آمپيم‌

آمپيم‌ چیست؟

آمپيم‌،درمان آمپيم‌,بيماري آمپيم,آمپیم ریه,آمپیم چگونه بیماری است و چطور درمان می شود,

پیشگیری از بیماری آمپیم ریه در سالمندان,آمپیم را چگونه باید کنترل کرد

بیماری آمپیم را چقدر می شناسید؟؟

به عبارتی بیماری آمپیم عبارت است از تجمع چرک در یکی از حفرات بدن فرد بیمار واقعیت این است که :آمپیم معمولاً عارضه‌ای از عفونت‌های ریه یا قفسه سینه مثل ذات‌الریه و سل می‌باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب اتفاق می افتد و فرد بیمار را درگیر می کند.قابل توجه است که در رحم، مننژ، آپاندیس و مفاصل نیز آمپیم دیده می‌شود. اما به طور معمول در فضای اطراف ریه ها، بین لایه های پرده جنب دچار عفونت، اتفاق می افتد. آمپیم به علت استفاده از آنتی بیوتیک ها تقریباً به ندرت اتفاق می افتد

آمپيم‌،درمان آمپيم‌,بيماري آمپيم,آمپیم ریه

علایم آمپیم در فرد مبتلا به بیماری چیست؟

علائم بیماری آمپیم ریه عبارتند از: سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و نفس نفس زدن

بهتر است بدانید درد قفسه سینه که می تواند از یک ناراحتی مبهم تا درد شدید، متغیر باشد. درد غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می شود. درد ممکن است به

قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابدو بدتر شود.

تنفس تند و سطحی

لرز

تب

خستگی شدید

سرفه خشک

تنفس بد بو

کاهش وزن

علل بیماری آمپیم :

عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه، سل، یا آبسه ریه (دمل چرکی) ریه می تواند مسبب بیماری آمپیم باشد.

روی هم خوابیدن ریه یا آسیب به قفسه سینه هم دلیل دیگری است .

وجود سرطان در سایر نقاط بدن هم تاثیر گذار است .

لوپوس

نارسایی احتقانی در قلب فرد بیمار

مبتلا بودن به بیماری کلیه

دچار بودن به بیماری کبد

جالب است بدانید خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی آمپیم می گردد.

جراحی برای باز کردن دمل چرکی و تخلیه چرک صورت می گیرد‌

آمپيم‌،درمان آمپيم‌,بيماري آمپيم,آمپیم ریه

عوامل تشدید کننده بیماری آمپیم :

تغذیه نامناسب فرد

سیگار کشیدن افراد

خستگی یا کار زیاد

آب و هوای سرد و مرطوب

محیط زندگی شلوغ و غیر بهداشتی

عوارض آمپیم :

مننژیت (عفونت پرده مغز)

پریکاردیت (عفونت پرده دور قلب)

آندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)

آبسه مغز

راه های تشخیص آمپیم  :

آزمایش چرک جمع شده و کشت آن

رادیوگرافی قفسه سینه

شمارش گلبول های سفید خون

سی تی اسکن

سونوگرافی

پیشگیری از بیماری آمپیم :

بهتر است بدانید در صورت بروز هر گونه بیماری یا عفونت جدی که ممکن است باعث آمپیم شود، برای درمان سریعا به پزشک مراجعه نمایید و درمان را شروع نمایید.

آمپيم‌،درمان آمپيم‌,بيماري آمپيم,آمپیم ریه
درمان بیماری آمپیم :

درمان موفقیت آمیز به درمان بیماری زمینه ای مثل بیماری سل بستگی دارد. برای درمان معمولاً نیاز به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک وجود دارد

و بیمار غالبا باید بستری گرددو تحت درمان قرار گیرد.

بهتر است بدانید خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می گردد.

جراحی برای باز کردن دمل چرکی و تخلیه چرک، به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد، صورت می گیرد‌.

بهبودی کامل حدود دو ماه زمان می بردتا درمان کامل شود.

