خانه » پزشکی و سلامت » علت و دلایل “تکرر ادرار”+درمان تکرر ادرار

علت و دلایل “تکرر ادرار”+درمان تکرر ادرار

علت و دلایل “تکرر ادرار”+درمان تکرر ادرار

تکرر ادرار,تکرر ادرار در زنان,تکرر ادرار به انگلیسی,تکرر ادرار چیست,تکرر ادرار در مردان,تکرر ادرار نشانه چیست,تکرر ادرار در مردان نشانه چیست,تکرر ادرار کودکان,تکرر ادرار در بارداری,تکرر ادرار در مردان جوان,تکرر ادرار در زنان نشانه چیست,تکرر ادرار در زنان باردار,تکرر ادرار در زنان حامله,تکرر ادرار در زنان جوان,تکرر ادرار در زنان مسن,تکرر ادرار در زنان درمان,دلایل تکرر ادرار در زنان,علل تکرر ادرار در زنان,علت تکرر ادرار در زنان باردار,تکرر ادرار چیست,علت تکرر ادرار چیست,درمان تکرر ادرار چیست,تکرر ادرار از چیست,تکرر ادرار علامت چیست,علل تکرر ادرار چیست ؟,تکرر ادرار برای چیست,تکرر ادرار علتش چیست,تکرر ادرار مردان در شب,درمان تکرر ادرار در مردان,علت تکرر ادرار در مردان,علت تکرر ادرار در مردان جوان,درمان تکرر ادرار در مردان,علتهای تکرر ادرار در مردان,دلیل تکرر ادرار در مردان,تکرر ادرار نشانه چیست,تکرر ادرار نشانه چیست,تکرر ادرار در کودکان نشانه چیست,تکرر ادرار در بارداری نشانه چیست,تکرر ادرار وسوزش نشانه چیست,تکرر ادرار درشب نشانه چیست,تکرر ادرار کودکان در شب,تکرر ادرار کودکان,تکرر ادرار کودک,تکرر ادرار در کودکان,علت تکرر ادرار کودکان,تکرر ادرار در کودکان دختر,درمان تکرر ادرار کودکان,تکرر ادرار در کودکان 4 ساله,تکرر ادرار در بارداری از کی شروع میشه,تکرر ادرار در بارداری نی نی سایت,تکرر ادرار در بارداری تا کی ادامه دارد,تکرر ادرار در هفته 34 بارداری,تکرر ادرار در دوران بارداری,تکرر ادرار در اوایل بارداری,دلیل تکرر ادرار در بارداری,شروع تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار

 به گزارش بی اس ام اس وقتی فردی با وجود مصرف کم مایعات، پشت سر هم(هفت تا هشت بار در روز) به دستشویی رفته و هر بار حجم کمی از ادرار را تخلیه کند، تکرر ادرار بوجود آمده است. گاهی این بیماری شایع بصورت ناگهانی و بدون سابقه در فردی رخ می‌دهد که ممکن است به دلیل عفونت مثانه و مجرای ادراری باشد. این نوع آن حاد است و نمونه‌ی مزمن تکرر ادرار ماه‌ها و یا سال‌ها ادامه پیدا می‌کند.

عوامل دیگر تکرر ادرار ؛ کوچک بودن مثانه، عدم کشش مثانه، بیش فعالی مثانه، برخی بیماری‌ها(مثل پارکینسون، سکته یا تومور، دیسک‌های درمان نشده، آسیب‌های نخاعی و…)، عفونت در مجاری ادراری، استرس و اضطراب، وسواس ادراری و نگه داشتن ادرار به مدت طولانی.

درمان تکرر ادرار؛ صبر کردن به مدت چند دقیقه‌ی کوتاه جهت جمع شدن ادرار و بزرگ‌تر شدن مثانه، رعایت اصول بهداشتی، نوشیدن آب فراوان، کنترل استرس و دوری از مشغولیت ذهنی.

باید توجه داشت که نارساییی‌های کلیوی در مراحل نخست نشانه‌ای ندارند و وقتی علائمش ظهور می‌کنند که ممکن است دیر شده باشد. پس در صورت تداوم این مشکلات باید به پزشک مراجعه کرد.

