تعبیر خواب معشوق بودن

درباره تعبیر خواب معشوق از بزرگان تعبیر خواب بخوانید تعبیر خواب معشوقچنانچه در خواب ببينيد که عاشق شده ايد و ندانيد معشوقتان کيستتعبیر خواب معشوق محتاج مي شويد و اندازه احتياج شما …

تعبير خواب باقلا سبز

در مورد تعبیر خواب باقلا چقدر می دانید تعبیر خواب باقلا  در مورد باقلا معبران بزرگ کهن عقاید متفاوتی ابراز داشته اند. ابن سیرین معتقد است تعبیر خواب باقلا که باقلا به هر شکل …

علائم افسردگی

علائم افسردگی

علائم افسردگی از علائم افسردگی چه می دانید؟ بسیاری از مردم که اطلاعات کمی در مورد افسردگی دارند احتمالاً از این که بفهمند این بیماری می‌تواند باعث چه چیزهایی بشود متعجب خواهند …

از کجا بفهمیم به کبد چرب مبتلا شدیم

از هر 10 ایرانی، 3 نفر به کبد چرب مبتلا هستند و این آمار، زنگ خطر‌ها را درباره شیوع گسترده این بیماری در جامعه به صدا درآورده است، زیرا گرچه ممکن است این بیماری در ابتدا عوارضی در بدن ایجاد نکند، اما اگر تحت درمان مناسب قرار نگیرد، می‌تواند به التهاب و نارسایی جدی کبد منجر شود.بررسی‌های علمی نشان می‌دهد شیوع ابتلا به کبد چرب در زنان و مردان یکسان است و احتمال دارد در هر سنی ظاهر شود، اما در سنین 40 تا 60  سالگی بیشتر رخ می‌دهد.کبد عضوی حیاتی در بدن است که وظیفه اصلی آن، کنترل سوخت و ساز چربی‌هاست. در هر 100 گرم از بافت کبد، 5 گرم چربی وجود دارد و زمانی فرد به بیماری کبد چرب مبتلا می‌شود که میزان چربی ذخیره شده در بافت کبد از این مقدار بیشتر گردد.عوامل ایجادکننده و زمینه‌ساز بیماری کبد چرب موجب مقاومت بدن به انسولین می‌شود و سوخت و ساز چربی را در کبد دچار اختلال می‌کنند.بیماری کبد چرب هیچ علامت و درد خاصی ندارد و حتی در معاینات بدنی در برخی افراد فقط نشانه‌هایی مانند بزرگی و حساس بودن آن، ممکن است مشاهده شود، اما تشخیص آن نیاز به بررسی‌های آزمایشگاهی دارد.همچنین ممکن است برخی افراد هنگام افزایش وزن ناگهانی به دلیل تحت کشش قرار گرفتن کپسول اطراف کبد، سنگینی، فشار و درد مبهمی را در ناحیه راست بدن زیر دنده‌ها احساس کنند.

علائم و درمان کبد چرب+رزیم غذایی برای کبد چرب
وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود.

کبد چرب چند نوع است؟

کبد چرب را می‌توان به سه نوع تقسیم کرد:

نوع اول این بیماری، “کبد چرب ساده” است که علامتی ندارد و اغلب اوقات بیمار متوجه آن نمی‌شود. بیمار مبتلا به کبد چرب ساده فقط با تجمع چربی در کبد مواجه است و هنوز اختلالی در عملکرد این عضو وجود ندارد.

وقتی چربی کبد از حدی بیشتر می‌شود، بیمار به اختلال “کبد چرب ملتهب” و حتی هپاتیت مبتلا می‌شود و پس از مدتی امکان دارد دچار نارسایی کبد گردد که به آن “سیروز کبدی” می‌گویند و علت اصلی آن کبد چرب ساده است.

علائم و درمان کبد چرب+رزیم غذایی برای کبد چرب

پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا معتقدند، چربی زیاد به کبد آسیب می رساند. در افراد چاقی که به بیماری کبد چرب مبتلا نیستند، چربی موجود در غذا در نهایت به کبد می چسبد و به این ترتیب چربی حتی در کبد افرادی که الکل استفاده نمی کنند نیز با ساز و کار نامعلومی تجمع می کند.