رژیم غذایی برای بیمار مبتلا به آمپیم :

آمپيم‌،درمان آمپيم‌,بيماري آمپيم,آمپیم ریه

رژیم خاصی توصیه نمی شود. تحت نظر پزشک مکمل های ویتامینی بخورید و مایعات بیشتری بنوشید. سیگار نکشید.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

داشتن تب

 زیاد شدن درد فرد

بدتر شدن تنگی نفس

داشتن سرفه خشک و بدون خلط

 تیره شدن ناخن های دست یا پا

داشتن  خلط خونی

با رعایت نکات ذکر شده امیدواریم بهبودی زودتر حاصل شود.

آمپيم‌

آمبولی ریه چیست

ذات الریه

تاکنون 27 نظر ثبت شده است.

 1. آمپیم (Empyema) عبارت است از تجمع چرک در یکی از حفرات طبیعی بدن مانند پرده جنب (فضای اطراف ریه‌ها). آن را باید از آبسه، که تجمع چرک در حفره تازه تشکیل شده‌است افتراق داد.

 2. آمپیم معمولاً عارضه‌ای از عفونت‌های ریه یا قفسه سینه مثل ذات‌الریه و سل می‌باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب رخ می‌دهد. در رحم، مننژ، آپاندیسیت و مفاصل نیز آمپیم دیده می‌شود.

 3. علائم آمپیم پلورال عبارتند از : سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و کوتاهی تنفس shortness of breath .درد قفسه سینه غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می‌شود. درد ممکن است به قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابد . تنفس تند و سطحی است . برای تشخیص آزمایش چرک آسپیره شده و کشت آن و نیز رادیوگرافی قفسه سینه انجام می‌گیرد. ابزارهای تشخیصی دیگر عبارتند از شمارش گلبولهای سفید خون، سی تی اسکن و سونوگرافی.

 4. درمان موفقیت‌آمیز به بیماری زمینه‌ساز بستگی دارد. خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می‌شود.درمان معمولاً شامل جراحی برای بازکردن حفره عفونی شده و تخلیه چرک به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد است. این روش توراکوسنتز نامیده می‌شود.

 5. هنگامی که چرک مایع، ضخیم و loculated شود، یک جراحی درمانی قفسه سینه به نام thoracotomy با decortication مورد نیاز است. این شامل بازکردن قفسه سینه، خارج کردن مایع، تمیز کردن مواد ضخیم عفونی از ریه و سپس قرار دادن لوله قفسه سینه در حالی که عفونت (معمولاً با کمک آنتی بیوتیک) clears می‌شود. برای درمان معمولاً به تجویز دوز بالای آنتی‌بیوتیک نیاز است و بیمار غالباً باید بستری شود.

 6. آمپیم‌ عبارت‌ است‌ از تجمع‌ چرک‌ در یکی‌ از حفرات‌ بدن‌. معمولاً در فضای‌ اطراف‌ ریه‌ها بین‌ لایه‌های‌ پرده‌ جنب‌ دچار عفونت‌، اتفاق‌ می‌افتد. آمپیم‌ به‌ علت‌ استفاده‌ از آنتی بیوتیک ها تقریباً به‌ ندرت‌ رخ‌ می‌دهد.

 7. علایم‌ شایع‌

  درد قفسه‌ سینه‌. این‌ درد می‌تواند از یک‌ ناراحتی‌ مبهم‌ تا درد تند و تیز، متغیر باشد. درد غالباً با سرفه‌ یا تنفس‌ بدتر می‌شود. درد ممکن‌ است‌ به‌ قسمت‌ پایینی‌ قفسه‌ سینه‌ یا شکم‌ گسترش‌ یابد.
  تنفس‌ تند و سطحی‌
  لرز
  تب
  خستگی‌ شدید
  سرفه‌ خشک‌
  تنفس‌ بد بو
  کاهش‌ وزن‌

 8. عارضه‌ای‌ از:

