خانه » پزشکی و سلامت » دیابت نوع 2 و راههای درمان آن
!-- -->

دیابت نوع 2 و راههای درمان آن

دیابت نوع 2 و راههای درمان آن

دیابت نوع 2,دیابت نوع 2 چیست,دیابت نوع 2+ علائم,دیابت نوع 2 و ورزش,دیابت نوع 2 و روزه,دیابت نوع 2 در کودکان,دیابت نوع 2 درمان,دیابت نوع 2 و روزه داری

دیابت دو نوع است و ما در این مطلب به نوع دوم آن می پردازم .بهتر است بدانید که دیابت و بیماری های متابولیک ناشی از چاقی به دلیل رواج روزافزون چاقی در کشور ما و نیز سایر کشورها در طی سال های اخیر شیوع پیشرونده ای داشته است،طوری که باعث شده همه ی ما کم و بیش در بین آشنایان و اقوام خود مبتلایان به این بیماری مزمن را داشته باشیم. میزان مبتلایان به دیابت را حدود پنج میلیون نفر درکشور تخمین می زنند که بیش از 90 تا 95 درصد از مبتلایان به این بیماری، مبتلایان به دیابت نوع دوم می باشند. در دیابت نوع دو، انسولین (هورمون تنظیم کننده قند خون ) حداقل در مراحل اولیه به میزان کافی ترشح می شود، اما  به نوعی، مقاومت در برابر عملکرد طبیعی این هورمون در سطح سلول های بدن وجود دارد که نتیجه آن بالا رفتن سطح قند خون می شود.

دیابت نوع 2,درمان دیابت نوع 2

قابل ذکر است که  که بیماری دیابت نوع دو که روزگاری فقط بیماری افراد میانسال به بالا بود، اکنون در سنین جوانی نیز دیده می شود. شیوع دیابت و نیز افزایش ابتلای به این بیماری در سنین جوانی را شیوه زندگی ناسالم اعم از تغذیه، فعالیت بدنی و سایر جنبه های زندگی امروزی ذکر می کند.قابل ذکر است که اگرچه دیابت یک بیماری متابولیک مزمن می باشد که می تواند عوارض فراوانی را در سیستم های مختلف بدن ایجاد نماید، ولی داشتن شیوه زندگی سالم اعم از تغذیه صحیح، فعالیت بدنی و نیز عوامل مختلف دیگر مانند کنترل عوامل روحی و روانی باعث کنترل پیشرفت این بیماری و داشتن زندگی مشابه افراد سالم خواهد شد. قابل ذکر است که مطالعات متعدد نشان داده اند که تغذیه سالم، تاثیر قابل توجهی در کنترل علائم و نیز جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت نوع دو  و نیز بیماری های پیش زمینه آن به ویژه چاقی خواهد داشت. اما رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو، یکی از معضلات اساسی خانواده ها پس از اطلاع از ابتلای یکی از آنها به این بیماری است.در این بین توصیه های ضد و نقیض و یا تجربیات شخصی خیلی از افراد، زمینه ساز ایجاد مشکلات فراوان برای این افراد می گردد.یکی از سوالات اساسی و ابتدایی مبتلایان به دیابت نوع دو این است که:رژیم غذایی یک فرد مبتلا به دیابت نوع دو تا چه میزان با رژیم غذایی یک فرد سالم باید متفاوت باشد؟

دیابت نوع 2,درمان دیابت نوع 2

در واقع به محض این که شما با یک آزمایش خون و تایید پزشک، متوجه افزایش قند خون خود و ابتلای به دیابت نوع دو می گردید، خود و نیز همه خانواده تان این تصور را پیدا خواهید کرد که دیگر باید از غذاهای لذیذ و یا به نوعی لذت بردن از غذا و رفتن به رستوران تا آخر عمر خداحافظی نمایید. در مراحل اولیه نیز به دلیل ترس از این بیماری سعی می کنید رژیم غذایی سختی را داشته باشید که گاه با حذف کامل برنج، نان و مواد نشاسته ای همراه است. بهتر است بدانید که گاهی نیز به دلیل آن که نمی توانید اشتهای خود را پس از شروع خوردن غذا کنترل نمایید،ترجیح می دهید یک وعده غذایی خود را حذف نمایید و یا از نشستن با خانواده بر سر یک سفره پرهیز نمایید.در مراحل اولیه، شاید رعایت این نوع رژیم غذایی به دلیل ترس از عوارض این بیماری برای شما امکان پذیر باشد و همراه آن کاهش قند خون را ببینید، ولی دیر یا زود از این رژیم غذایی سخت دست خواهید کشید، چون از یک طرف بیماری دیابت ، یک بیماری مزمن است که شاید تا آخر عمر با شما همراه باشد و از طرف دیگر غذا، یک نیاز طبیعی بدن بوده که محدودیت بیش از حد آن امکان پذیر نمی باشد. تحمل رژیم غذایی سخت وقتی ناممکن تر می شود که شما بدانید خیلی از مبتلایان به دیابت نوع دو به دلیل رژیم غذایی نادرست و علاقه ی وافر به انواع غذاهای ناسالم به این بیماری مبتلا شده اند. لذا اعتصاب غذا و دست کشیدن از مواد غذایی لذیذ، در طولانی مدت امکان پذیر نیست . بهتر است بدانید که اگر شما دچار افزایش وزن و قند خون بالا باشید، شاید در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی سخت بهبود مختصری به دست آورید، ولی پس از قطع این نوع رژیم، بلافاصله هم کنترل قند خون تان دچار اشکال خواهد شد و هم وزن تان بیشتر خواهد شد. قابل ذکر است که متاسفانه باید گفت تغییرات متناوب رژیم غذایی که با تغییرات مکرر قند خون و وزن همراه می باشد، عوارض جانبی بیشتری نسبت به قند خون و وزن بالا که در یک دوره زمانی ثابت باقی مانده اند، برای سلامتی شما خواهند داشت.

دیابت نوع 2,درمان دیابت نوع 2

گفتنی است که مژده ای که باید به شما بدهم آن است که بر اساس نظر متخصصین دیابت و به ویژه انجمن متخصصین دیابت آمریکا، رژیم غذایی یک فرد دیابت ی با یک رژیم غذایی سالم که برای عموم جامعه توصیه می شود فرق چندانی نخواهد داشت. به عبارت دیگر اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو شده اید ، مجبور نیستید غذای خود را از غذای خانواده جدا کنید و غذای جداگانه، یک نظریه قدیمی است که با رژیم های نوین غذایی مطابقت ندارد. جالب است بدانید که همه ما برای حفظ سلامتی خود باید از غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات بیشتر استفاده نماییم و مصرف چربی های اشباع و ترانس را باید به حداقل برسانیم. همان طور که می دانیم نوع چربی خوراکی، تاثیر قابل توجهی در سلامت قلب و سیستم گردش خون خواهد داشت. در توصیه های جدید تغذیه ای، به جای داشتن رژیم غذایی بدون چربی به سمت یک برنامه غذایی متعادل همراه با مصرف متوسط چربی سالم (چربی های غیر اشباع) در حال حرکت هستیم. به همین دلیل توصیه می کنیم اگر جدیدا مبتلا به دیابت نوع دو شده اید و از طرفی دچار چاقی و به ویژه چاقی شکمی هستید،در واقع  رژیم های غذایی معجزه آسا مانند رژیم های غذایی کم کربوهیدرات را برای خود انتخاب نکنید، زیرا چاقی و بیماری های متابولیک وابسته به آن مانند دیابت ، یک روزه ایجاد نشده اند که یک روزه ریشه کن شوند، هر چند که شما به تازگی متوجه مبتلا شدن  به آن شده اید. جالب است بدانید که رژیم های غذایی سخت مانند رژیم های پُر پروتئین و کم کربوهیدرات شاید بتوانند در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شما و به تبع آن کاهش قند خون شما گردند، ولی در طولانی مدت در حفظ وزن کاهش یافته و نیز کنترل قند خون شما موفق نخواهند بود. گفتنی است که از آنجا که دیابت یک بیماری مزمن است و شاید تا آخر عمر با شما همراه باشد، پس از مبتلا شدن به دیابت ، باید شیوه ای را در تغذیه و روش زندگی خود برگزینید که تا سال ها قابل انجام باشد. در واقع دقیقا مانند یک فرد عینکی که پس از ضعیف شدن چشم خود با انتخاب عینک مناسب تا سال های متمادی بدون مشکل به زندگی خود ادامه می دهد، شما نیز می توانید با تغییر شیوه زندگی خود، به تدریج وزن و قند خون خود را کاهش دهید و همچنان آن را در نقطه متعادل نگه دارید. جالب است بدانید حتی انجام تغییرات کم در عادات غذایی، به خصوص در افرادی که شیوه غذایی کاملا غلطی دارند و در سنین جوانی مبتلا به دیابت نوع دو شده اند، می تواند تغییرات قابل ملاحظه ای را در میزان قند خون و نیز چربی های خون ایجاد نماید. آنچه باید پس از تغییر در رژیم غذایی بدان توجه نمایید آن است که اغلب تغییر سایز به خصوص در مبتلایان به چاقی شکمی، زودتر از سایر تغییرات ایجاد می گردد و پس از آن تغییرات قند خون را مشاهده می کنید و پس از آن تغییرات وزنی را. بنابراین  در مورد مقاومتی که بدن شما در مراحل اولیه نسبت به تغییرات وزن نشان می دهد نگران نباشید، چون هدف اولیه از داشتن رژیم غذایی در دیابت ،کنترل قند خون است و پس از آن، کاهش وزن نیز میسر خواهد گشت.

