طرز پخت و خواص و مضرات و بهترین مارک مصرف گوشت برزیلی چیست

طرز پخت و خواص و مضرات و بهترین مارک مصرف گوشت برزیلی چیست

گوشت برزیلی توضیحاتی در مورد گوشت برزیلی همانطور که می دانید این روزها مصرف گوشت برزیلی به دلیل قیمت مناسب که دارند، افزایش یافته است. از سوی دیگر بسیاری از هموطنان در …

انواع و طرز تهیه غذا با جوانه گندم برای کودکان و نوزاد

انواع و طرز تهیه غذا با جوانه گندم برای کودکان و نوزاد

انواع و طرز تهیه غذا با جوانه گندم برای کودکان و نوزاد غذا با جوانه گندم ، غذا با جوانه گندم برای کودک ، غذا با جوانه گندم برای کودکان ، غذا …

مضرات خوردن گوشت منجمد برزیلی و ایرانی و دولتی

مضرات خوردن گوشت منجمد برزیلی و ایرانی و دولتی

گوشت منجمد امروزه استفاده از گوشتهای منجمد بسیار رایج شده است و همه در مورد آنها صحبت می کنند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد خواص و مضرات گوشت منجمد صحبت …

پنیرک

پنیرک ,پنیرک چیست,پنیرک و عفونت زنان,پنیرک برگ گرد,پنیرک خواص,پنیرک نخل,پنیرک معمولی,پنیرک چیست وچه خواصی دارد

پنیرک

توضیحاتی در مورد پنیرک

تحقیقات طب سنتی ثابت کرده است استفاده از دمنوش پنیرک باعث کاهش عفونت و التهابات بدن می شود برای درمان سرفه و دع سموم از کبد نیز می توانید از گل پنیرک استفاده کنید این گیاه ویتامین های زیادی در بر دارد و بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید .تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی: دمنوش گل پنیرک ادرار آور است. مقوی رحم می‌باشد. دارای ویتامین A وB و C است و درمان بیماری‌های کلیه و مثانه بسیار موثر است. برای سوزش مجاری ادراری مفید است. دمنوش آن برای عفونت مثانه موثر است. تاثیر بر روی غدد:این دمنوش در سلامت کبد و پاک کردن آن موثر است. برای درمان یرقان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاثیر بر روی دستگاه تنفسی :  این دمنوش به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. برای رفع زکام به کار می‌رود. تورم دهان و گلو را برطرف می‌سازد. دمنوش ساقه و برگ آن ، گرفتگی صدا را برطرف می‌کند . تاثیر بر وری دستگاه گوارش: این دمنوش به عنوان ضد اسهال عمل می‌کند. ملین است و یبوست را برطرف می‌سازد. خلط آور است. این دمنوش ، تورم‌های روده‌ای و معده‌ای را رفع می‌کند. استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام در رفع ناراحتی‌های بواسیر ، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره موثر است. در درمان دلپیچه کمک می‌کند. تاثیر بر روی پوست: این دمنوش در درمان جوش‌های پوستی کاربرد دارد . از دمنوش غلیظ آن که اثر نرم کننده پوست بدن را دارد به صورت لوسیون استفاده می‌شود. خواص دیگر : ترکیب پودر خشک شده پنیرک با روغن زنجبیل ، یک مسکن قوی برای درد می‌باشد. موارد منع مصرف و عوارض جانبی عوارض خاصی برای آن ذکر نشده است اما از استفاده زیاد آن باید خودداری کرد .از نظر طب سنتی ، این گیاه را معتدل و تا حدودی سرد و تر می‌دانند. الف: این گیاه ترکیبات مهم گل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می شود. هم چنین گل های این گیاه حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد(نسبت به وزن خشک گل).در این مطلب از سایت جسارت در مورد آشنایی با عوارض و خواص مصرف گیاه پنیرک برگ گرد صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

پنیرک یا توله

سبزی را که مشاهده می کنید توله یا پنیرک نام دارد توله از خواص بسیاری برخوردار است توله یک سبزی بسیار خوشمزه است که معمولا آن را پخته میل میکنند و استان خوزستان بسیار پرطرفدار است

