علایم و روش درمان حساسیت به باقلا در فصل بهار

علایم و روش درمان حساسیت به باقلا در فصل بهار

علایم و روش درمان حساسیت به باقلا در فصل بهار  حساسیت به باقلا ،حساسیت به باقلا در بزرگسالان،حساسیت به باقلا در کودکان،حساسیت به باقلا در نوزادان،حساسیت به باقلا سبز،حساسیت به باقلا چیست،آلرژی …

عوارض استفاده از قهوه سبز در زمان شیردهی و بارداری

عوارض استفاده از قهوه سبز در زمان شیردهی و بارداری

عوارض استفاده از قهوه سبز در زمان شیردهی و بارداری عوارض استفاده از قهوه سبز در زمان شیردهی و بارداری در سایت جسارت قهوه سبز در زمان شیردهی ,قهوه سبز در دوران …

صبح‌ها یک لیوان آب ولرم بنوشید

صبح‌ها یک لیوان آب ولرم بنوشید

صبح‌ها یک لیوان آب ولرم بنوشید خواص سلامتی,فوايد سلامتی,سلامتی درماني,خاصيت سلامتی,خواص سلامتی درماني,خواص سلامتی براي پوست,خواص سلامتی براي مو,خواص سلامتی براي جواني,خواص سلامتی براي بارداري,خواص خوردن سلامتی,فوايد سلامتی خام,فوايد سلامتی پخته

شربت دیفن هیدرامین

شربت دیفن هیدرامین ,شربت دیفن هیدرامین کامپاند,شربت دیفن هیدرامین برای کودکان,شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان,شربت دیفن هیدرامین در بارداری

شربت دیفن هیدرامین , شربت دیفن هیدرامین کامپاند , شربت دیفن هیدرامین برای کودکان , شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان

توضیحاتی در مورد شربت دیفن هیدرامین

گاهی والدین خودسرانه شربت دیفن هیدرامین را به کودک خود می‌دهند. در صورتی که این کار ممنوع است و باید بدانند اگر به کودک زیر ۶ ماه این شربت را بخورانند اختلال در یادگیری را برای کودک رقم می‌زنند. همچنین مصرف شربت‌هایی که خواب‌آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک است و به هیچ‌وجه نباید برای خواب کردن کودک از دارو و مواد خواب‌آور استفاده کنند. عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت حاصل مصرف این داروهاست.در این مطلب از سایت جسارت در مورد شربت دیفن هیدرامین صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

مشخصات شربت دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین (به انگلیسی: Diphenhydramine) رده درمانی: آنتی هیستامین. اشکال دارویی: قرص، شربت، آمپول

نحوه مصرف شربت دیفن هیدرامین

قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت نمایید .میزان دقیق مصرف شربت دیفن هیدرامین باید طبق نظر پزشک تعیین گردد اما به طور معمول میزان مصرف این دارو به شرح زیر است: در کودکان بین ۲ الی ۶ ساله: هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار ۶ الی ۲۵ میلی‌گرم در کودکان بین ۶ الی ۱۲ ساله: هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار ۱۲ الی ۲۵ میلی‌گرم مصرف در بزرگسالان: ۲۵ میلی‌گرم هر ۶-۴ ساعت یک بار این دارو برای درمان بیماری مسافرت نیز معمولا ۳۰ دقیقه قبل از شروع حرکت و در صورت نیاز، قبل از هر وعده غذایی و قبل از خواب مصرف می‌شود. توجه: مصرف طولانی مدت این دارو باعث خشکی دهان و گلو شده و احتمال پوسیدگی دندان وجود دارد. در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف دیفن هیدرامین ، پزشکتان را مطلع سازید: حساسیت به هر نوع ماده غذایی ، نگهدارنده ها، رنگ های خوراکی ، یا داروهای دیگر (به ویژه آنتی هیستامین ها). بارداری یا شیردهی مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای آرامبخش ، خواب ، تشنج ، مسکن ها، شل کننده های عضلانی ، یا داروهای دل پیچه (داروهای آنتی کولینرژیک ). ابتلا یا سابق بزرگی پروستات ، مشکل در ادرار کردن ، انسداد گردن مثانه ، گلوکوم زاویه بسته .

