علائم و نشانه ها ی “سرطان پوست”+درمان سرطان پوست

علائم و نشانه ها ی “سرطان پوست”+درمان سرطان پوست

سرطان پوست,سرطان پوست+ملانوم,سرطان پوست علائم,سرطان پوست ویکی پدیا,سرطان پوست چیست,سرطان پوستی,سرطان پوست سر,سرطان پوست+عکس,سرطان پوست Bcc,سرطان پوست در ایران,سرطان پوست ملانوما

سرطان پوست , سرطان پوست صورت , سرطان پوست چیست , علائم سرطان پوست , درمان سرطان پوست

سرطان پوست و مهم ترین علائم و عوامل آن

سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان بدخیم بدن به شمار می رود  که با توجه به نوع سلول پوستی رخ می دهد و یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به سرطان پوست مبتلا می شوند، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید است. در کشور نیز این سرطان یکی از سه سرطان شایع کشور است. دکتر غلامرضا عشقی،متخصص پوست در زمینه سرطان پوست می گوید:عوامل زیادی مانند ژنتیک، سابقه فامیلی، اسکار سوختگی های قدیمی، استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست های روشن و… در ایجاد سرطان پوست موثرند، اما مهم ترین آن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.

سرطان پوست , سرطان پوست صورت , سرطان پوست چیست , علائم سرطان پوست , درمان سرطان پوست

عوامل موثر در سرطان پوست

 وی با بیان اینکه در همدان به علت کوهستانی بودن و شدت آفتاب، سرطان پوست شایع است، تصریح کرد:ایجاد سرطان پوست در کشاورزها و افرادی که در طولانی مدت در معرض نور خورشید هستند، شایع است. این متخصص پوست خاطرنشان کرد:میزان شیوع سرطان پوست در هر دو جنس خانم و آقا یکسان است و بیشتر سنین ابتلا بین 30 تا 70 سال را در بر می گیرد. دکتر عشقی در خصوص علائم هشدار دهنده سرطان پوست گفت:صورت زخم یا توده و برجستگی پوستی در ناحیه دست و صورت که با استفاده از پمادهای مختلف بهبود نمی یابد از علایم بیماری است. همچنین تغییر رنگ و اندازه خال های پوستی که همراه با خارش و خونریزی است نیاز به بررسی دارد. وی گفت:اگر دچار زخم دهان شده اید که بیش از 14 روز طول کشیده و خوب نمی شود، حتما نیاز به بررسی پزشک دارد. توده های پوستی نیز گوشتی رنگ با رگه های برجسته است که باید جدی گرفته شود.این پزشک متخصص پوست با بیان اینکه راه درمان سرطان پوست جراحی است که در آن ضایعه پوستی برداشته می شود، تاکید کرد:خوشبختانه سرطان های پوست پاسخ بسیار خوبی به درمان می دهند و به راحتی درمان صورت می گیرد و فرد می تواند به زندگی خود ادامه دهد؛ البته به شرط آنکه در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کند. وی در پایان توصیه کرد:هر دو تا سه ماه یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است توصیه می کنیم همیشه از ضد آفتاب و عینک دودی یا کلاه آفتابی استفاده کنید. استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن کار اشتباهی است و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد. 

مهمترین علائم سرطان پوست

به گزارش بی اس ام اس سرطان پوست، سرطانی است که از پوست ناشی می‌شود که بر سه نوع سرطان سلول پایه‌ای (BCC)، کارسینوم سلول-سنگفرشی (SCC) و ملانوما(خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست) می‌باشد.

علائم وجود این بیماری؛ شاخی شدن پوست در اثر آفتاب(اکتینیک کراتوزیس؛ مایعات پوستی کوچکی هستند که پوسته‌ی ریزی دارند و در اثر تماس طولانی با نور خورشید ایجاد می‌شوند و بیشتر در سر، گردن و دست‌ها ایجاد می‌شوند.)، التهاب شاخی لب(ضایعات پوسته‌دار، خشکی پایدار لب، ترک لب، تورم و از بین رفتن مرز بین لب و پوست و برجسته شدن خطوط لب)، زخمی روی پوست که به درستی درمان نشود و بیش از سه یا چهار ماه طول بکشد. یک لکه یا جوش که اندازه و ظاهرش عوض شود، خونریزی کند و یا حساسیتش تغییر یابد. به طور کلی به تمام زخم‌هایی که معیارهایی چون نامتقارن بودن، لبه‌های نامنظم، رنگ غیر یکدست، قطر بیش از 6 میلی متر که افزایش هم پیدا کند و جوشی که ظاهر، اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود، داشته باشد.