دمنوش پنیرک

حجت بخشایی پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه گیاه سبزه توله با نام گل پنیرک شناخته می‌شود، گفت: ارتفاع این گیاه 70 سانتی متر است که در کشور ما نیز رویش ندارد. بخشایی با اشاره به اینکه موسیلاژ موجود در دمنوش پنیرک در زمان مصرف باعث درمان سرفه می شود، اظهار داشت: استفاده از دمنوش این گیاه باعث کاهش بیماری های مانند اسهال، دهان و دندان، گلو درد، کلیوی، مثانه و بهبود زخم ها می شود. وی بیان کرد: برای تهیه دمنوش این گیاه، 2 گرم گل پنیرک را با یک لیوان آب مخلوط کرده و به مدت پنج دقیقه آن را بجوشانید.

پنیرک و پاکسازی کبد

به گفته این پژوهشگر طب سنتی، استفاده از دمنوش آن باعث پاکسازی کبد و افزایش سلامت این عضو بدن می شود. بخشایی با تاکید بر اینکه گیاه سبزه توله بر کاهش عفونت و التهابات بدن تاثیر گذار است، بیان کرد: این گیاه خلط آور و ادرار آور است و باعث کاهش لک های پوستی، سوزش مجاری ادراری می‌شود. به گفته وی، گیاه سبزه توله یا همان پنیرک حاوی ویتامین A ،B و C است. بخشایی افزود: جهت تسکین درد، پودر خشک شده این گیاه را به روغن زنجبیل مخلوط کرده و مصرف کنید. این پژوهشگر طب سنتی یادآور شد: جهت جلوگیری از بروز آسیب به بدن از مصرف زیاد گیاه سبزه توله خودداری کنید.

پنیرک چیست

پَنیرَک از گیاهان خزنده و پایا با بلندای ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و ساقه‌های ستبر، شاخه‌شاخه و کرک‌دار و منشعب و رنگ گل‌ها آبی و صورتی و میوه مسطح است. این سرده در ایران ۱۰ گونه گیاه علفی یک‌ساله یا چندساله دارد. این گیاه در درمان سرماخوردگی مؤثر است و در اغلب نقاط ایران به ویژه در دشت‌های شهرستان اقلید می‌روید.

نام ها پنیرک

در متون قدیمی فارسی به این گیاه ، خورپرست، آفتاب‌پرست و آفتاب‌گردک هم می‌گفتند. در عربی به آن خُبازی و خُبازا و در هندی خباجی می‌گویند. در طب سنتی نام ملوخیا و ملوکیه هم به‌کار رفته که از یونانی μαλάχη (ملاخه) گرفته شده‌است. در متون قدیمی، خلمیط، بقلهالیهودیه، و خبازی بستانی هم نوشته‌اند. پنیرک را در شیراز ختمی (خطمی) و نان کلاغ و خرو و در گیلان پین‌دیره می‌گویند. در مناطق جنوبی‌تر ایران به آن تولَه می‌گویند.

گیاه شناسی پنیرک

این گیاه با نام علمی Malva sylvestris در عربی خبازی نامیده می‌شود. گیاهی است علفی، به ارتفاع تا ۶۰ سانتی‌متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می‌روید و برای استفاده نیز کشت می‌گردد. قسمت مورد استفادهٔ این گیاه برگ و گل می‌باشند. البته در اکثر نواحی، این گیاه مورد استفاده قرا می‌گردد. این گیاه در ایران رویش ندارد و گونهٔ نزدیک به آن به نام M.neglecta مورد استفاده قرار می‌گیرد. گونهٔ موجود در ایران، به بلندی گونهٔ اول نیست و به حالت تقریباً خوابیده‌است و حداکثر تا ۴۰ سانتی‌متر مرتفع می‌شود. برگ‌ها دارای حالت دایره‌ای و دندانه دار و گل‌ها، بنفش رنگ و کوچک هستند. قسمت مورد استفادهٔ این گیاه در ایران، گل‌های بنفش رنگ خشک شدهٔ آن می‌باشد. محل رویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می‌باشند.

