خانه » پزشکی و سلامت » آموزش کامل علائم “سکته مغزی” و درمان سریع برای سکته مغزی

آموزش کامل علائم “سکته مغزی” و درمان سریع برای سکته مغزی

آموزش کامل علائم “سکته مغزی” و درمان سریع برای سکته مغزی

سکته مغزی خفیف,سکته مغزی خفیف,علائم سکته مغزی خفیف,درمان سکته مغزی خفیف,عوارض سکته مغزی خفیف,سکته های مغزی خفیف,تشخیص سکته مغزی خفیف,نشانه های سکته مغزی خفیف,سکته خفیف مغزی چیست,سکته خفیف مغز,سکته مغزی چیست,سکته مغزی چیست,علائم سکته مغزی چیست,علت سکته مغزی چیست,علایم سکته مغزی چیست,سکته ی مغزی چیست,درمان سکته مغزی چیست؟,نشانه های سکته مغزی چیست,سکته خفیف مغزی چیست,دلیل سکته مغزی چیست,سکته مغزی علائم,علائم سکته مغزی چیست,علائم سکته مغزی چیست,علائم سکته مغزی در زنان,علائم سکته مغزی,علائم سکته مغزی ناقص,علائم سکته مغزی در جوانان,علائم سکته مغزی و قلبی,سکته مغزی و علائم آن,سکته مغزی ابرو گوندش,سکته مغزی به انگلیسی,سکته مغزی به انگلیسی,سکته مغزی به زبان انگلیسی,سکته مغزی ایسکمیک,سکته مغزی ایسکمیک,سکته مغزی ایسکمی,سکته ایسکمیک مغز,درمان سکته مغزی ایسکمیک,علائم سکته مغزی ایسکمیک,سکته مغزی درمان,سکته مغزی درمان,سکته مغزی درمان دست,سکته مغزی و درمان,سکته مغزی و درمان آن,آیا سکته مغزی درمان می شود,آیا سکته مغزی درمان دارد,درمان سکته مغزی خفیف,درمان سکته مغزی با طب سنتی,درمان سکته مغزی با سلولهای بنیادی,سکته مغزی هموراژیک,درمان سکته مغزی هموراژیک,سکته ی مغزی هموراژیک,عوارض سکته مغزی هموراژیک,سکته مغزی و کما,سکته مغزی و کما,سکته مغزی کما,سکته مغزی و رفتن به کما

مهم ترین علائم سکته مغزی عبارتند از:

1- احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن

2- کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران

3- تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم

4- به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

5- سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می شود (نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است).

مسئله مهم این است که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می شود و کمتر دچار فلج دائمی می شوید

6- بیهوش شدن فرد

7- سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین

سکته مغزی می تواند به مرگ منجر شود.بهتر است بدانید که سکته مغزی یکی از علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا است. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر گردد  بدون درمان، سلول های مغز به سرعت می میرند. به یاد داشته باشید که نتیجه می تواند ناتوانی جدی اندام های بدن یا مرگ باشد. اگر فردی که دوست دارید،

علایم و نشانه های سکته

مغزی را بروز داد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک بخواهید.

علایم و نشانه های سکته مغزی شامل این موارد است :

– بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن فرد به طور ناگهانی

– تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن خوردن غذا

– بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت در فرد

– ایجاد مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن فرد

– بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران
سکته مغزی، درمان سکته مغزی,سکته مغزی خفیف

آزمون سکته مغزی: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن

آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک می کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:

– چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟

– بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟

– حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

سکته مغزی: زمان = صدمه دیدن مغز

بهتر است بدانید که در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. گاهی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می گردد.

چگونگی تشخیص سکته مغزی

بهیاد داشته باشید که وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان فرق دارد. پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی -استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص می گردد.

سکته مغزی ایسکمیک

رایج ترین نوع سکته مغزی، ایسکمیک، نام دارد. تقریبا از هر 10 سکته مغزی 9 مورد در این گروه قرار می گیرند. عامل بروز سکته مغزی، لخته خونی است که در رگ درون مغز ایجاد شده است. لخته خون امکان دارد در نقطه ای خاص گسترش یافته یا از سایر نقاط بدن به مغز رسیده باشد.

سکته مغزی هموراژیک

سکته مغزی هموراژیک بسیار نادر و مرگ بار است. این نوع سکته وقتی بروز می کند که یک رگ خونی ضعیف در مغز منفجر شود. نتیجه این نوع سکته، خونریزی شدید درون مغز است که متوقف کردن اش بسیار دشوار است

سکته مغزی، درمان سکته مغزی,سکته مغزی خفیف

سکته مغزی کوتاه (TIA)

به یاد داسته باشید که حمله ایسکمیک گذرا را اغلب سکته مغزی کوتاه می نامند. لخته خون قسمتی از مغز را به طور موقت از کار می اندازد و علایمی شبیه سکته مغزی نمایان می شود. در واقع به گزارش سلامت نیوز وقتی جریان خون دوباره برقرار شود، علایم و نشانه های سکته مغزی از میان می روند. سکته مغزی کوتاه، نشان دهنده آن است که سکته مغزی اصلی به زودی به وقوع می پیوند. اگر فکر می کنید سکته مغزی کوتاهی را پشت سر گذاشته اید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا او احتمال بروز سکته مغزی اصلی را به حداقل برساند.

علت بروز سکته مغزی چیست؟

یکی از علل رایج  سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می گردد.

عوامل خطر زا: بیماری های مزمن

بیماری های مزمن سبب افزایش احتمال بروز سکته مغزی می شوند. بیماری های مزمن عبارتند از:

فشار خون بالا

– کلسترول بالا

دیابت

– چاقی

در واقع کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کم می کند.

عوامل خطر زا: رفتارها

رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه می خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش می دهند:

– دود کردن سیگار

– ورزش نکردن

– نوشیدن الکل

عوامل خطر زا: تغذیه

به خاطر داشته باشید که پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود. مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی می شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

عوامل خطر زایی که در کنترل شما نیست

برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده – که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند. جنسیت، نقش مهمی ایفاء می کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید می کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز می کند جان شان را از دست می دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید می نماید.

سکته مغزی، درمان سکته مغزی,سکته مغزی خفیف

سکته مغزی: درمان اورژانسی

بهتر است بدانید که برای سکته مغزی ایسکمیک، درمان اورژانس، تجویز داروی ضد لخته خون است. داروهای از میان برنده لخته خون زمانی موثر هستند که حداکثر سه ساعت پس از بروز سکته مغزی تجویز و مصرف شوند. مدیریت سکته مغزی خون ریزی دهنده بسیار دشوار است. به گزارش سلامت نیوز درمان عبارتند از: کنترل فشار خون بالا، خون ریزی و تورم مغز

سکته مغزی: صدمات بلند مدت

در واقع میزان صدمات وارده به افراد و از دست رفتن توانایی آنها به شدت سکته مغزی و سرعت عمل در درمان بستگی دارد. نوع صدمه و آسیب دیدن بستگی به مکان آسیب دیده مغز دارد. مشکلات متداول پس از بروز سکته مغزی عبارتند از :

– بی حس شدن

– از کار افتادن دست ها و پاها

– از بین  رفتن توانایی راه رفتن

– از بین  رفتن دید چشم ها

– ناتوانی در خوردن غذا

– ناتوانی در سخن گفتن و برقراری ارتباط

مشکلات می توانند دائمی و ماندگار باشند، اما تعدادی از افراد می توانند بسیاری از توانایی های شان را بازیابند.

توان بخشی سکته مغزی: گفتار درمانی

جالب است بدانید که توان بخشی محور درمان عوارض سکته مغزی است. گفتار درمان گران می توانند به افراد برای به دست آوردن مهارت هایشان و مواجه شدن با ناتوانی ها کمک کنند.نتیجه گفتار درمانی در هر بیمار متفاوت می باشد. برای افرادی که توانایی سخن گفتن را از دست داده اند گفتار درمانی ضروری است. گفتار درمان گر نیز می تواند به افرادی که درخوردن  غذا مشکل دارند کمک کند.

توان بخشی سکته مغزی: توان بخشی بدنی

ناتوان شدن عضلات و از میان رفتن تعادل بدن از جمله رایج ترین عوارض سکته مغزی است. چنین عوارضی می توانند توانایی راه رفتن را از بیماران بگیرند و در فعالیت های روزانه شان خلل ایجاد کنند. توان بخشی فیزیکی روش موثری است برای به دست آوردن تعادل و هماهنگی عضلات بدنمی تواند علایم و نشانه های افسردگی را در بازماندگان سکته مغزی شناسایی و درمان و توانایی نوشتن، استفاده از قاشق و چنگال و …

توان بخشی سکته مغزی: روان درمانی

بهتر است بدانید که بازماندگان سکته مغزی از احساساتی مثل ترس، خشم، اضطراب و اندوه رنج می برند. روان شناس یا متخصص مشاور می تواند از استراتژی های گوناگون برای مقابله با این احساسات استفاده کند. متخصص مشاور همچنین می تواند علایم و نشانه های افسردگی را در بازماندگان سکته مغزی شناسایی و درمان کنند.

پیشگیری کردن از بروز سکته مغزی: سبک زندگی

به یاد داشته باشید که افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:

– پرهیز از مصرف دخانیات

– ورزش کردن و کنترل وزن فرد

دوری کردن از الکل و نمک

– مصرف مواد غذایی سالم مثل  ماهی، سبزیجات و غلات

پیشگیری کردن از سکته مغزی: داروها

در واقع پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کم می کند.. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه فرمایند.

سکته مغزی، درمان سکته مغزی,سکته مغزی خفیف

پیشگیری کردن از سکته مغزی: جراحی

در بعضی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد می شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA ) کرده اند را جراحی می کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک می کنند.

پیشگیری کردن از سکته مغزی: بالون و استنت

بهتر است بدانید که در بعضی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده می کنند.زندگی پس از سکته مغزی در واقع بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف می کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد می گیرند مستقل شوند.

با ورزش کردن مانع خیلی از بیماریها شویم.

می توان با در پیش گرفتن تغذیه ای سالم با سکته مغزی مقابله کرد

به گزارش بی اس ام اس : 90 درصد سکته های مغزی به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست است. با بی تحرکی مفرطی که امروزه گریبانمان را گرفته، تغذیه ی ناسالم و زندگی پر تنش و پر استرس روزمره باید قبول کرد که خطر سکته ی مغزی بیخ گوشمان است.این هشدار بسیار جدی است به همان اندازه ای که پیشگیری از آن جدی است. بدون شک ما نمی توانیم با ژنتیک یا سن و سالمان مقابله کنیم تا خطر سکته از ما دور بماند. اما می توانیم با تغییر عادت های غذایی و در پیش گرفتن تغذیه ای سالم تر با یکی از عوامل اصلی این مشکل مبارزه کنیم. سکته ی مغزی مشکل فلج کننده ای است که نه تنها خود فرد بلکه اطرافیان وی را نیز از زندگی عادی ساقط می کند.با پیشرفت هایی که این روزها در حوزه ی پزشکی ایجاد شده است هر فرد با عدم کنترل عوامل ایجاد کننده ی سکته خود مقصر بروز آن است و به گفته ی متخصصان مسئول آسیب های خانوادگی و اجتماعی حاصل از آن خواهد بود.

• مصرف روزانه میوه و سبزی فراموش نشود

به هر قیمتی شده هر روز میوه و سبزیجات میل کنید. لطفاً به جای خوردن کیک و بیسکوییت یک عدد هویج کوچک یا یک عدد سیب میل کنید. با همین کارهای ساده می توانید مواد مغذی خوبی برای مقابله با انواع بیماری ها و به خصوص سکته های مغزی و قلبی دریافت کنید.سالادهایتان را پر از بروکلی و گوجه فرنگی کنید. مهم نیست برای ناهار یا شام چه دارید. در کنار هر غذایی سالاد سبزیجات حاوی انواع سبزیجات داشته باشید. برای تزیین غذا دست و دلبازی کرده و از سبزیجات رنگی و سبزی های معطر بیشترین استفاده را بکنید. در این صورت مواد مغذی و آنتی اکسیدان هایی جذب خواهید کرد که سیستم ایمنی تان را تقویت و بیماری ها را از شما دور می کنند.

سکته مغزی,جلوگیری از سکته مغزی,علائم سکته مغزی

مصرف میوه و سیزیجات برای مقابله با انواع بیماری ها و به خصوص سکته های مغزی مفید است

نتایج پژوهشی که در Journal of Agricultural and Food Chemistry به چاپ رسیده است نشان می دهد که جذب آنتی اکسیدان زیاد حتی برای افرادی که دچار سکته ی مغزی شده اند بسیار مفید است. چون باعث بهبود عملکرد مغز و احیای سلول های عصبی می شوند. توصیه می کنیم برای جذب آنتی اکسیدان بیشتر مصرف آلو خشک، انگورها، آلو، مرکبات به خصوص پرتقال، گیلاس و آلبالو، کلم ها، اسفناج، بروکلی، فلفل دلمه ای، چغندر و پیاز را در الویت قرار دهید.

• از انتخاب محصولات غذایی حاوی چربی های ترانس بپرهیزید

زیاده روی در مصرف چربی به خصوص چربی های ترانس و اشباع شده دیر یا زود زنگ سکته را به صدا در خواهد آورد. چربی ها باعث افزایش کلسترول بد خون و کاهش کلسترول خوب خون می شوند. کلسترول بد خون در جداره ی رگ ها تجمع کرده و باعث می شوند که قلب برای تنظیم کردن خون در بدن به زحمت بیفتد. این مسئله به افزایش فشار خون، تصلب شرایین، سکته ی قلبی یا مغزی منجر می شود. توصیه می کنیم در آشپزخانه از روغن زیتون، سویا، کانولا و کلزا استفاده کنید. ماهی، مرغ، بوقلمون، حبوبات از جمله لوبیا را دریابید. مصرف لبنیات پرچرب را کنار گذاشته و از انواع کم چرب استفاده کنید. در حین خرید از انتخاب محصولات غذایی که حاوی چربی های ترانس هستند بپرهیزید.

• تقسیم بندی بشقاب را یاد بگیرید

درست است که باید به اندازه ی کافی و مورد نیاز بدنتان غذا بخورید اما لازم است که از پرخوری و بدخوری بپرهیزید. لازم است که نیمی از بشقابتان را به سبزیجات سبز مانند کاهو و بروکلی و سبزیجات نارنجی مانند هویج و کدوحلوایی اختصاص دهید. چون سرشار از مواد مغذی هستند. یک چهارم بشقابتان را به لوبیا یا گوشت های کم چرب و یک چهارم دیگر را به غلات کامل مانند برنج قهوه ای (یک فنجان کافی است) اختصاص دهید.اگر طرفدار دسر هستید به جای دسرهای چرب و شیرین شکلات سیاه و چای را امتحان کنید. شکلات سیاه سرشار از فلاوونوئیدها است که خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارند. این آنتی اکسیدان ها در برخی میوه ها و سبزیجات نیز وجود دارند و باعث تنظیم فشار خون و پیشگیری از بروز لخته های خونی می شوند. شکلات سیاه از بروز مقاومت سلول ها به انسولین پیشگیری می کند.