دیابت نوع 2,درمان دیابت نوع 2

گفتنی است که  اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید، لازم نیست از غذای معمول خود دست بکشید، بلکه با تغییر شیوه غذایی و داشتن عادات غذایی صحیح می توانید سلامتی خود را برگردانید. بنابراین  از اجرای رژیم های غذایی معجزه آسا و سخت دوری نمایید. در مراحل اولیه برای پیروی از یک برنامه غذایی سالم، نیاز به دوره های کوتاه مدت مشاوره تغذیه خواهید داشت، ولی این بدان معنا نیست که شما باید همیشه از آن نوع غذاها استفاده نمایید و یا همیشه تحت نظر کامل در انتخاب نوع غذای خود باشید. بدر واقع  شما در آن دوره ها یاد خواهید گرفت که با افزایش اطلاعات تغذیه ای و از آن مهم تر تغییر در رفتارهای خود و ایجاد انگیزه لازم برای ادامه آن رفتارها، شیوه تغذیه سالم را عملی کنید. بهتر است بدانید که در بیمارانی که نمی توانند خود را با یک برنامه غذایی سالم و سازگار با شرایط خانواده تطبیق دهند، استفاده از یک برنامه ی غذایی دقیق که در آن میزان کربوهیدرات ها و به ویژه انواع قندهای ساده به طور کامل محدود شده باشد ( برنامه شمارش کربوهیدرات) کمک کننده خواهد بود. ولی در همین افراد نیز به تدریج می توان رفتارهای غذایی صحیح را که از آزادی عمل بیشتری برخوردار است، تجربه نمود.

برای درمان این بیماری امیدواریم نکات ذکرشده شما را یاری نمایند.

چگونه دیابت را تشخیص دهیم ؟

به گزارش بی اس ام اس : اگر شما براي آزمايش قندخون مراجعه کنيدو قند ناشـتاي شـما زير 100 باشـد يک فـرد طبيعي ازنظرقـندخون هسـتيد ونگراني بابت بيمـاري ديـابت نداريد. اما اگر اين عدد (قند ناشتاي صبح) از 126 بالاتر باشد و يا پس از مصرف 75 گرم گلوکز يا همان شربت قندي که به شما براي اين تست مي خورانند اين عدد بالاي 200 باشد شما مبتلا به ديابت هستيد. بعضي اوقات قند بالاي 200 به همراه علائم پرنوشي و پرادراري است. اما در ميان اين 2 گروه (سالم و بيمار)، افرادي وجود دارند که قند خونشان در محدوده وسط يعني بين 100 تا 126 است. اين گروه را که بعداً قرار است ديابت بگيرند، افراد پري ديابت يا دچار اختلال در تحمل گلوکز مي ناميم که نيازمند درمان نيستند و بايد با اصلاح شيوه زندگي خود و کاهش وزن و ترک غلط تغذيه اي از ابتلاي زودرس به ديابت پيشگيري کنند. متأسفانه شيوع چاقي در جوامع امروز باعث شده بسياري افراد در گروه مبتلايان به ديابت يا در مرحله قبل از آن قرار داشته باشند و به نشانگان متابوليک دچار باشند. وقتـي افراد داراي قـند خـون بيـن 100 تا 126 هسـتند، هيـچ علامتـي ندارنـد و حتـي تا مـوقعي که قـند خـون به حـدود 180 نرسـد نيـز به دليل آنکه از ادرار دفع نمي شود و با خودش آب دفع نمي کند، فرد احساس تشنگي نمي کند و چون نيازمند به نوشيدن آب نيست يا دفع ادرار زياد نمي شود و علامتي ندارد به پزشک مراجعه نمي کند. اين در حاليست که قند بالاي موجود در خون، به طور پنهاني مشغول صدمه زدن به بافت هاي بدن است. در اين حالت است که بيماري ديابت، به طور پنهاني به چشم ها، کليه، عروق و اعصاب شما آسيب مي رساند.

 
چگونه دیابت را تشخیص دهیم ؟ 
 

گاه به طور اتفاقي با يک آزمايش خون متوجـه بالا بـودن قند مي شـويم و گاهي شـما به خـاطر مشکلات چشـمي و يا درگيـري عـروق و اعصـاب پا به پزشک مراجعه مي کنيد و هرگز نمي دانيد اين بيماري مرموز چگونه از حدود يک دهه پيش، به طور پنهاني به شما آسيب رسانده است.

 

چگونه دیابت را تشخیص دهیم ؟

چاره چيست؟

 الگوهاي ارزيابي سلامت دنيا توصيه مي کنند افراد بالاي 45 سال، هر 3 سال يک آزمايش قند خون بدهند. گروه هايي که وزن بالا دارند و يا مبتلا به فشار خون بالا هستند و يا خانم هايي که در دوران بارداري، به افزايش قند خون و ديابت بارداري دچار شده و يا گروهي از خانم ها که اختلال تخمک گذاري دارند بايد حتي در سنين کمتر با فاصله هاي کوتاه تر از نظر قند خون بررسي شوند و آزمايش بدهند. اگر قند بالاي خون اين افراد شناسائي شود، در واقع با اقدام به موقع ديابت پنهاني کشف شده و از عوارض آن مصون مي مانند.

10 اشتباه رايج در مورد ديابت

به گزارش بی اس ام اس از آنجا كه درمان ديابت داراي ابعاد وسيعي بوده و تغييرات وسيعي را در شيوه زندگي فرد مبتلا مي طلبد به طبع بايد ها و نبايد هاي زيادي را براي افراد ديابتي ايجاد خواهد كرد كه ممكن است گاها” غير كارشناسي بوده و تنها اثرشان ايجاد تصويري اشتباه و ناخوشايند از اين بيماري در ذهن مبتلايان باشد. در اينجا به 10 اشتباه و سوء تفاهم رايجي كه در مورد اين بيماري وجود دارد اشاره كرده و آنها را با هم تصحيح مي كنيم:

اشتباه اول: قوانين زيادي بايد در برنامه غذايي ديابتي ها اعمال شود.

اگر ديابت داريد وعده هاي غذايي تان نياز به برنامه ريزي خواهند داشت. اما اصول كلي اين برنامه ريزي بسيار ساده است. پيروي از رژيم ديابتي به اين معناست كه انتخاب غذاها به نحوي با فعاليت بدني و داروهاي مصرفي تان هماهنگ شود كه قند خونتان تا حد ممكن نزديك به مقدار نرمال حفظ شود. با اين وجود آيا نياز هست كه در غذاهاي مصرفي تان تغييراتي بدهيد؟ شايد؛ اما احتمالا” نه به آن مقدار كه انتظارش را داشتيد!

اشتباه دوم: كربوهيدراتها براي ديابتي ها مضرند.

