندلی ها همه پر بودند، سعی کنید از همراه تان بخواهید چنددقیقه ای نوبت شما را نگه دارد. بعد می توانید با خیال راحت بیرون بروید و جایی برای نشستن پیداکنید.
  به پاهای تان وقت استراحت کردن بدهید تا در شلوغ ترین روزهای سال دست تان را توی حنا نگذارند!

 • روغن های گیاهی مثل رزماری، اوکالیپتوس و نعنا برای رفع خستگی بسیار مناسب هستند.

 • متخصصان این ماساژ اعتقاد دارند برای بهبود سردرد و گردن درد باید انگشتان و مفاصل آنها را به خوبی ماساژ داد.

 • انحنای کنار شست پا: این انحنا وابسته به سلامت ستون فقرات و مهره های آن در نظر گرفته می شود در حقیقت برای تسکین دردهای این ناحیه باید انحنای کنای شست پا را به خوبی ماساژ داد.

 • بخش تحتانی انگشتان پا: درست همان قسمت های برجسته ای که زیر انگشتان پا قرار دارند، مربوط به سلامت ناحیه قفسه سینه و اعضای داخل آن یعنی شش ها می شوند. این مرحله از زیر شست پا شروع می شود و به زیر انگشت کوچک می انجامد.

 • لاغرترین قسمت پا: در رفلکسولوژی اعتقاد بر این است که لاغرترین بخش کف پا که معمولا در قسمت میانی قرار دارد مربوط به ناحیه شکم می شود. به همین خاطر اگر کسی به دلیل مشکل معده درد یا عملکرد نامناسب روده های به یک متخصص ماساژ پا مراجعه کند، احتمالا خواهددید که بخش میانی پای او بیشتر ماساژ داده می شود.

 • پاشنه پا: آخرین بخش تقسیم بندی کلی مربوط به پاشنه پا می شود. این قسمت را وابسته به لگن افراد در نظر می گیرند. تمام اجزای بدن که در بخش لگن قرار دارند نیز مربوط به همین بخش هستند.

 • این تکنیک به خصوص برای رفع درد پا مناسب است. یک سطل را با آب سرد پر کنید و سطل دیگر را با آب گرم. اول برای مدت سه دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید و بعد آنها را به مدت 10 ثانیه الی یک دقیقه در آب سرد بگذارید. این کار را دو الی سه بار تکرار کنید و بعد پاهای تان را خشک کنید. آب گرم جریان خون را در سطح پاها افزایش می دهد و آب سرد از التهاب شان کم می کند. یادتان باشد این عملیات باید با آب سرد تمام شود. اگر با سطل آب ارتباط برقرار نمی کنید می توانید این کار را با حوله داغ و بسته یخ به مدت 10 دقیقه و به طور متناوب امتحان کنید.

 • سرکه یک عالمه خواص درمانی دارد و یکی از این خاصیت ها از بین بردن درد پاهاست که بر اثر گرفتگی عضلانی ایجاد شده است. برای اینکه درد پای شما هرچه زودتر بهبود پیدا کند، کافی است یک سطل آب داغ تهیه کنید و دو قاشق غذاخوری سرکه داخل آن بریزید. بهتر است یک بسته نمک دریایی تهیه کنید و برای این جور مواقع در خانه داشته باشید.

 • اگر هم نمک دریایی ندارید می توانید از نمک معمولی استفاده کنید. نمک معمولی یا دریایی را به محلول سرکه و آب داغ اضافه کنید و پاهای تان را به مدت 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید. یک روش جایگزین دیگر هم این است که دو ظرف مختلف تهیه کنید و در هر کدام مقدار مساوی از آب و سرکه بریزید. منتها آب یکی از سطل ها باید سرد باشد و دیگری گرم.

 • بعد حوله ای را که از قبل برای این کار آماده کرده اید، داخل ظرف آب گرم ببرید و سپس فشار دهید تا آب اضافه آن گرفته شود. پاهای تان را به مدت 5دقیقه در این حوله قراردهید. سپس همین کار را با سطل آب سرد انجام دهید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید تا درد و خستگی پاها تخفیف پیدا کند.

 • درد پا یکی از رایج ترین بیماریها است که افراد از همه گروه های سنی تحت تاثیر قرار میدهد. درد پا می تواند در هر نقطه از پا از جمله انگشتان، پاشنه پا، مچ پا یا قوس پا رخ دهد و می تواند علل مختلفی داشته باشد نظیر: کهولت سن، پوشیدن کفش نامناسب، پیاده روی بیش از حد، برای زمانی طولانی روی پا ایستادن ، شکستگی، کمبود مواد معدنی، ناخن پای روینده در شصت ، دیابت و شرایط دیگر.

 • چیزهای بسیاری در دسترس هستند که می توانید در خانه به طور طبیعی درد پای خود را تسکین دهید.

 • سرکه در درمان های مختلفی استفاده می شود و می تواند درد پا بر اثر رگ به رگ شدن و یا بعلت های دیگر را با کاهش التهاب تسکین دهد.

 • وان را با آب داغ پر کنید. دو قاشق غذاخوری سرکه در آن بریزید. همچنین می توانید نمک دریا یا نمک فرنگی اصل را نیز با آن مخلوط کنید.اگر هیچکدام را نداشتید، فقط از نمک طعام استفاده کنید و پای خود را به مدت 20 دقیقه در آن خیس کنید.

 • تهیه ی مخلوطی از سرکه و آب در دو ظروف بمقدار مساوی است. یکی آب سرد و دیگری آب گرم. یک حوله را در مخلوط آب گرم خیسانده و فشار داده، سپس آن را اطراف پای خود به مدت پنج دقیقه بپیچید. همین کار را نیز با مخلوط آب سرد انجام دهید. روزانه این عمل را حداقل سه یا چهار بار تکرار کنید.

 • آب گرم و آب سرد می تواند در درمان درد پا موثر باشد. درمان با آب گرم، جریان خونرسانی به پا را افزایش میدهد و درمان با آب سرد التهاب را کاهش می دهد.

 • یک سطل را با آب سرد و دیگری با آب گرمی که قابل تحمل باشد، پر کنید . روی یک صندلی راحت بنشینید و پای خود را به مدت سه دقیقه در آب داغ نگه دارید و سپس همین کار را با آب سرد بمدت حداقل 10 ثانیه تا یک دقیقه انجام دهید. اینکار را دو یا سه بار انجام دهید و سرانجام در حمام پای خود را با آب سرد بشویید.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.