خواص و عوارض قرص ویاگرا تاخیری زنانه چیست

خواص و عوارض قرص ویاگرا تاخیری زنانه چیست

قرص ویاگرا قرص ویاگرا ,قرص ویاگرا چیست,قرص ویاگرا برای زنان,قرص ویاگرا زنانه,قرص ویاگرا تاخیری,قرص ویاگرا برای خانمها,قرص ویاگرا ویکی پدیا,قرص ویاگرا زنان,قرص ویاگرا بانوان,قرص ویاگرا ایرانی,قرص Viagra چیست,عوارض قرص ویاگرا چیست توضیحاتی …

علائم و درمان گیاهی آرتروز دست و گردن کمر و پا چیست

علائم و درمان گیاهی آرتروز دست و گردن کمر و پا چیست

آرتروز آرتروز ,بیماری آرتروز,آرتروز در بارداری,علائم آرتروز,درمان آرتروز,درمان آرتروز با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان آرتروز,آرتروز را چگونه درمان کنیم,آرتروز در کودکان,آرتروز در بزرگسالان,آرتروز در نوزادان,آرتروز در بهار,آرتروز در تابستان,آرتروز در …

7 توصیه برای درست تمیز کردن دندان ها

7 توصیه برای درست تمیز کردن دندان ها

7 توصیه برای درست تمیز کردن دندان ها خواص درست تمیز کردن دندان ها,فواید درست تمیز کردن دندان ها,درست تمیز کردن دندان ها درمانی,خاصیت درست تمیز کردن دندان ها,خواص درست تمیز کردن …

قار و قور شکم

قار و قور شکم به انگلیسی ,قار و قور شکم,قار و قور شکم در بارداری,قار و قور شکم نوزاد,قار و قور شکم بعد از غذا,قار و قور شکم نوزادان,قار و قور شکم سگ

قار و قور شکم , قار و قور شکم در بارداری , قار و قور شکم نوزاد , قار و قور شکم بعد از غذا

توضیحاتی در مورد قار و قور شکم

یک متخصص گوارش و کبد با بیان اینکه«بیشترین چیزی که باعث افزایش گاز معده و نفخ می شود نوع غذا و نحوه غذا خوردن فرد است» گفت:«افراد مبتلا نباید از غذاهایی که قابل هضم نیستند استفاده کنند.» دکتر امیر حسین فقیهی در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت:«گاهی برخی از افراد احساس می‌کنند شکمشان بیش از حد قار و قور می‌کند در حالی که گرسنه نیستند، این افراد دچار نفخ و احساس وجود گاز زیاد در روده‌ها و شکم خود می کنند و بسیاری از بیمارانی که این مشکل را دارند شاید معده آنها مثل افراد عادی تولید گاز کند اما به دلیل اینکه معده این افراد حساسیت زیادی دارد تصور می‌کنند که بیشتر از افراد معمولی دچار نفخ می‌شوند.» وی ادامه داد:«بیشترین چیزی که باعث افزایش گاز معده و نفخ می شود نوع غذا و نحوه غذا خوردن فرد است چرا که برخی از افراد عادات غذایی بدی دارند و غذای خود را آهسته نمی‌خورند بلکه غذا را با عجله و به همراه مایعات زیاد و مخصوصا مایعات گازدار مثل نوشابه‌های گازدار می خورند و یا عادت دارند غذا و یا نوشیدنی های خود را هنگامی که خیلی داغ است میل کنند یا عادت به آدامس جویدن‌های زیاد دارند که تمام این موارد می‌تواند بر این مشکل فرد نقش داشته باشد.» این فوق تخصص گوارش و کبد تصریح کرد:« افراد مبتلا نباید از غذاهایی که قابل هضم نیستند استفاده کنند به عنوان مثال مصرف انواع حبوبات و برخی سبزیجات مثل کلم باعث می شوند که باکتری های دستگاه گوارش شکسته شده و ایجاد اسیدهای چرب و در نهایت تولید گاز نماید.» دکتر امیرحسین فقیهی یادآور شد:« برای درمان افراد مبتلا ابتدا بایستی شرح حال کاملی از بیمار گرفته شود و معاینه دقیقی صورت گیرد تا بیمار مبتلا به بیماری‌های ارگانیک و یا انسداد روده‌ای نباشد که در صورت ابتلا به این بیماری مواد در داخل روده ها تجمع پیدا کرده و خوب دفع نمی‌شود.» وی خاطر نشان کرد:«پس از برطرف کردن این مشکلات باید روش غذا خوردن بیمار اصلاح شود و نباید پرخوری داشته باشد، از حجم غذاهای خود کم کند، با دهان بسته غذا بخورد، از مصرف زیاد مایعات خصوصا مایعات گازدار خودداری کند، مصرف زیاد سبوس ها، حبوبات، غذاهای فیبردار، برخی سبزیجات مثل کلم، پیاز، ترب، کلم بروکلی در افراد ایجاد حساسیت کرده و افراد دچار نفخ می‌شوند لذا باید از مصرف آنها خودداری کنند و می‌توان گفت تنها چیزی که کمتر باعث نفخ می شود برنج است.»