در حقيقت كربوهيدراتها براي ديابتي ها مفيدند! كربوهيدراتها، اساس يك رژيم ديابتي سالم يا بهتر بگوييم هر نوع برنامه غذايي سالمي را تشكيل مي دهند. كربوهيدراتها بيشترين تأثير را روي قند خون دارند به همين دليل در صورت ابتلا به ديابت نياز به كنترل مقدار آنها در برنامه غذايي است. نكته قابل توجه در مورد كربوهيدراتها انتخاب آن نوع غذاهايي است كه مواد مغذي بيشتري را به بدن مي رسانند مثل استفاده از غلات كامل، ميوه ها و كربوهيدراتهاي پر فيبر و…

اشتباه سوم: براي ديابتي ها پروتئين ها از كربوهيدراتها مفيدترند.

به دليل اين كه كربوهيدراتها بسيار سريعتر روي قند خون تأثير مي گذارند احتمالا” ديابتي ها تمايل دارند كه پروتئين ها را جايگزينشان كنند. اما مصرف پروتئين ها به مقدار زياد، مي تواند منجر به ايجاد مشكلاتي براي ديابتي ها شود. مهمترين اشكال اين كار اين است كه بسياري از غذاهاي غني از پروتئين مثل گوشت ممكن است از چربي هاي اشباع نيز انباشته باشند كه خوردن مقدار زياد اين چربي ها خطر بيماري هاي قلبي عروقي را بالا خواهند برد. در رژيم ديابتي ها پروتئين ها بايد تقريبا” 15 تا 20 درصد كل كالري روزانه محاسبه شوند.

10 اشتباه رايج در مورد ديابت

اشتباه چهارم: ديابتي ها مي توانند داروهاي خود را طوري تنظيم كنند كه غذاهاي مصرفي شان خنثي شود.

اگر براي كنترل ديابتتان انسولين مي گيريد احتمالا” آموخته ايد كه چگونه ميزان و نوع آن را با مقدار غذاي مصرفي تان هماهنگ كنيد؛ اما كار به اين معني نيست كه مي توانيد هر مقدار كه خواستيد غذا بخوريد و براي ثبات قند خونتان داروي بيشتري مصرف كنيد. اگر از انواع ديگر داروهاي ديابت استفاده مي كنيد سعي نكنيد كه دز مصرفي تان را با تغييرات مقدار كربوهيدرات غذاي تان هماهنگ كنيد مگر اين كه اين مهارت را از پزشكتان آموخته باشيد. اكثر داروهاي ديابت وقتي بهترين اثر را دارند كه دائما” توسط پزشك تنظيم و هدايت شوند.

اشتباه پنجم: اگر ديابت داريد بايد از غذاهاي مورد علاقه تان دست بكشيد.

در صورت ابتلا به ديابت هيچ نيازي به دست كشيدن از غذاهاي مورد علاقه تان نيست. به جاي آن تلاش كنيد:راه هاي تهيه و آماده سازي غذاهاي مورد علاقه خود را تغيير داده و سالمتر كنيد. غذاهاي ناسالمي كه معمولا” همراه غذاهاي مورد علاقه تان مصرف مي كنيد را سالم سازي كنيد. اندازه و مقدار مصرف غذاهاي مورد علاقه تان را كاهش دهيد· از غذاهاي مورد علاقه تان به عنوان جايزه براي دنبال كردن برنامه غذايي تان استفاده كنيد.اشتباه ششم: اگر ديابت داريد بايد از مصرف دسرها صرف نظر كنيد.درست نيست! راهاي مختلفي براي گنجانيدن دسرها در برنامه غذايي ديابتي ها و سالم تر سرو كردن آنها وجود دارد. به عنوان مثال: از شيرين كننده هاي مصنوعي در تهيه دسرها استفاده كنيد.بخشي از دسر را حذف كنيد. به عنوان مثال از 2 اسكوپ بستني يكي را حذف كنيد. يا دسرتان را با دوستتان سهيم شويد.هر از گاهي از دسرها به عنوان جايزه پيگيري رژيم استفاده كنيد.دسرها را مغذي تر و كم كالري تر تهيه كنيد. به عنوان مثال از فرآورده هاي تهيه شده از غلات كامل، ماست، ميوه هاي تازه و آبميوه هاي خانگي و … استفاده كنيد. خيلي وقتها بدون قرباني شدن طعم و قوام مي توان از مقدار شكر كمتري در تهيه دسرها استفاده كرد.به جاي استفاده از بستني هاي معمولي يا پاي و كيك صنعتي از انواع بستني هاي ويژه ديابتي ها و كيكهاي خانگي با درصد شكر پايين تر استفاده كنيد.اشتباه هفتم: شيرين كننده هاي مصنوعي براي مبتلايان به ديابت خطرناك است.شيرين كننده هاي مصنوعي بسيار شيرين تر از معادل مقدار قند معمولي هستند و بنابراين استفاده بسيار كمتر از آنها همان مقدار طعم شيريني را در غذا ايجاد مي كند و به همين دليل به نسبت قندها استفاده از آنها كالري غذا را نيز كاهش مي دهند. انجمن ديابت امريكا استفاده از شيرين كننده هاي مصنوعي ذيل را مجاز اعلام كرده است: ساخاري، آسپارتام،اسسولفام پتاسيم، سوكرالوز(اسپلندا)

اشتباه هشتم: براي ديابتي ها استفاده از غذاهاي ويژه ديابتي ها لازم و ضروريست.

حقيقت اين است كه چيزي به عنوان رژيم ديابتي وجود ندارد. غذاهايي كه براي مبتلايان به ديابت مناسبند براي ديگر اعضاي خانواده نيز انتخاب هاي خوبي و سالمي شمرده مي شوند و معمولا” نيازي به آماده كردن غذاي خاصي براي ديابتي ها نيست. تفاوت بين رژيم فرد ديابتي با برنامه معمول خانواده در اين است كه بايد روي چيزهايي كه مي خوريد كنترل دقيقتري داشته باشيد. به اين معني كه مقدار كل كالري مصرفي، مقدار و نوع كربوهيدراتها، چربي ها و پروتئين را در نظر داشته باشيد.

اشتباه نهم: خوردن قند زياد باعث ديابت مي شود.

دليل ايجاد ديابت كاملا” شناخته نشده است. آنچه مي دانيم اين است كه بعيد به نظر مي رسد خوردن قند زياد علت مستقيم ايجاد ديابت باشد. يافته ها نشان مي دهند كه ديابت وقتي ايجاد مي شود كه چيزي در عملكرد بدن در تبديل غذا به انرژي اختلال ايجاد كند. براي فهم اين مطلب بايد بدانيد كه بدن شما بيشتر غذايي را كه مصرف مي كنيد به واحد هاي گلوكز كه نوعي قند مورد نياز سلولهاي شماست مي شكند. هورموني به نام انسولين كه توسط پانكراس توليد مي شود به سلولهاي بدن كمك مي كند كه از گلوكز به عنوان سوخت استفاده كنند. در اين جا به شايع ترين علل ديابت و آنچه تحقيقات درباره علتشان نشان داده است اشاره مي كنيم:ديابت نوع 1: وقتي اتفاق مي افتد كه پانكراس توانايي ساختن انسولين را نداشته باشد. بدون انسولين قند در رگهاي خوني تان انباشته مي شود. افراد مبتلا به اين نوع ديابت بايد انسولين دريافت كنند تا قند به درون سلولها راه پيدا كند.تحقيقات نشان مي دهند كه نوعي اختلال در سيستم ايمني علت اين نوع ديابت است.ديابت نوع 2: وقتي اتفاق مي افتد كه يا پانكراس نتواند به حد كافي انسولين بسازد يا انسولين توليد شده در بدن عملكرد كارآمدي نداشته باشد. (يا ممكن است هر دو اتفاق با هم بيفتد) داشتن اضافه وزن بدن را مستعد اين نوع ديابت مي كندديابت بارداري: اين نوع ديابت ويژه دوران بارداري است. در اين نوع ديابت تغييرات هورموني دوران بارداري از كاركرد بهينه انسولين جلوگيري مي كند. اغلب مبتلايان به ديابت بارداري نياز به دريافت انسولين دارند. احتمالا” اين شرايط بعد از تولد نوزاد بهبود مي يابد.

اشتباه دهم: غذاهاي رژيمي براي ديابتي ها بهترين انتخابند.

