علایم و نشانه های “سرطان ریه” بدخیم و خوش خیم

علایم و نشانه های “سرطان ریه” بدخیم و خوش خیم

سرطان ریه,سرطان ریه چیست,سرطان ریه بدخیم,سرطان ریه+علایم,سرطان ریه درمان دارد؟,سرطان ریه خوش خیم,سرطان ریه علائم,سرطان ریه پیشرفته,سرطان ریه درمان,سرطان ریه و درمان آن,علایم سرطان ریه چیست,علت سرطان ریه چیست؟,درمان سرطان ریه چیست,نشانه سرطان ریه چیست,سرطان ریه از چیست,نشانه های سرطان ریه چیست,علام سرطان ریه چیست

علایم و نشانه های سرطان ریه بدخیم و خوش خیم

 به گزارش بی اس ام اس سرطان ریه، نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول در بافت‌های ریه است. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند گسترش پیدا کند و به بافت‌های اطراف یا سایر اعضای بدن نیز برسد. اکثر سرطان‌هایی که از ریه شروع می‌شوند، به نام سرطان‌های ابتدایی ریه، کارسینوماهایی هستند که از بافت پوششی سرچشمه می‌گیرند.

بعد از سرطان پستان، سرطان ریه بیشترین مرگ و میر را در جهان داشته است.

شایع‌ترین علت سرطان ریه، قرار گرفتن در معرض دود دخانیات رای یک مدت طولانی است. (بعلاوه؛ خطر دود سیگار برای افراد غیر سیگاری)

عوامل خطرزای دیگر نیز می‌تواند عوامل ژنتیکی، گاز رادون (گازی بی‌رنگ و بی‌بو که از تجزیه طبیعی اورانیم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی تولید می‌شود)، آزبست، اورانیوم، نیکل و آلودگی هوا باشد.

وجود سابقه سرطان ریه بین اعضای نزدیک خانواده هم می‌تواند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.

از علائم وجود سرطان ریه؛ تغییر رنگ خلط سینه، مشاهده خون در خلط سینه، دوره‌های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت، افزایش میزان خلط سینه، خس خس کردن سینه، خستگی مفرط، از دست دادن اشتها، سر درد، درد استخوان و درد مفاصل، شکستگی‌های استخوان که مربوط به جراحت‌های تصادفی نباشد، اثرات وابسته به اعصاب، عدم تعادل در راه رفتن و یا از دست دادن حافظه به سورت دوره‌ای، ورم گردن یا صورت، از دست دادن بی‌دلیل وزن، سرفه زیاد.

(سرفه افرادی که سیگار می‌کشند زیاد می‌شود و از شدت بیشتری برخوردار است و سرفه افرادی که سیگار نمی‌کشند بیش از دو هفته طول می‌کشد.)

سیگارهایی که هم اکنون در بازار مصرف تحت عنوان لایت، سبک و… موجود می‌باشد، با آن که نسبت به سیگارهای دیگر اثرشان کم‌تر بوده و قوی نیست، ولی چون استفاده‌کنندگان پُک‌های بیشتر و عمیق‌تری به سیگار می‌زنند و هم تعداد بیشتری از این سیگار می‌کشند، فرقی با دیگر سیگاری‌های ندارند.

علایم و نشانه های سرطان ریه بدخیم و خوش خیم

شکستگی استخوان، خونریزی و لخته شدن خون نیز از علائم گسترش این بیماری است.

این بیماری از طریق عکس برداری از ریه ها با تابش اشعه X، آزمایش خلط، سی تی اسکن، پرتونگاری با استفاده از تشدید میدسان مغناطیسی، نمونه‌برداری(بیوپسی)، توموگرافی، سونوگرافی، آزمایش تنفس، آزمایش خون و اسکن استخوان قابل تشخیص است.

درمان سرطان ریه نیز از راه‌هایی چون جراحی، سوزاندن ضایعه‌ی بدخیم با اشعه‌ی لیزر، شیمی درمانی، رادیو تراپی(اشعه درمانی) و درمان فوتودینامیک(استفاده از رنگ و نور) امکان‌پذیر است.

کلم بروکلی برای سرطان ریه مفید است و جلوگیری از انواع سرطان ها از خواص کلم بروکلی است

زنیان برای درمان امراض ریه مفید است

منابع:

نمناک

تبیان

سرطان ریه

کامنت های تایید شده : 50 عدد

 • سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان ها در جهان سالانه شمار زیادی از زنان و مردان را به کام مرگ می کشد.