در این مطلب از سایت جسارت در مورد قار و قور شکم صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

علت قار و قور شکم

همانطور که اکثر شما می دانید مصرف غذاهای سنگین و گاهی فاقد کیفیت مطلوب همچون فست فود ها و غذاهای کنسرو شده و غذاهای نفاخ مانند نخود باعث ایجاد صدا در شکم می شود همچنین ضعف در دستگاه هضم غذا هم این صدا را به بار می آورد. زمانی که به دنبال مصرف غذایی نفخ ایجاد می شود این نفخ ایجاد شده باید از طریق مقعد و یا دهان خارج شود در غیر اینصورت در داخل شکم باقی مانده و با حرکت خود صدای قاروقور را ایجاد می کند.

قار و قور شکم و هیپوتالاموس

هیپوتالاموس بخش هماهنگ کننده دستورات بدن است که گرسنگی یکی از آنهاست. این هورمون در زمان گرسنگی با فرمان دادن به معده و انقباضات ماهیچه شکمی و افزایش اسیدهای موجود در معده و روده سبب ایجاد این صدا می شود.

درمان قار و قور شکم

اگر قاروقور شکم به دلیل گرسنگی باشد خوب ساده است که با مصرف غذا این صدا برطرف می شود اما اگر دلیل دیگری داشته باشد راه چاره چیز دیگری است. قدم اول رعایت در خوردن مواد غذایی است که به ان اشاره شد. قدم بعدی پرهیز از مصرف مخلفاتی همچون سالاد, سبزی, دوغ و نوشابه به همراه غذا است. همچنین گفتنی است که با جویدن به اندازه غذا و پرخوری نکردن تا حد بالایی این مشکل کنترل می شود. عصاره نعناع یک درمان گیاهی و سنتی و در عین حال بسیار موثر برای این مشکل است اما این بدان معنا نیست که هرچه می خواهید میل کنید و بعد مقداری از این عصاره را خورده و مشکلی هم پیش نیاید.

قار و قور شکم و گرسنگی

گرسنگی یکی از علل قار و قور کردن شکم است؛ زمانی که معده برای مدتی خالی می‌ماند و فرد احساس گرسنگی می‌کند، این حس توسط هورمون‌های اشتها به مغز منتقل می‌شود. این هورمون‌ها با اثر روی قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس، موجب ترشح واسطه‌هایی می‌شود که فرد را برای مصرف غذا متقاعد می‌کند. وی می‌افزاید: این هورمون‌ها علاوه بر این ‌که موجب می‌شود فرد غذا بخورد، روی جدار معده و روده هم تاثیراتی می‌گذارد؛ به عنوان مثال حرکات لوله گوارش را افزایش می‌دهد، ترشحات داخل لوله گوارش نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه این صداها به گوش می‌رسد. این پزشک متخصص با بیان این ‌که صدای شکم همیشه به دلیل گرسنگی ایجاد نمی‌شود، اظهار می‌کند: برای هدایت غذا به سمت جلو حتما نیاز است روده حرکاتی منظم داشته باشد. علاوه بر این، غذا باید در معده نیز حرکت کند تا به طور کامل هضم شود. بنابراین در چنین مواقعی هم صدای قار و قور شکم شنیده می‌شود. به گفته دکتر جعفری، قار و قور شکم صدای جلو رفتن غذا و مایعات در روده و معده است و مشکل خاصی به حساب نمی‌آید.

