خواص و مضرات کلم قمری برای سنگ کلیه در دوران بارداری چیست

کلم قمری

کلم قمری ,کلم قمری چیست,کلم قمری به انگلیسی,کلم قمری پلو شیرازی,کلم قمری پلو,کلم قمری ویکی پدیا,کلم قمری+سنگ کلیه,کلم قمری پلو با مرغ,کلم قمری در بارداری

کلم قمری , کلم قمری چیست , کلم قمری+سنگ کلیه , کلم قمری در بارداری

توضیحاتی در مورد کلم قمری

کلم قُمری یا کلم سر یا کلم سنگی یا کلم قنبیط (در تلفظ عامیانه اهالی شهر قم: قنبید) یا داش کلم از انواع سبزی و از خانواده کلم است.کلم قمری، منبع غنی ای از ویتامین ث، ویتامین دی و فلزاتی چون کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیز ترکیبات سولفیدی و آلدئیدی است؛ اندکی هم ویتامین‌های گروه آ و ب دارد. نامورترین غذاهایی که در ایران با کلم قمری می‌پزند، عبارتند از: آش کلم قمری، کلم قمری پلو و آبگوشت قنبید.کلم قمری (شلغم آلمانی)، یک سبزی غده‌ای از خانواده براسیکاست. خانواده براسیکا شامل کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل است و از اروپا می‌آید. نام علمی آن براسیکا اولراسه است. کلم قمری یا کلم قنبیط در مناطق معتدل رشد کرده و ۵۵-۶۰ روز بعد برداشت می‌شود. این سبزیجات، در پاییز و زمستان ظاهر می‌شود. کلم قمری خام، طعمی تند و شبیه به ترکیبی از ریشه بروکلی و شلغم دارد. کلم قمری پخته، کمی شیرین است. کلم قمری، پوستی سفید، سبز کم‌رنگ و بنفش دارد اما درون آن، به رنگ سفید خامه‌ای است.در این مطلب از سایت جسارت در مورد کلم قمری صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

کالری کلم قمری

کلم قُمری را در کشورمان با نام های متعددی مثل کلم سر یا کلم سنگی یا کلم قنبیط (در تلفظ عامیانه اهالی شهر قم: قنبید) یا داش کلم می خوانند. کلم قمری: کالری کمتر، فقط ۱% ارزش روزانه هر ۱۰۰ گرم کلم قمری فقط ۲۷.۰ (۱۱۳ کیلوژول) کالری دارد که فقط ۱% ارزش روزانه است. کالری آن از کربوهیدرات، ۲۲.۰ (۹۲.۱ کیلوژول)، از چربی، ۰.۸ (۳.۳ کیلوژول) و از پروتئین، ۴.۱ (۱۷.۲ کیلوژول) است. بنابراین کلم قمری برای یک رژیم عالی، موثر است.

مصرف کلم قمری

۱. کلم قمری یک سبزیجات رژیمی عالی است. کالری پایین اما فیبر بالایی دارد. مصرف کلم قمری، تاثیرات مثبت بلند مدتی بر سلامتی شما می‌گذارد اما وزن‌تان را افزایش نمی‌دهد. ۲. کلسترول را پایین می‌آورد. کلسترول، از انواع غذاهای چرب به وجود می‌آید. غذای چرب، کلسترول خون را افزایش می‌دهد. چربی کلم قمری پایین است اما فیبر بالایی دارد. کلم قمری: فیبر بالا (۳.۶ گرم یا ۱۴% ارزش روزانه) کربوهیدرات کل در ۱۰۰ گرم کلم قمری، چیزی حدود ۶.۲ گرم یا فقط ۲% ارزش روزانه است. اما فیبر رژیمی آن ۳.۶ گرم یا ۱۴% ارزش روزانه است. این نشان می‌دهد که مصرف کلم قمری بسیار مفید است و فواید زیر را داراست: ۳. در کاهش وزن مؤثر است. فیبر به ما احساس سیری می‌دهد، بنابراین حتی اگر میزان غذای ما کافی نباشد، از خوردن میان‌وعده یا پرخوری پرهیز می‌کنیم. ۴. خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. گوارش درست باعث وزن ایده‌آل بدن می‌شود. در واقع، خطر چاق شدن فرد را از بین می‌برد. بنابراین، فیبر به کاهش خطر بیماری قلبی و سکته کمک می‌کند. ۵. سلامت پوست را حفظ می‌کند. فیبر، توانایی رفع انواع سموم، باکتری و قارچ دستگاه گوارش، مانند عوامل ایجاد آکنه و تیرگی پوست، را دارد. خواص کلم قمری ۶: از هموروئید جلوگیری می‌کند. هموروئید به دلیل مدفوع سفت و التهاب اطراف مقعد ایجاد می‌شود. مصرف منظم فیبر، باعث عملکرد مناسب روده و نرم شدن مدفوع می‌شود.