تکرر ادرار , تکرر ادرار در زنان و بارداری , درمان تکرر ادرار , دلایل تکرر ادرار در شب

نشانه‌های ثانویه‌ی نارسایی کلیه؛ درد، زردی پوست، رنگ پریدگی، بی‌اشتهایی، کاهش ون، خستگی و…

سطح قند خون و انسولین را  تنظیم میکند. وجود laevulin در قاصدک یک عامل مفید برای تحریک تولید انسولین در پانکراس است. این همچنین می تواند سطح قند خون را کنترل کند. داشتن طبیعت ادرار آور، چای قاصدک باعث تکرر ادرار حذف قند اضافی و نمک کمک میکند

تکرر ادرار یکی از علائم سنگ مثانه است

منبع:

نمناک

تکرر ادرار

تاکنون 57 نظر ثبت شده است.

 1. هرگاه تعداد دفعات ادرار طی روز از 5 تا 7 بار بیشتر شود فرد اصطلاحا دچار تکرر ادرار شده است که این مساله می تواند نشانه بیماری باشد

 2. چرا هنوز از توالت فاصله نگرفته، باز هم فکر دستشویی رفتن به سرتان می زند؟ مراجعه مکرر به دستشویی کلافه تان کرده؟ وقتی که قرار است برای چند ساعت از خانه فاصله بگیرید یا سفر بروید، استرس پیدا کردن توالت عمومی رهایتان نمی کند؟ در طول شب مجبورید بارها از خواب برخاسته و مثانه تان را خالی کنید؟همه اینها نشانه های ابتلای شما به تکرر ادرار است.مشکلی که می تواند جنبه های دیگر زندگی از جمله کار و فعالیت های روزانه، خواب و استراحت، سلامت روان و… را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

 3. تکرر ادرار با وجود همه آزاردهنده بودنش، بیماری شایعی است.

 4. زمانی که فردی با مصرف کم یا متوسط مایعات، به دفعات به دستشویی مراجعه کرده، هر بار حجم کمی ادرار را تخلیه و احساس کند هنوز تخلیه کامل انجام نشده، گفته می شود مبتلا به تکرر ادرار است. در حالت طبیعی در طول 24 ساعت باید 7 تا 8 بار برای تخلیه مثانه به دستشویی مراجعه شود، به علاوه در حالت طبیعی یک فرد جوان نباید در طول شب نیازی برای تخلیه مثانه احساس کند مگر آنکه مایعات زیادی مصرف کرده باشد. بنابراین فردی که هر نیم ساعت یکبار به دستشویی مراجعه کرده و شب ها مدام برای تخلیه مثانه بیدار می شود دچار تکرر ادرار است

 5. نشانه مهم تکرر ادرار، تعداد زیاد دفعات مراجعه به دستشویی و حجم کم ادرار است. کسی که مایعات زیادی مصرف کرده و هر بار حجم زیادی ادرار تخلیه می کند جزو مبتلایان به تکرر ادرار محسوب نمی شود.

 6. تکرر ادرار به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود؛ گاهی فرد به صورت ناگهانی و بدون سابقه قبلی به تکرر ادرار مبتلا می شود که این موضوع می تواند به دلیل عفونت های مثانه و مجرای ادراری باشد که بیشتر در خانم های جوان رخ می دهد. این نوع تکرر ادرار با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. اما تکرر ادرار مزمن ماه ها یا سال ها در فرد وجود دارد و تقریباً همیشه او را تحت فشار قرار می دهد.

 7. در برخی افراد مثانه کوچک است و نمی تواند حجم طبیعی ادرار را در خود نگه دارد. چنین افرادی با کمترین میزان ادرار باید مثانه را خالی کنند.

 8. کوچکی مثانه هم دلیل تکرر ادرار است و هم یکی از عوارض آن. کسی که مجبور است حجم کم ادرار را تخلیه کند به مثانه اجازه نمی دهد حجم پیدا کند و مقدار بیشتری ادرار را در خود نگه دارد، بنابراین رفته رفته مثانه کوچک می شود و بی اختیاری ادرار به وجود می آید.