جلوگیری از سکته مغزی,سکته مغزی,علائم سکته مغزی

مصرف امگا 3 ها به پیشگیری از تخریب سلول های مغزی کمک می کند

• به امگا 3 سلام دوباره کنید

بدن ما قادر به تولید اسیدهای چرب امگا 3 نیست. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که مصرف امگا 3 ها به پیشگیری از تخریب سلول های مغزی کمک می کند. امگا 3 ها جزو چربی های سالمی هستند که باعث افزایش جذب ماد مغذی می شوند. برای جذب این اسیدهای چرب ماهی هایی مانند تن، ماهی خال مخالی، ساردین و ماهی آزاد میل کنید. از دیگر منابع امگا 3 ها می توان به روغن کانولا و تخم کتان آسیاب شده اشاره کرد.

• از مصرف زیاد نمک پرهیز کنید

نمک مضر نیست اما زیاده از حد آن قاتل می شود! حدود 80 درصد نمکی که جذب می کنیم از مواد غذایی آماده، گوشت های فراوری شده مانند سوسیس، کالباس، هات داگ، سوپ های کنسروی، کچاپ و غیره است. هله هوله هایی مانند چیپس و پفک نیز معدن نمک هستند. این ها مواد غذایی مورد علاقه ی بچه ها و جوانان هستند که به زودی به سن سالمندی می رسند. بدانید که مصرف زیاد مواد غذایی شور باعث افزایش فشار خون می شود که یکی از عوامل اصلی بروز سکته ی مغزی است.از آنجایی که با ظهور دنیای مدرن تغذیه ی همه ی ما بخودی خود حاوی نمک زیادی هست لازم است که همه ی مردم حتی افرادی که فشار خون طبیعی دارند از مصرف زیاد نمک بپرهیزند. در زمان خرید برچسب مواد غذایی و ترکیبات آن را به دقت مطالعه کنید. مواد غذایی حاوی نمک کمتر را انتخاب کرده و از خالی کردن نمکدان روی بشقاب غذایتان بپرهیزید. برای خوش طعم کردن غذاها به جای نمک از سبزیجات معطر و ادویه ها بهره ببرید. به جای مصرف هله هوله به عنوان عصرانه، میان وعده های ساده و سریع با سبزیجات تهیه و میل کنید.

• برای پیشگیری از سکته مغزی مصرف غلات فراموش نشود

محققان آمریکایی توصیه می کنند که تغذیه ای سرشار از فیبر داشته باشید. غلات کامل مانند جوی دوسر، برنج قهوه ای و محصولات غذایی تهیه شده از آرد کامل (سبوس دار) فیبر خوبی به بدن می رسانند. این مواد غذایی نه تنها برای پیشگیری از بروز سکته ی مغزی مفید هستند بلکه باعث افزایش سرعت احیای سلول ها بعد از سکته نیز می شوند.

• حرف آخر

حرف آخر اینکه تحرک بدنی داشته باشید. فشار و قند خونتان را کنترل کنید. امروزه در مطب متخصصان مغز و اعصاب دستگاه های پیشرفته ای وجود دارد که وضعیت عروق خونی مغز را با دقت بررسی می کنند. بنابراین هیچ بهانه ای برای کنترل وضعیت عروق مغزی نمی ماند جز سهل انگاری! بهتر است از سنین جوانی صدای سکته مغزی را بشنوید و اجازه ندهید در سالمندی با فریادی ناگهانی زمین گیرتان کند.

سکته مغزی یکی از دلایل عمده مرگ و ناتوانی جسمانی است

به گزارش بی اس ام اس : سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز می باشد؛ این آسیب ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می ‌باشد. به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز، مختل و متوقف گردد٬ این قسمت از مغز دیگر نمی‌ تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌ نامند. سکته مغزی می‌ تواند به دلایلی مانند بسته شدن یا پارگی یکی از رگ‌ های خون رسان مغز ایجاد شود.سکته مغزی یکی از دلایل عمده مرگ و ناتوانی جسمانی است. اما خبر خوب این است که می توان با انجام اقدام های پیشگیرانه که شامل اصلاح شیوه زندگی می شوند، از احتمال سکته مغزی کاست.

راه اول برای پیشگیری از سکته مغزی: سیگار را ترک کنید

احتمال سکته مغزی در افراد سیگاری، دو برابر افراد غیرسیگاری است و دلیل آن، تأثیر سیگار بر قلب، خون و رگ ها است. سیگار کشیدن موجب کاهش اکسیژن خون می شود و در نتیجه،‌ قلب سخت تر کار می کند و احتمال لخته شدن خون را بالا می رود. سیگار موجب گرفتگی عروق می شود که این می تواند از رسیدن جریان خون کافی به مغز جلوگیری کند و در نتیجه،‌ موجب بروز سکته مغزی شود. خوشبختانه، ‌تنها با ترک کردن سیگار می توان خطر سکته مغزی را بسیار کاهش داد.

راه دوم برای پیشگیری از سکته مغزی: دیابت خود را کنترل کنید

احتمال سکته مغزی در افراد مبتلا به دیابت، بیشتر است. حقیقت این است که به طور کلی، احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی در افراد دیابتی، ۲٫۵ برابر بیشتر از بقیه افراد است. کنترل دیابت اولین گام برای کاهش خطر سکته مغزی است؛ دیابت را می توان با استفاده از دارو، برنامه غذایی مناسب و یا کاهش وزن کنترل کرد.

راه سوم برای پیشگیری از سکته مغزی: کلسترول خون خود را پایین بیاورید

میزان کلسترول و چربی مصرفی شما،‌ با میزان ساخته شدن پلاک در رگ های خونی رابطه مستقیم دارد. این پلاک ها نیز می توانند جریان خون عادی به مغز را مختل کنند و منجر به سکته مغزی شوند. کلسترول بالا احتمال بیماری های قلبی و تصلب شریان را نیز بالا می برد که هر دو می توانند عامل سکته مغزی باشند. می توان با استفاده از دارو یا برنامه غذایی مناسب، کلسترول را کنترل کرد.

سکته مغزی,جلوگیری از سکته مغزی,پیشگیری از سکته مغزی

فعالیت جسمانی سلامت کلی شما را حفظ و خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد

راه چهارم برای پیشگیری از سکته مغزی: مراقب اضافه وزن خود باشید

چاقی یا حتی اضافه وزن، فشار اضافی و غیرضروری را به دستگاه گردش خون وارد می کند. چاقی و اضافه وزن، احتمال ابتلا به کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت را افزایش می دهد که همه این بیماری ها نیز خطر بروز سکته مغزی را بیشتر می کنند. با برنامه غذایی مناسب و ورزش، وزن خود را در حد مناسب نگه دارید و خطر سکته مغزی را کاهش دهید.یک شیوه زندگی سالم شامل تغذیه سالم،‌ فعالیت جسمانی کافی و مراجعه منظم به پزشک ،‌ سلامت کلی شما را حفظ و خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد.

راه پنجم برای پیشگیری از سکته مغزی: مراقب فشار خون بالا باشید

فشار خون بالا را به عنوان قاتل خاموش می شناسند زیرا بسیاری از افراد مبتلا به آن، هیچ علائمی را مشاهده نمی کنند. اگر فشار خون بالا درمان نشود، ‌می تواند به اختلالات خطرناکی همچون سکته مغزی،‌ حمله قلبی یا نارسایی کلیه منجر شود. فشار خون بالا به رگ های خونی فشار اضافی را وارد می کند که موجب ضخیم و فرسوده شدن آنها می شود. تنگ شدن رگ های خونی،‌ امکان گرفتگی رگ ها و اختلال جریان خون به مغز را فراهم می کند. بنابراین با کنترل فشار خون به وسیله برنامه غذایی مناسب،‌ ورزش و یا دارو، احتمال بروز سکته مغزی را کاهش دهید.

اگر با هر یک از این عوامل خطرناک روبرو شدید، فوراً به پزشک مراجعه و آنها را کنترل کنید. به این چهار نکته توجه کنید:

صورت: از شخص بخواهید که بخندد؛ آیا یک طرف صورت افتاده است؟
بازوان: از شخص بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد؛ آیا یک دست به اندازه کافی بالا نمی آید؟
صحبت: از شخص بخواهید که یک جمله ساده را تکرار کند؛ آیا کلام او بریده بریده است؟
زمان: زمان حیاتی است؛‌ اگر هریک از این علائم را مشاهده کردید، ‌فوراً به اورژانس خبر دهید.

به گزارش بی اس ام اس سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا است. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود.بدون درمان، سلول های مغز به سرعت می میرند. نتیجه می تواند ناتوانی جدی اندام های بدن یا مرگ باشد. اگر فردی که دوست دارید، علایم و نشانه های سکته مغزی را بروز داد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک بخواهید.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

علایم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از:
– بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن- تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا- بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت- بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن- بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

آزمون سکته مغزی: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن
آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک می کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:- چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟- بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟- حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی: زمان = صدمه دیدن مغز
در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

تشخیص سکته مغزی
وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است. پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی – استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص می کند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی ایسکمیک
متداول ترین نوع سکته مغزی، ایسکمیک، نام دارد. تقریبا از هر 10 سکته مغزی 9 مورد در این گروه قرار می گیرند. عامل بروز سکته مغزی، لخته خونی است که در رگ درون مغز ایجاد شده است. لخته خون ممکن است در نقطه ای خاص گسترش یافته یا از سایر نقاط بدن به مغز رسیده باشد.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی هموراژیک
سکته مغزی هموراژیک بسیار نادر و مرگ بار است. این نوع سکته وقتی بروز می کند که یک رگ خونی ضعیف در مغز منفجر شود. نتیجه این نوع سکته، خونریزی شدید درون مغز است که متوقف کردن اش بسیار دشوار است.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی کوتاه (TIA)
حمله ایسکمیک گذرا را اغلب سکته مغزی کوتاه می نامند. لخته خون قسمتی از مغز را به طور موقت از کار می اندازد و علایمی شبیه سکته مغزی نمایان می شود. به گزارش سلامت نیوز وقتی جریان خون دوباره برقرار شود، علایم و نشانه های سکته مغزی از میان می روند. سکته مغزی کوتاه، نشان دهنده آن است که سکته مغزی اصلی به زودی به وقوع می پیوند. اگر فکر می کنید سکته مغزی کوتاهی را پشت سر گذاشته اید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا او احتمال بروز سکته مغزی اصلی را به حداقل برساند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

علت بروز سکته مغزی چیست؟
یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

عوامل خطر زا: بیماری های مزمن
بیماری های مزمن سبب افزایش احتمال بروز سکته مغزی می شوند. بیماری های مزمن عبارتند از:
– فشار خون بالا
– کلسترول بالا
– دیابت
– چاقی

کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کاهش می دهد.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

عوامل خطر زا: رفتارها
رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه می خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش می دهند:
– دود کردن سیگار
– ورزش نکردن
– نوشیدن الکل

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

عوامل خطر زا: تغذیه
پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود. مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی می شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

عوامل خطر زایی که در کنترل شما نیست
برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده – که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند. جنسیت، نقش مهمی ایفاء می کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید می کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز می کند جان شان را از دست می دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید می کند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی: درمان اورژانسی
برای سکته مغزی ایسکمیک، درمان اورژانس، تجویز داروی ضد لخته خون است. داروهای از میان برنده لخته خون زمانی موثر هستند که حداکثر سه ساعت پس از بروز سکته مغزی تجویز و مصرف شوند. مدیریت سکته مغزی خون ریزی دهنده بسیار دشوار است. به گزارش سلامت نیوز درمان عبارتند از: کنترل فشار خون بالا، خون ریزی و تورم مغز

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

سکته مغزی: صدمات بلند مدت
میزان صدمات وارده به افراد و از دست رفتن توانایی آنها به شدت سکته مغزی و سرعت عمل در درمان بستگی دارد. نوع صدمه و آسیب دیدن بستگی به مکان آسیب دیده مغز دارد.

مشکلات متداول پس از بروز سکته مغزی عبارتند از:
– بی حس شدن- از کار افتادن دست ها و پاها- از میان رفتن توانایی راه رفتن- از میان رفتن دید چشم ها- ناتوانی در بلع غذا- ناتوانی در سخن گفتن و برقراری ارتباطمشکلات می توانند دائمی و ماندگار باشند، اما تعدادی از افراد می توانند بسیاری از توانایی های شان را بازیابند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

توان بخشی سکته مغزی: گفتار درمانی
توان بخشی محور درمان عوارض سکته مغزی است. گفتار درمان گران می توانند به افراد برای به دست آوردن مهارت هایشان و مواجه شدن با ناتوانی ها کمک کنند. نتیجه گفتار درمانی در هر بیمار متفاوت است. برای افرادی که توانایی سخن گفتن را از دست داده اند گفتار درمانی ضروری است. گفتار درمان گر نیز می تواند به افرادی که در بلع غذا مشکل دارند کمک کند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

توان بخشی سکته مغزی: توان بخشی بدنی
ناتوان شدن عضلات و از میان رفتن تعادل بدن از جمله متداول ترین عوارض سکته مغزی است. چنین عوارضی می توانند توانایی راه رفتن را از بیماران بگیرند و در فعالیت های روزانه شان خلل ایجاد کنند. توان بخشی فیزیکی روش موثری است برای به دست آوردن تعادل و هماهنگی عضلات بدنمی تواند علایم و نشانه های افسردگی را در بازماندگان سکته مغزی شناسایی و درمان و توانایی نوشتن، استفاده از قاشق و چنگال و …

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

توان بخشی سکته مغزی: روان درمانی
بازماندگان سکته مغزی از احساساتی مثل ترس، خشم، اضطراب و اندوه رنج می برند. روان شناس یا متخصص مشاور می تواند از استراتژی های گوناگون برای مقابله با این احساسات استفاده کند. متخصص مشاور همچنین می تواند علایم و نشانه های افسردگی را در بازماندگان سکته مغزی شناسایی و درمان کنند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

پیشگیری کردن از بروز سکته مغزی: سبک زندگی
افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:
– پرهیز از دخانیات- ورزش کردن و کنترل وزن- پرهیز کردن از الکل و نمک- مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات و غلات

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

پیشگیری کردن از سکته مغزی: داروها
پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

پیشگیری کردن از سکته مغزی: جراحی
در برخی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد می شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA ) کرده اند را جراحی می کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک می کنند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

پیشگیری کردن از سکته مغزی: بالون و استنت
در برخی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده می کنند.