خال‌های دیسپلاستیک بیشتر شکل نامنظم دارند و ممکن است صاف و یا برجسته باشند. این خال‌ها سرطانی نیستند اما می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. این خال بیشتر در نواحی از بدن تشکیل می‌شود که در معرض آفتاب قرار گیرد. رنگ این خال‌ها ممکن است مخلوطی از چند رنگ مثل صورتی، قرمز، برنزه و یا قهوه‌ای باشد.

اگر خالی روی پوست، با بقیه‌ی خال‌ها متفاوت باشد، اندازه‌ی آن از ته یک مداد بزرگتر باشد و یا اینکه خصوصیات بدخیمی داشته باشد، باید توسط پزشک معاینه شود.

با مشاهده‌ی عدم تقارن بین دو طرف خال و حاشیه‌ی ناهموار و ناصاف نیز باید به پزشک مراجعه کرد.

ملانوم بدخیم اگر در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت و مشکلی دارد. ولی تشخیص زودرس می‌تواند امید به زندگی را افزایش دهد. بقیه انواع سرطان پوست (مثل سرطان سلول پایه‌ای و سرطان سلول سنگفرشی)، در صورتی که زود تشخیص داده شده و درمان شوند، کاملا درمان پذیر هستند.

در بیماری سرطان سلول‌های سنگفرشی، پوست بدخیم می‌شوند. این نوع بدخیمی‌ ممکن است به صورت برامدگی نرم، قرمز رنگ و پوسته‌داری تظاهر کند ممکن است خونریزی یا ترشح داشته باشد و یا اینکه به صورت یک زخم بروز کند که خوب نمی‌شود. بیشتر اوقات در بینی، پیشانی، گوش‌ها، لب تحتانی و مناطقی از بدن که بیشترین مواجهه با آفتاب را دارند ایجاد می‌شود. این نوع بدخیمی‌در صورتی که زود تشخیص داده شده و درمان شود به خوبی درمان پذیر است. اما اگر در زمان تشخیص پیشرفت کرده باشد درمان به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد.

در بیماری سرطان سلول‌های پایه‌ای نیز پوست بدخیم می‌شوند. این نوع بدخیمی‌پوست، شایع‌ترین و قابل درمان ترین نوع سرطان پوست است زیرا این بیماری به کندی پیشرفت می‌کند. ضایعات سرطانی ممکن است شکل‌های مختلفی داشته باشند ممکن است به شکل یک ضایعه گرد، سفید رنگ و مروارید شکل و یا به صورت برامدگی پر از چربی باشد که اغلب عروق کوچکی هم در آن دیده می‌شود. ضایعه می‌تواند در گوش‌ها، گردن یا صورت ایجاد شود. ممکن است ضایعات پوستی به صورت صاف، پوسته‌دار، صورتی یا قهوه‌ای باشند که در پشت تنه یا روی سینه ایجاد می‌شوند.

کسانی که کودکی یا بزرگسالی‌شان در معرض نور آفتاب قرار دارند، پوست و چشم روشن دارند، افرادی که در خانواده‌شان سابقۀ ملانوم وجود دارد و کسانی که تعداد زیادی جوش‌های بزرگ دارند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌اند. در مکان‌هایی که ارتفاع زیاد دارند زندگی می‌کنند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند. افرادی که پرتودرمانی شده‌اند.

شاید برایتان جالب باشد ولی به علت برخورداری کلم بروکلی از یک ماده گوگردی، کلم بروکلی می تواند پوست را از آسیبهای اشعه ماورای بنفش خورشید حفاظت کند. سولفوران یک ترکیب شیمیایی گوگردی است که پوست را از ابتلا به سرطان پوست محافظت می نماید.

افراد دچارشده به بیماری پروانه ای در معرض ریسک سرطان پوست می‌باشند

منبع:

گروه سلامت سیمرغ

سرطان پوست

کامنت های تایید شده : 51 عدد

 • ملانوم با 8400 مورد ابتلا در سال در فرانسه، خطرناک ترین سرطان پوست است، و مورد بسیار نگران کننده این است که هر چه برنزه کردن در دنیا بیشتر مد می‌شود، آمار ابتلا به این بیماری نیز افزایش می‌یابد! اصلی ترین فایدۀ تشخیص نخستین علائم ملانوم، مراجعه به پزشک و بهره مند شدن از درمان بسیار سریع است که قطعاً مفیدتر خواهد بود.

