طرز تهیه و خواص و مضرات لوبیا چیتی در بارداری چیست

لوبیا چیتی

لوبیا چیتی ,لوبیا چیتی چاق کننده است؟,لوبیا چیتی به انگلیسی,لوبیا چیتی پلو,لوبیا چیتی طرز تهیه,لوبیا چیتی در بارداری,لوبیا چیتی با قارچ,لوبیا چیتی و کبد چرب

لوبیا چیتی , لوبیا چیتی طرز تهیه , لوبیا چیتی در بارداری , لوبیا چیتی و کبد چرب

توضیحاتی در مورد لوبیا چیتی

لوبیاچیتی که به آن لوبیای رومی هم می‌گویند، یکی از انواع لوبیا و از گیاهان دولپه‌ای می‌باشد و یکی از محبوب‌ترین لوبیاها در بین ایتالیایی‌ها، پرتغالی‌ها و ترکیه‌ای‌ها است. بسیاری معتقدند که طعم این نوع لوبیا به نسبت دیگر انواع لوبیا بهتر است و با خوردن آن کمتر دچار نفخ می‌شوند اما هنوز شواهدی که نشان بدهند کدام یک از انواع لوبیاها نفاخ تر هستند به دست نیامده است. آمینواسید فراوان موجود در لوبیاچیتی آن را به یک منبع خوب برای دریافت پروتئین و جایگزین مناسبی برای انواع گوشت‌ها تبدیل کرده‌است. لوبیای چیتی از نظر مقدار فیبر بر سایر لوبیاها برتری دارد.در این مطلب از سایت جسارت در مورد لوبیا چیتی صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

آشنایی با لوبیا چیتی

لوبیا چیتی، محبوب‌ترین لوبیا در امریکا و مکزیک است. اگر بوریتو، غذای محبوب شماست، باید بدانید لوبیا چیتی یکی از معمول‌ترین مواد میانی بوریتو است. اگرچه لوبیا چیتی در امریکا بسیار رایج است اما خاستگاه این لوبیا، اسپانیا است. پس، لوبیا چیتی در زنجیره‌غذایی چه مناطقی وجوددارد؟ خوب، همانگونه که در بالا گفته‌شد، اگرچه لوبیا چیتی معمولا به‌عنوان ماده میانی بوریتو یافت‌می‌شود، اما در برخی از کشورها، لوبیاچیتی مانند برنج، سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین، یک غذای ثابت است، مخصوصا در فصل زمستان. لوبیا چیتی ظاهری منحصربه‌فرد دارد، مانند لوبیاهای کرم‌رنگ با نقطه‌های قهوه‌ای مایل به سرخ. بنابراین شما این لوبیا را با دیگر انواع لوبیا اشتباه نمی‌گیرید. به هرحال، ظاهر منحصربه‌فرد این لوبیا، هنگام پخته‌شدن ازبین می‌رود و لوبیا به رنگ قهوه‌ای صورتی‌مانند زیبایی درمی‌آید. بافت لوبیا چیتی مانند خامه است و همین ویژگی، این لوبیا را به یکی از خوشمزه‌ترین لوبیاها تبدیل‌می‌کند.

لوبیا چیتی , لوبیا چیتی طرز تهیه , لوبیا چیتی در بارداری , لوبیا چیتی و کبد چرب

کالری لوبیا چیتی

یک فنجان لوبیای چیتی یا ۱۹۳ گرم از آن ۶۷۰ کالری دارد که از این میزان، ۲۱ کالری آن به چربی، ۴۸۳ کالری از آن به کربوهیدرات موجود در لوبیا و ۱۶۵ کالری به پروتئین موجود در آن اختصاص دارد. این ماده غذایی فاقد کلسترول بوده و قند موجود در آن در مقایسه با انواع لوبیا کمتر است.این ماده غذایی منبع مناسبی از ویتامین «ث» بوده، همچنین میزان کلسیم، آهن، سدیم و پتاسیم موجود در این نوع لوبیا قابل توجه است. تیامین، منیزیم، نیاسین و فسفر از جمله مواد معدنی موجود در این لوبیا است.

خواص درمانی لوبیا چیتی

گفتنی است میزان پروتئین موجود در این نوع لوبیا از انواع دیگر آن بیشتر است، از این رو منبع غذایی مفیدی برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات کلیوی و پوکی استخوان به‌شمار می‌رود. قرار دادن میان‌وعده‌های غذایی حاوی لوبیا چیتی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش مهمی دارد. اکثر مواد غذایی بویژه مواد غذایی پرچرب سبب افزایش هورمون لپتین در خون می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد این هورمون نقش مهمی در افزایش اشتها و ابتلا به اضافه وزن دارد، این در حالی است که رژیم غذایی حاوی لوبیا چیتی باعث ترشح حداقل میزان لپتین در خون شده و از ابتلا به چاقی ناشی از افزایش اشتها پیشگیری می‌کند. وجود مقدار قابل توجه ویتامین «ث» در این نوع لوبیا نیز بر خواص درمانی آن می‌افزاید.

مواد مغذی لوبیا چیتی

اگر لوبیا چیتی به‌جز زیباکردن بشقاب غذای‌مان، هیچ فایده دیگری نداشته‌باشد، دلیل خوردن آن چیست؟ درواقع، شما می‌توانید از زیبایی غذای‌تان که سرشار از مواد مغذی موردنیاز بدن و فواید سلامتی لوبیا چیتی نیز هست، لذت‌ببرید. ۱. منبعی سرشار از فیبر مصرف غذاهای سرشار از فیبر فواید بیساری دارد، مخصوصا زمانی که شما آنها را به صورت روزانه مصرف‌می‌کنید. اما یکی از فواید برتر مصرف این غذاها این است که می‌توانید برای همیشه با یبوست خداحافظی کنید. بله، این فقط یکی از فوایدی است که می‌توانید از مصرف لوبیاچیتی به‌دست بیاورید. فیبر برای بدن انسان ضروری است، مخصوصا برای دستگاه گوارشی، اما برای افرادی که برنامه رژیم غذایی دارند نیز عالی است.

لوبیا چیتی و یبوست

یبوست می‌تواند باعث‌شود احساس‌کنید معده‌تان پر از غذاست اما شما نمی‌توانید کاری کنید. خوب، پیشگری از آن خیلی از درمان آن آسان‌تر است. مصرف مقدار کافی فیبر می‌تواند به شما در پیشگیری از یبوست کمک‌کند و چون لوبیاچیتی سرشار از فیبر است می‌توانید برای همیشه با یبوست خداحافظی‌کنید.

لوبیا چیتی و فشارخون‌

خیلی از افراد به‌دنبال راهی برای کاهش فشارخون‌شان هستند. خوب، بهترین کاری که می‌توانید انجام‌دهید، پرهیز از غذاهایی‌که فشارخون را بالا می‌برند و مصرف غذاهایی است که فشارخون را پایین‌آورده و از بالارفتن آن جلوگیری‌می‌کند. لوبیاچیتی سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم است که می‌تواند میزان زیاد سدیم موجود در جریان خون را کنترل‌کند. سدیم یکی از عوامل اصلی فشارخون بالا است.

پروتئین لوبیا چیتی

لوبیا چیتی همانند گوشت حاوی پروتئین بوده، غذایی سالم و سودمند محسوب میشوند که از خواص درمانی نیز برخوردار است. انواع مختلفی از لوبیا شامل لوبیا قرمز، لوبیا سفید، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سبز و لوبیا چیتی وجود دارد. انواع لوبیا از نظر ازش غذایی و خواص درمانی شباهتهایی با یکدیگر داشته، با این حال هر گونه از آن نیز دارای خواص و فواید مختص به خود نیز میباشند. از بین انواع لوبیا، لوبیا چیتی به دلیل میزان بالای اهن و اسید فولیک برای زنان باردار بسیار مفید بوده و متخصصان تغذیه برای پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین، مصرف این نوع لوبیا را به زنان باردار توصیه میکنند. همچنین پروتئین ها و آمینواسیدهای فراوان موجود در این لوبیا آن را به جایگزین مناسبی برای گوشت تبدیل کرده است. در این مطلب به بررسی خواص لوبیا چیتی و فواید مصرف آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مشخصات لوبیا چیتی

لوبیا چیتی از دسته حبوبات، گیاهی است یکساله و از تیره بقولات که دانه های آن قلوه ای شکل است. رنگ این لوبیا قهوه ای بوده، رنگ قرمز در آن پراکنده میباشد. برگهای این گیاه پهن، برگ و نوک تیز بوده، گلهای آن سفید مایل به زرد و میوه آن باریک و غلاف مانند بوده، دانه های لوبیا در آن قرار دارد.

خواص کلی لوبیا چیتی

لوبیا چیتی نسبت به سایر لوبیاها مصرف بیشتری داشته، از طعم و مزه خوشایندتری برخوردار است. برخی از مهمترین خواص و فواید مصرف این نوع لوبیا شامل موارد زیر میباشد: لوبیا چیتی نسبت به سایر لوبیاها از میزان فیبر بالاتری برخوردار بوده، بنابراین برای درمان یبوست بسیار مفید و موثر است. مصرف لوبیا چیتی برای درمان کم خونی مفید میباشد. همانند سایر خواص لوبیاها، میزان بالای مس، آهن، اسید فولیک و ویتامین های گروه ب موجود در انواع لوبیا آن را به غذایی مفید برای زنان باردار و کودکان در حال رشد تبدیل کرده است. مصرف لوبیا چیتی باعث ثابت ماندن سطح قند خون شده و در عین حال انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکند. از همین رو مصرف آن برای بیماران دیابتی مفید میباشد. میزان پتاسیم موجود در لوبیا چیتی بالا و میزان سدیم آن بسیار پایین است. از این رو یکی از خواص لوبیا چیتی، کمک به تنظیم و حفظ تعادل فشار خون است. مصرف لوبیا چیتی برای جلوگیری و درمان ریزش مو مفید است. با توجه به اینکه یکی از دلایل اصلی ریزش مو، کمبود پتاسیم موجود در بدن است، بالا بودن محتوای پتاسیم موجود در این نوع لوبیا به پیشگیری از ریزش مو کمک میکند، ضمن اینکه به دلیل دارا بودن عناصر غذایی و ویتامین های مفید غذایی کامل برای حفظ سلامت پوست و مو است. از دیگر خواص لوبیا چیتی تقویت حافظه و افزایش قوای فکری است. منیزیم موجود در این لوبیا باعث شده که مصرف آن به بهبود حافظه بیماران آلزایمری کمک کند. همچنین تحقیقات نشان داده مصرف لوبیا قدرت یادگیری دانش آموزان را افزایش میدهد.

مضرات لوبیا چیتی

به طور کلی انواع لوبیا بسیار نفاخ بوده و دیر هضم است، از این رو لازم است برای از بین بردن نفخ آن، به مدت 12 ساعت در آب خیسانده شود. زیاده روی در مصرف لوبیا چیتی باعث دیدن خوابهای پریشان میشود. به طور کلی مصرف انواع لوبیا به دلیل میزان بالای پورین موجود در آن، برای بیمارن مبتلا به نقرس مضر بوده و افراد مبتلا بایستی در مصرف آن احتیاط کنند.

لوبیا چیتی برای پوست و مو

بسیاری از محققان و مطالعات دریافتند که ارتباط نزدیکی بین کمبود پتاسیم در بدن و ریزش مو وجوددارد. همانگونه که در بالا گفته‌شد، لوبیاچیتی سرشار از پتاسیم است، به‌عبارت دیگر لوبیا چیتی راه‌حلی عالی برای رفع ریزش مو است. مواد معدنی یافت‌شده در لوبیاچیتی برای سلامت پوست سر شما نیز مفید است و این به تحریک رشد موی سالم‌تر و درخشان‌تر کمک‌می‌کند. ۲۶. مشکل پوست خشک را درمان‌می‌کند زمانی که پوست‌تان خارش، پوسته‌پوسته‌شدن، قرمزی و دیگر مشکلات پوستی مانند رنگ‌دانه غیرطبیعی و درماتیت دارد، احتمالا به کمبود ویتامین B دچارید. برای حل این وضعیت‌ها به مراجعه به متخصص نیازندارید، فقط رژیم غذایی خود را بهترکنیدو لوبیاچیتی را درآن بگنجانید.

سم‌ زدایی با لوبیا چیتی

بدن شما به سم‌زدایی منظم احتیاج‌دارد وگرنه مواد غیرضروری در بدن شما جمع‌شده که باعث بدحالی شده و برای سوخت‌وساز شما مضر است. لوبیاچیتی دارای یک ماده معدنی کمیاب به نام مولیبدنوم است که می‌تواند به سم‌زدایی بدن شما کمک‌کند. شما دیگر به استفاده از محصولات سم زدای غیرطبیعی نیاز ندارید زیرا تا زمانی که لوبیاچیتی را به‌صورت متعادل مصرف‌کنید، هیچ عارضه جانبی وجودندارد که بخواهید نگرانش باشید.

احتیاط در مورد مصرف لوبیا چیتی

لوبیاچیتی منبعی عالی از انرژی و سرشار از پروتئین است که آن را به جایگزین پروتئینی خوبی برای گیاه‌خواران تبدیل‌می‌کند. به‌هرحال، با تمام فواید سلامتی که در بالا گفته‌شد، درمورد لوبیاچیتی، ملاحظاتی وجوددارد که باید از آنها آگاه باشید. – افرادی که دچار سنگ کلیه هستند باید از خوردن لوبیاچیتی پرهیزکنند زیرا لوبیاچیتی سرشار از کلسیم و پتاسیم است که می‌تواند وضع را بدترکند. – لوبیاچیتی دارای مقدار نسبتا بالایی پورین است، بنابراین اگر شما به این ترکیب حساسیت دارید، بهتر است از خوردن لوبیاچیتی اجتناب‌کنید. – مردم به‌دلیل کاربرد آسان، لوبیاچیتی کنسروی را به نوع تازه آن ترجیح‌می‌دهند. خوب، باید خیلی مراقب‌باشید زیرا لوبیاچیتی کنسروی دارای سدیم بیشتری است. حتی لوبیاچیتی تازه هم سدیم دارد. امروزه، پیداکردن لوبیاچیتی در بازار کار آسانی است و لوبیاچیتی به‌صورت تازه، خشک یا کنسروی موجود است. لوبیاچیتی تازه همیشه بهتراست چراکه طبخ آن زمان کمی‌می‌برد. باید بدانید زمانی که قصد مصرف لوبیاچیتی تازه را دارید، باید قبل از پختن آن را حداقل ۸ ساعت یا بیشتر بخیسانید تا بافتی بهتر و خوشمزه‌تر پیداکند. لوبیاچیتی فواید زیادی برای سلامتی دارد. اگر ۸ ساعت زمان ندارید، می‌توانید اول آنها را بجوشانید و اجازه‌دهید قبل از پختن حدود ۲ ساعت سردشوند. مصرف لوبیاچیتی کنسروی از همه آسان‌تر است اما باید به‌خاطر میزان بالای سدیم آن مراقب‌باشید. همچنین، لوبیاچیتی کنکسروی، نسبت به لوبیای تازه مواد مغذی کمتری دارد، بنابراین ارزش تغذیه‌ای که در بالا گفته‌شد برای لوبیاچیتی کنسروی کاربرد ندارد. لوبیاچیتی خشک در بازارهای آسیا به‌وفور یافت‌ی‌شود اما انتخاب محبوب امریکایی‌هاست زیرا نگه‌داری از آنها آسان و در تمام فصول سال موجود است.

لوبیا چیتی و سکته

سکته مغزی نیز درست مانند حمله قلبی است. تجمع لخته خون در رگ‌ها و عروق یکی از دلایل اصلی سکته است. مغز برای عملکرد، اکسیژن کافی دریافت‌نمی‌کند و برای همین سکته اتفاق‌می‌افتد. این وضعیت می‌تواند کشنده باشد. حتی افرادی که از سکته جان سالم به‌دربرده‌اند هم دچار آسیب جزئی یا جدی در سیستم عصبی می‌شوند.

لوبیا چیتی و کم خونی

وضعیت‌های آزاردهنده‌ای در دوران قاعدگی وجوددارد که فقط زنان می‌توانند درک کنند. ناراحتی‌های شکمی، سردرد و تهوع از علائم معمول این دوره هستند. درواقع، این شرایط زمانی اتفاق‌می‌افتند که بدن دچار کمبود اکسیژن در سلول‌های قرمز خون است. لوبیاچیتی می‌تواند با رفع این مشکلات در مدت‌زمان کوتاه، به زنان کمک‌کند. ۱۷. کم‌خونی را به‌طور طبیعی درمان‌می‌کند هر فردی که دچار کمبود آهن است می‌تواند به کم‌خونی دچارشود و شرایطی مانند کمبود خواب می‌تواند این وضعیت را تحریک‌کند. به‌هرحال، مصرف غذاهای سرشار از موادمعدنی، به‌ویژه آهن می‌تواند کم‌خونی را به‌طور طبیعی درمان‌کند. لوبیاچیتی که سرشار از آهن است می‌تواند ذخیره کافی سلول‌های قرمز خون را برای جلوگیری از کم‌خونی ایجادکند. ۱۸. از کمبود آهن جلوگیری‌می‌کند زنان در دوره قاعدگی و بارداری و همچنین مردان با عادات غذایی بد می‌توانند به کمبود آهن مبتلاشوند. در دوران بارداری، کمبود آهن می‌تواند نه تنها برای مادر بلکه برای جنین نیز کشنده باشد. به‌همین دلیل است که مصرف غذاهای سرشار از آهن و دیگر مواد معدنی بسیار توصیه‌می‌شود و لوبیاچیتی هم دراین مورد بسیار توصیه‌می‌شود.

مصرف لوبیا چیتی در بارداری

یک مادر باردار کاملا درمورد اهمیت رشد جنین در سه‌ماهه اول آگاهی دارد. مادر باید غذاهای مغذی و سرشار از ویتامین و مواد معدنی مصرف‌کند. لوبیاچیتی منبعی عالی از فولات است که در دوره بارداری برای مادر مفید است زیرا فولات در رشد مغز و سیستم عصبی نقش‌دارد.

<

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.