  عفونت‌های‌ ریه‌ یا قفسه‌ سینه‌، مثل‌ ذات الریه، سل، یا آبسه ریه
  روی‌ هم‌ خوابیدن‌ ریه‌ یا آسیب‌ به‌ قفسه‌ سینه‌
  وجود سرطان در سایر نقاط‌ بدن‌
  بیماری‌ از گروه‌ بیماری‌های‌ درگیر کننده‌ بافت‌ همبند و عروق‌، مثل‌ لوپوس‌ اریتمای‌ منتشر
  بروز عفونت در نقطه‌ای‌ دیگر از بدن‌ که‌ به‌ قفسه‌ سینه‌ گسترش‌ یافته‌ باشد.
  نارسایی‌ احتقانی‌ قلب
  بیماری‌ کلیه
  بیماری‌ کبد

 9. در صورت‌ بروز هر گونه‌ بیماری‌ یا عفونت جدی‌ که‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ آمپیم‌ شود، برای‌ درمان‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ کنید.

 10. درمان‌ موفقیت‌آمیز به‌ کشف‌ و درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز بستگی‌ دارد.
  خارج‌ کردن‌ چرک‌ از فضای‌ تجمع‌ چرک‌ باعث‌ تسریع‌ بهبود می‌شود. برای‌ درمان‌ معمولاً نیاز به‌ تجویز دوز بالای‌ آنتی بیوتیک وجود دارد و بیمار غالباً باید بستری‌ شود.

 11. عوارض‌ احتمالی‌

  مننژیت (عفونت‌ پرده‌ پوشاننده‌ مغز )
  پریکاردیت (عفونت‌ پرده‌ دور قلب )
  آندوکاردیت (عفونت‌ دریچه‌های‌ قلب‌)
  آبسه مغز

 12. برای‌ تشخیص‌، کشت‌ چرک‌ و نیز عکس‌برداری‌ از قفسه‌ سینه‌ با اشعه‌ ایکس‌ انجام‌ می‌گیرد.
  درمان‌ معمولاً شامل‌ جراحی‌ برای‌ باز کردن‌ حفره‌ عفونی‌ شده‌ و تخلیه‌ چرک‌ است‌. این‌ روش‌ توراکوسنتز نامیده‌ می‌شود.
  سیگار نکشید.

 13. درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

  اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ آمپییم‌ را دارید.
  اگر یکی‌ از موارد زیر هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد:
  تب‌
  زیاد شدن‌ درد
  بدتر شدن‌ تنگی‌ نفس‌
  سرفه‌ خشک‌ و بدون‌ خلط‌ شود
  بستر ناخن‌های‌ دست‌ یا پا تیره‌ شود.
  در خلط‌ خون ظاهر شود

 14. آمپیم مجموعه ای از چرک (سلول های مرده و مایع آلوده) در داخل حفره های بدن است. معمولا، این چرک داخل حفره پلور ، و یا “فضای جنب وارد می شود.” حفره پلور فضای باریک بین سطح ریه ها و پوشش داخلی قفسه سینه است.

  آمپیم‌ عبارت‌ است‌ از تجمع‌ چرک‌ در یکی‌ از حفرات‌ بدن‌. معمولاً در فضای‌ اطراف‌ ریه‌ها بین‌ لایه‌های‌ پرده‌ جنب‌ دچار عفونت‌، اتفاق‌ می‌افتد. آمپیم‌ به‌ علت‌ استفاده‌ از آنتی‌بیوتیک‌ها تقریباً به‌ ندرت‌ رخ‌ می‌دهد.

 15. درد قفسه‌ سینه‌ تنفس‌ تند و سطحی‌ خستگی‌ شدید سرفه‌ خشک‌ تنفس‌ بد بو

 16. علائم آمپیم ریه عبارتند از: سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و نفس نفس زدن.

  درد قفسه سینه که می تواند از یک ناراحتی مبهم تا درد شدید، متغیر باشد. درد غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می شود. درد ممکن است به قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابد

 17. علائم آمپیم پلورال عبارتند از : سرفه، تب، درد قفسه سینه، تعریق و کوتاهی تنفس shortness of breath .درد قفسه سینه غالباً با سرفه یا تنفس بدتر می شود. درد ممکن است به قسمت پایینی قفسه سینه یا شکم گسترش یابد . تنفس تند و سطحی است . برای تشخیص آزمایش چرک آسپیره شده و کشت آن و نیز رادیوگرافی قفسه سینه انجام می گیرد. ابزارهای تشخیصی دیگر عبارتند از شمارش گلبولهای سفید خون، سی تی اسکن و سونوگرافی.