 9. گاهی با رفتاردرمانی می توان مثانه را بزرگ تر کرد؛ یعنی فرد هربار دقایقی ادرار را تحمل کند تا مقدار بیشتری در مثانه جمع شود. زمانی که مثانه خیلی کوچک باشد با جراحی بخشی از روده را به مثانه اضافه می کنند که این روش آخرین انتخاب برای درمان است.

 10. گاهی مثانه به دلایل مختلف ازجمله ضخیم شدن آن نمی تواند کشش و افزایش حجم داشته باشد. در حقیقت مثانه نمی تواند به شکل بادکنکی بزرگ تر شده و ادرار بیشتری را نگه دارد. تا زمانی که شما از پس درمان مشکل اصلی برنیایید، نمی توانید میزان توالت رفتن ها و دفع ادرارتان را کاهش دهید.

 11. با تمرین هایی می توان مثانه را بزرگ کرده و حجم آن را افزایش داد. لازم است فرد برای خود تعیین کند که مثلاً هر بار دقایقی در برابر احساس اجبار تخلیه مثانه مقاومت کند، بعد از مدتی زمان مقاومت در برابر تخلیه مثانه را بیشتر کند؛ هرچه فرد زودتر ادرار را تخلیه کند دیرتر درمان خواهد شد. اگر در انجام این تمرین ها جدی باشید، می توانید به هرچه زودتر برطرف شدن مشکلتان امیدوار باشید.

 12. مثانه برخی افراد لرزش های بیش از حد یا منقبض شدن های خودبه خودی دارد. در این مورد فرد به طور ناگهانی احساس نیاز به دستشویی احساس می کند و اگر سریع مراجعه نکند ممکن است لباس خود را خیس کند.

 13. برای درمان این مورد ممکن است دارودرمانی در نظر گرفته شود؛ داروهایی تجویز می شوند که لرزش ها و انقباضات خودبه خودی را مهار کرده و تکرر ادرار را درمان می کنند. درصورتی که داروهای دیگری را مصرف می کنید از پزشکتان در مورد احتمال تداخل داروهای جدید با آنچه پیش از این مصرف می کردید سؤال کنید. اگر تکرر ادرار دارید، نباید خوددرمانی کنید یا سرسری از کنار آن بگذرید؛ اول باید با کمک پزشکتان علت را پیدا کرده و بعد درمان مناسب با آن را انتخاب کنید.

 14. بیماری های زمینه ای مثل MS، پارکینسون، سکته یا تومور مغزی، دیسک های درمان نشده، آسیب های نخاعی و… ممکن است سبب شوند مثانه تحت فشار قرار گیرد. درواقع این بیماری ها می تواند تحریک پذیری مثانه را بالا برده و موجب تکرر ادرار شود.

 15. با درمان یا کنترل بیماری های زمینه ای می توان فشار مثانه را کم کرد. گاهی ممکن است بر اساس علت بیماری زمینه ای و بررسی نوار مثانه، تجویز دارو یا جراحی نیاز باشد.

 16. به طور طبیعی پس از پر شدن مثانه تا حجم 150 سی فرد احساس ادرار را درک می کند؛ در افرادی که به علت مثانه حساس دچار تکرر ادرار هستند احساس ادرار حتی با حجم 20 سی و چند قطره هم درک می شود.

 17. استرس و اضطراب

  مسائل روانی می توانند در ایجاد تکرر ادرار نقش داشته باشند. افرادی که مدام تحت استرس هستند نیاز بیشتری به دستشویی احساس می کنند و ممکن است به تکرر ادرار مبتلا شوند.

  راه حل

  مراجعه برای درمان و کنترل استرس می تواند مؤثر باشد. به علاوه فرد نباید بر ادرار خود تمرکز کرده و به لحاظ روانی، ذهن خود را به خاطر این مساله مغشوش کند. مشغولیت ذهنی نسبت به تکرر ادرار بیشتر این قضیه را تشدید می کند.