فقط به دليل اين كه غذايي برچسب رژيمي خورده به اين معني نيست كه براي ديابتي ها انتخاب بهتري است. در حقيقت، غذاهاي رژيمي گرانتر بوده و نسبت به غذاهاي معمول غير رژيمي مزيتي براي سلامتي ندارند. در هنگام انتخاب غذاها برچسب آنها را به دقت بخوانيد تا مواد تشكيل دهنده و محتواي كالري آن را ارزيابي كنيد. براي اين كار مي توانيد از دكتر ديابت يا رژيم شناستان كمك بگيريد.

هشدار به بیماران دیابتی، هنگام خانه تکانی

بیماران دیابتی، هنگام خانه تکانی مراقب افت قند خون خود باشند و جهت کنترل قندخون شان برنامه ریزی داشته باشند.‌دکتر اسدالله رجب رییس هیئت مدیره انجمن دیابت ایران گفت: در ماه های پایانی سال طبق یک رسم و سنت قدیمی، پاکیزه کردن منازل آغاز می شود که در این میان بیماران دیابتی به علت افزایش فعالیت و احتمال افت قند خون باید دقت بیشتری داشته باشند.وی اظهار داشت: ورزش یا فعالیت جسمی در کنترل قند خون نقش دارد، اما این نقش ممکن است مثبت یا منفی باشد. در واقع، دیابتی ها می توانند از ورزش برای کنترل قند خون خود کمک بگیرند تا قند خون شان به طور مستمر در حد مطلوب باقی بماند.رجب با اشاره به “خانه تکانی و خرید” خاطر نشان کرد: در روزهای پایان سال فعالیت ها غیرمعمول بوده و باید یک بیمار دیابتی به آن توجه داشته باشد و با برنامه ریزی جهت کنترل قند خود می تواند به سلامت خود بهبودی ببخشد .رییس هیئت مدیره انجمن دیابت ایران اشاره کرد : بیماران دیابتی باید از “مدت و شدت” فعالیت، برآوردی داشته باشند تا بتوانند میزان انسولین و داروی مورد نیازشان را با نظر پزشک تنظیم کنند. البته دیابتی هایی که آموزش مستمر داشته اند و طی سالیان گذشته قند خون شان در حد طبیعی کنترل شده به خوبی می دانند در چنین مواقعی چگونه عمل کنند تا قند خون شان از کنترل خارج نشده و دچار عوارض زودرس دیابت (هیپو گلیسمی ) نگردند.

ژن عامل دیابت نوع 2 موجب چاقی می‌شود

به گزارش بی اس ام اس : پژوهشگران استرالیایی دریافتند افرادی که دارای ژن عامل بروز بیماری دیابت نوع 2 هستند بیش از سایر افراد دچار اضافه وزن و چاقی می شوند.محققان به منظور دستیابی به این نتایج از دو گروه شرکت کننده استفاده کردند.گروه اول افرادی بودند که در تاریخ خانوادگی خود افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داشتند و گروه دوم دارای ژن عامل بروز این بیماری نبودند.

دیابت نوع 2,درمان دیابت نوع 2

برای افراد هر دو گروه به مدت حدود یک ماه رژیم غذایی محتوی هزار و 250 کالری تجویز شد. نتایج این بررسیها نشان داد افرادی که دارای سابقه دیابت فامیلی بودند 4/3 کیلوگرم اضافه وزن داشتند. درحالی که در افراد گروه بدون سابقه خانوادگی بیماری دیابت نوع 2 به طور متوسط 2/2 کیلوگرم اضافه وزن به ثبت رسید.نتایج این تحقیقات نشان داد که افراد با سابقه خانوادگی دیابت، پس از گذشت سه روز از اضافه وزن خود یک مقاومت انسولین را نشان دادند.مقاومت انسولین به شرایطی گفته می شود که در آن سلولهای بدن نسبت به هورمون انسولین حساسیت کمتری نشان می دهند.

جوشانده فوق العاده برای دیابتی‌ها

به گزارش بی اس ام اس : یک متخصص تغذیه گفت: برگ زیتون كاهش دهنده فشار خون، قندخون، ضد اسپاسم، گشادكننده عروق خونی، كاهش دهنده كلسترول بد و برای افراد دیابتی بسیار مناسب است.روغن زیتون حاوی مواد شیمیایی گیاهی است كه باعث كاهش كلسترول، نرم كننده و صفرابر است و حاوی میزان زیادی آنتی اكسیدان است كه از سرطان سینه و سرطان كولون جلوگیری می‌كند.

جوشانده فوق العاده برای دیابتی‌ها
روغن زیتون دارای اسیدهای چرب غیر اشباع مونو (MUFA) و آنتی اكسیدان است كه باعث طول عمر و كاهش بیماری‌های مرتبط با مصرف روغن‌های اشباع می‌شود.
مصرف روغن زیتون مانع آسیب رساندن رادیكال‌های آزاد حاصل از چربی‌ها و روغن‌ها به سیستم‌ قلبی – عروقی می‌‌شود. كلسترول خون و به خصوص نوع بد آن یعنی LDL را كاهش می‌‌دهد.روغن زیتون پایین آوردن فشار خون است و برای مصرف در سالاد و بسیاری از غذاهای آماده به صورت خام قابل مصرف بوده و بسیار مفید است. برای طبخ انواع مختلف غذاها می‌توان از روغن زیتون با استفاده از حرارت كم و با صرف وقت و مدت زمان بیشتر( برای حفظ خواص مفید) آن استفاده كرد.روغن زیتون باز كننده عروق است. از بروز سكته قلبی جلوگیری می‌كند و در بهبود بیمارانی كه جراحی قلب دارند، مفید است.برگ زیتون كاهش دهنده فشار خون، قندخون، ضد اسپاسم، آنتی اكسیدان، ضد ویروس تبخال، ضد قارچ، گشادكننده عروق خونی، كاهش دهنده كلسترول بد، ضد تب، قابض، ضد باكتری، صفرابر، ادرارآور و برای افراد دیابتی بسیار مناسب است.

برگ زیتون برای دیابت
زیتون مسهل ضعیف و نرم‌كننده مسیر گوارشی است و برای یبوست مفید است، ضد چسبندگی پلاكت‌ها و محافظ قلب است. زیتون ضد امراض قلبی، كاهش دهنده كلسترول بد و افزایش دهنده كلسترول خوب است، ضد باكتری‌های گرم منفی است اما برای افرادی كه دارای سنگ مثانه و سنگ صفرا دارند مضر است.

داشتن دیابت‌ شیرین‌ می تواند از علل بیماری ويتيليگو باشد

پودر زنجبیل در افرادی که از دیابت نوع 2 رنج می‌برند باعث کاهش قند خون می‌شود

برگ بو درمان بیماری‌هایی مانند دیابت نیز موثر و مفید می باشد.

مصرف تنها 2گرم سیاه دانه در روز میزان قند خون و هموگلوبین گلیکوزیه (HbA1C) را کاهش می دهد. همچنین قادر است عملکرد سلول بتا را افزایش داده، در حالی که مقاومت به انسولین را کم می نماید.

انگورهایی که رنگ بنفش و قرمز دارند حاوی ماده ای به نام آنتوسیانین هستند.این ماده در تمشک هم وجود دارد که وقتی وارد بدن می شود، می تواند از بروز مشکلات بسیاری نظیر ناراحتی های قلبی عروقی، گرفتگی عروق، لخته شدن خون و در نهایت حتی دیابت پیشگیری نماید و موثر باشد

کسانیکه به بیماریهای خطرناک از قبیل سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی، آلزایمر و یا اچ ای وی/ ایدز مبتلا هستند احتمال افسردگی در انها بیشتر است

بعضی مشکلات احتمال بروز نقرس را افزایش می دهند. این مشکلات و بیماری ها شامل: افزایش فشار خون، دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، کاهش توده عضلانی، چاقی، مصرف غذاهای پورین دار، گرسنگی یا کم خواری، بیماری های کلیوی و لوسمی (سرطان خون) و پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) و ناهنجاری در هموگلوبین.

تخم شربتی می‌توانند میزان قند خونتان را تنظیم کنند؛ بنابراین شما را از خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در امان نگه می‌دارند.

