لوبیا سبز

لوبیا سبز و خواص آن

لوبیا سبز پلو،لوبیا سبز به انگلیسی،لوبیا سبز نفاخ است؟،لوبيا سبز- خواص،لوبیا سبز خوراک

لوبیا سبز را بعد از پاک کردن در فریزر بسته بندی کنید و برای فصول دیگر استفاده کنید.به طور کلی می توان گفت که لوبیا دارای انواع سفید، قرمز، چشم بلبلی، چیتی و … می باشد. تا وقتی که لوبیا، سبز و تازه است در گروه سبزیجات قرار دارد، ولی وقتی غلاف و دانه‌ های آن خشک گردد جزء گروه حبوبات یا بهتر است بگوییم جزو بنشن‌ ها محسوب می شود.بهتر است بدانیدکه لوبیا سبز در مقایسه با لوبیا خشک کالری بسیار کمی دارد به طوری که در 100 گرم آن تنها 30 کالری انرژی پنهان است، در حالی که 100 گرم لوبیا قرمز و سفید خشک 340 کالری و لوبیا چشم ‌بلبلی 130 کالری انرژی دارد. البته بهتر است بدانید که هنگام طبخ از مقدار کالری انواع لوبیا اندکی کم می گردد. به طور کلی لوبیا سرشار از ویتامین‌ های A، B، C و مواد معدنی آهن، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. البته جالب است بدانید لوبیا خشک فاقد ویتامین C بوده اما از نظر پروتئین و ویتامین E غنی‌ تر می باشد. قابل ذکر است که لوبیا سبز با این که از کالری کمی برخوردار است از نظر تغذیه ای بسیار مقوی می باشد.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز
نقش لوبیا سبز در کمک به استخوان سازی

بهتر است به یاد داشته باشید که لوبیا سبز به دلیل داشتن ویتامین K، ‌ برای ساختن استخوان هایی قوی بسیار با اهمیت است. ویتامین K1، پروتئین استئوکلسین(پروتئینی مهم و غیر کلاژنی در استخوان) را فعال می ‌کند. جالب است بدانید که این پروتئین مولکول های کلسیم را در استخوان نگه می ‌دارد لذا بدون ویتامین K1، میزان استئوکلسین نیز کافی نمی ‌باشد و پروسه معدنی شدن استخوان دچار نقص و تخریب می‌ گردد.به یاد داشته باشید که ویتامین C محلول در آب و بتاکاروتن،‌ محلول در چربی می ‌باشند. این دو آنتی اکسیدان محلول در آب و چربی به کمک هم از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌ نمایند چون کلسترول اکسید شده توانایی دارد به دیواره رگ های خونی بچسبد که نتیجه آن ناراحتی های تصلب شریان، سکته و حمله ئ قلبی خواهد بود؛ مصرف مقدار کمی از بتاکاروتن و ویتامین C، از این عوارض جلوگیری و پیشگیری می ‌نماید.قابل ذکر است که همچنین لوبیا سبز حاوی فیبر، پتاسیم، فولات و منیزیم می‌ باشد که هر کدام از این مواد نقش موثری در تقویت سیستم قلبی ـ عروقی ایفا می ‌نمایند. گفتنی است که منیزیم و پتاسیم با همکاری هم به کاهش فشار خون کمک می ‌کنند.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز

بهتر است بدانید که لوبیا سبز از مبتلا شدن به سرطان روده پیشگیری می‌ کند. ویتامین C و بتاکاروتن موجود در آن سلول های روده را از خراب شدن توسط رادیکال های آزاد محافظت می نمایند.جالب است بدانید که فولات موجود در لوبیا سبز نیز از تخریب DNA و تغییر سلول های روده پیشگیری می‌ نماید. حتی در مواردی که سلول ها به سمت سرطانی شدن پیش رفته اند نیز موثر می ‌باشد. مطالعات نشان داده اند افرادی که در غذای شان از میزان زیاد ویتامین C، بتاکاروتن و فولات استفاده می ‌کنند ریسک مبتلا شدن به سرطان روده در آن ها کمتر از کسانی است که از این مواد استفاده نمی ‌نمایند. همچنین فیبر توانایی چسبیدن به سموم که  باعث ایجاد سرطان می شود را قبل از آن که این سموم بتوانند به سلول های روده آسیبی برسانند آن ها را از بدن خارج می ‌کند. لازم است بدانید که یکی دیگر از فواید فیبر جلوگیری از یبوست می باشد.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز
تقویت سیستم ایمنی با کمک لوبیا سبز

جالب است بدانید که لوبیا سبز به دلیل غنی بودن از ویتامین C و بتاکاروتن به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می رساند چرا که این مواد مغذی رادیکال های آزاد را برطرف می کند. بهتر است بدانید که ویتامین C، به طور مستقیم سبب تحریک گلبول های سفید برای مبارزه با میکروب ها، عفونت ها و ویروس ها می گردد.