 • اگر به طور مرتب یا در موارد تردید نسبت به وجود بیماری، به متخصص پوست مراجعه شود، در ملانوم نشانه هایی وجود دارد که متخصص پوست را به اشتباه نمی‌اندازد.

 • توصیه می‌شود که به موازات مراجعه به پزشک، خودتان هم پوست تان را مورد معاینه قرار دهید.

 • تمام قسمت های پوست بدن را نمی‌توان به راحتی دید، بنابراین بر اساس یک قرارداد کلی، خودتان، پشت، کتف ها و ران های تان را معاینه کنید.

 • بهترین حالت این است که این معاینه دو بار در سال انجام گیرد.

 • علائم قابل تشخیص سرطان پوست کدامند؟
  1) زخمی روی پوست که به درستی درمان نمی‌شود و بیش از 3 یا 4 ماه طول بکشد.
  2) یک لکه یا جوش که اندازه و ظاهرش عوض می‌شود، خونریزی می‌کند و یا حساسیتش تغییر می‌یابد.
  3) به طور کلی به تمام زخم هایی که معیارهای زیر را داشته باشند، باید مشکوک شوید:

  نامتقارن بودن،
  لبه های نامنظم،
  رنگ غیر یکدست،
  قطر بیش از 6 میلی متر که افزایش هم بیابد،
  جوشی که ظاهر، اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود،

  اینها نشانه هایی هستند که باید فوراً آگاه تان کنند و با مشاهدۀ آنها بی معطلی به پزشک مراجعه کنید.

 • همۀ ملانوم ها شبیه به هم نیستند…
  بدون اینکه علائم را با هم اشتباه بگیرید، باید بدانید که گاهی اوقات ملانوم از رشد جوش هایی که قبلاً وجود داشته، ایجاد نمی‌شود.
  از سوی دیگر برخی ملانوم ها به رنگ های سیاه یا قهوه ای نیستند، اما ظاهرشان واضح تر است. به همین جهت مراقبت های مداوم و دقیق از پوست و توجه به آن بسیار مفید خواهد بود…

 • چه کسانی بیشتر در معرض خطر پیشرفت سرطان قرار دارند؟
  کسانی که کودکی یا بزرگسالی شان در معرض نور آفتاب قرار دارند.
  پوست های روشن، که در مقابل خورشید، خیلی راحت می‌سوزند.
  افرادی که در خانواده شان سابقۀ ملانوم وجود دارد.
  کسانی که تعداد زیادی جوش های بزرگ دارند.

 • سرطان پوست (به انگلیسی: Skin cancer) سرطانی است که از پوست ناشی می‌شود. این دسته سرطان‌ها به دلیل رشد غیرعادی سلول‌ها که توانایی حمله یا انتشار به دیگر قسمت‌های بدن را دارند

 • سه نوع عمده وجود دارد: سرطان سلول پایه‌ای (BCC)، کارسینوم سلول-سنگفرشی (SCC) و ملانوما

 • بیشتر از ۹۰درصد موارد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید خورشید ایجاد می‌شود

 • ملانوم با 8400 مورد ابتلا در سال در فرانسه، خطرناک ترین سرطان پوست است، و مورد بسیار نگران کننده این است که هر چه برنزه کردن در دنیا بیشتر مد می‌شود، آمار ابتلا به این بیماری نیز افزایش می‌یابد! اصلی ترین فایدۀ تشخیص نخستین علائم ملانوم، مراجعه به پزشک و بهره مند شدن از درمان بسیار سریع است که قطعاً مفیدتر خواهد بود.

 • اگر به طور مرتب یا در موارد تردید نسبت به وجود بیماری، به متخصص پوست مراجعه شود، در ملانوم نشانه هایی وجود دارد که متخصص پوست را به اشتباه نمی‌اندازد.

 • توصیه می‌شود که به موازات مراجعه به پزشک، خودتان هم پوست تان را مورد معاینه قرار دهید.