 18. وسواس ادراری

  این علت هم به مسائل روانی برمی گردد و در افرادی که وسواس ادراری دارند، دیده می شود. باید بدانید هرچه به مثانه بیشتر متمرکز و حساس بوده و استرس داشته باشیم، مثانه تحریک پذیرتر خواهد بود. پس در این مورد هم خود شما هستید که به جای استفاده از داروها می توانید برای حل شدن این مشکل قدم بردارید.

  راه حل

  شخص باید با راهنمایی متخصص، وسواس خود را حل کرده و درک کند حساسیت بیش از حد نسبت به پاکی سبب مشکلاتی نظیر تکرر ادرار خواهد شد.

 19. اگر با توالت قهرید حواستان باشد

  همیشه اشتباهاتی که در مراقبت از کلیه هایتان انجام می دهید، باعث مقیم شدنتان در توالت نمی شوند. گاهی شما چنین مشکلی که ساختار کلیه ها یا مثانه تان باعث آن شده است را به ارث می برید. اما در هر حال، نگه داشتن ادرار و قهر بودن با توالت هم نمی تواند در بیمار شدن کلیه ها و مثانه شما بی اثر باشد.

 20. تکرر ادرار و عکس آن کم ادراری هر دو به لحاظ تشخیص و درمان مهم است و باید نسبت به آنها آگاهی داشت. تکرر ادرار زمانی رخ می دهد که فرد کمتر از حد طبیعی ادرار می کند؛ یعنی در طول شبانه روز کمتر از 7 یا 8 بار و با حجم خیلی کم تخلیه مثانه دارد.

 21. برخی افراد هم هستند که مایعات کمی می نوشند اما حجم ادرار خیلی زیاد است و اصطلاحاً به پرادراری مبتلا هستند. این افراد حتماً باید از لحاظ عملکرد کلیه مورد بررسی قرار گرفته و چکاپ شوند زیرا ممکن است اختلالات عملکردی کلیه ازجمله کم کاری کلیه وجود داشته باشد.

 22. نارسایی های کلیوی درباره کم ادراری یا پرادراری نقش اساسی دارند. نارسایی های کلیوی در مراحل اولیه نشانه ای ندارند و فرد تا زمانی که 50 درصد یا بیشتر مورد تخریب یا نارسایی قرار نگرفته باشد علائمی ندارد. حتی گاهی عملکرد یک کلیه کاملاً از بین می رود اما فرد هنوز از آن بی اطلاع است.

 23. زمانی که بیش از 50 درصد تخریب و نارسایی در کلیه به وجود می آید نشانه هایی مانند درد، زردی پوست، رنگ پریدگی، بی اشتهایی، کاهش وزن، خستگی مزمن و… خود را نشان می دهند که شاید این زمان برای درمان و پیگیری بسیار دیر باشد، بنابراین لازم است نسبت به این موضوع آگاه بود و توجه کافی داشت.

 24. ممنون از راهنمایی خوبتان و استفاده کردم

 25. اشتباه نکنید تکرر ادرار تعداد زیاد احساس ادرار و رفتن به دستشویی ولی با حجم کم ادرار میباشد که خیلی ناراحت کننده میباشد و علتهای زیادی دارد ولی در مورد دیابت حجم ادرار زیاد میباشد

 26. من زیاد دستشویی میرم . شما چه داروییی پیشنهاد میکنید تا زودتر خوب بشم .

 27. ایا امکان دارد در حین انزال اب منی خارج شده سرد باشد وهمینطوا ادرار ؟.علت سردی ادرار چیست؟ ایا از نشانه های پروستات هس یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

 28. سلام من از مهر تا حالا ادرارم ب طور کامل تخلیه میشه و بعد ازبیرون امدن از دستشویی بی اختیاری ادرار دارم و ب صورت قطره ای از الت تناسلیم خارج میشه باید چکار کنم

 29. من هم کاملا مشکل شمارو دارم چند تا داروی ضد عفونت خوردم ولی خوب نشدم خیلی عذابم میده

 30. تكرر ادرار از علت تا درمان‌-در صورتي كه تعداد دفعات ادرار طي روز از 5 تا 7 بار بيشتر شود فرد اصطلاحا دچار تكرر ادرار شده است كه اين مساله مي‌تواند نشانه بيماري باشد .