علایم سکته مغزی, دلایل سکته مغزی

زندگی پس از سکته مغزی
بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف می کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد می گیرند مستقل باشند.

شناخت عوامل سکته مغزی، کلید پیشگیری از آن هستند. این عوامل عبارتند از:

به گزارش بی اس ام اس سن: سکته مغزی در تمام سنین ممکن است اتفاق بیفتد ولی احتمال بروز آن در افراد مسن‌تر، بیشتر است. جنسیت: مردان بیش از زنان به سکته مغزی مبتلا می‌شوند. سابقه سکته مغزی: احتمال سکته در افرادی که سابقه قبلی سکته مغزی یا سکته گذرا داشته باشند، بیشتر است. سابقه خانوادگی: احتمال سکته مغزی در افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها به سکته دچار شده، بیشتر است.

چه باید کرد؟

سکته از دلایل ناتوانایی طولانی‌مدت و جدی محسوب می‌شود. در طول زندگی، ممکن است سکته 4 خانواده از 5 خانواده را درگیر کند. با اجرای این راهکارها، می‌توانید به والدین خود کمک کنید تا خطر سکته در آنها کاهش پیدا کند.

1. کنترل فشارخون

شک نکنید که فشارخون بالا یعنی افزایش خطر سکته. اگر یکی از والدین شما فشارخون بالاتر از 90/140 دارد، حتما باید تحت درمان قرارگیرد. پزشک برای کنترل فشار داروهای مناسبی تجویز می‌کند، اما فشارخون باید به‌طور منظم کنترل شود. حتی اگر هزینه خرید یک دستگاه اندازه‌گیری فشارخون برایتان کمی بالاست، ارزش پیگیری وضعیت سلامت پدر و مادر و حتی خودتان بیشتر است و به تهیه‌اش می‌ارزد.

2. دوری از استرس و افسردگی

وضعیت عاطفی و روانی والدین شما تاثیر زیادی روی سلامت جسمانی آنها دارد. کاهش عوامل بروز استرس، عصبانیت و افسردگی، مهم‌ترین گام برای حفظ سلامت قلب و عروق و پیشگیری از سکته است. اگر والدین شما تنها زندگی می‌کنند، ممکن است ناراحتی و نگرانی‌هایی داشته‌باشند. حتی اگر هنوز کنار هم هستند، ماندن در خانه می‌تواند باعث خستگی و دلتنگی‌شان شود، بنابراین آنها را تشویق کنید بیرون بروند و دوستان تازه پیدا کنند یا فعالیت‌های گروهی انجام دهند. مسجد محل یا فرهنگسراها، مکان‌های خوبی برای حضور سالمندان هستند. هرازگاهی آنها را با خود به گردش یا مسافرت ببرید. به پدر و مادر مسن تان توضیح دهید که مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار برایشان مضر است و تمرین‌های یوگا و آرام‌سازی را به آنها بیاموزید. والدینتان را تشویق کنید به موسیقی‌های آرامش‌بخش گوش کنند و برای قدم زدن همراهشان بروید.اگر همه این راهکارها را امتحان کردید اما باز هم خلق و خویشان تغییر نکرد با پزشک صحبت کنید. افسردگی بسیار جدی اما بیماری قابل درمان است.

3. جلوگیری از تشکیل لخته

از پزشک والدین خود در مورد داروهایی که خطر تشکیل لخته را کاهش می‌دهد، سوال کنید. مهم‌ترین داروی موثر برای جلوگیری از لخته شدن خون، آسپیرین است که بسیار ارزان است و با دوز پایین 81 میلی‌گرم توصیه می‌شود. در مورد دریافت این دارو حتما با پزشک مشورت کنید، ‌شاید لازم باشد داروی دیگری برای آنها تجویز شود.

4. کنترل بیماری‌های خطرساز

اگر هر یک از والدین شما دچار فیبریلاسیون دهلیزی (یعنی ریتم غیرطبیعی حفره بالایی قلب)، دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی باشند، بیشتر در معرض خطر سکته قرار دارند. این بیماری‌ها به درمان مناسب نیاز دارند. هورمون درمانی جایگزینی، داروهای ضددیابت و داروهای مسکن و آرتروز، ممکن است خطر سکته را افزایش دهند. در مورد این داروها با پزشک آنها صحبت کنید شاید پزشک تشخیص دهد درمان‌های جایگزینی و کم‌خطرتر مناسب‌ترند و آنها را تجویز کند.علایم اولیه هشداردهنده سکته را بشناسید و به دنبال پیشگیری از سکته باشید. براساس تحقیقات مرکز کنترل اختلالات عصبی آمریکا، یک نفر از هر 3 نفری که دچار حمله ایسکمیک گذرا می‌شود، سکته حاد را تجربه می‌کند.

نشانه‌های حمله ایسکمیک گذرا یا سکته خفیف عبارتند از:

 کرختی ناگهانی یا ضعف صورت، دست یا پاها مخصوصا در یک طرف بدن

 گیجی ناگهانی، اشکال در صحبت یا درک

 مختل شدن ناگهانی دید در یک یا هر دو چشم

 اختلال ناگهانی در راه رفتن، از دست دادن تعادل یا هماهنگی یا گیجی

یکی از عوامل خطر اصلی سکته، افزایش کلسترول بد (LDL) است. کلسترول نباید بالاتر از 200 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و 5 برابر سطح HDL (یا کلسترول خوب بدن) باشد. سطح کلسترول بد باید زیر 70 میلی‌گرم در دسی‌لیتر برسد. مطمئن شوید که میزان کلسترول والدینتان مرتب بررسی و اگر لازم است، درمان می‌شود. داشتن یک رژیم کم‌چرب و ورزش منظم، بسیار موثر است اما کافی نیست. اگر سطح کلسترول بد با تغییر شیوه زندگی کم نشود، پزشک داروهای مناسب تجویز می‌کند.

5. رژیم سالم قلبی

بهترین رژیم برای پیشگیری از سکته، سرشار از غلات و حبوبات، سبزی و میوه، ماهی، مرغ و گوشت لخم و لبنیات کم چرب است. والدین شما باید دریافت چربی زیاد را محدود کنند. باید اسیدهای چرب کمتر از 7 درصد و اسیدهای چرب ترانس کمتر از 1 درصد باشد. آنها باید روزانه 25 تا 30 گرم فیبر مصرف کنند.

6. تشویق به ورزش

ورزش برای سلامت قلبی-عروقی ضروری و یکی از کلیدهای اصلی پیشگیری از سکته است، اما چه مدت ورزش لازم است؟ محققان توصیه می‌کنند روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید و حداقل 5 روز هفته ورزش کنید. البته این به معنی آن نیست که والدین شما 5 روز در هفته به 30 دقیقه ورزش ایروبیک نیاز دارند. می‌توانید آنها را تشویق کنید که تمام طول روز ورزش ملایم انجام دهند، حتی پارک کردن اتومبیل کمی دورتر از مقصد و پیاده‌روی در مسافت بیشتر یا استفاده از پله به جای آسانسور می‌تواند برای آنها مفید باشد. یادتان باشد شروع هرگونه فعالیت ورزشی در سالمندان باید با مشورت پزشک باشد.

7. تشویق به ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی از بزرگ‌ترین عوامل خطر سکته است. والدین شما یا هر فردی که در خانه سیگار می‌کشد، باید سیگارش را ترک کند. حتی زندگی با فرد سیگاری خطر سکته را 30 درصد افزایش می‌دهد.

ترک سیگار راحت نیست اما شما می‌توانید:

 به والدین خود بگویید ترک سیگار سخت نیست.آنها را تشویق کنید در مورد احساساتشان صحبت کنند، ترک سیگار برای سالمندان آسان نیست، حتی به آنها اجازه دهید کمی گریه کنند. شما ممکن است با دلخوری و ناراحتی والدین خود مواجه شوید اما از آنجا که سلامتشان برایتان اهمیت زیادی دارد، کمی صبور باشید و مثبت فکر کنید و همچنان آنها را برای ترک سیگار تشویق کنید. به پدر و مادرتان توصیه کنید در موقعیت‌هایی قرار نگیرند که میل به سیگار کشیدن در آنها ایجاد شود. اگر معمولا عادت دارند بعد از وعده‌غذایی سیگار بکشند، سعی کنید بعد از غذا با آنها قدم بزنید. خودتان هم سیگارتان را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید در حضور والدینتان این کار را انجام ندهید. قرارگیری در معرض دود سیگار شما هم برای آنها ضرر دارد.اگر به کار بستن این توصیه‌ها برای ترک سیگار والدینتان موثر نبود، با پزشک متخصص صحبت کنید. نیکوتین درمانی جایگزینی، حمایت و مشاوره هم کمک‌کننده است.

کی برویم دکتر؟

اگر هر کدام از این نشانه‌های سکته را در والدین خود مشاهده کردید، فورا اورژانس را خبر کنید: علامت اول: کرختی ناگهانی یا ضعف عضلات صورت، بازو و پاها مخصوصا در یک طرف بدن، شما ممکن است متوجه کجی ناگهانی دهان آنها شوید یا حرکت دست‌ها یا کنترل پاهایشان مختل شود.علامت دوم: گیجی ناگهانی، اشکال در صحبت کردن یا درک. مشکلات زبانی علامت شایع سکته است. علامت سوم: اختلال دید ناگهانی یک یا هر 2 چشم. مشکلات بینایی که ناگهان ایجاد می‌شوند، علامت شایع سکته هستند. فردی که دچار سکته می‌شود، ممکن است نتواند اطرافش را واضح ببیند یا به سختی به سمت چپ و راست نگاه کند. او ممکن است از تاری‌ دید یا دوبینی شکایت داشته باشد.علامت چهارم: اشکال در راه رفتن، نداشتن تعادل یا هماهنگی.ممکن است هنگام راه رفتن هر دو پا جدا از هم قرار بگیرد یا توانایی حرکتی ناگهان از دست برود. علامت پنجم: سردرد شدید بدون علت. سردرد لزوما علامت سکته نیست، اما اگر بدون علت یا با شدت غیرمعمول باشد، باید در مورد آن نگران شد. اگر سفتی گردن، درد صورت همراه با تهوع و استفراغ بود، ممکن است علامت خونریزی داخل جمجمه‌ای باشد.البته همه این علایم در هر سکته‌ای رخ نمی‌دهد. حتی اگر همه آنها ناپدید شدند، از سکته غافل نشوید. فورا با اورژانس (115) تماس بگیرید. بهترین اقدام برای فرد مورد علاقه شما که دچار این علایم شده است، رساندن او به اورژانس و درمان است.

مراقب سکته مغزی باشید

نشانه های سکته های مغزی چیست؟

به گزارش بی اس ام اس گزگز ناگهانی صورت، اندام های فوقانی یا تحتانی که عموما یک سمت بدن را درگیر می کند، گیجی ناگهانی، اختلال در بینایی، عدم توانایی برقراری تعادل درحین راه رفتن و حتی ایستادن، احساس دوران و چرخش اتاق و اجسام درون آن به دور سر، سردرد شدید و ناگهانی و عدم توانایی هماهنگی در انجام حرکات چند مرحله ای از نشانه های سکته مغزی است.برای شناسایی سکته می توان از روشی ساده و قابل استفاده در تمامی شرایط بهره برد. در این روش ۳ مورد بررسی می شود و در صورت وجود هر کدام از موارد احتمال بروز سکته به ۷۲ درصد می رسد.۱) افتادگی صورت که به صورت غیرقرینگی خود را نشان می دهد. زمانی که بیمار صحبت می کند یا لبخند می زند یا به صورت ارادی دندان هایش را نشان می دهد این حالت بهتر مشخص می شود. در افراد مبتلا یک سمت صورت حرکتی نداشته در حالی که سمت دیگر دارای حرکت است و خود به خود صورت ناقرینه بوده و دچار انحراف می شود.۲) بیمار ۲ دست خود را به سمت قدام (جلو) دراز می کند و چشمانش را برای ۱۰ ثانیه می بندد.بیماران مبتلا به سکته یا توانایی بالا بردن یک دست خود را ندارند و یا این که در حین بستن چشم ها یکی از دست ها به سمت پایین متمایل می شود که همان سمت درگیر است.

مراقب سکته مغزی باشید

۳) بیمار توانایی صحبت کردن به صورت طبیعی را نداشته و کلمات را با تانی، مکث یا به نادرستی بیان می کند. در موارد شدید بیمار توانایی خود را در بیان از دست می دهد.دقت کنید که چند تشخیص یا شرایطی وجود دارند که می توانند با سکته مغزی اشتباه شوند. این موارد در صورتی که درمان شوند می توانند علائم بیمار را بهبود بدهند. بیماران با تشنج از نوع خاصی ممکن است علائم یکطرفه داشته باشند.قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین می تواند افت هوشیاری و یا اختلال در عملکرد مغزی بیمار ایجاد کرده و نشانه های مشابه با سکته مغزی را نشان بدهد.به همین منظور در بیماران دیابتی باید قند خون توسط دستگاه های خانگی سریع اندازه گیری شود. البته تیم های اورژانس ۱۱۵ دارای این دستگاه ها در آمبولانس هستند و اقدام به این کار می کنند. برای این که قند بتواند مولد علائم مشابه با سکته مغزی باشد باید زیر ۶۰ یا بالای ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

نشانه‌های سکته مغزی

به گزارش بی اس ام اس قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین می‌تواند افت هوشیاری و یا اختلال در عملکرد مغزی بیمار ایجاد کرده و نشانه‌های مشابه با سکته مغزی را نشان بدهد.هفته قبل علل تاخیر مراجعه افراد به پزشک هنگام مواجهه با علائم سکته مغزی تشریح شد اما نشانه‌های سکته‌های مغزی چیست؟علائم گاهی بسیار غیراختصاصی و گمراه‌کننده است. گزگز ناگهانی صورت، اندام‌های فوقانی یا تحتانی که عموما یک سمت بدن را درگیر می‌کند، گیجی ناگهانی، اختلال در بینایی، عدم توانایی برقراری تعادل در حین راه رفتن و حتی ایستادن، احساس دوران و چرخش اتاق و اجسام درون آن به دور سر، سردرد شدید و ناگهانی و عدم توانایی هماهنگی در انجام حرکات چند مرحله‌ای از نشانه‌های سکته مغزی است.برای شناسایی سکته می‌توان از روشی ساده و قابل استفاده در تمامی شرایط بهره برد. در این روش 3 مورد بررسی می‌‌شود و درصورت وجود هر کدام از موارد احتمال بروز سکته به 72 درصد می‌رسد.