 • تمام قسمت های پوست بدن را نمی‌توان به راحتی دید، بنابراین بر اساس یک قرارداد کلی، خودتان، پشت، کتف ها و ران های تان را معاینه کنید.

 • سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان بدخیم بدن به شمار می رود که با توجه به نوع سلول پوستی رخ می دهد و یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به سرطان پوست مبتلا می شوند، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید است. در کشور نیز این سرطان یکی از سه سرطان شایع کشور است.

 • دکتر غلامرضا عشقی،متخصص پوست در زمینه سرطان پوست می گوید:عوامل زیادی مانند ژنتیک، سابقه فامیلی، اسکار سوختگی های قدیمی، استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن پوست های روشن و… در ایجاد سرطان پوست موثرند، اما مهم ترین آن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.

 • در همدان به علت کوهستانی بودن و شدت آفتاب، سرطان پوست شایع است، تصریح کرد:ایجاد سرطان پوست در کشاورزها و افرادی که در طولانی مدت در معرض نور خورشید هستند، شایع است.

 • میزان شیوع سرطان پوست در هر دو جنس خانم و آقا یکسان است و بیشتر سنین ابتلا بین 30 تا 70 سال را در بر می گیرد.

 • صورت زخم یا توده و برجستگی پوستی در ناحیه دست و صورت که با استفاده از پمادهای مختلف بهبود نمی یابد از علایم بیماری است. همچنین تغییر رنگ و اندازه خال های پوستی که همراه با خارش و خونریزی است نیاز به بررسی دارد.

 • اگر دچار زخم دهان شده اید که بیش از 14 روز طول کشیده و خوب نمی شود، حتما نیاز به بررسی پزشک دارد. توده های پوستی نیز گوشتی رنگ با رگه های برجسته است که باید جدی گرفته شود.

 • خوشبختانه سرطان های پوست پاسخ بسیار خوبی به درمان می دهند و به راحتی درمان صورت می گیرد و فرد می تواند به زندگی خود ادامه دهد؛ البته به شرط آنکه در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کند.

 • هر دو تا سه ماه یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است توصیه می کنیم همیشه از ضد آفتاب و عینک دودی یا کلاه آفتابی استفاده کنید.

 • استفاده از سولاریوم برای برنزه کردن کار اشتباهی است و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

 • پوست بزرگ ترین عضو بدن است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. سرطان پوست یکی ازمشکلات پوستی است که متاسفانه در سالهای اخیر روند رو به گسترشی داشته است.

 • . درسرطان پوست سلولهای بدخیم که از بافت پوست نشأت میگیرند به طور نامنظم وفزاینده ای تکثیر و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور میکنند بدون اینکه موجب عکسالعمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شون

 • مهم ترین عامل ایجاد سرطان پوست ، جهش در سلول براثر اشعه ماورای بنفش خورشید است با توجه به نوع سلول پوستی که دچار جهش ژنی شده است اشکال مختلفی از سرطان پوست به وجود میآید که هر کدام نشانهها و عوارض خاص خود را دارند

 • سرطان پوست شایع ترین سرطان بدخیم بدن است. تخمین زده می شود كه در جهان هر سال بیش از یك میلیون نفر به سرطان پوست مبتلا می شوند.

 • سرطان پوست انواع مختلفی دارد كه تفاوت اصلی آن ها بر اساس نوع سلولی است كه دچار رشد سرطانی می گردد.

 • کنون سه نوع سرطان پوست شناخته شده است که هرکدام مربوط به لایه های مختلفی ازپوست می باشند.

 • بازال سل کارسینوما
  که از رشد سرطانی سلول های لایه ی بازال (یاتکثیر شونده) ایجاد می شود و به ندرت به بخش های دیگر بدن نفوذ می کند و این جای امیدواری زیادی است.

 • اسکواموس سل کارسینوما
  که مربوط به سلول های لایه خارجی اپیدرمیس می باشد .این سرطان نسبت به نوع بازال شیوع بیشتری دارد اما همچنان احتمال نفوذ بسیار کم است.
  نوع نگران کننده ملانوما می باشد که بسیار جدی است و احتمال متاستاز (نفوذ به بافت های دیگر)و پیشرفت بالایی دارد.