شربت دیفن هیدرامین , شربت دیفن هیدرامین کامپاند , شربت دیفن هیدرامین برای کودکان , شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان

موارد مصرف شربت دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین در درمان‌علامتی رینیت آلرژیک، رینیت وازوموتور، کهیر، سرفه، تهوع و استفراغ ناشی از مسافرت یا حرکت، به عنوان یک خواب‌آور ملایم، مسکن آرام و درمان علامتی پارکینسون و واکنش‌های اکستراپیرامیدال به کار می‌رود..

شربت دیفن هیدرامین چیست

دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یک‌ آنتی‌هیستامین‌ است‌ که‌ برای‌ درمان‌ یا پیشگیری‌ مواردی‌ نظیر علایم‌ ناشی‌ از حساسیت‌ها (آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌، خارش‌ و قرمزی‌ چشم‌، خارش‌ بدن‌)، سرماخوردگی‌ها (عطسه‌، آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌)، پارکینسونیسم‌ (لرزش‌، حرکات‌ غیرارادی‌)، بیماری‌ حرکت‌، سرگیجه ، تهوع‌ یا استفراغ‌ و بی‌خوابی‌ تجویز می‌شود. دیفن‌هیدرامین‌ همچنین‌ یکی‌ از ترکیبات‌ داروهای‌ گوناگونی‌ است‌ که‌ برای‌ تسکین‌ سرفه‌ و سرماخوردگی‌ در هنگام‌ مصرف‌ می‌شوند. نام‌ تجاری‌ دیفن‌هیدارمین‌ بنادریل‌ است‌ و از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شود.

مکانیسم اثر شربت دیفن هیدرامین

اثر ضد آلرژی این دارو به علت رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده‌های H۱ است. اثر ضداستفراغ و ضد سرگیجه آن را می‌توان به اثر ضد موسکارینی آن ارتباط داد. اثر ضدسرفه دیفن هیدرامین به علت اثر مستقیم بر مرکز سرفه در بصل‌النخاع است. این دارو بر گیرنده‌های H۱ مغز اثر گذاشته موجب اثرات خواب‌آور می‌گردد. اثر ضد هیستامین : ضد هیستامینها بر روی عضلات صاف نایژه ها ، دستگاه گوارش ، رحم و عروق بزرگ خونی با هیستامین برای گیرنده های هیستامینی H۱ رقابت می کنند ، این داروها با پیوند به گیرنده های سلولی ، از دستیابی هیستامین به این گیرنده ها جلوگیری کرده و موجب سرکوب نشانه های آلرژیک ناشی از هیستامین می شوند . هرچند که آنها از آزادسازی هیستامین جلوگیری نمی کنند . اثر ضد سر گیجه حقیقی ، ضد استفراغ و ضد دیسکینزی : اثر ضد موسکارینی مرکزی . ضد هیستامینها احتمالاً مسئول این اثرات دیفن هیدرامین است . اثر ضد سرفه : دیفن هیدرامین با اثر مستقیم بر روی مرکز سرفه ، رفلکس سرفه را فرو می نشاند. اثر تسکین بخش : مکانیسم اثر مضعف CNS آن مشخص نیست . اثر بیحس کننده : دیفن هیدرامین از لحاظ ساختمانی مشابه بیحس کننده های موضعی بوده و از شروع و انتقال تکانه های عصبی جلوگیری می کند . این عمل احتمالاً منشا اثرات بیحس کننده موضعی دارو است .

