خصوصیات بهترین جراح بینی تهران چیست ؟

خصوصیات بهترین جراح بینی تهران چیست ؟

خصوصیات بهترین جراح بینی تهران چیست ؟ پیش کدوم دکتر بینیمو عمل کنم؟ کدوم دکتر تو تهران برای جراحی بینی گوشتی خوبه؟ بهترین جراح بینی تهران کیه؟ قیمت جراحی بینی تو تهران …

اشتباهات رایج ما هنگام ورزش با تردمیل چیست؟

اشتباهات رایج ما هنگام ورزش با تردمیل چیست؟

اشتباهات رایج ما هنگام ورزش با تردمیل چیست؟ درست است که پیاده‌روی و دویدن در فضای آزاد بسیار مناسب است، اما بنا به دلایل مختلفی امکان انجام این فعالیت به صورت روزانه …

چگونه در سال 2022 زبان های خارجی بیشتری یاد بگیریم؟

چگونه در سال 2022 زبان های خارجی بیشتری یاد بگیریم؟

چگونه در سال 2022 زبان های خارجی بیشتری یاد بگیریم؟ اگر به دنبال راهکارهایی ساده هسستید تا زبان های خارجه مختلفی را بیاموزید، یا اینکه اگر برای مهاجرت به یادگیری زبان کشورهای …

دیسک کمر

دیسک کمر یا هرنیاسیون دیسکال (Herniation Discal)، یک بیماری عصبی است که در آن بخش‌های درونی یا خارجی یک دیسک فشاری به ستون فقرات و عصب‌های کمری ایجاد می‌کنند. دیسک‌ها، یا دیسک‌های بین مهره‌ای، ساختارهای بیضی‌شکلی هستند که مابین هر دو مهره در ستون فقرات قرار دارند. این دیسک‌ها شامل یک هسته مرکزی نرم و یک پوسته خارجی سفت هستند.

در صورت فشار یا شکست پوسته خارجی دیسک، ممکن است هسته مرکزی آن به خارج از دیسک بیرون بزند و بر روی عصب‌های کمری و ستون فقرات فشار بیاورد. این فشار می‌تواند درد و تنگی در منطقه کمر، فروپاشی عصبی و در برخی موارد اختلالات حرکتی ناشی از آسیب به عصب‌های کمری ایجاد کند.

علائم دیسک کمر می‌تواند شامل درد کمر، درد پا، اختلال در حرکت و قدرت پا، خزش و سوزش در پا و تنگی نفس باشد. برای تشخیص دیسک کمر، معمولاً از تصویربرداری مانند اسکن MRI استفاده می‌شود. درمان دیسک کمر شامل استراحت، فیزیوتراپی، داروها، تزریقات از راه دهانی یا تزریقی و در برخی موارد جراحی است.

در صورتی که علائم دیسک کمر شدید باشند و با درمان غیرجراحی قابل کنترل نباشند، ممکن است پزشک برای شما جراحی را توصیه کند. در جراحی دیسک کمر، پزشک بازکردن فضایی درونی ستون فقرات را انجام می‌دهد و دیسک فشاری را حذف می‌کند. سپس، جای خالی دیسک با یک چرخه کوچک شامل مواد مشابه دیسک پر می‌شود.

بعد از جراحی دیسک کمر، شما باید به یک دوره بازگشت به سلامتی پس از عمل خود توجه کنید. این ممکن است شامل فیزیوتراپی، استراحت در خانه، استفاده از داروها برای درد، و محدود کردن فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به ایجاد فشار بیشتر بر روی ستون فقرات شود، باشد.

در کل، پیشگیری از دیسک کمر، شامل حفظ وزن سالم، فعالیت بدنی منظم، استفاده از تکنیک‌های درست برای برداشتن و جابجایی وزن‌ها، و استفاده از مبلمان مناسب برای نشستن و خواب، می‌باشد. در صورتی که علائمی از دیسک کمر در خود تشخیص دادید، بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین، برای کاهش شدت علائم دیسک کمر، می‌توانید از روش‌های درمانی غیرجراحی استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

فیزیوتراپی: این روش شامل تمرینات و تکنیک‌هایی است که به منظور تقویت عضلات کمر و کاهش فشار بر روی دیسک استفاده می‌شوند.

تزریقات درد: در این روش، داروی ضد التهاب و درد به روش تزریق به ناحیه کمر تزریق می‌شود که می‌تواند علائم درد شما را کاهش دهد.

استفاده از داروها: برخی از داروها می‌توانند در بهبود علائم دیسک کمر مفید باشند، از جمله ضد التهاب‌ها، آنتی دپرسان‌ها و آنالژزیک‌های درد.

تغییرات در شیوه زندگی: بهبود شیوه زندگی می‌تواند به بهبود علائم دیسک کمر کمک کند. برای مثال، استفاده از تکنیک‌های صحیح برای برداشتن و جابجایی وزن‌ها، استفاده از مبلمان مناسب، و جلوگیری از بلند کردن اشیاء سنگین می‌تواند مفید باشد.