صدا و قار و قور شکم

صدای شکم اغلب مشکل و بیماری مهمی نیست، اما گاهی ممکن است به دلیل افزایش تولید گاز در روده که نتیجه و عارضه شرایطی خاص است، فرد چنین وضعیتی را تجربه کند، اما چه زمانی این مساله ناشی از بیماری است و در چه مواقعی طبیعی؟ دکتر جعفری در پاسخ این سوال می‌گوید: شرایط و بیماری‌هایی خاص که اغلب خطرناک نیستند و سبب افزایش تولید گاز در روده می‌شود، می‌تواند باعث قار و قور کردن و نفخ شکم شود. به گفته وی، افراد ممکن است به دلایل مختلفی با چنین شرایطی روبه‌رو شوند؛ در این مواقع نفخ با افزایش گاز روده و برآمده شدن شکم همراه و به مشکلات فرد اضافه می‌شود. این پزشک متخصص به عللی که موجب افزایش تولید گاز در دستگاه گوارش می‌شود، اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: اگر فعالیت روده به گونه‌ای باشد که گاز بیشتر از حد طبیعی تولید کند یا این‌که از مواد غذایی تولیدکننده گاز استفاده شود، ممکن است با این مشکل روبه‌رو شویم. وی درباره سایر علل ایجاد نفخ می‌گوید: زمانی که هنگام صرف غذا مقداری هوا وارد دستگاه گوارش شود، باید منتظر چنین وضعیتی باشید؛ افرادی که هنگام غذا خوردن صحبت می‌کنند و کسانی که تند و باشتاب غذا می‌خورند، باید دقت داشته باشند با این شیوه مقداری از هوای محیط وارد معده‌شان خواهد شد و در نتیجه گاز معده و روده نیز افزایش می‌یابد. دکتر جعفری می‌افزاید: بعضی بیماری‌ها با افزایش تعداد باکتری‌های روده یا دیر حرکت کردن غذا از روده‌ها، موجب افزایش گاز و در نتیجه نفخ می‌شود. به عنوان مثال روده مبتلایان به دیابت، حرکات کندی دارد و در نتیجه باکتری‌ها بیشتر با غذا تماس داشته و گاز تولید می‌کنند. به گفته وی در برخی بیماری‌ها مانند سندرم روده تحریک‌پذیر با این‌که میزان تولید گاز طبیعی است، اما روده احساس می‌کند بیشتر از حد معمول گاز تولید شده است و در نتیجه احساس نفخ ایجاد می‌شود.

رفع قار و قور شکم

اگر شما هم با این مشکلات روبه‌رو شده باشید، حتما دوست دارید به شیوه‌ای نفخ و صدای شکم‌تان کاهش یابد. دکتر جعفری با بیان این که دی‌اکسیدکربن گاز اصلی ایجادکننده نفخ است، می‌گوید: گازی که وارد معده می‌شود یا باید از طریق دهان خارج ‌شود یا بتدریج جذب روده و وارد خون شده یا این که به سمت روده حرکت کند و دفع ‌شود. به گفته وی، زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند و بر اساس شرح حال و علائم بالینی وی، وجود برخی بیماری‌ها رد می‌شود، می‌توان با رعایت رژیم غذایی مناسب این مشکل را برطرف کرد. دکتر جعفری درباره رژیم غذایی مناسب برای این افراد می‌گوید: در صورتی که رژیم غذایی‌ حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات باشد، فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کند؛ بنابراین غذاهایی که حاوی مقدار زیادی سیب‌زمینی، ذرت و جو باشد، می‌تواند موجب بروز نفخ شود. علاوه بر این، برخی افراد ممکن است با خوردن شیر با این مشکل مواجه شوند، چون آنزیمی که باید لاکتوز را تجزیه کند، در بدن این افراد وجود ندارد. به گفته این فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد مصرف بستنی، ماست، پنیر، حبوبات، آدامس، سویا و شیرین‌کننده‌های مصنوعی نیز می‌تواند برای برخی افراد نفخ ایجاد کند و به همین دلیل بهتر است این مواد از رژیم غذایی فرد بیمار حذف شود. علاوه بر این، مصرف غذاهای حاوی فیبر نیز ممکن است سبب تشدید نفخ شود، بنابراین توصیه می‌شود افرادی که نفخ می‌کنند، ولی یبوست ندارند تا حد امکان از رژیم کم‌فیبر استفاده کنند. وی با اشاره به اهمیت نقش ورزش، توضیح می‌دهد: با توجه به این‌که ورزش باعث منظم شدن حرکات طبیعی روده می‌شود، بسیار مهم است که این افراد ورزشی ملایم مانند پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود بگنجانند. دکتر جعفری درباره استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌گوید: استفاده از قرص‌ها و محصولات پروبیوتیک برای ایجاد توازنی که در روده‌ها به هم خورده، مفید است و باعث کاهش نفخ می‌شود.

