راههایی برای رفع بوی بد پا در کفش

راههایی برای رفع بوی بد پا در کفش

راههایی برای رفع بوی بد پا در کفش بوی بد پا و بدن,بيماري بوی بد پا و بدن,بوی بد پا و بدن در بارداري,علائم بوی بد پا و بدن,درمان بوی بد پا …

درمان و علائم ورم معده و تنگی نفس چیست

درمان و علائم ورم معده و تنگی نفس چیست

ورم معده ورم معده,ورم معده و تنگی نفس,ورم معده درمان گیاهی,ورم معده و روده,ورم معده به انگلیسی,ورم معده در بارداری,ورم معده درمان,ورم معده چیست,ورم معده در کودکان ورم معده به گزارش سایت …

درمان اسهال با داروهای گیاهی

درمان اسهال با داروهای گیاهی

درمان اسهال با داروهای گیاهی خواص داروهای گیاهی,فواید داروهای گیاهی,داروهای گیاهی درمانی,خاصیت داروهای گیاهی,خواص داروهای گیاهی درمانی,خواص داروهای گیاهی برای پوست,خواص داروهای گیاهی برای مو,خواص داروهای گیاهی برای جوانی,خواص داروهای گیاهی برای …

علت های بیماری آلرژی چیست همراه راه درمان

آلرژی چیست ,آلرژی چیست ویکی پدیا,آلرژیک چیست,آلرژی چیست,بیماری آلرژی چیست,حجامت آلرژی چیست,آلرژی ریه چیست,آلرژی غذایی چیست؟,علت آلرژی چیست,آلرژی تنفسی چیست,رفلاکس آلرژیک چیست,رینیت آلرژیک چیست؟

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

آشنایی با علت های بیماری آلرژی چیست همراه راه درمان در سایت جسارت.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد علت های بیماری آلرژی چیست همراه راه درمان صحبت کنیم .اگر شما دنبال علت های بیماری آلرژی چیست هستید ممکن است این مطلب برا شما کار امد باشد.

اگر شما زیاد عطسه می کنید، اگر بیشتر وقت بینی شما گرفته است و آبریزش بینی دارید یا چشم ها دهان و پوستتان می خارد ممکن است رینیت  آلرژیک (بیماری ای که اکثر مردم به آن دچار می شوند) داشته باشید. رینیت  آلرژیک مانند جوش و سایر آلرژی ها، وقتی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن حساس شده و به چیزی که در محیط وجود دارد و سایرین با آن مشکلی ندارند بیش از حد واکنش نشان می دهد.

آلرژی چیست

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

رینیت  آلرژیک معمولا به عنوان حساسیت فصلی، زکام یا تب یونجه نیز شناخته می شود. که به دو شکل مختلف ایجاد می شود . فصلی: نشانه های حساسیت فصلی می تواند در فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز رخ دهد. این نوع حساسیت معمولا به خاطر گرده افشانی گل ها یا گرده های ناشی از چمن ها، درختان و علف های هرز ایجاد می شود. همیشگی: افرادی که حساسیت دائمی دارند این علائم را در تمام طول سال تجربه می کنند. که به طور کلی توسط گرد و غبار، شوره سر حیوانات، سوسک ها یا قارچ ها ایجاد می شود. حساسیت به مواد غذایی به ندرت رینیت آلرژیک ایجاد می کند.  بعضی از مردم ممکن است هر دو نوع حساسیت را تجربه کنند، بدین صورت که حساسیت همیشگی دارند و این حساسیت در فصل های آلرژی زا بیشتر می شود.

آلرژی چیست ویکی پدیا

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت ‌زا قرار می ‌گیرد، چند اتفاق می‌افتد: 1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) می‌ پردازد که IgE نام دارد. 2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل می ‌شوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی‌ زا است، فراوانند. 3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد می ‌کنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم می ‌توان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود. 4. اگر ماده حساسیت ‌زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ می ‌دهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخش های دستگاه گوارش بروز می ‌کند. گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی (شوک آنافیلاکسی) نیز بوجود می ‌آیند.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

اگر شما یک آلرژی جزئی داشته باشید، احتمالا فقط به یک آزمایش فیزیکی نیاز خواهید داشت. با این حال، دکتر شما ممکن است آزمایش های خاصی برای تشخیص بهترین درمان برای شما انجام داده و برنامه ای برای جلوگیری از پیشرفت بیماری شما ترتیب دهد.  آزمون پوستی یکی از رایج ترین آزمایش هاست. دکتر شما چندین ماده روی پوست شما قرار می دهد تا ببیند بدن شما به کدام یک از این مواد واکنش نشان می دهد. معمولا اگر شما به یکی از این مواد حساسیت داشته باشید یک قرمزی کوچک روی پوستتان پدیدار می شود.  آزمایش خون یا (RAST) نیز رایج است. این آزمایش میزان پادتن ایمونوگلوبین E را برای یک آلرژن مخصوص اندازه گیری می کند.