در کل، دیسک کمر یک بیماری جدی است که به دقت باید با آن روبرو شد. بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید و برای بهبود و کاهش علائم، از ترکیبی از روش‌های درمانی غیرجراحی و جراحی استفاده کنید.

در صورتی که علائم دیسک کمر شما جدی و نیاز به جراحی دارد، پزشک شما می‌تواند یکی از روش‌های جراحی زیر را به شما توصیه کند:

لامینکتومی: این عمل جراحی شامل برداشتن بخشی از استخوان در قسمت پشتی ناحیه کمر است که برای دسترسی به دیسک انجام می‌شود.

فوقانی‌سازی دیسک: در این روش، پزشک دیسک بیمار را با یک پروتز جایگزین می‌کند، که می‌تواند فشار بر روی عصب‌ها را کاهش دهد.

کمربند مصنوعی: در این روش، یک کمربند مصنوعی روی ناحیه کمر قرار می‌گیرد، که به منظور کاهش فشار بر روی دیسک و عصب‌ها استفاده می‌شود.

به هر حال، پیش از تصمیم‌گیری در مورد روش جراحی، بهتر است با پزشک خود در مورد مزایا و معایب هر روش جراحی مشورت کنید. همچنین، باید به خاطر داشت که جراحی تنها در موارد جدی و نیازمند آن استفاده می‌شود و در برخی موارد، روش‌های غیرجراحی می‌توانند کافی باشند.

بعضی از روش‌های غیرجراحی که می‌توانند در درمان دیسک کمر موثر باشند عبارتند از:

فیزیوتراپی: تمرینات فیزیکی و تکنیک‌های حرکتی می‌توانند به کاهش درد و بهبود قابل توجهی در حالت بدن شما منجر شوند.

ماساژ: ماساژ در ناحیه کمر می‌تواند کمک کند تا فشار بر روی دیسک‌ها و عصب‌ها کاهش یابد.

مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی: این داروها می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

درمان با لیزر: درمان لیزری نیز می‌تواند به بهبود درد و التهاب در ناحیه کمر کمک کند.

همچنین، برخی از روش‌های دیگر مانند روش‌های طب سوزنی (اکوپانکچر) و تکنیک‌های تنفسی نیز می‌توانند موثر باشند. اما همه این روش‌ها نیاز به مشورت با پزشک شما دارند تا بهترین روش درمان برای شما تعیین شود.

در کنار روش‌های غیرجراحی و جراحی، برخی از تغییرات در شیوه زندگی و عادات رفتاری می‌توانند به بهبود درد کمک کنند. به عنوان مثال:

ورزش: ورزش با توجه به نوع و شدت آن، می‌تواند به تقویت عضلات پشتی و بهبود حالت بدن کمک کند. همچنین، ورزش می‌تواند به بهبود تنظیم وزن بدن و کاهش فشار بر روی ناحیه کمر کمک کند.

بهبود وضعیت نشستن: بهبود وضعیت نشستن و استفاده از صندلی مناسب و پشتیبانی کننده، می‌تواند به کاهش فشار بر روی ناحیه کمر کمک کند.

بهبود وضعیت خواب: استفاده از تشک مناسب و خواب در وضعیت درست، می‌تواند به بهبود درد کمک کند.

رعایت رژیم غذایی سالم: مصرف مواد غذایی سالم و متعادل، می‌تواند به بهبود سلامتی کمک کند و بهبود علائم دیسک کمر کمک کند.

به هر حال، مشاوره با پزشک شما بسیار مهم است و تغییراتی که در شیوه زندگی خود ایجاد می‌کنید باید با نظر پزشکتان هماهنگ شود.

در صورتی که درد کمر شما مدت زمان طولانی است یا با روش‌های درمانی غیرجراحی بهبود نمی‌یابد، پزشک شما ممکن است روش جراحی را به شما پیشنهاد دهد. روش جراحی بسته به شدت درد و میزان تاثیر دیسک بر روی عصب‌ها متفاوت است. گاهی اوقات، عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از دیسک (لامینکتومی) و یا جایگزینی دیسک با پروتز مصنوعی (جراحی جایگزینی دیسک) صورت می‌گیرد.دکتر رضا سنجری یکی از بهترین جراح مغز و أعصاب و ستون فقرات در شمال تهران میباشند از خدمات ایشان میتوانیم به درمان تنگی کانال نخاع درمان دیسک کمر درمان جابه جایی ستون فقرات اشاره نماییم برای دریافت نوبت از دکت رضا سنجری کافیست به سایت ایشان مراجعه نمایید.

اگر شما به روش جراحی رجوع می‌کنید، پزشک شما باید انتخاب بهترین روش جراحی برای شما را تعیین کند. قبل از جراحی، پزشک شما ممکن است تست‌های تصویری مانند اسکن MRI و CT از ناحیه کمر شما درخواست دهد تا تشخیص دقیقتری برای مشکل شما تعیین شود.

به طور کلی، در صورتی که با درد کمر مواجه هستید، باید به دنبال تشخیص دقیق و روش درمانی مناسب با پزشک خود همکاری کنید و تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید تا به بهبود و کاهش درد کمک کنید.

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 19 فروردین 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.