!-- -->

کاهو

کاهو و خواص آن

کاهو در بارداری،کاهو چینی،کاهو سکنجبین،کاهو پیچ،کاهو فرانسوی

در واقع می توان گفت که کاهو از سبزی های بسیار مفیدی است که علاوه بر خواص درمانی، مصرف غذایی نیز دارد و در میان سبزی ها، تاریخی کهن داردو بسیار برای بدن مفید است .بهتر است بدانید که كاهو یكی از قدیمی ترین سبزیجات در دنیا است که منشاء آن در هندوستان و آسیای مركزی وجود دارد. گفتنی است که كاهو طبق مداركی كه بدست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می شده است و یك قرن قبل از میلاد به روم راه پیدا کرده است و غذای مهمی برای رومیان به شمار می رفته است .لازم است بدانید که كاهو گیاهی است یک ساله كه دارای برگ های پهن و دراز و سبز ، با طعم كمی شیرین می باشد.و برای مصارف خانگی و در سالاد بیشتر استفاده می گردد و خواص فراوانی دارد.

کاهو ،خواص کاهو
جالب ست بدانید که انواع مختلف كاهو كه در حال حاضر در آمریكا كشت می گردد حدود 16 نوع می باشد كه در تمام طول سال وجود دارد.روی هم رفته دو دسته كاهو وجود دارد:

1- كاهوی پرورشی و اهلی كه در سالاد استفاده می گردد كه كاهوی گرد HEAD LETTUCE و كاهو ئ ایرانی ROMAINE LETTUCE از انواع با اهمیت آن است. كاهوی

ایرانی از نظر مواد غذایی از كاهوی گرد بهتر می باشد. لازم به ذکر است  که كاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد، زیرا دارای مقدر زیادی الیاف است كه تولید گاز و

نفخ در معده می كند و نفاخ می باشد.

کاهو ،خواص کاهو

فواید کاهو برای سلامتی بدن را بشناسید:

جالب است بدانید که كاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب می باشد. دانشمندان علم تغذیه و گیاه شناسی برای کاهو خواص متعددی را بیان نموده اند که در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم:

بهتر است بدانید که کاهو، یک داروی تسکین دهنده و آرام بخش طبیعی می باشد زیرا شامل مقدار کمی از یک ماده ی شیمیایی به نام لاکتوسین است که وقتی به مقدار زیاد مصرف گردد، باعث سستی در بدن می گردد.

کاهو ،خواص کاهو
لازم به ذکر است که کاهو خون را صاف و تمیز می کند.

بنابراین امام صادق (ع) فرمود: کاهو بخورید، زیرا خون را صاف می کند.

بهتر است بدانید که کاهو به خصوص نوعی از آن که دارای برگ هائ زرد می باشد، غذایی زودهضم است و خواب آرامی را به دنبال خواهد داشت از این رو رسول

خدا(ص) فرمود: کاهو، خواب آور و برای هضم غذابسیار مفید و موثر می باشد.

امام رضا (ع) فرمودند: تا می توانید کاهو بخورید ، زیرا کاهو رقت خون را از بین می برد و بهتر از سایر سبزی ها، خون را تصفیه می نماید.

کاهو ،خواص کاهو

این سبزی خوشمزه را با شربت سنکجین میل بفرمایید.

کاهو برای یبوست نافع است

جالب است بدانید که بوی سیر با جویدن کاهو، جعفری یا خوردن شیر، سیب یا عسل برطرف می شود. همچنین گذاشتن مقداری چای خشک در دهان و قورت دادن گفتنی است که روزانه مصرف نصف یا یک حبه سیر خام توصیه می شود.

با خوردن گیاهان مانند کاهو خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهید

برای جلوگیری از دندان درد مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از جمله سبزیجات، باعث کاهش پلاک دندان و در نتیجه جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. از جمله این مواد می‌توان به کلم پیچ، کلم بروکلی، خیار، گل کلم، گوجه فرنگی، کاهو، تربچه و … اشاره کرد.

اطباء سنتی معالجه سرخک را نظیر معالجه سرخجه، مزاج این بیماری را گرم دانسته و بیمار را از خوردن داروها و غذاهای گرم منع نموده‌اند. بعلاوه مصرف مسهل یا داروهای ملین را نیز بسیار مضر دانسته و نوشته‌اند که باید به این گرنه افراد داروهای سرد مزاج و قابض داده شود. مانند تخم خشخاش، تخم کاهو، تخم گشنیز، بنفشه، نیلوفر، عناب و سپستان از هر کدام برای خردسالان یک مثقال و برای بزرگسالان دو مثقال اخذ و جوشانده و روزی دو وعده و چند رو زبه مریض داده شود. برنج نیز غذای مناسبی برای درمان آن می‌باشد.

چون کهیر دارای مزاج گرم و صفراوی است، علاج آن با داروهای تنظیم‌کننده ترشحات صفراوی و داروهای سرد مزاج است. داروی روز اول منضجی است از گل بنفشه، تخم سبز خیار، تخم کاهو، تخم خشخاش، تخم گشنیز، نیلوفر، عناب و سپستان به مقدار دو مثقال از هر کدام که همه را جوشانده و روز اول (نصف را صبح و نصف را عصر) می‌خورند. مسهل آن مقدار پنج مثقال از پوست هلیله‌ی زرد است که در آب جوش ریخته و به مدت چهل و هشت ساعت می‌گذارند تا خوب خیسانده شود و سپس آن را فشرده و از پارچه‌ای صاف نموده و ناشتا یک وعده می‌خورند. روزی که مسهل خورده می‌شود، نباید نان خورده شود. البته این مقدار برای افراد بالغ است و افراد کوچک‌تر به نسبت کوچکی و یا خردسالی باید مقدار کمتری مصرف نمایند. ضمناً باید از خوردن غذاهای زیاد چرب و سرخ‌کرده و ادویه‌ها و غذاهای گرم مزاج بپرهیزند. از غذاهای ساده و آبمیوه‌های سرد مزاج و یا معتدل استفاده نمایند و جهت کاهش خارش بدن می‌توانند مخلوط نشاسته و کافور را در سرکه حل کرده و بر بدن بمالند و به منظور پیشگیری از بروز مجدد بیماری لازم است مدتی پس از بهبودی نیز پرهیز خود را نگه دارند.

درمان چربی خون ؛ ورزش کردن و دویدن، کاهش وزن، سیگار نکشیدن، مصرف روغن‌های خوب و مناسب(مثل روغن زیتون تصفیه شده، روغن حیوانی و روغن کنجد)، اجتناب از مصرف زیاد برخی مواد غذایی(مثل سیب زمینی، آرد، شکر، برنج سفید و…)، حجامت، استفاده از گوشت سفید، سیر، شوید، شاهتره، کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید، عناب، قره قات، بنفشه، انار، اسپرزه، کدو، خیار، ترشک، بر هندی، کاهو و تخم کاهو، قدومه، سپستان و سماق.

کاهو و خواص آن

خیار

گوجه

هویج