مصرف شربت دیفن هیدرامین

به منظور کاهش تحریک گوارشی همراه غذا، آب یا شیر مصرف گردد. احتمال بروز سر گیجه، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کمی فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است. در صورت وجود پورفیریا نباید از این دارو استفاده کرد. مصرف این دارو در صرع، هیپرو تروفی پروستات، احتباس ادرار، گلو کوم و بیماری‌های کبد باید با احتیاط صورت گیرد. در صورت مصرف به عنوان ضد سر گیجه حداقل نیم ساعت قبل از مسافرت استفاده گردد. در صورت بروز خواب‌آلودگی از کارهایی که نیاز به تمر کز حواس دارند، خوداری گردد. برای درمان بی‌خوابی ۳۰ دقیقه قبل از خواب مصرف می‌شود. برای‌ رفع‌ خشکی‌ دهان‌ آدامس‌ بجوید یا آب‌نبات‌ بمکید. اگر خشکی‌ دهان‌ بیش‌ از ۲ هفته‌ ادامه‌ یافت‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. اگر ظرف‌ ۳ روز از مصرف‌ دارو احساس‌ بهبودی‌ نداشتید، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. این دارو نباید دو دوران شیردهی استفاده شود. این دارو از طریق شیر وارد بدن نوزاد خواهد شد. قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری یا شیردهی حتما پزشک خود را مطلع نمایید. در صورتی که به دیفن هیدرامین یا هر داروی دیگری آلرژی دارید موارد را به اطلاع پزشک برسانید.

فارماکوکینتیک شربت دیفن هیدرامین

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شود. زمان شروع اثر آن ۶۰–۱۵ دقیقه است. دفع آن کلیوی است و اغلب به صورت متابولیت طی ۲۴ ساعت دفع می‌گردد.

شربت دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین

این دارو یک آنتی هیستامین است که برای درمان یا پیشگیری مواردی نظیر علایم ناشی از حساسیت ها (آبریزش بینی ، سرفه ، خارش و قرمزی چشم ، خارش بدن )، سرماخوردگی ها (عطسه ، آبریزش بینی ، سرفه )، پارکینسونیسم (لرزش ، حرکات غیرارادی )، بیماری حرکت ، سرگیجه ، تهوع یا استفراغ ، و بی خوابی تجویز می شود. دیفن هیدرامین همچنین یکی از ترکیبات داروهای گوناگونی است که برای تسکین سرفه و سرماخوردگی مصرف می شوند. نام تجاری دیفن هیدارمین بنادریل است .

عوارض شایع شربت دیفن هیدرامین

عوارض شایع این دارو عبارتند از گیجی، سردرد، بدخلقی و عوارض پسیکوموتور، عوارض ضد موسکارینی مانند خشکی دهان، تاری دید، دوربینی و عوارض دستگاه گوارشی. در پورفیریا نباید استفاده گردد. این دارو همچنین به شدت خواب‌آور می‌باشد. سیستم اعصاب مرکزی (CNS) : خواب آلودگی ، رخوت ، سرگیجه ، اختلال در حفظ تعادل ، سردرد ، بی خوابی ، بی قراری ، سرگیجه حقیقی ( در کودکان ) ، تب ، آتاکسی ، هیجان ، تشنج . دستگاه قلبی – عروقی : افت فشارخون ، طپش قلب ، تاکیکاردی . پوست : حساسیت به نور ، کهیر . چشم ، حلق ، بینی : تاری دید ، دوبینی ، خشکی بینی و گلو ، وزوز گوش . دستگاه گوارش : خشکی دهان ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، ناراحتی اپی گاستر ، بی اشتهایی . دستگاه ادراری – تناسلی : تکرر ادرار ، احتباس ادرار ، سوزش ادرار . خون : لکوپنی ، آگرانولوسیتوز ، آنمی و ترومبوسایتوپنی . تنفسی : احساس فشار در قفسه سینه ، خس خس ، ترشحات نایژه ای غلیظ ، آنافیلاکسی ، احتقان بینی .

توصیه هایی درباره شربت دیفن هیدرامین

هنگام مصرف دیفن هیدرامین توصیه می شود: از مصرف الکل ، داروهای خواب ، یا آرامبخش ها بپرهیزید؛ این داروها اثرات تخدیری دیفن هیدارمین را افزایش می دهند. انتظار خواب آلودگی را داشته باشید. پیش از اقدام به رانندگی یا کار با وسایل خطرناک از واکنش بدنتان نسبت به این دارو مطمئن شوید. دیفن هیدارمین ممکن است روی سطح هوشیاری شما تأثیر بگذارد. برای رفع خشکی دهان آدامس بجوید یا آب نبات بمکید. اگر خشکی دهان بیش از ۲ هفته ادامه یافت با پزشکتان مشورت کنید. دیفن هیدارمین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط دیفن هیدارمین فاسد می شود). از منجمد کردن شکل شربت این دارو بپرهیزید. اگر ظرف ۳ روز از مصرف دارو احساس بهبودی نداشتید، با پزشکتان مشورت کنید. هنگام مصرف دیفن هیدرامین نباید دارو را پس از تاریخ انقضایش مصرف کنید.