 31. پزشكان معتقدند كه چنانچه مقدار مايعات‌ دفع شده از بدن بيشتر از مايعات جذب شده آن باشد باعث از بين رفتن كاركرد كليه در بدن مي‌شود. ديابت، پرنوشي، تحريك شدن كليه در اثر سرما و از همه مهمتر سن وجنس از دلايل تكرر ادرار است. هرگونه علائم مثل سوزش، تكرر ادرار و تغيير‌رنگ در ادرار كه باعث اختلال در ادرار شود حتما بايد جدي گرفته شده چرا كه عدم درمان به موقع اين گونه اختلالات باعث حاد شدن مشكل بيمار و نياز وي به دياليز و پيوند كليه است.در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار‌كردن و يا در صورتي كه بعد از ادرار كردن همچنان احساس نياز به دستشويي رفتن داريد به پزشك مراجعه كنيد. اينها ممكن است علائمي از عفونت‌هاي ادراري باشند. عفونت‌هاي ادراري شايع‌ترين عفونت‌هاي باكتريال در زنان حامله هستند و در صورتي‌كه درمان نشوند مي‌توانند سبب عفونت كليه و زايمان زودرس شوند.

 32. پزشكان معتقدند تكرر ادرار اغلب نشانه ابتلا به يك بيماري است. يكي از دلايل رايج تكرر ادرار، عفونت دستگاه ادراري است. سوزش ادرار، ادرار بد بو، تب و درد لگني از نشانه‌هاي ابتلا به اين بيماري است.

 33. مصرف مدرها (داروهاي ادرارآور) و برخي داروهاي ديگر ‌ ضعيف شدن ماهيچه‌هاي مثانه، مجرا و كف لگن و در مردان، بزرگ و يا

  عفوني شدن پروستات مي‌تواند منجر به تكرر ادرار بويژه در شب شود.

  درمان سرطان‌هاي نزديك مثانه كه به ديوار مثانه آسيب برسانند.

  سرطان مثانه و سنگ‌هاي مثانه و يا التهاب مثانه.

  زماني‌كه ديابت باعث مي‌شود كه قند زيادي خون در ادرار دفع شود، آب بافت‌هاي بدن جذب مي‌شود و نياز به ادرار را افزايش مي‌دهد.

  بيماري‌هايي كه موجب ضعف كليه مي‌شود.

  قلب ضعيف كه نمي‌تواند خون را به خوبي تخليه كند و موجب تجمع مايعات در بدن و تكرر ادرار مي‌شود.

 34. اين حقيقتي است كه زنان حامله دائما نياز به دفع ادرار دارند. اكثريت مردم تصور مي‌كنند كه علت اين مساله فشار رحم در حال رشد به مثانه است. اين نكته قطعاً در بعضي از ماه‌هاي حاملگي كه رحم بزرگ شده است صدق مي‌كند. در واقع بسياري از زنان در طول حامگي دچار «بي‌اختياري فشاري» مي‌شوند. در اين نوع بي‌اختياري، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند كردن اجسام سنگين مقداري ادرار از مثانه خارج مي‌شود. اين عارضه در 3 ماهه سوم شايعتر است.

  براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است قبل از پر شدن بيش از حد مثانه، به دستشويي برويد.انجام ورزش‌هايي كه سبب تقويت عضلات كف لگن مي‌شود نيز مي‌تواند به كاهش بي‌اختياري فشاري كمك كند. بهتر است ورزش‌هاي لگن را در اوايل حاملگي شروع كنيد و تا بعد از زايمان ادامه دهيد. (در واقع اگر غير از زمان حاملگي نيز اين ورزش‌ها را انجام دهيد بسيار مفيد خواهد بود.) به خاطر داشته باشيد كه قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخليه كنيد.

 35. تكرر ادرار به فاصله كوتاهي پس از زايمان برطرف مي‌شود. چند روز اول بعد از زايمان حجم و دفعات ادرار زياد مي‌شود زيرا بدن در حال دفع مايعات اضافي است كه در طول حاملگي در بدن جمع شده است. ولي بعد از چند روز وضعيت به حالت زمان قبل از حاملگي بر مي‌گردد.