قار و قور شکم نشانه‌ای از یک مشکل گوارشی

معمولا اولین دلیلی که از سوی همه مطرح می‌شود، گرسنگی است، اما این صداها طبیعی است یا می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل گوارشی باشد.

قار و قور شکم و حرکت غذا در مسیر روده

باید گفت سروصدای درون معده،‌ بخش عادی فیزیولوژی معده و روده محسوب می‌شود و در بیشتر موارد متوجه آن نمی‌شوید ولی هنگام گرسنگی یا پس از غذا خوردن، ممکن است خودتان یا اطرافیان این صداها را بشنوید. صدای شکم، بیشتر به دلیل حرکت غذا در مسیر روده ایجاد می‌شود.

قار و قور شکم و غذاهای غیرقابل هضم

تا زمانی که روده خالی است، صدای معده داخل شکم می‌پیچد که نشان می‌دهد مجاری معده و روده به خوبی کار می‌کنند. علاوه بر این که حرکت طبیعی غذا در طول مجاری گوارش همزمان با انقباض دیواره معده و روده برای فرستادن غذا به سمت شکم می‌تواند تولید صدا کند، غذاهای غیرقابل هضم هم می‌توانند باعث ایجاد صدای معده و روده شوند.

قار و قور شکم و صدای معده شدید

اگر صدای معده شدید و بلند و با علائمی مثل آروغ، باد و نفخ شکم، درد شکمی و تغییر در حرکات معده مانند اسهال یا یبوست همراه باشد، فرد باید به متخصص گوارش مراجعه کند تا از نظر اختلالات معده و روده مورد بررسی قرار بگیرد. در عین حال، گاهی حرکات بیش از حد معده و روده صداساز است.این حالت زمانی رخ می‌دهد که مکانیسم دودی شکل معده و روده بیش از حد صورت می‌گیرد و همین مساله باعث می‌شود، غذا با سرعت بیشتری جلو رانده و وارد روده شود. حرکات بیش از حد معده و روده اغلب با اسهال همراه بوده، ممکن است به علت عفونت التهابی روده، حساسیت شیمیایی مثل مسمومیت غذایی، سندرم روده تحریک پذیر و مشکلات روان تنی مانند اضطراب، استرس و ترس و انواع حساسیت‌های غذایی باشد. انسداد نسبی روده به دنبال ابتلا به تومور، تنگی روده و اجسام خارجی و همچنین سوءهاضمه و جذب نشدن مناسب غذا، بلع هوا و ایجاد گاز بیش از حد در روده به دلایل مختلف مثل مصرف زیاد نوشیدنی گازدار و رشد زیاد باکتری درون روده و آروغ زدن شدید می‌تواند صدا ایجاد کند.این حالت زمانی رخ می‌دهد که مکانیسم دودی شکل معده و روده بیش از حد صورت می‌گیرد و همین مساله باعث می‌شود، غذا با سرعت بیشتری جلو رانده و وارد روده شود. حرکات بیش از حد معده و روده اغلب با اسهال همراه بوده، ممکن است به علت عفونت التهابی روده، حساسیت شیمیایی مثل مسمومیت غذایی، سندرم روده تحریک پذیر و مشکلات روان تنی مانند اضطراب، استرس و ترس و انواع حساسیت‌های غذایی باشد. انسداد نسبی روده به دنبال ابتلا به تومور، تنگی روده و اجسام خارجی و همچنین سوءهاضمه و جذب نشدن مناسب غذا، بلع هوا و ایجاد گاز بیش از حد در روده به دلایل مختلف مثل مصرف زیاد نوشیدنی گازدار و رشد زیاد باکتری درون روده و آروغ زدن شدید می‌تواند صدا ایجاد کند.