شربت دیفن هیدرامین , شربت دیفن هیدرامین کامپاند , شربت دیفن هیدرامین برای کودکان , شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان

مصرف خودسرانه شربت دیفن هیدرامین

قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت نمایید .گاهی والدین خودسرانه شربت دیفن هیدرامین را به کودک خود می‌دهند. در صورتی که ۱۰۰درصد ممنوع است و باید بدانند اگر به کودک زیر ۶ ماه این شربت را بخورانند اختلال در یادگیری را برای کودک رقم می‌زنند. کودک زیر ۶ماه با مصرف شربت دیفن هیدرامین در درسهایی مانند ریاضی و فیزیک در آینده دچار مشکل می‌شوند. همچنین مصرف شربت هایی که خواب آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک است و به هیچوجه نباید برای خواب کردن کودک از دارو و مواد خواب آور استفاده کنند.عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت حاصل مصرف این داروهاست. اگر والدین می‌خواهند کودک خود را درمان کنند فقط می‌توانند از قطره کلروسدیم برای شست وشوی بینی استفاده کنند تا ویروسها را رقیق کنند.همچنین به کودکان خود مایعات گرم مانند چای و سوپ بدهند. در کودکان مصرف دیفن‌هیدرامین کامپاند توصیه نمی‌شود ولی کاربرد دیفن‌هیدرامین ساده در کودکان بزرگ‌تر از یک‌سال (در برخی منابع، دو سال) منعی ندارد.

عوارض خطرناک شربت دیفن هیدرامین

در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: گلودرد و تبی که با بیماری ای که به خاطرش دیفن هیدارمین مصرف می کنید بی ارتباط باشد؛ کبودی یا خونریزی غیرطبیعی ؛ خستگی یا ضعف شدید؛ خشکی شدید دهان ، بینی یا گلو؛ کاهش مهارت های حرکتی یا مشکل در حفظ تعادل ؛ تاری دید؛ ادرار کردن مشکل یا دردناک ؛ برافروختگی یا قرمزی صورت ؛ کابوس ؛ توهمات (دیدن ، شنیدن ، یا حس کردن چیزی که وجود ندارد)؛ یا تشنج . کودکان و افراد مسن ممکن است با مصرف این دارو دچار سراسیمگی ، بی قراری ، و هیجان شوند؛ در این صورت پزشکتان را مطلع سازید.

اثرات شربت دیفن هیدرامین

اثر ضدهیستامین: ضدهیستامینها بر روی عضلات صاف نایژه ها، دستگاه گوارش، رحم و عروق بزرگ خونی با هیستامین برای گیرنده های هیستامینی H1 رقابت می کنند؛ این داروها با پیوند به گیرنده های سلولی، از دستیابی هیستامین به این گیرنده ها جلوگیری کرده و موجب سرکوب نشانه های آلرژیک ناشی از هیستامین می‌شوند. ‌هرچند که آنها از آزادسازی هیستامین جلوگیری نمی کنند. اثر ضد سرگیجه حقیقی، ضد استفراغ و ضد دیسکینزی: اثر ضد موسکارینی مرکزی. ضد هیستامینها احتمالاً مسئول این اثرات دیفن ‌هیدرامین است. اثر ضد سرفه: دیفن هیدرامین با اثر مستقیم بر روی مرکز سرفه، رفلکس سرفه را فرو می نشاند. اثر تسکین بخش: مکانیسم اثر مضعف CNS آن مشخص نیست. اثر بی حس کننده: دیفن هیدرامین از لحاظ ساختمانی مشابه بیحس کننده های موضعی بوده و از شروع و انتقال تکانه های عصبی جلوگیری می کند. این عمل احتمالاً منشأ اثرات بیحس کننده موضعی دارو است.