کسانی که دیابت دارند می‌توانند به حد اعتدال آلبالو بخورند زیرا قند آلبالو از نوع لولوز است و این قند را بیماران دیابتیک می‌توانند جذب کنند.

نتایج یک بررسی نشان می دهد که مصرف آب آلبالو، به بهبود عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند.

مصرف گیلاس در حد مناسب به مبتلایان به دیابت و ورم مفاصل توصیه می ‏شود زیرا میوه‏ ای است که نشاسته ی کمی دارد و قندش برای افراد دیابتی زیان بار نخواهد بود(البته باز هم تاکید می شود که اگر به میزان توصیه شده توسط متخصص تغذیه مصرف شود).

مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی و کاهش کلسترول می شود که این نوع چربی عامل ایجاد بیماری های قلبی و دیابت می باشدپس زغال اخته در این زمینه می تواند مفید باشد

دانشمندان علل متعددي از جمله سيگار كشيدن، بيماري قند و تماس زياد با نور خورشيد را براي مبتلا شدن  به آب مروارید ذكر مي‌كنند.

پزشکان عقیده دارند که آب انار می تواند مقدار اسید چرب موجود در خون موسوم به اسید چرب را کاهش می دهد. آزمایشات قبلی که روی انسان و حیوانات انجام گرفته، نشان داده است که مقدار زیادی از این اسید چرب، ذخیره چربی را در اطراف شکم افزایش می دهد و در نتیجه باعث تشدید احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی و دیابت نوع دوم می گردد.

بهتر است بدانید که دارچین این قابلیت را دارد که میزان قند خون را کنترل کند؛ از این‌رو برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، دارچین ماده‌ای مفید است، چرا که به آن‌ها کمک می‌کند تا مقدار کمتری انسولین مصرف کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که دارچین به خصوص برای بیمارانی که از دیابت نوع 2 رنج می‌برند بسیار مفید و موثر خواهد بود.

قابل توجه است که هرچه میزان فیبر دریافتی افزایش یابد، به همان نسبت میزان نوسان قند خون حتی در افراد مبتلا به دیابت نوع یک نیز کمتر است.قابل توجه است که این مساله در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز دیده می‌شود.در واقع هر دانه آناناس متوسط حاوی 13 گرم فیبر است.البته میزان فیبر مورد نیاز روزانه برای هر مرد معادل 21 تا 25 گرم و برای زنان 30 تا 38 گرم است.

پیاز دارای خواص  ضد سرطان و ضد دیابت است

جالب است بدانید که کاندیدا (Candida) تقریبا بیش از نیمی از جمعیت موجودات زنده ریز داخل دهان ما را تشکیل می دهد. هر کس که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، کاندیدا نیز دارد اما این حالت حتما منجر به بروز علائم و عوارض بیماری نمی گردد.قابل توجه است که وجود کاندیدا در دهان به صورت طبیعی مشکل ویژه ای را به وجود نمی آورد تا زمانی که یک تغییر شیمیایی شرایط را به نفع کاندیداها تغییر دهد.قابل توجه است که این تغییر می تواند بر اثر عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک یا شیمی درمانی اتفاق بیافتد. همچنین امکان دارد به علت شرایط خاصی مانند دیابت، مصرف مواد مخدر، سوء تغذیه و یا ضعف سیستم ایمنی به علت افزایش سن یا بیماری هایی مثل ایدز نیز بروز نماید.گفتنی است که علاوه بر این افرادی که دندان های مصنوعی آنها مناسب و اندازه نیست در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به برفک دهان قرار دارند. افرادی که از این مشکل رنج می برند معمولابا لکه های صورتی کم رنگ بر روی لبها مواجه می شوند که این قضیه نشانه ای از عفونت کاندیدایی می باشد.

وجود دیابت شیرین یا غده‌ فوق‌ کلیوی‌ می تواند علت بیماری ویتیلیگو باشد

جالب است بدانید که قیسی منبع عالی از فیبر غذایی، به خصوص پکتین و سلولز است، که این نوع فیبر در محیط آبی دستگاه گوارش ژل تشکیل داده و به اسیدهای چرب متصل گشته و باعث برطرف شدن آن ها می‌گردد. قابل ذکر است که این خصوصیت فیبرها به آن ها توانایی کاهش سطوح افزایش یافته LDL و کلسترول را خواهدداد.البته لازم است بدانید که فیبرها برای پیشگیری از سرطان و دیابت نوع 2 مفید می باشد. در واقع فیبرها موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌ گردند و انتقال مواد دفعی در لوله گوارش را سهل می‌کنند، زیرا خاصیت ملین داشته و برای افرادی که مستعد یبوست هستند مفید واقع می شود. البته مصرف 6 تا 8 عدد قیسی موجب از بین رفتن علائم یبوست خواهدشد. در واقع نصف فنجان قیسی 19 درصد از نیاز روزانه به فیبر را فراهم می‌آورد.

مویز از مبتلا شدن به آلزایمر، سرطان و دیابت پیشگیری می نماید.

دم کرده برگ درخت گردو را نیز به طور قطع بر روی دستگاه هاضمه و ماهیچه ها اثر تقویت کننده دارد ،‌ برای بیماران مبتلا به مرض قند ، قند خون را پایین می آورد و مفید است.

در واقع نتیجه تازه‌ترین تحقیقاتی که در مورد رابطه مصرف تخمه کدو انجام شده، نشان می‌دهد مصرف حجم متعادلی از این ماده غذایی در طول روز می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلا یا کنترل سریع‌تر بیماری دیابت گردد

بهتر است بدانید که جو شما را از مبتلا شدن به دیابت محافظت می‌کند.

کلم بروکلی برای دیابت بسیار مفید است و از خواص کلم بروکلی مبارزه با دیابت است

گیاه خارخاسک یا خار خسک در طب سنتی، خواص درمانی متفاوتی چون دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه و رفع التهاب مجاری ادرار دارد. میوه این گیاه که در ایران نیز وجود دارد برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیابت باعث افزایش احتمال بروز سکته مغزی می شود

داروهای ضد دیابت و داروهای مسکن و آرتروز، ممکن است خطر سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند.

 تحقیقات نشان داده است مواد معدنی و ویتامین های موجود در سیاه دانه در درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن مفید است.

سیاه دانه و روغن آن موثرترین و مفیدترین چیزی است که برای تقریباً هر بیماری، آلرژی یا حساسیت و حتی بیماری های جدی مانند تنگی نفس (asthma)، دیابت،اختلالات در سیستم دفاعی بدن، زردی یا (Hepatit) ، ایدز (AIDS) و حتی سرطان دارو میباشد.

گفتنی است که بعضی مشکلات احتمال بروز نقرس را افزایش می دهند. این مشکلات و بیماری ها شامل: افزایش فشار خون، دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، کاهش توده عضلانی، چاقی، مصرف غذاهای پورین دار، گرسنگی یا کم خواری، بیماری های کلیوی و لوسمی (سرطان خون) و پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) و ناهنجاری در هموگلوبین.

دانشمندان علل متعددی از جمله سیگار کشیدن، بیماری قند و تماس زیاد با نور خورشید را برای مبتلا شدن به آب مروارید ذکر می‌کنند.

خار مریم از ایجاد سنگ صفرا پیش گیری و بیماری را درمان می نماید.البته این گیاه، در مقابله با سرطان پروستات،سرطان رحم و سرطان سینه موثر و نافع است و رشد سلول های سرطانی را نیز کاهش می دهد.در واقع این گیاه اثربخشی داروهای مربوط به شیمی درمانی را نیز افزایش می دهد.بدنیست بدانید که مقاومت انسولین در بیمارانی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند را کاهش می دهد.

در واقع آنهائی که به بیماری قند مبتلا هستند با استفاده از علف هفت بند می‌توانند قند خون خود را کنترل کنند.

در واقع هم چنین قره قات به مقدار زیادی در اروپا برای مشکلات شبکیه ای حاصل از دیابت مورد مصرف می باشد.

تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی‌باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.ممکن است علت‌های درد کمر، مشکلات تغذیه‌ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.