آلرژیک چیست

آلـرژیهـا عـکس الـعـمـل هـایـی حسـاس در بـرابر موادی هستـنـد کـه حـتـی مـمـکن اسـت کاملاً بی ‌ضرر باشند و ربـطی هم به جنسیت و سن و نژاد ندارد. در عملیاتی که حـساس سـازی نـامیـده می‌شود، بدن فرد در مقابل یک ماده خاص پادتــن می‌سازد که به آلرژی تبدیل می ‌شود. در نـتـیـجه هرگاه فرد با آن ماده خاص تماس می ‌یابد، این سیـستم دفـاعی در مقابل آن واکنش منفی ایجاد می ‌کند. ضد آلرژی ها در خون بدن هیستامین آزاد می‌ کنند که آن هم مسائل جانبی دارد. بطور مثال، هیستامین غشای مخاطی بینی و چشم ها را آبدار و خارش آور می‌ کند. همچنین آماس‌ هایی سفید رنگ و خارش آور که کهیر نامیده می‌ شوند در بدن ایجاد می ‌گردد.  با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن است، علائم مختلفی از قبیل خارش پوست، چشمها یا بدن، ایجاد کهیر و جوشهای پوستی ، عطسه، سرفه، تنفس صدا دار، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می‌ شود. در نمونه ‌هایی نادر حتی آلرژی های بسیار خطرناک و تهدید کننده مرگ نیز که آنافیلاکسیز نامیده می ‌شوند هم اتفاق می‌افتد.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

در بین داروهایی که برای آلرژی استفاده می شود، کورتیکو استروئید های استنشاقی (اسپری های بینی ) موثر ترین دارو برای درمان آلرژی می باشد. این داروها به صورت قابل توجهی می تواند احتقان بینی را کاهش داده و همچنین عطسه، خارش و آبریزش بینی را تسکین دهد.  می توانید با دکتر خود در مورد این داروها صحبت کنید، او می تواند به خوبی تشخیص دهد که آیا استفاده از این داروها برای شما مناسب است یا خیر. این اسپری ها عوارض داروهای استروئیدی که به صورت قرص یا تزریق دریافت می شوند را ندارند.

بیماری آلرژی چیست

نشانه‌های آلرژی را می‌توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود.  عکس العمل خفیف، شامل نشانه ‌هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار می ‌دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخشهای دیگر بدن منتقل نمی ‌شوند. نشانه عکس العمل متوسط، در بخش های مختلف بدن منتشر می ‌شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود. عکس العمل حاد که آنافیلاکسیس (anaphylaxis) نام دارد ، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که در میان فوریت های پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر می ‌شود. این حالت ممکن است با مجموعه‌ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدی ‌تری چون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود. اغتشاش ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسیس باعث کاهش شدید فشار خون نیز می ‌شود.  علائم آلرژى در ریه‌ ها به صورت تنگى نفس (آسم)، در پوست به صورت قرمزى و خارش (کهیر و اگزما) و در معده و روده‌ها به صورت اسهال و استفراغ و دردشکم (آلرژى غذایى) می‌ باشد.  واکسیناسیون یا حساسیت زدایی در موارد شدید که به درمانهای علامتی پاسخ نمی دهد و آلرژی در تمام طول سال فرد را رنج میدهد توصیه می شود. این روش درمانی بین سه تا پنج سال طول می کشد و موفقیت 70 تا 80 درصد دارد و در کلینیک های تخصصی آلرژی انجام می شود.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

آنتی هیستامین ها معمولا برای درمان رینیت  آلرژیک استفاده می شوند. این داروها اثرات هیستامین (یک محرک شیمیایی که وقتی یک واکنش آلرژیکی اتفاق می افتد درون بدن شما آزاد می شود) را خنثی می کنند. اگرچه مواد شیمیایی دیگر هم درگیر هستند اما هیستامین در درجه ی اول مسئول ایجاد علائم حساسیت است. آنتی هیستامین ها در قطره های چشمی، اسپری های بینی و بیشتر از همه در قرص ها و شربت های دارویی وجود دارند.

حجامت آلرژی چیست

لزوما همه دارای آلرژی نیستند. البته اکثر حساسیت ها، ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می ‌شوند. اشخاص می‌توانند توانایی ابتلا به آلرژی را نیز ارث ببرند و در عین حال به هیچ ماده خاصی حساس نباشند و فقط نقش انتقال دهنده را بازی کنند. هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هر دو آنها آلژیک باشند، این مقدار به 75% می ‌رسد. هر کسی می ‌تواند هر زمانی دچار آلرژی شود. شیوع آلرژی در آمریکا تقریباً بین 9 تا 16 درصد است. هرچند، بعضی حساسیت های غذایی در کودکی (مثل تخم مرغ یا مرکبات) ممکن است با بزرگتر شدن توسعه یابد. عواملی از قبیل توارث، کودکانی که از شیر مادر تغذیه نشده‌اند، استفاده زود هنگام بعضی مواد آلرژی ‌زا (مثل خوردن بادام هندی برای کودکان زیر 2 سال) می ‌تواند پیش بینی باشد برای اینکه آیا شما دچار آلرژی می‌شوید یا خیر.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