سکته مغزی,درمان سکته مغزی

1ـ افتادگی صورت که به صورت غیرقرینگی خود را نشان می‌دهد. زمانی که بیمار صحبت می‌کند یا لبخند می‌زند یا به‌صورت ارادی دندان‌هایش را نشان می‌دهد این حالت بهتر مشخص می‌شود. در افراد مبتلا یک سمت صورت حرکتی نداشته درحالی که سمت دیگر دارای حرکت است و خود‌به‌خود صورت ناقرینه بوده و دچار انحراف می‌شود.

2ـ بیمار 2 دست خود را به سمت قدام (جلو) دراز می‌کند و چشمانش را برای 10 ثانیه می‌بندد.بیماران مبتلا به سکته یا توانایی بالا بردن یک دست خود را ندارند و یا این‌که در حین بستن چشم‌ها یکی از دست‌ها به سمت پایین متمایل می‌شود که همان سمت درگیر است.

3ـ بیمار توانایی صحبت کردن به صورت طبیعی را نداشته و کلمات را با تانی، مکث یا به نادرستی بیان می‌کند. در موارد شدید بیمار توانایی خود را در بیان از دست می‌دهد.دقت کنید که چند تشخیص یا شرایطی وجود دارند که می‌توانند با سکته مغزی اشتباه شوند. این موارد درصورتی که درمان شوند می‌توانند علائم بیمار را بهبود بدهند. بیماران با تشنج از نوع خاصی ممکن است علائم یکطرفه داشته باشند.قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین می‌تواند افت هوشیاری و یا اختلال در عملکرد مغزی بیمار ایجاد کرده و نشانه‌های مشابه با سکته مغزی را نشان بدهد.

سکته مغزی,درمان سکته مغزی

به همین منظور در بیماران دیابتی باید قند خون توسط دستگاه‌های خانگی سریع اندازه‌گیری شود. البته تیم‌های اورژانس 115 دارای این دستگاه‌ها در آمبولانس هستند و اقدام به این کار می‌کنند. برای این‌که قند بتواند مولد علائم مشابه با سکته مغزی باشد باید زیر 60 یا بالای 400 میلی گرم در دسی لیتر باشد.هفته آینده از روش‌های تشخیص، درمان و مراقبت‌های لازم در بیماران با سکته مغزی صحبت خواهد شد.

کسانی که آب انار می نوشند، فشار خون آنها پایین می آید و لذا خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی و بیماری کلیوی در این اشخاص نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا یافته است

کرفس : قابل ذکر است که رادیکال های آزاد می توانند با اکسیداسیون کلسترول احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را زیاد میکند لذت مصرف ویتامین ث در سلامت قلب و عروق تاثیرگذار و موثراست و شما را از بیماری های قلبی، سکته و سرطان محافظت می نماید.

ابل ذکر است که بادام زمینی باعث گشاد شدن رگ های بدن و تسهیل جریان خون می گردد و از لخته شدن خون و سکته مغزی جلوگیری خواهد نمود.

صرف زیاد فلفل سیاه برای بیماری‌های دستگاه گوارش، مجاری ادرار، سل، بواسیر، سودا، کلیه، جگر و کسانی که کم‌خونی دارند مفید نمی‌باشد.کسانی که ورم پروستات دارند در خوردن فلفل افراط نکنند. بهتر است بدانید که کسانی که تصلب شرائین دارند و سکته مغزی کرده‌اند نباید فلفل زیاد استفاده نمایند.

شاه توت برای سکته مغزی مفید است

بعضی از خطراتی که دیابت نوع اول طولانی مدت و کنترل نشده می تواند برای سلامتی داشته باشد، شامل موارد زیراست :بیماری های قلب و رگ های خونی، بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (انژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، تنگ شدن رگها (تصلب شریان) و فشارخون بالا بعضی از بیماریهایی هستند که امکان دارد برای افرادی که دیابت طولانی مدت و کنترل نشده دارند اتفاق می افتد.

خرخر کردن در خواب خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد

در برخی مواقع غلظت خون می‌تواند موجب بروز سکته مغزی یا سکته قلبی، بیماری‌های ریوی، درد استخوان، زخم معده، سنگ کلیه و انسداد خون در افراد شود.

سکته مغزی

تاکنون 171 نظر ثبت شده است.

 1. مامانجون من بیمارستان است سکته مغزی کرده احتمال خوب شدن هست

  • سلام مدتی است زبانم گیر دارد نمی توانم بعضی کلمات درست تلفظ کنم آیا نشانه سکته است

 2. سلام خسته نباشید. امیدوارم کسی محتاج کمک دیگری نباشد.الهی امین

 3. سلام و عرض ادب من هر وقت دچار سردرد شدید میشم حس میکنم یه مایعی خیلی شدید داخل بینیم میریزه ولی خون دماغ نمیشم. ولی احساسشو دارم. تو اون زمان سرگیجه های شدید دارم و یه قسمت از سرم فوق العاده بد تیر میکشه من21 سالمه. ممنون میشم اگه جواب بدید همسرم خیلی نگران هستن میخوام مطمئنشون کنم

 4. مشکلی نیست

 5. سلام خسته نباشید من مادرم چندساله که سکته کرده و راه رفتنو تکلمش بدتر شده به نظرتون کاری نمیشه کرد

 6. سلام دوبار به فاصله 10ماه هربار آنی لکنت و کلی تکلمم را از دست دادم و
  مچ دست راستم بیشتر انگشتانم حالت سر وسوزن سوزن شد وبعد از چند لحظه به حالت عادی بر گشتم البته گاهی اوقات نیز پشت سرم درد میکند راهنمایی فرمایید ممنون میشم

 7. سلام وخسته نباشین 26سال سن دارم دیشب ازموضوعی ناراحت شدم وخوابیدم صبح بیدارشدم دستم ازآرنج به بالادردداره ودردش میپیچه به کتف وگردنم البته طرف راست بدنم به سختی میتونم تکون بخورم لطفا راهنمایی کنیدعلتش چیه ممنون

 8. میشه زودتر جوابمو بدین

 9. سلام خسته نباشید 25 سالمه و از دیشب سردرد در سمت راست سر خودم احساس میکنم که خیلی شدیده و حالت تهوع و سرگیجه هم دارم

 10. خوب میشی

 11. سلام پدر شوهرم امروز سکته مغزی کرد ولی فقط فراموشی گرفته و توی سی تی اسکنش خون با خونریزی نبوده ایا خوب میشه یا بدتر یکسال پیش هم عمل دربچه قلب رو داشته لطفا راهنمای کنید

 12. سلام من37 سالمه خانم هستم سرم احساس سنگینی شدیدی میکنه احساس میکنم مغزم فشرده میشه نمیدونم بایدازعلایم سکته دانست یانه؟

 13. سلام یه مدتیه بیحالم سردرد وسر گیجه ناگهانی دارم لطفاکمک کنید

 14. سلام مادرم ناراحتی قبلی داشته ولی نمیدانم چرا سکته مغزی کرده از دنیا رفته برام شده سوال میشه بهم بگید

 15. سلام من هم طرف پیشانیم درد میکند سرم مورمور میکند پاسخ دهید

 16. من صبح بیدار شدم و فشارم رفت بالا شدیدا بدنم داغ و بی حس شد. گوشام زنگ میزد و چشام جایی رو نمیدید. بعدش بالا اوردم این حال من ۴ دقیقه ای طول کشید. حرفارو هم نمیفهمیدم و به زور متوجه حرفا میشدم. رفتم دکتر بهم داروی معده داد. چی کار کنم؟ الانم بی حام و سر درد دارم. ۲۵ سالمه

 17. سلام من سال 85 سکته مغزی کردم آلانم نصف بدنم بی حسه در حرف زدن ، نوشتن با دوستان صحبت می کنم بعضی حرفها شون نمی فهمم ،سال 1385 هفده ساله بودم.به خدا خسته شدم لطفا راهنمایی کنید.(اگه در نوشتم درست نبود شرمنده ببخشید)

 18. سلام پدر من میگه بعضی اوقات کنار لبش شروع به پرش میکنه ایا اینم از علاعم سکته است

 19. سلام من سردرد شدید یه هفته میشه که دارم و رو پیشونی و کناره سرم درد دارم تهوع میکنم و سرگیجه دارم تاری دیدم دارم

 20. سلام من 20سالمه وبیماری فشارخون دارم.ولی الان دو روز شده که طرف پیشانی ام وطرف ابرو هام درد عجیبی گرفته.لطفا زود پاسخ دهید

 21. سریع برو دکتر

 22. سهلام دستو پا یخ شد وی طرف رگ گردن درد داره واحساس سر گیجه دارد آیا علایم سکته مغزی هست

 23. سلام من خیلی سر گیجه و حالت تهوع می گیرم و حتی جدیدا وقت حرف زدن زبونم گیر می کنه
  یا شبا دیدم کم میشه
  ممکنه؟

 24. من یه ذره در یک سمت سرم گیج است وبعضی مواقع هم دو طرف صورتم نزدیک دندانم سر شد و بعداز دو ثانیه خوب شد ایا خطرناک است

 25. سلام من 26 ساله حدود 9 ساعته سر درد شدید دارم کیسه آب گرم و مسکن استفاده کردم جواب نداده مشکل چیه

 26. سلام من ١8 سالمه و یک بار نوی خواب گوشم سوت کشید و دست و پاهام میلرزید و بعد از خواب پریدم اما دست و پام تا چند دقیقه بی حس بود

 27. مادر من الان دو روزه یک طرف صورتش سر میشه و استفراق داره شبها اینطور میشه لطفاراهنمایی کنید ممنون

 28. ممنون از مطالبتون

 29. کاش به این سوالات که بالا مطرح شه پاسخ میدادید. من فشار عصبی روی خودم و خانوادم خیلی زیاده. و خیلی میترسم. اون بالا یک نفر نوشته پدر عزیزش و یک نفر نوشاه یکی از بستگانش فوت کردن. خدایا من گناهکارم. من بنده خوبی نبودم. اما هر روز دارم سعی میکنمبنده بهتری بشم. خواهش میکنم به ما مردم جهان عنایت کن. خواهش میکنم به زمین و زمان عنایت کن. خواهش میکنم به گذشته و حال و آینده عنایت کن. همه ما خیلی درد کشیده هستیم. هم درد دادیم (یکی مصل من) هم درد کشیدیم. به ما رحم کن. من خیلی خیلی خستم و امیدوارم خودم فدای خونوادم و عزیزانم بشم. امیدوارم اون ادمی که نوشاه پدرش فوت کرده خیلی زود با کمک خدا به صبر برسه و اونهایی که نوشتن عزیزانشون سکته خفیف کردن هر چه زودتر با خیر و برکتی که از طرف خدا میاد و به هستی میرسه سلامتی و شادی عزیزانشون رو ببینن با ایمان به خدا

 30. سلام مادر بزرگ من ۵ روز پیش سکته مغزی کرده میشه توضیحی در این مورد بدهیذ؟

 31. سلام مادر من از دیشب لرزش شدید داره و صحبتش اختلال داره ایا احتمال سکته مغزی داره
  میگن اثر دارو ی قویه و تشنج کرده خیلی نگرانیم
  خواهشا کمک کنید

 32. سلام متشکر از اطلاعات مفیدتون، من دو روزه حس میکنم خون درست تو بدنم پمپاژ نمیشه، و دچار یه سری اختلالات شدم مثل تاری چشم و رنگ پریدگی شدید،و تنفس نا منظم، بدنم از قسمت قلب تا گردنم به شدت داغ میشه ، واحساس سنگینی شدید توی بدنم دارم البته من بیماری آسم آلرژیک هم دارم، انگشتام هیچ ورمی نداره اما به سختی بند انگشتام رو حس میکنم ، و در نهایت به عضلات صورتم فشار شدید میاد جوری که مدام حس میکنم هر لحظه ممکنه صورتم از داخل دچار ترکیدگی بشه، سنم هم 23 است آیا علائم سکته مغزیه!

 33. از مطالب سودمندتون سپاسگذارم.به امید توفیق روزافزون شما

 34. با سلام شوهرم دوچار سکته مغزی شده و الان چند روزه دو بینی چشم چپش هنوز خوب نشده آیا این دو بینی درست میشود یا نه چقدر طول می کشد

 35. سلام،من سردرد های هرروزه دارم ،بیشتر وقتها از خواب بیدار میشم سرم سنگین است،امروز هم از صبح سمت جلوی سرم درقسمت چپ تیر می کشد حتی دردش به پشت چشمم هم می زند

 36. سلام من 27 سالم وقتی شب خواستم بخوابم دیدم تمام سرم سنگین شده و دست و پاهام بی حس هر کاری کردم نتونستم تکان بخورم پاهام سفت شده تا صبح همین طوری بودم علتش چی مرسی

 37. سلام من دیشب برای یک لحظه سمت چپ صورتم یعنی دهنم کج شد الیته من اون لحظه حیلی خیلی ناراحت بودم من دخترم و 21 سال دارم خواهش میکنم کمکم کنید میشه این علامت فقط یخاطر اعصاب باشه؟

 38. سلام مادرم سکته مغزی شدید کرده طرف چپ رو کمتر تکون میده البته سکته مغزی شدید لطفا راهنمایی کنید

  • سلام مادرم 4ساله سکته کرده طرف چب بدن فلج شده تکلم ندارد 75 سال عمر دارد ایا خوب میشود می تواند صحبت کند

 39. پدر من دیروز سکته مغزی کرد ولی رسوندیمش به بیمادستان ولی توی راه رفت انچنان تعارلش رو از دست داده بود که انگار داش از کوه پایین میوفتاد ومنو مادرم را هم نمیشناخت ولی خدا رو شکر دیروز عملش کردند و بحمدللله موفقیت امیز بود لطفا بگید ممکنه فلج بشه بعد از خارج کردن لخته یا نه

 40. خدا شفا بده به همه مریضا

 41. این ها همشون قسمته عمرانسان دست خداست.واین اسمای عجیب قریب و روش میذارن.سکته قلبی.سکته مغزی والا

 42. سلام یکی از اشنایان ما یک روز بیمارستان بستری بود بعد ش فوت کرد.براثرسکتیه مغزی

 43. باسلام در پی عمل جراحی قلب بعداز دوازده روزعلاعمی مثل خشکی گردن قورت ندادن غدا اب بی حالی اختلال درتکلم خواب زیاد ایا سکته مغری شد ایادرمان داره

 44. سلام.زمانی که خواب هستم ناگهان بیدار میشم و مثل آدمهای فلج قدرت تکن دادن بدنم رو ندارم و احساس خفگی میکنم وتنها کاری که میتوانم بکنم ناله زدن هست .ایا علایم سکته هست

 45. سلام مادرمن دوروز پیش دچار سکته مغزی شده ویک دستش از موچ لمس شده الان تهد درمان. ایا ممکن است دباره دچار سکته شود

 46. س من ی دسم بعضی وقتا بی حس میشه دلیلش چیه ,,

 47. سلام. پدر من حدود 1ماه پیش یه سکته خفیف مغزی داشته. پزشک هم دارو داده که استفاده کنه. لطفا بگید باز هم احتمال حمله هست؟

 48. سلام اگه رعایت حالش رو بکنید و داروهایش را خوب بخورد دیگه انشالله برنمیگردد

 49. تشکر

 50. سلام من 22سالمه تموم علایم هارو دارم بخصوص یه طرفه سرم سر میشه

 51. با سلام دوست عزیز هر سردردی دلیل بر سکته مغزی نیست سردرد های رعد و برقی یکی از علائم سکته مغزیه

 52. من وقتی صحبت میکنم نه صحبت خودم رو میفهمم یعنی انگار اون کلمه رو نمیفهمم و گاهی اضطراب و استرس دارم و بعضی از اوقات کسلی شدید دارم

 53. سلام دایی من سکته مغزی کرده میشه توضیح بدیدن چطوری میشه به نجاتش کمک کنیم چون ورم مغزداره

 54. خیلی ممنون شوهرم سکته مغزی کرده از راهنمای ممنون

 55. سلام متشکر از مطالب مفید شما

 56. پدر من ۲دقیقه بعد از سکته فوت کرد،هیچ زمانی برای نجاتش نداشتیم
  حتی هیچ سابقه ی پزشکی هم نداشت
  میشه لطفا علتش رو توضیح بدید،،،
  با سپاس

 57. اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند.

