زیره سیاه

زیره سیاه و خواص آن

زیره سیاه به انگلیسی،زیره سیاه برای لاغری،زیره سیاه و لاغری،زیره سیاه چه خواصی دارد،زیره سیاه و بارداری

زیره کرمانی زیره بسیار مشهوری است.نام‌هاي‌ رايج‌ و معروف زيره سياه :زيره‌، زيره‌ رومي‌، زيره کرماني‌، شاه‌زيره‌، کرويا، کمون‌ رومي‌،قرنباد می باشد . جالب است بدانید که زيره‌ سياه‌ گياهي‌ است‌ دوساله‌ که‌ ارتفاع‌ آن‌ به‌ 30 تا 80 سانتيمتر مي‌رسد،البته ريشه‌اش‌ راست‌ و دوکي‌ شکل‌ و گوشت‌دار و ساقه‌اش‌ بي‌کرک‌ و شفاف‌ است‌ و برگ هايش‌ به‌ رنگ‌ سبز و در قسمت‌ بالایی ساقه‌ داراي‌ دمبرگ‌ کوتاهي‌ است‌ که‌ انتهاي‌ آن‌ به‌صورت‌ غلافي‌ ساقه‌ را فرامي‌گيرد، درواقع گل‌ آذين‌ آن‌ چتر مرکب‌ و گل هايش‌ کوچک‌ و سفيد رنگ‌ است‌ و ميوه‌اش‌ بيضي‌ شکل‌ به‌ رنگ‌ قهوه‌اي‌ تيره‌ يا مايل‌ به‌ زرد و شفاف‌ می باشد و زيره در کرمان اکثریت سطح کشت را دارد.

زیره سیاه،خواص زیره سیاه

خواص‌ و اثرات‌ دارويی زیره سیاه را بشناسید: بدنیست بدانید که طبع‌ زيره‌ سياه‌ خيلي‌ گرم‌ و خشک‌ می باشد. لازم به ذکر است که زيره‌ سياه‌ داراي‌ خواص‌ مدر، بادشکن‌، مقوي‌، زيادکننده‌ شير، قاعده‌آور، نيرودهنده‌، ضد کرم‌، هضم‌ کننده‌، ضد تشنج‌، قابض‌، معرق‌، مقوي‌ معده‌، قاطع‌ اسپرم‌ می باشد.گفتنی است که زيره‌ سياه‌ در موارد بلع‌ هوا، نفخ‌ شکم‌، رفع سوءهاضمه‌، تسهيل‌ هضم‌ غذا، دل‌ پيچه‌ کودکان‌، انگل‌ معده‌ و روده‌، دفع‌ بادهاي‌ کليه‌ و مثانه‌، تنگي ‌نفس‌، خفقان‌ سرد، سکسکه‌ نفخي‌، استسقاء کاربردی است.

زیره سیاه،خواص زیره سیاه

جالب است بدانید که خوردن‌ زيره‌ سیاه يا روغن‌ آن‌ در برطرف کردن سوءهاضمه‌ و دل‌ دردهاي‌ کودکان‌ موثر است‌.در ضمن زيره‌ سیاه دارايی خاصيت‌ ضدگرفتگي‌ دارد و براي‌ برطرف کردن گرفتگي‌هاي‌ دوران‌ قاعدگي‌ مفيد می باشد. بدنیست بدانید که دم‌ کرده‌ يک‌ قاشق‌ مرباخوري‌ ميوه‌ له‌ شده‌ زيره‌ سياه‌ در نيم‌ ليتر آب‌ جوش‌ براي‌ تنبلي‌ اعمال‌ گوارشي‌ 2 ـ 1 گرم‌ ، بي‌اشتهايي‌، باد يا درد روده‌ مصرف‌ مي‌شود و دانه‌ زيره‌ را يا مي‌جوند و يا از گرد گياه‌ مخلوطي‌ در آب‌ ميل‌ نمایید.

زیره سیاه،خواص زیره سیاه

بهتر است بدانید که مصرف دم کرده زيره سياه و يا جويدن آن در برطرف کردن و کاهش دردهاي ناشي از قاعدگي، دردهاي روده وبي اشتهايي بسيار مؤثر است،لازم به ذکر است که دم کرده زيره سياه همراه با گياه ” اوجي ” در رفع اسهال، نفخ و سندرم تحريک پذيري روده مفيد و موثراست. لذا مصرف آن به افراد داراي مشکلات مذکور پیشنهادمی شود.

زیره سیاه،خواص زیره سیاه

از زیره برای موارد مذکور استفاده کنید.

به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

در واقع برای تهیه روغن خارخسک، آب گیاه تازه را با روغن کنجد می‌پزند و دم می‌کنند. جالب است بدانید که خاصیت این گیاه در رفع ناتوانی‌های جنسی درصورتی‌که میوه آن را سه‌بار با شیر دم کنند و سپس میل کنید، به‌مراتب قوی‌تر خواهد بود. منظور از سه‌بار دم‌کردن با شیر، این است که پس از هر بار دم‌کردن، آن را خشک کرده و مجدد دم کنند. البته چنانچه دم‌کرده خارخسک با جوز ارقم (غده‌های زیرزمینی زیره) خورده شود، برای برطرف کردن کرم معده، بسیار موثر است. ضماد خاکستر گیاه نیز برای کاهش دردهای روماتیسم، خوب و نافع است.

زیره سیاه و خواص آن

مطالب مرتبط:

زیره سبز

رازیانه

فلفل سیاه

خرفه

هل