 18. علل بیماری

  عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه، سل، یا آبسه (دمل چرکی) ریه

  روی هم خوابیدن ریه یا آسیب به قفسه سینه

  وجود سرطان در سایر نقاط بدن

  لوپوس

  نارسایی احتقانی قلب

  بیماری کلیه

  بیماری کبد

 19. درمان موفقیت آمیز به بیماری زمینه ساز بستگی دارد. خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می شود.درمان معمولاً شامل جراحی برای بازکردن حفره عفونی شده و تخلیه چرک به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد است. این روش توراکوسنتز نامیده می شود. درمان موفقیت آمیز به درمان بیماری زمینه ای مثل بیماری سل بستگی دارد. برای درمان معمولاً نیاز به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک وجود دارد و بیمار غالبا باید بستری شود. خارج کردن چرک از فضای تجمع آن باعث تسریع بهبودی می شود. جراحی برای باز کردن دمل چرکی و تخلیه چرک، به خصوص اگر چرک هنوز مایع باشد، صورت می گیرد . بهبودی کامل حدود دو ماه زمان می برد.

 20. هنگامی که چرک مایع، ضخیم و loculated شود، یک جراحی درمانی قفسه سینه به نام thoracotomy با decortication مورد نیاز است. این شامل بازکردن قفسه سینه، خارج کردن مایع، تمیز کردن مواد ضخیم عفونی از ریه و سپس قرار دادن لوله قفسه سینه در حالی که عفونت (معمولاً با کمک آنتی بیوتیک) clears می شود. برای درمان معمولاً به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک نیاز است و بیمار غالباً باید بستری شود.

 21. مطلب مفید وگیرا بود

 22. خیلی خیلی ممنونم

 23. آمپیم یک عفونت حفره قفسه سینه است. برعکس پنومونی که عفونت بافت ریه را مبتلا می کند، در این حالت فضای جنبی یعنی فضای بین ریه و جدار قفسه سینه عفونی می شود. آمپیم در واقع به دنبال عفونت ریه یا پنومونی ایجاد می شود. واکنش التهابی به دنبال پنومونی سبب تجمع مایع در فضای جنبی شده وعفونت این مایع موجب تشکیل آمپیم در آن فضا می گردد. یعنی عفونت از طریق پنومونی به مایع واکنشی پلور وارد شده، تولید چرک کرده و نهایتا آمپیم ایجاد می شود.

 24. بیماری آمپیم عبارت است از تجمع چرک در یکی از حفرات طبیعی بدن مانند پرده جنب (فضای اطراف ریه ها). آن را باید از آبسه، که تجمع چرک در حفره تازه تشکیل شده است افتراق داد. آمپیم معمولاً عارضه ای از عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه و سل می باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب رخ می دهد. در رحم، مننژ، آپاندیسیت و مفاصل نیز آمپیم دیده می شود.

 25. آمپیم معمولاً عارضه ای از عفونت های ریه یا قفسه سینه مثل ذات الریه و سل می باشد که به دنبال گسترش عفونت به پرده جنب رخ می دهد. در رحم، مننژ، آپاندیس و مفاصل نیز آمپیم دیده می شود. اما به طور معمول در فضای اطراف ریه ها، بین لایه های پرده جنب دچار عفونت، اتفاق می افتد. آمپیم به علت استفاده از آنتی بیوتیک ها تقریباً به ندرت رخ می دهد.

 26. هنگامی که چرک مایع، ضخیم و loculated شود، یک جراحی درمانی قفسه سینه به نام thoracotomy با decortication مورد نیاز است. این شامل بازکردن قفسه سینه، خارج کردن مایع، تمیز کردن مواد ضخیم عفونی از ریه و سپس قرار دادن لوله قفسه سینه در حالی که عفونت (معمولاً با کمک آنتی بیوتیک) clears می شود. برای درمان معمولاً به تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک نیاز است و بیمار غالباً باید بستری شود.