شاهی

شاهی و خواص آن

شاهی آبی،شاهی سبزی،شاهی مازندران،خواص شاهی

درباره شاهی این سبزی پر خاصیت چقدر می دانید؟

بهتر است بدانید که شاهي (تره تيزک) از خانواده چليپاييان با نام علمي Lepidium sativum  مي باشد. در واقع شاهي گياه بومي مديترانه شرقي می باشد.لازم به ذکر است که اين گياه يك ساله و به ارتفاع 20 تا 30 سانتي متر می باشد كه در نواحي مختلف ايران هم، پرورش پیدا می کند.بدنیست بدانید که شاهي به عنوان غذا و دارو مصرف مي گردد.لازم به ذکر است که سبزي شاهي را خيلي راحت مي توان کاشت و خيلي راحت و فوری آماده برداشت مي گردد. بدنیست بدانید که اين گياه براي روش هيدروپونيک (رشد و نمو گياه در آب) نيز مناسب می باشد.

شاهی،خواص شاهی

جالب است بدانید که قسمت هاي قابل استفاده شاهي شامل ريشه ها، برگ ها و تخم شاهي مي باشد. ريشه شاهي:در واقع ريشه شاهي نيز مزه تند و تلخي دارد. اين ريشه براي درمان سيفيليس و ناتواني در ادارار کردن مفيدو تاثیرگذار است. برگ شاهي:بهتر است بدانید که برگ هاي شاهي، محرک ، ادرارآور و ضد باکتري هستند.در واقع اين برگ ها براي درمان بيماري اسکوربوت و بيماري هاي کبدي مفيد هستند.جالب است بدانید که شاهي به عنوان يک پماد بر روي جاهايي که درد مي کند و يا آسيب ديده است، نيز به کار مي رود و موثر است.
شاهی،خواص شاهی

بدنیست بدانید که تخم شاهي مزه ي تند و تلخي دارد. گفتنی سات که اين ماده خاصيت چربي سوزي ، تصفيه کنندگي خون، شيرافزايي، قاعدگي آور، مقوي (نيروبخش) و ادرارآور دارد.لازم به ذکر است که دارويي براي چشم درد است. تخم شاهي قواي جنسي را تقويت مي نماید.شاید باور نکنید که تخم شاهي براي مرض جذام، بيماري هاي پوستي، اسهال خونی ، اسهال، سوء هاضمه، بيماري هاي چشمي، اسکوربوت، آسم و سرفه مفيد است.بهتر است بدانید که تخم شاهي خاصيت سقط کنندگي جنين دارد. در ضمن تخم شاهي خاصيت مليني نيز دارد.

شاهی،خواص شاهی
فوايد شاهي براي سلامتي بدن را بشناسید:

ضد سرطان:جالب است بدانید که به دليل وجود ويتامين C و E در شاهي اين گياه خاصيت آنتي اکسيداني فوق العاده در جلوگيري ازبروز آسيب راديکال هاي آزاد دارد. در نتيجه يک ماده ي ضد سرطاني مي باشد.در واقع شاهي مانع از رشد سلول هاي سرطاني مي شود.درمان کم خونی:قابل ذکر است که شاهي علاوه بر ويتامين C دارای  مقدار قابل ملاحظه اي آهن و اسيد فوليک نيز مي باشد، از اين رو براي اشخاص كم خون مفيد و موثراست.بدنیست بدانید که شاهي دارای مقدار قابل ملاحظه اي ويتامين A و روغن هاى فرار است. به همين دليل براي مخاط دستگاه تنفسى و در نتيجه مبتلايان به آسم فوق العاده مفيدمی باشد.

شاهی،خواص شاهی

بهتر است بدانید که كسانى كه برونشيت دارند يا سرفه هاى سختى مى كنند می توانند هر روز 60 تا 150 گرم عصاره شاهي را مصرف نمايند.لازم به ذکراست که  شاهي مانند خيلي از سبزيجات گروه چليپاييان مانند کلم، کلم بروکلي و کلم پيچ داراي گلوکوزيدها و روغن خردل (روغن تلخ) مي باشد. اين مواد، محرک فعاليت کليه ها هستند و باعث تقويت معده و کيسه صفرا مي شوند. از اين رو مصرف شاهي به كساني كه سنگ كليه و مثانه دارند، توصيه شده است.شاهي را در سبزي خوردن و يا به صورت سالاد بايد خورد. كسانى كه نمى توانند اين سبزى را خام بخورند بايد آب آن را بگيرند و میل کنند.این سبری ضد سرطان را در سبد سبزیجات خود قرار دهید.

برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

شاهی و خواص آن

مطالب مرتبط:

ریحان

ترخون

شوید

جعفری

گشنیز