دیفن هیدرامین تزریقی

۱- دیفن هیدرامین تزریقی با اکثر محلولهای تهیه شده برای تزریق وریدی سازگاری دارد. ۲- این دارو به شدت خواب آور است. بعد از مصرف دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد ، اکیدا خورداری نمایید . ۳- برای درمان بی خوابی ۳۰ دقیقه قبل از خواب مصرف می شود ۴- از مصرف‌ الکل‌، داروهای‌ خواب‌، یا آرامبخش‌ها بپرهیزید، این‌ داروها اثرات‌ تخدیری‌ دیفن‌هیدارمین‌ را افزایش‌ می‌دهند. ۵ – انتظار خواب‌آلودگی‌ را داشته‌ باشید. ۶- پیش‌ از اقدام‌ به‌ رانندگی‌ یا کار با وسایل‌ خطرناک‌ از واکنش‌ بدنتان‌ نسبت‌ به‌ این‌ دارو مطمئن‌ شوید. دیفن‌هیدارمین‌ ممکن‌ است‌ روی‌ سطح‌ هوشیاری‌ شما تأثیر بگذارد. ۷ – برای‌ رفع‌ خشکی‌ دهان‌ آدامس‌ بجوید یا آب‌نبات‌ بمکید. اگر خشکی‌ دهان‌ بیش‌ از ۲ هفته‌ ادامه‌ یافت‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. ۸ – دیفن‌هیدارمین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداری‌ کنید (در این‌ شرایط‌ دیفن‌هیدارمین‌ فاسد می‌شود). ۹ – از منجمد کردن‌ شکل‌ شربت‌ این‌ دارو بپرهیزید. ۱۰ – اگر ظرف‌ ۳ روز از مصرف‌ دارو احساس‌ بهبودی‌ نداشتید، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 6 آبان 1397

11 دیدگاه

 • مموشی مموشیان فوریه 2017 در 18:51

  چه سایت مسخره ای که از شربت سرفه تا اس ام اس توش هست خخخخخ

 • نیما ژوئن 2017 در 02:54

  ممنون ازراهنمایی خوب شما

 • نیما ژوئن 2017 در 03:21

  ممنون ازراهنمایی خوب شما

  یه کم درموردبی خوابی بگید

 • فرزانه آگوست 2017 در 03:04

  ممنون به خاطر این اطلاعات ….واقعا عالی بود

 • سارا آگوست 2017 در 23:01

  سلام من پسر8ماهه ام ديفن هيدرامين کمپاند دادم خواهش میکنم راهنماييم کنید خیلی ضرر داره من نمیدونستم.البته یک سی سی بیشتر ندادم

 • علی سپتامبر 2017 در 01:17

  ممنون از اطلاعات خوبی که داشته

 • معصومه اکتبر 2017 در 23:52

  سلام من باردارهستم11هفته دیفن هیدرامین کامپاندبراى سرماخوردگیم مصرف کنم مشکلى نداره

 • سامسون هارتانیان نوامبر 2017 در 10:23

  این همه صغری کبرا در مورد دارو ها برای چیست

 • داوود دسامبر 2017 در 11:25

  سرما خوردگیم خوب شد ولی اسهال شدم

 • علی دسامبر 2017 در 20:55

  سلام.دیفن هیدرامین بدون الکلل هم در بازار موجود میباشد؟ اگه وجود داره لطفا” نامش رو بگید.ممنون

 • دکتر سهیل امامی جراح قلب فوریه 2018 در 00:07

  جراح قلب بیمارستان غیر دولتی شفاه استان مازندران ساری هستم
  ممنون از مطالب خوبتون در مورد این شربت
  امیدوارم بتوانیم از این نوشته ها درس خوبی بیشتر از این جمله که میگه
  (وای سرما خوردم همینجوری الکی برم شربت دیفن هیدرامین مصرف کنم)
  گرفته باشیم این جمله اشتباه است قبل از مصرف هرگونه شربت قرص و…از اثرات بد و خوبشان مطلع شوید باتشکر از این سایت دکتر سهیل امامی

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.