 • سرطان ریه بعد از سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر زنان در جهان است .

 • سرطان ریه نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است

 • اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد

 • انواع اصلی سرطان ریه سرطان های ریه سلول کوچک (SCLC)، که سرطان سلولی جو شکل نیز نامیده می شود، و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) هستند. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس.

 • دلیل 90 درصد از سرطان های ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای یک مدت طولانی است . درصد ابتلا به سرطان ریه در افرادی که سیگار نمی کشند 15٪ است.

 • آلاینده های موجود در هوای محیط زیست و محل کار:موادی چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازی بی رنگ و بی بو که از تجزیه طبیعی اورانیم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی تولید می شود)، اورانیوم و نیکل عامل مستعد کننده و پیشتاز در ابتلاء به سرطان ریه هستند.

 • استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری

 • وجود سابقه سرطان ریه بین اعضای نزدیک خانواده احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.

 • نارسایی مکانیسم ایمنی طبیعی بدن عاملی مستعد کننده در ایجاد سرطان ریه شناخته شده است.

 • متاسفانه، نشانه های سرطان ریه سال های متعددی طول می کشد تا خود را بروز دهد اما در کل نشانه های و علائم سرطان ریه شامل:

  سرفه افرادی که سیگار نمی کشند بیش از دو هفته طول می کشد.

  تغییر رنگ خلط سینه

  مشاهده خون در خلط سینه

  دوره های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت

  سرفه افرادی که سیگار می کشند زیاد می شود و از شدت بیشتری برخوردار است.

  افزایش میزان خلط سینه

  خس خس کردن سینه

  خستگی مفرط

  از دست دادن اشتها

  سر درد، درد استخوان و درد مفاصل

  شکستگی های استخوان که مربوط به جراحت های تصادفی نباشد

  اثرات وابسته به اعصاب، عدم تعادل در راه رفتن و یا از دست دادن حافظه به سورت دوره ای

  ورم گردن یا صورت

  از دست دادن وزن بی دلیل

 • سایر علائم و نشانه ها ممکن است در اثر کسترش این سرطان به سایر بخش های بدن باشد که شامل سر درد، ضعف، درد، شکستگی استخوان، خونریزی و یا لخته شدن خون باشد.

 • با توجه به وضیعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخیص سرطان ریه ممکن است شامل:

  عکس برداری از ریه ها با تابش اشعه X

  آزمایش خلط

 • دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ایکس، تصویری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از این طریق محل و اندازه دقیق ضایعه و پراکندگی تومور ریه به بخش های دیگر قفسه سینه یا اندام های دورتر مانند کبد مشخص می شود.

 • پرتونگاری با استفاده از تشدید میدان مغناطیسی:این آزمایش مشابه سی تی اسکن است با این تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطیس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در این آزمایش بیمار به مدت 30 دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود.

 • بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت تومور. این آزمایش بسیار مهم است زیرا مطمئن ترین روش برای تشخیص سرطان ریه و نوع آن به حساب می آید.

 • توموگرافی با نشر پوزیترون یا پت اسکن – در این روش دستگاه اسکنر در اطراف بیمار می چرخد و تصویر از طریق نشر پوزیترون بوسیله یک ماده رادیواکتیو که به بیمار تزریق شده و یا توسط او استنشاق

  می شود، شکل می گیرد، با این روش مشاهدهً بصری ریه درسه بعد امکان پذیر می شود.

 • سونوگرافی در این شیوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار توده در ریه استفاده می شود.

 • آزمایش تنفس: در این شیوه بیمار قبل از جراحی تحت آزمایشات تنفسی متفاوت قرار می گیرد.

 • آزمایش خون:تومورهای سرطانی آنتی ژن و آنزیم های مشخصی را تولید می کنند که ممکن است از طریق آزمایش خون کشف شوند. اندازه گیری آنتی ژن کارسینو امبریونیک و آنزیم NSE از آزمایش های غربالگر این بیماری است. افزایش میزان سطح این پروتئین ها مبین نشانه های سرطان و کاهش میزان آنها در حین درمان نشانه مهار کردن رشد سرطانی سلول های بیمار است.

