دانه سویا

دانه سویا و خواص آن

دانه سویا خوراکی،دانه سویا کالری،دانه سویا بو داده،دانه سویا در بارداری،دانه سویا برای لاغری

جالب است بدانید که سویا قرنهاست كه غذای مردم آسیا به ویژه چین  است .در واقع چینی ها آن را همراه با برنج بعنوان غذای اصلی خود مصرف می نمایند.بهتر است بدانید که ایالات متحده آمریكا بزرگترین تولید كننده سویا می باشد و تقریبا دو سوم محصول كل دنیا را تولید می نماید . سویا در ایران بنام (لوبیا روغنی ) ،‌( لوبیا چینی ) سوژا و دانه سویا معروف و شناخته شده است .لازم به ذکر است که دانه سویا به بزرگی یك نخود كمی مسطح و گرد است . قابل ذکر است که دانه سیاه سویا بشتر در طب گیاهی مصرف دارد ولی از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده می كنند . در واقع سویا بعلت داشتن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انسان کاربرد دارد.

دانه سویا،خواص دانه سویا

تركیبات شیمیایی سویا را بشناسید:
بدنیست بدانید که سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K و كمی كاروتن می باشد . همچنین در سویا كلروفیل و آنتی بیوتیكی بنام كاناوالین یافت می شود. در واقع دانشمندان موفق شده اند كه از لوبیای سویا یك نوع آنتی بیوتیك ارزان قیمت تهیه كنند كه مورومیكس نامیده شده است  و باكتریهای مضر روده را برطرف می کند.واقعیت این است که سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در كشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می كنند .

دانه سویا،خواص دانه سویا
خوب است بدانید که روغن سویا كه از فشردن دانه های له شده و سیاه بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز دارد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت 15 در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان دارد.
خواص داروئی دانه سویا:
در واقع  دانه سویا مقوی و باد شكن می باشد.بهتر است بدانید که دانه سویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است . جالب است بدانید که شیر سویا غذای مفیدی برای كودكان است .در واقع نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب می باشد  زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای كه تبدیل به قند می شود در آن كم می باشد.

دانه سویا،خواص دانه سویا
بهتر است بدانید که دانه های سبز سویا را له كرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها كه در اثر ادرار بوجود آمده موثر و مفید می باشد قابل ذکر است که سویا برای مبتلایان به نقرس و روماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید و موثر است.

دانه سویا،خواص دانه سویا
قابل ذکر است که برای تمیز كردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده نمایید حتی کسانی که مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده كنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف نمایند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود .بدنیست بدانید که سویا سنگ كیسه صفرا را شكسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده كنید در بدن شما سنگ كیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ كیسه صفرا دارید رژیم خود رابه سویا تغییر دهید.

بدنیست بدانید که به گفته درمانگران طب سنتی استفاده از ترکیب برابر پودر سنجد با سویا ی بوداده و مخلوط کردن یک قاشق از آن با یک لیوان شیر و یک قاشق عسل بهترین دارو برای درمان نرمی و پوکی استخوان می باشد. لازم به ذکر است که در صورتی که برگ‌های سنجد را در روغن زیتون بجوشانید تا برگ‌ها نرم و له شوند و از این روغن برای ماساژ سر استفاده نمایید، سبب تقویت موها و افزایش رشد تارهای مو می‌شوید.

فيبرها حركات روده را تسهيل مي كنند و يبوست را از بين مي برند. سبزي ها و ميوه هاي تازه، كاهو، كلم ، حبوبات، نخود، هويج، سويا، نان سبوس دار ، برنج، انجير، آلو و زردآلو داراي فيبر زيادي هستند.

در رژیم لاغری خوب و پیشرفته سویا یکی از اجزای اصلی رژیم لاغری است

زیاده روی در مصرف چربی به خصوص چربی های ترانس و اشباع شده دیر یا زود زنگ سکته را به صدا در خواهد آورد. چربی ها باعث افزایش کلسترول بد خون و کاهش کلسترول خوب خون می شوند. کلسترول بد خون در جداره ی رگ ها تجمع کرده و باعث می شوند که قلب برای تنظیم کردن خون در بدن به زحمت بیفتد. این مسئله به افزایش فشار خون، تصلب شرایین، سکته قلبی یا سکته مغزی منجر می شود. توصیه می کنیم در آشپزخانه از روغن زیتون، سویا، کانولا و کلزا استفاده کنید. ماهی، مرغ، بوقلمون، حبوبات از جمله لوبیا را دریابید. مصرف لبنیات پرچرب را کنار گذاشته و از انواع کم چرب استفاده کنید. در حین خرید از انتخاب محصولات غذایی که حاوی چربی های ترانس هستند بپرهیزید.

اگر مبتلا به کم کاری تیروئید هستید از خوردن سویا پرهیز کنید

دانه سویا و خواص آن

مطالب مرتبط:

لوبیا

لوبیا سبز