خانه » داروهای گیاهی و طب سنتی » خواص و فواید کنگر

خواص و فواید کنگر

خواص و فواید کنگر

جالب است بدانید که فصل بهار پر از نوبرانه است، از جمله نوبرانه‌های فصل بهار کنگر می باشد که دارای خواص درمانی فراوانی است.گفتنی است که عصاره برگ و ریشه کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جدار رگ‌ها مفید و نافع بوده و در درمان یرقان، سوءهاضمه، احساس ناراحتی در معده، نفخ، بی‌اشتهایی، تهوع، اسهال خفیف یا یبوست، نارسایی کبد، دفع مزمن آلبومین و کم‌خونی بعد از جراحی موثر و مفید بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌ نماید.

خواص و فواید کنگر
عصاره برگ و ریشه کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جدار رگ‌ها مفید بوده و در درمان یرقان، سوءهاضمه، احساس ناراحتی در معده، نفخ، بی‌اشتهایی، تهوع، اسهال خفیف یا یبوست، نارسایی کبد، دفع مزمن آلبومین و کم‌خونی بعد از جراحی موثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌کند.

بهتر است بدانید که کنگر معمولی گیاهی است خودرو با برگ‌های خاردار و ساقه‌های ضخیم شبیه به کرفس که از آن در طبخ سوپ، خورش و حتی به صورت خام در سالاد استفاده می‌کنند.در واقع  با توجه به اینکه برگ‌های آن تیغ‌های ریز و تیزی دارند، در زمان پاک کردن مراقب دستان خود باشید؛ پس بهتر است از دستکش استفاده نمایید.لازم به ذکر است که کنگر طبیعتی گرم و خشک دارد و به همین علت آن را با ماست نیز میل نمایید و در ضمن برای آن دسته از افرادی که گرم‌مزاج هستند، خوردن آن توصیه می گردد. علاوه بر این، کنگر منبع غنی پتاسیم است.

خواص و فواید کنگر

گفتنی است که  کنگر ضدعفونی‌کننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌کننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.

لازم به ذکر است که این گیاه و به‌خصوص برگ آن ادرارآور و نیروبخش است و در ضمن قلب را نیز تقویت می‌نمایند.

در واقع کنگر در درمان یرقان، نارسایی کبد و کم‌خونی مؤثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌نماید.

البته محققان عقیده دارند وجود ماده‌ای به نام سینارین در عصاره برگ کنگر، موجب کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید خون می‌شود. در ضمن همین ماده به همراه ماده دیگری به نام اسید کافئیک موجود در کنگر، کبد را در برابر عفونت حفظ می‌نمایند.

خواص و فواید کنگر

زنان باردار و کودکان

قابل ذکر است باتوجه به اینکه کنگر باعث انقباض کیسه‌ صفرا می‌شود، افرادی که سنگ کیسه‌ صفرا دارند، از خوردن آن صرف‌نظر نمایند.

منبع:تبیان

منبع:بیتوته

کنگر