خواص پنیرک در طب سنتی

از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید است، ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب گزیدگی مفید است، دم کردهٔ ساقه و برگ آن با شکر، گرفتگی صدا را برطرف می‌سازد. در درمان التهاب‌های تنفسی و جوش‌های پوستی کاربرد دارد، دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری‌های کلیه و مثانه بسیار مؤثر است، ضدسرفه و مرهم سینه است. برگ و ریشه این گیاه اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل یا کورک قرار گیرد باعث می‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند. جوشاندهٔ آن برای عفونت‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌های شدید مؤثر و مفید است، دم کردهٔ آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌های تنبلی هستند، توصیه می‌شود. در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است. برای رفع جوش‌های صورت نیز می‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌های محل جوش را تسکین می‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ها مؤثر است. در هندوستان از این گیاه به عنوان داروی لعابدار نرم‌کننده و خنک‌کننده استفاده می‌شود، ۳۰۰ گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌جوشانند و به عنوان مسکن می‌خورند. استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است. از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می‌آید که اثر نرم‌کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می‌بخشد. برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب زدگی، جوشانده ۵۰۰ گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می‌مالند. برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.

ترکیبات پنیرک

گل‌های پنیرک بیش از ۱۰ درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می‌شود. هم چنین گل‌های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین‌ها و ۷ درصد آنتوسیانین‌ها می‌باشد (نسبت به وزن خشک گل).

اثرات درمانی پنیرک

دم کردهٔ گل‌ها به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد نزله(زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می‌شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می‌کند. در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم‌ها استفاده می‌شود. از رنگ آن(آنتوسیانین‌های آن)، برای مواد غذایی استفاده می‌شود. مهمترین اثرات گزارش شده عبارتند از: ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی‌کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط‌آور و مقوی رحم.

تهیه چای پنیرک

طرز تهیه چای پنیرک بر روی ۲ گرم از گل‌ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر ۵ دقیقه می‌جوشانیم. هم چنین می‌توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از ۱۵ دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

نکاتی در مورد پنیرک

اثرات گل پنیرک، عمدتاً مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم‌ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است. بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم. هنگام تهیهٔ فرآورده، نباید بیش از ۵ دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می‌شود. در منابع جدید مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده‌اند.

ترکیبات برگ پنیرک

برگ حاوی حدود ۸ درصد موسیلاژ می‌باشد که پس از هیدرولیز، تولید قندهای آرابینوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک اسید می‌کند. هم چنین حاوی مقدار تانن و فلاونوئید است.

نحوه مصرف پنیرک

بر روی ۵ گرم برگ، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود ۵ دقیقه می‌جوشانیم یا بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن می‌ریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم؛ آن گاه پس از ۱۵ دقیقه صاف می‌کنیم. البته بهتر است محلول‌های سرد آن را، قبل از مصرف، کمی گرم کنیم. در صورتی که با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن بیفزاییم، اثر آن قوی تر می‌شود. این میزان مصرف را می‌توان روزی سه تا چهار بار تکرار کرد.

برگ پنیرک و سرماخوردگی

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون‌های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

گیاه پنیرک در ایران

این گیاه موجود در ایران(Malva neglecta)، از نظر خواص دارویی مشابه با این گیاه موجود در نقاط دیگر دنیا است. این دو گونه گیاه از یک جنسی هستند که شرح آن داده شده‌است. خواص گل و برگ این گیاه ، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانین‌ها، کامل ترمی باشد. برای استفاده از خواص کامل این گیاه ، می‌توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد. چون اثرات این گیاه با گل ختمی هم جهت است، می‌توان از مخلوط این گیاه و گل ختمی جهت تهیهٔ موسیلاژ مربوطه، به ویژه در سرماخوردگی، تسکین سرفه به عنوان خلط‌آور و رفع گرفتگی صدا استفاده کرد. برای جمع‌آوری گل‌ها، بهتر است در زمان باز شدن گل‌ها که اکثراً در تابستان است، این کار صورت گیرد، جمع‌آوری برگ‌ها در فصل بهار باید صورت گیرد. در بازار ایران، فقط این گیاه به صورت خشک شده (بنفش رنگ) وجود دارد که می‌توان طبق روش ذکر شده، از آن استفاده کرد.

مضرات پنیرک

مصرف زیاد آن سست‌کننده معده‌های ضعیف است. برای مزاج‌های سرد و تر مناسب نیست

بیشتر بخوانید : گل صد تومانی ♥ گل زیرفون ♥ تاج خروس ♥ عرق اسطوخودوسپرسیاوشان

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 15 اسفند 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.