 • سرطانهای پوست ناشی از علل چندعاملی هستند که به طور کلی قابل تقسیم به عوامل محیطی و عوامل میزبان میباشند. عوامل محیطی شامل مواجهه با تابش UVو تابش یونیزان و مواجهه با مواد شیمیایی (آرسنیک ، هیدروکربنهای پلیآروماتیک) هستند. عوامل میزبان (مثل عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV ، ویروس پاپیلوم انسانی [HPV] ، سرکوب ایمنی در پیوند) ژنتیک و وجود ضایعات پیشساز را شامل میشود.

 • آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی میتواند به پوست صدمه بزند و این صدمه میتواند موجب سرطان پوست شود. میزان کل تشعشع خورشید طی سالها و در معرض خورشید قرار گرفتن به میزان زیاد که موجب آفتاب سوختگی میشود ، میتواند باعث سرطان شود. بیشتر مردم تا سن ۱۸سالگی ۸۰%در معرض خورشید بودن سراسر عمرشان را تجربه میکنند. بنابراین به والدین توصیه میشود که ازکودکان خود محافظت کنند.

 • برنزه شدن ، واکنش پوست شما به پرتو فرابنفش است. در واقع برنزه شدن واکنش محافظتی برای جلوگیری از صدمه بیشتر پوست در مقابل نور خورشید است. از سویی این واکنش ، پوست شما را از سرطان محافظت نمیکند. بخاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به کندی رخ میدهد. آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجادمیشود ممکن است در ۲۰سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود.

 • در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد ، شما احتمالادر معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست روشن تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند ، بیشتر مستعد سرطان پوست میباشند.

 • در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با ۵۰ تا ۱۰۰سال گذشته بیشتراست و علت آن کاهش لایه ازون (سوراخ شدن لایه ازون) در جو زمین میباشد. هر چند لایه ازون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر میشود. سایر عوامل موثر عبارتند از: ارتقاع ، عرض جغرافیایی و پوشش ابر. هر چه ارتفاع افزایش مییابد ، پرتو فرابنفش قویتر میشود. در عرض جغرافیایی بالاتر ، جو نازکتر نمیتواند پرتو فرابنفش را به اندازهای که سطح دریا ، تصفیه میشود ، کاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قویتر است.

 • آفتاب سوختگی شدید میتواند خطرسرطان را به میزان ۵۰درصد افزایش دهد. اثر پرتو فرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد. نحوه واکنش پوست شما به میزان پرتوتابیده شده به زمینه ژنتیکی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی میشوید مناطق حساس مانند لبهایتان ، بینی و کف دستهایتان را باید محافظت کنید. از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست توصیههای زیر ارائه شده است که برای کاهش خطر سرطان پوست به کار ببندید.

 • خود را در معرض تابش نور خورشید بویژه در اواسط روز و بین ساعات ۱۰صبح و ۳بعد از ظهر کمتر قرار دهید.
  کرمهای ضدآفتاب حداقل با ۱۵-SPF یا بیشتر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید میباشد ، به کار ببرید.
  کرمهای ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار حتی در روزهای ابری به کار ببرید. پس از شنا کردن یا عرق کردن ، کرم را مجددا استفاده کنید.

 • ازلباسهایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشانید و روی صورت شما سایه ایجادکنید. (کلاههای لبه دار هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه میافکند.)
  ازکودکان خود مراقبت کنید. از در معرض قرار گرفتن آنها در نور خورشید بویژه زمانی که شدت دارد (بین ساعت ۱۰صبح تا ۳بعد از ظهر) خودداری کنید. در ضمن کرمهای ضد آفتاب در کودکان ۶ماهه و بالاتر استفاده کنید. از مصرف کرمهای ضد آفتاب برای کودکان کمتراز ۶ماه خودداری کنید.

 • در صورتی که تغییری در پوست شما ایجاد شد ، خالها دچار تغییراتی شدند یازخمی ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

 • حتی آفتاب گرفتن های طولانی و استفاده از دستگاههای برنزه کننده پوست نیز موجب آسیب بهپوست میشود. اگر چه هر فردی ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود ولی این افراد درمعرض خطر بیشتری هستند:
  * افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آنها روشناست.
  * افرادی که تعداد زیادی خالهای بزرگ و با اشکال نامنظم دارند.
  * افرادیکه در خانواده آنها فرد یا افرادی سابقه ی سرطان پوست داشته اند.