کلم قمری , کلم قمری چیست , کلم قمری+سنگ کلیه , کلم قمری در بارداری

ویتامین‌ کلم قمری

ویتامین‌های موجود در ۱۰۰ گرم کلم قمری فراوانند. ویتامین‌ها گروه‌هایی از ترکیبات ارگانیک هستند که وزن مولکولی کمی داشته و نقش مهمی در عملکرد اعضاء بدن دارند و بدن قادر به تولید آنها نیست. بنابراین، ویتامین باید از مصارف روزانه ما تامین شود. برخی ویتامین‌های موجود در کلم قمری در فهرست زیر آمده‌اند: – ویتامین A ۳۶.۰ واحد بین‌المللی یا ۱% ارزش روزانه – ویتامین C ۶۲.۰ میلی‌گرم یا ۱۰۳% ارزش روزانه – ویتامین E (آلفا توکوفرول) ۰.۵ میلی‌گرم یا ۲% ارزش روزانه – ویتامین K ۰.۱ میکروگرم یا ۰% ارزش روزانه – تیامین ۰.۱ میلی‌گرم یا ۳% ارزش روزانه – ریبوفلاوین ۰.۰ میلی‌گرم یا ۱% ارزش روزانه – نیاسین ۰.۴ میلی‌گرم یا ۲% ارزش روزانه – ویتامین B۶ ۰.۲ میلی‌گرم یا ۸% ارزش روزانه – فولات ۱۶.۰ میلی‌گرم یا ۴% ارزش روزانه بدن برای رشد، حداقل به ۱۳ نوع ویتامین نیاز دارد، از جمله: A، C، D، E، K و B (تیامین، ریلوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک، بیوتین، ویتامین B۶، ویتامین B۱۲ و فولات). دو نوع ویتامین در مقادیر بالایی در کلم قمری یافت می‌شوند. ویتامین C در حدود ۶۲.۰ میلی‌گرم و ۰.۲ میلی‌گرم ویتامین B۶.

عوارض کلم قمری

کلم قمری حاوی گواتروژن است. گواتروژن‌ها تقریبا در تمام سبزیجات کروسیفر (چلیپاییان) مانند گل کلم، بروکلی و غیره وجود دارد. این ترکیبات باعث ورم غده تیروئید می‌شود و افرادی که مشکل تیروئید دارند بای از خوردن آن اجتناب کنند.

کلم قمری چیست

کلم قمری که با نامهای “کلم سنگی” و “کلم سر” نیز شناخته میشود، هم خانواده شلغم است و به رنگ‌های سفید، آبی و بنفش دیده میشود. ساقه آن شبیه شلغم بوده و برگها و دمبرگهای طویل از آن مشعب میگردد. ارزش غذایی آن تقریبا شبیه خواص گل کلم و مقدار ویتامین برگ‌های آن بیش از ساقه است. ساقه‌ هوایی و ضخیم گیاه ارزش غذایی دارد و در بعضی از کشورها نیز از برگ آن استفاده می‌کنند. خواص کلم قمری در بیشتر موارد مشابه خواص کلم برگ بود، مهمترین فواید درمانی آن شامل خاصیت هضم کننده و کمک به درمان سوء هاضمه، پیشگیری از سرطان و کاهش بیماری‌های التهابی است.

کلم قمری گیاهی یک ساله

کلم قمری گیاهی یک ساله است. قسمت مصرفی این گیاه قسمتی از ساقه آن می باشد که به صورت کروی شکل و گوشتی در روی خاک قرار می گیرد. کلم قمری را به صورت پخته در برخی غذاها مصرف می کنند. در کلم قمری، ساقه هوایی آن که ضخیم می شود مورد تغذیه قرار می گیرد. در بعضی از کشورها نیز از برگ آن استفاده می کنند. این نوع کلم طعم تندی داشته و مزه آن ترکیبی از طعم کلم پیچ، شلغم و تربچه است.