بدلیل وجود کربوهیدرات در عصاره مالت جو، بیماران دیابتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

دیابت می تواند رو بدن تاثیر گذاشته و باعث پادرد شود

عوامل ابتلا به خشکی دهان ؛ مصرف برخی داروها(مثل داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین و ضد احتقاق، داروهای ضد اسهال، شل‌کننده‌های عضلانی، داروهای فشار خون بالا و…)، بالا رفتن سن، درمان‌های پزشکی(مثل شیمی‌درمانی)، آسیب‌های عصبی و ابتلا به برخی بیماری‌ها(مثل دیابت، ایدز و..).

عوامل ورم لثه؛ عفونت ویروسی و یا قارچی، دندان مصنوعی، بارداری، قاعدگی و بلوغ، حساسیت به خمیردندان و یا دهان‌شویه، کمبود ویتامین«ث»، کمبود ویتامین«ب»، کمبود کلسیم، مصرف برخی داروها(مثل دیلانتین، داروهای خواب‌آور، داروهای ضد تشنج و ضد افسردگی و مسکن قبل از جراحی)، استعمال دخانیات، دیابت و سوء تعذیه.

ممکن است برخی افراد دچار سکته قلبی شوند بدون اینکه مبتلا به دیابت ، چربی خون و یا فشار خون باشند و یا حتی بدون اینکه سیگاری باشند . عاملی که در این افراد باعث سکته‌ی قلبی زودرس می‌شود این است که ممکن است در این افراد HDL یا چربی خوب پایین باشد .

تحقیقات جدید در آمریکا نشان می دهند که بیماری کبد چرب یکی از عوامل پرخطر در بروز دیابت نوع 2 محسوب می شود. در حقیقت مطالعات حاکی از این است که  افراد مبتلا به کبد چرب نسبت به افراد سالم، بیشتر احتمال دارد که در طول 5 سال به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

دیابت نوع 2

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. ‪ ۸۰‬درصد بيماران مبتلا به ديابت ، چاق هستند و يا اضافه وزن دارند ، در اين افراد ظاهرا عضلات بدن از چربي‌هاي اضافي براي توليد انرژي بجاي قند استفاده مي‌كنند.

 2. دیابت نوع دو وقتی رخ می دهد که پانکراس (عضوی در شکم) مقادیر ناکافی از انسولین تولید می کند و/یا بدن نسبت به سطوح طبیعی یا حتی سطوح بالای انسولین مقاوم می شود. این امر موجب ایجاد سطوح قند خون بالا می شود که در صورت درمان نشدن می تواند به ایجاد شماری از عوارض منجر شود.

 3. افراد با دیابت نوع دو نیازمند مراقبت منظم و درمان پویا برای رسیدن به سطوح طبیعی یا نزدیک به طبیعی قند خون هستند. درمان شامل تنظیمات سبک زندگی، معیارهای مراقبت های فردی و داروها است که می تواند خطر دیابت و عوارض قلبی _عروقی را به حداقل برساند.

 4. هدف درمان دیابت نوع دو، نگه داشتن سطوح قند خون در سطح طبیعی یا نزدیک به طبیعی است. مراقبت با دقت قند خون می تواند به پیشگیری از اثرات درازمدتی که در اثر مراقبت ضعیف قند خون ایجاد می شود کمک کند.(عوارضی که دیابت روی چشم، کلیه و دستگاه قلبی عروقی ایجاد می کند.)

 5. در افراد با دیابت نوع دو، آزمایش قند خون در خانه ممکن است پیشنهاد شود. به خصوص در افرادی که داروهای خوراکی ضد دیابت یا انسولین استفاده می کنند. آزمایش قند خون در خانه معمولاً برای افرادی که تحت کنترل با رژیم غذایی اند ضروری نیست.

 6. قند خون ناشتای طبیعی، کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 میلی مول در لیتر) است. اگرچه برای بعضی از افراد قند خون هدف متفاوت است. پزشک یا پرستار برای مشخص شدن هدف قند خون به بیمار کمک می کند.

 7. آزمایش A1C: کنترل قند خون هم چنین به وسیله یک آزمایش خون به نام هموگلوبین A1C تخمین زده می شود. آزمایش A1C متوسط سطح قند خون فرد را در طول دو تا سه ماه گذشته اندازه می گیرد. A1C هدف برای بیشتر افراد با دیابت نوع دو 7 درصد یا کمتر است که معادل متوسط قند خون 150 است. (یا 8.3 میلی مول طبق بعضی کشورها) (به جدول مراجعه کنید.)

 8. برای بعضی از افرادA1C هدف بالاتر از این میزان، بی خطرتر است و منجر به نتایج بهتر در سلامت فرد می شود. پزشک می تواند به مشخص شدن A1C هدف فرد کمک کند.

 9. قند خون متوسط هدف (150 میلی گرم بر دسی لیتر) به دلایلی بیشتر از قند خون هدف ناشتا (100میلی گرم بر دسی لیتر) است که عبارتند از:

  -قند خون بعد از خوردن بالا می رود.

  -این که قند خون فرد چقدر و با چه سرعتی بالا می رود بسته به نوع و مقدار غذایی که در یک وعده مشخص می خورد دارد.

  -مقداری که قند خون فرد بالا می رود بسته به این که چه درمان یا درمان هایی برای دیابت استفاده می کند و سطح فعالیت او نیز دارد.

  مراقبت خطر قلبی-عروقی: شایع ترین عارضه طولانی مدت دیابت نوع دو بیماری قلبی-عروقی است، که می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ شود. افراد با دیابت شیرین در مقایسه با افراد غیر دیابتی دو برابر خطر ابتلا به بیماری قلبی دارند.

  به هرحال به طورکلی می توان خطر بیماری قلبی-عروقی را به طور قابل توجهیبا رعایت این نکات پائین آورد:

  -قطع مصرف سیگار

  -مراقبت از فشارخون و کلسترول بالا با رژیم غذایی، ورزش و دارو

  -استفاده از آسپیرین با دوز پائین (81 میلی گرم) روزانه در صورت نیاز

 10. تغییرات در رژيم غذایی می تواند بسیاری از عوامل مرتبط با دیابت نوع دو، شامل وزن، فشارخون و توانایی بدن برای تولید و پاسخ به انسولین را بهبود بخشد.

  ورزش منظم حتی اگر وزن هم کاهش پیدا نکند می تواند به کنترل دیابت نوع دو کمک کند. ورزش کنترل قند خون را بهتر می کند زیرا چگونگی پاسخ بدن به انسولین را بهتر می کند.

 11. متفورمین (:(metformin بیشتر افرادی که به تازگی برایشان تشخیص دیابت نوع دو داده شده، فوراً دارویی به نام متفورمین (گلوکوفاژ) را شروع می کنند. متفورمین جگونگی پاسخ بدن به انسولین را بهبود می بخشد تا سطوح بالای قند خون را کاهش دهد.

 12. متفورمین قرصی است که معمولاً با وعده غذایی هنگام غروبشروع می شود. دوز دوم ممکن است یک یا دو هفته بعد اضافه شود (باصبحانه). دوز دارو ممکن است هر یک یا دو هفته اضافه شود.

 13. عوارض شایع متفورمین شامل تهوع، استفراغ و گاز است. این عوارض معمولاً شدید نیستند به خصوص اگر متفورمین با غذا مصرف شود.

 14. مراقبت خوب از بيماري ديابت احساس بهتري به بيمار مي دهد و شانس ابتلا به عوارض دراز مدت ناشي از دیابت را کاهش مي دهد، اين عوارض عبارتند از :
  • بيماري هاي قلبي
  • سکته مغزی
  • بيماري چشمي مي تواند منجر به کاهش قدرت بينايي و نابينايي گردد .
  • آسيب هاي عصبي که ممکن است باعث کاهش حس درد و لامسه در دست ها ، پاها ياهر قسمت دیگر از بدن شوند و در نهايت منجر به کاهش عملکرد(برای مثال کاهش توانایی جنسی) و يا قطع اندام( مثل قطع پا) مي گردد .
  • نارسايي کليه
  • بيماري هاي لثه و از دست دادن دندانها

 15. هر چقدر می توانید در مورد بیماری دیابت مطالعه و دانش کسب کنید. هر چه بیشتر در مورد بیماری خود اطلاعات کسب کنید بهتر می توانید با پزشک خود برای کنترل بیماری همکاری کنید شما باید در مورد نوع دیابتی که به آن مبتلا هستید اطلاعاتی بدست آورید.