 58. سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

 59. آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست .پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می شوند. متخصصان کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان می دانند.

 60. معمولاً قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود. عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‌شود.

 61. اگر این علائم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحاً حمله ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)می‌نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی احتمالی در آینده می‌باشد.

 62. علایم سکته مغزی

  در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

  ۱-ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)

  ۲-فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)

  ۳-عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)

  ۴-اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)

  ۵-اشکال در بلع (دیس فاژی)

  ۶-کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

  ۷-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم

  ۸-سردرد شدید و ناگهانی

  ۹-از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت

  ۱۰-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی

  ۱۱-بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

  ۱۲-اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.

  ۱۳-عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

  اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

 63. مهم‌ترین نشانه‌های سکته مغزی

  علائم سکته مغزی بر اساس نوع سکته، محل بروز آن در مغز و شدت آن، مختلف هستند. مهم‌ترین علائم سکته مغزی عبارتند از:

  ۱- تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم

  ۲- احساس بی‌حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن

  ۳- کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران

  ۴- سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین

  ۵- سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می‌شود (نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است).

  ۶- بیهوش شدن فرد

  ۷- به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

 64. اگر شما و یا کسی که پیش شماست، دچار هر یک از علائم سکته مغزی شد، باید سریعا خودتان را به پزشک برسانید (به اورژانس زنگ بزنید و یا کسی شما را به بیمارستان ببرد)، زیرا درمان فوری سکته مغزی باعث زنده ماندن فرد و بهبود سریع تر او می‌شود. برخی روش‌های درمانی بایستی در طی ساعات اولیه بعد از شروع علائم سکته مغزی، انجام شوند. تأخیر در درمان سکته مغزی باعث مرگ فرد و یا معلولیت دائمی (مثل فلج شدن دست و پا) او می‌شود.

  وقتی شما دچار علائم سکته مغزی می‌شوید، نشان می‌دهد خون کافی به مغز نمی‌رسد. آسیب ناشی از سکته مغزی می‌تواند موقتی و یا دائمی باشد، به عنوان مثال ممکن است دیگر نتوانید حرف بزنید و یا بعد از مدتی قدرت صحبت کردن شما بر گردد. ممکن است دچار فلج جزئی یا کامل در دست‌ها و یا پاها شوید. مسئله مهم این است که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می‌شود و کمتر دچار فلج دائمی می‌شوید.

 65. تشخیص سکته مغزی

  وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است. پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی – استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص می کند.

 66. انواع سکته مغزی عبارتند از

  ۱- سکته مغزی ایسکمیک:

  اگر سرخرگی که خون را به مغز می‌رساند، بسته شود، این نوع سکته مغزی رخ می‌دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می‌شوند، مثلا رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می‌شود. گاهی اوقات، در اثر بی‌نظمی ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد می‌شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می‌رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می‌بندد.

  ۲- سکته مغزی هموراژیک:

  وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ می‌دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

  ۳- حمله ایسکمیک گذرا:

  در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می‌دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی‌شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می‌شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می‌کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

 67. هنگام بروز علائم سکته مغزی چه باید کرد؟

  ۱- علائم سکته مغزی را نادیده نگیرید، حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علائم خفیف بودند و یا برطرف شدند.

  ۲- معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.

  ۳- اگر یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان می‌رساند.

  ۴- زمانی را که علائم سکته مغزی شروع شده اند، بررسی کنید. این نکته مهمی است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.

 68. درمان

  در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

  درمان اولیه پس از وقوع یک سکته مغزی شامل تحت نظر گرفتن دقیق فرد و انجام اقدامات پرستاری برای محافظت راه تنفسی او می‌باشد. اگر در سی تی اسکن دیده شد که یک لخته خون در شریان وجود دارد، باید فوراً با استفاده از داروهای ترومبولیتیک اقدام به حل کردن آن نمود. این درمان ممکن است باعث بهبود عواقب سکته مغزی بشود اما در هر موردی نباید آن را بکار برد، زیرا باعث افزایش خطر بروز خونریزی در مغز می‌شود.

  انجام درمان طولانی مدت برای کاهش خطر وقوع سکته‌های مغزی بعدی بستگی به این دارد که علت ایجاد این سکته مغزی چه بوده‌است. یکی از راههای درمان سکته مغزی ناشی از انسداد عروق، حل کردن لخته مسدود کننده رگ است.

  این کار با استفاده از دارویی به نام Alteplase یا به اختصار tPA انجام می‌شود. هر قدر این درمان سریعتر انجام شود نتیجه بهتری دارد و حداکثر ظرف چهار ساعت و نیم از شروع سکته مغزی قابلیت تزریق وجود دارد.

  هر قدر تزریق از شروع سکته به تاخیر بیفتد احتمال بروز خونریزی مغزی بدنبال این درمان بیشتر می‌شود. این دارو از طریق ورید بازویی یا داخل شریانی تزریق می‌شود. اگر زمان فوق از دست برود و علت سکته آمبولی یا ترومبوز عروق مغزی بوده‌باشد، داروهایی مثل آسپیرین یا وارفارین تجویز می‌شود تا با رقیق کردن خون از وقوع لخته‌های خون جلوگیری کند.

  اگر مشخص شد که یک شریان دچار تنگی شده‌است ممکن است با جراحی بتوان آن را باز نمود. بعد از بروز یک سکته مغزی که علتش خونریزی و پاره شدن یک شریان بوده‌است، درمان بر روی زمینهٔ ایجاد کننده آن متمرکز می‌شود. درمان طولانی مدت آن ممکن است شامل تجویز داروهای ضد فشار خون باشد تا فشار خون را پایین آورده و از احتمال خونریزی‌های بعدی جلوگیری کند. اگر سکته مغزی بر اثر التهاب شریان باشد ٬داروی کورتون دار تجویز می‌شود.

 69. در بیشتر موارد سکته‌های مغزی، درمان‌های توانبخشی مثل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی چه در بیمارستان و چه در خانه ضروری می‌باشد. بدون شک یکی از مهمترین مراحل درمانی بیماران سکته مغزی توانبخشی تحت نظر یک تیم توانبخشی است که اعضائ تیم شامل متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، کاردرمانگر فیزیوتراپیست ارتوپدی فنی، شنوایی شناس، گفتار درمان، بینایی‌شناسی روانشناس، کارشناس تغذیه، پرستار توانبخشی مددکار اجتماعی و خانه ساز (home maker)می‌باشد.

  یکی از روشهای جدیدی که در توانبخشی و درمان بیماران سکته مغزی استفاده شده‌است استفاده از تحریک غیر تهاجمی مغز می باشد که شامل دو تکنولوژی تحریک مغناطیسی مغز یا rTMS و تکنولوژی تحریک الکتریکی مغز یا “تی دی سی اس” می‌باشد در بررسی بازبینی مقالات که توسط انجمن نوروفیزیولوژی بالینی در سال ۲۰۰۹ انجام شده و در ژورنال نوروفیزیولوژی بالینیبه چاپ رسیده‌است به مطالب زیر اشاره شده‌است.

  در روش تحریک مغناطیسی مغز تحریک سلولهای مغزی برای اصلاح عملکرد سلولهای مغزی از طریق افزایش خاصیت نوروپلاستیسیتی مغز انجام می‌شود این روش بسیار کم عارضه بوده و توسط پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا مغز و اعصاب انجام می‌شود.

  در این روش یا به کمک القای با فرکانس بالا نیمکره صدمه دیده تحریک می شود و یا به کمک القای با فرکانس پایین فعالیت نیمکره سالم کم می شود که در نتیجه آن فعالیت نیمکره صدمه دیده زیاد می شود.

  این روش در بازگشت عملکرد دست بهبود گفتار کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران موثر بوده‌است.علت بروز سکته مغزی چیست؟

  یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود.

 70. عوامل خطر زا: بیماری های مزمن

  بیماری های مزمن سبب افزایش احتمال بروز سکته مغزی می شوند. بیماری های مزمن عبارتند از:

  – فشار خون بالا

  – کلسترول بالا

  – دیابت

  – چاقی

  کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کاهش می دهد.

 71. عوامل خطر زا: رفتارها

  رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه می خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش می دهند:

  – دود کردن سیگار

  – ورزش نکردن

  – نوشیدن الکل

 72. عوامل خطر زا: تغذیه

  پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود. مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی می شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

 73. عوامل خطر زایی که در کنترل شما نیست

  برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده – که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند. جنسیت، نقش مهمی ایفاء می کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید می کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز می کند جان شان را از دست می دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید می کند

 74. پیشگیری کردن از بروز سکته مغزی:

  افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:

  – پرهیز از دخانیات

  – ورزش کردن و کنترل وزن

  – پرهیز کردن از الکل و نمک

  – مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات و غلات

 75. پیشگیری کردن از سکته مغزی: داروها

  پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

 76. پیشگیری کردن از سکته مغزی: جراحی

  در برخی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد می شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA ) کرده اند را جراحی می کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک می کنند.

 77. پیشگیری کردن از سکته مغزی: بالون و استنت

  در برخی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده می کنند.

 78. زندگی پس از سکته مغزی

  بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف می کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد می گیرند مستقل باشند.

 79. همه چیز درباره سکته مغزی
  سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا است. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود.

  بدون درمان، سلول های مغز به سرعت می میرند. نتیجه می تواند ناتوانی جدی اندام های بدن یا مرگ باشد. اگر فردی که دوست دارید، علایم و نشانه های سکته مغزی را بروز داد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک بخواهید.

 80. علایم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از:
  – بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن
  – تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا
  – بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت
  – بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن
  – بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران

 81. آزمون سکته مغزی: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن
  آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک می کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:
  – چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟
  – بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟
  – حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

 82. سکته مغزی: زمان = صدمه دیدن مغز
  در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

 83. تشخیص سکته مغزی
  وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است. پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی – استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص می کند.

 84. سکته مغزی ایسکمیک
  متداول ترین نوع سکته مغزی، ایسکمیک، نام دارد. تقریبا از هر 10 سکته مغزی 9 مورد در این گروه قرار می گیرند. عامل بروز سکته مغزی، لخته خونی است که در رگ درون مغز ایجاد شده است. لخته خون ممکن است در نقطه ای خاص گسترش یافته یا از سایر نقاط بدن به مغز رسیده باشد.

 85. سکته مغزی هموراژیک
  سکته مغزی هموراژیک بسیار نادر و مرگ بار است. این نوع سکته وقتی بروز می کند که یک رگ خونی ضعیف در مغز منفجر شود. نتیجه این نوع سکته، خونریزی شدید درون مغز است که متوقف کردن اش بسیار دشوار است.

 86. سکته مغزی کوتاه (TIA)
  حمله ایسکمیک گذرا را اغلب سکته مغزی کوتاه می نامند. لخته خون قسمتی از مغز را به طور موقت از کار می اندازد و علایمی شبیه سکته مغزی نمایان می شود. به گزارش سلامت نیوز وقتی جریان خون دوباره برقرار شود، علایم و نشانه های سکته مغزی از میان می روند. سکته مغزی کوتاه، نشان دهنده آن است که سکته مغزی اصلی به زودی به وقوع می پیوند. اگر فکر می کنید سکته مغزی کوتاهی را پشت سر گذاشته اید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا او احتمال بروز سکته مغزی اصلی را به حداقل برساند.

 87. علت بروز سکته مغزی چیست؟
  یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود.

 88. عوامل خطر زا: بیماری های مزمن
  بیماری های مزمن سبب افزایش احتمال بروز سکته مغزی می شوند. بیماری های مزمن عبارتند از:
  – فشار خون بالا
  – کلسترول بالا
  – دیابت
  – چاقی

  کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کاهش می دهد.

 89. بسیار عالی
  استرس و اضطراب،عصبانیت بیش از حد هم می تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود؟
  با تشکر

 90. salam
  motaskram

 91. از مطلب جامع م خوبیتان در خصوص بیماری فوق استفاده کردم

 92. البته اگر راه های درمان سرپایی سکته رو هم می گفتید خیلی جامع می بود. من شنیده ام که باید از پارگی رگ ها در موقعه که خون در رگ ها لخته شده جلوگیری کرد. این کار رو باید با سوزن زدن به ده انگشت بیمار (و یا لاله گوش وی) و گرفتن یک قطره از هرکدام انجام داد. آیا این مطلب صحت داره؟

 93. با سلام،خونریزی ناشی از سکته های مغزی به دنبال فشار خون به صورت داخل نیمکره های مغز می باشد.در صورت اینکه منظور شما از خونریزی مغزی باشد اقدامات تخصصی لازم است. در عیر این صورت سئوال خود را واضح تر بیان کنید.