شایع‌ ترین حالت قار و قور شکم

شایع‌ترین حالت زمانی پیش می‌آید که احساس گرسنگی می‌کنید. در این حالت، سیستم گوارش به مغز پیام می‌فرستد و این عمل باعث می‌شود، ماهیچه‌هایی که در جهت معده و روده‌ها قرار دارند، شروع به حرکت کرده، مایعات هضم کننده را ترشح کنند که پس از آن با هوا و گاز ایجاد شده در روده تقابل می‌یابند. بیشتر مواقع این فرآیند آرام و بی صدا صورت می‌گیرد، ولی گاهی سر و صدای آن بلند می‌شود. علاوه بر این، برخی غذاهای فیبردار شامل انواع میوه و سبزی، لوبیا، آبمیوه و غذاهای حاوی سوربیتول، گاز زیادی تولید می‌کنند. با این حساب، صداهای طبیعی که داخل معده شنیده می‌شود، خطرناک نیست و فرآیند طبیعی بدن در هضم غذا محسوب می‌شود.

صدای غرغر شکم

صدای غرغر شکم صداهای ساخته شده در داخل روده کوچک و بزرگ است. این صداها معمولا در طول هضم غذا شنیده می شوند. صدای داخل شکم، شبیه صداهای توخالی و یا صدایی چیزی است که در داخل آب در حال حرکت است. در حالی که صداهای روده اغلب یک اتفاق عادی و مکرر است، اما صداهای غیر منتظره یا صدای بلند ممکن است یک بیماری زمینه ای در دستگاه گوارش را نشان دهد.

علائم خطرناک همراه با صدای غرغر شکم

غرغر شکم به تنهایی معمولا دلیلی برای نگرانی ندارد. با این حال، حضور سایر علائم که همراه با این صدا است، ممکن است دلیل بر وجود یک بیماری زمینه ای باشد. این علائم عبارتند از: گاز فراوان معده حالت تهوع استفراغ اسهال یبوست مدفوع خونی سوزش سر دل که به درمان ها پاسخ نمی دهد کاهش وزن ناخواسته و ناگهانی احساس سیری اگر شما تجربه هر یک از این علائم را همراه غرغر و درد شکم داشتید، به پزشک مراجعه کنید. مراقبت های پزشکی فوری می تواند به اجتناب از عوارض بالقوه جدی، کمک کنند.

علت صدای غرغر شکم

اگر صدای غرغر شکم را می شنوید، به احتمال زیاد به حرکت غذا و هوا در روده تان مرتبط است. هنگامی که مواد غذایی در روده حرکت می کنند ممکن است صدا تولید کنند. دیواره های دستگاه گوارش عمدتا از عضلات ساخته شده است. هنگامی که شما چیزی می خورید، دیواره های اندام های دستگاه گوارشی، ترکیبی از انقباضات و فشار را برای هضم غذا به کار می برد. این فرآیند به نام حرکات حلقوی شناخته می شود. به طور کلی این حرکت است که مسئول صدای غرش شکم شما پس از خوردن است. این صدا ممکن است چند ساعت بعد از خوردن غذا و حتی در شب، زمانی که در حال خواب هستید رخ دهد. گرسنگی هم می تواند صدای غرغر شکم را ایجاد کند. با توجه به مقاله منتشر شده در Endocrinology and Metabolism Clinics of North America، زمانی که شما گرسنه هستید، مواد شبه هورمونی میل به غذا در مغز فعال شده و سپس این هورمون ها به صورت سیگنال به روده و معده فرستاده می شود. در نتیجه، عضلات در اثر قرار گرفتن در معرض این هورمون ها ، صدا تولید می کنند. بسیاری از صداهای تولید شده در معده و روده به دلیل هضم طبیعی است. ولی غرغر شکم با علائم همراه ممکن است به علت وجود یک بیماری زمینه ای جدی تر و یا استفاده از داروهای خاص باشد. صدای بیش از حد از دستگاه گوارش ممکن است به یکی از بیماری های زیر مرتبط باشد:

بیشتر بخوانید : گاز شکمنفخ ♥ لاغری شکم ♥ سرطان شکمچربی سوز شکم

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 21 مرداد 1397

1 دیدگاه

  • بی اس ام اس ژوئن 2016 در 19:25

    قبصث

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.