خانه » داروهای گیاهی و طب سنتی » خواص و فواید گیاه جوجوبا

خواص و فواید گیاه جوجوبا

خواص و فواید گیاه جوجوبا

بهتر است بدانید که جوجویا درختچه‌ای است که بومی برای بیابان سونورا است، و در موهاوی و باخا کالیفرنیا، بیابان آریزونا، کالیفرنیا، و مکزیک و بخش جنوبی استان و نمایشگاه گل کالیفرنیا پیدا می‌شود. البته این گونهٔ تنها از خانوادهٔ Simmondsiaceae، و قرار داده شده در گروه میخک‌سانان امی باشد جوجوبا بصورت تجاری برای روغن خود، استرموم مایع، به‌صورت تجاری از دانهٔ رشد کرده استخراج می‌گردد این گیاه همچنین برای مبارزه با و جلوگیری از بیابان زایی در بیابان Thar در هند استفاده شده است.

خواص و فواید گیاه جوجوبا
لازم به ذکر است که جوجوبا در محصولات گوناگونی از جمله محصولات آرایشی، بهداشتی، دارویی، غذایی، روان‌کننده‌ها، عایق‌های الکتریکی، مواد کنترل‌کننده‌کف، روغن‌های حرارتی، پلاستیسایزرها و موادی که سبب به تعویق‌افتادن حریق می‌شوند، البته روغن‌های مبدل، حشره‌کش‌ها، هورمون‌های گیاهی، نرم‌کننده‌های چرم و در صنایع رنگ و چسب کاربرد دارد.

خواص و فواید گیاه جوجوبا

نقش جوجوبا در صنایع آرایشی و بهداشتی‌ چگونه است؟
جالب است بدانید که روغن و عصاره‌ حاصل از فرایند آماده‌سازی گیاه جوجوبا، یکی از ارزشمندترین مواد اولیه در صنایع آرایشی به حسابمی‌آید. خواص ممتاز ذاتی این گیاه، از جمله خاصیت نرم‌کنند‌گی، مرطوب‌کنند‌گی و پایداری در مقابل اکسیداسیون باعث شده است تا روغن و عصاره‌ جوجوبا در زمره‌ یکی از بهترین لیپیدهای مورد مصرف در محصولات آرایشی و بهداشت پوست و مو قرار گیرد تا آنجا که سالانه دو هزار تن روغن جوجوبا در صنایع آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود؛ یعنی حدود 80 درصد تولید جهانی آن به محصولات آرایشی اختصاص دارد.

خواص و فواید گیاه جوجوبا

لازم به یدآوری است که روغن جوجوبا به عنوان ماده‌ اولیه تمامی معیارهای لازم برای کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی را داراست و از نظر ایجاد حساسیت، سوزش یا خارش و احتمال ایجاد مسمومیت در اثر تابش نور بی‌خطر می باشد.البته جوجوبا به دلیل غیرسمی‌ و غیرجوش‌زا بودن در درمان پاره‌ای از بیماری‌های پوستی به ‌کار می‌رود. مؤثر بودن جوجوبا در درمان جوش غرور جوانی زبا‌‌نزد می باشد. قابل ذکر است که جوش غرور جوانی یک بیماری پوستی رایج است که به دلیل تکثیر و ترشح بیش‌ از حد غده‌های چربی‌ساز پوست، افزایش فعالیت هورمون‌ها و تکثیر و فعالیت باکتری‌ها و ایجاد فرایند التهابی بروز می‌کند و ضایعات پوستی به شکل چربی‌های سرسیاه به بار می‌آورد. البته مشکلی که در درمان این بیماری مطرح وجود دارد تجویز دارویی است که عوارض جانبی، مانند خارش، سوزش و آماس پوست، نداشته باشد.امروزه روغن جوجوبا در بسیاری از محصولات مربوط به سلامت و نگهداری از مو و پوست سر کاربرد دارد.

خواص و فواید گیاه جوجوبا

لازم به ذکر است که بیشتر مشکلات مربوط به پوست‌ سر به ‌علت انسداد و سخت‌شدن چربی در دهانه‌ ریشه‌های مو به ‌وجود می‌آید که در نهایت موجب پوسته‌ پوسته شدن آن می‌شود. جوجوبا با نفوذ سریع در ریشه‌های مو این مواد سخت ‌شده را نرم و در خود حل می‌ نماید و حفظ عملکرد طبیعی ریشه‌های مو را به آن بر می‌گرداند.

خواص

روغن جوجوبا به راحتی جذب هر نوع پوستی می شود.

این روغن برای پوست خاصیت درمانی دارد.

روغن جوجوبا که غنی از ویتامین Eاست با چین و چروک مقابله می کند.

روغن جوجوبا رطوبت و انعطاف پذیری پوست را حفظ می کند.

خاصیت ضدالتهابی این روغن در برطرف کردن بیماری های پوستی مانند شوره سر، اگزما موثر است.

با از بین بردن چربی در منفذهای پوستی مانع بروز آکنه می شود.

این روغن که آنتی اکسیدان طبیعی دارد، قادر به از بین بردن بعضی از باکتری های پوستی است.

روغن جوجوبا را می توان به تنهایی و یا با مخلوط کردن ۲ قطره از آن در کرم مرطوب کننده روزانه خود استفاده کرد.

استفاده از روغن جوجوبا روی بدن تاثیر آب رسانی دارد و باعث بهبود جریان خون و در نتیجه پوست درخشان می شود.

روغن جوجوبا باعث از بین رفتن کدری مو می شود. پس از شامپو کردن، چند قطره روغن جوجوبا به نرم کننده خود اضافه کنید و به موها بزنید و سپس بشویید. نتیجه این کار، موهای پرپشت است و تا حدودی از ریزش مو جلوگیری می شود.

از این روغن برای تمیز کردن آرایش صورت نیز استفاده می شود.

خشکی و ترک خوردگی لب ها را با روغن جوجوبا برطرف کنید.

استفاده مرتب از این روغن باعث نرم شدن پوست دور ناخن می شود.

 این روغن طبیعی که حاوی ماده مغذی مانند ویتامین E و B کمپلکس است برای درمان زگیل، عفونت قارچی انگشتان پا و تبخال می تواند مفید باشد.

منبع:.wikipedia.org

منبع:drpanteashekarriz.ir

جوجوبا