 16. افراد مبتلا به ديابت نوع يک روزانه به تزریق انسولين نياز دارند. شیوع این دیابت در جوامع بین 5 تا 10% موارد تشخیص داده شده است و قبلاً به ديابت جوانان مشهور بود.

 17. رژيم غذايي و فعاليت هاي جسمي روزانه (ورزش) در کنترل ديابت نوع دو موثر است. اکثر مبتلایان به دیابت نوع دو نیاز به مصرف قرص یا تزریق انسولین دارند. دیابت نوع 2 شایعترین نوع دیابت است و قبلاً به ديابت بزرگسالان مشهور بود.
  شواهد نشان مي دهد که درمان به موقع و سريع ديابت مي تواند از به وجود آمدن عوارض و مشکلات ناشي از آن جلوگيري نمايد .

 18. افراد زير نسبت به سايرين ريسک بيشتري براي ابتلأ به ديابت دارند :

  · سن بالاي 45 سال

  · وزن بالا (چاقي و اضافه وزن)

  · سابقه فاميلي ابتلأ به دیابت ( يکي از فاميل نزديک مثل والدين ، خواهر يا برادر ديابتي باشند) .

  · مادرانی که در طي حاملگي، ديابت داشته اند .

  · تولد بچه ای با وزن بيشتر از 5/4 کيلوگرم.

  · فشار خون بالا

  · کلسترول بالا یا بالا بودن سایر انواع چربی های خون( تری گلیسرید)

  · کساني که فعاليت جسمي ندارند و غیر فعال هستند.

  · نژاد آمریکایی آفریقایی تبار ، هیسپانیک و لاتین و آمریکائیان آسیایی تبار یا ساکنین جزایر اقیانوس آرام، سرخپوستان آمریکایی.

 19. افراد زير نسبت به سايرين ريسک بيشتري براي ابتلأ به ديابت دارند :

  · سن بالاي 45 سال

  · وزن بالا (چاقي و اضافه وزن)

  · سابقه فاميلي ابتلأ به دیابت ( يکي از فاميل نزديک مثل والدين ، خواهر يا برادر ديابتي باشند) .

  · مادرانی که در طي حاملگي، ديابت داشته اند .

  · تولد بچه ای با وزن بيشتر از 5/4 کيلوگرم.

  · فشار خون بالا

  · کلسترول بالا یا بالا بودن سایر انواع چربی های خون( تری گلیسرید)

  · کساني که فعاليت جسمي ندارند و غیر فعال هستند.

  · نژاد آمریکایی آفریقایی تبار ، هیسپانیک و لاتین و آمریکائیان آسیایی تبار یا ساکنین جزایر اقیانوس آرام، سرخپوستان آمریکایی.

 20. انواع اختصاصی دیابت

  که ناشی از :

  – نقص ژنتیکی در عملکرد سلولهای تولید کننده انسولین

  – بیماری غدۀ لوزالمعده مثل پانکراتیت، سرطان، …

  – بیماریهای داخلی مثل پر کاری تیروئید، آکرومگالی و کوشینگ

  – داروهایی مثل کورتن و هورمونهای تیروئید

  – عفونتها مثل سرخچه مادر زادی

  – بیماریهای ژنتیکی مثل منگولیسم و …می باشد.

 21. بالا بودن مقدار قند خون اما نه به اندازه ای که جزو بیمار دیابتی نوع دو قلمداد شود.

 22. ارائه يک برنامه مراقبتي منظم براي ديابت شما
  اگر شما ديابت داريد اين مهم است که :

  · تيم درماني به طور مرتب شما را ويزيت نمايد .

  · به طور مرتب و با اطمينان برنامه درمان را اجرا نماييد و اگر نمي توانيد با تيم درمان صحبت نماييد تا در تغيير برنامه به شما کمک نمايند .

  · از خانواده ، دوستان و همکاران خود بخواهید که در موارد نیاز به شما کمک کنند.

  · با گروه مراقبین بهداشتی خود همکاری کنید و در مورد تعداد دفعات لازم برای معاینات پزشکی ماهیانه خود سئوال کنید .تاریخ وزمان معاینات بعدی را در تقویم خود یادداشت کنید.

  · از پزشک، کلینک یا گروه مراقبین بهداشتی خود در مورد کسب منابع مالی برای تآمین هزینه های پزشکی بیماری خود و استفاده از امکانات بیمه سوال کنید.

  · فهرستی از سوالات و مسائل پزشکی که با آن بصورت روزمره روبرو هستید تهیه کرده و در معاینات پزشکی از گروه مراقبین بهداشتی خود سوال کنید.

 23. ديابت بر روي اکثر قسمت هاي بدن تاثير مي گذارد و براي حفظ سلامتي مهم است که رژيم غذايي صحيح خود را بدانيم ، چقدر فعاليت فيزيکي داشته باشيم و از مراقبتهای شخصی آگاه شویم. از ليست زير که به شما نحوه کنترل ديابت را آموزش مي دهد استفاده نماييد .

 24. يکي از هدف هاي بزرگ در درمان ديابت، کنترل متوسط ميزان گلوکز خون ، فشار خون و کلسترول است . شما مي توانيد آن را از راه هاي مختلف انجام دهيد:

  · پيروي از رژيم غذايي که براي شما بصورت اختصاصی توسط متخصص تغذیه (آگاه از بیماری دیابت) طراحي شده است

  · روزانه فعاليت فیزیکی داشته باشيد .

  · رعايت دستورات پزشکي تجويز شده .

  · قبل از مصرف هر نوع دارو ، ویتامین و محصولات گیاهی با پزشک خود مشورت کنید و از تآثیرات و تداخلات مصرف این مواد با داروهای تجویز شده آگاه شوید.

  · قند خون خود را بر اساس یک برنامۀ روتین اندازه گیری کنید.

  با مراقبین دیابت در مورد بهترین روشهای کنترل ABC دیابت و مقادیر هدف اختصاصی برای خود مشورت و همکاری کنید.

 25. براي کاهش خطر ابتلا به عوارض ديابت مانند نابينايي ، بيماري هاي کليوي و قطع پا ، مرگ زودرس در اثر حمله قلبي يا سکتۀ مغزی نيازمند مراقبت تيم درماني و انجام آزمايشات ABC دیابت (متوسط گلوکز خون A1C ، فشار خون ، کلسترول) مي باشيد.

 26. این آزمایش از طریق تهیۀ نمونۀ خونی در آزمایشگاه انجام می شود. انجام این آزمایش برای بیماران دیابتی حداقل دو بار در سال توصیه می شود. نتیجه گزارش شده نشاندهندۀ میزان موفقیت شما در کنترل قند خون در دراز مدت( سه ماه گذشته) می باشد.

  مقدار هدف هموگلوبین A1c برای افراد دیابتی باید کمتر از 7% باشد. هموگلوبین A1c در واقع هموگلوبینی است که مولکولهای قند به آن متصل شده اند. هر چه مقدار قند خون بالاتر باشد درصد بیشتری از مولکولهای هموگلوبین به قند متصل می شوند.

 27. اندازه گیری منظم قند خون به کنترل دیابت شما کمک می کند نتایج اندازه گیری روزانه خود را در دفترچه ای یادداشت کنید و در زمان ویزیت به پزشک خود نشان دهید. اندازه گیریها با دستگاه قند سنجی که مقدار قند را بر اساس مقدار قند پلاسما نشان می دهد معمولاً 10 تا 15% بالاتر از مقدار قند خون کامل است. از پزشک معالج خود در مورد نوع اندازه گیری دستگاه گلوکومتر خود سوال کنید.

  · مقدار هدف قند خون برای اکثر افراد در اندازه گیری با خون کامل بصورت ناشتا 80 تا 120 میلیگرم در دسی لیتر است و مقدار قندخون قبل از خواب بین 100 تا 140 می باشد.

  · مقدار هدف برای اکثر افراد در اندازه گیری با پلاسما در حالت ناشتا بین 90 تا 130 میلیگرم در دسی لیتر است و مقدار قندخون قبل از خواب بین 110 تا 150 می باشد.