  * سابقه مواجههطولانی با نور شدید آفتاب یا سابقه آفتاب سوختگی شدید دارند.
  *زندگی در مکانهاییکه ارتفاع زیاد دارند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند.
  * افرادی که به علتی پرتودرمانی شده اند.

 • سرطان پوست خصوصاً در مراحل اولیه ممكن است شباهت زیادی به ضایعات سرطانی نداشته ، بلكه بیشتر شبیه لكه های معمولی پوستی باشد. به همین دلیل هر ضایعه مزمن و غیرعادی باید مورد توجه قرار گیرد. خصوصاً هر تغییری در اندازه ، رنگ ، شكل یا ضخامت خال ها را باید تحت نظر داشت. سعی كنید نشانه های سرطان پوست را یاد بگیرید تا در صورت مواجهه با تغییرات مشكوك ، آن ها را به موقع كشف نمایید.

 • بهترین راه محافظت از پوست این است كه هیچ چیز را بی اهمیت تلقی نكنید و اگر كمترین تردیدی دارید به متخصص پوست مراجعه كنید. پزشك ممكن است بیوپسی (نمونه برداری بافتی) انجام دهد و قطعه كوچكی از ضایعه را برداشته و به آزمایشگاه بفرستد تا معلوم شود كه ضایعه خوش خیم یا پیش سرطانی و بدخیم می باشد.

 • این نوع سرطان پوستی معمولاً به شكل یك برجستگی كوچك است كه اغلب روی سر ، گردن و دست ها ایجاد می شود. البته گاهی این سرطان روی تنه به شكل لكه های قرمز رنگ دیده می شود. این سرطان در سیاه پوستان نادر است ولی در سفید پوستان شایعترین نوع سرطان پوستی به شمار می آید. بیمارانی كه به این نوع سرطان مبتلا می شوند ، اكثراً پوست روشن دارند و معمولاً موها و رنگ چشم آن ها نیز روشن می باشد. پوست این افراد در مقابل آفتاب معمولاً به راحتی می سوزد و برنزه نمی گردد. این نوع سرطان انتشار سریعی ندارد و بنابراین ممكن است ماه ها تا سال ها طول بكشد تا اندازه آن به حدود 1/5-1 سانتیمتر برسد.

 • برای درمان سرطان های سلول های بازال از روش های مختلفی بسته به نوع و محل ضایعه و نیز سن فرد مبتلا می توان استفاده كرد

 • برداشتن ضایعه با مقداری از پوست سالم اطراف به عنوان حاشیه اطمینان ، به روش جراحی.

 • تراشیدن ضایعه با وسیله ای به نام كورت و سوزاندن كف و قاعده ضایعه تراشیده شده با سوزن های الكتریكی (كوتر).

 • مالیدن كرم 5-FU(كرم 5-فلوئورواوراسیل) برای انواع سطحی و كوچك سرطان سلول های پایه ای.

 • این سرطان پوست ممكن است به شكل یك برآمدگی یا یك لكه پوسته دار قرمز رنگ بروز كند. این سرطان دومین سرطان شایع پوستی در بیماران با رنگ پوست روشن می باشد. سرطان سلول های اسكواموس در هر جایی از بافت پوششی از جمله مخاط ها ممكن است بروز كند ، اما در نواحی باز پوست كه در تماس با آفتاب می باشند بیشترین شیوع را دارد. گرچه سرطان فوق معمولاً برای مدتی محدود به لایه های فوقانی باقی می ماند ، اما در صورت عدم درمان ، نهایتاً به بافت های عمقی نفوذ می كند. در تعداد كمی از بیماران نیز از طریق گردش خون به سایر بافت هایی كه دور از ضایعه اصلی قرار دارند انتشار پیدا می كند ، كه اگر چنین اتفاقی بیفتد می تواند كشنده باشد. سرطان هایی كه روی لب ، پوشش های مخاطی ، زخم های مزمن و ضایعات التهابی پوست ایجاد می شوند شانس بیشتری برای انتشار دارند.

 • چون تماس طولانی مدت و مزمن با نور خورشید مهمترین علت بروز اسكواموس است ، لذا این تومورها را بیشتر روی نواحی غیرپوشیده بدن (مثل صورت ، گردن ، پوست بدون موی سر ، دست ها ، شانه ها ، بازوها و ناحیه پشت) می بینیم. لاله گوش و لب پایین به خصوص در معرض خطر بیشتری هستند.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.