 • اسکن استخوان: تصویربرداری از استخوان به وسیله یک ماده رادیواکتیو روشی بسیار ارزشمند است که در تشخیص انتشار سرطان به استخوان، مؤثر بودن درمان سرطان و روند التیامی نواحی درگیر در استخوان به کار می رود.

 • سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر:در بعضی موارد ضایعه بدخیم سرطان ریه منجر به مسدود شدن حنجره می شود. در چنین موردی پزشک با سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر راه عبور هوا را برای بیمار باز می کند. این روش به طور کامل نمی تواند منجر به ازبین بردن ضایعه بدخیم شود اما کمکی است جهت سهولت تنفس در بیمار.

 • شیمی درمانی: جهت از بین بردن یاخته های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی جهت پیشگیری از عود بیماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده تجویز می شود. استفاده از داروهای شیمیایی منجر به انهدام سلولهای سرطانی می شود.

 • رادیوتراپی یا اشعه درمانی: جهت از بین بردن مستقیم ضایعه بدخیم ریه بکار گرفته می شود. در این روش از اشعه با انرژی زیاد استفاده می شود و این اشعه با آسیب رساندن به سلولهای زنده منجر به مرگ آنها می شود. خستگی شدید، افسردگی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و آسیب های عروقی و تنفسی از عوارض جانبی رادیوتراپی است. همچنین رادیوتراپی ممکن است باعث سرکوب سیستم خونساز بدن و کاهش گلبولهای سفید و ضعف سیستم ایمنی بدن و نهایتا بروز عفونت شود.

 • درمان فوتودینامیک: استفاده از رنگ و نور است. در این شیوه رنگ به داخل یک ورید تزریق و سپس در تمام بدن منتشر می شود. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلولهای بدخیم باقی می ماند. سپس نور قرمز رنگ لیزری به سلول تابانده می شود و رنگ درون سلول سرطانی این نور را جذب می کند. این امر منجر به عکس العمل فوتوشیمیایی که مخرب سلول هاست می شود.

 • درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک که مشتمل بر بازسازی، تحریک، هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با استفاده از آنتی بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گیرد. استفاده از عواملی مانند اینترفرون:سلولهایی که فعالیت ضدتوموری مستقیم دارند، و آنتی بادی های مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش می دهد.

 • سلام میخاستم بگم وجود این علایم الزاما سرطان نیست و در دیگر بیماری ها هم وجود داره حتی استرس و اضطرابم باعث سوزش معده سردرد وحالت تهوع میشه مخصوصا وقتی این مطالب استرس زا رو میخونی

 • اگه وسواس گرفتید که این علایم رو دارید یا نه یجوری خودتون سرگرم کنید تا از دست این وسوسه ها خلاص شید خداییش ارزشش و نداره صبح تا شب بش فکر کنید زندگی واسه خودتون جهنم کنید یه کتابی دانلود کنید بخونید تا سرگرم شید کتاب اخلاقی باشه که چه بهتر درمان وسواسم توشه

 • هرگز تسلیم نشوید ٬ معجزه ها هروز رخ می دهند شاید فردا نوبت شما باشد …
  پا

 • همیشه زنده و برقراری شک نکن

 • اين بيمارئ درنهايت منجر ب مرگ ميشه

 • سلام ناراحت نباشید خیلیارو من می شناسم این بیماریهارو گرفتن بعضیها 20 سال پیش سراغ دارم که ازدواج کردن حالشون کاملا خوبه بعضیها هم سرطان خون داشتن حالشون کاملا خوب شده ولی هر از چند ماه یکبار برای آزمایش می رن چکاپ می شن در کل خدارو شکر ح-الشون خوب شده.

 • سلام من بعضی از این علائم ها رو در مادرم میبینم ایا ازمایش خاصی داره ک مطمئن بشیم واقعا سرطانه یا نه..لطفا راهنمایی کنید

 • بله آزمایش های تشخیصی به روش های عکس برداری از قفسه سینه (CT Scan , ….) و غیره داره

 • سلام مادر من چند وقت سرفه ميكرد با مراجعه ب پزشك و ازمايش وانجام دادن برونسكوپي و گرفتن جوابها پزشك گفتن چيزي نيس و ي توده در ريه ك گفتن بايد سي تي اسكن شه و پزشك سي تي اسكن گفتن بايد جراحي شه حالا اين علايم ايا منجل ب سرطان هست يا خير و ايا بايد اين كار را انجام دهيم يا با بستري رفع ميشىد چون يك پدشك ديگر گفتن مشكوك ب سل هستيم .