 94. مرسی واقعا جامع و کامل بود.امیدوارم حال مادرم خوب بشه.مادرم دو پیش سکته نیمکره چپ رو داشته اون الان دچار ترمبوز وریدی شده و یه هفته اس تو بیمارستان امام رضای کرمانشاه بستریه. بهش هپارین تزریق میکنن. البته اشتهاشم خیلی کم شده

 95. با سلام مطالب خوب بود
  فقط در مورد نقش خانواده ها و مراقبین هم مطالبی بذارین ممنون

 96. سلام بابای من ۸ ساله پیش دچار سکته ی ساقه ی مغز شد ۱۷ روز در حالت اغما بود اما بعدش هوشیاریش رو به دست اورد اما کل اعضای بدنش فلجه و قدرت تکلم هم نداره هما هوشیاره ۱۰۰% میخواستم ببینم خطر مرگش بر اثر این سکته هنوز وجود داره؟

 97. از شما تشکر می کنم به خاطر این همه اطلاعات مفید که در اختیار افراد عادی گذاشته اید. اجرتان با خدا

 98. با سلام و تشکر .پدرم یک هفتهاست که سکته مغزی کرده از همون لحظه بی هوش شد الان سطح هوشیاریشون ۴ است ضمنا سه سال پیش هم یک سکته کرد که سمت چپشون فلج شد اما بعد از حدود ۱۰ روز خوب شدن . الان ریه شون پر از خونه و دیالیز میشن می خواستم بدونم امیدی به بهبودیشون هست؟ باید چه کار کرد؟

 99. با سلام و آرزوی سلامت و بهبودی کامل برای پدر شما.
  در صورتی که سکته مغزی بخش وسیعی از نیمکره های مغز را درگیر کرده باشد عوارض جانبی آن بیشتر شده،و احتمال اثر برروی سایر ارگانها بیشتر می باشد.
  اقدامات پزشکی لازم توسط پزشک محترم ایشان انجام می شود.

 100. سلام. مطالبتون عالی بود ولی اگه میشه راجب به انفاکتوس مغزی هم مطلب بذارید ممنون میشم . مادر من ۷ ماه هست که انفاکتوس کرده الانم هوشیاریش ۱۴ هستش.پزشک هم گفته به احتمال ۵% بهبود پیدا میکنه . ولی ایا میشه هنوز امیدی داشت؟ متشکرم

 101. با سلام؛با توجه به نوع مشکل زمینه ای مادر شما، درصدامکان بهبودی متفاوت می باشد.

 102. با سلام و خسته نباشید و تشکر از اطلاع رسانی مفیدتون.

  نامزد من چند ماه پیش سر پروژه ساختمانی از ناحیه پشت سر به زمین خورده و همان روز با عرض پوزش تهوع (استفراغ شدید ) و سرگیجه ی فوق العاده زیادی داشته اما همان روز به دکتر مراجعه نکرده. تقریبا چند هفته بعدش تاندول دستش کشیده شده بود و مچ دستش ضربه خورده بود که پزشک براش گج گرفت اما یکماه بعدش پشت دستش در همان ناحیه مچ دستش که گچ گرفته بود یه چیز اضافی مث استخوان یا غده چربی در اومده بود که دکترش گفته بود باید عمل کنه و اینکارو هم کرد اما توی عمل حالش خیلی بد شده بود و بعد از عمل خیلی آزمایش داد و حتی سی تی اسکن انجام داد و دکترها باز متوجه چیزی نشدند و خواستن که ام آر آی هم بدهد و مایع نخاعیشو هم گرفتن برای آزمایش والبته بهش گفتن لخته خونی در سرش هست که ممکنه با دور رفع بشه که مدتی خورد اما لخته فقط نیم سانت حرکت کرده و الان پشت مخچه ی چپش قرار داره ایشون از اون روز سردرد و سرگیجه و حالت تهوع شدید و تاری و دوبینی چشم هم داره البته وقتی امپولشو باسرم بهش تزریق میکنن بعد چند ساعت خوب میشه اما دوباره یه روز مونده به آمپول بعدیش دوباره حالش بد میشه. الان دوروزه که شیمی درمانیش شروع شده و دکتر گفته تا قبل از عملش که ۲۵ آذر سال ۹۳ هستش ۱۵ بار یعنی هفته ای چهار بار باید شیمی درمانی بشه که هم بصورت مخلوط با سرم هم تنها تو رگی بهش میزنن. بعد از اینها هم که عمل داره گفتن کاسه ی سرشو باید بردارن و عملش کنن که دکترش بهش گفته ۵۰% کار با ماست و ۵۰% به رو حیه و امید بیمار بستگی داره. ازتون میخوام راهنماییم کنید آیا ممکنه این توضیحاتی که دادم البته طبق صحبتهایی است که نامزدم بهم گفتن فقط بخاطر لخته خون باشه یا بیماری نامزدم چیز دیگه ای هستش؟ و آیا با شیمی درمانی و عمل بهبودی کاملشو بدست میاره؟
  من شنیدهم که شیمی درمانی فقط برای بیماران سرطانی انجام میشه. خیلی نگرانم. در ضمن نامزدم میگه دکترها بهش گفتن ممکنه بچه دار هم نشه.
  ببخشید با پر حرفیم چشمانتان و سرتان را به درد آوردم اما خواستم که کامل سوالمو بپرسم و با پاسخ شما آگاهی بیشتری نصیبم بشه. تورو خدا جوابم رو هرچی سریعتر به ایمیلم ارسال کنید.با تشکر از شما.

 103. سلام۱۰ ماه سکته مغزی کردم وازطرف راست بدن فلج هستم ۲۵سالمه میخواستم بدونم برگشت داره یاتااخرعمربایدباهش کنار بیام

 104. انجام فیزیوترابی منظم به مرور زمان بهتر می شود.

 105. باسلام و تشکر
  یک سوال داشتم
  دایی من سکته کردند همراه با تشنج بوده که کلا افتادن رو زمین و حتی بی اختیار شدن و دفع ادرار داشتن
  بلافاصله توسط اورژانس منتقل شدن بیمارستان، از روی اکو تشخیص دادن سکته بوده، از روی نوار قلب متوجه نشدن
  میخوام بدونم این سکته جزء کدام نوع هست؟ قلبی یا مغزی ؟علت اصلی سکته با این شدت(همراه تشنج) چی میتونه باشه؟ (البته سابقه یک سکته قلبی خفیف هم داشتن)
  اصلا درسته که میگن سکته هست؟ یا مشکل عصبی میتونه باشه؟
  الان بستری هستن، صحبت میکنن، ولی پزشکا گفتن سکته تا حدی بوده که نزدیک بوده به مغز بزنه! ایا درسته این حرف؟ چند روز باید بستری باشن؟ ( دیشب سکته کردند)
  آیا احتمال داره بازم این اتفاق بیافته؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 106. با سلام؛ به احتمال زیادسکته مغزی بوده، علت ممکن است مشکلات مغزی مانند خونریزی و یا ایسکمی مغزی به دنبال بیماریهای قلبی عروقی،فشارخون بالا و یا دیابت باشد.

 107. سلام، خیلی ممنون از اطلاعات مفید شما ،
  مادرم ۵۶ سالشه که ۲۶ روز پیش به علت فشارخون بالا خونریزی مغزی در سمت چپ مغز کرده وبعد از عمل هنوز تو حالت کمای نیمه عمیق در بخش icu بیمارستان ولی عصر اراک هست یعنی چشمهاشو باز میکنه و سمت چپش را حرکت میده ولی سمت راستش بی حسه ، دیروز دکترش میگفت ریه هاش آب آورده و چند بارهم تو خواب تشنج کرده نمیدونم چیکار باید بکنم آیا اجازه میدن بیارمش بیمارستانهای تهران ؟ هر چیزی که به صلاحه بفرمایید تا انجام بدم ممنون از راهنماییتون.

 108. با سلام؛با آرزوی شفای عاجل مادرتان از خداوند متعال؛به دستورالعمل های پزشک معالج عمل فرمائید.

 109. سلام، خیلی ممنون از اطلاعات مفید شما ،
  مادرم ۵۶ سالشه که ۲۶ روز پیش به علت فشارخون بالا خونریزی مغزی در سمت چپ مغز کرده وبعد از عمل هنوز تو حالت کمای نیمه عمیق در بخش icu بیمارستان در اراک هست یعنی چشمهاشو باز میکنه و سمت چپش را حرکت میده ولی سمت راستش بی حسه ، دیروز دکترش میگفت ریه هاش آب آورده و چند بارهم تو خواب تشنج کرده نمیدونم چیکار باید بکنم آیا اجازه میدن بیارمش بیمارستانهای تهران ؟ هر چیزی که به صلاحه بفرمایید تا انجام بدم ممنون از راهنماییتون.

 110. سلام خسته نباشید من گاهی احساس می کنم ارتباطم با محیط برای ۱۰۰۰ثانیه قطع و وصل می شه علت ان چیست جنسیت مرد ۳۵ساله
  کامل نمی تونم توصیف کنم یه حسی هست ممنون اگه راهنمایی کنین

 111. با سلام، اطلاعات داده شده کافی نیست به پزشک متخصص داخلی اعصاب مراجعه فرمائید.

 112. با تشکر از شما.

  برای شفای همه بیماران CVA صلوات بفرستید .

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل الفرجهم

 113. با سلام چند ماه پیش پاهای پدرم کبد و سیاه شد که معلوم شد رگهای پاهاش گرفته و باید سیگار نکشد . قند هم ندارد و سیاه شدن ادامه پیدا کرد تا در بمارستان سینای تهران بر روی پای راستش پنچ عمل انجام دادن رگهاس باز شد ولی پای چپش کمی رگهش باز شدن و مجبور به قطع پا از ناحیه پایین پاشنه شدن بعد از۴۰ روز بستری شدن ادامه درمان در خانه انجام شد و داروی وارفاین و…استفاده می کردو وقت دکترش می بردیم تهران کم کم پای قطع شده داشت خوب می شد ولی وقت دکترش سه هفته گذشته بود بردنش تهران در راه برگشت پدرم سکته کرده بود متوجه نشده بودن بردیم بیمارستان حرف میزد هممونو می شناخت تو icu جا نبود بعد دوروز حالش بدتر شد الان ۱۸ روز تو icu هستش هوشیاریش از ۶ به هفت رسیده و تنفسش خوب شده دم رو خودش انجام میده تو بازدم مشکل داره. دست و پای چپش تکون نمیخورد الان پا تکون می خوره ولی دست نه چشاشو نیمه باز باز میکنه هرزکاهی. بادست راستش دستمونو محکم فشار میداد الان نمیده. وارفاینو قطع کردند پاهاش دارن بازم سیاه میشن ولی دکترا میگن سرش مهمتره .لخته توی مغزش یهکمی جمع شده ولی نرفته. از طرف دیگه اسهال میکنه و قطع نمیشه چیکارکنیم ایا خوب میشن پدرم مرسی لطفا جوابمو بدین

 114. با سلام و آرزوی بهبودی هر چه سریعتر برای پدر شما.
  روال درمانی را ادامه داده و دستور پزشک معالج را رعایت کرده و برای بهبودی نیاز به گذشت زمان می باشد.

 115. پدرم حدود دو هفته پیش (۱۷/۴/۹۴) روز چهارشنبه دچار ناراحتی شد و فرداش توسط برادرم به بیمارستان عالی نسب تربیز برده میشود که بعد از سیتی اسکن و کنترلهای لازم گفتند که هیچ مشکلی ندارد روز شنبه با پای خودش که البته به سختی راه میرفت توسط خود من به پیش یک روانپزشک بردیم چون به علت فوت مادرمان پدرمان افسرده شده بود و پدر که ۹ ماه پیش سکته مغزی کرده بود بعد از ۳- ۴ روز بستری در همون بیمارستان حالشون خوب شد. خلاصه صبح روز یکشنبه(۲۱/۴)تا حدودی راه رفتنش بدون کمک دیگران خوب شده بود و حتی خودش به تنهایی به توالت رفته بود، ولی از بعد از ظهر حالش بدتر میشود و حتی عصر به زمین میافتذ، شب به دلیل فشار خودن بالا و قند بالا ( دیابت هم دارد)به بیمارستان بستان آباد منتقل میشود که بعد از دو روز به تاریخ(۲۴/۴) روز چهارشنبه توسط خودم به بیمارستان ” شهریار ” – بیمارستان خصوصی میباشد- منتقل میشود این انتقال در شرایطی اتفاق میافتد که متخصصین داخلی بیمارستان از تشخیص عاجز بودند در حالی که پدرم قادر به تکلم و راه رفتن و حفظ تعادل نبود و عضلات ران پای راستش به شدت منقبظ شده بود به طوری که پایش کاملا قفل شده بود ، در بیمارستان شهریار زیر نظر دکتر بدلی بستری شد و دکترش فرمودند که سکته کرده است.
  ۲۹/۴ روز دوشنبه مرخص شدند و الان بعد از چند روز ۱-حالشون خوب نیست ۲- پای راستش از قسمت ران کاملا منقبظ شده به طوری که قفل شده و قادر به تکان دادن نیست ۳- هر دو دست و پای چپش را حرکت میدهد توجه کنید حرکت میدهد ( البته توجه داشته باشید که همانطور که گفتم سکته ۹ ماه پیشش به سمت چپ بدنش زده بود این راimg – اگر اشتباه نکنم – تشخیص داده بود ولی الان همین چپ مشکل چندانی ندارد) ۴- حافظه و تکلمش دچار مشکل شده مثلا دیروز یه چیزی میخواست بگوید ولی نمیتوانست ولی بعد دیدیم که دستش را بالای چشمانش نگه داشته ازش پرسیدیدم که برق را خاموش کنیم با سر جواب مثبت داد فهمیدیم که نور لامپ اذیتش میکرده ولی بعد از تلاش بسیار نتوانسته بود بگوید!
  حال با این شرایط دوتا سوال دارم ۱ – آیا ما پدرمان را دیر به بیمارستان شهریار برده ایم اگر همون اول به این بیمارستان برده بودیم وضعش از الان پدر میبود؟
  ۲- با این وضع و شرایط بدنی اش ، چقدر میتوان امیدوار بود که حاش بهتر بشود و خودش به تنهایی در خیابانها بگردد؟
  پیشاپیش از جوابتان تشکر میکنم.

 116. با سلام و آروزی بهبود هر چه سریعتر پدر شما.
  با توجه به علائم احتمال درگیری در نیمکره چپ مغز وجود دارد.به همین دلیل در تکلم و حرکت عضلات سمت راست بدن مختل است.از طرف دیگر ممکن است سکته پدر شما از نوع ایسکمی باشد که علائم خودش را ظرف ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از بروز سکته نشان می دهد بنابراین ممکن است ارتباطی بین دیر بردن به بیمارستان خاص نباشد.
  بهبودی نیاز به گذشت زمان و فیزیوتراپی،مصرف دارو است.