  با گروه مراقبین خود در مورد بهترین روشهای اندازه گیری قند خون، همچنین در مورد مقادیر هدف قند خون خود قبل از غذا، بعد از غذا و در زمان خواب مشورت کنید.

 28. بالا بودن فشار خون سبب سخت شدن کار قلب می شود همچنین بالابودن فشار خون می تواند سبب سکته مغزی و سایر عوارض نظیر نارسایی کلیوی گردد. در هر جلسۀ معاینه پزشکی باید فشار خون شما اندازه گیری شود و چنانچه لازم باشد شما باید بتوانید در منزل فشار خون خود را با دستگاه اندازه گیری کنید برای این منظور باید با نحوۀ کار آن آشنا شوید.

  · مقدار فشار خون هدف برای اکثر افراد دیابتی باید کمتر از 130 بر روی 80 باشد (130/80)

  در مورد مقدار فشارخون خود و نتایج ثبت شدۀ آن با پزشک خود مشورت کنید. چنانچه فشار خون شما در محدودۀ هدف نبود راههای کنترل فشار خون و در صورت نیاز دارو به شما توصیه خواهد شد.

 29. LDL همان کلسترول بد است که در رگهای شما رسوب کرده و سبب باریک و سخت شدن عروق و نهایتاً حملۀ قلبی می گردد. مقدار LDL باید سالانه حداقل یک بار اندازه گیری گردد. مقدار LDL هدف برای اکثر افراد دیابتی کمتر از 100 میلیگرم در دسی لیتر می باشد.

  در مورد مقدار هدف خود با پزشکتان مشورت کنید نتایج آزمایش LDL را در دفترچه ای ثبت کنید و چنانچه در محدودۀ هدف نباشد از گروه بهداشتی خود برای کنترل و تنظیم آن کمک بگیرید.

 30. افراد مبتلا به ديابت براي پيشگيری از عوارض ديابت بايد گلوکز خون ، فشار خون و کلسترول را بطور منظم کنترل نمايند تا دچار عوارض زير نشوند :
  • حمله قلبي
  • سکته مغزي
  • مشکلات چشمي و کليوي
  • تخریب اعصاب
  • ناتواني جنسي
  • قطع يک پا يا هر دو پا
  • بيماري هاي لثه
  • از دست دادن دندان ها
  مراقبت از خود، کليدی برای درمان ديابت شما و داشتن يک زندگي سالم در دراز مدت است .

 31. به طور منظم با تيم مراقبتی دیابت خود ملاقات نماييد تا مشکلاتي که ناشی از ديابت به وجود آمده است را کنترل نمايند .
  هم زمان با کنترل متوسط گلوکز خون (A1C) ، فشار خون و کلسترول به تست های زير نياز داريد :
  • تری گليسريد سالانه
  • معاينه چشم توسط متخصص چشم ساليانه
  • کنترل و بررسی پا در هر ويزيت
  • تست ادرار برای بررسی مشکلات کليوی سالانه
  • معاينه دهان برای پيشگيری از بيماری های لثه و از دست دادن دندان ها، سالانه 2 بار

 32. اگر مبتلا به دیابت هستید جالب است بدانید آن چه در دهان می ‌گذارید، می‌ تواند سبب بالارفتن یا پایین آمدن قند خون تان شود.

 33. اکثر متخصصان تغذیه توصیه می‌ کنند حتما در رژیم غذایی خود سیب را بگنجانید زیرا سیب کالری پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالا است و جلوی گرسنگی را می ‌گیرد.
  سیب همچنین دشمن کلسترول بد است و میزان قند خون را کاهش می ‌دهد.

 34. آووکادو غنی از اسیدهای چرب مونوی غیر اشباع است که سبب کند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قند خون بعد از صرف غذا می ‌شود.

 35. می‌ توانید جو را جایگزین برنج سفید کنید تا میزان قند خون تان بعد از صرف غذا حدود 70 درصد کاهش یابد و تا ساعت‌ ها ثابت بماند.
  فیبرهای حلال جو هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می ‌شود.

 36. فیبر حلال تمامی سبزیجات می‌ تواند قند خون بالا را مهار کند.

 37. می ‌توانید قسمت‌ های کم چرب گوشت گاو را انتخاب کنید و یک ‌چهارم بشقاب ‌تان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه ی پروتئین به بدن باعث می ‌شود مدت طولانی‌ تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه ‌ای ‌تان کاهش نیابد. در ضمن مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم کمک می‌ کند.

 38. انواع میوه‌ های گوشتی حاوی یک یا چند دانه که به رنگ ‌های قرمز یا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوی ترکیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند. محققان می ‌گویند این دانه‌ های رنگی می ‌تواند سبب کاهش قند خون شده و در عین حال محرک تولید انسولین در بدن باشند.

 39. بروکلی غنی از کروم بوده که در درازمدت نقشی اساسی و مهم برای تنظیم قند خون دارد.

 40. هویج یکی از منابع طبیعی غنی از بتاکاروتن است که می ‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و قند خون را تنظیم کند.

 41. گوشت سینه مرغ در مقایسه با ران یا سایر قسمت‌ ها چربی کمتری دارد. توصیه ی ما به شما این است که در هر شرایطی به هیچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربی بالایی که دارد نخورید.

 42. برخی از محققان معتقد هستند که خوردن یک عدد تخم ‌مرغ در روز کلسترول خون تان را بالا نمی ‌برد و در عوض ساعت ‌ها شما را سیر نگه می‌ دارد.

 43. یکی از دلایل فوت مبتلایان به دیابت ابتلا به ناراحتی ‌های قلبی – عروقی است. مصرف یک یا دو بار ماهی در هفته می ‌تواند این احتمال را حداقل 40 درصد کاهش دهد.
  از سوی دیگر اسیدهای چرب موجود در ماهی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین و التهاب را که از جمله فاکتورهای اصلی ابتلا به ناراحتی‌ های قلبی – عروقی است کاهش می ‌دهد.

 44. دانه‌ های کتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی ‌های خوب از نوعی که در ماهی موجود است و منیزیم است.
  این مواد قند خون را تنظیم کرده و به سلول‌ ها در جذب انسولین کمک می ‌کنند.

 45. این ها مواد غذایی غنی از پروتئین و کلسیم هستند و می ‌توانند به کاهش وزن کمک کنند. البته حتما این را می دانید که باید از نوع کم چرب شان استفاده نمایید.
  از سوی دیگر این مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می ‌برند.

 46. گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و سوخت کندی دارد که به تدریج به قند تبدیل می ‌شود.
  از سوی دیگر غنی از چربی‌ های مونوی غیر اشباع است که برای سلامت مفید هستند.

 47. تمامی انواع دانه ‌ها غنی از چربی‌ های خوب، پروتئین و فیبر هستند که می‌ توانند قند خون را پایین نگه داشته و از ابتلا به ناراحتی‌ های قلبی – عروقی پیشگیری کنند.
  در ضمن این مواد منابع طبیعی استرول است که چربی خون را کاهش می ‌دهد.

 48. جوی دوسر حاوی فیبرهای حلالی است که در آب محلول بوده و یک خمیر را تشکیل می‌ دهد. مصرف آن باعث می‌ شود بین آنزیم‌ های هضم ‌کننده در معده و مولکول‌ های آمیدون(نشاسته) غذا، یک سد چسبناک به وجود بیاید. در نتیجه دستگاه گوارش مدت طولانی ‌تری غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدریج وارد خون می ‌شوند.

 49. روغن زیتون طلای مایع نامیده می‌ شود زیرا حاوی ترکیبات ضد التهابی و قوی است که محققان آن را با آسپیرین مقایسه کرده اند

 50. مصرف فیبر کافی در کنترل بیماری دیابت نقش اساسی دارد. رژیم غذایی سرشار از فیبر محلول می تواند سبب کاهش جذب قند و درنتیجه کنترل میزان قند خون شود. بسیاری از میوه ها حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند. با این حال، آبمیوه ها معمولاً فاقد فیبر می باشند. از سوی دیگر اکثر میوه ها غنی از مواد مغذی بوده و مقادیر کمی چربی و سدیم دارند. موز حاوی پتاسیم و تریپتوفان (یک اسید آمینه مهم) است. مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت سرشار از ویتامین های A و C هستند. این ویتامین ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند.