تره فرنگی

تره فرنگی و خواص آن

تره فرنگی به انگلیسی،تره فرنگی چیست،تره فرنگی در بارداری،تره فرنگی english،تره فرنگی خواص

درباره تره فرنگی و خواصش چقدر میدانید؟

بهتر است بدانید که تره‌فرنگی با طعمی بهتر و شیرین‌تر از پیاز، مزه غذا را بدون اینکه طعم خود را قالب کند، بهتر می‌کند. البته تره فرنگی از خانواده پیاز، موسیر و پیازچه است که شباهت زیادی با پیاز‌چه نیز دارد.در واقع تره فرنگی مثل پیازچه، پیازی کوچک و ساقه‌ای استوانه‌ای شکل و سفیدرنگ دارد که به برگهای پهن، سبز و پیچیده منتهی می شود.قابل ذکر است که تره فرنگی‌ها، حدود 30 سانتیمتر طول و حدود 2.5 تا 5 سانتیمتر قطر دارد.بدنیست بدانید که مزه‌ و طعم آن مانند موسیر اما کمی شیرین‌تر و خوش مزه تر می باشد.

تره فرنگی،خواص تره فرنگی
فواید تره‌فرنگی را بشناسید

بدنیست بدانید که تره فرنگی مثل سیر و پیاز از خانواده گیاهی به‌نام آلیوم (Allium) است به دلیل یکی بودن خانواده تره‌فرنگی و سیر و پیاز،‌ حاوی موادی یکسان می‌باشند که برای سلامتی مفید و موثر است.
کم شدن کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون با تره فرنگی
جالب است بدانید که دانشمندان مشاهده کرده اند که گیاهان خانواده آلیوم، کلسترول بد(LDL) خون را کاهش می‌دهند در حالیکه همزمان با آن کلسترول خوب) HDL) را نیز افزایش می‌دهند. در واقع این فعالیت بسیار برای جلوگیری از پیشرفت و افزایش پلاکهای خونی که منجر به گرفتگی رگها و بیماریهای قلبی در بیماران دیابتی می‌گردد بسیار بااهمیت است. بدنیست بدانید که اگر این پلاکها بدون توقف رشد نمایند، سبب حمله قلبی یا سکته می‌شوند. گیاهان آلیوم، حتی موجب کاهش فشار خون بالا، که عامل دیگری برای حمله قلبی و یا سکته می‌باشد، هم می‌گردد.
تره فرنگی،خواص تره فرنگی

تقویت سلامتی با تره فرنگی

بدنیست بدایند که مصرف گیاهان آلیوم، دو تا چندین دفعه در هفته، موجب کاهش ابتلاء به سرطان روده و پروستات می‌شوند.در واقع تحقیقات انجام شده بر روی تاثیر آلیوم بر سرطانها، نشان داده است که موادی درون این غذاها است که توانایی حفاظت از سلولهای روده را در مقابل عوامل سرطان‌زا داردواین فوق العاده است.لازم به ذکر است که اگرچه مواد موجود در تره فرنگی مانند مواد موجود در سیر و پیاز است، اما میزان آنها بسیار کم می باشد.بدنیست بدانید که به همین دلیل برای بدست آوردن تاثیر این مواد باید از مقدار زیادی تره فرنگی استفاده کرد. البته خوشبختانه طعم شیرین و ملایم آن موجب می‌شود که خوردن آن به مقدار زیاد، سهل باشد.

تره فرنگی،خواص تره فرنگی

چگونه تره فرنگی راانتخاب و نگهداری نماییم

خوب است بدانید که تره فرنگیها با برگهایی به رنگ سبز تیره و گردنی سفید مشخص شده‌اند. البته یک تره فرنگی خوب نباید زردرنگ و پلاسیده باشد و حتی نباید پیاز آن شکسته و ضرب دیده باشد. در واقعاگرچه تره فرنگی‌های بزرگتر و بلندتر فیبر بیشتری داشته باشد، تنها آنهایی را انتخاب نمایید که 2 تا 5 سانت طول داشته باشند.جالب است بدانید که تره فرنگی را می‌توان برای چند روز بدون اینکه فاسد شوند در یخچال نگهداری نمود. البته تره فرنگیها را باید درکیسه‌ای قرار داد تا رطوبت خود را از دست ندهند. تره فرنگی پخته شده اگرچه زود فاسد می‌شود،‌ اما می‌توان آن را برای 2 روز در یخچال نگهداری نمود. تره فرنگی را می‌توان برای 3 ماه در فریزر نگهداری کرد.

تره فرنگی،خواص تره فرنگی

امیدواریم از خواص سرشار این سبزی بهره مند شوید.

برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

درمان موضعی کهیر (به صورت ضماد،پماد،شستشو دهنده )
شستشوی بدن با ماست و سدر وشاهتره.2-دود کردن اسفند حساسیت را از بین می برد.3-مالیدن آب کلم پیچ یا برگ آن بر روی پوست.4-قرار دادن مخلوط مغز موز با سرکه و آبلیمو(چند بار در شبانه روز).5-مالیدن له شدن تره یا آب آن بر پوست.6-له شده پخته شلغم روی پوست.7-له شده سیر روی جوشهاتذکر: این مورد با احتیاط کامل اجرا شود چون ممکن است مقدار زیاد سیر باعث تاول شود.می توانید از خاکستر سیر استفاده کنید چون داروی جوش ها می باشد.8-مالیدن شاهتره روی پوست9-له شده پنیرک و گزنه.این روشها کهیر را تسکین می دهد وبه طور موقت و در مواقع اضطراری مفید هستند.

تره فرنگی و خواص آن

مطالب مرتبط:

تره

پیاز

سیر