 117. ازسلام یکی اشناهمون بدلیل گرفتگی عروق عمل قلب باز انجام داد و در حین عمل دچار سکته مغزی شد و ۱۰ روز تو کما بود حدود سه چهارم از نیمکره ی چپش درگیر شده و سمت راستش از کار افتاده و در گفتارم مشکل داره حدودا از سکته اش ۲ ماه میگذره…گرچه یک سال پیش سکته ی خفیفی نیز داشته که طی اون سکتا فقط کمی لرزش در سمت چپ پیدا کرده بود که به مرور زمان برطرف شد.خواستم بپرسم بآنجام فیزیوتراپی تا چه اندازه انتظار بهبودی باید داشت؟

 118. با سلام. انجام فیزیوتراپی بر اساس میزان درگیری مغز متفاوت می باشد.فقط نیاز به گذشت زمان برای بهبودی است.

 119. با عرض سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون.
  پدر من حدود دوماه پیش فشارش زد بالا و بعد اوردن اورژانس دادن قرص زیرزبانی فشارش امد پایین و باتوجه به اینکه ما در روستا زندگی میکنیم بعد از یک ساعت به بیمارستان انتقالش دادیم.و مستقیم به بخش ای سی یو و بعد از یک ماه بستری از بخش ای سیو ترخیص و مستقیم گفتن ببرینش خانه و بعد از پنج روز فیزیوتراپی شروع شد.در ابتدا غذا از طریق لوله ان جی از راه دماع تغذیه میشد ولی دوبار لوله را بیرون کرد و ما بردیمش کرمان و گاسترستومی کردیم….و لوله تنفسی تراکت را عوض کردیم…الان ترشحات ریه کم شده ولی روزی یک یا دوباز ساکشن میشه.ولی ترشحاتش کمی سفت شدن.هیچ دارویی هم بهش نمیدیم.ایا نباید قرص ضد لخته یا مثلن یه چیز دیگه بهش بدیم..سمت راستش فلجه.مچ پاشو بعد فیزیو تراپی حرکت میده..انگشتان و هم کمی تکان میده… هر موقع کمی اب از راه دهن میدیم یک قاشق ترشح میکنه از لوله تراک..اینحا متخصص مغز و اعصاب نیست…از ایرانشهر..ما چکار کنیم…الان دو روزه دست فلجش از شانه لرزش داره..البته بعضی وقتا…

 120. با سلام و آروزی بهبودی هر چه سریع تر پدر شما،برای پیشگیری از زخم بستر جابجایی بیمار مکرر انجام شده و استفاده ار بالشتک مخصوص توصیه می شود. در صورت وجود زخم بستر و وسعت آن می توان از پمادهای موضعی تتراسایکلین یا پماد “فنی توئین” استفاده کرد.داخل زخم با بتادین شسته نشود که منجر به تازگی زخم میشود.از پانسمانهای اماده که در داروخانه ها موجود است استفاده گردد.در صورت زخم بستر وسیع باشد نیاز به جراحی است. اصلاح رژیم غذایی و استفاده از ویتامین C کمک زیادی به بهبود زخم میکند.در صورت وجود عفونت در اطراف زخم نیاز به مصرف آنتی بیوتیک است.
  وجود لوله گاستروستمی تا زمانی که امکان بلع وجود نداشته باشد باید باشد. لوله تراک تا زمانی که مشکل عصبی باقی است باید باشد. بهتر است که برای بهبودی و تکمیل درمان به متخصص مغز واعصاب مراجعه گردد.

 121. زخم بستر هم پشتش انتهای بدن اخر ستون فقراتش داره..به نظرم زخم بستر درجه سه…قدرتش خیلی کمه…به نظرم حرف ما رو میشنوه و میفهمه.چون کارایی که میگیم اکثرن انجام میده…برا زخم بسترش از ژل کامفیل استفاده میکنیم..قبلن سیگاری بوده…این تراکتش که جای گلو وصله برا تنفس تا کی وصله…لوله گاستروستمی تا کی وصله…به نظر شما از سند بیرونی برای ادرار استفاده کنیم.

 122. جواب من بدین…اینجا بلوچستانه ایرانشهر اخر دنیا…متخصص کم هست و اونایی ه هستن کم حرفند….به نظر شما ما پدرمان را انتقال بدیم مشهد…یا نه.
  التماس دعا
  تشکر از بابت توجه تان
  یاعلی

 123. Sari Naz:
  Sari Naz:
  سلام خسته نباشید. من5 ساله مبتلا به نوروپاتی یطرفه بدن هستم که روز بروز پیشرفت میکنه بسمت پایین.. مشکل اصلیم حساسیت شدید به لمس و درد متعاقب لمس و چنگ شدن غیر ارادی انگشتام بعد از تحریک لمسیه. دکترا گفتن برای تأیید یا رد نوروپاتی عروقی و تنگی عروق مغزی و گردنی و نیز تایید یا رد واسکولار تی او اس باید تحت نظر یه متخصص قلب و عروق آنژیوگرافی یا سی تی آنژیو بشی و کل بررسی های عروقی روت انجام بشه..همچنین نوروگرافی و MRA. دکتر امکانش هست مشکل از عروق مغز و گردنم باشه؟ اگر بیام خدمتتون این آزمایشا رو برام انجام میدین دکتر؟

 124. سلام من عموی ۲۵ساله دارم که مبتلا به سکته ایسکمیک شده ببخشید سکته اصلی چه درمانی دارد

 125. اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. به نظر برخی پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته مغزی در زنان به علت بیماری های ژنتیک، موارد هورمونی، مصرف برخی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان است .

 126. سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

 127. آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست .پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می شوند. متخصصان کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان می دانند.

  معمولاً قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود. عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‌شود.

 128. در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

  ۱-ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
  ۲-فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
  ۳-عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
  ۴-اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
  ۵-اشکال در بلع (دیس فاژی)
  ۶-کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
  ۷-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
  ۸-سردرد شدید و ناگهانی
  ۹-از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت
  ۱۰-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
  ۱۱-بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
  ۱۲-اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.
  ۱۳-عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.
  اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

 129. مهم‌ترین نشانه‌های سکته مغزی

  علائم سکته مغزی بر اساس نوع سکته، محل بروز آن در مغز و شدت آن، مختلف هستند. مهم‌ترین علائم سکته مغزی عبارتند از:

  ۱- تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم

  ۲- احساس بی‌حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن

  ۳- کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران

  ۴- سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین

  ۵- سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می‌شود (نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است).

  ۶- بیهوش شدن فرد

  ۷- به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

 130. اگر شما و یا کسی که پیش شماست، دچار هر یک از علائم سکته مغزی شد، باید سریعا خودتان را به پزشک برسانید (به اورژانس زنگ بزنید و یا کسی شما را به بیمارستان ببرد)، زیرا درمان فوری سکته مغزی باعث زنده ماندن فرد و بهبود سریع تر او می‌شود. برخی روش‌های درمانی بایستی در طی ساعات اولیه بعد از شروع علائم سکته مغزی، انجام شوند. تأخیر در درمان سکته مغزی باعث مرگ فرد و یا معلولیت دائمی (مثل فلج شدن دست و پا) او می‌شود.

 131. وقتی شما دچار علائم سکته مغزی می‌شوید، نشان می‌دهد خون کافی به مغز نمی‌رسد. آسیب ناشی از سکته مغزی می‌تواند موقتی و یا دائمی باشد، به عنوان مثال ممکن است دیگر نتوانید حرف بزنید و یا بعد از مدتی قدرت صحبت کردن شما بر گردد. ممکن است دچار فلج جزئی یا کامل در دست‌ها و یا پاها شوید. مسئله مهم این است که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می‌شود و کمتر دچار فلج دائمی می‌شوید.

 132. آزمون سکته مغزی: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن

  آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک می کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:
  – چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟
  – بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟
  – حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

 133. وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است. پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی – استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص می کند.

 134. سکته مغزی ایسکمیک:
  اگر سرخرگی که خون را به مغز می‌رساند، بسته شود، این نوع سکته مغزی رخ می‌دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می‌شوند، مثلا رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می‌شود. گاهی اوقات، در اثر بی‌نظمی ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد می‌شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می‌رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می‌بندد.

 135. سکته مغزی هموراژیک:
  وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ می‌دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

 136. در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می‌دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی‌شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی می‌شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می‌کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

  هنگام بروز علائم سکته مغزی چه باید کرد؟

  ۱- علائم سکته مغزی را نادیده نگیرید، حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علائم خفیف بودند و یا برطرف شدند.

  ۲- معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.

  ۳- اگر یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان می‌رساند.

  ۴- زمانی را که علائم سکته مغزی شروع شده اند، بررسی کنید. این نکته مهمی است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.

 137. در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

 138. درمان اولیه پس از وقوع یک سکته مغزی شامل تحت نظر گرفتن دقیق فرد و انجام اقدامات پرستاری برای محافظت راه تنفسی او می‌باشد. اگر در سی تی اسکن دیده شد که یک لخته خون در شریان وجود دارد، باید فوراً با استفاده از داروهای ترومبولیتیک اقدام به حل کردن آن نمود. این درمان ممکن است باعث بهبود عواقب سکته مغزی بشود اما در هر موردی نباید آن را بکار برد، زیرا باعث افزایش خطر بروز خونریزی در مغز می‌شود.

 139. عوامل خطر زا: رفتارها

  رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه می خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش می دهند:

  – دود کردن سیگار
  – ورزش نکردن
  – نوشیدن الکل

  عوامل خطر زا: تغذیه

 140. پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود. مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی می شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

 141. عوامل خطر زایی که در کنترل شما نیست

  برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده – که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند. جنسیت، نقش مهمی ایفاء می کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید می کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز می کند جان شان را از دست می دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید می کند.

 142. افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:
  – پرهیز از دخانیات
  – ورزش کردن و کنترل وزن
  – پرهیز کردن از الکل و نمک
  – مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات و غلات

 143. پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

 144. پیشگیری کردن از سکته مغزی: جراحی

  در برخی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد می شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA ) کرده اند را جراحی می کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک می کنند.

  پیشگیری کردن از سکته مغزی: بالون و استنت

  در برخی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده می کنند.

 145. زندگی پس از سکته مغزی

  بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف می کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد می گیرند مستقل باشند.

 146. سکته مغزی عبارتست از توقف جریان خون قسمتی از مغز که معمولا بطور ناگهانی ایجاد می شود فرم کمتر شایع ان بعلت پارگی عروق مغز و خونریزی در داخل مغز رخ میدهد

 147. توقف جریان خون عموما بعلت ایجاد لخته در محل رگ بعلت بیماری تصلب شرائین یا ورود لخته ایجاد شده در قلب به عروق مغزی می باشد

 148. تصلب شرائین در زمینه پر فشاری خون دیابت استعمال دخانیات سن بالا و افزایش چربی خون ایجاد می شود . لخته خون در قلب در اثر بهم خوردن ریتم طبیعی قلب بیماری دریچه ای قلب یا بدنبال سکته قلبی ایجاد می گردد

 149. میزان علایم بیمار با وسعت اسیب ارتباط مستقیمی ندارد چه بسا بسته شدن یک رگ کوچک واسیب مختصر مغز سبب فلج کامل یک نیمه بدن شود و یک اسیب بزرگ فقط سبب کوری در یک نیمه میدان بینائی بدون اختلال حرکتی می شود

 150. علایم سکته مغزی بطور حاد عارض می شود و عموما بصورت فلج یک نیمه بدن اختلا ل تکلم سر گیجه و عدم تعاد ل و گوری در یک نیمه میدان بینائی می باشد
  در بیماری تصلب شرائین چون عروق از قبل بتدریج تنگ شده اند عموما خونرسانی جانبی خوبی وجود دارد و میزان اسیب مغز کمتر از حد انتظار است و بیمار پس از سکته بتدریج بهبودی نسبی پیدا می کند

 151. سکته های مغزی که اثر پاره شدن رگ با شد اگر وسیع باشد سبب مرگ بیمار می شوند ولی اگر بیمار فاز حاد را به خوبی طی کند بهبودی قا بل ملاحظه ای پیدا می کند
  بهترین و سریع ترین اقدام تشخیصی سی تی اسکن مغز است

 152. درمان سکته مغزی که در اثر بسته شدن رگها باشد باید سریع وطی سه ساعت اول با داروهای حل کننده لخته انجام شود که در حال حاضر بعلت گران بودن دارو و عدم مراجعه اغلب بیماران طی سه ساعت اول در اصفهان واغلب شهرهای ایران انجام نمی شود

 153. بندرت بیماران سکته مغزی نیاز به اقدام جراحی دارند سایر درمانها شامل کنترل فشار خون در حد متناسب تنظیم قند خون درمان ورم مغز مراقبت تنفسی و جلوگیری از ایجاد زخم بسته می با شه

 154. در فاز حا د سکته اگر بیمار بی اختیاری داشته با شد سوند ادراری گذاشته می شود . با هوشیار شدن بیمار با روش باز و بسته کردن متناوب سوند بیمار کنترل ادراری را بدست اورده سوند هر چه سریعتر باید خارج شود زیرا می تواند عامل عفونت ادراری باشد

 155. برخی بیماران سیر ناخوشایندی پیدا کرده و علی رغم شروع درمان بعلت شدت بیماری زمینه ای و وسعت زیاد سکته مغزی دچار ورم شدید مغز و اختلال تنفسی می شوند . این بیماران به بخش ویژه منتقل می شوند که اغلب پیش اگهی خوبی ندارند ودر صد بالا ئی از این بیماران فوت می کنند

 156. بطور خلاصه مراقبت این بیماران در منزل شامل :
  1 اقدامات توانبخشی جهت بهبود حرکتی
  2 جابجا کردن مرتب بیمار و استفاده از تشک مواج جهت جلوگیری از زخم بستر
  3 مراقبت تنفسی جهت تخلیه بهتر خلط و تنفس موثرتر بیمار
  4 مراقبت دستگاه ادراری و خروج هر چه سریعتر سوند
  5 در صورت تجمع مد فوع استفاده از ملین و شیاف
  6 رسا ندن غذا اب و داروها به بیمار از طریق لوله بینی معده ای یا دهان
  7 مراجه مرتب به پزشک معالج جهت تنظیم دارو

 157. از مطلب مفیدتون ممنونم

 158. علائم سکته مغزی اینها هستند:

  بی‌حسی با ضعف صورت، دست یا پا (به خصوص در یک طرف بدن).
  اغتشاش شعور ناگهانی، اشکال در صحبت کردن یا درک گفتار.
  اشکال ناگهانی در بینایی در یک یا دو چشم.
  اشکال ناگهانی در راه‌رفتن، سرگیجه یا از دست رفتن تعادل یا هماهنگی عضلات.
  سردرد شدید ناگهانی بدون علت مشخص.

 159. عوامل خطرساز برای سکته مغزی شامل سن بالا، فشار خون بالا ، سابقه قبلی سکته مغزی، دیابت، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، فیبریلاسیون دهلیزی (یک نوع اختلال ریتم قلب)، میگرنی که با اورا (علائم حسی قبل از شروع میگرن) همراه است و گرایش به لخته‌شدن خون می‌شود.

 160. در درمان سکته مغزی در برخی موارد از داروهای حل‌کننده لخته می‌شود، اما به طور کلی درمان آن بر اساس مراقبت‌های حمایتی (فیزیوتراپی و کاردرمانی) و پیشگیری ثانوی با داروهای ضد پلاکتی مانند آسپیرین و دی‌پیریدامول برای جلوگیری از لخته‌شدن مجدد خون در رگهای مغز، کنترل فشار خون، داروهای استاتینی کاهنده کلسترول و در برخی از بیماران داروهای ضدانعقاد خون است.

 161. مغز اندام بسیار پیچیده ای است که اعمال مختلف بدن را کنترل می کند. اگر یک سکته مغزی روی دهد و جریان خون به ناحیه ای که عملکرد خاصی را تنظیم می کند ، قطع شود ، این قسمت دیگر قادر به ادامه عملکرد تنظیمی و کنترلی که پیش از این داشت ، نخواهد بود.
  برای مثال اگر سکته در قسمت عقبی مغز رخ دهد ایم احتمال وجود دارد که بخشی از توانایی بینایی از دست برود.
  اثرات سکته عمدتا به محل انسداد و وسعت بافت مغزی صدمه دیده بستگی دارد اما بدلیل اینکه یک طرف مغز کنترل اعمال اندام های سمت مخالف را بعهده دارد برای مثال وقوع سکته در قسمت راست منجر به مشکلات نورولوژِیک اندام های سمت چپ بدن (سمت راست صورت) می شود که ممکن است هر یک از حالت های فلج یک سمت بدن ، مشکلات بینایی و از دست دادن حافظه را سبب شود.
  اگر سکته در قسمت چپ مغز روی دهد ، سمت راست بدن (و قسمت چپ صورت) تحت تاثیر قرار می گیرد و مشکلاتی همچون فلج قسمت راست بدن ، اختلالات کلامی ، مدل رفتاری کند و زوال حافظه راایجاد می کند.

 162. فشار خون بالا مهمترین عامل سکته مغزی است. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در میان آمریکایی هاست. این بیماری همچنین یکی از عمده ترین عوامل ناتوانی های عضوی طولانی مدت است. بسیاری از افراد به غلط تصور می کنند سکته مغزی مخصوص افراد سالمند است در حالیکه درحال حاضر در افراد زیر 65 سال نیز رخ می دهد.
  اما خوشبختانه با آگاهی از ریسک فاکتورها ، کاهش آنها از جمله فشار خون ، شناخت نشانه های هشدار دهنده و اطلاع از اقدامات اولیه در صورت مشاهده اولین نشانه ها می توان تا حد زیاد ی از این خطر جلوگیری کرد.
  سکته مغزی نوعی بیماری قلبی عروقی است که عروقی را که واردمغز می شوند را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی سکته روی می دهد که یک رگ خونی که اکسیژن و مواد غذایی را به مغز می رساند بایک لخته یا پارگی مسدود شود. در این حالت خون به بخشی از مغز نمی رسد و بنابراین مرگ سلولهای مغزی در این قسمت روی می دهد.
  لخته هایی که یک سرخرگ را مسدود می کنند باعث سکته ایسکمیک می شوند و این شایع ترین نوع سکته مغزی است.
  پارگی عروق خونی باعث سکته های مغزی هموراژیک می شود.
  زمانی که بخشی از مغز در اثر کاهش جریان خون به آن می میرد ، بخشی از بدن هم که تحت کنترل آن قرار دارد ، تاثیر می پذیرد. سکته مغزی ممکن است منجر به فلجی ، اختلال در تکلم یا بینایی و برخی مشکلات دیگر شود.

 163. علائم سکته مغزی، درمان آن و توانبخشی با فیزیوتراپی
  فیزیوتراپیست، فاطمه اسدی

  سکته مغزی سومین دلیل اصلی مرگ در اکثر کشورهای دنیا می‌باشد و یکی از دلایل اصلی ناتوانیطولانی مدت در بین بزرگسالان بشمار می‌آید. سکته مغزی برای هر فردی و در هر زمانی بدون توجه به قومیت، جنسیت یا حتی سن اتفاق می‌افتد، اما زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می‌شوند و سیاه پوستان آمریکا به سفید پوستان دو برابر بیشتر به علایم سکته مغزی دچار می‌شوند.

  اگر احساس می‌کنید فردی دچار سکته مغزی شده است، سریع اقدام کنید. درمان اضطراری با داروهای خون ضد لخته که t-PA نام دارد به کاهش یا حتی حذف مشکلات سکته کمک می‌کند، اما این دارو باید در عرض سه ساعت پس از سکته یا به محض مشاهده علائم سکته مغزی مصرف شود. در صورتی که سریع عمل کنید، علایم می‌توانند ساده باشند. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به سکته که توسط آمبولانس به بیمارستان متنقل می‌شود نسبت به افرادی که با وسایل نقلیه دیگر به بیمارستان آورده می‌شود، سریع‌تر درمان دریافت می‌کند.

  در کلینیک فیزیوتراپی اسدی با استفاده از فیزیوتراپی سکته مغزی بروزترین روش های فیزیوتراپی به بیمارانی که دچار عوارض بعد از سکته مغزی شده اند، کمک می شود تا بهبودی خود را به دست آورند. فیزیوتراپیست به بیمار کمک می کند تا نحوه استفاده درست از وسایل کمکی را یادبگیرد و به تدریج بتواند خود به تنهایی فعالیت های روزمره را انجام دهد. در کلینیک اسدی، تا بهبودی کامل به بیماران کمک خواهد شد و آموزش های لازم توسط فیزیوتراپیست به آنها داده می شود و پس از آن این آموزش ها با بیمار تمرین می شود تا از یادگیری آنها اطمینان حاصل شود. برنامه تمرین های ورزشی هر جلسه و با توجه به شرایط بیمار طرح ریزی می شود و انجام آنها توسط بیمار، از سوی فیزیوتراپیست بررسی می شود تا به درستی انجام گیرند.

  فهرست مطالب [پنهان سازی]

  1 سکته مغزی چیست؟
  2 علائم
  3 درمان با فیزیوتراپی
  4 پیشگیری

  سکته مغزی چیست؟

  1

  در حمله قلبی، تامین خون به قلب کاهش پیدا می‌کند یا متوقف می‌شود. در سکته مغزی، تامین خون به بخشی از مغز کاهش پیدا می‌کند یا متوقف می‌شود. این مساله به این معناست که بخشی از مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند. در طول سکته، در هر دقیقه میلیون‌ها سلول مغز می‌میرند و خطر آسیب دیدگی دائمی مغز، ناتوانی یا مرگ را افزایش می‌دهد.

  یکی از دلایل شایع انسداد که منجر به سکته می‌شود لخته خونی یا شکل گیری رسوب‌های چربی در عروق خونی که خون را به مغز می‌رسانند، می‌باشد. کاهش جریان خون منجر به سکته ایسکمیک می‌شود. اغلب سکته‌ها ایسمیک هستند. یکی از علت‌های شایع سکته پارگی عروق مغز است. به این اتفاق سکته مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) گفته می‌شود.

  2
  علائم

  در صورت داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر، فورا با اورژانس تماس بگیرید تا آمبولانسی برای شما فرستاده شود:

  گیجی یا مشکل ادراکی یا صحبت کردن (اشکال در تکلم)
  مشکل دیداری در یک یا دو چشم
  مشکل در راه رفتن، حواس پرتی، عدم تعادل
  سردرد شدید ناگهانی بدون هیچ دلیل مشخص
  گیج شدن در مورد محلی که در آن قرار دارید و کاری که انجام می‌دهید

 164. علائم سکته مغزی، درمان آن و توانبخشی با فیزیوتراپی
  فیزیوتراپیست، فاطمه اسدی

  سکته مغزی سومین دلیل اصلی مرگ در اکثر کشورهای دنیا می‌باشد و یکی از دلایل اصلی ناتوانیطولانی مدت در بین بزرگسالان بشمار می‌آید. سکته مغزی برای هر فردی و در هر زمانی بدون توجه به قومیت، جنسیت یا حتی سن اتفاق می‌افتد، اما زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می‌شوند و سیاه پوستان آمریکا به سفید پوستان دو برابر بیشتر به علایم سکته مغزی دچار می‌شوند.

  اگر احساس می‌کنید فردی دچار سکته مغزی شده است، سریع اقدام کنید. درمان اضطراری با داروهای خون ضد لخته که t-PA نام دارد به کاهش یا حتی حذف مشکلات سکته کمک می‌کند، اما این دارو باید در عرض سه ساعت پس از سکته یا به محض مشاهده علائم سکته مغزی مصرف شود. در صورتی که سریع عمل کنید، علایم می‌توانند ساده باشند. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد مبتلا به سکته که توسط آمبولانس به بیمارستان متنقل می‌شود نسبت به افرادی که با وسایل نقلیه دیگر به بیمارستان آورده می‌شود، سریع‌تر درمان دریافت می‌کند.

  در کلینیک فیزیوتراپی اسدی با استفاده از فیزیوتراپی سکته مغزی بروزترین روش های فیزیوتراپی به بیمارانی که دچار عوارض بعد از سکته مغزی شده اند، کمک می شود تا بهبودی خود را به دست آورند. فیزیوتراپیست به بیمار کمک می کند تا نحوه استفاده درست از وسایل کمکی را یادبگیرد و به تدریج بتواند خود به تنهایی فعالیت های روزمره را انجام دهد. در کلینیک اسدی، تا بهبودی کامل به بیماران کمک خواهد شد و آموزش های لازم توسط فیزیوتراپیست به آنها داده می شود و پس از آن این آموزش ها با بیمار تمرین می شود تا از یادگیری آنها اطمینان حاصل شود. برنامه تمرین های ورزشی هر جلسه و با توجه به شرایط بیمار طرح ریزی می شود و انجام آنها توسط بیمار، از سوی فیزیوتراپیست بررسی می شود تا به درستی انجام گیرند.

  فهرست مطالب [پنهان سازی]

  1 سکته مغزی چیست؟
  2 علائم
  3 درمان با فیزیوتراپی
  4 پیشگیری

  سکته مغزی چیست؟

  1

  در حمله قلبی، تامین خون به قلب کاهش پیدا می‌کند یا متوقف می‌شود. در سکته مغزی، تامین خون به بخشی از مغز کاهش پیدا می‌کند یا متوقف می‌شود. این مساله به این معناست که بخشی از مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند. در طول سکته، در هر دقیقه میلیون‌ها سلول مغز می‌میرند و خطر آسیب دیدگی دائمی مغز، ناتوانی یا مرگ را افزایش می‌دهد.

  یکی از دلایل شایع انسداد که منجر به سکته می‌شود لخته خونی یا شکل گیری رسوب‌های چربی در عروق خونی که خون را به مغز می‌رسانند، می‌باشد. کاهش جریان خون منجر به سکته ایسکمیک می‌شود. اغلب سکته‌ها ایسمیک هستند. یکی از علت‌های شایع سکته پارگی عروق مغز است. به این اتفاق سکته مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) گفته می‌شود.

  2
  علائم

  در صورت داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر، فورا با اورژانس تماس بگیرید تا آمبولانسی برای شما فرستاده شود:

  گیجی یا مشکل ادراکی یا صحبت کردن (اشکال در تکلم)
  مشکل دیداری در یک یا دو چشم
  مشکل در راه رفتن، حواس پرتی، عدم تعادل
  سردرد شدید ناگهانی بدون هیچ دلیل مشخص
  گیج شدن در مورد محلی که در آن قرار دارید و کاری که انجام می‌دهید

  Stroke

  اقدامات تشخیصی برای تشخیص سکته مغزی توسط اطرافیان فرد، شامل موارد زیر می باشد:

  از فرد بخواهید لبخند بزنید. آیا یک طرف از صورت کج شده است؟
  از فرد بخواهید تا هر دو بازو خود را بالا بیاورد.آیا یکی از بازوها به سمت پایین منحرف می‌شود؟
  از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا فرد مبهم یا عجیب غریب صحبت می‌کند؟

  در صورت مشاهده یکی از این علایم در سریعترین زمان ممکن با اورژانس تماس بگیرید. علایم سکته مغزی باید جدی تلقی شوند و نباید به سادگی ازآنها گذشت.

  حمله ایسکمیک گذرا نوعی سکته مغزی هشدار دهنده یا سکته خفیف است که علائم شبه سکته را ایجاد می‌کند، اما آسیب دیدگی دائمی ایجاد نمی‌کند. تشخیص و درمان حمله ایسکمیک گذار خطر ابتلا به یک سکته اصلی را کاهش می‌دهد. عوارض سکته مغزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  ناتوانی در حرکت دادن یک طرف بدن (فلج یا لمس شدن در یک طرف بدن)
  محدودیت شدید حرکتی
  مشکلات تعادلی
  ضعف در دست یا پا در یک طرف بدن
  بی حسی موقتی
  احساسات فیزیکی غیرعادی
  حساسیت به سرما
  ضعف حافظه یا فراموشی
  مبهم یا آهسته صحبت کردن (مشکل در گفتار)
  مشکل در یادآوری کلمات

  درمان با فیزیوتراپی

  میزان بهبودی عوارض سکته مغزی و مدت زمان دوره بهبودی به اندازه و محل سکته، زمان مابین بروز سکته مغزی تا دریافت مراقبت و در بعضی از موارد، بیماری‌هایی که پیش از این داشته‌اید، بستگی دارد.

  توانبخشی مدت زمان اندکی پس از ابتلا به ضربه مغزی و سکته مغزی شروع می‌شود و میتواند از طریق تحریک مغناطیسی مغز و یا فیزیوتراپی باشد. فیزیوتراپیست بخش مهمی از تیم گروه مراقبتی شما خواهد بود. هدف اصلی فیزیوتراپیست این است کارهای روزمره خود در خانه و سرکار را از سر بگیرید.

  فیزیوتراپیست پس از معاینه و بررسی وضعیت شما، یک برنامه اختصاصی برای شما طراحی می‌کند تا بهترین کیفیت زندگی را بدست آورید. برنامه بر توانایی حرکت، کاهش درد (در صورت وجود درد) و شیوه‌های پیشگیری از مشکلاتی که پس از سکته مغزی به وجود می‌آیند تمرکز دارد.

 165. من چند قبل پریود بودم ضعف داشتم الان دوروزه پریودم تمام شده بازهم ضعف دارم حس می کنم پا هام مال خودم نیست