کلم قمری در طب سنتی

بر اساس طب سنتی طبع سبزی کلم قمری گرم و خشک است. آش کلم قمری و کلم پلویی مشهورترین غذاهایی هستند که با این نوع کلم تهیه می شوند. مهمترین خواص درمانی کلم قمری شامل موارد زیر میگردد: کلم قمری به دلیل دارا بودن ترکیبات مفید لوتون و زیکسانتین در محافظت از چشم و پیشگیری از ضعف بینایی تأثیر دارد. به دلیل وجود مواد آنتی اکسیدان فراوان در کلم قمری، این سبزی نیز همانند سایر گروه میوه ها و سبزیجات دارای خاصیت ضد سرطانی و پیشگیری از بروز انواع سرطان است. انواع کلم به خصوص کلم قمری سرشار از مواد مورد نیاز بدن نظیر ویتامین ث، بتاکاروتن و آهن است و باعث تولید گلبول‌های قرمز بیشتری میشود. به همین دلیل اگر دچار کم خونی هستید، مصرف روزانه‌ کلم قمری برای شما مفید خواهد بود. کاهش درد و درمان بیماری های التهابی از دیگر خواص کلم قمری است. کلم قمری حاوی ماده ای به نام گلوکوزینولات است که غضروف استخوان‌ها را تقویت کرده و از سایش آنها پیشگیری میکند و به همین دلیل برای پیشگیری از آرتروز نیز بسیار مفید میباشد. استفاده از کلم قمری برای درمان سوختگی و التیام جای زخمها مفید است، همچنین یکی دیگر از خواص کلم قمری تسریع سرعت درمان دمل و جوش است. کلم قمری نیز همانند سایر خانواده کلمها دارای خاصیت ضد باکتریایی است و به طور کلی برای درمان بیماری ها مفید میباشد. مصرف کلم قمری میتواند مانع گرفتگی رگهای خونی شده و از همین رو در کاهش احتمال بروز سکته موثر است. قرار دادن کلم قمری در رژیم غذایی، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و باعث افزایش قدرت دفاعی بدن علیه بیماری‌ها میشود. کلم قمری منبع خوب فولات است که برای ساخته شدن آنتی بادی‌ها و گلبول‌های سفید لازم است.

ارزش غذایی کلم قمری

برگ کلم قمری حاوی ویتامین د، ث و عناصر غذایی کلسیم، فسفر و پتاسیم است. مواد و ترکیبات موثر موجود در غده یا ساقه کلم قمری نیز شامل ویتامین ث، پتاسیم و همچنین مقادیری از ویتامین های گروه ب میباشد. لازم به ذکر است پختن طولانی مدت کلم قمری، باعث از بین رفتن بیش از ۵۰ درصد ارزش تغذیه‌ای آن میشود. جدول ارزش غذایی و خواص کلم قمری مقدار در 100 گرم مواد و محتویات 29 کیلو کالری انرژی 0/11 گرم چربی 1/8 گرم پروتئین 6/7 گرم کربوهیدرات 2/8 گرم قند 1/1 گرم فیبر 21 میلی گرم سدیم 340 میلی گرم پتاسیم 25 میلی گرم کلسیم 45 میلی گرم فسفر 0/4 گرم آهن 0/132 میلی گرم مس 19 میلی گرم منیزیم 0/143 میلی گرم منگنز 12 میکروگرم فولات 54/1 میلی گرم ویتامین ث 35 واحد ویتامین آ 0/154 میلی گرم ویتامین ب6

مضرات کلم قمری

زیاده روی در مصرف کلم قمری باعث ایجاد نفخ و سوء هاضمه میگردد. کلم قمری نیز همانند سایر انواع کلم، دارای مواد گواترزا بوده و بنابراین لازم است افراد مبتلا به گواتر و اختلالات غده تیروئید از زیاده‌روی در مصرف کلم قمری اجتناب کنند. افراط در مصرف کلم قمری برای افرادی که دچار حساسیت و خارش بدن هستند، همچنین برای مبتلایان به بیماری بواسیر مضر است.

