خواص و فواید تاجریزی

خواص و فواید تاجریزی

بهتر است بدانید که تاجریزی گیاهى است از خانواده‏Solanaceae ، علفى و یکساله و کوتاه به بلندى کمتر از نیم متر، برگهاى آن سبز تیره، بیضى‏ شکل، کامل، نوک‏ تیز و کناره ‏هاى برگ داراى دندانه ‏هاى درشت با دمبرگ بلند به ساقه متصل می باشد.البته گلهاى آن سفید است و در طول تابستان ظاهر مى‏شود و قابل مشاهده است . قابل ذکر است که میوه آن کروى و در ابعاد و شبیه آلولبالوى کوچک، ابتدا سبزرنگ است ولى پس از رسیدن سیاه مى‏شود. بدنیست بدانید که داراى دم کوتاه که در بن میوه به شکل پنج گوشه سبزى شبیه بن بادمجان مشاهده مى‏ شود.

خواص و فواید تاجریزی
در واقع تاج‏ریزى سیاه از نظر طبیعت طبق رأى حکماى طب سنتى خیلى سرد و خشک می باشد. در موارد مختلف معمولا از استعمال خارجى تاجریزی استفاده مى‏ گردد.

خواص و فواید تاجریزی

بهتر است بدانید که ضماد ساییده برگ تاجریزی براى سردرد، ورم پرده دماغ و کمپرس دم‏کرده تاجریزی و بخور تاجریزی براى زکام، نزله و سردرد نافع است.جالب است بدانید که میوه تاجریزی را به مقدار محدود مى‏ خورند، ولى برگهاى تاجریزی سمّى است و قابل خوردن نمی باشد. به‏ هرحال چه میوه و چه برگ و سایر قسمتهاى گیاه باید در حد مجاز و با احتیاط و با نظر کارشناس گیاه‏ درمانى و پزشک مصرف گردد.

خواص و فواید تاجریزی

لازم به ذکر است که  این گیاه، کاهنده تب، بندآورنده خون، ضدّ درد، مُسکن، مُلیّن، مُدر، مُعرّق، مخدّر، ضد روماتیسم، ضد سرفه و ضد آسم می باشد.البته  خوردن مقدار کمی از میوه رسیده و تازه آن برای برطرف کردن یبوست، مناسب است. در واقع برای بهره‌برداری از این گیاه، مصرف روزانه سه‌مرتبه از دو تا چهار گرم خشک‌شده آن به‌صورت دم‌کرده، توصیه شده است.

خواص و فواید تاجریزی

لازم به یادآوری است که میوه خشک‌شده تاج‌ریزی‌های رنگین (زرد، نارنجی و قرمز)، یکی از اقلام دارویی معروف “جوشانده یا خورده‌جوشانده” است که اغلب همراه با پرسیاوش، گل زوفا، گل بنفشه، ختمی خبازی، عناب و سپستان مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد. این داروی ترکیبی، در طب سنتی بسیار رایج می باشد و به عنوان تب‌بُر، مُسکّن و مُلیّن، به‌ ویژه برای کودکان به کار می‌رود.

میوه تاجریزى سیاه‏

طبیعت آن سرد و خشک است.

ترکیب شیمیایى: روغن- آلکالوئیدهاى سولانین و ساپونین.

خواص درمانى: 1- آن را بخورید. ملّین و مسهل است، مخدّر، خواب‏آور و برطرف‏کننده عطش مفرط مى‏باشد.

2- نوشیدن آب جوشانده آن یا خوردن مقدارى از تازه آن فشارخون را پایین مى‏آورد.

3- تازه آن را له کنید و ضماد نمایید. خارش بدن را تسکین مى‏دهد.

4- کمى از خشک آن را در سر چپق یا پیپ یا سر قلیان بریزید و آتش بزنید و دود آن را پاى دندان نگه دارید. دندان دردى که از گرمى و حرارت باشد ساکت مى‏شود.

5- آن را با عدس به اندازه مساوى بجوشانید و با آب نیمگرم آن قرقره کنید. دیفترى را درمان مى‏کند.

6- آن را بخورید و بر فضیب هم بمالید از احتلام زیاد جلوگیرى مى‏کند.

7- خشک آن را با دانه‏هایش نرم بسایید و بخورید. قى‏آور است، شن کلیه و مثانه و مجارى ادرار

منبع :http://mousatebnoor.tebyan.net/

منبع :yjc.ir

منبع :http://boalii.ir/

تاجریزی

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.