 36. علاوه بر استفاده از دارو كه با تجويز پزشك انجام مي‌شود سعي كنيد چاي و قهوه كمتر مصرف كنيد زيرا اين مواد تا حدي مدر (زياد كننده ادرار) هستند. همچنين براي اين‌كه تعداد دفعات دستشويي رفتن در شب را كم كنيد روزها مقدار زيادي آب بنوشيد ولي در ساعات قبل از خواب آب ننوشيد. يك راه ديگر اين است كه هنگام ادرار كردن كمي به جلو خم شويد تا مثانه كاملاً تخليه شود. بيشتر از اينها كار ديگري نمي‌توان كرد

 37. تکرر ادرار و تغییر غیر عادی در دفع ادرار نشانه‌ای از بیماری‌های دستگاه دفع ادرار و دیگر سیستم‌های بدن است. اگر در شرایطی، میزان مایعات دفع شده بدن بیشتر از مایعات جذب شده باشد باعث ایجاد مشکل در کارکرد کلیه و اعضای دیگر بدن می‌شود، در واقع در اثر کم شدن مایعات بدن، فشار خون نیز کاهش یافته و در پی آن درصد خون دریافت شده در کلیه کم شده و تغذیه خونی بافت کلیوی کاهش پیدا می کند و در نتیجه، اشکال در کارکرد کلیه ها و تکرر ادرار به وجود خواهد آمد. بی‌توجهی به این مسئله، می‌تواند در آینده تاثیر نامطلوب و جبران‌ناپذیری را بر جای گذارد.

 38. مسلما به وجود آمدن تغییر کمی در وضع دفع ادرار می‌تواند نشانه‌ای مهم و جدی باشد؛ نشانه‌­ای که نباید به آن بی­‌توجهی کرد. در بین این مشکلات، افزایش یافتن دفعات دفع ادرار یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین مشکلاتی است که می­‌تواند افراد را درگیر کند.

 39. این بیماری برای زن، مرد، کودک و بزرگسال اتفاق می­‌افتد

 40. تکرر ادرار در واقع یک بیماری نیست بلکه علامت یک یا چند بیماری در بدن است. یکی از علت‌های آن در طول روز می‌تواند بیماری‌ها و درگیری­‌های فکری و عصبی و از سوی دیگر بروز این مشکل در شب­‌ها می‌تواند به دلیل بیماری‌های عفونی دستگاه دفع ادرار باشد.

 41. معمولا بیمار از سوزش ادرار، درد در ناحیه پایین شکم، سوزش و دید کم چشم، بوی تند ادرار، ضعف عمومی بدن، کدر شدن رنگ ادرار، وجود تب و لرز، درد در قسمت پایین کمر و فشارهای عصبی شکایت دارد.

 42. ز علت‌­های دیگر می‌­توان به وجود عفونت‌ ادراری، عفونت‌های زنانه، بزرگ بودن غده پروستات، تجمع مدفوع، مصرف الکل و برخی از داروها، افسردگی شدید به مدت زیاد، توهم، شل و ضعیف شدن عضلات کف لگن و شکم اشاره کرد.

 43. موارد لیست زیر نیز علت تکرر ادرار هستند:

  ضعیف شدن عضلات مثانه
  عفونت و بزرگ شدن پروستات
  عفونت مثانه، عفونت کلیه و یا واژن
  داروها و غذا­های مدر (ادرار آور) و مصرف زیاد ویتامین B2 و C و پرنوشی
  میگرن
  لوپوس اریتماتوز (لوپوس سیستمیک اریتماتوز یک بیماری خود­ایمنی مزمن است که اندام­های مختلفی مانند پوست، مفاصل، خون و کلیه را درگیر می‌کند )
  پرکاری غده تیروئید
  گلومرولونفریت (نوعی بیماری کلیوی است که مشخصه­یآن التهاب گلومرول­‌ها، یا رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها می‌باشد)
  کافئین موجود در قهوه یا چای
  هیپوآلدوسترونیسم (هیپرآلدوسترونیسم‌ یک‌ بیماری‌ غدد درون‌ریز است که‌ در اثر تولید بیش‌ از حد آلدوسترون‌ ایجاد می‌شود)
  تومور­های دستگاه دفع ادرار
  سرطان مثانه و اطراف آن
  اختلال در سیستم گردش خون
  وجود انسداد در سیستم ادراری
  تولید کم هورمون ضد ادرار
  تحریک کلیه به دلیل سرما
  بیماری ادیسون (بیماری آدیسون، ناشی از شکست نسبی یا کامل لایه بیرونی غده فوق کلیوی است)
  آسیب به کبد
  فشار رحم در حال رشد به مثانه در زنان باردار
  انتقال یافتن عفونت مقعدی به دستگاه دفع ادرار (بیشتر در بانوان)
  سنگ‌های مثانه و کلیه
  دیابت

