خواص و فواید کوهوش سیاه

خواص و فواید کوهوش سیاه

لازم به ذکر است که اولین بار سرخپوستان آمریکای شمالی از این گیاهی برای درمان بیماری‮ها بهره جستند و سپس آن را به استعمارگران اروپایی معرفی کردند. در واقع در اواسط دهه 0591 استفاده از توت‮مار در درمان بیماری‮های زنانه بسیار شایع است.قابل ذکر است که بعضی افراد کوهوش سیاه را مستقیما روی پوست می‮مالند زیرا اعتقاد دارند استفاده از آن موجب بهبود و تقویت پوست می‮ گردد. به‮ همین منوال بعضی دیگر از آن برای دیگر مشکلات پوستی مثل آکنه، برداشتن زگیل یا حتی برداشتن خال استفاده کرده ‮اند ولی این‮کاربردها دیگر شایع نیستند.در سال‌های اخیر، این گیاه به عنوان درمان گیاهی برای PMS و متعادل کننده هورمون‌های بدن مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوبیت پیدا کرده است. خاصیت ضد اسپاسمودیک این گیاه موجب تسکین گرفتگی‌های عادت ماهانه می‌شود. دلیل اصلی گر گرفتگی، ترشح هورمون (LH) است که کوهوش سیاه ترشح این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد و در نتیجه گُر گرفتگی کاهش می‌یابد. در آلمان از این گیاه به وفور برای درمان سردرد، خستگی و درد مفاصل در دوران یائسگی استفاده می‌شود.

خواص و فواید کوهوش سیاه

جالب است بدانید که تحقیقات اخیر درباره اثر درمانی جایگزینی هورمونی (HRT) این گیاه منجر به محبوبیت فوق العاده ی آن به خصوص به عنوان داروی درمان علائم یائسگی شده است.در واقع  این گیاه دارویی که بومی آمریکاست، گفتنی است که بیشتر در دنیا به عنوان گیاهی برای درمان بیماریهای زنان معروف شده است و کاربرد دارد. بدنیست بدانید که کوهوش سیاه به عنوان یک انتخاب خوب برای درمان علائم قاعدگی شناخته می شود.لازم به ذکر است که  هرچند تحقیقات درباره اثراگذاری این گیاه متفاوت است، در واقع اما این گیاه اثر خود را به صورت تجربی در تسکین علائم قاعدگی نظیر گر گرفتگی، تعریق شبانه، اختلال خواب، تحریم پذیری عصبی و سردرد می گردد.

خواص و فواید کوهوش سیاه

بارداری و شیردهی: بهتر است بدانید که احتمال میرود که مصرف کوهوش سیاه در دوران بارداری یا شیردهی مضر باشد. البته از آنجایی که این گیاه تاثیراتی مشابه هورمون زنانه دارد، میتواند منجر به افزایش خطر سقط جنین گردد.

خواص و فواید کوهوش سیاه

سرطان سینه : گفتنی است که این احتمال وجود دارد که مصرف کوهوش سیاه وضعیت مبتلایان به سرطان سینه را وخیمتر سازد. البته زنانی که مبتلا به سرطان سینه هستند یا بودهاند یا احتمال ابتلا به این بیماری در آنها فراوان است باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند.

خواص و فواید کوهوش سیاه

ناراحتیهای کبدی: بعضی گزارشها بیانگر آن هستند که مصرف کوهوش سیاه تاثیر منفی بر کبد دارد. لازم به ذکر است نقش این گیاه در بیماریهای کبد هنوز با قطعیت به اثبات نرسیده است. در واقع تا دستیابی به نتایج قطعی، افرادی که به بیماریهای کبدی مبتلا هستند باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند.

کوهوش سیاه برای درمان دیسک گردن مفید است

منبع: کتاب Eyewitness companion: Herbal Remedies

منبع:پارسی گرد

کوهوش سیاه

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.