نام علمی کلم قمری

نام علمی کلم قمری : Brassica oleracea var. gongylodes در این گیاه ساقه هوایی آن که ضخیم می شود مورد تغذیه قرار می گیرد. در بعضی از کشورها نیز از برگ آن استفاده می کنند. کلم قمری به رنگهای سفید، آبی و بنفش دیده می شود. طول دوره رویش این گیاه بسیار کوتاه است و به عبارت دیگر مدت کمی زمین را اشغال می کند و از این نظر می توان این گیاه را به راحتی در تناوب زراعی قرار داد.

ریزمغذی کلم قمری

در هر نوع کلم، نوعی ریزمغذی به هنگام جویده و یا خرد شدن آزاد می شود. این ماده کبد را تحریک می کند تا آنزیم های موجود در موادشیمیایی سرطان زا سم زدایی شود.خوردن ۳ یا ۵ بار کلم سنگ یا هر نوع کلم در هفته، خطر ابتلا به سرطان را ۶۰ درصد کاهش می دهد. ویتامین C موجود در آن برای تولید کلاژن مفید برای پوست، بافت های پیوندی، تاندون، غضروف و تقویت سیستم دفاعی بدن لازم است. فولیک اسید موجود در آن از بیماری های متعدد مادرزادی پیشگیری می کند. فرد را در برابر بیماری های التهابی مانند آرتروز محافظت می کند. این گیاه را که سرشار از پروتئین است می توان جایگزین گوشت کرد. ویتامین A موجود در آن برای تقویت بینایی موثر است. کلم سنگ که غنی از فیبر است به عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند و مانع یبوست می شود. مصرف آن به افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه شده است.

کلم قمری , کلم قمری چیست , کلم قمری+سنگ کلیه , کلم قمری در بارداری

انتخاب کلم قمری

برای اینکه از مزایای کلم بیشترین استفاده را ببرید، سعی کنید کلمی را انتخاب نمایید که قطر سه اینچی دارند. برگ‌های آن باید کامل باشد . کلم قمری کوچک‌تر طعم بیشتری دارد. از آنجایی که کلم قمری مزایای زیادی برای سلامت بدن دارد باید از آن استفاده کنید. سعی کنید کلم قمری را به صورت رشته‌های نازک برش دهید و به صورت خام در سالاد استفاده نمایید. همچنین می‌توانید آن را کبابی کنید.

کلم قمری یا کلم سنگ

کلم سنگ، گیاهی متعلق به خانواده کلم، بومی کشور بلژیک است. این گیاه که در تمامی سال کشت می شود، ارزش غذایی بالایی دارد و سرشار از ویتامین C، A فیبر و فولیک اسید است. * کلم سنگ با تقویت سیستم دفاعی بدن، عملکرد قلب و مویرگ ها را بهبود می بخشد و از گرفتگی رگ ها جلوگیری می کند و علائم آسم را کاهش می دهد. * یکی از ویژگی های مهم این گیاه کاهش خطر بروز انواع مختلف سرطان از جمله ریه، روده بزرگ، پروستات و سینه است. * رژیم غذایی سرشار از آن مانع سکته و آب مروارید می شود و خطر بروز بیماری ام اس، فشار خون بالا و دیابت را نیز کاهش می دهد. * در هر نوع کلم، نوعی ریزمغذی به هنگام جویده و یا خرد شدن آزاد می شود. این ماده کبد را تحریک می کند تا آنزیم های موجود در موادشیمیایی سرطان زا سم زدایی شود. * خوردن ۳ یا ۵ بار کلم سنگ یا هر نوع کلم در هفته، خطر ابتلا به سرطان را ۶۰ درصد کاهش می دهد. * ویتامین C موجود در آن برای تولید کلاژن مفید برای پوست، بافت های پیوندی، تاندون، غضروف و تقویت سیستم دفاعی بدن لازم است. * فولیک اسید موجود در آن از بیماری های متعدد مادرزادی پیشگیری می کند. * فرد را در برابر بیماری های التهابی مانند آرتروز محافظت می کند. * این گیاه را که سرشار از پروتئین است می توان جایگزین گوشت کرد. * ویتامین A موجود در آن برای تقویت بینایی موثر است. * کلم سنگ که غنی از فیبر است به عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند و مانع یبوست می شود. * مصرف آن به افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.