وجود یک نگرانی کوچک درباره لوبیا سبز

به خاطر داشته باشیدکه لوبیا سبز دارای اگزالات است. گفتنی است زمانی که مقدار اگزالات ها در بدن بالا برود، مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کنند. به همین دلیل امکان دارد افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و کیسه صفرا، از خوردن این سبزی اجتناب کنند.گفتنی است که در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده است که اگزالات می تواند با جذب کلسیم در بدن تداخل نماید. با این حالب هتر است بدانید در خیلی از تحقیقات مشابه دیگر، دیده شده که توانایی مواد غذایی دارای اگزالات برای کاهش جذب کلسیم، بسیار کم می باشد و به طور قطع آن مقدار کلسیمی که از طریق این مواد غذایی به بدن ما می رسد، بسیار بیشتر از تاثیر منفی اگزالات ها بر روی جذب آن می باشد. در واقع اگر شما دستگاه گوارشی سالمی دارید و شرایط شما به گونه ای است که می توانید به راحتی و با آرامش غذا بخورید و از غذایی که می خورید، لذت ببرید، خوردن غذاهای گیاهی غنی از کلسیم که دارای اگزالات نیز می باشند، برای شما مفید و موثر است.بهتر است بدانید که لوبیا سبز را همه سنین می‌ توانند بخورند، اما کسانی که معده‌ های ضعیف دارند یا بچه ‌های کوچک به علت نفاخ بودن باید آن را کمتر مصرف نمایند.

توصیه ها:

جالب است بدانید که برای خرید لوبیا سبز بهتر است آن دسته از آن ها را انتخاب نماییم که غلاف آن ها سبز باشد و دارای پوستی لطیف و بدون نقطه های قهوه ای بوده و ترد و تازه باشند.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز
بهتر است بدانید که مدت نگهداری لوبیا سبز در یخچال در صورتی که آن را در کیسه محبوس نکنیم 3 تا 4 روز و در فریزر به صورت وکیوم 1 تا 6 ماه می باشد. البته انجماد طولانی می‌‌ تواند تا حدودی از ویتامین C و اسیدفولیک این سبزی بکاهد و طعم و مزه آن را نامطلوب و تند سازد. بنابراین بهتر است در هر فصلی از سبزی‌ های تازه آن فصل استفاده کنیم و مصرف سبزی‌‌ های منجمد را کاهش دهیم . لوبیا سبز را در سبد غذای خانواده بگنجانید.

درمان یبوست با لوبیا سبز

به گزارش بی اس ام اس از جام جم آنلاین : فصل گرما، فصل وفور لوبیا سبز است و تا زمانی که لوبیا، سبز و تازه است بیشتر خانم‌های ایرانی از آن کوکو یا خوراک تهیه کرده یا آن را با برنج مخلوط می‌کنند البته برخی خانم‌های باسلیقه نیز حجم زیادی از این سبزی را تهیه کرده و برای زمستان آنها را در فریزر ذخیره می‌کنند.به طور کلی لوبیا دارای انواع سفید، قرمز، چشم بلبلی و چیتی است و تا وقتی که لوبیا، سبز و تازه است از دار و دسته سبزیجات به شمار می‌رود، ولی وقتی غلاف و دانه‌های آن خشک شود از گروه حبوبات یا بهتر بگوییم جزو بنشن‌ها محسوب می‌شود.در کل لوبیا سرشار از ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی آهن، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. البته بد نیست بدانید لوبیا خشک فاقد ویتامین C بوده اما از نظر پروتئین و ویتامین E غنی‌تر است.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز

لوبیا سبز خنک است

لوبیا سبز طبع خنکی دارد. بنابراین از گرمازدگی جلوگیری می‌کند و به جهت مدر بودن به دفع سموم بدن کمک می‌نماید. این سبزی ارزشمند به دلیل دارا بودن مقدار زیاد اسیدفولیک و آهن قادر است تا حدودی در رفع کم‌خونی و پیشگیری از بروز حملات قلبی موثر باشد. همچنین لوبیا سبز به جهت مواد فیبری از افزایش قند و کلسترول بد خون جلوگیری می‌کند.یبوست و بواسیر را درمان می‌کند. فشار خون را کاهش می‌دهد و به دلیل غنی بودن از ویتامین‌های گروه B تقویت‌کننده فوق‌العاده سیستم اعصاب به شمار می‌آید. به طور کلی لوبیا از باقالی بهتر و نفخ آن کمتر بوده ولی از نخود نفاخ‌تر است. لوبیا سبز را همه سنین می‌توانند بخورند، اما کسانی که معده‌های ضعیف دارند یا بچه‌های کوچک به علت نفاخ بودن باید آن را کمتر مصرف کنند.خوب است بدانید لوبیا سبز در مقایسه با لوبیا خشک بسیار کالری دارد به طوری که در 100 گرم آن تنها 30 کالری انرژی نهفته است، در حالی که در 100 گرم لوبیا قرمز و سفید خشک 340 کالری و لوبیا چشم‌بلبلی 130 کالری انرژی نهفته است. البته ناگفته نماند هنگام طبخ از مقدار کالری انواع لوبیا اندکی کاسته می‌شود.

لوبیا سبز،خواص لوبیا سبز

توصیه‌‌ها

1 ـ مدت نگهداری لوبیا سبز در یخچال در صورتی که آن را در کیسه محبوس نکنیم 3 تا 4 روز است و در فریزر به صورت وکیوم 1 تا 6 ماه است. البته انجماد طولانی می‌‌تواند تا حدودی از ویتامین C و اسیدفولیک این سبزی بکاهد و طعم و مزه آن را نامطلوب و تند سازد. لذا بهتر است در هر فصلی از سبزی‌های تازه آن فصل استفاده کنیم و مصرف سبزی‌‌های منجمد را به حداقل برسانیم.

2 ـ بهترین روش طبخ لوبیا سبز، بخارپز کردن آن است و لذیذترین غذایی هم که می‌توانید از آن تهیه کنید، لوبیا پلو است. در اثر مخلوط کردن لوبیا با برنج پروتئین آن کامل شده و قدرت جذب آن در بدن بالا می‌رود. از سوی دیگر افزودن دارچین و گوجه فرنگی تازه را به این غذا توصیه می‌کنیم.

لوبیا سبز مانع تولید استروژن می ‏شود

زیاده روی در مصرف چربی به خصوص چربی های ترانس و اشباع شده دیر یا زود زنگ سکته را به صدا در خواهد آورد. چربی ها باعث افزایش کلسترول بد خون و کاهش کلسترول خوب خون می شوند. کلسترول بد خون در جداره ی رگ ها تجمع کرده و باعث می شوند که قلب برای تنظیم کردن خون در بدن به زحمت بیفتد. این مسئله به افزایش فشار خون، تصلب شرایین، سکته قلبی یا سکته مغزی منجر می شود. توصیه می کنیم در آشپزخانه از روغن زیتون، سویا، کانولا و کلزا استفاده کنید. ماهی، مرغ، بوقلمون، حبوبات از جمله لوبیا را دریابید. مصرف لبنیات پرچرب را کنار گذاشته و از انواع کم چرب استفاده کنید. در حین خرید از انتخاب محصولات غذایی که حاوی چربی های ترانس هستند بپرهیزید.

برای کنترل و پیشگیری از نقرس مصرف ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و غذاهای دریایی دیگر را محدود کنید. این توصیه در مورد حبوباتی مانند عدس، لوبیا، نخودفرنگی و غیره، همچنین تخم مرغ، شیر و پنیر نیز صادق است.

برای مقابله با اسید اوریک خون میوه و سبزیجات مفیدند. برای همین لازم است که میوه و سبزیجات زیاد و متنوعی در طول روز مصرف کنید. توصیه می‌کنیم مصرف گیلاس، توت فرنگی، انگور، کرفس، چغندر، آرتیشو، لوبیا سبز، سیب زمینی، سبزیجات برگ سبز و جعفری را در الویت برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید. توصیه می‌کنیم همچنین ویتامین C و مواد غذایی سرشار از فیبر را دریابید. باید بدانید که فیبرها به دفع اوره کمک زیادی می‌کنند. برای مقابله با نقرس باید مایعات زیادی بنوشید.توصیه می‌کنیم آب، آب سبزیجات تازه و آب مرکبات را در الویت قرار دهید. لازم است که روزانه دو لیتر از این مایعات را میل کنید.

لوبیا سبز

مطالب مرتبط:

کاهو

هویج

گوجه فرنگی