اگر احساس می کنید علائمی که دارید مرتبط با آلرژی است به خصوص اگر متوجه شده اید یک چیز مشخص علائم آلرژی شما را تحریک می کند بهتر است به دکتر مراجعه کنید. اگر احساس می کنید بعد از شروع مصرف داروی خاصی دچار آلرژی شده اید، با دکتری که این دارو را برای شما تجویز کرده است تماس حاصل کنید.  برای واکنش های آلرژیکی شدید (آنافیلاکسی)، با اورژانس تماس بگیرید یا به دنبال اقدامات اضطراری پزشکی باشید. اگر یک آمپول تزریق خودکار اپی نفرین دارید بلافاصله به خودتان به خودتان تزریق کنید  حتی اگر علائم شما بعد از تزریق اپی نفرین بهبود پیدا کرد، باید به بخش اورژانس بروید تا مطمئن شوید وقتی اثر اپی نفرین از بین رفت علائم شما بر نمی گردد  اگر شما حملات شدید آلرژی یا هر گونه از نشانه های آنافیلاکسی را در گذشته داشتید، بهتر است یک قرار ملاقات با دکتر خود ترتیب دهید. ارزیابی، تشخیص و مدیریت طولانی مدت آنافیلاکسی مشکل است، بنابراین بهتر است به یک دکتر متخصص در زمینه آلرژی و ایمونولوژی مراجعه کنید.

آلرژی ریه چیست

پزشک می ‌تواند به سادگی با انجام تست های آلرژی پوستی متوجه شود که آیا شما دچار آلرژی هستید یا خیر ولی 100 درصد قابل اطمینان نیستند. پزشک همچنین با خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن تزریق مقدار بسیار کمی از آن آلرژی روی پوست به این نکته واقف می‌شود. در بعضی موارد آزمایشات خون هم می‌تواند برای شناسایی آلرژیهای پرخطر و کشنده ‌تر استفاده شود. اگر به گرد و خاک آلرژی دارید، احتمالاً حساسیت شما به خاطر وجود کرم‌های خاکی می باشد. این کرم‌ها در لباسهای دور انداخته شده و بی‌مصرف که گرد و خاک منزلتان را سبب می ‌شود، رشد می ‌کنند. همچنین این آلرژیها از وجود مقدار زیادی خاک در مکان های تاریک و نمور مثل زیر زمین یا حمام‌ هایی که درست ساخته نشده‌اند ایجاد می ‌شود.

آلرژی چیست , آلرژی چیست ویکی پدیا , آلرژیک چیست , آلرژی چیست

این مهم است که بدانید آلرژی از مشکلات ساختار بینی نشئت نگرفته است. در واقع، آنها به وسیله ی واکنش های نامناسب سیستم ایمنی بدن شما آغاز می شوند. وقتی یک نفر از حساسیت فصلی یا رینیت  آلرژیک ، آلرژی به گربه یا سگ و محرک های مانند گرده ها و شوره ی حیوانات که در هوا وجود دارد رنج می برد، در عوض اینکه بدن او این گرده ها را نادیده بگیرد، پادتنی برای مقابله با آنها می فرستند که باعث آغاز حملات آلرژی می شود. آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی، علائم رایج رینیت  آلرژیک می باشند.

آلرژی غذایی چیست؟

آلرژی درمان قطعی ندارد. فقط میتوان آن را کنترل کرد. 1- اجتناب از مواجهه با عوامل آلرژیک وحساسیت ‌زا . 2- عدم مصرف مواد غذایی آلرژی زا در طول مدت ایجاد آلرژی (هرگونه‌ غذا یا مواد غذایی آلرژی زا ماده‌ای‌ که‌ بلعیده‌ می‌شود، می‌تواند باعث‌ بروز واکنش‌ آلرژیک‌ شود. غذاهایی‌ که‌ بیشتر باعث‌ این‌ حالت‌ می‌شوند، عبارتند از: شیر گاو ، تخم‌مرغ‌، گندم‌، سویا، بادام‌ زمینی ، ماهی ‌، آجیل مثل‌ گردو و فندق، خربزه ، کنجد ، تخمه ی آفتاب‌ گردان‌ و شکلات) . 3- استفاده از اسپری های بینی مانند اسپری کرومولین، این اسپری ها مانع از ترشح می ‌شوند. 4- شستشوی مرتب بینی با سرم نمکی – 5- مصرف یکی از آنتی هیستامینهای موجود با نظر پزشک .

آلرژی چیست

بیشتر بخوانید :

خواص و عوارض بتاکاروتن هویج چیست همراه با منابع بتاکاروتن

مضرات و خواص درمانی و دارویی شیره انگور در طب سنتی

انواع و نحوه استفاده از شورت آموزشی برای کودکان

راه های درمان بیماری و علائم آبله مرغان در بزرگسالان را بدانیم

راهی بینظیر برای تقویت مو سر با استفاده از تخم مرغ

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.