 44. استرسی: در این نوع از بیماری هنگام عطسه، سرفه، خنده و برخاستن از زمین، بی‌اختیار چند قطره ادرار خارج می‌شود. این حالت در خانم‌­ها شایع­‌تر است که معمولا به دلایل عفونت­‌های ادراری، تغییرات مجرای ادرار با افزایش سن یا زایمان‌های متعدد می‌­باشد.

 45. فوریتی:در این حالت حس ناگهانی و شدید برای دفع ادرار به وجود می­‌آید. اما قبل از رسیدن به دستشویی ادرار می‌ریزد.

 46. مثانه بیش‌فعال:در این حالت مثانه به دفعات زیاد و بازه زمانی کم پر می‌­شود و ادرار به صورت قطره‌قطره به‌طور غیرارادی می‌ریزد و زمانی که فرد برای دفع ادرار به دستشویی می‌رود ادرار به‌طور کامل خالی نمی‌شود. این مورد بیشتر در مردها به وجود می­‌آید که علت آن تنگ شدن مجرای ادرار به دلیل بزرگ شدن غده پروستات است.

 47. درمان تکرر ادرار استرسی:

  هر 2 ساعت برای دفع ادرار به دستشویی بروید.
  در طول روز 6 تا 8 لیوان آب و مایعات بنوشید.
  بعد از ساعت 8 شب از نوشیدن مایعات خودداری کنید.
  لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.
  عضلات کف لگن را تقویت کنید.
  مثانه را تقویت کنید

 48. درمان تکرر ادرار فوریتی:

  هر 2 ساعت برای دفع ادرار به دستشویی بروید.
  در طول روز 6 تا 8 لیوان مایعات بنوشید.
  بعد از ساعت 8 شب از نوشیدن مایعات خودداری کنید.
  برای رسیدن به آرامش تلاش کنید.
  از ورزش‌های سخت دوری کنید.
  از خوردن و آشامیدن قهوه، نوشابه‌های گازدار و غذاهای پرادویه خودداری کنید.
  مثانه را تقویت کنید.
  عضله‌های کف لگن را تقویت کنید.

 49. تقویت مثانه

  برای این کار سعی کنید به مرور مدت زمان بیشتری ادرارتان را نگه دارید. برای شروع هر 2 ساعت یک بار دفع ادرار کنید. کم کم سعی کنید این مدت زمان 2 ساعت را افزایش دهید. اینکه چه میزان این فاصله زمانی را افزایش می­‌دهید به خودتان بستگی دارد ولی باید به میزانی باشد که ادرار نریزد. به تدریج این فاصله را به 3 تا 4 ساعت برسانید. الزامی نیست که این تمرین را شب‌ها انجام دهید. با انجام این تمرین توانایی مثانه برای نگه داشتن ادرار افزایش می­یابد

 50. تقویت عضلات کف لگن

  تمرین اول: هربار که برای دفع ادرار به دستشویی می‌روید، چند بار به‌ صورت ارادی، ادرار کردن را شروع و قطع کنید.