 • من خودم سرطان ريه دارم يه بار با عمل جراحي برداشتن بازم تومور يه خورده بايين تر از جايي قبلي در امد علايم من تنكي نفس،سرفه شديد كه قطع نميشد

 • از علائم اولیه این بیماری چیه میشه بگین؟ آیا احساس فشار در ناحیه گلو و پایین تر به صورت ساعاتی در روز از علائم این بیماریه یا نه؟؟؟

 • سلام دوست خوبم آرزو میکنم همسرتون هرچی سریعتر سلامتیشونو پیداکنن وسالیان سال عاشقانه زندگی کنین وشاهدبزرگ شدن نی نی تون باشین,,,انشالله

 • مطالب خیلی عالی.شوهرم متاسفانه خیلی سیگار میکشه و تریاک هم میخوره احتمال ابتلا به سرطان هست؟یه دختر شش ساله دارم به خاطر بودن در این محیط میترسم خدای نکرده اون یه وقت مبتلا بشه.

 • خدا به داد مردم برسه بیشتر نسل جوان دچار بیماری های سرطان شده اند سونامی سرطان در در ایران به اوج رسیده

 • سلام داداش منم سرطان ریه داشت با متاستاز به سر بعد از یکسال و نیم فوت کرد دیر فهمیدیم ولی سیگاری بود دیگه نمیدونم عاملش سیگار بود یا نه

 • من احساس میکنم یکی داره قفسه سینمو فشار میده و نمیزاره نفس بکشم،البته زیاد نیس،ولی این مطالبو خوندم بیشتر از درد قفسه سینم،افکارم اذیتم میکنه،که این میتونه نشونه چی 16سالمه

 • پدر من هم متاسفانه به سرطان ریه دچار شد. با وجود اینکه ورزشکار بود و سیگاری هم نبود. عمل جراجی شیمی درمانی و بعد یک سال متاستاز به نخاع ومغز. هر روز دارم شاهد پرپر شدن و زجر کشیدنش میشم. خدا همه مریض ها رو شفا بده. پدرمن هم بین اونها

 • خواهر من سرطان معده داشت بهد از عمل جراحی وبر داشتن معدش خیلی اذیت شد الان افتاد روسرفه شدید دکتر ازش نمونه گرفت گفتن ریه ایشون سرطانی شده باید،شیمی درمانه بشه خیلی هم ضعیف شده واسش دعاکنید

 • امید بخدا داشته باشین عمر دست خداست

 • یا امام رضا شما مربضامونمو شفاعت کن بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَِّحیم
  ” اَمَّن یُّجیبُ المُضطَرَّ اِذا دَعاهُ وَ یَکشِفُ السُّوءَ وَ یَجعَلُکُم خُلَفاءَ الاَرضِ ءَاِلهٌ مَّعَ اللهِ قَلیلاً مَا تَذَکَّرُونَ ”
  « نمل . آیه 62»

 • من خودم سرطان ریه داشتم که با شیمی درمانی خوب شدم .البته باید بگم بعد از شیمی درمانی حتما باید نمونه گیری کنید که مطمین نشون میده در اون نقطه خوب شدید من دفعه ی اول این کارو نکردم دکتر فقط با توجه به عکس گفت خوب شدی ولی چون عکس دقیق نشون نمیده دوباره ریشه کرد ولی دفعه ی دوم که شیمی درمانی شدم نمونه گیری کردم

 • من حدوددوماه هس كه خيلي شديدسرفه ميكنم اين ميتونه نشوني ازسرطان ريه باشه؟؟؟؟

 • به طور کلی ریه در بدن اعمال مختلفی دارد، ولی مهم‌ترین وظیفه آن تبادل گازی در بدن، یا به اصطلاح عمومی انجام عمل تنفس می‌باشد.

 • بررسی‌هایی که تاکنون در این زمینه انجام شده نشان می‌‌دهد که شایع‌ترین و مهم‌ترین ریسک فاکتور و عامل ایجادکننده ی سرطان ریه مصرف دخانیات از جمله سیگار می‌باشد، به نحوی که آمارهای دقیق نشان می‌دهد تعداد مبتلایان به سرطان ریه در بین سیگاری ها بسیار تکان‌دهنده و وسیع می‌باشد.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.