چه کسانی باید نگران باشند؟

اصولا کسانی که اندازه دور شکم آنها افزایش می‌یابد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستند. حدود 70 درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند و از آنجا که چاقی در جامعه ایرانی حتی در سنین پایین رو به گسترش است، شیوع این بیماری هم در حال افزایش است.استفاده بیش از حد از غذاهای پرکالری یکی از عوامل بروز چاقی است. وقتی افراد این انرژی مازاد را مصرف نمی‌کنند، چربی‌ها اطراف شکم و سلول‌های کبدی ذخیره می‌شوند و عملکرد این عضو حیاتی را با مشکل مواجه می‌کنند.کبد چرب ساده معمولا به شکل اتفاقی کشف می‌شود و 70 تا 80 درصد بیماران مبتلا به آن نشانه‌ای ندارند و برای بیماری‌های دیگر به پزشک مراجعه می‌کنند و پزشک بر حسب اتفاق متوجه کبد چرب آنها می‌شود، اما گاهی احتمال دارد بیمار علاوه بر احساس خستگی، دردهایی در ناحیه کبد داشته باشد.بهترین راه تشخیص این بیماری، نمونه‌برداری از کبد است و حتی گاهی سونوگرافی هم کبد چرب را نشان نمی‌دهد.از سویی دیگر بدخوابی، رنگ زرد چهره و لکه‌های پوستی، آب آوردن شکم و…. که به باور عمومی نشانه‌ای از درست کار نکردن کبد هستند، معمولا در مراحلی ظاهر می‌شوند که کبد ملتهب شده باشد و شکل کبد چرب ساده را پشت سر گذاشته باشد. بنابراین نباید برای اثبات بیماری کبد چرب ساده منتظر ظهور این علائم شد.

آیا با توضیحات بالا شما هم نگران شده‌اید و دلتان می‌خواهد بدانید دچار کبد چرب هستید یا نه؟

متخصصین می گویند افراد چاق‌ و دارای شکم بزرگ، مبتلایان به دیابت نوع 2 ، مبتلایان به برخی اختلالات چربی‌ خون به خصوص تری گلیسیرید یا نارسایی‌های قلبی، الکلی‌ها، مبتلایان به سوء تغذیه، کسانی که به سرعت و غیراصولی لاغر شده‌اند و کسانی که برخی داروها مانند کورتون و ضدتشنج مصرف می‌کنند، در خطر ابتلا به کبد چرب قرار دارند.ماهیت و عوارض بیماری کبد چرب در زنان باردار (که در سه ماهه سوم بارداری به آن مبتلا می‌شوند) با سایر مبتلایان به این بیماری تفاوت دارد و ممکن است به نارسایی شدید کبد منجر شود و نوزاد را در معرض خطر قرار دهد که در برخی مواقع بهتر است به بارداری پایان داد.بیماری کبد چرب، علامت و درد خاصی ندارد. این بیماری در 15 درصد مبتلایان در طولانی مدت، به نارسایی کبد منجر خواهد شد.

علائم و درمان کبد چرب+رزیم غذایی برای کبد چرب

به طور طبیعی فقط میزان کمی چربی در کبد ذخیره می شود. پیدا کردن ریشه ی چربی های ذخیره شده در کبد چرب غیرالکلی، برای پیشگیری و درمان این بیماری بسیار حایز اهمیت است.

مبتلایان چه کنند؟

بیماری کبد چرب کاملا قابل برگشت و قابل درمان است. اگر کبد چرب ساده دیر شناخته شود، آن وقت درمانش بسیار دشوار یا غیر‌ممکن می‌شود.متاسفانه وقتی به کسی گفته می‌شود دچار کبد چرب شده‌ است، تصور می‌کند باید دیگر چربی نخورد، در حالی که ما بیشتر انرژی‌مان را از کربوهیدرات‌هایی مثل نان، سیب زمینی ، شکر و قند می‌گیریم و اگر این مواد بیش از حد مصرف شوند، مازاد آنها در بدن به چربی تبدیل خواهد شد. بنابراین نه ‌تنها باید مصرف چربی‌ها در برنامه غذایی کنترل شود، بلکه خوردن موادی مانند نان، سیب‌زمینی، ماکارونی و برنج بخصوص در شام باید کمتر گردد.ورزش منظم داشته باشید و اگر قصد لاغر شدن دارید، مراقب باشید کاهش وزن‌تان در ماه بیش از سه کیلو نباشد. همچنین این باور که لبنیات پرچرب خاصیت بیشتری دارند درست نیست و مبتلایان به کبد چرب باید از لبنیات کم‌چرب استفاده کنند.خوردن ماهی ، میوه‌ها و سبزی‌های تازه هم به سلامتی کبد کمک می‌کند. اما مبتلایان و حتی آنهایی که در معرض خطر قرار دارند باید از خوردن گوشت‌های پرچرب و غذاهای آماده‌ای مانند سوسیس و کالباس پرهیز کنند و سالاد را هم در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.اگر اصرار دارید همراه با چای از مواد شیرین استفاده کنید، خرما و کشمش را جایگزین قند کنید، زیرا خطر این مواد برای کبد کمتر است.

از کجا بفهمیم به کبد چرب مبتلا شدیم

آخرین بروز رسانی در : جمعه 22 مرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.