  تمرین دوم: ناحیه مقعد را سفت نگه دارید مثل حالتی که می‌خواهید مانع دفع مدفوع شوید و این حالت را برای مدت 5 ثانیه حفظ کرده و بعد رها کنید. در طول انقباض نفس خود را حبس نکنید. این تمرین را چند­بار در طول روز تکرار کنید. تکرار تمرین باید به میزانی باشد که شما را خسته نکند. این تمرین را می‌توانید در هر حالتی از جمله ایستاده، نشسته یا خوابیده انجام دهید

 51. يك داروی گیاهی ويژه برای درمان تکرر ادرار وجود دارد كه می‌توانيد اين دارو را با تركيبی از سياه دانه و عسل درست کنید. يك واحد سياهدانه را بكوبيد و با 3 تا 4 برابر آن، عسل مخلوط كنيد و روزی چند بار به خصوص شب‌ها يك مرتبه آن را به اندازه يك قاشق ميل كنيد.

 52. برای درمان این بیماری با اسانس يا عصاره گياه خيلی تند هم يك پيشنهاد درمانی گیاهی وجود دارد که اثر آن بسیار سریع می­‌باشد و آن اسانس گزنه است كه به شكل قطره‌ای موجود می‌باشد. می‌توانيد این اسانس را همراه با روغن‌های گرم به كمر و شكم بماليد.

 53. ساكنان استان‌های شمالی كشور كه رطوبت زيادی رامتحمل هستند می‌توانند برای درمان از گزنه خشك، در سوپ استفاده كنند يا زمانی كه غذاهايی مثل ماهی شكم پر، مصرف می­‌کنند از گزنه‌ هم در تركيب سبزيجات آن استفاده كنند. اين گياه گرم، سردی‌هايی که از مصرف غذاهای ديگر به وجود می­‌آید را مهار می‌­كند.

 54. پيشنهاد مفیدی هم برای كوهنوردان و ورزشكاران که دچار مشکلات دفع ادرار هستند وجود دارد كه داروی خوبي برای گرم شدن بدن نیز هست. تهیه يك ترکیب غذايی با تركيبی از فلفل و عسل به این صورت که فلفل سياه يا قرمز (فرقي نمی‌كند) را پودر كنيد و 2 واحد از آن را با 5 واحد عسل مخلوط كنيد و يك قاشق مرباخوری از آن را ميل كنيد. اين تركيب برای درمان افسردگی و عصبانيت هم بسيار مناسب است.

 55. معمولا در کودکانی که مشکلات آناتومیک دستگاه مجاری ادراری یا مشکلات عصبی مثانه دارند، این مشکل نیز بروز خواهد کرد. همچنین اضطراب‌های کودکانه هم می‌تواند گاهی با تکرر ادرار نمایان شود. سنگ­های مثانه، بیماری‌­های عصبی، ضایعات مادرزادی نخاعی یا مشکلاتی که در سیستم عصبی مرکزی وجود دارد نیز می تواند کارکرد دستگاه ادراری را تحت تاثیر قرار دهد.

 56. چه زمانی باید برای درمان تکرر ادرار به پزشک مراجعه کنید

  چنانچه موارد زیر را تجربه کردید به پزشک مراجعه نمایید:
  مشکل شما باعث ایجاد مشکل در خواب و فعالیت های روزانه‌­تان شده است.
  مشکلات مربوط به ادرار یا علائم آزاردهنده در دفع ادرار دارید.
  در صورت وجود خون در ادرار
  قهوه‌ای تیره و یا قرمز شدن رنگ ادرار
  دفع ادرار دردناک
  وجود درد در پهلوها و ناحیه پایین شکم یا کشاله ران
  سختی در دفع ادرار و تخلیه مثانه
  اضطرار همیشگی در دفع ادرار
  عدم توانایی کنترل مثانه
  تب

 57. سلام.من خودم 7 سال تکرر ادرار داشتم و چندين دکتر رفتم
  آزمايش سونو وخون ونوار مثانه هم دادم وهيج مشکلي نداشتم
  وهمه ي قرص هارو امتحان کردم وخوب نشدم
  الان روزي دوساعت پياده روي ميکنم وکاملا خوب شدم
  فقد کافيه دوروز پشت هم 15 کيلومتر پياده روي کني تاثيرشو فرداي اون روز بفهمي
  قرص اکسي بوتينين هم کمک ميکنه